ikovacikova
02.12.09,10:55
Keď SZČO používa osobné motorové vozidlo a odberateľovi účtuje vo faktúfe kilometrovné dohodnuté podľa podmienok v zmluve, môže si potom dávať do nákladov aj bločky z nákupu benzínu?
Iveta
IvoM
02.12.09,16:26
To že SZČO fakturuje odberateľovi kilometrovné podľa zmluvy, nemá žiaden súvis s tým či si môže SZČO dávať do nákladov bločky za nákup PHM. Kto je vlastníkom uvedeného vozidla?
ondrejvla
02.12.09,17:28
Keď SZČO používa osobné motorové vozidlo a odberateľovi účtuje vo faktúfe kilometrovné dohodnuté podľa podmienok v zmluve, môže si potom dávať do nákladov aj bločky z nákupu benzínu?
Iveta

Nie, ak nie je MV zaradené do majetku firmy, nemôže si dávať bločky do nákladov, tam účtuje podľa kilometrov a použitia vlastného MV na podnikanie.
Manual
02.12.09,19:29
Keď SZČO používa osobné motorové vozidlo a odberateľovi účtuje vo faktúfe kilometrovné dohodnuté podľa podmienok v zmluve, môže si potom dávať do nákladov aj bločky z nákupu benzínu?
Iveta
Ako už písali vyššie, to platí. Ale ak máš auto v majetku firmy, tak si do výdavkov dávaš bločky o nákupe PHL.
Ak máš v nejakej zmluve o preprave ustanovené, že náklady za dopravu budeš počítať ako "kilometrovné", tak to je predsa cena za vykonanú službu, ktorá nemá nič spoločné s nákupom PHL.
veronkaj
04.12.09,05:39
Prosím skúsených ako mám správne urobiť teraz na konci roku PHM v JU u platcu dph szčo??
- celý rok som dávala PHM do výdavky za materiál v členení phm
- dph som uplatnila vo výkaze dph za príslušný kvartál
- základ dane som dávala do toho členenia.

teraz je december a teda ako teraz uplatniť aj za december plnú výšku dph vo výkaze dph???
- pretože na konci roku by som mala podľa tabulky kolko bolo načerpané a koľko najazdené km ID ako podlednú položku do PD dať mínusom adekvátnu časť základu dane - to nespotrebované aj ked toho nebude veľa a teda aj adekvátnu časť dph mínusom ako sa to potom prejaví na výkaze???
alebo mám uplatniť za kvartál normálne dph a až pri robení DP za rok 2009 toto dať ID mínusom??

a na začiatku roka akože potom nemá nič v nádrži??? kým ide prvý krát tankovať??

robím ukončovanie roka prvý krát tak sa radšej pýtam.
ondrejvla
07.12.09,19:22
Prosím skúsených ako mám správne urobiť teraz na konci roku PHM v JU u platcu dph szčo??
- celý rok som dávala PHM do výdavky za materiál v členení phm
- dph som uplatnila vo výkaze dph za príslušný kvartál
- základ dane som dávala do toho členenia.

teraz je december a teda ako teraz uplatniť aj za december plnú výšku dph vo výkaze dph???
- pretože na konci roku by som mala podľa tabulky kolko bolo načerpané a koľko najazdené km ID ako podlednú položku do PD dať mínusom adekvátnu časť základu dane - to nespotrebované aj ked toho nebude veľa a teda aj adekvátnu časť dph mínusom ako sa to potom prejaví na výkaze???
alebo mám uplatniť za kvartál normálne dph a až pri robení DP za rok 2009 toto dať ID mínusom??

a na začiatku roka akože potom nemá nič v nádrži??? kým ide prvý krát tankovať??

robím ukončovanie roka prvý krát tak sa radšej pýtam.

Píšeš, že účtuješ v JÚ, všetko, čo si uhradil je nákladom zdaňovacieho obdobia, v knihe jázd máš napísaný zostatok PHM k 31.12.2009, teda aj ZS k 1.1.2010. DPH - ak si to uhradila, čo predpokladám, že áno, nemáš dôvod dávať DPH mínusom, pokiaľ neuznávaš len 80% PHM, teda tým aj pomernú časť DPH.
veronkaj
14.12.09,11:29
ondrejvla

ďakujem veľmi pekne za odpoveď, stále sa mám čo učiť a radšej si to preverím, pretože keď som bola na školení učili nás tento postup tak som potom nevedela, neuznávame len 80% ale plnú sumu takže tak, len problém je v tom, že za minulé roky nemá ani jeden výpočet a ani jednu knihu jázd, takže budem musieť ísť do minulosti a urobiť prepočty.ale vždy sa snaží minúť toho čo najviac v danom roku.

takže nemusím dávať nič mínusom ani dph, a tak uplatním aj dph za 4q normálne.