AnitaMartinska
02.12.09,11:20
Dobry den,
nestretol sa niekto s reklamaciou na okuliare?
Dala som si urobit multifokalne okuliare. Maju byt v hornej casti do dialky, v strede na PC a spodok na citanie.
Bohuzial, nie som s nimi spokojna. Pri citani vidim horsie, ako so svojimi starymi, ktore boli o nieco slabsie. Kracat po ulici sa neda, lebo ak len trosku pozriem okom inde, uz sa mi vsetko toci. Pri praci na PC by som mala pozerat stredom, ale ja lepsie vidim spodkom, ako na citanie a aj to nie najlepsie.
Co robit?
zltalienka
02.12.09,10:35
Dobry den,
nestretol sa niekto s reklamaciou na okuliare?
Dala som si urobit multifokalne okuliare. Maju byt v hornej casti do dialky, v strede na PC a spodok na citanie.
Bohuzial, nie som s nimi spokojna. Pri citani vidim horsie, ako so svojimi starymi, ktore boli o nieco slabsie. Kracat po ulici sa neda, lebo ak len trosku pozriem okom inde, uz sa mi vsetko toci. Pri praci na PC by som mala pozerat stredom, ale ja lepsie vidim spodkom, ako na citanie a aj to nie najlepsie.
Co robit?
A podľa čoho Ti zistil dioptrie na jednotlivé plochy, keď Ti tak nesedia. Zmeral Ti vôbec dioptrie, aké naozaj potrebuješ?
AnitaMartinska
02.12.09,10:42
Ocna lekarka mi vsetko odmerala.
Na citanie som mala uz 2,75 predtym, Kedze ma bolievali oci hlavne pri praci s PC, tak som isla na kontrolu po 5 rokoch.
No a tam vysli rozne dioptrie na rôznu pracu.
zltalienka
02.12.09,10:49
Ocna lekarka mi vsetko odmerala.
Na citanie som mala uz 2,75 predtym, Kedze ma bolievali oci hlavne pri praci s PC, tak som isla na kontrolu po 5 rokoch.
No a tam vysli rozne dioptrie na rôznu pracu.
Nevedela som, že sú rôzne dioptrie na prácu pri PC a čítanie. Veď vzdialenosť je cca rovnaká.
Aj predtým si mala multifokálne okuliare? Ak nie, možno si len potrebuješ zvykúť na ne.
Gabriela555
02.12.09,11:02
Dobry den,
nestretol sa niekto s reklamaciou na okuliare?
Dala som si urobit multifokalne okuliare. Maju byt v hornej casti do dialky, v strede na PC a spodok na citanie.
Bohuzial, nie som s nimi spokojna. Pri citani vidim horsie, ako so svojimi starymi, ktore boli o nieco slabsie. Kracat po ulici sa neda, lebo ak len trosku pozriem okom inde, uz sa mi vsetko toci. Pri praci na PC by som mala pozerat stredom, ale ja lepsie vidim spodkom, ako na citanie a aj to nie najlepsie.
Co robit?
Ja som sa tiež stretla s podobným prípadom, mne odporučili v optike okuliare k počítaču ( v nich som mala vidieť ostro do 3 metrov ) No bohužial nevidela som v nich ani na kalendár. Bola som z toho hotová, lebo nebol to lacný špás. Myslela som si, že si na ne treba zvyknúť. No nedá sa zvyknúť, ak niečo nie je také, aké má byť. Okuliare som reklamovala, najprv ma presviečali, že ich treba len nosiť a že si zvyknem. No nakoniec mi reklamáciu uznali a nechala som si urobiť multifokálne, také ako uvádzate vy. Som s nimi veľmi spokojná, hneď som si ich nasadila na oči a odišla som z optiky. To zvykanie trvalo ozaj len chvíľu a nerobilo mi to žiadny veľký problém. Tie reklamované boli určite zle osadené. Ale optika
mi reklamáciu nakoniec uznala a za multifokálne som len niečo doplatila a som s nimi veľmi spokojná.
AnitaMartinska
02.12.09,11:07
Ja som sa tiež stretla s podobným prípadom, mne odporučili v optike okuliare k počítaču ( v nich som mala vidieť ostro do 3 metrov ) No bohužial nevidela som v nich ani na kalendár. Bola som z toho hotová, lebo nebol to lacný špás. Myslela som si, že si na ne treba zvyknúť. No nedá sa zvyknúť, ak niečo nie je také, aké má byť. Okuliare som reklamovala, najprv ma presviečali, že ich treba len nosiť a že si zvyknem. No nakoniec mi reklamáciu uznali a nechala som si urobiť multifokálne, také ako uvádzate vy. Som s nimi veľmi spokojná, hneď som si ich nasadila na oči a odišla som z optiky. To zvykanie trvalo ozaj len chvíľu a nerobilo mi to žiadny veľký problém. Tie reklamované boli určite zle osadené. Ale optika
mi reklamáciu nakoniec uznala a za multifokálne som len niečo doplatila a som s nimi veľmi spokojná.
Ako dlho si mam na ne zvykat? Tyzden je asi malo, vsak?
AnitaMartinska
02.12.09,11:08
Nevedela som, že sú rôzne dioptrie na prácu pri PC a čítanie. Veď vzdialenosť je cca rovnaká.
Aj predtým si mala multifokálne okuliare? Ak nie, možno si len potrebuješ zvykúť na ne.
Predtym som nemala multifokalne, a tiez som si myslela, ze to musi byt rovnake, ale ma doktorka presvedcila, ze je v tom rozdiel.
No a teraz po tyzdni som uplne znechutena.
AnitaMartinska
02.12.09,11:17
Este by som sa chcela spytat, ci pri tych multifokalnych ak sa pozerate na urcity text na papieri a ak sa chcete pozriet len kusok na dolava, alebo doprava, tak uz nevidim a musim potocit s celou hlavou. A to pri obycajnych okuliaroch nebolo.
Mackovka
03.12.09,06:03
Ide v tvojom prípade vôbec o multifokálne okuliare? Ja také nosím už 6 rokov a nemám problémy. Potrebujem okuliare do diaľky aj na blízko a ešte mám aj posunuté osi a oči tak citlivé, že mi vadí posunutie ohniska na okuliaroch aj o 1 milimeter. Našla som u nás optiku, kde s tým nemajú problém. Bála som sa, že okuliare, kde jedno sklo stojí 5 tisíc korún budem musieť reklamovať a bude mi to nepríjemné. Ale v optike u nas ma ubezpečili, že to nie je pre nich problém. Všetko mi vymerali na prístrojoch, ktoré majú - nestačí len predpis od lekárky. Jediný problém bol, že som sa musela prispôsobiť v rámiku, aby mi to sadlo. Videla som všetko, čo mi merali cez počítač. Okuliare sú perfektné, neviem si predstaviť, že by som posúvala hlavu inak, keď chcem robiť na počítači a inak, keď som na ulici alebo, že by som nevidela na bok. "Zvykanie "na okuliare trvalo prvý týždeň, potom som nevedela, že ich mám na nose. Predtým som mala okuliare na počítač ale nevidela som cez ne, aj mi po reklamácii vymenili sklá ale neosvedčili sa mi. Multifokály dobre urobené sú výborná vec, ale optiku si treba starostlivo vybrať.
AnitaMartinska
03.12.09,06:54
Dakujem za reakciu, pockam este nejaky cas. Okuliare by mali byt multifokalne, ved mi ich navrhla lekarka a aj konzultacia u optika bola v tomto smere vedena.
Ja mam pri nich pocit, ze sa mi da ciste vidiet len presne cez stredovu os. Je jedno ci hornou castou, alebo dolnou. Ak nepohnem aj hlavou, tak bocnou castou vidim rozmazane.
Pekny den.
ivako
03.12.09,07:03
Dakujem za reakciu, pockam este nejaky cas. Okuliare by mali byt multifokalne, ved mi ich navrhla lekarka a aj konzultacia u optika bola v tomto smere vedena.
Ja mam pri nich pocit, ze sa mi da ciste vidiet len presne cez stredovu os. Je jedno ci hornou castou, alebo dolnou. Ak nepohnem aj hlavou, tak bocnou castou vidim rozmazane.
Pekny den.
Ja som mala ten istý problém, multifokálne okuliare zvlášt robené pre prácu v kancelárii s počítačom. Strednou časťou vidím dobre na počítač a spodnou časťou by som mala čítať papiere, ale spodnou časťou nevidím dobre, ako keby som tie všetky dioptrie mala zmiešané. Bočnou časťou vidno rozmazane, lebo tam vraj nie sú dioptrie. Lekárka mi povedala, že musím hýbať hlavou a hľadať si správnu polohu pri čítaní, tým sa precvičuje krčná chrbtica. :)Zvykala som si asi tri týždne, točila sa mi hlava, bolo mi na vracanie. Bola som u lekárky tri krát reklamovať. Nakoniec mi povedala, nech si dám odblokovať chrbticu:confused:. Skončilo to tak,že mi ich napokon vzala na reklamáciu a zaslala výrobcovi. Zatiaľ sa to rieši, potom dám vedieť ako to dopadlo.
AnitaMartinska
03.12.09,07:31
Ano, je to ako u mna. Tiez bokom vidim rozmazane. Mne to tiez pripada, ze tam nie su dioptrie, alebo su, ale nespravne.Takze pockame a budem rada, ak date vediet, ako to dopadlo s reklamaciou.
Gabriela555
04.12.09,13:05
Este by som sa chcela spytat, ci pri tych multifokalnych ak sa pozerate na urcity text na papieri a ak sa chcete pozriet len kusok na dolava, alebo doprava, tak uz nevidim a musim potocit s celou hlavou. A to pri obycajnych okuliaroch nebolo.
Ano, na začiatku pri pozeraní doprava, alebo doľava sa mi akosi hýbali písmenká, ale na to som si zvykla asi za týždeň. Teraz to už nevnímam, ale vždy sa musí pootočiť hlavou a zaostriť v tom správnom uhle. Ale mne to už nerobí žiadny problém, to už robím automaticky. Ja som si dala ešte vyhotoviť okuliare, len na čítanie a na začiatku, keď som potrebovala dlho robiť na počítači, tak som si nechala okuliare na čítanie, aby ma nebolela krčná chrbtica. Lebo pri tých multifokálnych treba pozerať na počítač spodnou časťou okuliarov, takže musí byť hlavy dvihnutá. Ak sú tie tvoje okuliare správne osadené zvykneš si. Ja som veľmi spokojná, napríklad aj pri šoferovaní vidím dobre do diaľky aj na prístrojovú dosku.
AnitaMartinska
07.12.09,07:13
No uvidim, zatial ma to skor zneroznuje, to vecne otacanie hlavou. A ako sa da zistit, ci su zle osadene?Mne sa nezda logicke, aby som ani na PC nevidela celu plochu ostro. Da sa povedat, ze ostro vidim tak okolie 15 cm. Vsetko ,co je dalej uz vyzaduje otocit hlavou.
Este si budem nejaky cas zvykat a potom....?
Vdaka za reakciu.
ivako
10.12.09,07:57
Ja som mala ten istý problém, multifokálne okuliare zvlášt robené pre prácu v kancelárii s počítačom. Strednou časťou vidím dobre na počítač a spodnou časťou by som mala čítať papiere, ale spodnou časťou nevidím dobre, ako keby som tie všetky dioptrie mala zmiešané. Bočnou časťou vidno rozmazane, lebo tam vraj nie sú dioptrie. Lekárka mi povedala, že musím hýbať hlavou a hľadať si správnu polohu pri čítaní, tým sa precvičuje krčná chrbtica. :)Zvykala som si asi tri týždne, točila sa mi hlava, bolo mi na vracanie. Bola som u lekárky tri krát reklamovať. Nakoniec mi povedala, nech si dám odblokovať chrbticu:confused:. Skončilo to tak,že mi ich napokon vzala na reklamáciu a zaslala výrobcovi. Zatiaľ sa to rieši, potom dám vedieť ako to dopadlo.
Bola som si pred chvíľou prevziať okuliare. Reklamácia bola uznaná, bola tam nejaká skrytá vada. Konkrétne aká, mi pani v optike nevedela povedať. Začnem ich používať a uvidím, či to bude lepšie.
AnitaMartinska
10.12.09,08:26
Bola som si pred chvíľou prevziať okuliare. Reklamácia bola uznaná, bola tam nejaká skrytá vada. Konkrétne aká, mi pani v optike nevedela povedať. Začnem ich používať a uvidím, či to bude lepšie.

Ivako, budem rada, ak mi das po case vediet, a tiez ma zaujima, ci ani teraz nemas v bocnej casti dioptrie. Mne sa to zda nenormalne, ved ani len celu obrazovku nevidim ostro, cize stale tocim hlavou.
Vdaka
ivako
10.12.09,11:05
Ani teraz nemám v bočnej časti dioptrie. Robím s nimi asi 2 hod., netočí sa mi v hlave, sú lepšie než predchádzajúce. Pri predošlých som vydržala max 1 hod, aj to s veľkými problémami. Ešte pôjdem upraviť rám na nose, aby mi to posunuli trošku vyššie. Dám vedieť po týždni ako mi to ide.
ivako
10.12.09,11:12
AnitaMartinska
12.01.10,07:05
Ani teraz nemám v bočnej časti dioptrie. Robím s nimi asi 2 hod., netočí sa mi v hlave, sú lepšie než predchádzajúce. Pri predošlých som vydržala max 1 hod, aj to s veľkými problémami. Ešte pôjdem upraviť rám na nose, aby mi to posunuli trošku vyššie. Dám vedieť po týždni ako mi to ide.

Ivako, tak ako to ide s tymi novymi okuliarami?
Ja som si ani po mesiaci nezvykla. Mam pocit, akoby som videla trosku zahmlene.
ivako
12.01.10,09:25
Po mesiaci môžem povedať, že je to lepšie než pri predošlých, asi mali naozaj nejakú vadu. Hlavou musím stále kývať a hľadať si správny uhol pohľadu. Ale ak by som si ich mala ešte raz dať urobiť, tak už to neurobím. Ja mám + dioptrie do diaľky aj na blízko. Do diaľky slabšie o 1,5 dioptrie. S tými na čítanie vidím aj na počítač aj na papiere. Pri tých pôvodných-obyčajných okuliaroch mám pocit, ako keby som ich vôbec nemala na očiach-nevadia mi. Pri týchto nových zatiaľ takýto pocit nemám. Pozitívne pre mňa je možno to neustále otáčanie krkom, lebo mám problémy s krčnou chrbticou, tak ju trochu precvičujem.
AnitaMartinska
12.01.10,09:57
Ivako, vdaka za reakciu.
Tiez som zatial toho nazoru, ze uz viac nie!!!!!!!! Ak by som si dala nove, tak uz nie multifokalne.
Bohuzial . Pri tej cene by som ocakavala iny vysledok.
Pekny den
Kazu
12.01.10,12:07
Mám multifokálne okuliare a už si neviem ani predstaviť, že by som mala iné. Zvykla som si na ne za, nechcem preháňať, ale bolo to len niekoľko minút. Pritom mám do blízka 4 dioptrie a do diaľky 2,5. Okrem toho mám aj akúsi inú vadu očí a treba mi nejaké špeciálne sklá a okuliare z materiálu na ktorý nie som alergická. Zhotovenie trvalo o niečo dlhšie, lebo museli objednávať to sklo ale inak som veľmi spokojná. Akurát peňaženka kňučala :--- Myslím si, že tvoje okuliare nie sú buď správne "doladené" alebo je menej kvalitný materiál.
lefa
12.01.10,12:11
Mám multifokálne okuliare a už si neviem ani predstaviť, že by som mala iné. Zvykla som si na ne za, nechcem preháňať, ale bolo to len niekoľko minút. Pritom mám do blízka 4 dioptrie a do diaľky 2,5. Okrem toho mám aj akúsi inú vadu očí a treba mi nejaké špeciálne sklá a okuliare z materiálu na ktorý nie som alergická. Zhotovenie trvalo o niečo dlhšie, lebo museli objednávať to sklo ale inak som veľmi spokojná. Akurát peňaženka kňučala :--- Myslím si, že tvoje okuliare nie sú buď správne "doladené" alebo je menej kvalitný materiál.

Ak je na tom nieco pravda, ako to dokazem?
Ved doktorka sa so mnou nebude ani bavit. Vzdy je to o tom istom, treba si zvyknut.
Kazu
12.01.10,12:22
Raz som bola u očného a bolo to veru hodne rokov dozadu. Dal mi kuky na predpis a odvtedy ako je možné sa v optike objednať na vyšetrenie dioptrií som chodila kvôli okuliarom len tam. Potom som si povedala, že je už načase ísť aj na riadne očné vyšetrenie tak som si odsedela pár hodín u očnej. Keď som prišla s poukazom na okuliare optička /už ma má v "oku"/ vraví, že sa mi akosi divne zmenili dioptrie. Vyšetrila ma na tom kukaprístroji a dioptrie upravila. Takže asi tak som dopadla s odborným vyšetrením. Ak tá tvoja je spolužiačka tej mojej tak......:D
m.hladka
12.01.10,13:13
Milé dievčata, prečítala som si túto tému, pretože som tento príbeh zažila a napriek tomu, že je to vážna vec, som sa trochu pousmiala.

Pred rokom som presne takto dopadla aj ja. Na multifokálne okuliare (3 v jednom), na ktoré (ani cenu nebudem spomínať) som sa veľmi tešila. Moja radosť ma čoskoro prešla, keď som všetko videla ako pologuľaté telesá (veď zem je guľatá) a ak som chcela niečo vidieť, tak som musela hlavou kývať ako sliepka, ktorá zobe zrno na dvore. Po polhodine cvičenia s hlavou hore-dole som okuliare šla reklamovať. Najprv do Optiky a potom k lekárke. Obe ma presviedčali, že je to všetko o sile zvyku a určite si na to zvyknem. Tak som odišla so zveseným nosom a pomyslela som si, že si na ne budem postupne zvykať. Ale stalo sa, čo sa nemalo stať, že mi ich z tašky ukradli, alebo som ich niekde nechala. Neviem. To je nakoniec už jedno. Rok som sa trápila so starými okuliarmi, alebo som otravovala polovičku prečítaj mi ... pozri sa ... atď. Nakoniec to manžel nevydržal a po roku mi ako darček pod stromček navrhol nové okuliare. Najprv sa mi to nepáčilo, potom som váhala, že ma pravdu a tak som šla znova k lekárke, odsedela si tam pol dňa a hneď som zašla aj do Optiky, ale inej ako pretým. Na rozdiel od prvej Optiky, mi tam ešte raz všetko zmerali, volali ma o týždeň na skúšku a pri preberaní mi to všetko ešte raz premerali. Dokonca mám tam v nich teraz aj heliovarky proti slnku.
A pointa? Som nesmierne spokojná, pretože je to niečo úplne o inom. Od začiatku mám okuliare na nose a nemusím ani hlavou kývať, ani si na nič zvykať. Pekne vidím čítať, na PC i do diaľky.
(Prvé sklá boli objednávane vraj z Rakúska a tie mám vraj z Čiech).
Ako sa hovorí: Všetko zle je na niečo dobre. Tak aj v tomto prípade som rada, že som prišla o prvé okuliare, pretože by som určite prišla o zrak, ktorý je cenejší.
Je mi to ľúto, ale ja si myslím, že aj Vy máte zle okuliare.
MiťaK
13.01.10,22:42
Milé poraďačky aj ja sa pripájam k m.hladkej,aby som vás uistila,že na multofokálne okuliare musíte vidieť tak, ako keby ste videli vlastnými očami.Ja užívam ich už desať rokov a za tie roky som vymenila už šesť okuliarov.Prvé a druhé okuliare som mala iba na počítač a čítanie,ale ďalšie už aj na diaľku hoci som mala dioptriu 0,25-2,27 a práve tie mi urobili tak,že som na strednú vzdialenosť videla iba rozmazaný pás.Tiež ma optička prehovárala,že je to dobre,že si musím zvyknúť.....ale keďže som dobre nevidela a vždy som s nimi manipulovala až nakoniec som ich na nose odlomila.Mala som šťastie,že mi uznali reklamáciu na rám a keď som si išla pre nové,bola som milo prekvapená,že mi dali aj nové skla iba s minimálnym doplatením. / zistili,že to bola ich chyba / a keď som si nové okuliare nasadila na oči bolo to niečo úžasné .Videla som vynikajúco.Bolo to niečo úplne iné a fantastické.Iné okuliare ako multifokále si ani neviem predstaviť.Vidím tak,ako za mladá s dobrým zrakom.Preto nikdy sa neuspokojte s tým,keď vám hovoria, že si musíte zvyknúť .Keď nevidíte poriadne, okuliare nepreberte a hneď reklamujte. Aj teraz nedávno som si dala robiť nové /už som potrebovala po piatich roroch väčšie dioptrie/ a tiež som neprevzala,lebo vôbec som nevidela s nimi čítať.Bez slova mi prijali reklamáciu a urobili nové sklá a sú vynikajúce. Veď je to veľmi drahá investícia a tá musí zodpovedať aj cene.Tak sa nedajte !Všetkých pzdravujem.Miťa
martaneveri
16.01.10,21:56
Mohla by si upresniť, kde je tá optika?
kikoza
14.04.10,10:02
Ivako, tak ako to ide s tymi novymi okuliarami?
Ja som si ani po mesiaci nezvykla. Mam pocit, akoby som videla trosku zahmlene.
Ja som si na tie okuliare zvykala viac ako pol roka,nosím ich, pretože sú výhodné napr. aj v obchode, ale stále na nich nevidím tak, ako by som si predstavovala. Idem po ulici, dopredu vidím dobre, ale keď mi niekto z druhej strany cesty napr. zakýva tak neviem, kto to je až kým celkon neotočím hlavu. Občas je to trápne, že nepoznáte známych..
58vlasta
17.04.10,20:08
Tiež mám multifoky, je pravda, že si človek musí na ne zvyknúť a hlavne, keď si musí kukať pod nohy a akurát spodná časť je na čítanie...Ale - dala som si neskôr urobiť okuliare len na čítanie a lekárka mi pri vyšetrení napísala na lístok dioptrie na čítanie aj do diaľky a v optike mi vyrobili škulky: jedno sklo na čítanie a jedno sklo do diaľky!??? To bol šok! Reklamácia trvala dosť dlho, až som to musela riešiť cez SOIku, našťastie úspešne...Asi som ich mala používať nasledovne: pri čítaní zalepiť jedno oko a pri chodení zalepiť druhé oko, hotový Žižka...
vieroslava
19.04.10,06:32
Škoda, že táto téma nebola založená už pred rokom aj pol. Vtedy som sa stala (nešťastnou) majiteľkou okuliarov "na dve veci". Len žiaľ nie na tie dve, na ktoré boli vyrobené. Na čítanie a na pozeranie na monitor. Žiaľ, nechala som sa na ne nahovoriť a pri ich prevzatí som nebola dosť dôrazná, že mi nevyhovujú. Tiež ma, aj v optike, aj následne lekárka presviedčali, že musím hýbať hlavou, aby som videla čítať, príp. pozerať na monitor. Pri tej cene to bola najhoršia investícia, pretože ich vôbec nenosím. Rovnako, ako veľa nešťastných majiteľov, ktorí sem napísali, ma bolí hlava, vidím rozmazane, resp. keď si nájdem polohu, v ktorej vidím, nesmiem pohnúť hlavou, lebo sa obraz rozmazáva. No proste hrôza.
A tiež som si povedala: nikdy viac.
alca009
14.07.10,15:58
Zdravím všetkých a ak viete, poraďte: objednala som si moje prvé multifokálky, zasadili mi ich do plastového rámu, ale ten ma pri celodennom používaní tak odtlačil, že som mala na nose večer leukoplast a natierala som si boľavé miesto. Na ráme nebolo údajne nič, ale teraz neviem, čo mám robiť...ísť na plastiku alebo nechať vyhodiť 500 euro? Veď to nie je ako so šatami, že si ich oblečiem pár krát, toto musím nosiť denne. V optike mi dodali také nálepky, ale keďže sú vo farbe leukoplastu, estetika - nič moc. Vyzerí to, ako keby som mala prelepený nos. Podotýkam, že sú to neni moje prvé okuliare, ale multifokálky hej. Vie niekto poradiť?
Kvaka
14.07.10,16:20
Zdravím všetkých a ak viete, poraďte: objednala som si moje prvé multifokálky, zasadili mi ich do plastového rámu, ale ten ma pri celodennom používaní tak odtlačil, že som mala na nose večer leukoplast a natierala som si boľavé miesto. Na ráme nebolo údajne nič, ale teraz neviem, čo mám robiť...ísť na plastiku alebo nechať vyhodiť 500 euro? Veď to nie je ako so šatami, že si ich oblečiem pár krát, toto musím nosiť denne. V optike mi dodali také nálepky, ale keďže sú vo farbe leukoplastu, estetika - nič moc. Vyzerí to, ako keby som mala prelepený nos. Podotýkam, že sú to neni moje prvé okuliare, ale multifokálky hej. Vie niekto poradiť?
Rám zrejme nesadol podľa tvaru nosa. Multifokálne sklá to neovplyvnili. Optika to musí opraviť, to je chyba, ktorá sa často reklamuje, viem, o čom hovorím, aj mne rám museli opakovane prispôsobovať. Kým sa rana na nose nezahojí, treba nosiť staré okuliare, potom skúšať v optike nastavenie rámu, ak sa samozrejme dá, leukoplast chybu nenapraví. Zakrivenie rámu však môže ovplyvniť videnie cez multifokálky. To je dosť zložitá cesta, kým nájdete optimálne riešenie. Moje okuliare stáli vyše 600 € pred dvomi rokmi a dodnes ma niekedy za uchom tlačia, ale to si sama uvoľňujem, a keď prestane bolieť, zase pritiahnem. Rozhodne to musíte reklamovať v optike, ktorá okuliare robila.
Eulalia
15.07.10,02:51
Bez problémov sa dajú reklamovať aj okuliare. Multifokály nie sú lacný špás. Ak je optika seriózna, rám vyreklamuje u dodávateľa. Ak je chyba vo vymeraní pri výbere rámu, musí to opraviť optika. A platí aj tu 2-ročná záruka. Ja mám s mojou optikou dobré skúsenosti, bez problému reklamáciu uznali a rám vymenili.
alca009
15.07.10,18:41
Ďakujem za odpovede, zaniesla som okuliare do optiky a vyhoveli mi v tom, že rám mi zoberú naspäť. Problémom je ale to, že teraz musím hľadať rámy veľmi podobné tým, ktoré som mala, lebo sklá mi nechcú nanovo zhotoviť, každopádne sa z nich bude obrusovať asi 2mm. A nasadia mi ich do nových rámov /ak niečo v dohľadnej dobe zoženiem /na moje riziko...že už nemusím cez ne vidieť, ak sa náhodou pri zbrusovaní posunie ťažisko. Tak som zúfalá...Okuliare som nemohla nosiť a nové budú s rizikom, či uvidím...stretol sa niekto s výmenou skiel do iných rámov? Optika to zrejme nevyreklamuje...
mirka165
11.08.10,22:35
Ja som si bola dnes zobrať multifokálne okuliare a som z nich tiež sklamaná. Žiaľ, vaše skúsenosti som si prečítala až teraz, keď v nich poriadne nevidím. Tiež musím otáčať hlavou, dokonca pri parkovaní som mala problém zamerať správne uhol auta, aby som vedľa stojace nešuchla - oveľa lepšie vidím so starými lacnými zo supermarketu, ktoré mám len na čítanie, ale o jednu dioptriu menšími ako mi namerali v očnej ambulancii. Tú časť na čítanie mám strašne úzku a na počítač v nich nevidím ostro nič. Používanie PC sme ani neriešili a ja, keďže sú to moje prvé okuliare z optiky - som nevedela, že tie na čítanie nie sú vhodné na PC. Považujem túto investíciu za vyhodené peniaze, pritom optička mi tvrdila že tieto sklá - švajčiarske - sú lepší štandard. Vraj sú dobré len si musím zvyknúť. Aj do diaľky vidím ostro iba keď sa dívam na objekt kolmo, inak musím pootočiť hlavu. Tak neviem, ako dlho to zvykanie bude trvať a čo s tým.
Kvaka
12.08.10,05:51
Ja som si bola dnes zobrať multifokálne okuliare a som z nich tiež sklamaná. Žiaľ, vaše skúsenosti som si prečítala až teraz, keď v nich poriadne nevidím. Tiež musím otáčať hlavou, dokonca pri parkovaní som mala problém zamerať správne uhol auta, aby som vedľa stojace nešuchla - oveľa lepšie vidím so starými lacnými zo supermarketu, ktoré mám len na čítanie, ale o jednu dioptriu menšími ako mi namerali v očnej ambulancii. Tú časť na čítanie mám strašne úzku a na počítač v nich nevidím ostro nič. Používanie PC sme ani neriešili a ja, keďže sú to moje prvé okuliare z optiky - som nevedela, že tie na čítanie nie sú vhodné na PC. Považujem túto investíciu za vyhodené peniaze, pritom optička mi tvrdila že tieto sklá - švajčiarske - sú lepší štandard. Vraj sú dobré len si musím zvyknúť. Aj do diaľky vidím ostro iba keď sa dívam na objekt kolmo, inak musím pootočiť hlavu. Tak neviem, ako dlho to zvykanie bude trvať a čo s tým.
Multifokálne šošovky sú robené tak, že dioptrie sa menia od spodu navrch plynule, teda musia byť dobré aj na počítač. Časť na čítanie je úplne naspodu šošovky, na počítač kúsok vyššie, do diaľky vrchná časť. To, že treba točiť hlavou, je pravidlom u všetkých, je to len zvyk. Ja ich mám už asi piate, a nemám problém. Je pravda, že šošovky z jednej optiky, v ktorej som si ich dala robiť iba raz, boli trošku odlišné, ale zvykla som si tiež. Hlavou točím vždy, keď hľadám miesto, kde najlepšie vidím. Btw, každé zlo je na niečo dobré, precvičuje to krčnú chrbticu.
Držím prsty, aby si si zvykla čo najrýchlejšie.
Eulalia
13.08.10,04:09
Priznávam, že dnes, keď počujem o "zvykaní si" na multifokály, sa mi otvárajú všetky nožíky vo vrecku.:--- Pri prvých okuliaroch ma každý presviedčal, že si musím "zvyknúť". Tak som si dva roky zvykala tak, že som ich nosila na hlave, lebo v bežnej prevádzke som nič nevidela. Potom bolo treba zmeniť dioptrie a v inej optike som dostala nové okuliare. A čuduj sa svete, nemusela som si s nimi na nič zvykať! Okuliare som nasadila na nos a všetko bolo v pohode.

Takže žiadne zvykanie, ak máte pocit, že nevidíte dobre, okuliare sú zle spravené a treba reklamovať.
Kvaka
13.08.10,05:02
Priznávam, že dnes, keď počujem o "zvykaní si" na multifokály, sa mi otvárajú všetky nožíky vo vrecku.:--- Pri prvých okuliaroch ma každý presviedčal, že si musím "zvyknúť". Tak som si dva roky zvykala tak, že som ich nosila na hlave, lebo v bežnej prevádzke som nič nevidela. Potom bolo treba zmeniť dioptrie a v inej optike som dostala nové okuliare. A čuduj sa svete, nemusela som si s nimi na nič zvykať! Okuliare som nasadila na nos a všetko bolo v pohode.

Takže žiadne zvykanie, ak máte pocit, že nevidíte dobre, okuliare sú zle spravené a treba reklamovať.
Eulalia, možno to každý vníma inak. Ja vidím aj čítať, aj písať aj pod nohy, keď chodím, aj do diaľky. Hovorím o zvykaní na iné pozeranie cez takéto okuliare. Ty hlavou nemusíš točiť? Skús pozrieť na obrazovku bokom skla. Ja mám teda dioptire poriadne silné, rozdiel medzi hornou a dolnou časťou má myslím 2,5 alebo 3. Na počítač musí vidieť, ak pozerá rovno pred seba. Šosovka na multifokále má vždy tie nešťastné miesta, kde je obraz neostrý. To povie každý optik.
Okrem toho mirka píše, že tú časť na čítanie má strašne úzku a na počítač v nich nevidí ostro nič. Nemá náhodou bifokálne sklá?
Možno ty si mala smolu, že ti urobili zle prvé okuliare, a na to sa naozaj nedá zvyknúť.
Eulalia
13.08.10,05:25
Eulalia, možno to každý vníma inak. Ja vidím aj čítať, aj písať aj pod nohy, keď chodím, aj do diaľky. Hovorím o zvykaní na iné pozeranie cez takéto okuliare. Ty hlavou nemusíš točiť? Skús pozrieť na obrazovku bokom skla. Ja mám teda dioptire poriadne silné, rozdiel medzi hornou a dolnou časťou má myslím 2,5 alebo 3. Na počítač musí vidieť, ak pozerá rovno pred seba. Šosovka na multifokále má vždy tie nešťastné miesta, kde je obraz neostrý. To povie každý optik.
Okrem toho mirka píše, že tú časť na čítanie má strašne úzku a na počítač v nich nevidí ostro nič. Nemá náhodou bifokálne sklá?
Možno ty si mala smolu, že ti urobili zle prvé okuliare, a na to sa naozaj nedá zvyknúť.
Hlavou musím točiť len pri šoférovaní, ak sa musím rozhliadnuť niekde pred križovatkou, alebo keď peši prechádzam cez cestu. Ale aj keby som nemala multifokály, musela by som sa v takýchto prípadoch otáčať, pretože by mi z boku zavadzal rám okuliarov. Rozsah medzi hornou a dolnou časťou mám aj ja viac ako 2 dioptrie a práve kvôli tomu som mala problém vybrať si rám, do ktorého sa taký veľký rozsah zmestí. Ale v optike pri výbere rámu ma obskakovali dokonca dve pracovníčky a nosili jeden rám za druhým, kým sme nevybrali ten správny. Tie prvé okuliare mi spravili jednoznačne zle, ale to som zistila, až keď som mala nové okuliare. Myslím, že skutočne veľa záleží od optika a jeho prístupu.
Kvaka
13.08.10,06:14
Hlavou musím točiť len pri šoférovaní, ak sa musím rozhliadnuť niekde pred križovatkou, alebo keď peši prechádzam cez cestu. Ale aj keby som nemala multifokály, musela by som sa v takýchto prípadoch otáčať, pretože by mi z boku zavadzal rám okuliarov. Rozsah medzi hornou a dolnou časťou mám aj ja viac ako 2 dioptrie a práve kvôli tomu som mala problém vybrať si rám, do ktorého sa taký veľký rozsah zmestí. Ale v optike pri výbere rámu ma obskakovali dokonca dve pracovníčky a nosili jeden rám za druhým, kým sme nevybrali ten správny. Tie prvé okuliare mi spravili jednoznačne zle, ale to som zistila, až keď som mala nové okuliare. Myslím, že skutočne veľa záleží od optika a jeho prístupu.
Súhlasím s tebou, optik musí byť najlepší. No prečo ja točím hlavou sa dá pochopiť z tohoto obrázku zo stránky:
http://bibieoptik.sk/sk/informacie/multifokalne_sosovky.php?PHPSESSID=09965f95771c6b5 7c67ac5ed014b0d68
Tu je vidieť, že pre ostré videnie na obrazovku počítača je len úzky pásik v strede šošovky. Cez tie šedé plochy nie je vidieť ostro a na toto si treba zvykať. Hornou polovicou vidíš ostro. Ak sú okuliare urobené zle, tie šedé miesta sú zrejme na väčšine plochy šošovky. Nech si mirka toto vyskúša a zistí, či má alebo nemá dobre urobené okuliare.
mirka165
13.08.10,06:20
Eulalia, možno to každý vníma inak. Ja vidím aj čítať, aj písať aj pod nohy, keď chodím, aj do diaľky. Hovorím o zvykaní na iné pozeranie cez takéto okuliare. Ty hlavou nemusíš točiť? Skús pozrieť na obrazovku bokom skla. Ja mám teda dioptire poriadne silné, rozdiel medzi hornou a dolnou časťou má myslím 2,5 alebo 3. Na počítač musí vidieť, ak pozerá rovno pred seba. Šosovka na multifokále má vždy tie nešťastné miesta, kde je obraz neostrý. To povie každý optik.
Okrem toho mirka píše, že tú časť na čítanie má strašne úzku a na počítač v nich nevidí ostro nič. Nemá náhodou bifokálne sklá?
Možno ty si mala smolu, že ti urobili zle prvé okuliare, a na to sa naozaj nedá zvyknúť.
Nemám bifokálne, sú to multifokálne sklá. Včera som si ich dala do mesta prvýkrát, že si idem zvykať, ale nie som schopná sa poriadne orientovať ani ako chodec v cestnej premávke, nieto ako vodič. Ja som nosila okuliare, ale zo supermarketu, takže nie je problém v tom, že mám niečo na očiach. Keď som ich chytila do rúk a pozrela som sa cez ne na zem, videla som ten prechod a tie tri rôzne plochy, tak som videla, že na čítanie mám dole malý trojuholníček - čo by mi nevadilo, dajako už hlavou pootočím, ale veľkú časť plochy tvorí ten prechod aj zboku a iba hore do pooblúčika - ale zakriveného hore je časť do diaľky. Večer ma bolela hlava, že som si musela zobrať tabletku. Počkám pár dní, či si "zvyknem" a asi ich musím ísť reklamovať.
mirka165
13.08.10,06:24
no takto nejako som to videla na tých plochách, ale tú neostrú - šedú plochu mám aj v tej hornej časti, lebo je tvorená do poloblúčika.
Kvaka
13.08.10,06:32
no takto nejako som to videla na tých plochách, ale tú neostrú - šedú plochu mám aj v tej hornej časti, lebo je tvorená do poloblúčika.
Môže byť, rozsah tej šedej oblasti určite závisí aj od kvality a ceny šošovky. V roku 2007 stála moja šošovka 7723,-Sk krát 2, teda spolu 15446,-Sk. Nie je to lacná záležitosť, preto je treba presne zmerať vzdialenosť zorníc pri pozeraní na blízko i do diaľky. V horných kútoch máš vidieť dobre do diaľky, nie na počítač, tak si to over tak. Pod nohy pozerať, to áno, treba skloniť viac hlavu, tam dole je čítacia zóna.
Ja ich nosím už vyše 10 rokov. Dole mám 9 dioptrií a hore 6.
mirka165
13.08.10,06:59
Môže byť, rozsah tej šedej oblasti určite závisí aj od kvality a ceny šošovky. V roku 2007 stála moja šošovka 7723,-Sk krát 2, teda spolu 15446,-Sk. Nie je to lacná záležitosť, preto je treba presne zmerať vzdialenosť zorníc pri pozeraní na blízko i do diaľky. V horných kútoch máš vidieť dobre do diaľky, nie na počítač, tak si to over tak. Pod nohy pozerať, to áno, treba skloniť viac hlavu, tam dole je čítacia zóna.
Ja ich nosím už vyše 15 rokov. Dole mám 9 dioptrií a hore 6.
Moja jedna šošovka stála 156 €. Keďže sa v tom nevyznám, nechala som si poradiť, nechcela som lacné. Ale tú šedú neostrú časť mám taký širší trojuholník - vrcholom dole, nie poloblúčik, teraz som si to pozrela znovu. Tak myslím, že to by tak nemalo byť. Lebo pri normálnej orientácii nevidím ostro, keď sa nedívam kolmo na objekt. Mám hore 1,5 a dole 3,5 dioptrie, sestrička u lekárky mi vravela, že 2 dioptrie je malý rozdiel na multifokálne sklá, že sú vhodnejšie pri väčšom. Preto mi pôvodne napísali dvoje okuliarov, ale v optike ma presvedčili, že to budem mať lepšie - čo som si aj ja myslela, lebo pri mojej práci je nemysliteľné stále si meniť okuliare, potrebujem rýchlo niečo prečítať, a hneď zase pozerať do diaľky.
mirka165
13.08.10,07:01
Môže byť, rozsah tej šedej oblasti určite závisí aj od kvality a ceny šošovky. V roku 2007 stála moja šošovka 7723,-Sk krát 2, teda spolu 15446,-Sk. Nie je to lacná záležitosť, preto je treba presne zmerať vzdialenosť zorníc pri pozeraní na blízko i do diaľky. V horných kútoch máš vidieť dobre do diaľky, nie na počítač, tak si to over tak. Pod nohy pozerať, to áno, treba skloniť viac hlavu, tam dole je čítacia zóna.
Ja ich nosím už vyše 10 rokov. Dole mám 9 dioptrií a hore 6.
Je to SWISS OPTIC značka
Kvaka
13.08.10,11:07
Je to SWISS OPTIC značka
Ja mám Rodenstock, predtým som mala Sagitta 2x a nejaké naše, resp.české 2x. A tie boli tuším najlepšie.
Eulalia
13.08.10,15:18
Mirka, mala by si okuliare reklamovať. Podľa môjho názoru sú špatne vymerané a vybrúsené. Skús ich zobrať do inej optiky, čo Ti na ne povedia. Určitý rozdiel oproti normálnym okuliarom tam síce je, ale rozhodne by si nemala "plávať", keď cez ne pozeráš.