nadika
02.12.09,11:36
Celkom dobre tomu nerozumiem, preto Vás veľmi prosím o pomoc.
Môže vám zamestnávateľ prvý mesiac nedať stravné lístky?

Napríklad, v januári sa prijme amestnanec dajú sa mu za január lístky, to je január má 20 pracovných dní, tak sa mu dá 20 lístkov. A čo ak sa po týždni zdvihne a odíde?
Môžu mu vo februári vyplatiť stravné lístky za odrobené dni? Niečo ako s výplatou?
Pýtam sa preto,lebo ked som nastúpila do zamestnania, mesiac som nedostala lístky s týmto odôvodnením. Ďakujem za Vaše odpovede
Tweety
02.12.09,10:44
Celkom dobre tomu nerozumiem, preto Vás veľmi prosím o pomoc.
Môže vám zamestnávateľ prvý mesiac nedať stravné lístky?

Napríklad, v januári sa prijme amestnanec dajú sa mu za január lístky, to je január má 20 pracovných dní, tak sa mu dá 20 lístkov. A čo ak sa po týždni zdvihne a odíde?
Môžu mu vo februári vyplatiť stravné lístky za odrobené dni? Niečo ako s výplatou?
Pýtam sa preto,lebo ked som nastúpila do zamestnania, mesiac som nedostala lístky s týmto odôvodnením. Ďakujem za Vaše odpovede
Stravenky sa dávajú zamestnancom dopredu na mesiac, po mesiaci sa spočíta dochádzka a prípadné stravenky naviac sa krátia. V prípade, že zamestnanec dostane stravenky a z firmy odíde, suma za ne sa automaticky zrazí zo mzdy.
nadika
02.12.09,11:10
a môžu sa dávať stravné lístky aj pozadu?
Tweety
02.12.09,11:15
a môžu sa dávať stravné lístky aj pozadu?
Áno, u zamestnancov môžu.
nadika
02.12.09,11:24
Áno, u zamestnancov môžu.

Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašú rýchlu odpoveď.
Chcem sa ešte pre istotu opýtať.
Môžem teraz v decembri dostať lístky za november? Počet lístkov by bol 22, keďže november mal 22 pracovných dní. A v januári dostať za december?
Tweety
02.12.09,11:27
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašú rýchlu odpoveď.
Chcem sa ešte pre istotu opýtať.
Môžem teraz v decembri dostať lístky za november? Počet lístkov by bol 22, keďže november mal 22 pracovných dní. A v januári dostať za december?
V decembri by mal zamestnáv. doplatiť všetky stravenky, pretože ide o náklady roku 2009. Takže aj za nov., aj za dec..
nadika
02.12.09,11:35
V decembri by mal zamestnáv. doplatiť všetky stravenky, pretože ide o náklady roku 2009. Takže aj za nov., aj za dec..
A ako to je potom s tým, ked zamestnanec dostane lístky pozadu. Teda v decembri dostane lístky za november?
Tweety
02.12.09,11:37
A ako to je potom s tým, ked zamestnanec dostane lístky pozadu. Teda v decembri dostane lístky za november?
Tu s nákladmi nie je problém, pretože je to v priebehu jedného účtovného obdobia.
nadika
02.12.09,11:42
Tu s nákladmi nie je problém, pretože je to v priebehu jedného účtovného obdobia.
Prepáčte, ale som z toho úplne mimo.
Bolo mi povedané, že nemôžme dostávať teraz len lístky za november,ked by sme už mali mať lístky za december.
Prečítala som tu na porade pár článkov a tam bolo napísané, že sa môže. Dostávame tie lístky presne podľa dní ako výplatu za predchádzajúci mesiac. Je to teda správne alebo ani nie?
Tweety
02.12.09,12:57
Prepáčte, ale som z toho úplne mimo.
Bolo mi povedané, že nemôžme dostávať teraz len lístky za november,ked by sme už mali mať lístky za december. To nie je tak, zamestnancom podľa § 152ZP patria stravenky za každú odpracovanú zmenu dlhšiu ako 4 hodiny.
Prečítala som tu na porade pár článkov a tam bolo napísané, že sa môže. Dostávame tie lístky presne podľa dní ako výplatu za predchádzajúci mesiac. Je to teda správne alebo ani nie?
Správne bude tak, ako som napísala už v predch. príspevku, v roku 2009 vydať stravenky zamestnancom aj na mesiac dec..
nadika
02.12.09,14:17
Správne bude tak, ako som napísala už v predch. príspevku, v roku 2009 vydať stravenky zamestnancom aj na mesiac dec..
Joj, ďakujem Vám a hlavne ďakujem za Vašu trpezlivosť. Pomohli ste mi.
Chobot
03.12.09,08:07
Prepáčte, ale som z toho úplne mimo.
Bolo mi povedané, že nemôžme dostávať teraz len lístky za november,ked by sme už mali mať lístky za december.
Prečítala som tu na porade pár článkov a tam bolo napísané, že sa môže. Dostávame tie lístky presne podľa dní ako výplatu za predchádzajúci mesiac. Je to teda správne alebo ani nie?

Podľa môjho názoru nie je správne, keď zamestnanci dostávajú lístky mesiac pozadu. Síce tým neporušujú vyslovene zákon, ale nemalo by to tak byť.

Vychádzam zo známeho znenia § 152 ods. 1 a 2:

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.

Teda ak nastúpi nový zamestnanec do práce, tak zamestnávateľ je povinný mu poskytovať stravu od prvého dňa nástupu. Nie je tam uvedená žiadna výnimka, že by mu to mal poskytovať spätne.

U stravných lístkov to možno nie je tak markantné, ale predstavte si, že by vo firme bola závodná jedáleň a nový zamestnanec by nedostával obedy celý mesiac s odôvodnením, že obedy dostane až nasledujúci mesiac. Stravovacie poukazy sú len iná forma povinnosti poskytovať stravu, preto nevidím dôvod, prečo by u stravovacích poukazov nemal túto povinnosť zamestnávateľ od prvého dňa nástupu do zamestnania.

Pri gastrolístkoch je tá výhoda, že aj keď ich síce zamestnanec nedostane hneď, je možné jeho nárok uspokojiť neskôr, to však nezbavuje zamestnávateľa od povinnosti poskytovať mu ich od nástupu do práce. Pri obedoch v záv. jedálni by asi zamestnávateľ ťažko "doplatil" neposkytnutý obed za prvý mesiac po nástupe (dal by mu 20 porcií obedov naraz??).

Preto si myslím, že je to síce možné, ale nie je to správne. Ak na niektorý deň zamestnancovi nevznikne nárok, tak ten sa dorovná prídelom lístkom v nasledujúcom mesiace (dostane o toľko menej).
Matušíčka
08.12.09,13:30
chcem sa spýtať, že keď zamestnanec nepožadoval gastrolístok, aj tak mu ho musíme poskytnúť? zatiaľ nemáme zmluvu so žiadnou firmou.
Tweety
08.12.09,13:34
chcem sa spýtať, že keď zamestnanec nepožadoval gastrolístok, aj tak mu ho musíme poskytnúť? zatiaľ nemáme zmluvu so žiadnou firmou.
ZP v § 152 zamestnávateľovi prikazuje zabezpečiť zamestnancovi za pracovnú smenu dlhšiu ako 4 hod. stravovanie. Takže to nie je na tom, či ho on požaduje, alebo nie.
Jarka 1
08.12.09,13:35
chcem sa spýtať, že keď zamestnanec nepožadoval gastrolístok, aj tak mu ho musíme poskytnúť? zatiaľ nemáme zmluvu so žiadnou firmou.


Prečítaj si ešte raz predchádzajúcu odpoveď od Chobota. Zamestnávateľ je povinný ... a zamestnanec má nárok .... Teda zamestnanec nemusí nič žiadať, aby dostal to čo mu patrí.
Chobot
08.12.09,14:44
chcem sa spýtať, že keď zamestnanec nepožadoval gastrolístok, aj tak mu ho musíme poskytnúť? zatiaľ nemáme zmluvu so žiadnou firmou.

Skús viac konkretizovať otázku, je možné, že sme to z neúplnej otázky zle pochopili.

Najmä - zabezpečuješ nejakým spôsobom stravovanie svojich zamestnancov? Ak áno (máš napr. závodnú jedáleň), tak nie si povinný dávať gastrolístky.
Matušíčka
10.12.09,08:47
MMáme novú pobočku, 3 riadiacich ľudí a nejak sme to opomenuli. Takže oni to nežiadajú, ale musíme im to za uplynulé 3 mesiace doplatiť. Viem o tom, ale sa mi do toho moc nechcelo. Tak sorry
slniecko1982
17.12.09,10:13
Chcem sa opýtať, zamestnavatel nedal listky za viac mesiacov a chce dat namiesto toho peniaze. Je to mozne? Musi ich aj zdanit, takze dostaneme menej ako v listkoch?
dakujem
veronikasad
17.12.09,10:28
Chcem sa opýtať, zamestnavatel nedal listky za viac mesiacov a chce dat namiesto toho peniaze. Je to mozne? Musi ich aj zdanit, takze dostaneme menej ako v listkoch?
dakujem
Ano, môže ti vyplatiť aj finančný príspevok na stravovanie, ktorý je predmetom dane.