JarkaL
02.12.09,12:27
Ahojte, nedávno som v modlitebnej knižke mojej mamky našla rukou písané modlitbičky, ktoré sa zrejme modlievala počas svojej choroby. Podľa mňa sú krásne a možno niekomu pomôžu.
buchač
02.12.09,11:58
modlenie ti v tom prípade nepomôže :) nič v zlom ale ak si niekto myslí,že ano nech sa modlí :)

Nie že by som bol nejaký ortodoxný veriaci , to veru nie ....

Ale tú svoju vieru mám , ej veru mám ...nemienim vysvetľovať ...

Ale , pasuliatko , tak Ti poviem , bez urážok a emócií ....

Keby si ležala na posteli , okolo Teba sa zhromažďujú ........počnúc a končiac ....hm , ešte aj krista krážom by si vzývala ....a nielen sa modlila ...

V takomto prípade už to ani nie je tak o viere k viere , to už má psychologický účinok a ver mi , že ten už teda nie je zanedbateľný , to mi teda , kua fix , to mi ver ....:cool:
stella125
02.12.09,12:06
Ja k tomu len krátko, pred pár dňami dostal môj otec infarkt a prvá vec , ktorá ma napadla, keď som sa dozvedela o tom, čo sa stalo, bola zapáliť sviečku a požiadať o pomoc a ochranu hoci aj vlastnými slovami...
Olice
02.12.09,12:08
Ahojte, nedávno som v modlitebnej knižke mojej mamky našla rukou písané modlitbičky, ktoré sa zrejme modlievala počas svojej choroby. Podľa mňa sú krásne a možno niekomu pomôžu.
Jarka, dobre si urobila, že si tú modlitbičku sem dala.


modlenie ti v tom prípade nepomôže :) nič v zlom ale ak si niekto myslí,že ano nech sa modlí :)
A to si na to ako prišla, že modliť sa v ťažkých chvílach nepomáha...???, veď liečiť treba nielen telo, ale aj dušu.
L-M
02.12.09,12:11
Ahojte, nedávno som v modlitebnej knižke mojej mamky našla rukou písané modlitbičky, ktoré sa zrejme modlievala počas svojej choroby. Podľa mňa sú krásne a možno niekomu pomôžu.
Podľa mňa sú krásne Jarka a veru, keď mi je nanič modlím sa dvakrát viac ako inokedy.
účtovník 007
02.12.09,12:21
Pasuliatko, keby si sa raz ocitla smrti nadosah, inak by si hovorila. Napr. vo forme diagnostiky rakoviny. Ver, že je to hrozný šok uvedomiť si svoju smrteľnosť. Zrazu dostaneš strach, čo všetko si nestihla a urobila zle, čo máš ešte robiť a čo nerobiť.

Áno, kto si myslí, že mu modlenie pomôže v ťažkej chvíli, nech sa modlí.
Kto chce nech kričí, nadáva, spieva....každý nech robí to, čo mu prináša úľavu a dodáva silu.
Zita5
02.12.09,12:23
modlenie ti v tom prípade nepomôže :) nič v zlom ale ak si niekto myslí,že ano nech sa modlí :)

Ak nemáš čím prispieť do tejto témy , tak tento príspevok si ozaj mohla nechať za dverami témy .
pasuliatko
02.12.09,12:32
Ak nemáš čím prispieť do tejto témy , tak tento príspevok si ozaj mohla nechať za dverami témy .

ja som napísala svoj názor tak ho laskavo rešpektuj, nič zle som nenapísala. dobre a útoč na niekoho iného
buchač
02.12.09,12:33
Ak nemáš čím prispieť do tejto témy , tak tento príspevok si ozaj mohla nechať za dverami témy .

Moja mama nás učila :

Keď nemáš čo povedať ,

tak mlč ....!!!!
pasuliatko
02.12.09,12:33
Jarka, dobre si urobila, že si tú modlitbičku sem dala.


A to si na to ako prišla, že modliť sa v ťažkých chvílach nepomáha...???, veď liečiť treba nielen telo, ale aj dušu.

je to môj názor a bodka ak vám to vadí nečítajte ho
pasuliatko
02.12.09,12:34
Nie že by som bol nejaký ortodoxný veriaci , to veru nie ....

Ale tú svoju vieru mám , ej veru mám ...nemienim vysvetľovať ...

Ale , pasuliatko , tak Ti poviem , bez urážok a emócií ....

Keby si ležala na posteli , okolo Teba sa zhromažďujú ........počnúc a končiac ....hm , ešte aj krista krážom by si vzývala ....a nielen sa modlila ...

V takomto prípade už to ani nie je tak o viere k viere , to už má psychologický účinok a ver mi , že ten už teda nie je zanedbateľný , to mi teda , kua fix , to mi ver ....:cool:

dobre ale ja takým veciam jednoducho neverím...
pasuliatko
02.12.09,12:36
evidentne tu nikto nepochopil čo som napísala...nebolo to myslené v zlom a je to téma kde sa môžu vyjadrovať všetci na to to tu je. ja v také veci neverím a ten kto verí v poriadku neodsudzujem tak neviem čo tu útočíte na mňa... vôbec to nebolo v zlom myslené ale už vás o to presviedčať ja nebudem...ja viem ako som to myslela... a ten kto verí v modlidby nech verí pohoda nič sa nedeje...
kukurička
02.12.09,12:39
modlenie ti v tom prípade nepomôže :) nič v zlom ale ak si niekto myslí,že ano nech sa modlí :)
...citát pre teba:
"Vyhľadávajme, čo máme s ostatnými spoločné, a nie to, čo nás od nich delí." J.Ruskin
...si asi jedna z tých šťastnejších, keď sa nemusíš v prípade choroby modliť...
Zita5
02.12.09,12:45
ja som napísala svoj názor tak ho laskavo rešpektuj, nič zle som nenapísala. dobre a útoč na niekoho iného

Neber vyjadrenie môjho názoru ako útok . To nebolo mojim zámerom . Len som bola zaskočená Tvojim príspevkom , nakoľko mi túto tému dosť narušil , pretože ju otvorila JarkaL a je to osoba ,ktorú si nesmierne vážim.To je všetko ,čo by som v tejto téme chcela napísať .
pasuliatko
02.12.09,13:00
Neber vyjadrenie môjho názoru ako útok . To nebolo mojim zámerom . Len som bola zaskočená Tvojim príspevkom , nakoľko mi túto tému dosť narušil , pretože ju otvorila JarkaL a je to osoba ,ktorú si nesmierne vážim.To je všetko ,čo by som v tejto téme chcela napísať .

každý názor je názor ale ako vidím toto je téma pre ľudí čo v to veria,nech ani ja som nikoho nechcela uraziť ani nič...len ma zaskočilo ako ste niektorí reagovali...ale ok nebudem sa vyjadrovať lebo vidím,že to nema zmysel...
pasuliatko
02.12.09,13:01
...citát pre teba:
"Vyhľadávajme, čo máme s ostatnými spoločné, a nie to, čo nás od nich delí." J.Ruskin
...si asi jedna z tých šťastnejších, keď sa nemusíš v prípade choroby modliť...

pekný citát uznávam..vieš možno by som aj mala prečo...ale nikdy to robiť nebudem lebo v to jednoducho neverím...a ukrižujte ma za môj názor...
JarkaL
02.12.09,13:19
To posledné, čo by som chcela, je, aby sa tu niekto hádal. Rešpektujem Tvoj názor pasuliatko, aj keď mi Tvoja reakcia trochu vyrazila dych. Nikomu predsa neprikazujem sa modliť, ani nechcem, aby sme tu debatovali o viere, naozaj to považujem za súkromnú vec každého z nás. Prosto v poslednej dobe sa bohužiaľ stretávam s utrpením veľmi často a rozprávam sa s tými ľuďmi a mám taký pocit, že niektorým to pomáha prekonať ťažké obdobie alebo aj bolesti. Viem, že sú takí aj na Porade, preto som to sem prilepila. Kto chce, stiahne si. Mám Vás všetkých veľmi rada.
pasuliatko
02.12.09,13:22
To posledné, čo by som chcela, je, aby sa tu niekto hádal. Rešpektujem Tvoj názor pasuliatko, aj keď mi Tvoja reakcia trochu vyrazila dych. Nikomu predsa neprikazujem sa modliť, ani nechcem, aby sme tu debatovali o viere, naozaj to považujem za súkromnú vec každého z nás. Prosto v poslednej dobe sa bohužiaľ stretávam s utrpením veľmi často a rozprávam sa s tými ľuďmi a mám taký pocit, že niektorým to pomáha prekonať ťažké obdobie alebo aj bolesti. Viem, že sú takí aj na Porade, preto som to sem prilepila. Kto chce, stiahne si. Mám Vás všetkých veľmi rada.

súhlasím s tebou.je to len môj názor. vieš ja vídavam ľudí v nemocnici ako trpia a ked sa chcú modliť nech sa modlia ak im to pomáha...len ja by som to nikdy nerobila lebo v také veci neverím. kto chce nech sa modlí pre to nebudem mať na neho iný názor. pekný deň ti prajem
Tweety
02.12.09,13:25
súhlasím s tebou.je to len môj názor. vieš ja vídavam ľudí v nemocnici ako trpia a ked sa chcú modliť nech sa modlia ak im to pomáha
Ver, že to pomáha. Možno si sa s tým v živote ešte nestretla, ale to neznamená, že to vôbec takto nefunguje.
JarkaL
02.12.09,13:29
Pomáha všeličo - a najmä to, čomu človek sám verí. Môže to byť modlitba, tabletka, bylinkový čaj alebo lentitlky...Dôležité sú pozitívne myšlienky. Myšlienka má veľkú silu, o tom som sa na vlastnej koži presvedčila, ale to by bolo na ďalšiu tému.
pasuliatko
02.12.09,13:32
Ver, že to pomáha. Možno si sa s tým v živote ešte nestretla, ale to neznamená, že to vôbec takto nefunguje.

neverím a nikdo ma nepresvedčí o opaku...ale ak niekto verí okej...
durisovad
02.12.09,13:37
Myslim, ze Jarka dobre spravila, ze sem tu modlitbicku dala, niekomu moze pomoct. Aj Kristus liecil systemom VIERA TVOJA TA UZDRAVILA.
Blankake
02.12.09,13:44
JarkaL to pekne napísala, že "Pomáha všeličo - a najmä to, čomu človek sám verí. Môže to byť modlitba, tabletka, bylinkový čaj alebo lentitlky...Dôležité sú pozitívne myšlienky."

Samotná modlitba určite človeka neuzdraví, ale môže mu pomôcť prežiť to trápenie, ak tomu samozrejme verí.
dušinka
02.12.09,14:02
Zase téma mimo účtovníctva, ktorá ma zaujala. Ďakujem, aspoň viem, že nás je viac takých ktorí sa utiekajú k modlitbe. Viera pomáha /ja teraz myslím na vieru v Boha/. Som rada že rodičia ma vychovávali vo viere a naučili modliť sa. Čím som staršia, tým sú moje modlitby úprimnejšie a častejšie.
Pasuliatko: Tebe možno chýba stretnutie s niekým, kto by ťa k viere priviedol. Ak sa to stane uvidíš že život bude ľahší.
zuzanelka
02.12.09,14:08
Jarka, vdaka že si sem tú modlitbu dala. Stiahla som si ju. Verím v silu modlitby.
BXLmiami
02.12.09,18:22
Dakujem ,pekné.A na margo pašuliatka....Žienky,už niekedy niektorá z Vás prehádala svoju dospievajucu dcéru?Dievča potrebuje niečo prežiť a dostať pár faciek od života,zatiaľ škoda niečo jej vysvetľovať.
pasuliatko
02.12.09,19:38
Zase téma mimo účtovníctva, ktorá ma zaujala. Ďakujem, aspoň viem, že nás je viac takých ktorí sa utiekajú k modlitbe. Viera pomáha /ja teraz myslím na vieru v Boha/. Som rada že rodičia ma vychovávali vo viere a naučili modliť sa. Čím som staršia, tým sú moje modlitby úprimnejšie a častejšie.
Pasuliatko: Tebe možno chýba stretnutie s niekým, kto by ťa k viere priviedol. Ak sa to stane uvidíš že život bude ľahší.

no to určite ja v kraviny čo neexistujú neverím :D ja som zarytý ateista a naveky ním ostanem...čiže reči typu Tebe možno chýba stretnutie s niekým, kto by ťa k viere priviedol. Ak sa to stane uvidíš že život bude ľahší. si nehaj pre toho kto je na to zvedavý ja nie...bez urážky.ale dakujem za názor kvitujem ;)
pasuliatko
02.12.09,19:41
Dakujem ,pekné.A na margo pašuliatka....Žienky,už niekedy niektorá z Vás prehádala svoju dospievajucu dcéru?Dievča potrebuje niečo prežiť a dostať pár faciek od života,zatiaľ škoda niečo jej vysvetľovať.

keď už tak Pasuliatko žiadne pašuliatko, 1. ja som neni dospievajúca dcéra 2. nepotrebujem žiadne facky či už do niekoho alebo od života 3. ešte raz to opakujem,že ja v také veci neverím 4. prežila som si toho už dosť by som mohla povedať 5.denne vidím ľudí v nemocniciach a viem čo to je sa o niekoho báť a podobne 6.mne nemusí nikto nič ohladom viery vysvetlovať ja mám svoj názor a bodka...
pasuliatko
02.12.09,19:45
ako som si už xy krát všimla,že ak má niekto iný názor ako vy obujete sa do neho a začnete na neho útočiť, uvedomte si,že každý názor je názor či už s tým súhlasíte alebo nie. sme v krajine kde sa vyjadrenie svojho vlastného názoru netrestá ani nič podobné. tak ak niekto nesúhlasí s vašim kolektívnym názorom tak na neho neútočte. a to netvrdím len ja... ja si za svojim názorom stojim a aj budem a ak je iný ako váš s tým sa musíte zmieriť len vy... ak sa vám nepáči tak jednoducho nereagujte na neho a nie útočiť... JarkaL super téma keď to niekomu pomôže tak si urobila super vec... držím Ti palce v živote... aj aj iním ;)
JarkaL
02.12.09,19:45
Pasuliatko, mne vôbec nevadí Tvoj názor na vec, skôr sa zamýšľam nad spôsobom, ako ho prezentuješ. Sú to veľmi citlivé otázky a podľa mňa Ti chýbajú nielen skúsenosti, ktoré máme my trochu starší od Teba, ale hlavne skromnosť a pokora. Ale ja viem, že v dnešnej dobe sa tieto vlastnosti veľmi nenosia, o to sú však vzácnejšie. Aj tak Ťa mám rada.
misomiso
02.12.09,19:46
no to určite ja v kraviny čo neexistujú neverím :D ja som zarytý ateista a naveky ním ostanem...

No s tym "naveky" by som opatrne, pretoze takych zarytych atelistov uz bolo.. Dokonca medzi svatcami najdes dost takych, ktory povodne proti krestanom aktivne bojovali...
pasuliatko
02.12.09,19:48
No s tym "naveky" by som opatrne, pretoze takych zarytych atelistov uz bolo.. Dokonca medzi svatcami najdes dost takych, ktory povodne proti krestanom aktivne bojovali...

:D:D:D:D:D 100 bodov máš ...ale dik za názor beriem :) ale mna nikto neprehovorí....ja si za svojim názorom vždy stojím...
buchač
02.12.09,19:58
:D:D:D:D:D 100 bodov máš ...ale dik za názor beriem :) ale mna nikto neprehovorí....ja si za svojim názorom vždy stojím...

mimotemy

asi tak , ako Fico ....??? ;):rolleyes:
pasuliatko
02.12.09,19:58
mimotemy

asi tak , ako Fico ....??? ;):rolleyes:

:D:D:D dobrééé :D:D:D nie ja Fca neuznávam tak podla neho sa teda neriadim neboj sa
pasuliatko
02.12.09,20:01
Pasuliatko, mne vôbec nevadí Tvoj názor na vec, skôr sa zamýšľam nad spôsobom, ako ho prezentuješ. Sú to veľmi citlivé otázky a podľa mňa Ti chýbajú nielen skúsenosti, ktoré máme my trochu starší od Teba, ale hlavne skromnosť a pokora. Ale ja viem, že v dnešnej dobe sa tieto vlastnosti veľmi nenosia, o to sú však vzácnejšie. Aj tak Ťa mám rada.

pozri ja som človek čo žiaľ naustúpi a stojí si za svojim názorom či je dobrý alebo nie. jasne tvoj nazor beriem ako priateľskú radu a budem si ju pamätať...aj ja teba mám rada aj ked sa nepoznáme :)
misomiso
02.12.09,20:02
ja si za svojim názorom vždy stojím...

A kde by sme boli vsetci, keby sme si uz z principu vsetci stali za svojimi povodnym nazormi? Ja osobne by som mozno nebol esta ani v materskej skolke. Nic osobne, iba tak filozofujem.
Xanti
02.12.09,20:09
Pasuliatko, mne vôbec nevadí Tvoj názor na vec, skôr sa zamýšľam nad spôsobom, ako ho prezentuješ. Sú to veľmi citlivé otázky a podľa mňa Ti chýbajú nielen skúsenosti, ktoré máme my trochu starší od Teba, ale hlavne skromnosť a pokora. Ale ja viem, že v dnešnej dobe sa tieto vlastnosti veľmi nenosia, o to sú však vzácnejšie. Aj tak Ťa mám rada.
Veľmi pekný príspevok, chcela som oceniť ale nedá sa tak aspoň takto.
Zo zvýrazneným súhlasím, tiež sa zamýšľam nad spôsobom prezentácie opačného názoru, ktorý sa mne osobne javí ako veľmi agresívny. No možno je to dané len tým kvantom príspevkov http://www.porada.sk/misc.php?do=whoposted&t=125399 od menovanej poraďáčky.

Myslím, že táto téma už ušla poriadne daleko od zadania. :mee:
JarkaL
02.12.09,20:12
Mám ju uzavrieť?
Xanti
02.12.09,20:13
Mám ju uzavrieť?
Ja si myslím, že áno. Aby sa nezvrhla do osočovania. Tí ktorí budú mať záujem si modlitbu stiahnu a vytlačia a ostatných aspoň nebude dráždiť.
Tara1
02.12.09,20:47
Škoda, myslela som si, že to bude téma na potešenie duše..zvrhlo sa to..pre pasuliatko...keď s témou nesúhlasím, tak si ju nevšímam a nereagujem
misomiso
02.12.09,20:55
Škoda, myslela som si, že to bude téma na potešenie duše..zvrhlo sa to..pre pasuliatko...keď s témou nesúhlasím, tak si ju nevšímam a nereagujem

No - ja teda neviem, ale pasuliatko iba vyjadrila svoj nazor. Na tom nic zle nevidim. Nevsimat sme si mohli (rovnako) my ju, ak sme mali pocit, ze s nou nesuhlasime. Stale netusim, preco by sa tu nemohlo diskutovat vecne, bez emocii.

Niekto sem hodi modlitbu, iny napise, ze to nepomoze, treti moze napisat, preco to pomoze, ale diskutovat dookola o tom, ci to alebo ono patri alebo nepatri do temy, to je myslim, prave to, co tu najmenej potrebujeme. Do termy zasadne patri vsetko, co ju akymkolvek sposobom komentuje, pokial to nie je vulgarne alebo urazlive.
Bastian
02.12.09,21:02
pozri ja som človek čo žiaľ naustúpi a stojí si za svojim názorom či je dobrý alebo nie. jasne tvoj nazor beriem ako priateľskú radu a budem si ju pamätať...aj ja teba mám rada aj ked sa nepoznáme :)
Ale tak hádam sem-tam zmeníš názor, či nie? Predsa len sa meníme, náš pohľad, nové skúsenosti...
pasuliatko
02.12.09,21:26
Ale tak hádam sem-tam zmeníš názor, či nie? Predsa len sa meníme, náš pohľad, nové skúsenosti...

povedala by som,že ani nie :) ale to neni sem do témy... :)
pasuliatko
02.12.09,21:29
No - ja teda neviem, ale pasuliatko iba vyjadrila svoj nazor. Na tom nic zle nevidim. Nevsimat sme si mohli (rovnako) my ju, ak sme mali pocit, ze s nou nesuhlasime. Stale netusim, preco by sa tu nemohlo diskutovat vecne, bez emocii.

Niekto sem hodi modlitbu, iny napise, ze to nepomoze, treti moze napisat, preco to pomoze, ale diskutovat dookola o tom, ci to alebo ono patri alebo nepatri do temy, to je myslim, prave to, co tu najmenej potrebujeme. Do termy zasadne patri vsetko, co ju akymkolvek sposobom komentuje, pokial to nie je vulgarne alebo urazlive.

plne súhlasím,že je to vec názoru.všetci máme svoje názory a preto tu je porada aby sa o tom diskutovalo a podelili sme sa o názory...ja som svoj vyjadrila ale tu platí kto nemá rovnaký názor ide proti nám a treba mu vynadať a podobne...a nevravím to iba ja ;)
pasuliatko
02.12.09,21:30
Škoda, myslela som si, že to bude téma na potešenie duše..zvrhlo sa to..pre pasuliatko...keď s témou nesúhlasím, tak si ju nevšímam a nereagujem

ked s niečim nesúhlasím nedržím ,,hubu a krok,, ale si poviem svoj názor na vec, je na tom niečo zlé? možno pre niekoho áno čo sa tým riadi ale ja nie.
jozka56
02.12.09,21:43
Jarka, veľmi pekne ďakujem za modlitbu, stiahla som si ju a vďačne ju budem predriekavať svojmu staručkému tatenkovi.
Valcake
02.12.09,22:53
Ďakujem, aj ja som si ju stiahla. Mojej mamke 80 roč. teraz zistili adenokarcinóm na hrub.čreve a nechce sa dať operovať. Bojujeme spoločne,lebo ja mám nohu v sadre.
hnedoočka
03.12.09,05:46
Jarka, tvoja motlidbička ma potešila, v dnešnej dobe demokracie je smiešne , že človek potrebuje až odvahu, aby niečo také hodil na svetlo.
Nechcem sa už v tom špárať, všetko podstatné bolo viac menej povedané, aj keď ma ozaj prekvapila početná diskusia okolo takej malej nevinnosti.

Len som chcela dodať niečo z vlastnej skúsenosti: bola som ešte pubertiačka, keď švagrovi zlyhali obe obličky a začal chodiť na dialýzu - v tomto čase ešte 60 km od bydliska. Najprv 2x do týždňa , potom 3x.

V tom čase on i sestra mali 37 rokov a dve maloleté deti.

Sestra to ešte prekonávala odvážne sama, v nádeji, že nič nehrozí.

Stále sa to zhoršovalo, až raz v noci zavolali, že májú vhodného darcu na transplantáciu. Nebolo nad čím váhať, švagor sa rozlúčil a odovzdal jej i obrúčku, keby sa nevrátil.

Zo všetkých síl sme sa snažili podporiť, ale asi potrebovala niečo viac. Vtedy začala chodiť do kostola , úprimne sa modlila k Bohu a hľadala u neho záchranu.

To ju držalo psychicky nad hladinou.Švagor transplantáciu prežil, obličku organizmus prijal, avšak po roku zomrel na salmonelu, ktorej ložisko nevedeli nájsť a nakoniec nevydržalo srdiečko.

Dnes má sestra 55 rokov, od manželovej smrti zostala sama s deťmi, ale viera a chodenie do kostola jej ostali.Ako jej to pomohlo, to vie najlepšie ona, ale ak človek hľadá posledné zrnko nádeje na zemi a nenachádza ho, je dobré , ak tú nádej nájde v nadpozemskom.

Pasuliatko síce vyjadrila svoj názor, nikto jej ho nevyvráti, len formu vyjadrovania by som prehodnotila: kiež by na tie "kraviny " nebola nikdy odkázaná.

ps: jeden môj známy raz povedal: ak ja verím a nie je to pravda, nič sa mi nestane, ale ak ty neveríš a je to pravda.....
Eulalia
03.12.09,06:09
No s tym "naveky" by som opatrne, pretoze takych zarytych atelistov uz bolo.. Dokonca medzi svatcami najdes dost takych, ktory povodne proti krestanom aktivne bojovali...

Za toto máš u mňa 100 bodov, aj keď sa v mnohých iných názoroch rozchádzame:)


:D:D:D:D:D 100 bodov máš ...ale dik za názor beriem :) ale mna nikto neprehovorí....ja si za svojim názorom vždy stojím...

Aj ja som bola taký zarytý ateista.... tak pred 20 rokmi...:) A už nikdy nehovorím nikdy...
wegamizi
03.12.09,07:37
keď už tak Pasuliatko žiadne pašuliatko, 1. ja som neni dospievajúca dcéra 2. nepotrebujem žiadne facky či už do niekoho alebo od života 3. ešte raz to opakujem,že ja v také veci neverím 4. prežila som si toho už dosť by som mohla povedať 5.denne vidím ľudí v nemocniciach a viem čo to je sa o niekoho báť a podobne 6.mne nemusí nikto nič ohladom viery vysvetlovať ja mám svoj názor a bodka...
Nie je to moc tema pre mna, ale len ti chcem povedat, aky mam pocit s diskusie. Citala som ju od zalozenia temy az po koniec. Pasuliatko, tvoje reakcie su unahlene a dost necitlivo adresovane. Potom sa necuduj, ze nik s tebou nesuhlasi. Nazor, nech je akykolvek, sa neda presadzovat, alebo prezentovat hrubo a nasilim. A prave taky pocit mam z tvojich prispevkov. Ja som tiez dost temperamentny clovek, ale svoju energiu rozdavam na spravnom a vhodnom mieste. Takze, sorry, a bodka....
bv_alexandra
03.12.09,07:55
Som človek veriaci, aj napriek tomu že nechodim pravidelne do kostola, ale viem že je sila ktorá mi pomáha prekonávať všetky prekážky.
Poviem vám jeden príbeh, ktorý ma usvedčil v tom že viera je potrebná, a nie zbytočná.
Suseda bola na dovolenke v chorvátsku, stretla sa na pláži s priatelmi so Slovenska, rozprávali sa a jej malá dcérka chcela ist naspäť na deku, tým že to bolo kúsoček, pustila ju mamka samotnú.
Po chvilke sa pozreli a dieťa na tej deke nebolo. Mamička samozrejme, ako každá matka, nebola schopná reálne a triezvo uvažovať, a predstavovala si tie najhoršie scénare, nakolko aj dieťa bolo dost živé, tak si hned myslela že išlo do vody.
Táto priatelka aj s celou rodinou sú silne veriaci ľudia, a veria tomu že Boh je s nimi a pomáha im.
Ked mi rozprávala tento príbeh išiel mi mráz po chrbte a pochopila som ešte viac že viera je potrebná.
Celý čas ako malú hľadali, tak sa táto priateľka modlila k Panne Márii, aby ked sa vrátia na deku, aby tam to dievčatko už bolo, aby sa jej nič nestalo, nech ju ochráni.
A veru, ked išli na tú deku, po polhodinovom hladaní, to dievčatko tam už bolo, našťastie ju jeden chorvát zbadal že asi sa stratilo, tak ju zobral tým smerom odkial prišlo.
Všetko šťastne skončilo - viera vo všetkých ostala, a ja verím že im pomohla.
A príbeh tejto rodinky je ešte jeden. To som povedala tiež že to musel byť zázrak.
Majka má dvoch synov - po dlhšej dobe otehotnela ked už boli chlapci väčší, a čakala dievčatko. Lekári jej však povedali že dievčatko sa nenarodí zdravé. Že bude postihnuté.
Odporučili jej interupciu.
Majka sa s celou rodinou modlila počas celého tehotenstva nech jej Boh pomôže, zvládnuť celú situáciu. Pre interupciu sa nerozhodla, rozhodla sa že dievčatko donosí, a bude sa o starať ako bude vedieť.
Po deviatich mesiacoch sa im narodila krásna ZDRAVÁ dcéra ktorá je už dnes vo veku puberty.
Takže opäť je tu tá viera, ktorá im pomohla prekonať toto ťažké obdobie, ked nevedeli čo ich čaká - a to že sa im narodila zdravá dcéra, tak to bolo ako zázrak, a nie len pre nich ale aj pre lekárov.
:):):)
Barbara
03.12.09,08:37
všetci potrebujeme v niečo veriť. niekto sa modlí, lebo mu to dodá silu.
ja verím v Osud. Všetci máme vo veľkej knihe napísaný svoj Osud. Každý má svoj osud čo má, ako bude žiť, čo ho čaká od narodenia až po smrť.
Nejaká sila existuje, neviem čo to je, ale ja verím v to. všetko v živote je tak ako má byť, čo sa má stáť stane, čo sa nemá stáť nestane.
takže ja nato mám tiež svoju filozófiu, a nikomu neberiem tú jeho. ten verí v to, druhý zas v tamto, dovolím si tvrdiť, že je to o psychike človeka.

vyjadrila som svoj názor
buchač
03.12.09,12:44
Slová , slová , tie slová sú dôležité ......

http://www.youtube.com/watch?v=uMY7x4MnseE&feature=related
Stanislav 1975
03.12.09,12:46
všetci potrebujeme v niečo veriť. niekto sa modlí, lebo mu to dodá silu.
ja verím v Osud. Všetci máme vo veľkej knihe napísaný svoj Osud. Každý má svoj osud čo má, ako bude žiť, čo ho čaká od narodenia až po smrť.
Nejaká sila existuje, neviem čo to je, ale ja verím v to. všetko v živote je tak ako má byť, čo sa má stáť stane, čo sa nemá stáť nestane.
takže ja nato mám tiež svoju filozófiu, a nikomu neberiem tú jeho. ten verí v to, druhý zas v tamto, dovolím si tvrdiť, že je to o psychike človeka.

vyjadrila som svoj názor

S týmto na 100% súhlasím...
Tara1
03.12.09,18:38
Ako rozvedená som sama vychovávala tri deti a pri tých všetkých povinnostiach som akosi nemyslela na duchovnú stránku života, ani deti som k tomu neviedla. Pokrstené sú a ako dospievali názor na duchovno si vytvorili sami. A potom mi zrazu, v plnom zdraví zomrela najmladšia dcérka.Veľmi ťažko sa mi to píše, ale odrazu pre mňa nič nemalo zmysel, načo vstávať, načo sa obliekať, načo variť? Vôbec som nemyslela na moje dve deti, ktoré žili pri mne. A vtedy ma raz moja priateľka zobrala so sebou do kostola...najprv som mala pocit, že tam nepatrím, že ja predsa nie som kresťanka..ale už to vo mne zostalo,ten zvláštny ukľudňujúci pocit. Doslova ma to tam ťahalo, chodila som hodne skoro pred začiatkom, veľmi mi pomáhalo to prostredie, to ticho keď som mohla nerušene rozjímať a rozmýšľať, tam som pochopila veľmi veľa a keď som po čase začala pociťovať odľahčenie na duši, pocit úľavy, to už som vedela že toto všetko je súčasť života. Nezmierila som sa s odchodom svojej dcérky, to sa nedá, ale vďaka Bohu som sa naučila s tým žiť.Viera je nesmierne dôležitá, k tomuto poznaniu som dospela trpkou cestou, ale niet nad osobné skúsenosti.
bonita
03.12.09,22:51
Vzhladom k necitlivemu vyjadrovaniu sa pasuliatka je velmi smutne, ze sa uci za zdr. sestru. Ja len dufam v zaujme pacientov, ze nikdy nebude robit na oddeleni, kde su aj tazko ci smrtelne chori ludia. Neviem ci sa to v skole neucia, ale zdr. sestra je najblizsie k pacientovi a najcastejsie, tak snad by mala mat dost empatie a nadej davat, nie ju brat. Tu vetu tak povedat nejakej modliacej sa pacientke na onkologii - no viem si predstavit jej naslednu psychiku.

Ked uz je tema o bohu, mna by tiez nik do kostola nedostal, leda tak ako na pozretie pamiatky. Nikdy nie modlit sa tam, pchat peniaze do najbohatsej skupine na svete a pocuvat farara, co mozno sa hresi.
Odsudzujem celu cirkevnu doktrinu, jej vrazednu historiu, jej falosnych zastupcov bozich na tomto svete - cest vynimkam.
Ale verim, ze nieco je, ze su anjeli strazni a prihovaram sa mojmu casto. Verim, ze jezis zil, mozno bol liecitel, mozno aj nieco viac, ale nemyslim si, ze potrebujem mat modlidbu prevzanu od cirkvi, ci s idolmi cirkvi.

Ale plne, napriek mojmu nazoru, respektujem tych ktori veria prave v to. Kazdy sa v case nudze prihovara tomu, comu veri. A pomaha to, ci sa modli k bohu, ci k jezisovi, ci k anjelovi alebo osudu, univerzu - na mene naozaj nezalezi. A na mene nezalezi ani tomu kto nam nakoniec pomoze, ako ho nazveme. Mozno sa nevola ani jedno z tych tisic mien, co mu ludia dali, ale hlavne je, ze vie ked ho oslovujeme a o nieco prosime. Ak to nie je v protiklade s jeho planom?, s osudom? pomoze.
misomiso
03.12.09,23:19
Celkom sa cudujem, ze vas "spoluveriacich" :) dokazala vytocit nejaka pasuliatko. Ak verim v Boha tak asi viem preco a mojou vierou asi nedokaze zatriast, ak niekto napise, ze je to kravina. Mozem sa tak akururat zhovievavo vo svojom vnutri pousmiat ned jeho nevedomostou, pripadne ho polutovat, ze mu chyba zakladne poznanie, no nemyslim, ze by to stalo za tolke komentare. Kazdopadne kazdy ma na svoj nazor pravo, myslim, ze aj tu na Porade.

Ja osobne neocakavam od zdravotnej sestry, ze ma bude spovedat, ci podporovat vo viere. Uplne by mi stacilo, ak by si zodpovedne vykonavala svoju pracu. Samozrejme - veriace sestry to asi maju v praci lahsie, pretoze asi lepsie chapu zmysel svojej prace.

Ale z pohladu nas pacientov (veriacich) si myslim, ze kazdy z nas si ten svoj kontakt z Bohom musi aj tak zabezpecit sam. Ak by som mal zomriet v nemocnici, urcite by som sa lepsie citil v spolocnosti reholnych sestier, ako v pritomnosti niekoho, kto sa bude vysmievat z toho, ze sa modlim. No z hladiska mojej perspektivy nie je dolezite ako sa v nemocnici citim, ale ci si aj v takom (napr. ateistickom) prostredi zachovam vieru. Nie v uzdravenie, pretoze to moze byt aj tak iba docasne, ale v Boha.

Kazdy sme sam zodpovedny za nase myslienky a ciny, nechcime, aby sa za nas modlili hlavne ini.

Apropos - nevidim velky rozdiel medzi nazorom pasuliatko, ktora nazvala modlitbu "kravinou" a tvojimi nazormi, ked inymi slovami za "kravinu" povazujes to, ze Kristus ustanovil na tomto svete nejakych svojich zastupcov. Nazyvas ich falosnymi, mas na to pravo, v ramci plurality nazorov. No celkom mi to nejde dokopy s tvojou kritikou necitliveho vyjadrovania inych.
wegamizi
04.12.09,10:59
pasuliatko
04.12.09,15:00
Vzhladom k necitlivemu vyjadrovaniu sa pasuliatka je velmi smutne, ze sa uci za zdr. sestru. Ja len dufam v zaujme pacientov, ze nikdy nebude robit na oddeleni, kde su aj tazko ci smrtelne chori ludia. Neviem ci sa to v skole neucia, ale zdr. sestra je najblizsie k pacientovi a najcastejsie, tak snad by mala mat dost empatie a nadej davat, nie ju brat. Tu vetu tak povedat nejakej modliacej sa pacientke na onkologii - no viem si predstavit jej naslednu psychiku.

Ked uz je tema o bohu, mna by tiez nik do kostola nedostal, leda tak ako na pozretie pamiatky. Nikdy nie modlit sa tam, pchat peniaze do najbohatsej skupine na svete a pocuvat farara, co mozno sa hresi.
Odsudzujem celu cirkevnu doktrinu, jej vrazednu historiu, jej falosnych zastupcov bozich na tomto svete - cest vynimkam.
Ale verim, ze nieco je, ze su anjeli strazni a prihovaram sa mojmu casto. Verim, ze jezis zil, mozno bol liecitel, mozno aj nieco viac, ale nemyslim si, ze potrebujem mat modlidbu prevzanu od cirkvi, ci s idolmi cirkvi.

Ale plne, napriek mojmu nazoru, respektujem tych ktori veria prave v to. Kazdy sa v case nudze prihovara tomu, comu veri. A pomaha to, ci sa modli k bohu, ci k jezisovi, ci k anjelovi alebo osudu, univerzu - na mene naozaj nezalezi. A na mene nezalezi ani tomu kto nam nakoniec pomoze, ako ho nazveme. Mozno sa nevola ani jedno z tych tisic mien, co mu ludia dali, ale hlavne je, ze vie ked ho oslovujeme a o nieco prosime. Ak to nie je v protiklade s jeho planom?, s osudom? pomoze.

trápny príspevok...urážaj niekoho iného laskavo. ja som povedala,že v to neverím a kto ano rešpektujem tak tu laskavo neutoč na moje povolanie ja som si hovybrala a viem prečo...a čo sa týka empatie...ale zbytočne tu budem niekomu niečo vysvetlovať...je mi to jedno a ukradnuté sú mi príspevky podobného typu na moju osobu...
Olice
04.12.09,15:43
Ospravedlňujem sa ak som mimo témy, ale žiada sa mi toto napísať.

Neznamená to, že keď máme 20-rokov, sme dospelí, tak už vieme všetko o živote. Nevieme ani zďaleka a musíme sa v živote naučiť zohnúť chrbát, aby nám ho osud nezlomil.....

Napíšem len pár slov z jednej zbierky básní, ktoré napísala jedna moja priateľka, keď je lekári dávali maximálne pol roka života a bolo to pred viac ako 20-timi rokmi, a ona si práve vtedy našla svoj vzťah k Bohu....a žije v zdraví doteraz.

citujem:

Buď pokorný, aby ťa nepremohol hnev,
buď láskavý, aby Ťa nepremohla nenávisť,
buď štedrý, aby Ťa nepremohlo lakomstvo,
dôveruj, aby Ťa nepremohla nedôvera.

V hluku sveta zabúdame byť pokorní,
v nepokoji zabúdame byť pokojní,
zabúdame na Boha i na samých seba.

Svoj kríž polož k Jeho krížu
a pocítiš jeho silu.

V tichu modlitby
tiché šťastie plynie
ako štít ťa zahalí
povedie do diali.

V rozvoji Ducha je spása
slovo Božie hlása
Najvyššiu Pravdu
Cez hmoty hradbu
ťažšie sa vníma Viera
slepotu sníma z ľudských očí...............
Cecilia
04.12.09,16:09
Veľmi pekné modlitby sú v Liturgii hodín pre laikov - kniha, vhodná ako vianočný darček.

Alebo http://www.breviar.sk/

sú tam krásne básne, chválospevy, ranné chvály a modlitby na celý deň. Niekedy stačí len otvoriť a trošku si počítať.

Ešte jedno Vás prosím, nechajte už to dievča na pokoji. Rešpektujte ju. Cítiť tu nedemokraciu, netolerantnosť.
pasuliatko
04.12.09,18:32
Veľmi pekné modlitby sú v Liturgii hodín pre laikov - kniha, vhodná ako vianočný darček.

Alebo http://www.breviar.sk/cgi-bin/l.cgi?
sú tam krásne básne, chválospevy, ranné chvály a modlitby na celý deň. Niekedy stačí len otvoriť a trošku si počítať.

Ešte jedno Vás prosím, nechajte už to dievča na pokoji. Rešpektujte ju. Cítiť tu nedemokraciu, netolerantnosť.

niekto tu nevie tolerovať iné názory... a bude tu poučovať...ale nič v zlom.pekný príspevok...
jozka56
04.12.09,19:09
Pasuliatko mne sa na Tebe páči, že stojíš za svojim názorom, a dokonca ho vieš aj povedať v dosť háklivej téme. Určite sú a budú aj iné povzbudivé slová mimo modlitdieb pre chorých ľudí, ale len ich treba vedieť podať a vhodne predať, aby sme dokázali povzbudiť a potešiť chorého človeka.
susann2
04.12.09,19:21
niekto tu nevie tolerovať iné názory... a bude tu poučovať...ale nič v zlom.pekný príspevok...
Ja si to nemyslím, zadávateľka príspevku to určite myslela v dobrom, keď tú motlitbu tu priložila. Ty si vyjadrila svoj názor, väčšina má iný názor, ale to je v poriadku, nepostrehla som, že by ťa niekto preto osočoval alebo urážal alebo netoleroval tvoje názory. Je to proste iný názor, než väčšiny, ale je mi sympatické, že si za nim stojíš. Možno raz zmeníš svoj názor, ale je možné že aj nie, kto vie. Hovorí sa , že nikdy nehovor nikdy ...
ludmilla
05.12.09,11:44
[QUOTE=bonita;1225686]Vzhladom k necitlivemu vyjadrovaniu sa pasuliatka je velmi smutne, ze sa uci za zdr. sestru. Ja len dufam v zaujme pacientov, ze nikdy nebude robit na oddeleni, kde su aj tazko ci smrtelne chori ludia. Neviem ci sa to v skole neucia, ale zdr. sestra je najblizsie k pacientovi a najcastejsie, tak snad by mala mat dost empatie a nadej davat, nie ju brat. Tu vetu tak povedat nejakej modliacej sa pacientke na onkologii - no viem si predstavit jej naslednu psychiku.
QUOTE]

Prepáč Bonita, v žiadnom príspevku od pasuliatka som nenašla necitlivé vyjadrovanie čo sa týka súvislosti viery a pacientov, nikde neuviedla, že bude niekomu zakazovať, aby sa modlil, že sa bude z niekoho vysmievať, že bude ľudí o ktorých sa bude starať škatuľkovať na veriacich a neveriacich. Ona povedala len svoj názor a to je všetko. Mne skôr príde necitlivé tvoje vyjadrenie o jej práci. Uvedom si, že môže byť ďaleko lepšou zdravotnou sestrou ako veriaca sestra. Ona určite nikomu jeho vieru brať nebude.
Vieš som veriaca, ale s rovnakou láskou a presvedčením sa starám o pacientov bez viery, alebo pacientov s iným vyznaním viery. Rešpektujem moslimky, keď čítajú "korán". Všetko je o tolerancii, nie o viere či ne-viere.

Veď hlavne u chorých ľudí je dokázané, že viera a je jedno v čo viera, skracuje pobyt v nemocnici.

Stalo sa mi pred mesiacom u ťažkochorej starej pani Marty, ktorá u nás ležala dlhšiu dobu a bola bez viery, ako susedu mala pacientku po operácii veriacu, rozprávali sa spolu, tá veriaca sa modlila, ale neodsudzovala tú neveriacu. Pacientku po operácii prepustili. Mala som v ten deň službu a našla som pani Martu sedieť na posteli plakať. Sadla som si k nej a len tak bez slov som ju objala, tu neboli potrebné slová, jej prognóza bola veľmi zlá. Ona zrazu zadúšajúc sa plačom mi povedala:" Sestrička jedinú chybu, ktorú som v živote urobila, nedala som vieru svojim trom deťom a ako roky ubiehali, chcela som začať chodiť do kostola, ale bála som sa im to povedať, tak to ľutujem!! - v jej očiach bol hlboký nepokoj a strach. Ona však pokračovala ďalej a jej slová boli hlboké a pravdivé, povedala, že Boh nás hľadá, čaká trpezlivo na nás až pokým sa mu úplne zveríme do jeho rúk. Hovorila, že vždy keď bolo najhoršie na Boha myslela. Chytila som ju za ruku a spýtala som sa jej prečo to tým svojim deťom aspoň nepovie?!
V závere sme sa spolu pomodlili za ňu a jej deti - i keď bola neveriaca. Slzy uvoľnenia úplne rozpustili jej strach. Pani Marta s deťmi nakoniec rozprávala o svojich pocitoch, mňa milo prekvapili, že ju pochopili. Keď potom o dva týždne zomrela, cítila som aj ja sama pokoj v duši.

Chcela som tým len povedať, že viera sa nedá nanútiť, vzniká výchovou a skúsenosťami, najlepšie to však povedal František Saleský:

"Čas hľadať Boha je tento život.
Čas nájsť ho je naša smrť.
Čas mať ho je večnosť."
hnedoočka
05.12.09,12:29
mimotemy
ludmilka, nepoznám ťa, ale si mi veľmi sympatická.
tvoje príspevky, ako aj články v blogu sú tak ľudské a citovo založené, že mi skoro vždy vženú slzy do očí.
som presvedčená, že si veľkou oporou chorým pri svojom povolaní.
podľa príspevkov viem, že nemôžeš mať veľa rokov, ale skúsenosťami a postojmi k životu mi pripadá, ako keby si už prežila dva životy.

držím ti palce na ďalšej tvojej životnej púti a dúfam, že raz sa aj stretneme!
pasuliatko
05.12.09,16:17
[QUOTE=bonita;1225686]Vzhladom k necitlivemu vyjadrovaniu sa pasuliatka je velmi smutne, ze sa uci za zdr. sestru. Ja len dufam v zaujme pacientov, ze nikdy nebude robit na oddeleni, kde su aj tazko ci smrtelne chori ludia. Neviem ci sa to v skole neucia, ale zdr. sestra je najblizsie k pacientovi a najcastejsie, tak snad by mala mat dost empatie a nadej davat, nie ju brat. Tu vetu tak povedat nejakej modliacej sa pacientke na onkologii - no viem si predstavit jej naslednu psychiku.
QUOTE]

Prepáč Bonita, v žiadnom príspevku od pasuliatka som nenašla necitlivé vyjadrovanie čo sa týka súvislosti viery a pacientov, nikde neuviedla, že bude niekomu zakazovať, aby sa modlil, že sa bude z niekoho vysmievať, že bude ľudí o ktorých sa bude starať škatuľkovať na veriacich a neveriacich. Ona povedala len svoj názor a to je všetko. Mne skôr príde necitlivé tvoje vyjadrenie o jej práci. Uvedom si, že môže byť ďaleko lepšou zdravotnou sestrou ako veriaca sestra. Ona určite nikomu jeho vieru brať nebude.
Vieš som veriaca, ale s rovnakou láskou a presvedčením sa starám o pacientov bez viery, alebo pacientov s iným vyznaním viery. Rešpektujem moslimky, keď čítajú "korán". Všetko je o tolerancii, nie o viere či ne-viere.

Veď hlavne u chorých ľudí je dokázané, že viera a je jedno v čo viera, skracuje pobyt v nemocnici.

Stalo sa mi pred mesiacom u ťažkochorej starej pani Marty, ktorá u nás ležala dlhšiu dobu a bola bez viery, ako susedu mala pacientku po operácii veriacu, rozprávali sa spolu, tá veriaca sa modlila, ale neodsudzovala tú neveriacu. Pacientku po operácii prepustili. Mala som v ten deň službu a našla som pani Martu sedieť na posteli plakať. Sadla som si k nej a len tak bez slov som ju objala, tu neboli potrebné slová, jej prognóza bola veľmi zlá. Ona zrazu zadúšajúc sa plačom mi povedala:" Sestrička jedinú chybu, ktorú som v živote urobila, nedala som vieru svojim trom deťom a ako roky ubiehali, chcela som začať chodiť do kostola, ale bála som sa im to povedať, tak to ľutujem!! - v jej očiach bol hlboký nepokoj a strach. Ona však pokračovala ďalej a jej slová boli hlboké a pravdivé, povedala, že Boh nás hľadá, čaká trpezlivo na nás až pokým sa mu úplne zveríme do jeho rúk. Hovorila, že vždy keď bolo najhoršie na Boha myslela. Chytila som ju za ruku a spýtala som sa jej prečo to tým svojim deťom aspoň nepovie?!
V závere sme sa spolu pomodlili za ňu a jej deti - i keď bola neveriaca. Slzy uvoľnenia úplne rozpustili jej strach. Pani Marta s deťmi nakoniec rozprávala o svojich pocitoch, mňa milo prekvapili, že ju pochopili. Keď potom o dva týždne zomrela, cítila som aj ja sama pokoj v duši.

Chcela som tým len povedať, že viera sa nedá nanútiť, vzniká výchovou a skúsenosťami, najlepšie to však povedal František Saleský:

"Čas hľadať Boha je tento život.
Čas nájsť ho je naša smrť.
Čas mať ho je večnosť."

dakujem máš pravdu o tom čo si napísala...ja si svoju prácu vážim a preto som ti ju vybrala.neodsudzujem ľudí čo veria v niečo alebo niekoho ako je Boh a podobne,nech vyznávajú hoci akú vieru to neznamená,že sa nemám o nich postarať alebo mať na nich iný názor.poviem úprimne veľmi sa ma dotklo čo napísala bonita o mne,vôbec ma nepozná asi ani nevie čo je to vyť zdravotnou sestrou,že to je poslanie nie práca.ked sa niekto v nemocnici modlí nemám nič proti nech, usmejem sa a idem preč nevyrušujem ich pri tom. nejde o to v čo človek verí ale ide o to,že či si vie /nevie povedať svoj názor a stáť pri nich, ja som pokrstená aj do kostola som chodila (iba zo sesternicou) ale časom som si uvedomila,že mi to do života nič nedalo preto som si povedala,že proste ked v niečo neverím zbytočne sa budem do toho vnucovať a vypestujem si k tomu odpor. ja proste v také veci neverím a neodsudzujem niekoho kto áno to je každého slobodné rozhodnutie. veľa zdaru a šťastia
mazanova
22.06.10,11:51
Jarka, ďakujem za modlitbu, vo štvrtok nastupujem na operáciu, beriem si ju so sebou
cipo13
22.06.10,15:09
Jarka, ďakujem za modlitbu, vo štvrtok nastupujem na operáciu, beriem si ju so sebou
To je zaujímavé aj ja vo štvrtok a tiež si ju zoberiem, nech nám to dobre dopadne. Ľuboš
JarkaL
22.06.10,15:31
Držím Vám obidvom palce, držte sa a prajem skoré uzdravenie.
mazanova
23.06.10,08:06
To je zaujímavé aj ja vo štvrtok a tiež si ju zoberiem, nech nám to dobre dopadne. Ľuboš
Luboš vďaka, ozvem sa po...
budem myslieť aj na Teba
marta