Lubica H
02.12.09,14:00
firma poskytuje zamestnancom gastrolístky. Raz za čas nakúpi isté množstvo, ktoré postupne dostávajú zamestnanci podľa nároku za príslušný kalendárny mesiac. Ale občas sa mi stane, že sa na účte 213 dostanem do mínusu - ja už gastrolístky účtovne nemám, ale zamestnanci ich aj tak dostali, boli im vydané (majiteľ má aj iné spoločnosti, kde zamestnanci dostávajú gastrolístky, tak si občas medzi spoločnostiami presunie lístky podľa potreby - evidenciu podľa jednotlivých spoločností si vedie, len tie lístky má v jednom "šuplíku") a faktúru za nákup ďalších gastrolístkov nasleduje až neskôr - výdaj predchádza príjmu.

Ako to mám ja účtovne vyriešiť, aby som nemala stav na 213 v mínuse? Mám to riešiť cez nejaké pôžičky cennín od majiteľa? Alebo v mesiacoch, kedy účtovne nemám na 213 dostatočný počet gastrolístkov, neúčtovať o nároku zamestnancov na gastrolístky? Aj keď k tomu v skutočnosti neprišlo, keďže oni lístky v skutočnosti dostali?
a_je_to
02.12.09,19:43
firma poskytuje zamestnancom gastrolístky. Raz za čas nakúpi isté množstvo, ktoré postupne dostávajú zamestnanci podľa nároku za príslušný kalendárny mesiac. Ale občas sa mi stane, že sa na účte 213 dostanem do mínusu - ja už gastrolístky účtovne nemám, ale zamestnanci ich aj tak dostali, boli im vydané (majiteľ má aj iné spoločnosti, kde zamestnanci dostávajú gastrolístky, tak si občas medzi spoločnostiami presunie lístky podľa potreby - evidenciu podľa jednotlivých spoločností si vedie, len tie lístky má v jednom "šuplíku") a faktúru za nákup ďalších gastrolístkov nasleduje až neskôr - výdaj predchádza príjmu.

Ako to mám ja účtovne vyriešiť, aby som nemala stav na 213 v mínuse? Mám to riešiť cez nejaké pôžičky cennín od majiteľa? Alebo v mesiacoch, kedy účtovne nemám na 213 dostatočný počet gastrolístkov, neúčtovať o nároku zamestnancov na gastrolístky? Aj keď k tomu v skutočnosti neprišlo, keďže oni lístky v skutočnosti dostali?
Žiadna veda, skús iba logicky analyzovať skutočnosť. Stravných lístkov máš v skutočnosti = 0, ale ak ich niekto bude pýtať, musíš mu ich vrátiť, alebo uhradiť. Čiastka rozdelená navyše pochádzala z cudzieho zdroja. Vypíš interný doklad, že..... pri kontrole účtov bolo zistené, že....a zápis zaúčtuj ako 213/379 v kladnej sume zostatku účtu 213. Pred zaúčtovaním daj zápis podpísať majiteľovi a čakaj, čo navrhne, ostatné je na ňom....
bubko1
01.01.10,18:23
Dobrý večer, momentálne riešim problém so strávenkami preto sa pridám k tejto téme, ide o to že na 213 evidujem strávenky z roku 2008 asi 16 ks, problém je vtom že sú neplatné, ako sa ich zbaviť, doteraz som sa s tým nestretol, ďakujem za rady
marina8
01.01.10,19:51
firma poskytuje zamestnancom gastrolístky. Raz za čas nakúpi isté množstvo, ktoré postupne dostávajú zamestnanci podľa nároku za príslušný kalendárny mesiac. Ale občas sa mi stane, že sa na účte 213 dostanem do mínusu - ja už gastrolístky účtovne nemám, ale zamestnanci ich aj tak dostali, boli im vydané (majiteľ má aj iné spoločnosti, kde zamestnanci dostávajú gastrolístky, tak si občas medzi spoločnostiami presunie lístky podľa potreby - evidenciu podľa jednotlivých spoločností si vedie, len tie lístky má v jednom "šuplíku") a faktúru za nákup ďalších gastrolístkov nasleduje až neskôr - výdaj predchádza príjmu.

Ako to mám ja účtovne vyriešiť, aby som nemala stav na 213 v mínuse? Mám to riešiť cez nejaké pôžičky cennín od majiteľa? Alebo v mesiacoch, kedy účtovne nemám na 213 dostatočný počet gastrolístkov, neúčtovať o nároku zamestnancov na gastrolístky? Aj keď k tomu v skutočnosti neprišlo, keďže oni lístky v skutočnosti dostali?

zamestannci tie listky dostanu z inej firmy, kde tie listky este su, tak si z tej spolocnosti tie listky odfakturuj do svojej presne tolko kolko potrebujes, lebo ty mas minus a v tej spolocnosti je prebytok listkov, ktore tam uz vlastne ani nie su, takze ak tomu dobre rozumiem tak tie listky vlastne nesedia nikdy a hlavne nikde:)
ja som to tak robila, ze konatel mal 3 firmy, ale kupil trebars 500 listkov aj pre zamestnancov jeho dalsich dvoch firiem, tak sa to riesilo fakturaciou listkov medzi firmami, auditorka to sama navrhla takto vyriesit este pocas roka ked sa to konzultovalo
marina8
01.01.10,19:54
Dobrý večer, momentálne riešim problém so strávenkami preto sa pridám k tejto téme, ide o to že na 213 evidujem strávenky z roku 2008 asi 16 ks, problém je vtom že sú neplatné, ako sa ich zbaviť, doteraz som sa s tým nestretol, ďakujem za rady
a preco ste ich nevratili? nespotrebovane sa zvyknu zaciatkom januara vratit a stravovacia spolocnost vystavi na ten pocet dobropis
ci oni su len akoze? takze nebolo co vratit a teraz uz treba len vycistit ucet 213?;):D

569/213 - škoda na ceninach
bubko1
02.01.10,18:14
ďakujem Marína za radu, aj som si tak myslel ale.. istota je istota
tie lístky skutočne sú, tak som zdedil účtovnictvo a sám sa iba učím
ide o to, že niet od koho vyžadovať škodu, ak to otane na tej 569 tak ako náklad nemôže ovplyvňovať ZD alebo ako na to?
Stefan2005
02.01.10,18:45
ďakujem Marína za radu, aj som si tak myslel ale.. istota je istota
tie lístky skutočne sú, tak som zdedil účtovnictvo a sám sa iba učím
ide o to, že niet od koho vyžadovať škodu, ak to otane na tej 569 tak ako náklad nemôže ovplyvňovať ZD alebo ako na to?

Väčšina stravných lístkov začína platiť pár mesiacov pred rokom na nich vyznačených, resp. do určitej lehoty ich možno u ich u vydavateľa vrátiť, resp. zameniť za nové. Tú škodu jednoznačne niekto spôsobil, takže účtovať na 569 je neúčtovnícke, alibistické, ale v každom prípade myslíš správne, nemôže ovplyniť ZD... Osobne by som to účtoval súvahove na 335,355/213
bubko1
06.01.10,15:43
Štefan ale potom mi to ostane visieť ako pohľadávka kt. mi nebude mať kto uhradiť, pretože ten kto zavinil škodu už nepracuje