JankaII
02.12.09,17:33
Vie mi niekto poradiť?
Syn dostal výpoveď 63 paragraf s dvojmesačnou výpovednou lehotou.Vraj nemá nárok ná odstupné,lebo má vypovednú lehotu.
veronikasad
02.12.09,16:34
Vie mi niekto poradiť?
Syn dostal výpoveď 63 paragraf s dvojmesačnou výpovednou lehotou.Vraj nemá nárok ná odstupné,lebo má vypovednú lehotu.
cituj prosím celé znenie § 63 z výpovede
JankaII
02.12.09,16:44
cituj prosím celé znenie § 63 z výpovede


Výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca vzhľadom na rzhodnutie spoločnosti......... s.r.o. o organizačných zmenách-zmene jej uloh a o znížení stavu zamestnancov.

Firma končí z výrobou na Slovensku.
Tweety
02.12.09,17:19
Výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca vzhľadom na rzhodnutie spoločnosti......... s.r.o. o organizačných zmenách-zmene jej uloh a o znížení stavu zamestnancov.

Firma končí z výrobou na Slovensku.
Má nárok na odstupné podľa §76ZP aj na VD,( tá závisí od počtu odpracovaných rokov vo firme, je buď 2 alebo 3 mesačná) začína plynúť od 1.dňa nasledujúceho mesiaca po obdržaní výpovede. Príklad: dnes dostal výpoveď, VD začína plynúť 1.1.2010.
JankaII
02.12.09,17:44
Má nárok na odstupné podľa §76ZP aj na VD,( tá závisí od počtu odpracovaných rokov vo firme, je buď 2 alebo 3 mesačná) začína plynúť od 1.dňa nasledujúceho mesiaca po obdržaní výpovede. Príklad: dnes dostal výpoveď, VD začína plynúť 1.1.2010.


Veď práve,ale keď sme sa na to ohlásili,tak zamestnavateľ povedal ,že v prípade,keď ruší činnosť nemusí dať odstupné,ale ja som sa to v zákoniku nikde nadočítala.Na úrade práce mi povedali,že keď čerpá výpovednú lehotu,tak nemá nárok ,ale nie sú si istý,aby som sa informovala u právnika
Tweety
02.12.09,17:45
Vd práve,ale keď sme sa na to ohlásili,tak zamestnavateľ povedal ,že v prípade,keď riší činnosť nemusí dať odstupné,ale ja som sa to v zákoniku nikde nadočítala.ma úrade práce mi povedali,že keď čerpá výpovednú lehotu,tak nemá nárok ,ale nie sú si istý,aby som sa informovala u právnika
Na ÚP nepodali správnu informáciu.:mee:
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
JankaII
02.12.09,18:00
Na ÚP nepodali správnu informáciu.:mee:
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


ešte by som chcela vedieť,či rušenie firmy na odstupné nemá vplyv,tak to mali vysvetlené-výpovedná lehota bez odstupného,alebo dohoda s odstupným
Tweety
02.12.09,18:02
ešte by som chcela vedieť,či rušenie firmy na odstupné nemá vplyv,tak to mali vysvetlené-výpovedná lehota bez odstupného,alebo dohoda s odstupným
Rušenie firmy nemá vplyv na nárok na odstupné. Môže byť aj VD aj odstupné, alebo skončenie PP dohodou § 60 z organiz. dôvodov , teda bez VD s odstupným. Pri skončení PP výpoveďou je stále výpovedná doba.
Chobot
03.12.09,08:27
Veď práve,ale keď sme sa na to ohlásili,tak zamestnavateľ povedal ,že v prípade,keď ruší činnosť nemusí dať odstupné,ale ja som sa to v zákoniku nikde nadočítala.Na úrade práce mi povedali,že keď čerpá výpovednú lehotu,tak nemá nárok ,ale nie sú si istý,aby som sa informovala u právnika

Kuuuuuuuurňa, tak to iní odborníci sú na úrade práce. A v čom sa potom vyznajú? Veď to je ich agenda! Oni poskytujú aj poradenstvo pre prepustených!! :eek::eek::eek: Či vedia len vyplniť ich vlastné tlačivá? Sa mi rozum zastavuje. :confused:
misoft
03.12.09,12:56
Chobot! Čuduješ sa? Veď tí pracovníci - úradníci často ani sami nevedia potrebné zákony a potom z toho vznikajú len zmätky a ťažkosti - samozrejme pre klienta. Veď taký úradník, tomu je hej, výplatu dostane tak či tak, je jedno či dobre poradí, alebo ťa od***be.

BTW: Zažil som to pri svojom synovi - trvalo to 1/2 roka, než to dali do poriadku - aj to až samotné ministerstvo!
JankaII
03.12.09,13:50
Kuuuuuuuurňa, tak to iní odborníci sú na úrade práce. A v čom sa potom vyznajú? Veď to je ich agenda! Oni poskytujú aj poradenstvo pre prepustených!! :eek::eek::eek: Či vedia len vyplniť ich vlastné tlačivá? Sa mi rozum zastavuje. :confused:

asi to tak bude,lebo čokoľvek sme chceli vedieť,na úrade práce nám dali iné informácie ako na socialnom,s tým ,že najlepšie je spýtať sa právnika.Na socialnom urade práce sme boli u právnika a moc toho nevedel,akurát povedal,že čo sa on dočítal na internete???a na úrade práce právnika nemajú
JankaII
03.12.09,14:35
a právnici sem neprispievaju svojími radami?
Chobot
03.12.09,15:05
a právnici sem neprispievaju svojími radami?

Radia aj ľudia, čo majú právnické vzdelanie. Ale nečakaj, že nejaký komerčný advokát bude poskytovať svoje služby (rady) bezplatne cez portál Porada....:rolleyes:
Evanka
03.12.09,15:57
Veď práve,ale keď sme sa na to ohlásili,tak zamestnavateľ povedal ,že v prípade,keď ruší činnosť nemusí dať odstupné,ale ja som sa to v zákoniku nikde nadočítala.
Ak zamestnávateľ ruší činnosť §63 ods a), alebo sa jedná jedná o nadbytočnosť (§63 ods b), zamestnancovi patrí odstupné.
Na úrade práce mi povedali,že keď čerpá výpovednú lehotu,tak nemá nárok
To od 1.9.2007 neplatí

Iba ak by rušil zamestnávateľ činnosť v zmysle, že pri organizačných zmenách dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa, nie je na odstupné nárok. Ale v tom prípade by si bola automaticky zamestnancom spoločnosti, na ktorú práva prechádzajú.
andreakk
04.12.09,07:54
Kuuuuuuuurňa, tak to iní odborníci sú na úrade práce. A v čom sa potom vyznajú? Veď to je ich agenda! Oni poskytujú aj poradenstvo pre prepustených!! :eek::eek::eek: Či vedia len vyplniť ich vlastné tlačivá? Sa mi rozum zastavuje. :confused:
nehádžte všetkých do jedného vreca, prosíím...:)
JankaII
04.12.09,09:38
Iba ak by rušil zamestnávateľ činnosť v zmysle, že pri organizačných zmenách dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa, nie je na odstupné nárok. Ale v tom prípade by si bola automaticky zamestnancom spoločnosti, na ktorú práva prechádzajú.



presne toto aj ja stále hovorím,len ma vytáča ,že jak zamestnávateľ,tak úrad práce ma presviedča o opaku.
Na úrade práce by mali ovládať zákonník práce,aspoň tie §,ktoré sa týkajú výpovedí.
andreakk
04.12.09,11:28
v konečnom dôsledku Vám názor úradu práce môže byť ukradnutý..aj tam sú len ľudia, ktorí v prípade, ak nemajú záujem, tak nemusia vedieť všetko a ich úlohou nie je riešiť pracovno-právne spory, ale hľadať ľuďom prácu..čo sa im síce tiež málokedy darí..aale tu predsa neriešime úrad práce, ale zamestnávateľa, ktorý pochybil, resp. spolieha sa na nevedomosť zamestnancov..ťažko povedať, no osobne som tiež presvedčená, že odstupné nárok má!! myslím, že tu na porade Vám ľudia poradili správne, takže už ostáva len na Vás či sa budete pohoršovať nad vzdelanosťou úradníkov alebo niečo podniknete, aby ste svoje zaslúžené peniaze dostali...