kikimi
07.09.05,00:11
Sme CK a mam mensi problem. Sprostredkovane predavame zajazdy aj pre ine cestovky, na zaklade mandatnej zmluvy (cize v mene niekoho a na jeho ucet). Rôzne CK ale pristupujú k vyúčtovaniu provízie rôzne. Jedni nám vyfakturujú celú cenu zájazdu a my im potom fakturujeme províziu, iní nám vystavia fakturu s tym, že v nej priamo odpocita Vasu proviziu, aky doklad vystavite Vy? A môj problém sa týka danoveho dokladu na moje zdanitelne plnenie (proviziu) pri tom druhom pripade.

Priklad:
Mam mandatnu zmluvu s CK XX. Pre klientov predam zajazd CK XX za cenu, ktoru mi oni urcia - 10.000,-, tuto sumu napisem aj do Zmluvy o zajazde.
CK XX mi vystavi doklad, v ktorom mi rozpise:
cena zajazdu ...........10.000,-
- Vasa provizia 1.000,-
K úhrade 9.000,-

Mozem si internym dokladom zdanit 1.000,- ?
Alebo mam vystavit nejaku fakturu pre CK XX (ale ta ju odo mna nechce) na 1.000,- ? Alebo aky danovy doklad mam urobit na tych 1.000,- ?
liba2
07.09.05,06:23
Sme CK a mam mensi problem. Sprostredkovane predavame zajazdy aj pre ine cestovky, na zaklade mandatnej zmluvy (cize v mene niekoho a na jeho ucet). Rôzne CK ale pristupujú k vyúčtovaniu provízie rôzne. Jedni nám vyfakturujú celú cenu zájazdu a my im potom fakturujeme províziu, iní nám vystavia fakturu s tym, že v nej priamo odpocita Vasu proviziu, aky doklad vystavite Vy? A môj problém sa týka danoveho dokladu na moje zdanitelne plnenie (proviziu) pri tom druhom pripade.

Priklad:
Mam mandatnu zmluvu s CK XX. Pre klientov predam zajazd CK XX za cenu, ktoru mi oni urcia - 10.000,-, tuto sumu napisem aj do Zmluvy o zajazde.
CK XX mi vystavi doklad, v ktorom mi rozpise:
cena zajazdu ...........10.000,-
- Vasa provizia 1.000,-
K úhrade 9.000,-

Mozem si internym dokladom zdanit 1.000,- ?
Alebo mam vystavit nejaku fakturu pre CK XX (ale ta ju odo mna nechce) na 1.000,- ? Alebo aky danovy doklad mam urobit na tych 1.000,- ?Poviem skúsenosť, ktorú vidím v CK, pre ktorú robím účtovníctvo:
Faktúra dodávateľa (touroperátora) je len proforma fa, o ktorej neúčtujem, je len zaevidovaná. Mám v nej uvedenú sumu provízie CK. Táto provízia je dodanie služby, ale vzťahuje sa na ňu § 65 ZDPH. Ďalej §71 ukladá povinnosť vyhotoviť faktúru. Províziu + DPH musím na základe niečoho zaúčtovať. Že touroperátor túto fa nechce? Jeho problém. CK uplatňujúca si voči nemu províziu si povinnosť splnila.
Pripúšťam, že interný doklad majúci všetky náležitosti fa podľa ZDPH toto môže nahradiť, avšak potom aký doklad má touroperátor?