dara
07.09.05,06:42
Ahojte, ohlásila sa nám kontrola zo soc.poisťovne na kontrolu mesačných a štvrťročných výkazov za zamestnancov. Kedže sa jedná o FO živnostníka výkazy musíme priniesť na pobočku Soc.poist. FO už rok nemá zamestnancov. V ohláške bolo uvedené, že máme priniesť aj výpisy z bank.účtov aby si overili odpis platieb. Chcem sa spýtať, či je takýto postup bežný nakoľko s tým nemám skúsenosti, a nezdá sa mi príliš seriózne priniesť bankové výpisy na pobočku, kde si pracovníčka popozerá čo obsahujú, teda aj iné platby alebo zostatky na účtoch. Mám z výpisov vyhotoviť kópie a ponechať len kolonky, ktoré sa týkali odvodov ? Máte s tým skúsenosti ? Niečo som si pozrela aj tu na porade, len bola k tomu iba jedna téma. Budem vďačná za každú radu. Ďakujem.
Kysel
07.09.05,05:01
Ahoj. Mala som už asi 10 kontrol zo sociálnej poisťovne a nikdy od mňa nechceli výpisy z banky. Stačilo im, keď mi na učtárni vytlačili zostavu účtu 331/100-336/100, kde vidieť, aká čiastka bola účtovaná a odvedená a bankové výpisy nechceli. /ak by náhodou chceli, určite im nedám originál/. Neviem, z akého si mesta - tam môžu byť iné metódy - ja hovorím o kontrole zo soc.poisťovne v Banskej Bystrici.
Daska
07.09.05,05:02
Ja som mala kontrolu zo SP za roky 95-2003 aj odo mna pytali vypisy, ja som len vypisala platby kedy boli urobene, aby si mohli odkontrolovat s tym co maju v pocitaci a to im stacilo. Stalo sa totiz, ze nejaka platba nebola sparovana, alebo naopak ze sme mali cudziu platbu pri nasom VS
soske
07.09.05,05:07
Ja som mala tiez kontrolu zo SP, a nechceli od nas ziadne bankove vypisy, no ked to chcu pripajam sa k nazoru, ziadne originaly, ale tiez by som z účtovníctva vytiahla úhrady a hotovo.

Pekny den a ziadens strach!!!
dara
07.09.05,05:10
Ja som mala kontrolu zo SP za roky 95-2003 aj odo mna pytali vypisy, ja som len vypisala platby kedy boli urobene, aby si mohli odkontrolovat s tym co maju v pocitaci a to im stacilo. Stalo sa totiz, ze nejaka platba nebola sparovana, alebo naopak ze sme mali cudziu platbu pri nasom VS
Ja účtujem v jednoduch.účtovníctve, budem im postačovať ak si nahodím platby z peňažného denníka do excelovskej tabuľky ? Nezdá sa mi seriózne im dávať k dispozícii bank.výpisy, alebo originál VPD s bločkami o zaplatení odvodov.
Johanka
07.09.05,05:10
Ja pri kontrolách zo SP síce prinesiem výpisy z účtov, ale iba im prstom ukážem - tu je platba - nič viac.
dara
07.09.05,05:12
Ja pri kontrolách zo SP síce prinesiem výpisy z účtov, ale iba im prstom ukážem - tu je platba - nič viac.No len oni si tam tie doklady asi ponechajú a kedže sa jedná o FO, ktorá nemá zamestnancov, tak určite to budú kontrolovať na ich ústredí a nebudú tak robiť na počkanie. Takže nechcem to tam dávať.
Poradte ešte na čo si dávať pozor.
ormika
07.09.05,05:18
Keď som mala kontrolu zo zdravotnej poisťovne, tiež chceli bankové výpisy, tak som ich prefotila, pozatierala bielitkom všetky sumy, ktoré som nechcela aby videli (začiatočný stav BÚ, konečný stav a nejaké veľké sumy), znovu som to prefotila a tak som im bankové výpisy odovzdala. Nič nenamietali. A originál dokladov by som nikdy nepustila z ruky!
Lila
07.09.05,05:25
Aj os nás chceli bank. výpisy /i SP , i ZP/ . Tých pár mesiacov im naozaj môžeš ukázať prstom a odniesť zaraz so sebou, len nezabudni im vytlačiť z účtovníctva aú SP , kde máš konkretne platby. Na mieste ich vyhľadajte a výpisy odnes.
Bežne sa to tak robí. Veď to zaberie max. 10 min.
dara
07.09.05,05:30
Aj os nás chceli bank. výpisy /i SP , i ZP/ . Tých pár mesiacov im naozaj môžeš ukázať prstom a odniesť zaraz so sebou, len nezabudni im vytlačiť z účtovníctva aú SP , kde máš konkretne platby. Na mieste ich vyhľadajte a výpisy odnes.
Bežne sa to tak robí. Veď to zaberie max. 10 min.

Len tam nepôjdem ja, ale FO. FO sa v tom nevyzná a nakoniec by tam nechala aj tie výpisy :)
Daska
07.09.05,05:38
Myslim ze bohato staci v tom exceli ked vypises tie platby
STRELEC
07.09.05,05:49
Ja účtujem v jednoduch.účtovníctve, budem im postačovať ak si nahodím platby z peňažného denníka do excelovskej tabuľky ? Nezdá sa mi seriózne im dávať k dispozícii bank.výpisy, alebo originál VPD s bločkami o zaplatení odvodov.Tvoj softvér neumožňuje vytlačiť fondy ako osobitnú zostavu? Teda vlastne dve - v "mzdy" a "fondy". Je to menej prácne a dôveryôhodnejšie ako exc.tabuľka sólo vytvorená. Ak celkové zostatky medzi FO a soc. nebudú vykazovať rozdiel porovnávanie platieb aj tak nebude. Iba ak soc niečo naúčtovala na Tvoj VS.
inge57
07.09.05,05:57
Ahojte! Ja som mala kontrolu zo sociálnej poisťovni presne pred rokom. Nežiadali žiadne výpisy len chceli účtovný denník z všetky roky, ktoré kontrolovali. U nás robia kontroly každých 5 rokov. Mne kontrolovali 1999-2004/júl/.
Paula
07.09.05,06:12
Poslednú kontrolu som mala v r.2000 za r.1996-1999. Chceli predložiť všetky pracovné zmluvy, DOVP a mzdové listy. Z vymeriavacích základov zamestnancov si prepočítavali odvody. Tie porovnávali s výkazmi a svojou zostavou. Iba v prípade, že im v ich výkaze chýbala úhrada, chceli nazrieť do bankového výpisu. Kontrola prebehla priamo na prevádzke.
dara
07.09.05,08:17
Môj softwér umožňuje podľa popisu položky alebo položky účtovania vytriediť len platby do fondov, takto by som mohla vytlačiť peňažný denník je to postačujúce ?
brm
07.09.05,08:25
ja na to idem z opačného konca...vypýtam si od nich ich prehľad platieb...a porovnám to s mojimi platbami...ak niečo nesedí, hľadám len to...zatiaľ som vždy došla na to, že mrdník je u nich
dara
07.09.05,08:33
Karkulka, ale sa ohlásili na kontrolu oni, myslím, že v takomto prípade asi od nich žiadať výpis platieb nemôžem, alebo sa mýlim ?
Heni
07.09.05,11:32
u nas sa tiež ohlásili, ale šéf tam nabehol a povedal, že je toho hroooooozne veľa, že ich radšej vezme k nám do firmy... tož ich doniesol, kávičku im sám osobne uvaril, oni za pár minút pokukali (sme mali len troch zamestnancov za to kontrolované obdobie) porovnali so svojimi zostavami a celé mi to dofajkali :cool: ale výpisy z BU tuším nechceli... ale určite by som nič nenechávala na pobočke...
KEJKA
07.09.05,18:14
len taka pikoška. Minulý týždeň som podpísala protokol o kontrole zo SP /v pohode-bez nálezu/. Pani bola milá, všetko fajn. Doma som medzitým dostala list s oznámením z tej istej pobočky od inej pracovníčky na kontrolu toho istého obdobia a v rovnakom rozsahu. Tak som tam volala, stornovali to, ale aj tak.... pravá ruka nevie čo robí ľavá? Podpísala to tá istá šéfka.
brm
07.09.05,18:34
Karkulka, ale sa ohlásili na kontrolu oni, myslím, že v takomto prípade asi od nich žiadať výpis platieb nemôžem, alebo sa mýlim ?vzhľadom na to, že sa mi pletú do života už hodne dlho, oni poznajú mňa a ja viem, čo môžem od nich očakávať...vychádzame si navzájom v ústrety...
Janiela
08.09.05,03:59
Tiež som mala niekoľko kontrol, ale výpisy im nedám. Pripájam sa ku kolegom - PC zostavy a evidenciu výkazov, príp. aj výplatné listiny + sumarizácie. Výplatnice by som im nedávala (čo ak ich stratia? Tu odkiaľ som ja - SP - sa im to bežne stáva).
VERONIKA6
08.09.05,05:47
Tiež sme mali kontrolu zo sociálky, no nemám zlé skúsenosti. všetky doklady sme predložili iba k nahliadnutiu a žiadne originály dokladov si nechceli so sebou zobrať. Pokiaľ by chceli, určite by som im nedala originály dokladov, iba fotokópie. Pani bola veľmi milá, dokonca nám v niektorých prípadoch aj poradila. So sociálkou spolupracu-jem niekoľko rokov a mám s ňou iba dobré skúsenosti. Viera
dara
08.09.05,09:26
Takže postačí výpis z peňažného denníka, t.j. len položky, ktoré sa týkajú odvodov do fondov, rekapituláciu výplat, mzdové listy všetko z PC ?
dara
12.09.05,04:46
Takže dnes som tam zaniesla doklady, všetko som vytiahla z pc iba výkazy som im dala originál. Tak mi držte palce až to dobre dopadne, sme v malom meste a máme veľké pani úradníčky na takýchto miestach.

Chcem sa ešte spýtať pokutu môžu dať aj za oneskorené uhradenie poistného ? Alebo ak poistné nie je vôbec uhradené. JááááááJ bojím sa.
dara
06.10.05,07:53
No takže sa ohlasujem znova, kontrola dopadla dobre, pani to trvalo, všetko som ich pochystala, povyznačovala. Popísali množstvo protokolov o kontrole. Zistili nám za tie roky nedoplatok cca 70 Sk. Napočítala nám na to penále, vraj najmenšie aké sa dali 650 Sk. A FO sa jej spýtal, či je možné podať odvolanie, tak povedala, že áno.
endrju
06.10.05,08:06
Zistili nám za tie roky nedoplatok cca 70 Sk. Napočítala nám na to penále, vraj najmenšie aké sa dali 650 Sk.
Náramne vysoká efektívnosť kontroly:(
Ak pani kontrolórka má mzdu zodpovedajúcu tomuto výsledku, nezávidim jej.
Malé ryby naháňajú a miliardy nedoplatkov od veľkých rýb zaplatia všetci cez dane.:mee:
dara
06.10.05,09:26
No presne, taký pán Majský, mal kopec nedoplatkov, čo ľudom neodvádzal do fondov aj keď im zrážal zo mzdy, kde to skončilo nikto nevie a takýchto je zrejme viac.
KatkaBS
01.03.07,13:43
Chcem vás poprosiť o radu. Neviem čo robiť.
Ide o to,že v októbri 06 sme mali kontrolu zo SP, a tá zistila, že sme niektorým zamestnancom - čo sú čiastočne invalidní odvádzali IP - pričom ho nemuseli platiť. Tak nám vrátili toto poistné - ako neoprávnene uhradené... tak som to pekne vyrátala na osobu a zamestnancom som to vrátila. Niektorí u nás ešte toho času pracovali, niektorí nie... podpísali výdavkový doklad,že prevzali preplatok poistného...
No a neviem či som nemala ešte niečo iné urobiť... Tí zamestnanci majú min. mzdu a neviem čo teraz,ked treba urobiť RZD. Zatiaľ to vychádza, že im ho netreba robiť, nakoľko majú príjem do 45 408 Sk... ale čo s tým vrátením poistného ??? Vie mi niekto poradiť ako postupovať, aby to bolo správne? Prosím poradte mi...
zamako
01.03.07,14:02
Chcem vás poprosiť o radu. Neviem čo robiť.
Ide o to,že v októbri 06 sme mali kontrolu zo SP, a tá zistila, že sme niektorým zamestnancom - čo sú čiastočne invalidní odvádzali IP - pričom ho nemuseli platiť. Tak nám vrátili toto poistné - ako neoprávnene uhradené... tak som to pekne vyrátala na osobu a zamestnancom som to vrátila. Niektorí u nás ešte toho času pracovali, niektorí nie... podpísali výdavkový doklad,že prevzali preplatok poistného...
No a neviem či som nemala ešte niečo iné urobiť... Tí zamestnanci majú min. mzdu a neviem čo teraz,ked treba urobiť RZD. Zatiaľ to vychádza, že im ho netreba robiť, nakoľko majú príjem do 45 408 Sk... ale čo s tým vrátením poistného ??? Vie mi niekto poradiť ako postupovať, aby to bolo správne? Prosím poradte mi...

Myslím, že o vrátené preplatky treba ponížiť výšku poistného a príspevkov...predpokladám, že sa kontrola týkala roku 2006?
KatkaBS
01.03.07,14:06
No kontrola zo SP kontrolovala odvod poistného od apríla 2005 do októbra 2006... Takže bolo vrátené poistné aj za rok 2005.
zamako
01.03.07,14:14
No kontrola zo SP kontrolovala odvod poistného od apríla 2005 do októbra 2006... Takže bolo vrátené poistné aj za rok 2005.

Ejha...tak by som to riešila asi tak, že za rok 2006 by som vypočítala vrátené poistné a ponižila hodnotu odvedeného poistného a rok 2005...no čo už s ním, na SP to máš správne, odvod dane ZČ to neovplyvnilo keďže si hovorila o minim. mzde...
KatkaBS
01.03.07,20:10
Prosím nemá niekto takúto skúsenosť a vie poradiť ako to riešiť? Ďakujem moc.
tinaM
01.03.07,20:16
No kontrola zo SP kontrolovala odvod poistného od apríla 2005 do októbra 2006... Takže bolo vrátené poistné aj za rok 2005.
V období, keď soc.poisť. vrátila preplatok, je to príjem OZD.
Následne, keď bol vyplatený zamestnancom, tak na základe podpísaného výdavkového dokladu je to výdavok OZD.
Paula
01.03.07,20:20
Prosím nemá niekto takúto skúsenosť a vie poradiť ako to riešiť? Ďakujem moc.

Ak dobre rozumiem, nevieš, čo s preplatkom, ktorý vyčíslila kontrola SP ako poistenie zaplatené bez právneho dôvodu. Mne kontrolórka povedala, aby sme teraz za február odviedli o tento preplatok menej (podarilo sa nám za 2/05 poslať o pár korún viac).
Alebo som nie dobre pochopila?
KatkaBS
01.03.07,21:14
Ak dobre rozumiem, nevieš, čo s preplatkom, ktorý vyčíslila kontrola SP ako poistenie zaplatené bez právneho dôvodu. Mne kontrolórka povedala, aby sme teraz za február odviedli o tento preplatok menej (podarilo sa nám za 2/05 poslať o pár korún viac).
Alebo som nie dobre pochopila?
Nám SP preplatok vrátila - išlo o invalidné poistenie za obdobie od apríla 05 do októbra 06 - činilo to viac ako 16 000 Sk, tak som to vyrátala koľko ktorému zamestnancovi mám vrátiť.. no a vrátila som, na VPD a teraz neviem,či to niečo ovplyvni v rámci ročného zúčtovania... Proste neviem ako mám ten preplatok brať, či im to niekde zohľadniť - v rámci príjmu, alebo čo. Neviem... Keďže ide o vrátenie poistného... neviem čo s tým...
Paula
01.03.07,21:27
Ak si nanovo prepočítala mzdy, tak, ako mali správne byť, potom ti u daných zamestnancov pravdepodobne vyšla aj iná výška dane. Potom máš z čoho čerpať údaje pre jej vysporiadanie, nie?
KatkaBS
01.03.07,21:53
Hm. No mzdy som veru nanovo neprepočítala... Keďže majú minimálnu mzdu, daň im nevychadzala žiadna... Mám ich teda prerátať, a na potvrdení o zdaniteľnom príjme im v podstate uvediem výšku poistného - bez toho invalidného poistného. A zvýši sa im čiastkový základ dane - ktorý pri ich min. mzde nebude mat žiadnu váhu... Uvažujem dobre? Mám to teda prerátať? Spätne? No a čo s tými, ktorí u nás už nepracujú... čo tam s tým? Odišli ešte v januári... nechať to tak? hm?
Im už tam asi moc nepomôžem... a rok 2005 - neviem neviem neviem...
KatkaBS
02.03.07,10:48
Nevie sa niekto k danej téme ešte vyjadriť? Prosím.
Žarnov
20.03.07,06:48
Dobrý deň,
máme taký problém:vlani sme zabudli po skončení práce na dohodu u 3 dohodárov odoslať Evidenčný list dôchodkového poistenia a teraz sme dostali predvolanie od pobočky SP na kontrolu. Čaká nás pokuta? Ale tiež nás na to mohli zo SP upozorniť skôr, vtedy ked sme odhlasovali tých dohodárov z registra. Dohoda bola uzavretá len na pol roka a jednalo sa len o úrazové poistenie, nikto neutrpel žiadnu ujmu (aj keď asi trochu zákon), no čo už, stalo sa! Má niekto z vás takéto skúsenosti, teda so sankciami?
drobeceva
20.03.07,06:52
Dobrý deň,
máme taký problém:vlani sme zabudli po skončení práce na dohodu u 3 dohodárov odoslať Evidenčný list dôchodkového poistenia a teraz sme dostali predvolanie od pobočky SP na kontrolu. Čaká nás pokuta? Ale tiež nás na to mohli zo SP upozorniť skôr, vtedy ked sme odhlasovali tých dohodárov z registra. Dohoda bola uzavretá len na pol roka a jednalo sa len o úrazové poistenie, nikto neutrpel žiadnu ujmu (aj keď asi trochu zákon), no čo už, stalo sa! Má niekto z vás takéto skúsenosti, teda so sankciami?

Neviem, či si napísala správne - ELDP? Nemala si na mysli RLFO?
Anja111
20.03.07,06:58
Dobrý deň,
máme taký problém:vlani sme zabudli po skončení práce na dohodu u 3 dohodárov odoslať Evidenčný list dôchodkového poistenia a teraz sme dostali predvolanie od pobočky SP na kontrolu. Čaká nás pokuta? Ale tiež nás na to mohli zo SP upozorniť skôr, vtedy ked sme odhlasovali tých dohodárov z registra. Dohoda bola uzavretá len na pol roka a jednalo sa len o úrazové poistenie, nikto neutrpel žiadnu ujmu (aj keď asi trochu zákon), no čo už, stalo sa! Má niekto z vás takéto skúsenosti, teda so sankciami?
Za dohodárov sa ELDP neposiela.
Žarnov
20.03.07,15:16
A ešte pýtajú zo SP rekapituláciu výplatných listín, je na to nejaké tlačivo? alebo sa nájde nejaký dobrák, čo sem pridá vzor tabuľky v exceli? to by bolo super....
Monika Kováčová
20.03.07,15:18
v akom softe robíš mzdy? Určite ti ponúka mesačné sumarizácie.
Žarnov
21.03.07,09:59
nemám na mzdy žiadny soft, účtujem v JÚ v Exceli, odmeny dohodárom boli v hotovosti cez pokladňu. Akúže rekapituláciu urobím z jednej výplaty na dohodu mesačne, ved je to smiešne, no ale v niektorom mesiaci boli aj 3 výplaty na dohodu, to je fakt! Od takýchto trochárov žiada SP to isté ako od veľkých firiem.
IVEB
21.03.07,10:10
Asi Ťa nepoteším , ale o tom , že máš viesť pre zamestnancov mzdový list a výplatné listiny vrátane rekapitulácie za každý mesiac nehovorí zákon o soc.poistení , ale Zákon o dani z príjmov §39 .A je to jedno či máš jedného zamestnanca alebo 100.
Žarnov
22.03.07,07:34
Ja som len naštvaná, že takého zamestnávateľa čo odvádzal len úrazové a garančné poistenie v celkovej sume 275 Sk idú kontrolovať a na webovej stránke SP vykazuje 18 737 dlžníkov, ktorí spolu dlhujú okolo 50 miliárd Sk,
na tých by sa mali hlavne zamerať...
IVEB
22.03.07,09:11
Mne tiež prišla raz upomienka za nezaplatenie jednomesačných odvodov , žiaľ stalo sa a tiež ma naštval ich list v ktorom sa mi hneď vyhrážali exekúcou ak nezaplatím 2520 Sk do určitého termínu. A tiež som si prezrela ich stránku a tých dlžníkov , nehovorím o tých sumách a nevedia ich vymôcť. Viete ľahšie sa vyberajú poplatky od drobných živnostníkov ako od väčších firiem. Ale žiaľ tak to chodí.