marikasch
02.12.09,20:40
ahojte, mam jeden problem. v septembri tohto roku sme na nastohavali do noveho socialneho bytu, a teraz s prichodom zimy nam zacali vlhnut steny a nasledne plesniviet. viete mi nieco poradit? uz som skusala savo, vetranie, stroj na pohlcovanie vlhkosti. ide o socialne byty nizsieho standardu a kompetentny ma odbiju s tym,ze ide o novostavbu a steny nie su dostatocne vysusene. byty kolaudovali v roku 2008 v septembri. dakujem velmi pekne za odpoved
alltracboy
02.12.09,20:39
nieje to vysusene pravdepodobne ako hovoria. dom sa moze susit aj dva roky. a ked ste sa nastahovali tak nebolo tam vlhko?
Dáša_
02.12.09,21:07
My sme sa nastahovali do novopostaveného bytu a veru sušilo sa niekoľko rokov - v prvom roku si pamätám, ako vlhkosť tiekla po oknách my sme ju utierali a utierali. Dnes, po 10 rokoch je to oveľa oveľa lepšie. Ale musíme stále dávať pozor na vetranie.

Teda, ak je to vlhkosť, nie ak zateká napríklad strecha, to by bolo iné.
220870
03.12.09,20:10
Omielam to tu dookola.Smrdí to ako tchor ,ale na mieste kde to nastriekate máte na rok od plesní pokoj.
http://www.hagesan.host.sk/ODP.pdf
ciners
04.12.09,08:38
Počet kritérií v porovnaní s STN 73 0540 Zmena 5:1997
je rozšírený na štyri a formulované sú ako :
 kritérium minimálnych tepelnoizolačných vlastností stavebnej
konštrukcie – tepelnoizolačné kritérium
(maximálna hodnota súčiniteľa prechodu tepla konštrukciou U),
 kritérium výmeny vzduchu
(minimálna priemerná výmena vzduchu v miestnosti),
 hygienické kritérium (minimálna teplota vnútorného povrchu),
 energetické kritérium (maximálna merná potreba tepla na
vykurovanie).
Tieto 4 kritériá sú podľa §21 ods. 3 vyhlášky č.532/2002 Z.z.
zozáväznené a musia sa pri navrhovaní a uskutočňovaní stavieb
dodržať.

Hygienicke kriterium je zavazne, plesne nemozu vznikat. Vy mate NAROK NA NAHRADU SKODY. Ja sa tu do krvi hadam o zateplovani a statike,co som zvyknuty sa bat, ze ked pochybym, tak ma zderu z penazi a odoberu zivnostenske opravnenie a nakoniec zistujem, ze plesne sa povazuju za normalne,len treba kupit savo :) Ale bez srandy, vy mate narok na odstranenie a nahradu skody, treba zavolat hygienika, pripadne nejakeho znalca a vymahat si svoje. Neplatite predsa zato,aby ste oskrabavali plesne.
marikasch
04.12.09,09:51
ahojte
všetkým veľmi pekne ďakujem za odpoveď. pomohli ste mi. ešte raz ďakujem.
potom vám napíšem ako som to všetko vyriešila.ďakujem:)
marikasch
04.12.09,10:01
ahoj,
my sme sa nesťahovali ihneď, ešte asi skoro rok sme to dávali do poriadku.vieš povala bola z usb dosiek, tak sme si ešte dali sadrokarton. zateplenie strechy bolo tiež len po steny, teda folia a sklenená vata boli len len po vnutornu stenu obvodu domu, a strecha este pokracuje takých 50cm od steny. vyrovnávali sme podlahu, a tiež dávali do nej niečo aby neprepušťalo vlhkosť.upravili sme steny, stierka a tak. sú to síce sociálne byty najnižšieho štandardu, ale aj tak sme nechceli tu byvať ako v ... mali sme usporené peniaze tak sme ich použili, hoci to nie je naše. ale sme sa tešili,že máme konečne náš byt, kde môžeme v kľude bývať s našou dcérkou. nie že by bolo u rodičov zle, ale človek sa chce postaviť na vlastné nohy. takže ten byt sa ako tak za ten rok musel vysušiť, aspoň čiastočne. je pravda, že tá pleseň u nás nie je taká hrozná ako u susedov, ktorí s tým celým nehli ani kúsok. len som už zúfalá, a vždy si len ja otváram ústa a hľadám riešenie, druhých to hádam netrápi a tiež majú pleseň lebo som sa ich pýtala. bojím sa našu malú dcérku. a ešte raz ďakujem za odpoveď
ciners
04.12.09,10:08
mali by ste to skusit vymahat. Ja viem, ze je to tazke, na Slovensku sa domoct niecoho niekedy aj nemozne.
Len tu je jedno, ze su to socialne byty, vyhlaska plati rovnako pre socialny byt ako pre 3veze, ci obdobne slovenske megaprojekty. Ako to tam vlastne mate, najom, ci bytik ste si museli kupit?
Pietro1785
04.12.09,10:21
Samozrejme suhlasit s tym ze trebo vymahat.... Este mozno doplnim radu: kedze plesne su sposobene vlhkostou tak sa snazte vlhkost co najviac obmedzit, napr. dostatocnym vetranim... Niektori ludia nemaju problem s vlhkostou (a plesnami) potom vymenia stare okna za nove plastove, vetraju minimalne a - plesne su na svete...

Vela stastia pri domahani sa svojho prava...;)
marikasch
04.12.09,10:32
byt máme nájme. už som si preštudovala aj nájmonú zmluvu, v ktorej je že prenajímateľ je povinný odstrániť všetky nedostatky týkajúce sa stavby a vykonať všetky menšie a väčšie opravy. zmluva je uzatvorená na tri roky, s tým že sa dá predĺžiť. za byt platíme mesačne 70 eur plus 100 eur elektrina a plyn. nie je to až tak veľa,ale predsa.
ešte raz ďakujem
marikasch
04.12.09,10:44
a ešte som zabudla. čo sa týka toho vetrania. vetrám pravidelne. predtým som vetrala aj od rána okolo osmej a zatvorila som okno okolo tretej v spláni kde je tá pleseň najviac. z časti mi to vysušilo stenu ale predsa to nestačilo. teraz mám stroj na odsávanie vlkosti, vetrám tiež pravidelne, ale v menších časových intervaloch.predstavte si,že ten stroj vysaje za deň asi tak od osmej rano do piatej poobede tak dva litre vody.mam ho od pondelka tohto týždňa a ten kto nam to požičal sa len s usmevom opýtal či náhodou nebývame v pivnici.
takže skúšam všetko možné, len aby mi dcérka neochorela.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
220870
04.12.09,19:33
Tak ako som napísal http://www.hagesan.host.sk/ODP.pdf
Sťažovať sa môžete ,ale ak nie ste bratranec máte smolu.
ciners
04.12.09,19:44
Keby sa vsetci isli stazovat na hygienu, tak tomu najomcovi zrusia podnikanie, hygienici dokazu dat do laty takmer hocikoho.
220870
04.12.09,20:09
osobne poznám asi zo 12 bytoviek kde je spomenutý problém s pliesňami(všetko novostavby Ytong alebo Porfix).Vyjadrenia hygienikov sú asi v rovine zatvoríme byty a nájomníkov presťahujeme do vyhovujúcich priestorov okamžite ako ich nájdeme.
Ciners nerobte si ilúzie žijete v Slovenskom banánistáne.my dvaja dobre vieme že ak sa to vyskytuje v 2-3 ročnej bytovke tak sa už nejedná o zabudovanú vlhkosť ale o konštrukčnú chybu domu.Definitívne by v tomto mohla pomôcť jedine totálna rekonštrukcia bytovky.Opravovať a dorábať jeden byt môžete dookola ale 100% správne riešenie v takomto prípade neexistuje.
ciners
04.12.09,20:40
Slovensky bananistan? :D to si zapamatam, paradny vtip.
Hej suhlasim, tiez som pisal, ze spravodlivosti sa asi clovek nedocka. Smutne je, ze dokedy maju obycajni ludia ustupovat? Len to my nezmenime :(
Ferdosondo
05.12.09,08:39
a ešte som zabudla. čo sa týka toho vetrania. vetrám pravidelne. predtým som vetrala aj od rána okolo osmej a zatvorila som okno okolo tretej v spláni kde je tá pleseň najviac. z časti mi to vysušilo stenu ale predsa to nestačilo. teraz mám stroj na odsávanie vlkosti, vetrám tiež pravidelne, ale v menších časových intervaloch.predstavte si,že ten stroj vysaje za deň asi tak od osmej rano do piatej poobede tak dva litre vody.mam ho od pondelka tohto týždňa a ten kto nam to požičal sa len s usmevom opýtal či náhodou nebývame v pivnici.
takže skúšam všetko možné, len aby mi dcérka neochorela.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Marika vetrať treba, len treba vedieť ako. Ten spôsob pootvoreného okna od ôsmej do tretej nepomôže, ba situáciu ešte zhorší. Týmto spôsobom akurát vychladíte steny a tým podporíte plesne. Budú Vám za to vďačné.
Vetrať treba nasledovne. Otvoriť okná naplno na cca. 3-5 minút. Toto zopakovať niekoľkokrát denne. Ideálne by bolo kúpiť si vlhkomer a snažiť sa dostať na hodnoty 40-60%. Odvlhčovač je dobrá vec, avšak vlhkosti sa zbavíte len dovtedy, kým ho budete mať doma. Takisto rôzne prípravky proti plesniam majú účinok len na určitú dobu. Ak sa však neodstránia príčiny t.j. vysoká vlhkosť a nízka povrchová teplota steny, tak sa plesní nezbavíte.
Takže kúpiť vlhkomer a vetrať tak ako som popísal.
220870
05.12.09,10:28
Vetraním sa príčina neodstráni,len sčasti eliminuje.Čím nechcem povedať ,že nemá vetrať.Ale pokiaľ všetci nájomníci v tejto bytovke nezačnú proti plesni bojovať a vetrať podobne ako Marika tak je to jej vetranie boj s veternými mlynmi.
Už si pripadám ako reklamný agent.Nastriekajte ten prípravok ktorý som vám odporučil na miesta kde sa vám vyskytujú plesne. .HG nieje blbá reklama tipu Tesco.Je to PROFI výrobok.Mám to odkúšané.
marikasch
05.12.09,17:28
ahojte,
ďakujem za všetky pripomienky a rady. ja si tiež myslím,že spravodlivosti sa u nás dovolať nedá. mám to už odskúšané na vlastnej koži, keď sme havarovali so spolužiakom, on zomrel a na vine bolo druhé auto,ktoré do nás narazilo. no a nakoniec sa súd konal až o tri roky od nehody, aj to vinník dostal len podmienku a odobrali mu vodičský na šesť rokov a ešte sa odvolal proti tomu. no to je spravodlivosť. ale to je už iný príbeh a aj do inej porady.
sťažovať a volať kontroly, no neviem, ale na zastrašenie starostu je to dobré.uvidím,čo povie keď mu to poviem.na niečo to bude dobré,alebo nie.
teraz vetrám v kratších časových intervaloch. to dlhé vetranie ale vysušilo tie mokré rohy, no ale vtedy bolo trochu teplejšie. a ten prípravok na odstránenie plesne si objednám.ďakujem
Stefan2005
05.12.09,18:09
,,HG nieje blbá reklama tipu Tesco.Je to PROFI výrobok.Mám to odkúšané.

a kde to PROFI kupuješ? Na stránke http://www.hagesan.host.sk/CENNIK%20HG.htm ešte nestihli prerátať ani ceny na €...
220870
05.12.09,18:14
Dostať v Baumaxoch ,Hornbachu( v týchto mega obchodoch sú kvalitné veci predražené) a vo vybraných predajniach farby laky, asi v každom okresnom meste..Stojí cca 6€
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.12.09,18:15
ahojte, mam jeden problem. v septembri tohto roku sme na nastohavali do noveho socialneho bytu, a teraz s prichodom zimy nam zacali vlhnut steny a nasledne plesniviet. viete mi nieco poradit? uz som skusala savo, vetranie, stroj na pohlcovanie vlhkosti. ide o socialne byty nizsieho standardu a kompetentny ma odbiju s tym,ze ide o novostavbu a steny nie su dostatocne vysusene. byty kolaudovali v roku 2008 v septembri. dakujem velmi pekne za odpoved

Určite sa v byte vetrá, teda chyba bude niekde inde.

Bez detailov v informáciách si dovolím tvrdiť jednu vec.

Vlastníkovi bytu (určite obec) písomne oznámiť konkrétny problém.
Ak to doteraz ústne nepomohlo, tak v oznámení - podnete vlastníkovi treba uviesť, že byt je v užívaní v záručnej dobe, resp. v dobe, kedy dodávateľ stavebných prác (stavby) zodpovedá za vady. Záručná doba je zákonná. V § 560 a násl. Obchodného zákonníka (513/1991) sa pojednáva o vadách.

Dovolím si tvrdiť, že nie je možné, aby bol úradník (starosta, primátor), ktorý nechá vec len tak. Ak sa nebude konať, existuje podnet na prokuratúru.
Prokuratúra by mohla konať. Napr. nehospodárne nakladanie so zvereným (obecným) majetkom a pod. Do zmluvného vzťahu by mohla ísť, iba ak by bol porušený zákon.

ZÁVER :

Jednoznačne písomne.


CIMOM
Stefan2005
05.12.09,18:27
Dostať v Baumaxoch ,Hornbachu...Stojí cca 6€

V Baumaxe som raz kúpil jeden odstraňovač, zhruba za dvojnásobnú cenu (aj v niektorom príspevku som uviedol jeho názov) - s kvalitou som bol spokojný, tá dvojnásobná cena bola vyvážená tým, že nezanechával žiadny pach...
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.12.09,18:38
V Baumaxe som raz kúpil jeden odstraňovač, zhruba za dvojnásobnú cenu (aj v niektorom príspevku som uviedol jeho názov) - s kvalitou som bol spokojný, tá dvojnásobná cena bola vyvážená tým, že nezanechával žiadny pach...

Nepolemizujem so žiadnym prípravkom.

Moja odpoveď bola v tom zmysle, že ľudia by mali využiť zákonné možnosti (tlak, aj mediálny ) na samosprávu, alebo štátnu správu.
Heslom "Držme huby" a .................... /vybavujme, ale potom sa nesťažujme.

Nič v zlom.


CIMOM
Stefan2005
05.12.09,18:48
Nepolemizujem so žiadnym prípravkom. Nič v zlom.
CIMOM

V príspevku #19 som sa na niečo informoval, v príspevku #20 mi na to odpovedali, a v príspevku #22 som reagoval na príspevok #20... Takže nič v zlom...
ciners
05.12.09,18:49
Dnes som nad tymto problemom dost premyslal, tiez ma napadalo, kto tu bude asi investor, ci stat, ci sukromny sektor, ten by mal vymahat od stavator napravu. CIMOM plne podporujem tvoje prispevky, treba to riesit a nie malym detom striekat savo, cim nezhadzujem ine prispevky, to je tiez riesenie a je mozne,ze bude aj jedine :(
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.12.09,19:35
Dnes som nad tymto problemom dost premyslal, tiez ma napadalo, kto tu bude asi investor, ci stat, ci sukromny sektor, ten by mal vymahat od stavator napravu. CIMOM plne podporujem tvoje prispevky, treba to riesit a nie malym detom striekat savo, cim nezhadzujem ine prispevky, to je tiez riesenie a je mozne,ze bude aj jedine :(


Ďakujem.

Doplním možno úplne od veci, ale ....

Verejná správa sa delí na dve zložky.
Štátna správa a Samospráva.


Samospráva na tri zložky.


1. Miestna samospráva (regionálna - VUC, lokálna - obce).
2. Záujmová samospráva ( politické strany, združenia, občianske združenia, komory /lekári,SKSI/ a pod. ............
3. Špecializovaná samospráva (verejnoprospešné inštitúcie - NBÚ, rozhlas, televízia, poisťovne, ...............)

__________________________________________________ _
Kto chce nech z tohoto čerpá.


K veci - Kto nič nenapíše (myslým tým v konkrétnom príklade) , tak sa nemôže na nič sťažovať. !!! ???


CIMOM
Dáša_
05.12.09,19:57
hmmm, videla som pár takých akcii robených samosprávami.

Je to absolútna tragédia, ale vo väčšine prípadov to išlo takto: niekto "zhora" prišiel a ponukol obci investíciu. Že zo všetkým pomôže, vybavia sa úvery, dotácie, fondy. Zhruba v polovici sa kompetentný človek dozvie, že za danú investíciu ochotnému "zhora" musí dať na ruku isté (nemalé) percento. Ao si to zariadia, je jeho vec. A tak sa začne na projekte šetriť.

A problém samozrejme je, že samosprávy sú nekontrolovateľné - ak niečo schváli zastupiteľstvo, tak je to tak a hotovo. Sú malí bohovia, rozdeľujú a míňajú.

Na jednej strane ano, človek by sa mal sťažovať. Všetci by mali pracovať tak, ako majú.

Na druhú stranu je to nájomný byt, o 3 roky sa bude zmluva predlžovať. Riskovať? Zrejme je na byt viac čakateľov. Alebo počítať s tým, že dovtedy budú zase voľby a vedenie sa zmení?

V tomto som pesimista :(
ciners
05.12.09,20:19
mimotemy
Ja mam od zakladky taku teoriu, ze treba byt s grazlami kamarat. Hned vysvetlim preco. Na zakladke to znamena asi tolko, ze date grazlovi odpisat pisomku a on vas nenecha bit od silnejsich spoluziakov.
Ked to prenesieme do dospelosti, clovek by sa mal snazit vychadzat aj s tymi tak trosku hore. V takomto probleme potom len povie znamemu,ktory je trosku vplyvny, ze mam problem, oslov tych hore. Lebo v nasom kocurkove je fakt dost mozne, ze cakatelov na byt je dost a clovek je hned bez najomnej zmluvy.
Nie je to dobry pristup, veci by mali fungovat inak, len niekedy to normalnou cestou zial nejde.
Toto je totalne mimo temu, dufam, ze z toho nevznikne nejaka prudko moralna diskusia :)
Dáša_
05.12.09,20:23
mimotemy
Ja mam od zakladky taku teoriu, ze treba byt s grazlami kamarat. Hned vysvetlim preco. Na zakladke to znamena asi tolko, ze date grazlovi odpisat pisomku a on vas nenecha bit od silnejsich spoluziakov.
Ked to prenesieme do dospelosti, clovek by sa mal snazit vychadzat aj s tymi tak trosku hore. V takomto probleme potom len povie znamemu,ktory je trosku vplyvny, ze mam problem, oslov tych hore. Lebo v nasom kocurkove je fakt dost mozne, ze cakatelov na byt je dost a clovek je hned bez najomnej zmluvy.
Nie je to dobry pristup, veci by mali fungovat inak, len niekedy to normalnou cestou zial nejde.
Toto je totalne mimo temu, dufam, ze z toho nevznikne nejaka prudko moralna diskusia :)

obávam sa, ze v mnohom máš pravdu. Ale úplna spravodlivosť asi neexistuje nikde.
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.12.09,20:32
mimotemy
Ja mam od zakladky taku teoriu, ze treba byt s grazlami kamarat. Hned vysvetlim preco. Na zakladke to znamena asi tolko, ze date grazlovi odpisat pisomku a on vas nenecha bit od silnejsich spoluziakov.
Ked to prenesieme do dospelosti, clovek by sa mal snazit vychadzat aj s tymi tak trosku hore. V takomto probleme potom len povie znamemu,ktory je trosku vplyvny, ze mam problem, oslov tych hore. Lebo v nasom kocurkove je fakt dost mozne, ze cakatelov na byt je dost a clovek je hned bez najomnej zmluvy.
Nie je to dobry pristup, veci by mali fungovat inak, len niekedy to normalnou cestou zial nejde.
Toto je totalne mimo temu, dufam, ze z toho nevznikne nejaka prudko moralna diskusia :)




Ja mám tiež jeden názor.

Od "základky" som si nič nenechal len tak a to mi nikto nezoberie. Držať "hubu" ?!?

Úradníkom treba dať na javo, že sú tu ľudia a oni sú platení z niekoho peňazí. (je to ťažké)

Nerozoberám to viac. Len doplním. Ak treba, je dôvod , a mám pravdu (relatívny pojem), tak sa treba obrátiť na príslušné orgány - prokurátor, súd.


CIMOM
ciners
05.12.09,20:39
Nie je co rozoberat, suhlasim. Ja som optimista, ja by som to skusil, ty tiez,ale stavim sa, ze ta pani, co zalozila temu sa stazovat nepojde a dodam, ze bodaj by som sa mylil.
220870
05.12.09,21:42
Prokurátori a sudcovia sú najväčšie špiny aké poznám.vlastná skúsenosť.
marikasch
06.12.09,17:59
ahojte,
keby som sa nechcela sťažovať tak s tým vôbec nezačnem a držím hubu a ...!ale nič v zlom...riešiť sa to nejako musí.
Ferdosondo
08.12.09,10:53
Marika pred 1,5 mesiacom sme sa presťahovali do novostavby. Staval som dva a pol roka, takže predpoklad bol, že vlhkosť mala kedy uniknúť.
Realita však bola iná. Vlhkomer ukazoval neúprosných 83% vlhkosti. Každý večer nás čakalo ľahnutie si pod vlhké periny. Takže chtiac nechtiac som musel začať vetrať spôsobom akým som už popisoval, aj keď sa to podpísalo pod zvýšenú potrebu vykurovania. Dnes pohľad na vlhkomer hovorí o 47% čo sa rovná príjemnej klíme. Jednu miestnosť v dome sme však mali zapratanú vecami bez možnosti vetrania a na zemi v črepníkoch s kvetmi sa vytvorila asi 1cm pleseň.
Pri stavbe sa použije cca 20 000 litrov vody a tá sa žiaľ musí odpariť. Vo Vašom prípade rýchlostavby sa nemala kedy. Plastové okná tesnia dobre.
Ja Vám odporúčam v prvom kroku kúpiť nejaký ten sajrajt proti plesni. Potom kúpiť vlhkomer a vetrať. Nie však pootvorené okno počas dňa, to je ešte horšie, ako keď sa nevetrá vôbec. Sledovať či vlhkosť klesá dole. Ak začne klesať tak ste na dobrej ceste. Ak však neklesne, tak treba hľadať príčinu odkiaľ prichádza. Jednou z možností je chýbajúca hydroizolácia základovej dosky, alebo aj "botanická záhrada" v podobe kvetov produkujúca nadmerné množstvo vody.
Ak vlhkosť klesne niekde okolo 50% a aj napriek tomu by sa tvorila pleseň ďalej tak máte tepelné mosty a tam pomôže jedine tepelné zaizolovanie.
Ak máte odvahu a hlavne peniaze na znalcov a právnikov, tak sa môžete pustiť s nimi do zápolenia,. Maximálne dosiahnete, že ten sajrajt na pleseň Vám bude niekto chodiť striekať dvakrát za rok. Ale to zdravé životné prostredie pre Vás a Vašu dcérku v najbližšej dobe neprinesie
Ladislav t
08.12.09,13:19
Ja odporúčam Odvlhčovacím zariadením odvlhčit následne
pridať do interiérovej farby prípravok BIOSTAT ktorý dlhodobo chráni proti pliesňi funguje na báze striebra
Ferdosondo
15.12.09,07:12
Marika vonku je teraz ideálne počasie na znižovanie vlhkosti.
marikasch
15.12.09,18:51
veď aj vetrám, dnes bolo naozaj pekne.ešte si musím zohnať ten vlhkomer.ale zas mám chorú malú tak sa veľmi neviem nikde pohnuť.ale ďakujem za všetky pripomienky a rady