tigi1711
03.12.09,07:56
Dobrý deň, som tu nová a už celu hodinu sa snažim niečo napísať a nedarí sa,tak už vrčím viac ako náš pes.
Mám problém, po otcovi som zdedila v závete jeho 1/2 záhrady, t. j. 331,5 m2. Druhá 1/2 331,5 m2 patrí mojej mame . Je to záhrada v záhradkárskej oblasti bez stavebných pozemkov kvôli strži a zosuvom pôdy. Potvrdil to aj súdny znalec dna 7.9.2009 v posudku a určil cenu m2 na 17,21 EUR/m2. Tento znalecký posudok bol vyhotovený na moju záhradku (kvôli môjmu BSM), ktorá tvorí s rodičovskou záhradou naoko jeden celok , nie je rozdelená ani pletivom. Oni maju parcelu č.6/412 a ja parcelu č.7/412. Nie je tam absolutny rozdiel -žiadna stavba len stromy. Problém je v tom že notár sám určil cenu záhrady na cca 66,39 EUR na m2. Nechce brať do úvahy ani súdnoznalecký posudok (mojej) - nasej spojenej záhrady, nechce vidieť ani realitnými kanceláriami ponúkané záhrady presne v tejto lokalite a v tomto čase. Je tu napr. 4- arová za 7000 EUR rovnaká záhradka. Notár mi vyrúbil platiť 200 EUR, ale ja neviem začo, pokial viem notár má mať odmenu 1% z dedičstva. Povedal mi že ak nebudem súhlasiť s ním, tak mám si dať urobiť nový znalecký posudok na otcov pozemok 412/6. Dobre vie, že ten ma bude stáť dalších 100 EUR. Pripadá mi že ma vydiera. Moja advokátka mi povedala že na určenie ceny otcovej 1/2 záhradky budú tieto realitné ponuky stačiť, súdnoznalecký posudok tiež. On ale chce pravdepodobne vytrieskať z nás - dvoch starších žien čo najviac peňazí. Právnička proti nemu ísť nechce, pretože sú kamaráti a majú kancelárie hned vedľa seba. Este som to nezaplatila, neviem za čo mám platiť túto veľku sumu., ani ako ohodnotil túto záhradu. Vie mi niekto poradiť čo mám pri návšteve notára urobiť, či mi musí ukázať /prefotiť / zápis s ktorého táto suma pozostáva? Donesiem mu fotokopiu posudku,Ak nebude súhlasiť so zmenou, ako sa mám odvolať a kde? Podať sťažnosť na súde a doložiť aj posudok , alebo odvolanie voči vymysleným sumám? Alebo žiadať súd o iného? Ved má všetky naše papiere. Dakujem, ak by sa mi tu zase nedarilo prihlásiť, /o čo sa budem snažiť,/ tak mi to môžete poslať aj na: gulyasova@centrum.sk .
Stina
03.12.09,07:02
Prines mu kópiu znaleckého posudku (originál k nahliadnutiu).
Ak neustúpi a Ty nesúhlasíš s notárom, môže o dedičstve rozhodnúť súd .
tigi1711
03.12.09,07:27
Navrhla som mu to, ale nechce to akceptovať. Je to nepochopitelne. Urobím to, ale rada by som mu chcela oponovať niečím silnejším - argumentom... paragrafom..., kedže pred týždňom ma tak ľahko zotrel. Neverím že jeho postup je zákonný. Keby s tým mal niekto skúsenosť, nech poradí .
vieroslava
03.12.09,09:53
Ešte môžeš napísať sťažnosť a adresovať ju Komore notárov.
hanelie
03.12.09,11:27
zdroj:net
tu bola riešená podobná situácia -

Musi dedic do dedicskeho konania zabezpecit ocenenie nehnutelneho majetku prislusnym znalcom aj ked je len jediny dedic, alebo ked sa dedicia dohodnu na cene tohto majetku? A co ked to dedicia odmietnu?

- Do dedicskeho konania treba ocenenie majetku prislusnym znalcom, pretoze podla ust. §-u 175o ods. 1 O.s.p. sud - notar ako sudny komisar urci vseobecnu cenu majetku. Vseobecna cena nehnutelneho majetku sa v sucasnosti zistuje podla vyhlasky MS SR c. 492/2004 Z. z. O stanoveni vseobecnej hodnoty majetku a je k tomu opravneny len prislusny znalec - § 1 ods. 1 cit. vyhl. To znamena, ani dedicia dohodou, alebo notar dohodou s dedicmi, ake su v praxi tendencie zo strany dedicov.
Vseobecna cena majetku porucitela, ktory sa stal predmetom konania o dedicstve, totiz sluzi:
jednak ako zaklad odmeny notara, ako to vyplyva z ust. §-u 12 vyhlasky c. 31/1993 Z. z. v zneni neskorsich zmien a doplneni. Z takto riadne vyuctovanej odmeny je notar povinny odviest dan z prijmu. Pokial by notar pripustil stanovenie vseobecnej ceny neodbornym odhadom zo strany dedicov ci dohodou dedicov s notarom o vseobecnej cene majetku porucitela, vystavuje sa riziku, ze odmenu vypocita z nizsej ceny majetku porucitela ako je vseobecna cena majetku podla uvedenej vyhlasky c. 492/2004 Z. z., vzhladom na prirodzenu snahu dedicov - potvrdenu praxou - zahrnut majetok porucitela do dedicstva co najnizsou sumou. V takom pripade sa vystavuje riziku, ze odvedie aj dan z prijmu mensiu ako by mal v skutocnosti a pokial by v uhrne rozdiel neodvedenej dane prekrocil zakonom stanovenu hranicu, moze sa notar dopustit trestneho cinu kratenia dane a jednak ako zaklad pre stanovenie sudneho poplatku z dedicskeho konania podla vyhlasky MS SR c. 71/1992 Zb. v platnom zneni. V tomto pripade sa notar vystavuje riziku, ze v dosledku nerespektovania uvedenej zakonnej upravy pri urceni vseobecnej ceny dedicstva zapricini kratenie prijmu statu zo sudnych poplatkov z dedicskeho konania so vsetkymi z toho suvisiacimi dosledkami.
Podla ust. §-u 4, ods.2 c.323/1992 Zb. v platnom zneni, o notaroch a notarskej cinnosti, notar pri vykone svojej cinnosti je viazany ustavou, zakonmi a inymi vseobecne zavaznymi pravnymi predpismi vydanymi na ich vykonanie, to znamena v danom pripade je pri stanoveni vseobecnej ceny dedicstva viazany uvedenymi pravnymi predpismi a v pripade porusovania svojich povinnosti z citovaneho zakona sa vystavuje aj disciplinarnej zodpovednosti.
V pripade, ze by dedicia odmietli zabezpecit prislusny znalecky posudok, notar ma postupit vec prislusnemu sudu s navrhom na uznesenie, ktorym znalca ustanovi sud.
Na zaver uz len dve poznamky - pokial si dedicia sami zabezpecia znalecky posudok, maju moznost oslovit znalca a dojednat cenu, ktora moze byt aj o polovicu mensia ako u ineho vzhladom na skusenosti z praxe a tiez “dojednat” samotnu cenu nehnutelnosti, pretoze som sa stretol v praxi s pripadmi, ked porovnatelne byty boli ocenene takmer o polovicu nizsou cenou ako v inych pripadoch, co vsak vykazovalo znamky zjavneho podhodnotenia, ale to je otazka zodpovednosti - doslova existencnej - prislusneho znalca. V takom pripade notar takyto znalecky posudok nemusi akceptovat a ustanovit znalca uznesenim sudu, cim sa dedicia vystavuju riziku, ze budu znasat naklady dokonca za dva znalecke posudky.
tigi1711
29.12.09,21:25
Diky Hanelie, ale musi notar akceptovať sudnoznalecky posudok zo 7.9.2009 ktorý bol urobený hned vedla na parcele susednej, pozemku vyslovene v jednej ohrade? Je to rovnaká strmina bez chaty. Už sa chystám za ním aj s prefoteným posudkom. Je ešte platný, ked už bude 1/2010? Ak ho nebude chcieť prijať, pošlem to doporučene, alebo to nechať ísť pred súd? Zatial dakujem
tigi1711
23.03.10,13:01
No tak už mám notárske problémy vyriešené. Napísala som sprievodný list adresovaný notárovi. Ako prílohy tam boli prefotené znalecké posudky a aj ponuka realitnej spoločnosti kt. predáva skro rovnaký pozemok v rovnakej lokalite. Tento list som dala na sekretariáte notárovej sekretárke , ona mi povrdila príjem razítkom z dátumom. Na druhý den ma notár objednal a úpne zmenil svoje správanie voči mne. Ako keby si prezliekol kabát. Bol veľmi ústretový, vraj on to doteraz neviedel a nevedel o čo ide, ale už je mu to jasné,lebo videl sudnoznalecké posudky a realitnú ponuku. A myslím že aj pochopil, že mu to len tak u mna neprejde a ak požiada on další sudnoznalecký posudok, bude ho musieť zaplatiť a aj súdne trovy. Takto som ušetrila 62 EUR, čo je cca 1900,- Sk. Pre mňa je to dosť. 1/3 - z 215 EUR.
Takže na záver chcem poradiť všetkým ktorí majú trochu rozumu a guráže, aby sa nenechali oklamať takýmito úradníkmi, ktorí sa spoliehajú na ľudskú neznalosť zákonov a slovenskú dôverčivosť prostých, obyčajných ľudí.
hanelie
23.03.10,13:17
tak to ti zo srdca želám a taktiež všetkým u ktorých sa deje niečo podobné
/ z úradnej moci vedomé zdieranie, zavádzanie a klamanie ľudí /