Žabinka
26.10.11,09:05
§ 43

(1) Maloleté dieťa, ktoré je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť vyjadriť samostatne svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. V konaniach, v ktorých sa rozhoduje o veciach týkajúcich sa maloletého dieťaťa, má maloleté dieťa právo byť vypočuté. Názoru maloletého dieťaťa musí byť venovaná náležitá pozornosť zodpovedajúca jeho veku a rozumovej vyspelosti.

(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(3) Dieťa je ďalej povinné

a) spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu,
b) plniť si svoje vzdelávacie povinnosti primerane svojim schopnostiam a
c) vyvarovať sa spôsobu života, ktorý by mohol byť preň ohrozujúci, najmä užívania látok, ktoré poškodzujú jeho telesné a duševné zdravie.

Tak toto sa mi páči. Idem si to hneď vytlačiť hrubými, veľkými písmenami a prilepím na dvere detskej izby :D.
pepsikova
26.10.11,07:32
Tak toto sa mi páči. Idem si to hneď vytlačiť hrubými, veľkými písmenami a prilepím na dvere detskej izby :D...

..ale pozor!..vždy to použijú prerobené na svoj obraz a len ako sa to im hodí...lebo decká sú najlepší politici!...
pepsikova
26.10.11,07:35
..len tak som uvažovala, pri vysávaní, prečo vlastne vždy do školy volajú mamku...čo tatko??..však sa ten plodič musí cítiť diskriminovaný...a učiteľka si viac dovolí,lebo keby raz šiel tatko do školy "na koberec", asi by nemala tolko problémov...

(ak som náhodou opomenula nejakého tatka-rodiča, ospravedlňujem sa:)..)
pepsikova
26.10.11,07:37
Dnes má moja dcéra narodeniny, ráno som jej zagratulovala s tým, že darček ešte len zájdeme spolu kúpiť. Ona mi povedala, že nech jej dám ospravedlnenku do školy, že to bude mať najkrajší darček...

..no, trošku by som vyjednávala, akože jej nezostane žiadna pamiatka, darček, ale ak inak nedá, dám jej ospravedlnenku...to je tiež darček..(ak sa, pravdaže, nechcela uliať z písomnky..
avalik
26.10.11,07:46
..len tak som uvažovala, pri vysávaní, prečo vlastne vždy do školy volajú mamku...čo tatko??..však sa ten plodič musí cítiť diskriminovaný...a učiteľka si viac dovolí,lebo keby raz šiel tatko do školy "na koberec", asi by nemala tolko problémov...

(ak som náhodou opomenula nejakého tatka-rodiča, ospravedlňujem sa:)..)

asi preto, ze mame v skolstve vacsinu zien. ucitelky volaju mamky a ucitelia tatkov - vid moj pripad:

pan triedny ucitel volal mojmu exmanzelovi koli nasej dcere, pritom vedel, ze sme rozvedeni a otec byva v inom meste. dcera mi s placom volala, ze jej tatko vynadal, ze nechodi do skoly - pricom islo o neodovzdanie mojho odkazu zo sekretariatu skoly triednemu ucitelovi.

takze som panovi ucitelovi este raz dorazne pripomenula, ze ja som zakonny zastupca a ak ma potrebu, nech komunikuje so mnou
lujza.j
26.10.11,07:53
..

..mojík, presne takto som to ja mala s hadom,akurát, že on mal sklony na prírodopise poučovať učiteľku...a raz jej to aj náležite vysvetlil spôsobom, že to, čo ona má len naštudované, on dávno prešiel v realite...bolo to niečo o jeleňoch, srnkách a ruji..had mal pravdu, učka to nepochopila, riešila som to potom ja...inak za dvojku z chovania som nikdy netrestala, mali sme to doma u každého decka-a aj ja som mala,takže čo !...vedome neubližuje, a ak je šikovný a nepochopený v škole, nie je to ostuda...

moje decko /už 20r hepa, ale furt decko/ tá sa v treťom ročníku na strednej postavila cez hodinu a pred celou triedou povedal prof., že nevie učiť, že tá pred ňou to vedela, že mali dobré známky a u nej majú zlé a bla, bla,bla-rebel vždy chcela kopať za všetkých.potom sa rozhodla že tam už nebude chodiť kedže mala 18r sama si napísala žiadosť o ukončenie štúdia,lebo všetci boli proti nej, no ved prečo asi.... ja som to vedela, ale bola som z nervami v koncoch a snažila som sa rezignovať.nakoniec ma zavolali na výchovnú komisiu a určite boli v očakávaní čo za mater patrí k tomuto decku.nebolo to jednoduché, nakoľko daná učiteľka, ktorá moje decko maximálne neznášala.ale nakoniec tretí ročník ukončila, aj ked s trojkou zo správania za neomluvené hodiny, ale posrala to so svojou veľkou hubou v štvrtom ročníku:( opakuje si 4roč. na inej súkromnej škole pekne za svoju kešku a popri robote. ale inak dávam ju do ponuky aspoň na adopciu:D:D:D ale bežne bola v ponuke na orgány:D:D:D
lujza.j
26.10.11,07:58
..len tak som uvažovala, pri vysávaní, prečo vlastne vždy do školy volajú mamku...čo tatko??..však sa ten plodič musí cítiť diskriminovaný...a učiteľka si viac dovolí,lebo keby raz šiel tatko do školy "na koberec", asi by nemala tolko problémov...

(ak som náhodou opomenula nejakého tatka-rodiča, ospravedlňujem sa:)..)

neviem si predstaviť že by bio mojeho decka išiel do školy:eek::eek: ked mu povedala, že si dáva žiadosť o ukončenie štúdia tak jej povedal iba toľko, že "potom mi povedz ako to dopadlo":eek: čistý debil. ale ked zavolali do školy "otca", ktorý ju vychoval, lebo bol problém ten sadol do auta a rútil sa "200-stovkou" z iného konca BA.
Žabinka
26.10.11,08:01
..len tak som uvažovala, pri vysávaní, prečo vlastne vždy do školy volajú mamku...čo tatko??..však sa ten plodič musí cítiť diskriminovaný...a učiteľka si viac dovolí,lebo keby raz šiel tatko do školy "na koberec", asi by nemala tolko problémov...

(ak som náhodou opomenula nejakého tatka-rodiča, ospravedlňujem sa:)..)
Náš plodič sa určite necíti diskriminovaný :). Školské záležitosti sa ho netýkajú, hádam ani nevie, do ktorej školy chodia deti. No aby som mu nekrivdila, školu pozná. ale triedy určite nie. Včera ma maximálne vytočila mrkvička (skoro 12), "opravila" si v ŽK knižke pätinu na jednotku :D (teraz sa už na tom smejem). Do včera som ju považovala za inteligentnú, vzornú, proste super dieťa, aj čo sa týka správania. Týmto ma veľmi prekvapila, vôbec som to od nej nečakala. Mala už príklad brata, ako to s ním v podobnom prípade dopadlo, ten bol však skromnejší, z päťky bola trojka :D. Je pravda, že je to jej prvá zlá známka od prvej triedy, tak ju to asi zaskočilo. Najlepší pri riešení záležitosti s dcérou bol jej otec, kým ja som jej vysvetlovala prípadné následky, a hrešila ju, on jej kamarátke (bola to ich spoločná práca) vysvetloval, že keď si chce prepísať známku, nemôže ju gumovať, ale musí ju vyškrabať žiletkou, potom zahladiť, a až potom napísať :D. Zlatí ockovia.
pepsikova
26.10.11,08:04
..Lui, pridávam do ponuky hada aj decko...hlavne na orgány...

....spomínať už radšej nebudem, lebo by ma asik **blo...a čo sa týka plodičov-máme všelijaké skúsenosti, to je jasné...
(plodičovi mojich synov vystačil na celý život jeden argument- čo si si vychovala, to máš....(a mne zase voči nemu- však ty si bol v hnoji zakopaný, keď sa decká vychovávali....a bolo!..len on to nikdy nepochopil)
Tamila
26.10.11,08:14
..

..no, trošku by som vyjednávala, akože jej nezostane žiadna pamiatka, darček, ale ak inak nedá, dám jej ospravedlnenku...to je tiež darček..(ak sa, pravdaže, nechcela uliať z písomnky..

Presne o tú písomku išlo. Zostali sme pri tom darčeku, ktorý pôjdeme kúpiť (už sa neodvažujem sama kupovať nič, musí to byť schválené).
Heleč
26.10.11,08:15
.... my to teraz prežívame, 16 na krku, strašné.....

som rada keď si tu prečítam, že nie som v tom sama
len by som rada vedieť do kedy, niekedy fakt nevládzem
witch
26.10.11,08:23
..len tak som uvažovala, pri vysávaní, prečo vlastne vždy do školy volajú mamku...čo tatko??..však sa ten plodič musí cítiť diskriminovaný...a učiteľka si viac dovolí,lebo keby raz šiel tatko do školy "na koberec", asi by nemala tolko problémov...

(ak som náhodou opomenula nejakého tatka-rodiča, ospravedlňujem sa:)..)


Polovičák aj chodieval, keď mali za triednu telocvikárku, s tou si rozumel, bola dobre od rany, teraz je triedna typ ako ja - starostlivá mamina. No aj k tejto učiteľke sa ponúkal, že pôjde so mnou, ale ja som odmietla, chcem, aby syn zmaturoval! :D. Keby jej aj muž povedal, čo si myslí, tak to by asi nerozdýchala. Ale nechcem vyzerať ako nepriateľ učiteľov, dobre viem, čo za dáreček máme doma! Ale čo s ním, keď je náš, reklamáciu nám nikto neuzná, už sme ho používali! (osvedčil sa nám pri prestavbe domu - obzvlášť pri demolačných prácach!:cool:)
witch
26.10.11,08:27
.... my to teraz prežívame, 16 na krku, strašné.....

som rada keď si tu prečítam, že nie som v tom sama
len by som rada vedieť do kedy, niekedy fakt nevládzem

Moja mama si nevedela niekedy rady s mojím bratom doteraz (33rokov) - až sa teraz sťahuje, tak si aj poplakala, ako jej bude za tým zlatým chlapcom smutno! Tak podla tohto nemáš za sebou ani polovičku. Leda by sa váš odsťahoval skorej! :D
Žabinka
26.10.11,08:49
Ešte pridám zo včera, ale teraz sa to týka syna (14). Na rodičkovskom sme rodičia dostali od triedneho učiteľa za úlohu občas vysondovať z detí, aká je situácia v triede z ich pohľadu. Oni sú totiž dosť problémová trieda, postrach školy. Syn sa nevedel vyjadriť, tak som naňho naliehala, že predsa má dáky názor, ako sa mu to javí. Syn mi povedal, že mi to nevie vysvetliť, to by som sa musela vžiť do ich veku :), chápať ako sa správajú, a prečo sa tak správajú, že sú drzí. Ale nezabudol dodať, že on už taký nie je, že on to všetko ignoruje.
pepsikova
26.10.11,09:04
..no ja sem dám ešte na rozveselenie...keď som už jeden krát pred polročným ZRPŠ mala dosť deciek aj školy aj všetkého, práve prišla pozvánka na združenie...spolu s mojou kamarátkou, čo mala doma také skvosty, ako ja,sme sa vyobliekali a poďho do baru...ale akože na rodičko..rozišli sme sa nejako okolo desiatej,prídem domov, decká v kuchyni ako zakliate:.."mami,kde si bola?..boli sme ťa čakať a učiteľka povedala, že si na rodičku nebola!"...a slzičky mali na krajíčku (decko 14, had 11 rokov)...
..."no a čo keď som nebola?..myslíte, že sa mi chce furt dokolečka počúvať to isté?"...
...a moje najstaršie decko hovori:.."si matka-záškoláčka!...a my už budeme lepší!"...
)vydržalo im to chvíľu, ale mne biľag záškoláčky veru do každých vianoc, kedy sa spomína na "mladé letá")
Darina1234
26.10.11,09:05
Moj 16 ťak mi povedal, že nechce byť dospelý, aby nemal taký pohlad na svet ako my. Ale ta dospelosť pride tak či tak.
VieraPopluharova
26.10.11,09:12
.... prepáčte, ale už 3 dni obchádzam túto tému, rozmýšľala som, čo to kto zasa nahodil :confused::confused::confused: nuž a keď som trošku postúpila ďalej z kábla:D zistila som o čom je reč a to našich " milých zlatých deťúrencoch", nešlo mi do hlavy, kto chce aku kravu podojiť:eek::eek::eek:.
Nuž pridávam sa ponúkam na adopciu mojeho Mac Daca (strýko držgroš), moju zlatú milovanú dcérenku (vek 26) - večný študent. Prečo?
Babička jej dala napísať dom, mama platí všetky účty, nedoplatky a keď prišla včera poistka za škodu na dome (samozrejme opravu platila mama) veľkodušne sa ponúkla, že máme spísať lístok na nákup, že tentokrát nakúpi ona. No nie je zlatá? Kto ju chce?
Inak poviem Vám táto téma je všetky prachy, tak som sa pri čítaní rehotala, že som kľudne dávala bodíky aj za rok 2009:):D:D:D:D:)
Heleč
26.10.11,09:27
Moja mama si nevedela niekedy rady s mojím bratom doteraz (33rokov) - až sa teraz sťahuje, tak si aj poplakala, ako jej bude za tým zlatým chlapcom smutno! Tak podla tohto nemáš za sebou ani polovičku. Leda by sa váš odsťahoval skorej! :D

:eek: óóó bože.... nestraš

keď som mu v návale absolútneho zúfalstva povedala nech si zbalí veci a ide kde chce, tak po chvílke váhania mi hoví - kam by som chodil, veď som tu doma.
... takže sťahovanie ? asi až s tým plačom
pepsikova
26.10.11,10:22
:eek: óóó bože.... nestraš

keď som mu v návale absolútneho zúfalstva povedala nech si zbalí veci a ide kde chce, tak po chvílke váhania mi hoví - kam by som chodil, veď som tu doma.
... takže sťahovanie ? asi až s tým plačom


...som povedala, že keď sa raz had /33/aj s deckom/24,5/ odpracú z domu, prvýkrát v živote sa opijem!!..(a dvaja debilní mi povedali, že v záujme zachovania môjho zdravia zostanú-lebo vraj po opici mi bude strašne zle!...
jozka56
26.10.11,10:26
Zlatí synkovia, len nech pekne pri mamičke trčia:D:D:D
JankaO
26.10.11,10:46
Na otázku, že kedy začína život odpovedal katolícky farár - dňom počatia, evanjelický - dňom narodenia. Rabín im vraví, páni, veľký omyl, život začína, keď Vám z domu odídu všetky deti a zdochne pes...
pepsikova
26.10.11,10:49
Na otázku, že kedy začína život odpovedal katolícky farár - dňom počatia, evanjelický - dňom narodenia. Rabín im vraví, páni, veľký omyl, život začína, keď Vám z domu odídu všetky deti a zdochne pes.....

..psa si nechám, toho potrebujem...deti môžu-chcem žiť!...
Hansa
26.10.11,11:21
Na otázku, že kedy začína život odpovedal katolícky farár - dňom počatia, evanjelický - dňom narodenia. Rabín im vraví, páni, veľký omyl, život začína, keď Vám z domu odídu všetky deti a zdochne pes...

-ale fakt je to na zamyslenie. Aspoň ja osobne stále častejšie rozmýšľam nad tým, keď decko odíde do sveta, čo budem robiť?!
pepsikova
26.10.11,13:14
-ale fakt je to na zamyslenie. Aspoň ja osobne stále častejšie rozmýšľam nad tým, keď decko odíde o sveta, čo budem robiť?!..

..v prvom rade-začneš šetriť...síce možno nechtiac, ale na elektrine a vode, praní,žehlení...potom si začneš šetriť ruky-tiež nevedomky...a potom sa rozhliadneš po byte a povieš si (ako ja predčasom, keď všetci traja vypadli z chalupy) doprajem si radosť...trochu som investovala do bytu, kúpila si počítač, mala som čas na kamarátky, knižnicu,kúpele, divadlo,výlet do veľkého mesta nebol na otočku ale na tri dni-a tak...maličkosti...neboj, zvykneš si...a medzičasom bude decko na "dráte", skype, icq-mamííí, si domaaaa?...(a potom sa ti vráti a kolobeh začne odznova:(
Ivana Š
26.10.11,14:04
a potom ti prinesú vnúčatká, že babííí si doma, nebudeš mať Hanku? (Simonku, Martinku, Andrejka, Sofinku, Alžbetku, Šimonka) :)

ja síce babi ešte nie som, ale moju maminku v prípade potreby na tieto účely tiež využívam (aj moji súrodenci, nemám 7 detí!)
ďakujem mami :)
Hansa
27.10.11,04:13
..

..v prvom rade-začneš šetriť...síce možno nechtiac, ale na elektrine a vode, praní,žehlení...potom si začneš šetriť ruky-tiež nevedomky...a potom sa rozhliadneš po byte a povieš si (ako ja predčasom, keď všetci traja vypadli z chalupy) doprajem si radosť...trochu som investovala do bytu, kúpila si počítač, mala som čas na kamarátky, knižnicu,kúpele, divadlo,výlet do veľkého mesta nebol na otočku ale na tri dni-a tak...maličkosti...neboj, zvykneš si...a medzičasom bude decko na "dráte", skype, icq-mamííí, si domaaaa?...(a potom sa ti vráti a kolobeh začne odznova:(

-pekne napísané.
Žabinka
27.10.11,07:42
Včera bolo u nás po dlhšej dobe trochu dusno (nezhoda názorov dvoch generácií) a muž, inak flegmatik, mi hovorí: Poďme si kúpiť jednoizbový byt, zoberme Nelinku (pes) a utečme :D.
witch
27.10.11,08:39
tak včera som bola na koberčeku u p. učiteľky a našťastie s ňou bola dobrý dohovor aj bez kafu. Keď som sa synka pýtala, čo proti nej má, či ho moc buzeruje - néé, či ho nespravodlivo známkuje - nééé, má naňho poznámky - néé. Tak čo teda? Keď ona mu nie je sympatická :eek: Nezabili by ste ho??
pepsikova
27.10.11,08:55
tak včera som bola na koberčeku u p. učiteľky a našťastie s ňou bola dobrý dohovor aj bez kafu. Keď som sa synka pýtala, čo proti nej má, či ho moc buzeruje - néé, či ho nespravodlivo známkuje - nééé, má naňho poznámky - néé. Tak čo teda? Keď ona mu nie je sympatická :eek: Nezabili by ste ho??..



.nyyyjeeeee...nezabili..nie je zákonom stanovené, že mu musí byť každá sympatická...
Žabinka
27.10.11,08:57
tak včera som bola na koberčeku u p. učiteľky a našťastie s ňou bola dobrý dohovor aj bez kafu. Keď som sa synka pýtala, čo proti nej má, či ho moc buzeruje - néé, či ho nespravodlivo známkuje - nééé, má naňho poznámky - néé. Tak čo teda? Keď ona mu nie je sympatická :eek: Nezabili by ste ho??
Ja mám takú skúsenosť, že keď som išla na koberček sama, vždy bolo všetko v poriadku, žiadny problém, dieťa zlaté, snaživé...Nedozvedela som sa v podstate nič. Ale v skutočnosti to tak nebolo, bolo cítiť napätie medzi dieťaťom a učiteľom. Tak som zaviedla pravidlo, že keď na koberček, tak vo dvojici, aj s dieťaťom. Dnešné deti sú smelé, povedia čo cítia (niekedy by to síce mohli povedať slušnejšie, ale na to prídu až časom), čo sa im nepáči vo vzťahu učiteľ-žiak. Aspoň u nás to funguje.
witch
27.10.11,09:01
..



.nyyyjeeeee...nezabili..nie je zákonom stanovené, že mu musí byť každá sympatická...


len ma synak pred tým mystifikoval, ako je mu ubližované ...ono bolo, musel byť na hodine a dávať pozor:rolleyes:


Ja mám takú skúsenosť, že keď som išla na koberček sama, vždy bolo všetko v poriadku, žiadny problém, dieťa zlaté, snaživé...Nedozvedela som sa v podstate nič. Ale v skutočnosti to tak nebolo, bolo cítiť napätie medzi dieťaťom a učiteľom. Tak som zaviedla pravidlo, že keď na koberček, tak vo dvojici, aj s dieťaťom. Dnešné deti sú smelé, povedia čo cítia (niekedy by to síce mohli povedať slušnejšie, ale na to prídu až časom), čo sa im nepáči vo vzťahu učiteľ-žiak. Aspoň u nás to funguje.

zatiaľ mám dohodu aj s učiteľkou aj so synkom, tak uvidíme, snáď to pomôže... na chvíľu... keď nie, skúsim tvoj postup, Žabinka!
witch
27.10.11,09:11
a ešte humorné:

včera sa učil na NOS (nauka o spoločnosti) a zrazu hovorí: vieš, že som deviant?
ja::eek::eek:
syn: deviácia je odchýlka od správania majoritnej spoločnosti, takže keď ja som vegetarián v mäsožravej spoločnosti, som deviant. Aj sa deviantne obliekam (ako metalista), čo je súčasne znakom spolupatričnosti k určitej subkultúre.
ja: :eek::eek::eek:


a dcéra dnes na mňa, keď ma videla obliekať sa (prevážne do čierneho - asi ma ovplyvnil náš "deviant"):
vyzeráš ako špiónka! :cool:
Zitulda
24.11.11,12:36
Poprosila ma jedna pani, o zadanie otázky na poradu, lebo už je s nervami úplne v koncoch pre dcéru, má 14 rokov, nič jej doma nepomôže, ale naopak, na nič v byte nedáva pozor, je ku všetkému (poriadku, veciam či čistotev byte úplne ľahostajná. Pri výčitke, odpovie iba vetou" a čo som Ti urobila, keď na mňa zasa kričíš. Včera večer som dostala fotografiu 5- mesačnej sedačky, kde jej dcéra vyliala kávu, nechala tak a je vidieť že káva pretiekla až na tú časť, čo sa rozkladá. Pri vyčítaní , keď matka si nemohla ľahnúť, bez slova odišla do svojej izby a keď ju volala, odpoveď bolo" ja už spím!" Už ju má prepálenú vďaka fajčeniu jej dcéry s kamarátkami, očuranú a pokakanú od Soninej havinky...no nieť jej čo závidieť.
Radila som jej mnohé moje skúsenosti, čo poznám a zabrali aj na moju vnučku, ale takéto drzé a sprosté dieťa som za svoj život nestretla. To dieťa si absolútne neváži nič a nikoho, mamu, či brataa všetkýco príbuzných má " na háku"! Vypočuje si, slúbi a skutek - utek:( Prosím len nepovedzted, že je to chyba vo výchove, keď obe deti tá pani vychováva rovnako, sama a s láskou. Obom dá všetko aj keď ona si mnohé od úsť odníme, ale clapec starší o tri roky od Soni je úplný jej opak. Dúšanko už chcel havinku dať preč, ale Soňa sa s ním pobyla tak, že ešte aj mame sa ušlo pár kopancov, keď zakročila.
Nakoľko od mala obe deti sú často u mňa, poznám ich obe a verte mi, že Soňa ma tiež vedela vytočiť, ale (snáď kúsom ma aj rešpektuje, lebo ak má niekedy niečo na srdci- zabehne po radu, ale čo sa týka toho, aby sa k mame , Dušanovi, či príbuzným správala inak, pomáhala a neničila to málo čo majú....je ako na stenu hrach hádzať:( Moja rada - návšteva u psychológa pre všetkých troch, Zdena a Dušan by aj šli, ale malá povedala, že skôr ujde z domu, akoby mala tam ísť. A reedukačné centrum?!- mama a brat odmietajú. Vraj bitkou sa nič nevyrieši, je to trestné a Soňa to často používa a jej učenie je ako mala moja vnučka pred rokom je to iba nutné zlo:)...tak ako ďalej?...
A táto krava (prepáčte mi že malú tak nazývam) tá naozaj bučííí každý deň od rána do noci.:mee:
misoft
24.11.11,15:19
No Zituš, teda tej pani nezávidím. Jej dcéru (píšeš 14-ročná) plieska puberta ale fest o stenu! Mala by sa poinformovať, či náhodou jej dcéra nie je pod vplyvom nejakej partie - toto sú príznaky puberty skĺbené s absolútnym odporom voči rodičom a autorite.

To dieťa si absolútne neváži nič a nikoho, mamu, či brataa všetkýco príbuzných má " na háku"! Vypočuje si, slúbi a skutek - utek
Nech skúsi voči nej rovnakú metódu: urobí bordel - neupratovať, nechať ju v tom chlieviku (ak jej príde kamarát (-ka), tak uvidí, ako si "nažíva"), máš špinavé šatstvo - neprať - oper si sama, si hladná? - uvar si! Okrem toho - má 14 rokov - nech ju upozorní na to, že už nebudú prihliadať na to, že je dieťa, už je trestne zodpovedná. Zapletie sa s bandou, odskáče si to sama.
Psychológ by možno pomohol, lenže keď tá "búúúúúú" nechce, tak to bude ťažké (pretože tiež asi odmietne aj túto "pomoc"). Žiaľ, kamoška to musí "vytrpieť", možno mladá príde časom k rozumu.
witch
25.11.11,09:45
Mala som pred pár rokmi problém komunikácie so synom a pomohli mi modelové situácie z jednej knihy, skúsim ju doma pohľadať. Na internete som hľadala a snáď by to mohla byť táto, ale sa ešte doma pozriem. Mne, teda nám to vtedy dosť pomohlo. Literatúra mi pomohla so synom i v jeho 5 - 6 rokoch, bol problémový a pomohla mi tiež kniha. Tak zatiaľ skúste túto, boli na ňu dobré ohlasy.

Jak mluvit, aby nás teenageři poslouchali, jak poslouchat, aby nám teenageři důvěřovali
Adele Faber, Elaine Mazlish Vydavateľstvo: Computer Press 2007

inak súhlasím aj s Buchačom, niekedy je ignorácia najlepšia. Len ja to nikdy nevydržím...
pepsikova
25.11.11,09:58
..ja som Zitkin príspevok prečítala 2x a musela som ho nechať v hlave odležať, lebo namôjveru, zhodla som sa sama so sebou, že to decko by som bila deň aj noc!..a s úsmevom by som jej vysvetlila, že sa kludne nechám aj zavrieť za týranie bitkou, len keď sa jej zbavím!...a ona si potom v pohode môže žrať nervy niekomu v decáku!...alebo v polepšovni...ale toto by mi nerobila...!!!...naozaj nie!...
(a rozhodne by ma to v duchu jedovalo,ale kde neplatí pekné slovo, tam nič nepomôže, žiadny dohovor,len tvrdá ruka...šťanda si urobila z matere slúžku a ešte bude aj ničiť a papuľovať!..
Ivana Š
25.11.11,10:01
Nika, aj ja som to viackrát prečítala, a ďakujem bohu za to, že toto nemám doma
lubko6394
25.11.11,10:23
..ja som Zitkin príspevok prečítala 2x a musela som ho nechať v hlave odležať, lebo namôjveru, zhodla som sa sama so sebou, že to decko by som bila deň aj noc!..a s úsmevom by som jej vysvetlila, že sa kludne nechám aj zavrieť za týranie bitkou, len keď sa jej zbavím!...a ona si potom v pohode môže žrať nervy niekomu v decáku!...alebo v polepšovni...ale toto by mi nerobila...!!!...naozaj nie!...
(a rozhodne by ma to v duchu jedovalo,ale kde neplatí pekné slovo, tam nič nepomôže, žiadny dohovor,len tvrdá ruka...šťanda si urobila z matere slúžku a ešte bude aj ničiť a papuľovať!..

Celkom by som nesúhlasil. Som zástanca silnej ruky, ale mladí si v podstate dovoľujú len toľko koľko im dovolíme my. Len ten náš postoj musí byť stály a nemenný. Jedno je fakt, že mi niededy, ale nie často ušla ruka - inak stačil ten predúderový pohľad. Nesmie to byť raz povolené ( prehliadnuté napr. vonku alebo pri návšteve ) a inokedy nepovolené. Pravidlá by mali stanovovať rodičia a nie deti.
pepsikova
25.11.11,10:33
Celkom by som nesúhlasil. Som zástanca silnej ruky, ale mladí si v podstate dovoľujú len toľko koľko im dovolíme my. Len ten náš postoj musí byť stály a nemenný. Jedno je fakt, že mi niededy, ale nie často ušla ruka - inak stačil ten predúderový pohľad. Nesmie to byť raz povolené ( prehliadnuté napr. vonku alebo pri návšteve ) a inokedy nepovolené. Pravidlá by mali stanovovať rodičia a nie deti...

..podľa toho, čo Zitka píše, matka sa snaží s láskou a rovnakou mierou...a sama...byť sama vo výchove za dvoch rodičov je ťažké a i keď matka asi nedokáže byť silná aj za otca, decko si musí uvedomiť, kde je hranica..preto by som bola taká, ako som napísala...
lubko6394
25.11.11,11:05
..

..podľa toho, čo Zitka píše, matka sa snaží s láskou a rovnakou mierou...a sama...byť sama vo výchove za dvoch rodičov je ťažké a i keď matka asi nedokáže byť silná aj za otca, decko si musí uvedomiť, kde je hranica..preto by som bola taká, ako som napísala...
Decko si nič uvedomiť nemusí. Rodič je na to aby stanovoval pravidlá a vyžadoval ich plnenie. Takže najskôr rešpekt a láska až potom. Láska bez rešpektu predsa nemôže fungovať na všetky deti ( niektorí mladí možno dokážu byť dobrí aj bez nejakej hrozby ).
witch
25.11.11,11:23
Ja si našťastie môžem dovoliť lásku na prvom mieste, ale v podstate súhlasím s lubkom, že najdôležitejšie pre rešpekt je nemennosť pravidiel a dôslednosť pri dodržiavaní trestov aj odmien. Neraz som si v duchu nadávala, keď som stanovila nejaký zákaz, ktorý bolo nakoniec ťažšie dodržať pre mňa, než pre decko. Našťastie my sme na výchovu dvaja, samej mame je veľmi ťažko, lebo musí byť láskavá a aj tvrdá za otca. Rada teda je, ako už bolo aj povedané, stanoviť nové pravidlá, nedodržanie trestať (premyslene - nech to mamu nezaťažuje ešte viac) a neustúpiť!! A pri každom zlepšení veľkú odmenu - veľkú v zmysle objatia, pochvaly, atp. Psychologička mi vždy hovorila, že pochvala bez výhrad viac zafixuje dobré správanie. V podstate je to metóda "cukor a bič". Len "bič" vedie k ešte väčšej revolte. A len "cukor" privedie mamu do Pezinka...
Prajem veľa veľa síl a pevné nervy!!!
avalik
25.11.11,11:24
tiez som za stanovenie jasnych pravidiel a ich striktne dodrziavanie, na pomoc si vziat zakon o rodine (citovala som v http://www.porada.sk/t125469-p7-kto-podoji-kravu-buci-od-rana.html#post1879666)

reedukacne centrum - mama a brat odmietaju? ... predpokladam, ze mlada o tom vie a tak diriguje vsetkych ... ved co sa jej moze stat, ona je ako dieta chranena :)

co sa tyka prepalenej sedacky - navstevy v byte bez pritomnosti matky? toto by som okamzite zatrhla ... je potrebne si uvedomit zodpovednost aj za "maloletu" navstevu ... navstevy ano ale len ak je niekto dospely doma

moja mlada tiez spekulovala, ze odide z domu ... a moja odpoved bola, ze OK do 18 bude u mna alebo v decaku - nech si vyberie a po 18 nech si ide kam chce, ale nech si to dobre zvazi, lebo ked sa raz odstahuje uz sa do tohto bytu vrati len ako navsteva .... viem, tvrde ale zabralo :)

urcite som ale za uprime rozhovory medzi dietatom a rodicom - proste navzajom si povedat co nas trapi a co sa nam nepaci na spravani toho druheho
Ivana Š
25.11.11,11:47
Decko si nič uvedomiť nemusí. Rodič je na to aby stanovoval pravidlá a vyžadoval ich plnenie. Takže najskôr rešpekt a láska až potom. Láska bez rešpektu predsa nemôže fungovať na všetky deti ( niektorí mladí možno dokážu byť dobrí aj bez nejakej hrozby ).

Akože to myslíte, že decko si nič nemusí uvedomiť? A keď rodič stanoví pravidlá, tak tie si kto má uvedomiť ?
lubko6394
25.11.11,12:08
Akože to myslíte, že decko si nič nemusí uvedomiť? A keď rodič stanoví pravidlá, tak tie si kto má uvedomiť ?

To je reakcia na toto:

byť sama vo výchove za dvoch rodičov je ťažké a i keď matka asi nedokáže byť silná aj za otca, decko si musí uvedomiť, kde je hranica.

No a samé si to uvedomiť nemusí. Nato je rodič aby mu vštepoval kde tie hranice sú.
Zitulda
25.11.11,15:48
Ešte raz ďakujeme každému, kto s radou prispel do mnou zadanej témy. ú radu si ceníme (píšem aj v mene mamky Zdenky). Pekný večer priatelia:)
pepsikova
25.11.11,15:53
To je reakcia na toto:

byť sama vo výchove za dvoch rodičov je ťažké a i keď matka asi nedokáže byť silná aj za otca, decko si musí uvedomiť, kde je hranica.

No a samé si to uvedomiť nemusí. Nato je rodič aby mu vštepoval kde tie hranice sú...

...14-ročné dievča je skoro dospelý človek a ty napíšeš, že samé si nič uvedomovať nemusí?..nemusí si uvedomovať, že matke robí žiaľ a bolesť ,dokonca škodu v byte tým, ako sa chová?..
..nooo, ja mám teda iný meter, a pretože som písala sama za mňa, platí u mňa to, čo som napísala...
Zitulda
25.11.11,16:16
Na tvoju vetu 1Dara o tých jej návštevách ak nie matka doma...iba toľko dcéra prichádza domov ako prvá okolo 14,00 hodine. Brat okolo 16,30 a mama pokiaľ dôjde domov (podotýkame, že bez nákupu!) je už 17,30. Brat raz došiel mala tam kamarátky (tie potom vyhnal, čo bolo medzi nimi, radšej sa nepýtajte:(. Bordel ako v tanku, na linke špinavé taniere aj s jedlom, omrvinky, na konferenčnom stole lepkavá gebuzina no a všade od chodby do obyvačky...čurance, hovienka, a špina. Ak nechcel, aby mamka to videla, po hádke upratoval, a srajda sa zašila do ich izby nechcela ho tam pustit:( Áno máte pravdu a ja tiež som zástancom, že bitkou sa málo zmôže, ale manžel deti huckal že nech nepočúvajú mamu. Teraz, keď otec už nie je a na všetko je sama naozaj, nemá to ľahké. Ale skúsi, podľa Vašich rád a ako Vy, aj ja som zvedavá, čo sa vyvinie ďalej.
Viete niektoré, že aj my sme prežívali s našou vnučkou otrasné chvíle, bezsenné noci a moja dcéra si konečne uvedomila, že iba striktným dodŕžaním nielen našich, činov a slov, ale aj jej vlastných sa dosiahlo veľa dobrého.
Zitulda
25.11.11,16:40
Česi majú pekné kritériá na výchovu detí...každých sedem rokov sa povaha človeka mení a povedal mi to dávno jeden kolega z Prahy a mal pravdu ako hrom. " Když chceš mít dítě dobré, mít klid ve výchově a nemít bezsenné noci, musíš s výchovou začít už v ranním věku. Ale všeho či trestú. pochvál i lásky rodičovské, jenom s mírou...ono to až v době dospělostí zjistí, žes byl príma rodič, no môže se stát hlavně od těch 7.let, že se bude občas stavět na zadní, ako parádný kúň, jenom Ty si musíš stát a trvat na svém, nepopustit opraty, ale nikdy ak něco řekneš, ačkoliv Tě to bude občas bolet a budeš chtít slevit z trestú, či zákazú, Ty nepopust ze svýho, trvaj na svém" A pravidlo zní: od prvního roku dítetedo sedmího "REŽ", od osmýho do čtrnátýho roku ho "HREŠ" a od patnáctýho do jedenadvadsáteho ho "STŘEŽ"! Mne sa to ujalo, u mojich detí, ale pri vnučke som bola donedávna slaboch babka. Ale povedzte, veď nie starí rodičia majú vychovávať aj vnúčatá:) My ich môžeme predsa ale naozaj iba občas rozmaznávať! Či nie?!:)
misoft
25.11.11,16:52
Brat raz došiel mala tam kamarátky (tie potom vyhnal, čo bolo medzi nimi, radšej sa nepýtajte:(. Bordel ako v tanku, na linke špinavé taniere aj s jedlom, omrvinky, na konferenčnom stole lepkavá gebuzina no a všade od chodby do obyvačky...čurance, hovienka, a špina.
Tu v tomto prípade by sa mohlo použiť represívne opatrenie: vyfotiť ten svinčík, vycapiť niekam, kam chodia jej kamaráti (hoci aj na FB) s poznámkou o tom, že je to jej predstava kultúry a poriadku. Nech zažije aj trochu hanby - aspoň jej spadne hrebienok z hlavy.
Ak si neváži prácu iných, sama nie je hodná úcty a ohľadu!
buchač
25.11.11,16:59
...
...
My ich môžeme predsa ale naozaj iba občas rozmaznávať! Či nie?!:)
...áno ...ale aj ...

Toť v pondelok teraz ...dcéra s malinkou bola u nás a ako zvyčajne , zasroška vystrájala....
Šak ja nič ...ja muzikant ...počúval som ako jej mama a aj babka zo tri krát povedali ...." Lea , to nesmieš robiť " ...:confused:

Samozrejme , ako zvyčajne malá to mala v paži ...ja pre zmenu v rukách ...
Zasa si hodila loptu do vzduchu a ja len raegoval na prípadné nebezpečie rozbitého skla ...
V druhom slede , ruku nezastaviac , malá fásla jednu po ritke ...taká slabá - výchovná , ale štípala asi ...;)
Že jak rýchlo bola pri mamke .......len spoza nej vykukovala ...:---

Ale božtek na líco pri odchode domov som dostal ...;):)
pepsikova
25.11.11,17:51
...súhlasím...ale fásnuť mala mamka...kvoli autorite...treba začať odmalička,nemyslím s bitkou, ale aby si princeznička uvedomila, čie slovo platí v prvom rade......
buchač
25.11.11,18:27
...od mamky fasuje tiež ....aj od otca .......šak predsa nebudem len ja za toho zlého ....

Ale pravdu povediac , možno by ani odo mňa nedostala ...no v ten deň som mal trochu náladu pod psa ( nie je pre moje konanie ospravedlnienie ) a preto asi aj tá moja rýchla reakcia ...
No na strane druhej ???....aj pri mojej optimistickej , perfektnej nálade nemám problém poriešiť malú ...a ani plesnutie po ritke to nemusí byť ....zignorujem ju dokonale ...
...zaujímavé na tom je , že to malé stvorenie vytuší , že sa niečo deje a s pomocou mamky ( navedie ju k tomu ) nakoniec povie :

...." dedko , pepáč ..."...:---
lubko6394
26.11.11,11:49
..

...14-ročné dievča je skoro dospelý človek a ty napíšeš, že samé si nič uvedomovať nemusí?..nemusí si uvedomovať, že matke robí žiaľ a bolesť ,dokonca škodu v byte tým, ako sa chová?..
..nooo, ja mám teda iný meter, a pretože som písala sama za mňa, platí u mňa to, čo som napísala...

Takže odznovu a jasne.
Nie je žiaden dôvod aby 14 ročná musela chápať rodičov. A najmä ak dostane všetko, čo len chce a nič za to nemusí spraviť. Nefunguje to u cigánov, tak neviem prečo by to malo fungovať automaticky u našich detí.
Oboje je o právach, ale aj o povinnostiach. Ja som povinný s manželkou zarábať a starať sa o všetko a niekto má právo mať všetko k dispozícii vrátane našej otrockej práce ? A na druhej strane nie je ochota byť ústretovým a čosi pre rodinu vykonať.
Všetci tí obrancovia práv, presadzovači multikulti si môžu drístať svoje teórie v médiách, ale u mňa doma platia pravidlá na ktorých sa zhodnem s manželkou.
Takže k tej 14 ročnej - Vyžral by som špajzu aj chladničku a na víkend by som s manželkou zmizol z domu. Nech si žerie čo chce, oblieka čo chce... Aj toaleťák by som naschvál nekúpil. Cez týždeň zatrhnem ešte manželke pranie, žehlenie a nákup a prípravu stravy pre tých, čo nepomáhajú. Neverím, že by tá 14 ročná dospelá dľa čísla podprsenky by nedospela aj rozumom. Pekne postupne zapojiť do nákupu potravín, prípravy jedla, vysávania, prania, žehlenia, vysýpania smetí... Nevysypeš - nežereš.
A to ešte môže byť rada, že jednu neschytá za blbé poznámky.

No a teraz ma môžete kameňovať za teror v rodine.
buchač
26.11.11,12:13
Takže odznovu a jasne.
Nie je žiaden dôvod aby 14 ročná musela chápať rodičov. A najmä ak dostane všetko, čo len chce a nič za to nemusí spraviť. Nefunguje to u cigánov, tak neviem prečo by to malo fungovať automaticky u našich detí.
Oboje je o právach, ale aj o povinnostiach. Ja som povinný s manželkou zarábať a starať sa o všetko a niekto má právo mať všetko k dispozícii vrátane našej otrockej práce ? A na druhej strane nie je ochota byť ústretovým a čosi pre rodinu vykonať.
Všetci tí obrancovia práv, presadzovači multikulti si môžu drístať svoje teórie v médiách, ale u mňa doma platia pravidlá na ktorých sa zhodnem s manželkou.
Takže k tej 14 ročnej - Vyžral by som špajzu aj chladničku a na víkend by som s manželkou zmizol z domu. Nech si žerie čo chce, oblieka čo chce... Aj toaleťák by som naschvál nekúpil. Cez týždeň zatrhnem ešte manželke pranie, žehlenie a nákup a prípravu stravy pre tých, čo nepomáhajú. Neverím, že by tá 14 ročná dospelá dľa čísla podprsenky by nedospela aj rozumom. Pekne postupne zapojiť do nákupu potravín, prípravy jedla, vysávania, prania, žehlenia, vysýpania smetí... Nevysypeš - nežereš.
A to ešte môže byť rada, že jednu neschytá za blbé poznámky.

No a teraz ma môžete kameňovať za teror v rodine.

...si normál ,aký že to teror.......????...veď predsa tak , ako vravíš ...;)

....my house is my castle ... my rules ....
danushka
26.11.11,12:18
Takto, asi to nebudete radi počuť, ale ...
Niekde sa stala chyba a viac chýb a nik nebude upierať snahu mame slečny, že sa nesnažila dobre vychovávať svoje deti a rozdať sa im, však dôkazom je aj to, že syn je OK.
Ak zlyhali všetky možné aj nemožné spôsoby dokopať dcéru pubertiačku k štandardnému správaniu pubertiačky, dievča má nejaký problém a potrebuje ho riešiť.
Ak odmieta návštevu psychológa, musí existovať spôsob ako ju tam dostať aj pod hrobou policajnej eskorty. Do 18 rokov má rodič právo rozhodovať o tom, ako postúpi.

Dcére treba s chladnou tvárou vysvetliť, že postupovať sa dá aj tak, že bude oslovená sociálna kuratela a tá určí psychológa a vtedy už rodič len pozerá, ako šnúročky s bábkami poťahujú tretie osoby.
Keďže z vlastných skúsností viem, že do krízového centra sa dostali aj neprispôsobivé deti a je tam tvrdý režim s určením jasných pravidiel, zodpovedne môžem prehlásiť, že aj toto je cesta, akou ukázať mantinely neprispôsobivému dieťaťu.
Ide však o to, že treba tú neprispôsobivosť diagnostikovať a presne špecifikovať, vypočuť si následne aj veci od psychológa na margo rodiča ktoré bolia a ťažko si ich rodič pripúšťa a že ich počuť ten rodič bude - áno bude.
Dieťa nie je zlé, keď si my myslíme, že je zlé... DIEŤA MÁ PROBLÉM a nevie ho riešiť a nevie ho riešiť ani jeho blízke okolie.

Treba osloviť konkrétneho psychológa a dohodnúť s ním postup, ako konať. Predpokladám, že klasické metódy ako donúniť slečnu boli využité a slečna teraz musí pocítiť, že už stačilo, že zasiahne niekto mimo rodiny.
Treba jej to povedať úplne s chladnou hlavou a bez emócii a dať jej napríklad týždeň - dva na nápravu a ak k nej nedôjde, nekompromisne osloviť pommoc zvonka.
lubko6394
28.11.11,06:49
Ešte pred tým psychológom by som doporučil obom pozrieť aspoň 1 diel Najprísnejších rodičov, ktorý beží na Spectrum napr. v nedeľu 4.12 o 12.00.
avalik
26.04.12,06:53
msa
09.09.12,14:00
pridávam sa k téme, mám doma 13,5 r. dcéru a 14,5r. syna a ešte 4,5r. dcéru/ale tá ešte našťastie nie je v puberte :)/, ale títo dvaja starší mi už tak žerú nervy, až sa prestávam ovládať. dnes som sa so synom tak pochytila, až mi sused spoza plota kričal, nech toľko nekričím , lebo zachrípnem :D. Môj syn má totiž dar odmalička ma rozčúliť behom pár sekúnd a zistila som, že ho to prenesmierne baví. Teraz občas začína skúšať baviť sa so mnou tónom akoby som s ním husy pásla, drzejšie, so zvýšeným hlasom a podobne. K mužovi si to nedovolí, ale keď je v robote, tak na mňa to skúša. Asi mu príde, že keď je už vyšší ako ja, tak môže. Zatiaľ sa mu vyhrážam psychologickým rozhovorom s otcom, tak sa to dá ešte ukerovať, ale po takýchto výstupoch si niekedy hovorím, čo bude ďalej. No a dcéra tiež zvyšuje intervaly prevrátených očí, a otrčenej huby, a mimiky tváre, z ktorej sa dá ľahko prečítať, akí sme trápni a čo od nej furt chceme, a že práve od nej vôbec niečo chceme. Našťastie sa zatiaľ celkom dobre učia, synátora čaká monitor a dokonca sa sám od seba prihlásil na doučovanie. Dcéra sa ide pokúsiť o bilingválne štúdium z ôsmeho ročníka, tak to ma tak upokojuje. Uvidíme čo bude ďalej. ďakujem už sa mi trochu uľavilo, ked som to napísala.
Nella_2
09.09.12,14:47
Keď sa dobre učia, tak to máš super. Tie grimasy a poznámky k tomu veku patria, to treba len vydržať. Ja som tiež reagovala podráždene a možno aj nezmyselne - syn sa v puberte vytiahol do výšky, tak mal asi pocit, že teraz môže doma rozkazovať on, keď je vyšší odo mňa. Veľa sme si s ním odskákali, ale on mal problémy aj v škole. Teraz je to už v pohode, už ho len niekedy sem-tam usmerním, ale väčšinou mu poviem, že už má 18, tak nech sa rozhoduje sám, ale že je už aj sám za seba zodpovedný.
Takže - VYDRŽAŤ ;)
pepsikova
09.09.12,16:51
pridávam sa k téme, mám doma 13,5 r. dcéru a 14,5r. syna a ešte 4,5r. dcéru/ale tá ešte našťastie nie je v puberte :)/, ale títo dvaja starší mi už tak žerú nervy, až sa prestávam ovládať. dnes som sa so synom tak pochytila, až mi sused spoza plota kričal, nech toľko nekričím , lebo zachrípnem :D. Môj syn má totiž dar odmalička ma rozčúliť behom pár sekúnd a zistila som, že ho to prenesmierne baví. Teraz občas začína skúšať baviť sa so mnou tónom akoby som s ním husy pásla, drzejšie, so zvýšeným hlasom a podobne. K mužovi si to nedovolí, ale keď je v robote, tak na mňa to skúša. Asi mu príde, že keď je už vyšší ako ja, tak môže. Zatiaľ sa mu vyhrážam psychologickým rozhovorom s otcom, tak sa to dá ešte ukerovať, ale po takýchto výstupoch si niekedy hovorím, čo bude ďalej. No a dcéra tiež zvyšuje intervaly prevrátených očí, a otrčenej huby, a mimiky tváre, z ktorej sa dá ľahko prečítať, akí sme trápni a čo od nej furt chceme, a že práve od nej vôbec niečo chceme. Našťastie sa zatiaľ celkom dobre učia, synátora čaká monitor a dokonca sa sám od seba prihlásil na doučovanie. Dcéra sa ide pokúsiť o bilingválne štúdium z ôsmeho ročníka, tak to ma tak upokojuje. Uvidíme čo bude ďalej. ďakujem už sa mi trochu uľavilo, ked som to napísala...

..myslím, že psychologickým rozhovorom s otcom im iba ukážeš svoju slabosť..čo tak keby si sa skúsila chovať, ako oni..prevrátiť oči, vyjadrovať sa ako syn,neoprať, zabudnúť nakúpiť,to, čo majú najradšej-nechce sa mi,..lebo ja som bola vždy toho názoru, že aký požičaj, taký vráť..a toto sa mi oplatilo...slovník som obohatila o "notykoky,krepý,drbňa,a ešte pár iných, sem-tam aj, no...nebolo navarené-máš ruky, choď nakúpiť a tak si pomaly zvykli, že mama je tá, ktorú potrebujú a nie poskok, ktorý je tu pre všetky ich nálady...boli traja, a myslím, že toto sa mi oplatilo...a keby bolo niečo okolo učenia-detičky moje, učíte sa pre seba..ja na vás večne robiť nebudem- a bolo...
msa
10.09.12,04:36
ďakujem za rady aj povzbudenie, pepsikova presne si to vystihla "poskok pre ich náladičky" , tú vyhrážku s otcom používam až v stave úplného zlyhania, keď mám chuť chytiť rúčku z lopaty a dobiť ho, aby sa prebral. Myslím, že ešte príde veľa takých situácií, musím sa asi obrniť a začať s ignoráciou /koľkokrát som si to už povedala a nedodržala/, asi zavediem aj to s tými nákupmi, musím sa aj ja čomusi priučiť. Verím, že raz sa na tomto aj budeme vedieť zabaviť, ked si pospomíname. Viem, že je veľa takýchto matiek, ktoré prežívajú minimálne to isté, ak nie horšie, už si musíme poradiť nejako aj toto raz prejde. Horšie to asi majú v mestách, my sme z dediny, tak je to tu trošku iné, treba čosi porobiť okolo chalupy , statku , na roli a tak. Majú trošku viac povinností. baby ďakujem
Nella_2
10.09.12,04:57
ďakujem za rady aj povzbudenie, pepsikova presne si to vystihla "poskok pre ich náladičky" , tú vyhrážku s otcom používam až v stave úplného zlyhania, keď mám chuť chytiť rúčku z lopaty a dobiť ho, aby sa prebral. Myslím, že ešte príde veľa takých situácií, musím sa asi obrniť a začať s ignoráciou /koľkokrát som si to už povedala a nedodržala/, asi zavediem aj to s tými nákupmi, musím sa aj ja čomusi priučiť. Verím, že raz sa na tomto aj budeme vedieť zabaviť, ked si pospomíname. Viem, že je veľa takýchto matiek, ktoré prežívajú minimálne to isté, ak nie horšie, už si musíme poradiť nejako aj toto raz prejde. Horšie to asi majú v mestách, my sme z dediny, tak je to tu trošku iné, treba čosi porobiť okolo chalupy , statku , na roli a tak. Majú trošku viac povinností. baby ďakujem
A potom to budeš všetko rozprávať svojim vnúčatkám, ako ich otec/mama tiež nepočúvali :D
msa
12.09.12,10:09
včera sa mi mladý ospravedlnil, že vie o tom , aký je odporný, ale niekedy si nevie pomôcť :(, ale aj tak som skoro odpadla. Ešte že nepoužil vetu z detstva, že on to tak nechcel , ale to druhé ja , čo má v sebe, ho k tomu donútilo. :D
Nella_2
12.09.12,11:04
včera sa mi mladý ospravedlnil, že vie o tom , aký je odporný, ale niekedy si nevie pomôcť :(, ale aj tak som skoro odpadla. Ešte že nepoužil vetu z detstva, že on to tak nechcel , ale to druhé ja , čo má v sebe, ho k tomu donútilo. :D
Asi tajne chodí na Poradu :D Ale to je vzácne, že sa ospravedlnil a ešte že sa má na čo (alebo koho) vyhovoriť. :)
buchač
12.09.12,11:20
včera sa mi mladý ospravedlnil, že vie o tom , aký je odporný, ale niekedy si nevie pomôcť :(, ale aj tak som skoro odpadla. Ešte že nepoužil vetu z detstva, že on to tak nechcel , ale to druhé ja , čo má v sebe, ho k tomu donútilo. :D

Raz som začul v jednom filme ....

" Nebojím sa nikoho , no strach mám z tých démonov , ktorého každý v sebe má ... "


...a doplňujem ...

" Niekedy sa bojím aj sám seba ...moji démoni majú strašnú moc a silu...." ;)
pepsikova
13.09.12,05:34
..hlavne prestaň hľadať rôzne ospravedlnenia pre svoje deti..že nemôžu toto, hento, pretože---...tvoje slovo je zákon a neuposlúchnutie zákona-vieš, čo!...
witch
13.12.12,10:33
Títo naši puboši nám vedia spraviť pekných pár vrások na čele aj šedivý vlas občas pribudne, ale občas nás dokážu aj milo prekvapiť. Mňa teraz dojal môj syn , keď som sa ho pýtala, na čo mu bola termoska v škole (gym), či majú zimu alebo čo. On mi povedal, "vieš moja Miška je prechladnutá, tak som jej ráno uvaril prieduškový čaj a zaniesol jej ho do triedy". Páči sa mi, ako mu na nej záleží a platí to aj naopak. Takéto maličkosti sú veľmi dôležité. To nenahradia okázalé dary, ani veľké slová..
Darina1234
13.12.12,10:38
Títo naši puboši nám vedia spraviť pekných pár vrások na čele aj šedivý vlas občas pribudne, ale občas nás dokážu aj milo prekvapiť. Mňa teraz dojal môj syn , keď som sa ho pýtala, na čo mu bola termoska v škole (gym), či majú zimu alebo čo. On mi povedal, "vieš moja Miška je prechladnutá, tak som jej ráno uvaril prieduškový čaj a zaniesol jej ho do triedy". Páči sa mi, ako mu na nej záleží a platí to aj naopak. Takéto maličkosti sú veľmi dôležité. To nenahradia okázalé dary, ani veľké slová..
nie vsade sa nam prejavi vychova a vplyv rodiny, ale tu je krasny priklad vzoru rodiny a dobrej vychovy, aj ked nie vzdy s nami mladi suhlasia,
witch
13.12.12,10:45
nie vsade sa nam prejavi vychova a vplyv rodiny, ale tu je krasny priklad vzoru rodiny a dobrej vychovy, aj ked nie vzdy s nami mladi suhlasia,

normálne si ma zaskočila, ďakujem za pochvalu! :--- Je pravda, že sa rada svojimi deťmi pochválim. :D Hlavne som to myslela ako také predvianočné zamyslenie ako protiklad masívnej spotrebiteľskej vianočnej reklamy, kde si dobrý len vtedy, ak kúpiš čo najdrahší a čo najväčší dar svojmu blízkemu
danushka
13.12.12,11:13
nie vsade sa nam prejavi vychova a vplyv rodiny, ale tu je krasny priklad vzoru rodiny a dobrej vychovy, aj ked nie vzdy s nami mladi suhlasia,
No oni s nami nemusia vždy súhlasiť a naopak. :)
Vraví sa, že deti si svojich rodičov vyberajú. Z toho vyplýva, že v čase výberu nič lepše pre nich nebolo alebo naopak, bolo to práve to najlepšie, čo mohli dostať.
Ak sa hlbšie povŕtame v tejto myšlienke, ak si nás vybrali a okolnosti ich naviedi na výber nás, je to aj príležitosť pre nás, aby sme ich viedli a učili ich a zároveň sa učili od nich.
Najväčší problém v našich životoch nám robí naše vlastné ego. Každý sme viac alebo menej pyšný, tvrdohlavý, niekedy nezdravo sebavedomý, alebo naopak sa príliš podceňujeme.
K tomu keď pridáme zvyklosti konzumnej spoločnosti, tak sa ocitáme v jednom strašnom chaose a zamotávame sa v blúdnych kruhoch. Doma zaliezame do svojich ulít a prestali sme komunikovať a snívať.

A potom tie kravy bučia od rána a nemá ich kto podojiť. Namiesto toho, aby my ,,Ťapákovci" sme sa všetcii pobrali, jeden podložil pod krávku druhému hokerlík, jeden tú krávku podojil, tretí mliečko cez gázu precedil a ten prvý, čo cicku krávke pred dojením poumýval, zatiaľ vykydal hnoj, ale u Ťapákovcov sa tlačia lístky z multifunkčnej tlačiarne a hľadá sa klobúk na žrebovanie a za ten svet nik nechce žrebovať.

Takto mi to pripadá a ani moji Ťapákovci nie sú iní. Našťastie jeden Ťapák má už pubertu za sebou, ech či som si len vydýchla. Ale do puberty vošla teraz Ťapáčka a sakra, to sú doma cvičenia! Tak pokorne čakám, dávam tomu ešte dva-tri roky. Som zvedavá, čomu nás Ťapka priučí a koľko do nej zas my nasúkame.
A súhlasím, že keď sa vyskytnú milé prekvapenia, potom si človek povie, že oplatí sa byť trpezlivým a sem-tam si aj do jazyka zakusnúť a udržať ruku, aby nevyletela. :)
alaya1
13.12.12,11:15
sme na tom podobne-)
danushka
13.12.12,11:19
no všetci sme v tom až po uši zdá sa, s našimi pubošmi :)))
taiko
13.12.12,11:19
jeezis mrjaa, to aby som si zacal znacit, co tu pisete. Lebo ma ulapi, ked moje deti pridu do tohoto pozehnaneho veku.
Ale nastastie to sa najprv musia este narodit :D.
danushka
13.12.12,11:23
jeezis mrjaa, to aby som si zacal znacit, co tu pisete. Lebo ma ulapi, ked moje deti pridu do tohoto pozehnaneho veku.
Ale nastastie to sa najprv musia este narodit :D.
No kde sa ty taiko ešte nezamotáš?! :D :D :D
Ale už aj utekaj preč odtiaľto a šmykaj pod perinku k manželke a venuj sa inému čítaniu. ;)
danushka
13.12.12,11:38
Najprv toho treba vychovať

krava má síce 4 cecky, ale fakt sa tam štyria naraz nepomestia - nerob z toho grupák
takže pekne jeden po druhom (a 1 cecok je ešte rezervný )
Milanko, je Ti jasné, že svojimi metaforami a personifikáciami, ktoré tak rada používam v neodborných témach, presne tie nemajú so sexom a už vôbec nie grupákom niečo spoločné.

A k tomu prevychovávaniu, čo si vyznačil...
Ja som sama seba ešte neprevychovala, Ty seba áno?
Čiže ak sa necítim dokonalo, zďaleka nemôžem očakávať dokonalosť od svojich detí. To by sme tu boli na tomto svete vlastne zbytočne a asi by bola celkom nuda.
witch
13.12.12,11:46
Prevychovať sám seba = takmer nemožné. A vychovávať puboša, zvlášť keď už je dospelý? V praxi to vyzerá tak, že sa prizerám udalostiam a tíško dúfam, že sme ho ako dieťa vychovali dobre, lebo v tomto dospelom veku sa všetky výchovné pokusy odrážajú od subjektu ako gumené lopty. :rolleyes:
taiko
13.12.12,13:39
No kde sa ty taiko ešte nezamotáš?! :D :D :D
Ale už aj utekaj preč odtiaľto a šmykaj pod perinku k manželke a venuj sa inému čítaniu. ;)
Sak normalne kukam co ma caka :D, aby som bol pripraveny. A potom co som sa tu docital ani som si nie isty, ci chcem pod nejaku perinku zaliezat. Dam aj zene precitat, nech aj ona vie do coho ideme :D
Nie nie, mam brata mladsieho o 19 rokov, tak kukam, ze co sme zle a co dobre robili. Ale kukam, ze sme postupovali standardne, aj ked sa nam co-to vymlko spod kontroly. Ale vsak co sme nenaucili my, tak zivot douci.
taiko
13.12.12,13:42
a som taky typ, co sa musi do vsetkeho zamiesat :-). A ked aj nemam co povedat, tak divnymi otazkami preskusam tych, co sa vyznaju :-)
taiko
13.12.12,13:42
neviem
danushka
13.12.12,13:55
v princípe to nie je až taká katastrofa, pubiši problém nemajú, to len ich rodičia stále riešia nejaké ptákoviny :D
witch
13.12.12,14:02
ako by si môjho syna citovala, on sa nestresuje, to len my, rodičia..
witch
13.12.12,14:18
Malý príklad.
Takto :
- si v odbobí , že máš nepubiša
- v hlave (aj inde) v podstate všetko usporiadané
- veľa šuplíkov
- vo veľa z nich niečo je
- v jednom je aj nepubiš = vajíčko pekného motýľa = pohodlne sa tam zmestí


A potom sa z vajíčka vyliahne škaradá húsenica = pubiš :)
- nezmestí sa do šuplíka
- búra ti ostatné šuplíky

tak sa musíš rozhodnúť
- prerobíš šuplíky :)
- prerobíš húsenicu :---

Odpoveď je vyššie = u teba.

keď to berieš prevýchova sebe sama v kontexte s pubišom, tak je pravda, že kým bol húsenicou, tak sme skôr bojovali, a občas som musela si v hlave niečo poupratovať, ale teraz už je z neho v podstate "motýľ" a už boje ustali. A z šuplíku už vyletel.. má svoje.
witch
13.12.12,14:19
Damien z filmového hororu??
Darina1234
13.12.12,14:21
ja tvrdim, ze nie nato mam deti, aby som s nimi bojovala,
Darina1234
13.12.12,14:52
hotel mama ako vsade, ked su moja rodina, teraz ja ,neskor oni, asi tak.
anet
13.12.12,16:35
Sak normalne kukam co ma caka :D, aby som bol pripraveny. A potom co som sa tu docital ani som si nie isty, ci chcem pod nejaku perinku zaliezat. Dam aj zene precitat, nech aj ona vie do coho ideme :D
Nie nie, mam brata mladsieho o 19 rokov, tak kukam, ze co sme zle a co dobre robili. Ale kukam, ze sme postupovali standardne, aj ked sa nam co-to vymlko spod kontroly. Ale vsak co sme nenaucili my, tak zivot douci.
Obávam sa, že nedoučí, bo má 2 starších bratov čo sa stále o neho postarajú :)
A viem to na 100%, bo mám dve staršie sestry, čo sa stále postarajú, preto stále nemám potrebu dospieť.:D
taiko
13.12.12,18:56
Obávam sa, že nedoučí, bo má 2 starších bratov čo sa stále o neho postarajú :)
A viem to na 100%, bo mám dve staršie sestry, čo sa stále postarajú, preto stále nemám potrebu dospieť.:D
Nie nie, lekcie sa uz skoncili. Skola zatvorena, diplom vypisany :D
witch
14.12.12,06:31
ja tvrdim, ze nie nato mam deti, aby som s nimi bojovala,

Tak povedzme to tak, že sme bojovali s jeho "démonmi", veľa bojoval sám so sebou našťastie už je dávno vybojované. Niektoré deti sa vychovávajú ľahšie, dcéra bola v tom období bez problémov. Ale dôležité je, že som vždy vedela, že oba majú dobré srdce a nie sú sebeckí.
buchač
14.12.12,06:43
Nie nie, lekcie sa uz skoncili. Skola zatvorena, diplom vypisany :D

V súvislosti s deckami snáď Ťa poopravím ....
Mal si síce brata mladšieho , ale vývoj ide neskutočne rýchlo dopredu ...a aj u detí ...
Takže :

Diplom zarámuj a odlož do skrine alebo zaves do wécka .........to potom naň môžeš v ťažkých chvíľach pozerať a plakať , lebo nik neuvidí tie slzy krokodílie...

Škola života je večne otvorená , prednášky a lekcie pravidelne každý deň budeš dostávať ...
Najprv na svojich deckách .
Po krátkej technickej prestávke ( deti dospeli a osamostatnili sa ) prídu na šóru vnúčatá ...
Kua ....a to len začne tóóočo ....
Výmena plných plienok je len rutina ...no keď malé začne behať a rozprávať ...


Čo Ti budem vravieť ......šak mám vnučku ......občas mám dojem , že to Katrina prišla na návštevu a nie 3-ročné dievčatko ...:rolleyes:
taiko
14.12.12,06:50
Diplom nemam ja, ale brat. S odretymi usami presiel :-) Ale pravdu mas pravdu je, ucime sa cely zivot
pepsikova
14.12.12,06:51
...jak ti, kurňa, musím dať za pravdu!...ale s radosťou...je to veru tak...
Stanislav 1975
14.12.12,07:28
V súvislosti s deckami snáď Ťa poopravím ....
Mal si síce brata mladšieho , ale vývoj ide neskutočne rýchlo dopredu ...a aj u detí ...
Takže :

Diplom zarámuj a odlož do skrine alebo zaves do wécka .........to potom naň môžeš v ťažkých chvíľach pozerať a plakať , lebo nik neuvidí tie slzy krokodílie...

Škola života je večne otvorená , prednášky a lekcie pravidelne každý deň budeš dostávať ...
Najprv na svojich deckách .
Po krátkej technickej prestávke ( deti dospeli a osamostatnili sa ) prídu na šóru vnúčatá ...
Kua ....a to len začne tóóočo ....
Výmena plných plienok je len rutina ...no keď malé začne behať a rozprávať ...


Čo Ti budem vravieť ......šak mám vnučku ......občas mám dojem , že to Katrina prišla na návštevu a nie 3-ročné dievčatko ...:rolleyes:
Buchy, klobúk dolu pred tebou ty si jeden z mála poraďákov, pred ktorými treba mať rešpekt...
čo sa týka toho vývoja detí- absolutný súhlas- dnešné 5 ročné deti sú možno na úrovni mojej generácie, keď sme boli 10-roční..., dnes už barsjaký školkár na teba vyblafne anglicky, netujú jak ďábli a pod.
danushka
14.12.12,08:03
...myslela som to tak, že stále pokračujem vo svojej sebaprevýchove :), ty nie psychológ, ale patológ si, furt len pitveš :))))
lujza.j
15.12.12,10:24
moje decko dnes ráno...čo si už hore? -07.30h /chcela som sa vyspať poriadne vo štvrtok som z roboty o 00.30h dolázila a budík mlátil o 5h/....ideš upratovať?/sobotná brigáda/....nie, lebo doma nemám nič porobené,nestíham.......moje decko nesklamalo...žiadna reakcia, že ved mi pomôže a pod., ale jej klasický "kliniec" ......ked budeš mať vysávač v ruke tak mi prosím ťa povysávaj pod oknom vysypal sa mi popolník:eek::mad::mad: vrrrrr....zabijem ju teraz alebo aj po vianociach

pre taiko (http://www.porada.sk/member.php?u=141718).....


nie je to lepšie ani vo veku 21r, ked už by sa zdalo že sme dali puberte pá..pá;)
moju 21-jednostu môžem požičať:D
alaya1
15.12.12,10:35
Ja mam deti dobre. Ked ich poziadam, urobia vsetko, co prosim. Sami od seba nie, ale na poziadanie spravia. Som rada, ze su take, ake su..Este by mohli byt viac poriadkumilovne, ale to je vraj moja chyba, oni maju poriadok, ale iny, ako je poriadok moj.-)
Ivana Š
15.12.12,10:38
ja to mám tak nejak nezladené
dve decá - jedno sova - skorosedemnástka - jedno škovránok - synáčik

synáčik tu strašil už od pol siedmej, a skorosedemnástka ešte chrápe - ale už sa chystám ju zobudiť

http://wanda.atlas.sk/ste-sova-alebo-skovranok/wellness-a-fit/zivotny-styl/501490.html
lujza.j
15.12.12,10:56
ja to mám tak nejak nezladené
dve decá - jedno sova - skorosedemnástka - jedno škovránok - synáčik

synáčik tu strašil už od pol siedmej, a skorosedemnástka ešte chrápe - ale už sa chystám ju zobudiť

http://wanda.atlas.sk/ste-sova-alebo-skovranok/wellness-a-fit/zivotny-styl/501490.html
moje decko tento týždeň ťahá "iba" celý týždeň 12-stky, denné....ako nič moc....ale budúci týždeň má krátky takže len streda a štvrtok...ostatok voľno, že by aj mohla niečo:rolleyes: ale nejak som si už zvykla ...možno som ju mala ako niektoré matky už ako 7-8 ročnú strčiť ku dresu nech umýva riad....utiera prach a pod.....
lujza.j
15.12.12,11:01
ja to mám tak nejak nezladené
dve decá - jedno sova - skorosedemnástka - jedno škovránok - synáčik

synáčik tu strašil už od pol siedmej, a skorosedemnástka ešte chrápe - ale už sa chystám ju zobudiť

http://wanda.atlas.sk/ste-sova-alebo-skovranok/wellness-a-fit/zivotny-styl/501490.html
moja už toľko nie...aj som ju chcela poslať k lekárke, lebo ona aj do 14.45h:eek: ale to robila 2dni deň, 2dni noc, 4dni voľno.....teraz krátky....dlhý týždeň iba denné a sa jej to upravilo....
..... mňa moja mama vždy nechala vyspať, nechcela aby som bola ako ona ked ako 14-15 ročná už musela variť pre 5ľudí
Ivana Š
15.12.12,11:16
ako sa tie gény vedia pomiešať
skorosedemnástka je výzorom na tatinka, povahu priebojnú tiež podedila od tatinka, ale to nespanie a ponocovanie a nenávidené skororanné vstávanie má po mne

synáčik naopak, skororanné vstávanie od tatinka, výzor a povaha - na mňa ;)
danushka
15.12.12,11:20
moje decko tento týždeň ťahá "iba" celý týždeň 12-stky, denné....ako nič moc....ale budúci týždeň má krátky takže len streda a štvrtok...ostatok voľno, že by aj mohla niečo:rolleyes: ale nejak som si už zvykla ...možno som ju mala ako niektoré matky už ako 7-8 ročnú strčiť ku dresu nech umýva riad....utiera prach a pod.....

...ehm, aby Ťa obvinili z týrania blízkej osoby :D
U nás na moje požiadanie, aby ml. Pipi Ťapáková umyla riad, dostávam odpoveď :,,tss, tss, načo máme myčku?!"
A už keď ma fakt chce poriadne uzemniť, pripomenie, že ručné umývanie riadov zvyšuje spotrebu drahocennej vody a spôsobuje vysušovanie jemnej kožtičky na pánskych ručičkách.
Dá sa takým argumentom oponovať? :D :D :D
danushka
15.12.12,11:25
moja už toľko nie...aj som ju chcela poslať k lekárke, lebo ona aj do 14.45h:eek: ale to robila 2dni deň, 2dni noc, 4dni voľno.....teraz krátky....dlhý týždeň iba denné a sa jej to upravilo....
..... mňa moja mama vždy nechala vyspať, nechcela aby som bola ako ona ked ako 14-15 ročná už musela variť pre 5ľudí

Tak k tomu spaniu pubošov - syn kedysi dokázal tiež do 14tej cez víkend a keď vyliezol z pelechu, pýtal sa, čo si dáme na raňajky, to sme už mali obed zas sebou.
Juj, či je ten život krutý, keď už sám na seba zarába a keď sa maká, tak aj do noci, aj cez víkendy. :D
Dcéra mi v porovnaní s ním robí radosť, cez víkendy spí len do 11tej, je teda o tri hoďky lepšia a v takomto ponímaní času hnitia v posteli musím skonštatovať, že je proste v porovnaní so svojim bratom úžasná. :)
Darina1234
15.12.12,11:36
usmievam sa pri citani, celkom ako u nas, ale sa pochvalim, ze starši /21/ ozaj zmena, poriadok, veci si poperie, ked pride z blavy, pretriedene pradlo, biele a farebne, zmenil stravovanie, same dobre veci,hovorim mu, ze je do mojej rodiny, ale mladsí /17/ no neviem, neviem, ked s nim rozpravam, pozera na mna a povie, ze naozaj nevie, co ja riešim, ale veru bojim sa o neho, aj test na marisku som kupila,
buchač
15.12.12,11:49
moje decko tento týždeň ťahá "iba" celý týždeň 12-stky, denné....ako nič moc....ale budúci týždeň má krátky takže len streda a štvrtok...ostatok voľno, že by aj mohla niečo:rolleyes: ale nejak som si už zvykla ...možno som ju mala ako niektoré matky už ako 7-8 ročnú strčiť ku dresu nech umýva riad....utiera prach a pod.....

...to máš ( má ) dobré ....

Mladá minule šla v pondelok do Milána ...v stredu v noci sa vrátila ..
Sprcha , niečo zjedla , šmarila čisté na seba ...cca hodinu bola doma ...
Auto pred barákom a hajde do Viedne a odtiaľ do Istanbulu ...
Nazad prišla v nedeľu v noci ...
danushka
15.12.12,11:50
Puberta je stav pominuteľný a zväčša sa neskôr dostávajú veci do normálu. Rodičom v takom čase pomáha dočasné vypínanie zraku, čuchu, sluchu, chuti a hmatu. Naopak, používanie šiesteho zmyslu je nevyhnutné. :)

Aj môj už 21 ročný sa znormalizoval, najnovšie tŕpnem pri informáciách na jeho FB koľko mu to dalo na diaľnici autom, alebo ako ho držala práčka pri jej zapojení v podnájme. Tak sa už len modlím, nech v zdraví prežije osamostatnenie a dohováram mu, že ma nemusí tak skoro spraviť starou matkou.
danushka
15.12.12,11:52
...obyčajne ľudia plodia svojich potomkov nahí, ale Buchač nieééé, tenn musel mať na nohách túlavé topánky a teraz si sťažuje! :D :D :D
Ivana Š
15.12.12,12:18
...ehm, aby Ťa obvinili z týrania blízkej osoby :D
U nás na moje požiadanie, aby ml. Pipi Ťapáková umyla riad, dostávam odpoveď :,,tss, tss, načo máme myčku?!"
A už keď ma fakt chce poriadne uzemniť, pripomenie, že ručné umývanie riadov zvyšuje spotrebu drahocennej vody a spôsobuje vysušovanie jemnej kožtičky na pánskych ručičkách.
Dá sa takým argumentom oponovať? :D :D :D

DÁ. môže ten riad do myčky naukladať ona :) a ty si zatiaľ môžeš spravíť manikúru :)
sito
15.12.12,12:24
Ona, ono to prejde! Až po tom je to o nie, nie o hovne, ale už ide o.

A ak nejde o, tak je to o hovne.

Adrenalín.
buchač
15.12.12,12:51
Svojho času som čajočke povedal , že nech dá nejaké aktuálne foto na dvere izby ...že nech viem , ako vlastne vyzerá...
zknihy
15.12.12,16:58
...ehm, aby Ťa obvinili z týrania blízkej osoby :D
U nás na moje požiadanie, aby ml. Pipi Ťapáková umyla riad, dostávam odpoveď :,,tss, tss, načo máme myčku?!"
A už keď ma fakt chce poriadne uzemniť, pripomenie, že ručné umývanie riadov zvyšuje spotrebu drahocennej vody a spôsobuje vysušovanie jemnej kožtičky na pánskych ručičkách.
Dá sa takým argumentom oponovať? :D :D :D
Dá.

Jedinej jej k nedeľnému obedu dáš NEUMYTÝ tanier :D.
deni111
23.05.18,10:09
u nás pre zmenu ide téma "ako omladiť mamu a otca" s použitím všetkých možných aj nemožných prírodných prostriedkov a tak naše dieťa vyrába a capká nám po rukách a tvárach všemožné "blevajzy" z ktorých máme "zjemnieť a omladnúť..."...
deni111
23.05.18,10:10
inak často sa cítim ako týraná osoba sama. hlavne ma bolia uši od všetkých rozumov čo sa na mňa od malej valia,,,všetko prečítané a videné z netu
bettylou
23.05.18,14:55
V súvislosti s deckami snáď Ťa poopravím ....
Mal si síce brata mladšieho , ale vývoj ide neskutočne rýchlo dopredu ...a aj u detí ...
Takže :

Diplom zarámuj a odlož do skrine alebo zaves do wécka .........to potom naň môžeš v ťažkých chvíľach pozerať a plakať , lebo nik neuvidí tie slzy krokodílie...

Škola života je večne otvorená , prednášky a lekcie pravidelne každý deň budeš dostávať ...
Najprv na svojich deckách .
Po krátkej technickej prestávke ( deti dospeli a osamostatnili sa ) prídu na šóru vnúčatá ...
Kua ....a to len začne tóóočo ....
Výmena plných plienok je len rutina ...no keď malé začne behať a rozprávať ...


Čo Ti budem vravieť ......šak mám vnučku ......občas mám dojem , že to Katrina prišla na návštevu a nie 3-ročné dievčatko ...:rolleyes:
Buchy, klobúk dolu pred tebou ty si jeden z mála poraďákov, pred ktorými treba mať rešpekt...
čo sa týka toho vývoja detí- absolutný súhlas- dnešné 5 ročné deti sú možno na úrovni mojej generácie, keď sme boli 10-roční..., dnes už barsjaký školkár na teba vyblafne anglicky, netujú jak ďábli a pod.

iné im chýba,... kliniec nevedia zatĺcť, po dvore sa obzrieť"foki" idú každému, to aj mentolka sa za 3 dni naučí. :D
bettylou
23.05.18,15:06
moje decko tento týždeň ťahá "iba" celý týždeň 12-stky, denné....ako nič moc....ale budúci týždeň má krátky takže len streda a štvrtok...ostatok voľno, že by aj mohla niečo:rolleyes: ale nejak som si už zvykla ...možno som ju mala ako niektoré matky už ako 7-8 ročnú strčiť ku dresu nech umýva riad....utiera prach a pod.....

...ehm, aby Ťa obvinili z týrania blízkej osoby :D
U nás na moje požiadanie, aby ml. Pipi Ťapáková umyla riad, dostávam odpoveď :,,tss, tss, načo máme myčku?!"
A už keď ma fakt chce poriadne uzemniť, pripomenie, že ručné umývanie riadov zvyšuje spotrebu drahocennej vody a spôsobuje vysušovanie jemnej kožtičky na pánskych ručičkách.
Dá sa takým argumentom oponovať? :D :D :D

Dá. UKáž účet za elektriku :D
bettylou
23.05.18,15:08
Puberta je stav pominuteľný a zväčša sa neskôr dostávajú veci do normálu. Rodičom v takom čase pomáha dočasné vypínanie zraku, čuchu, sluchu, chuti a hmatu. Naopak, používanie šiesteho zmyslu je nevyhnutné. :)

Aj môj už 21 ročný sa znormalizoval, najnovšie tŕpnem pri informáciách na jeho FB koľko mu to dalo na diaľnici autom, alebo ako ho držala práčka pri jej zapojení v podnájme. Tak sa už len modlím, nech v zdraví prežije osamostatnenie a dohováram mu, že ma nemusí tak skoro spraviť starou matkou.

Čo chceš, aby o bakuli na maturitný večierok šiel?? Mladým patrí život, nie zazobaným chorotám..