evurikfurik
03.12.09,09:34
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.
19.9.2008 som nastupovala na matersku. Po jej ukonceni som si cerpala zostatkovu dovolenku od zamestnavatela v obdobi od 2.4.2009 do 12.5.2009. V nadvaznosti na zaplatene nemocenske poistenie z tejto dovolenky som sa prihlasila ako dobrovolny platca nem.poistenia (kedze som si trosku pomylila pocty dni, prihlasila som sa uz od 9.5.2009).

12.10.2009 som ochorela na 5 dni.

Zo socialnej poistovne mi prisiel nemocenske, ktore bolo vyratane z minimalnej mzdy a nie zo zakladu, z ktoreho si platim nemocenske poistenie (platim ho z maxima a aj nem.poistenie za dovolenku bolo platene z maxima - cca 1.000 eur).

Podla mojich vypoctov, v obdobi choroby som bola nemocensky poistena viac ako 26 - 6 tyzdnov zamestnavatel a 22 tyzdnov ako samoplatca (ako to uvadza zakon na to, aby sa ako zaklad na vypocet pouzila suma, z ktoreho si nemocenske platim a nie minimalna mzda).

Zatial mi stanovisko SP neprislo, ale zamestnankyna SP mi telefonicky povedala, ze oni do uvahy beru len to, co si platim sama, pretoze nastalo prerusenie v plateni. Chapem, o com hovorila, ale zda sa mi to strasne nespravodlive, pretoze nebolo dna, aby som nebola nemocesky poistena (dokonca som platila 4 dni dvojmo).

Chcela by som vas poprosit, ci mi neviete v tomto poradit, ci neexistuje nejaky sposob, ako neprist o 40 eur (SP mi vypocitala nemocenske 18 eur, ale keby to slo z max. tak by to bolo 58 eur).
Dakujem
Andyke
03.12.09,09:00
Soc.poisťovňa má pravdu. Nebola splnená podmienka dobrovoľného poistenia v trvaní 26 týždňov, za to Ti počítajú z minimálnej mzdy tie nemocenské dávky. (červeným písmom sa vzťahuje na Teba) Zamestnanie sem nepočítaj.
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
evurikfurik
03.12.09,09:05
dakujem za odpoved.