maria58
03.12.09,09:39
Dobrý deň,
viete mi poradiť či samostatný kotol na tuhé palivo patrí do technického zhodnotenia budovy alebo ho účtujem ako samostantý inv.majetok.
Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
03.12.09,10:33
Dobrý deň,
viete mi poradiť či samostatný kotol na tuhé palivo patrí do technického zhodnotenia budovy alebo ho účtujem ako samostantý inv.majetok.
Ďakujem pekne.

Ide o výmenu starého kotla, alebo o nanovo inštalovaný, do nehnuteľnosti, kde ešte nebol kotol?
maria58
07.12.09,07:39
Ide vlastne o nový kotol, kde ešte nebol, takže sa domýšľam, že asi to bude technické zhodnotenie budovy, lebo sa robila dostavba.
karpis
07.12.09,08:09
áno jedná sa o technické zhodnotenie budovy
karpis
09.12.09,08:37
skopírované od betky

vybavenia stavby, ktoré sú súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine:

– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia),

– elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí), okrem spojov, telekomunikácií a rádiokomunikácií,
– plynové odberné zariadenia nad 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne),
– potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu,
vjejka
06.03.10,11:43
prosím Vás spoločnosť menila kotol, celkovo opravila celé kúrenie v hodnote 2000 eur bez dph, kotol tam existoval, ide o výmenu kotla + výmena rúriek,atd? nejde o technické zhodnotenie, ale o bežnú výmenu??
plackoo
06.03.10,17:08
skopírované od betky

vybavenia stavby, ktoré sú súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine:

– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia),

– elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí), okrem spojov, telekomunikácií a rádiokomunikácií,
– plynové odberné zariadenia nad 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne),
– potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu,

Pokiaľ tam kotol nebol (a nebol naprojektovaný ako súčasť budovy), pozri sa na fyzickú životnosť kotla a budovy.
Ak sú rovnaké - dáš ho ako TZ.
Ak sú rozdielne môžeš ho dať aj samostatne - ako "kotolňu" = kotol,zauhľovanie,vodné hospodárstvo. Kotol nie je súčasťou budovy tak,ako je vykurovacia sústava.
plackoo
06.03.10,17:12
prosím Vás spoločnosť menila kotol, celkovo opravila celé kúrenie v hodnote 2000 eur bez dph, kotol tam existoval, ide o výmenu kotla + výmena rúriek,atd? nejde o technické zhodnotenie, ale o bežnú výmenu??

Je to oprava - bežná výmena.
TZ by mohlo byť, keby sa kotol výmenou výraznejšie zmenil ( z uhlia na plyn/elektrinu - výrazné zvýšenie účinnosti= TZ ).
fox77
13.03.10,17:50
Pretože nechcem zadávať novú tému, tak využijem túto.
Moja otázka:
Rekonštruujeme nebytový priestor, pričom začiatok bol 2009, náklady som účtoval na 042 (lebo ide o technické zhodnotenie (nové kúrenie, voda, kanál, elektrika a pod.)). Rekonštrukcia nie je ešte hotová, taký odhad majstrov je do 31.05.2010. Pri uzatváraní roka 2009 môže vykazovať nejaký zostatok účet 042 a zaradenie by bolo vykonané až v roku 2010. Môj názor je, že to tak môže byť, lebo nič som nenašiel čo by to zakazovalo.
Aký je váš názor?