editaha
03.12.09,10:25
Máme zamestnancov, ktorí u nás ukončili pracovný pomer asi pred 2-3 mesiacmi. Odhlásili sme ich zo SP aj ZP, dali sme im zápočtové listy a potvrdenie o príjme a teraz sa manažment rozhodol dať im koncoročné odmeny alebo darčekové poukážky zo sociálneho fondu. Ako to vyriešiť, aby sme ich nemuseli znovu prihlasovať do SP a ZP a odvádzať tam odvody z príjmu/ani neviem na základe čoho by sme ich tam prihlásili/ ako to zdaniť aby to bolo všetko v rámci zákona?
Andyke
03.12.09,09:29
Z odmeny po ukončení PP sa neplatia odvody (ani ZP, ani SP) ,ale ich príjem zdaniť musíš.
Ježko
03.12.09,10:00
Zamestnávateľ nevyplatil odstupné zamestnancom, ktorí sú už tri mesiace na úrade práce a poberajú podporu. Teraz sa im to rozhodol vyplatil, pretože títo bývalí zamestnanci na neho tlačia, že pôjde na inšpektorát práce. Ako im to teraz vyplatiť ? Ako odviesť odvody do SP a ZP, daň ? Nebude to mať vplyv na vyplácanie podpory z úradu práce ?
editaha
03.12.09,10:06
Ďakujem, to som si myslela aj ja, ale nebola som si istá , či to stále platí. A neviete, ako by to bolo s tými darčekovými poukážkami zo SF ? A čo by bolo najmenej komplikované pre firmu?
Andyke
03.12.09,10:07
Ako mali ukončený PP ? § 63 ods. 1b ?
Z odstupného neidú odvody ani do ZP, ani do SP. Zdaňujeme samozrejme. Ideš prerábať mzdy za staré mesiace ?
Ježko
03.12.09,10:10
Ako mali ukončený PP ? § 63 ods. 1b ?
Z odstupného neidú odvody ani do ZP, ani do SP. Zdaňujeme samozrejme. Ideš prerábať mzdy za staré mesiace ?
Áno, boli prepustení z organizačných dôvodov. Vôbec neviem, čo mám robiť.
Ako by ste to riešili Vy ?
Andyke
03.12.09,10:28
Takže dostali výpoveď od zamestnávateľa a na výplatnej páske nemali položku odstupné ? Prerobíš im poslednú mzdu , vypočítaš odstupné, zdaníš a pošlete im rozdiel čo doteraz ste nevyplatili.
Odvody neovplyvní, len na DU dodatočne odviesť daň, aj opravné štvrťročné hlásenie podať.
Pokiaľ už nechceš vstúpiť do starého mesiaca, tak im daj do 11/2009 - (ale potom musia dosťať nové Potvrdenie o zdanit. mzde aj v 1. aj v 2.prípade)
Ježko
03.12.09,10:39
Takže dostali výpoveď od zamestnávateľa a na výplatnej páske nemali položku odstupné ? Prerobíš im poslednú mzdu , vypočítaš odstupné, zdaníš a pošlete im rozdiel čo doteraz ste nevyplatili.
Odvody neovplyvní, len na DU dodatočne odviesť daň, aj opravné štvrťročné hlásenie podať.
Pokiaľ už nechceš vstúpiť do starého mesiaca, tak im daj do 11/2009 - (ale potom musia dosťať nové Potvrdenie o zdanit. mzde aj v 1. aj v 2.prípade)

Jeden mal na páske mzdu za 8/09+odstupné, ale vyplatená bola len mzda, ale odstupné vyplatené nebolo. To znamená, že aj daň bola odvedená. Ale ostatní 2 zamestnanci nemali na páske odstupné, ani to nedostali. Ani neviem, či je to dobre zúčtované /robila to moja predchodkyňa/. Ešte sa chcem opýtať, či to neovplyvni poberanie podpory. Pretože títo zamestnanci robia väčšinou na dohodu a príjem /asi do 130€ mesačne/ musia každý mesiac dokladovať na ÚP. Aby im potom nepozastavili vyplácanie podpory. Aj tak sú tí zamestnanci ukratení na podpore, pretože odstupné sa zaratáva do vymeriavacích základov a z toho za počíta výška podpory. PROSÍM PORAĎTE ČO ROBIŤ ???
mzdarka renca
03.12.09,10:53
Jeden mal na páske mzdu za 8/09+odstupné , ale vyplatená bola len mzda, ale odstupné vyplatené nebolo. To znamená, že aj daň bola odvedená. doplatiť rozdiel Ale ostatní 2 zamestnanci nemali na páske odstupné, ani to nedostali. ja by som opravila mzdy za 08/2009 Ani neviem, či je to dobre zúčtované /robila to moja predchodkyňa/. Ešte sa chcem opýtať, či to neovplyvni poberanie podpory. Pretože títo zamestnanci robia väčšinou na dohodu a príjem /asi do 130€ mesačne/ musia každý mesiac dokladovať na ÚP. Aby im potom nepozastavili vyplácanie podpory. Aj tak sú tí zamestnanci ukratení na podpore, pretože odstupné sa zaratáva do vymeriavacích základov a z toho za počíta výška podpory. PROSÍM PORAĎTE ČO ROBIŤ ???

Oprav to a treba rozdiel doplatiť. A z odstupného sa poistné neplatí.
Podľa zákona o sociálnom poistení a tiež zákona o zdravotnom poistení sa odstupné nezahŕňa do vymeriavacieho základu na platenie poistného.
Katkagar
10.03.10,14:25
to znamená, že pri vystavení dokladu o výške príjmu sa odmena vyplatená spätne za zamestnanie nebude uvádzať? nezaráta sa ani do ročného zúčtovania?
Danovnik
18.03.10,15:41
Z odmeny po ukončení PP sa neplatia odvody (ani ZP, ani SP) ,ale ich príjem zdaniť musíš.

A mohla by som sa v tejto veci s Vami poradiť? Ak bola táto odmena (v sume cca 500 eur) priznaná a vyplatená osobe, ktorá v tomto mesiaci priznania tejto odmeny je evidovaná na úrade práce (na úrade práce je táto osoba celkovo evidovaná 45 dní), znamená to, že táto osoba stráca nárok na podporu v nezamestnanosti ako aj to, že ohľadom odvodov už nie je za túto osobu platiteľom štát?

Ďakujem pekne za pomoc!
Andyke
18.03.10,19:44
Áno, vyradia tú osobu z evidencie, lebo prekročila príjem, čo môžu uchádzači zarobiť (131,65 € môžu mať max.)
Za uchádzača o zamestnanie je platiteľom na zdrav.poistenie štát. To znamená, že sa bude musieť prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ .
Danovnik
19.03.10,06:41
Áno, vyradia tú osobu z evidencie, lebo prekročila príjem, čo môžu uchádzači zarobiť (131,65 € môžu mať max.)
Za uchádzača o zamestnanie je platiteľom na zdrav.poistenie štát. To znamená, že sa bude musieť prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ .

Ďakujem veľmi pekne za radu!
Danovnik
19.03.10,07:36
Áno, vyradia tú osobu z evidencie, lebo prekročila príjem, čo môžu uchádzači zarobiť (131,65 € môžu mať max.)
Za uchádzača o zamestnanie je platiteľom na zdrav.poistenie štát. To znamená, že sa bude musieť prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ .

Andyke, prípadne ostatní, prosím veľmi pekne, mohli by ste mi ešte poradiť? Práve som získala ďalší názor, že by prípadne táto osoba nemusela byť vyradená z evidencie uchádzačov z dôvodu, že § 6 ods. d) zákona č. 5/2004 znie:

"(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

......
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5."

Ale táto osoba, ktorá dostala tú odmenu, už v čase zaradenia do evidencie uchádzačov nevykonáva žiadnu "zárobkovú činnosť". Ona len dostala odmeny od bývalého zamestnávateľa. Prosím, poradíte mi, či si myslíte, že z dôvodu tejto odmeny stráca táto osoba naozaj nárok na podporu v nezamestnanosti?

Ďakujem veľlmi pekne za Váš čas a pomoc!
Danovnik
19.03.10,12:40
Andyke, prípadne ostatní, prosím veľmi pekne, mohli by ste mi ešte poradiť? Práve som získala ďalší názor, že by prípadne táto osoba nemusela byť vyradená z evidencie uchádzačov z dôvodu, že § 6 ods. d) zákona č. 5/2004 znie:

"(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

......
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5."

Ale táto osoba, ktorá dostala tú odmenu, už v čase zaradenia do evidencie uchádzačov nevykonáva žiadnu "zárobkovú činnosť". Ona len dostala odmeny od bývalého zamestnávateľa. Prosím, poradíte mi, či si myslíte, že z dôvodu tejto odmeny stráca táto osoba naozaj nárok na podporu v nezamestnanosti?

Ďakujem veľlmi pekne za Váš čas a pomoc!

Prosím, prosím, mohli by Ste mi poradiť?