Aljok
03.12.09,11:50
Zo stránky DR SR:
Povinnosť registrácie zdaniteľnej osoby - neplatiteľa DPH, ktorý
dodáva alebo prijíma služby z iného členského štátu od
1.1.2010.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/refnepl_122009.pdf
Funtomas
03.12.09,19:49
Momentalne som neplatca DPH. Poskytujem odborne sluzby (programovanie softveru) do Nemecka pre nemecku GmbH - platcu DPH. Kedze som neplatca DPH, fakturujem im tieto sluzby bez DPH.

Z clanku som pochopil, ze po 1.1.2010 si vyziadam IC DPH, ktore mi pridelia a toto IC DPH budem uvadzat na fakturach.

Comu nerozumiem je, aku sumu im budem fakturovat. Tak ako doteraz, t.j. bez DPH (kedze nie som platca), alebo pribudne aj DPH??? Ak ano, v akej vyske? 19% slovensku? Alebo 16% nemecku? A potom ju odvediem slovenskemu DU???

Som z toho mimo, dakujem za vysvetlenie.
Rozalka
03.12.09,20:14
Budeš fakturovať bez DPH, pokiaľ tvoj objednávateľ si objedná pod svojim "IČ DPH", ktoré začína DE ...
Slovenskému DU neodvedieš nič, budeš podávať tzv. súhrnný výkaz, pravdepodobne štvrťročne.
IČ DPH ti DÚ musí prideliť pred prvou fakturáciou do Nemecka, tak si môžeš o DPH požiadať aj skôr, než 1.1.2010.
Žiadaj registráciu podľa § 4 ods. 4 - budeš si môcť DPH odpočítavať zo svojich nákupov (tf, PC, tonery a pod.)
Funtomas
03.12.09,20:17
Ale nemusim sa registrovat za platcu DPH, ci ano? Podla mna to nema zmysel, pretoze ten moj nemec je majoritny odberatel, 95% faktur ide jemu, t.j. faktury bez DPH.
Ak by som bol platca DPH a odpocitaval si DPH z mojich nakupov, potom by mi pravidelne vznikali len odpocty a stat by mi stale len vracal DPH a ja jemu neodvediem nic.
Rozalka
03.12.09,20:28
Musíš sa registrovať!
A ak budeš mať odpočty, čo je na tom zlé?
Veď predtým to niekto odvedie, pri tvojom nákupe.
Funtomas
03.12.09,20:40
Hmmm, tu je nejaka nejasnost. V tom dokumente z DU je napisane:

po prve: Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie
o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo
dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ
DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp.
pri dodaní služieb do iného členského štátu.

po druhe: Zdaniteľná osoba registrovaná podľa §
7a novely zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň
v daňovom priznaní).

Ak tomu dobre chapem, OK, budem mat IC DPH, ale ak moj obrat nepresiahne 35000 euro, tak platitelom nemusim byt...

Chapem dobre?
Rozalka
03.12.09,20:57
Chápeš celkom dobre.
Registrácia je povinná, ak obrat presiahne uvedenú hranicu (nová hranica = 49790), ale je možná aj dobrovoľná registrácia.
Podľa § 7a sa registrujú firmy, naktoré sa vzťahuje táto povinnosť z dôvodu dodania služieb do iných členských štátov, ale nestávajú sa platiteľmi.
Ty sa môžeš dobrovoľne registrovať podľa § 4, ak nakupuješ v tuzemsku, tvoje nákupy zlacnejú.
Funtomas
03.12.09,21:05
to je fakt, ale mam prakticky nuleve naklady na prevazdku, uctovnictvo si robim sa (dufam ze dobre), tak si neviem predstavit, ze by som si aj DPH robil sam :)

V kazdom pripade dakujem za vsetky odpovede...
Funtomas
03.12.09,21:09
zaujimave je, ze ked citam zakon, ziadny paragraf 7a tam nie je, len 7.
Rozalka
03.12.09,21:10
V každom prípade ťa taká "malá evidencia" neminie...

A kde ten zákon čítaš?
Pozri schválené znenie tu http://www.porada.sk/1217578-post3.html
Funtomas
03.12.09,21:18
Aha, ja som cital nieco starsie: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html

Dakujem este raz... ked sa po 1.1.2010 neobesim, tak to snad zvladnem :)
Rozalka
03.12.09,21:21
Prečo by si sa vešal?
Ak ti dačo nepôjde, spýtaj sa tu.
nika.sum
04.12.09,05:15
Takze ked to spravne chapem, vsetci , kt. prijimaju nejaku sluzbu z ineho clenskeho statu, (myslim sluzbu podla stareho § 15 odst.8) a tiez tí ktorí taketo sluzby dodavaju do ineho cl.statu sa musia od 1.1.2010 este pred ako taku sluzbu prijmu alebo dodaju registrovat pre dan. Ak budu registrovani ako neplatitelia a prijmu sluzby maju povinnost platit ale nie si odpocitat DPH, takze vyhodou je sa zaregistrovat za riadneho platitela DPH.
Je to tak spravne pochopene?
enter
08.12.09,19:43
k tejto téme mám dálšiu otázku na vyjasnenie, súhrnný výkaz sa bude podávať iba za obdobia keď daňová povinnosť vznikne, alebo sa majú podávať aj nulové výkazy.
babi2
08.12.09,20:09
k tejto téme mám dálšiu otázku na vyjasnenie, súhrnný výkaz sa bude podávať iba za obdobia keď daňová povinnosť vznikne, alebo sa majú podávať aj nulové výkazy.
Nulové výkazy sa nepodávajú
DanielaSL
08.12.09,20:43
Táto registrácia sa týka aj drobných živnostníkov, ktorí poskytujú svoje služby napr. na stavbách - murári, zvárači, elektrikári - v iných štátoch EÚ?
marina8
08.12.09,22:10
Táto registrácia sa týka aj drobných živnostníkov, ktorí poskytujú svoje služby napr. na stavbách - murári, zvárači, elektrikári - v iných štátoch EÚ?

a nie je to skor sluzba vztahujuca sa na nehnutelnost a miestom dodania sluzby je miesto kde sa nehnutelnost nachadza s tym, ze by sa mali v tej krajine registrovat podla ich zakona?
lebo ja si tak myslim, ze ta registracia sa bude tykat tych, ktori by mali dodavat sluzby alebo prijimat sluzby podla " byvalej " 15 ods.7 a 8, vtedy to neslo do DP a teraz chcu mat o tom prehlad


budem rada, ked sa niekto k tomu vyjadri;)
babi2
09.12.09,06:31
Táto registrácia sa týka aj drobných živnostníkov, ktorí poskytujú svoje služby napr. na stavbách - murári, zvárači, elektrikári - v iných štátoch EÚ?
Platí to pre všetkých, bol nám na školení povedaný taký príklad, že ak sa napr. tomu živnostníkovi, v inom ČŠ pokazí auto a dá si ho tam opraviť je povinný v servise sa preukázať, že je registrovaný.
A tu je zákon

Za §7 sa vkladá §7a, ktorý znie:

(1) Ak zaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods.3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby, žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva ak je
registrovaná, ak je registrovaná pre daň podľa §7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby, žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
optimistka
09.12.09,06:37
ja som bola včera na školení, a mám v tom riadny chaos
medzinárodná preprava sa riadi § 15 alebo 16 ? /slovenský ičdph vykonáva prepravu v ramci EU pre dánske ič dph/
lebo len služby podla § 15 vstupujú do súhrnneho vykazu
babi2
09.12.09,07:10
ja som bola včera na školení, a mám v tom riadny chaos
medzinárodná preprava sa riadi § 15 alebo 16 ? /slovenský ičdph vykonáva prepravu v ramci EU pre dánske ič dph/
lebo len služby podla § 15 vstupujú do súhrnneho vykazu
Ja si myslím, že tu platí

§ 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.
lenkam68
09.12.09,07:19
ja som bola včera na školení, a mám v tom riadny chaos
medzinárodná preprava sa riadi § 15 alebo 16 ? /slovenský ičdph vykonáva prepravu v ramci EU pre dánske ič dph/
lebo len služby podla § 15 vstupujú do súhrnneho vykazu
§ 15 osd. 1 - miestom dodania prepravy tovaru pr zdan. osobu je miesto, kde má príjemca služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre ktorú sa služba poskytuje. Toto platí:
- medzi dvomi miestami v tuzemsku
- medzi dvomi miestami v inom čl. štáte
- medzi dvomi miestami v dvoch rôznych čl. štátoch (intrakom. preprava)
- medzi miestom v tuzemsku a miestom v treťom štáte (vyvážaný tovar)
- medzi miestom v treťom štáte a miestom v tuzemsku (dovážaný tovar)
- medzi dvomi miestami v treťom štáte
(Čerpala som zo školenia Ing. Jablonkovej)
Do súhrnného výkazu ide aj § 16. Keď nebudeš vedieť určiť miesto dodania podľa § 16 (osobitné pravidlá), tak sa budeš riadiť § 15 (všeobecné pravidlá)
Takto som pochopila výklad týchto § ja.
lenkam68
09.12.09,07:31
Ja si myslím, že tu platí

§ 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.
Toto platí pre tento rok. Otázka bola, ako to bude od r. 2010. V zákone platnom od r. 2010 sa preprava podľa § 16 odst. 5 a 6 bude vzťahovať len ak sa preprava bude robiť pre nezdaniteľnú osobu.
§ 16 odst. 5 - miestom dodania prepravy tovaru medzi čl. štátmi osobe inej ako zdaniteľnej ...

Ale tiež by som bola rada, keby sa k tomu ešte niekto vyjadril.
enter
09.12.09,07:31
z usmernenia DRSR mne nie je jasné, či platca DPH už registrovaná podľa §4 sa má registovať teraz aj podľa §7a
lenkam68
09.12.09,07:45
z usmernenia DRSR mne nie je jasné, či platca DPH už registrovaná podľa §4 sa má registovať teraz aj podľa §7a
Ak už si registrovaná pre daň podľa § 4, nie je potrebné sa registrovať podľa § 7a. § 7a sa vzťahuje len pre zdan. osoby, ktoré doteraz nemali pridelené IČ DPH.
optimistka
09.12.09,13:37
lenka m 68
čítam z pokynu k vyplneniu suhrnneho vykazu od 01.01.2010
...sa uvádzajú len služby podľa § 15 ods.1 zákona o dph /služby, pri ktorých je miesto dodania v inom čl. št. určene podľa §16 zákona o dph sa v suhrnnom vykaze neuvadza
taktiež mi nie je jasné podávanie suhrnneho vykazu za služby či mesačne alebo kvartálne. čítam v poučení že pre možnosť podania suhrnneho vykazu mesačne alebo kvartalne nie je rozhodujuca hodnota dodanych služieb
nedodávam tovar ale len služby do EU - prepravné /slovenský ič dph pre dánske ič dph, preprava vykonavana v krajinach eu/
nika.sum
09.12.09,14:48
A ako to vlastne bude ak neplatitel prijme sluzby podla §16 odst.3 (podla noveho) vzdelavacie sluzby napr. skolenie, kurzy..., ked podla zakona je miestom dodania miesto kde sa fyzicky dodavaju?
optimistka
09.12.09,15:08
ideš podla § 69 ods.2 /zákon od 1.1.2010/
povinnosť registracie podla § 7a sa na teba nevztahuje /je len pre § 15 ods.1/
do DP vyplnis riadky 09,10
kedže nie si platitel, dph neodpočítavaš

Dufam že to chapem dobre, ak nie opravte ma.
Ď.
babi2
09.12.09,18:04
lenka m 68
čítam z pokynu k vyplneniu suhrnneho vykazu od 01.01.2010
...sa uvádzajú len služby podľa § 15 ods.1 zákona o dph /služby, pri ktorých je miesto dodania v inom čl. št. určene podľa §16 zákona o dph sa v suhrnnom vykaze neuvadza
taktiež mi nie je jasné podávanie suhrnneho vykazu za služby či mesačne alebo kvartálne. čítam v poučení že pre možnosť podania suhrnneho vykazu mesačne alebo kvartalne nie je rozhodujuca hodnota dodanych služieb
nedodávam tovar ale len služby do EU - prepravné /slovenský ič dph pre dánske ič dph, preprava vykonavana v krajinach eu/
§ 80 Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 Eur, možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 Eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.


(3) Súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba identifikovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa odseku 1 písm. d).
marina8
09.12.09,18:13
lenka m 68
čítam z pokynu k vyplneniu suhrnneho vykazu od 01.01.2010
...sa uvádzajú len služby podľa § 15 ods.1 zákona o dph /služby, pri ktorých je miesto dodania v inom čl. št. určene podľa §16 zákona o dph sa v suhrnnom vykaze neuvadza
taktiež mi nie je jasné podávanie suhrnneho vykazu za služby či mesačne alebo kvartálne. čítam v poučení že pre možnosť podania suhrnneho vykazu mesačne alebo kvartalne nie je rozhodujuca hodnota dodanych služieb
nedodávam tovar ale len služby do EU - prepravné /slovenský ič dph pre dánske ič dph, preprava vykonavana v krajinach eu/

suhrnny vykaz ak dodavas sluzby , tak podavas mesacne
vyber ci podavas mesacne alebo kvartalne je iba pri tovaroch ak neprekrocis za kalendarny stvrtrok a sucasne v predchadzajucich 4 kalendarnych stvrtrokoch hodnotu 100 000EUR
ak dodavas aj tovar aj sluzby, nie je mozne podat suhrnny vykaz za sluzby samostatne mesacne a za tovar samostatne kvartalne
podava sa na jednom a mesacne

priklad:
01/10 dodam tovar za 70 000EUR
02/10 dodam tovar za 50 000EUR
za 02/10 som prekrocila 100 000 , tak do 20.03.2010 musim podat suhrnny vykaz mesacne spatne za 01/10 aj za 02/10

01/10 tovar 30 000EUR
02/10 tovar 50 000 eur
03/10 tovar 40 000eur
do 20.04.2009 musim podat spatne 3 suhrnne vykazy za 01,02,03/10

01/10 tovar 40 000
02/10 tovar 10 000 a sluzba 30 000
musim do 20.03.10 podat 2 suhrnne vykazy za 01 a 02/10 napriek tomu, ze pri tovare som neprekrocila 100 000EUR lebo sa nedaju podat samostatne suhrnne vykazy za sluzby a samostatne za tovary
nika.sum
09.12.09,18:14
ideš podla § 69 ods.2 /zákon od 1.1.2010/
povinnosť registracie podla § 7a sa na teba nevztahuje /je len pre § 15 ods.1/
do DP vyplnis riadky 09,10
kedže nie si platitel, dph neodpočítavaš

Dufam že to chapem dobre, ak nie opravte ma.
Ď.

Ale podla §69 ods.2:
„(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania,
prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná
platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až
4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo
montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného
členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu,
ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku;
zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je
zahraničná osoba platiteľom."

Ak vsak prijmem od platitela DPH v Cechach sluzbu - kurz, kt. sa bude konat v Cechach, miesto dodania su podla zakona Cechy. Ja som neplatitel DPH a podla tohto zakona ak tomu spravne rozumiem sa ma netyka povinnost sa zaregistrovat. Mam povinnost podat DP DPH? Ja som to pochopila ze nie.
marina8
09.12.09,18:24
Ale podla §69 ods.2:
„(2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania,
prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná
platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až
4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo
montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného
členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu,
ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku;
zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je
zahraničná osoba platiteľom."

Ak vsak prijmem od platitela DPH v Cechach sluzbu - kurz, kt. sa bude konat v Cechach, miesto dodania su podla zakona Cechy. Ja som neplatitel DPH a podla tohto zakona ak tomu spravne rozumiem sa ma netyka povinnost sa zaregistrovat. Mam povinnost podat DP DPH? Ja som to pochopila ze nie.

podla mna nie, myslim si, ze to dostanes s ceskou DPH a DP neriesis, aspon tak mi to vychadza
nika.sum
09.12.09,18:25
suhrnny vykaz ak dodavas sluzby , tak podavas mesacne
vyber ci podavas mesacne alebo kvartalne je iba pri tovaroch ak neprekrocis za kalendarny stvrtrok a sucasne v predchadzajucich 4 kalendarnych stvrtrokoch hodnotu 100 000EUR
ak dodavas aj tovar aj sluzby, nie je mozne podat suhrnny vykaz za sluzby samostatne mesacne a za tovar samostatne kvartalne
podava sa na jednom a mesacne

priklad:
01/10 dodam tovar za 70 000EUR
02/10 dodam tovar za 50 000EUR
za 02/10 som prekrocila 100 000 , tak do 20.03.2010 musim podat suhrnny vykaz mesacne spatne za 01/10 aj za 02/10

01/10 tovar 30 000EUR
02/10 tovar 50 000 eur
03/10 tovar 40 000eur
do 20.04.2009 musim podat spatne 3 suhrnne vykazy za 01,02,03/10

01/10 tovar 40 000
02/10 tovar 10 000 a sluzba 30 000
musim do 20.03.10 podat 2 suhrnne vykazy za 01 a 02/10 napriek tomu, ze pri tovare som neprekrocila 100 000EUR lebo sa nedaju podat samostatne suhrnne vykazy za sluzby a samostatne za tovary

Ale podla §80 odst.3:Co sa tyka suhr.vykazu tak podla novely som pochopila, ze ak je osoba registrovana pre dan podla§7 al.7a, moze podat suhrnny vykaz za kazdy kalendarny stvrtrok v ktorom sluzbu dodala.
marina8
09.12.09,18:33
Ale podla §80 odst.3:Co sa tyka suhr.vykazu tak podla novely som pochopila, ze ak je osoba registrovana pre dan podla§7 al.7a, moze podat suhrnny vykaz za kazdy kalendarny stvrtrok v ktorom sluzbu dodala.

pochopila si to spravne, ale odpovedala som pre dvoch platitelov DPH vramci EU, nie pre registraciu podla 7 alebo 7a
takze kazda mame pravdu:D
nika.sum
09.12.09,20:40
pochopila si to spravne, ale odpovedala som pre dvoch platitelov DPH vramci EU, nie pre registraciu podla 7 alebo 7a
takze kazda mame pravdu:D

Ja som pochopila, ze to je pre platitelov, len sa chcem uistit ci spravne chapem aj to ostatne a urcite to takto niekomu pomoze. Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede, si zlata, ze si mi venovala cas.:)
enter
10.12.09,07:05
Z predošlej výmeny názorov mám pochybnosti pre prípad
ak je platiteľ už registrovaný podľa §4, je štvťročným platcom DPH, poskytuje iba služby, takže doteraz hlásenia - SV nepodával. Hlásenia má teraz podávať štvrťročne len za tie obdobia v ktorých služby poskytoval do EU. Je moja dedukcia správna ?

Doplňam môj príspevok o link na usmernenie DRSR. http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
lenkam68
10.12.09,07:23
lenka m 68
čítam z pokynu k vyplneniu suhrnneho vykazu od 01.01.2010
...sa uvádzajú len služby podľa § 15 ods.1 zákona o dph /služby, pri ktorých je miesto dodania v inom čl. št. určene podľa §16 zákona o dph sa v suhrnnom vykaze neuvadza
taktiež mi nie je jasné podávanie suhrnneho vykazu za služby či mesačne alebo kvartálne. čítam v poučení že pre možnosť podania suhrnneho vykazu mesačne alebo kvartalne nie je rozhodujuca hodnota dodanych služieb
nedodávam tovar ale len služby do EU - prepravné /slovenský ič dph pre dánske ič dph, preprava vykonavana v krajinach eu/
Ďakujem za upozornenie, už som to v mojom príspevku škrtla. mimotemy Ešte že je porada, mala som to zo školenia nesprávne poznačené.
K druhej časti príspevku: SV môže podať štvrťročne platiteľ dane, ak hodnota tovarov nepresiahne 100 000 eur za bežný plus štyri predchádzajúce kalendárne štvrťroky, hodnota služieb nie je limitovaná. Z toho mi vychádza, že ak dodávaš len služby, môžeš podávať SV štvrťročne a nemusíš sledovať hodnotu dodaných služieb.
marina8
10.12.09,12:01
Ďakujem za upozornenie, už som to v mojom príspevku škrtla. mimotemy Ešte že je porada, mala som to zo školenia nesprávne poznačené.
K druhej časti príspevku: SV môže podať štvrťročne platiteľ dane, ak hodnota tovarov nepresiahne 100 000 eur za bežný plus štyri predchádzajúce kalendárne štvrťroky, hodnota služieb nie je limitovaná. Z toho mi vychádza, že ak dodávaš len služby, môžeš podávať SV štvrťročne a nemusíš sledovať hodnotu dodaných služieb.

ano mas pravdu, vyska dodanych alebo prijatych sluzieb nie je limitovana, ale tak ako napisala nika v prispevku vyssie, podla par. 80/3 moze dava kvartalny prehlad pri sluzbach iba osoba registrovana podla 7 a 7a
inak plati par. 80/1d, teda SV mesacne
aspon tak tomu rozumiem ja
zacinam mat v tom chaos, lebo mam rozdielne informacie zo skolenia a z usmernenia prilozeneho v predchadzajucom prispevku
lenkam68
10.12.09,12:40
Ja už som tiež z toho zmetená, takže si počkám čo prinesie prax v r. 2010.
JankaO
10.12.09,12:59
Ja už som tiež z toho zmetená, takže si počkám čo prinesie prax v r. 2010.
Mesačný výkaz: Som povinný
a) dodám službu ak som registrovaný podľa § 4 - na hodnote nezáleží
b) tovar nad sumu 100 000 EUR

Štvrťročný výkaz: - Môžem
ak dodám tovar do 100 000 EUR.

Štvrťročný výkaz: - Som povinný
ak dodám službu a som registrovaný podľa § 7 a 7a
promont maja
15.12.09,06:49
Platí to pre všetkých, bol nám na školení povedaný taký príklad, že ak sa napr. tomu živnostníkovi, v inom ČŠ pokazí auto a dá si ho tam opraviť je povinný v servise sa preukázať, že je registrovaný.

Čo tak rozobrať tento prípad? Prosím, nakoľko ma to dosť zaujíma. Ide o registráciu v súvislosti s novelou o DPH platnou od 1.1.2010. Prijímam služby z iného členského štátu a mám tak povinnosť registrácie?

Ide o príspevok č. 19 v tejto téme.
Rozalka
15.12.09,18:29
Mesačný výkaz: Som povinný
a) dodám službu ak som registrovaný podľa § 4 - na hodnote nezáleží
b) tovar nad sumu 100 000 EUR

Štvrťročný výkaz: - Môžem
ak dodám tovar do 100 000 EUR.

Štvrťročný výkaz: - Som povinný
ak dodám službu a som registrovaný podľa § 7 a 7a

Je to pekne napísané, ale nie som si istá už ani ja, či dobre.

Prečo musím podať SV mesačne, ak dodávam len služby a som registrovaná podľa § 4?

Mám pred sebou materiál zo školenia (Ing. Zdenka), v ktorom je uvedené:
Súhrnný výkaz môže podať štvťročne platiteľ dane, ak hodnota tovarov nepresiahne 100000 eur za bežný + 4 predchádzajúce kalendárne štvrťroky, hodnota služieb nie je limitovaná.
JankaO
15.12.09,18:41
Je to pekne napísané, ale nie som si istá už ani ja, či dobre.

Prečo musím podať SV mesačne, ak dodávam len služby a som registrovaná podľa § 4?

Mám pred sebou materiál zo školenia (Ing. Zdenka), v ktorom je uvedené:
Súhrnný výkaz môže podať štvťročne platiteľ dane, ak hodnota tovarov nepresiahne 100000 eur za bežný + 4 predchádzajúce kalendárne štvrťroky, hodnota služieb nie je limitovaná.

Základné povinné obdobie je mesiac, len v prípade odst. 2 - ktorý sa vzťahuje len na tovar, môže byť štvrťrok.

㤠80
Súhrnný výkaz
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý
kalendárny mesiac, v ktorom
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom
štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej
osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je
identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť
daň.
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny
štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až
c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku
a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych
štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur;
Rozalka
15.12.09,18:44
Janka, ale ak hodnota tovarov je 0, tiež nepresiahne 100000 eur. Aj na školení nám povedali, že aj služby môžu ísť štvrťročne.
JankaO
15.12.09,18:48
Lenže podľa mňa výnimka uvedená v odstavci 2 sa vzťahuje len na tovary do 100000,- A preto, ak sa výnimka nevzťahuje na služby, tak je jedno v akej hodnote služby dodávam- nie sú limitované, tak je povinnosť mesačná (riadim sa odstavcom 1) Že služby môžu ísť štvrťročne, nikde v zákone nevidím.

a toto som našla na stránke DR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf

Základným obdobím na podanie súhrnného výkazu je pre platiteľa dane
kalendárny mesiac.
Platiteľ dane však môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak
splní podmienku, že hodnota tovarov dodávaných do iných členských štátov
s oslobodením od dane v príslušnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich
štyroch kalendárnych štvrťrokoch nepresiahne hodnotu 100 000 eur. Hodnota
dodávaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia na podanie súhrnného výkazu.
Aljok
16.12.09,07:00
Lenže podľa mňa výnimka uvedená v odstavci 2 sa vzťahuje len na tovary do 100000,- A preto, ak sa výnimka nevzťahuje na služby, tak je jedno v akej hodnote služby dodávam- nie sú limitované, tak je povinnosť mesačná (riadim sa odstavcom 1) Že služby môžu ísť štvrťročne, nikde v zákone nevidím.

a toto som našla na stránke DR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf

Základným obdobím na podanie súhrnného výkazu je pre platiteľa dane
kalendárny mesiac.
Platiteľ dane však môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak
splní podmienku, že hodnota tovarov dodávaných do iných členských štátov
s oslobodením od dane v príslušnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich
štyroch kalendárnych štvrťrokoch nepresiahne hodnotu 100 000 eur. Hodnota
dodávaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia na podanie súhrnného výkazu.

Súhlasím s Rozalkou.

Ak dodáš len služby = dodáš tovar v hodnote 0 € = splníš podmienku v § 80/2 (dodala si tovar v hodnote nižšej ako 100 000 €), t.j. môžeš podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.

Pozri si tento príklad a dosaď si za hodnoty tovaru nuly:
Príklad č.1/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v januári 2010 v hodnote 20 000 €, vo februári v hodnote 15 000 €, v marci 20 000 €, pričom v mesiaci február dodal do iného členského štátu služby v hodnote 150 000 €.
Vzhľadom k tomu, že hodnota dodaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia a platiteľ neprekročil hodnotu dodávky tovaru do iného členského štátu v sume 100 000 €, podáva za I. štvrťrok 2010 súhrnný výkaz v lehote do 20 apríla 2010.
promont maja
17.12.09,06:04
Súhlasím s Rozalkou.

Ak dodáš len služby = dodáš tovar v hodnote 0 € = splníš podmienku v § 80/2 (dodala si tovar v hodnote nižšej ako 100 000 €), t.j. môžeš podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.

Pozri si tento príklad a dosaď si za hodnoty tovaru nuly:
Príklad č.1/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v januári 2010 v hodnote 20 000 €, vo februári v hodnote 15 000 €, v marci 20 000 €, pričom v mesiaci február dodal do iného členského štátu služby v hodnote 150 000 €.
Vzhľadom k tomu, že hodnota dodaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia a platiteľ neprekročil hodnotu dodávky tovaru do iného členského štátu v sume 100 000 €, podáva za I. štvrťrok 2010 súhrnný výkaz v lehote do 20 apríla 2010.

Prosím Ťa, podlož tvoje tvrdenie ( červeným) ustanovením zákona ...

Sorry, už som ho našla...
ninuška
18.12.09,07:07
Prosím Vás o radu ohľadom nasledujúcich príkladov, je to správne ?

1.Neplatca DPH / SZČO/ dodával služby platcovi DPH v čl.št. EU, služba - práce na hnuteľ.hmot. majetku, práce sa fyzicky vykonávali v čl. št. EU, miestom dodania bol čl.štát EU,

Od 1.1.10 bude zdaniteľnou osobou zaregistr. podľa § 7a, na fa bude uvádzať pridelené IČ DPH, nebude uvádzať na fa dph, miesto dodania zostáva čl. št. EU, bude podávať za tieto služby štvrťročný súhrnný výkaz.

Keby sa stal platcom dph podľa §4, nebude vyčíslovať dph na fa, miesto dodania zostáva čl. št. EU, bude podávať za tieto služby mesačný súhr.výkaz, v DP sa tieto služby neuvádzajú.


2. Táto istá zdaniteľná osoba regist. podľa § 7a bude príjímať služby od platcu dph z čl. št. EU služby , fyzic.sa vykonajú v čl.št. EU - avšak podľa § 15 odst.1 bude miesto dod. tuzemsko - bude potrebné ich dodaniť, čiže daň si dorátať na výstupe /§ 69 odst.3/, podávať DP,riadok 11,12
Na vstupe nárok na odpočet nevznikne, nakoľko nie je platiteľom dane ale zdanit.os. podľa § 7a?

Keby sa však zaregistroval ako platca dph podľa § 4, vznikol by mu nárok na odpočet dane na vstupe? Podával by DP a daň by si odpočítal podľa § 49 odst.2.

Môže podávať mesačne SV a štvrťročne DP?

3. Ako bude treba postupovať, ak si budú 2 zdaniteľ.osoby registr. podľa § 7a, faktúrovať služby /práce na hnut.hmot.majetku/, kt. sa fyzicky vykonali v čl. št. EU? Miestom dodania podľa § 15 odst.1 bude tuzemsko, takže bude treba tieto služby počítať do obratu na registr. dph podľa § 4.

Dúfam, že sa z toho niekto vymotá a poradí mi, ďakujem
Bartošová Milada
18.12.09,16:33
Zdravím, neviem ako Vy ale ja mám v tom už poriadny guláš. Mne z toho vyšlo, že ak neposkytujem a ani neprijímam služby z iného členského štátu, tak sa nemusím registrovať keď som neplatca DPH. O tovare však hovorí bod 3. Nakupujem totiž tovar z ČR. Môže mi prosím niekto objasniť či mám povinnosť alebo nie sa zaregistrovať podľa §7 keď služby neposkytujem ani neprijímam, len nakupujem tovar z iného členského štátu. Vopred ďakujem
Rozalka
18.12.09,21:15
Ak by tvoj nákup mal presiahnuť 13941,45 € (snáď si tú sumu pamätám dobre); pred nákupom, ktorý by túto hranicu presiahol, musíš sa registrovať.
Je to z toho dôvodu, aby DPH ostala tam, kde je spotreba, čiže u nás.
saskia26
19.12.09,20:27
Od 1.1.2010 sa bude firma registrovať podľa § 7a. Miestom dodania služieb bude ČR ale i SR pre firmu s IČ CZ. Keď bude dodanie v SR, bude musieť odviesť 19% DPH v SR?
Lianka
20.12.09,08:19
Pozri § 15, ods. 1 (zdanitelnej osobe) - ...miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania
a 16 (nezdanitelnej osobe) - ...sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko.

Ak by bolo miesto dodanie sluzby SR, odvedies dan 19% na Slovensku. Ak bude miesto dodania sluzby v zahranici, odvedie dan zahranicny partner, ktory (ak nie je registrovany), ma tiez povinnost sa registrovat na DPH vo svojej krajine.
ankajanko
20.12.09,08:23
Som neplatca DPH a nakupujem tovar PLN ktorý u nás predávam v maloobchode. v čom sa pre mňa mení zákon o DPH od 1.1.2010?
jaja99
20.12.09,08:35
Nemeni sa nic, len v pripade presiahnutia limitu hodnoty nákupov spomínaný vyssie sa musis registrovat za nadobudatela tovarov z IČŠ - dostanes pridelene iČ DPH - bielu kartičku (nie ružovú) a to v zmysle § 7. Potom sa preukazujes touto kartou pri nakupe v IČŠ a nakupy su Ti dodavane bez DPH prislusneho statu. U nas vykonas samozdanenie bez naroku na odpocet - tj zaplatis 19% dan v SR. Zaroven plati, ze predavas bez dane - lebo nie si platitel, ale len nadobudatel a nemas narok na odpocet z tuzeskych dodavok.
Zvaz ci sa ti neoplati dobrovolne registrovat, lebo vyhodne je to, ak je sadzba dane v state nakupu vyssia akosadzba v sr (napr madarsko - 25% usetris nakupom 6% z ceny), a tusim aj Holandsko
saskia26
20.12.09,10:50
Pozri § 15, ods. 1 (zdanitelnej osobe) - ...miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania
a 16 (nezdanitelnej osobe) - ...sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko.

Ak by bolo miesto dodanie sluzby SR, odvedies dan 19% na Slovensku. Ak bude miesto dodania sluzby v zahranici, odvedie dan zahranicny partner, ktory (ak nie je registrovany), ma tiez povinnost sa registrovat na DPH vo svojej krajine.

Ďakujem za odpoveď. Ešte ma zaujíma, ak je miesto dodania služby v SR, t.zn. že vystavím faktúru aj s DPH? Uvediem na faktúre, že som registrovaný podľa § 7a zákona? Budem podávať aj priznanie k DPH? alebo to len uvediem v súhrnnom výkaze?

Keď bude miesto dodania v ČR, neuvádzam na faktúre DPH, uvediem, že som registrovaný podľa § 7a alebo odvolávka na ktorý § zákona? Priznanie k DPH nepodávam, len uvediem v súhrnnom výkaze?
saskia26
20.12.09,11:06
Nemeni sa nic, len v pripade presiahnutia limitu hodnoty nákupov spomínaný vyssie sa musis registrovat za nadobudatela tovarov z IČŠ - dostanes pridelene iČ DPH - bielu kartičku (nie ružovú) a to v zmysle § 7. Potom sa preukazujes touto kartou pri nakupe v IČŠ a nakupy su Ti dodavane bez DPH prislusneho statu. U nas vykonas samozdanenie bez naroku na odpocet - tj zaplatis 19% dan v SR. Zaroven plati, ze predavas bez dane - lebo nie si platitel, ale len nadobudatel a nemas narok na odpocet z tuzeskych dodavok.
Zvaz ci sa ti neoplati dobrovolne registrovat, lebo vyhodne je to, ak je sadzba dane v state nakupu vyssia akosadzba v sr (napr madarsko - 25% usetris nakupom 6% z ceny), a tusim aj Holandsko

Samozdanenie uvedie na riadkoch 05-08 priznania DPH?
ninuška
21.12.09,11:04
Viete mi niekto poradiť s príspevkom 47?
nika.sum
28.12.09,09:24
Ahoj. Dnes mi volal jeden klient. Slovenska s.r.o. neplatitel DPH. Asi od 2/2010 budu hlavnym dodavatelom na madarskej stavbe v Madarsku, subdodavatelia slovenske a ceske firmy. Myslim si spravne: bolo by pre neho vyhodne aby sa zaregistroval za platitela DPH (na Slovensku) hned na zaciatku roka. Madarskemu odberatelovi bude vystavovat faktury bez DPH, madarsky odberatel musi byt zaregistrovany v Madarsku.
Co sa tyka subdodavatelov, ako vystavuju faktury? Z CZ asi tiez bez DPH. Slovensky odberatel sluzby aj material samozdanuje? je to tak aj vtedy ked sluzbu aj material refakturuje do madarska? Budem toto robit prvykrat, a potrebujem vediet aj pripravit klienta na to co ho caka, budem Vam velmi povdacna ked si najdete trosku casu mi to objasnit a opravit ma ak sa v niecom mylim.

Klient mi tvrdil, ze bol upozornovany /neviem kym/, ze by sa mal zaregistrovat v Madarsku a platit DPH tam. Moj nazor podla toho co som si tu citala a podla zakona je, ze kedze nie je majitelom stavby, len hlavny dodavatel. Zaregistrovany v Madarsku ma byt madarsky odberatel, klient musi byt zaregistrovany na Slovensku a bude podavat suhrnne vykazy a samozrejme danove priznania DPH. Ide o dost velke peniaze, tak si to potrebujem presne overit. Prosim v akom pripade by musel byt rebistrovany v Madarsku?
nika.sum
28.12.09,22:19
Prosim poradil by mi niekto?
resola
29.12.09,06:07
Aj ja prosím o radu s.r.o., ktorá ma prijem za služby obchodných zástupcov - lekárov/ návšteva lekárov,prezentácia liekov, organizovanie kongresov / , tieto služby vykonáva v SR ale fakturuje do ČR platiteľovi DPH . Je zo zákona o DPH povinná registrovať sa podľa § 7a , alebo sa môže registrovať aj podľa
§ 4 ods.4?
Lianka
29.12.09,06:36
Aj ja prosím o radu s.r.o., ktorá ma prijem za služby obchodných zástupcov - lekárov/ návšteva lekárov,prezentácia liekov, organizovanie kongresov / , tieto služby vykonáva v SR ale fakturuje do ČR platiteľovi DPH . Je zo zákona o DPH povinná registrovať sa podľa § 7a , alebo sa môže registrovať aj podľa
§ 4 ods.4?

Mozete sa registrovat ako doborovolny platitel podla § 4, ale nemate povinnost sa podla tohto § registrovat, ak ste neprekrocili obrat 49 790 EUR z plneni v SR (okrem oslobodenych).

Ak sa nezaregistrujete podla § 4, musite sa pred poskytnutim sluzby zaregistrovat podla § 7a, nakolko dodavate sluzbu zahranicnej zdanitelnej osobe z inej krajiny EU.
marina8
29.12.09,07:19
Ahoj. Dnes mi volal jeden klient. Slovenska s.r.o. neplatitel DPH. Asi od 2/2010 budu hlavnym dodavatelom na madarskej stavbe v Madarsku, subdodavatelia slovenske a ceske firmy. Myslim si spravne: bolo by pre neho vyhodne aby sa zaregistroval za platitela DPH (na Slovensku) hned na zaciatku roka. Madarskemu odberatelovi bude vystavovat faktury bez DPH, madarsky odberatel musi byt zaregistrovany v Madarsku.
Co sa tyka subdodavatelov, ako vystavuju faktury? Z CZ asi tiez bez DPH. Slovensky odberatel sluzby aj material samozdanuje? je to tak aj vtedy ked sluzbu aj material refakturuje do madarska? Budem toto robit prvykrat, a potrebujem vediet aj pripravit klienta na to co ho caka, budem Vam velmi povdacna ked si najdete trosku casu mi to objasnit a opravit ma ak sa v niecom mylim.

Klient mi tvrdil, ze bol upozornovany /neviem kym/, ze by sa mal zaregistrovat v Madarsku a platit DPH tam. Moj nazor podla toho co som si tu citala a podla zakona je, ze kedze nie je majitelom stavby, len hlavny dodavatel. Zaregistrovany v Madarsku ma byt madarsky odberatel, klient musi byt zaregistrovany na Slovensku a bude podavat suhrnne vykazy a samozrejme danove priznania DPH. Ide o dost velke peniaze, tak si to potrebujem presne overit. Prosim v akom pripade by musel byt rebistrovany v Madarsku?

Všeobecné pravidlo o mieste dodania služby pre zdaniteľnú osobu

Od 1. januára 2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľným osobám uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľným osobám. Pri mnohých z týchto služieb sa aj doteraz určovalo miesto dodania podľa toho, kde je zdaniteľná osoba, príjemca služby, usadená.
Všeobecné pravidlo pre miesto dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám zahŕňa napr.:


sprostredkovateľské služby,
prepravu tovaru vrátane intrakomunitárnej prepravy tovaru,
doplnkové služby pri preprave tovaru (nakladanie, vykladanie, manipulácia, atď.),
ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (viac ako 30 dní pre všetky dopravné prostriedky okrem plavidiel – viac ako 90 dní),
elektronicky dodávané služby dodávateľom z tretích štátov pre zdaniteľné osoby z EÚ,
nehmotné služby uvedené v § 15 ods. 8 zákona o DPH v znení platnom do 31. decembra 2009.

Všeobecné pravidlo pre miesto dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám nezahŕňa napr.:


služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok,
osobnú dopravu,
krátkodobý prenájom dopravných prostriedkov,
kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a podobné služby (napr. služby na výstavách a veľtrhoch), vrátane ich organizovania a s nimi súvisiace doplnkové služby,
reštauračné a stravovacie služby,
reštauračné a stravovacie služby dodávané na palubách, lodí, lietadiel a vlakov.

Pre tieto služby platia osobitné pravidlá podľa § 16 zákona o DPH.




podla mna by sa ma registrovat v madarsku, jedna sa o prace na hnutelnom majetku, aspon tak mi to vychadza z toho co si napisala
keby to bola iba dodavka tovaru tak by islo iba o intrakomunitarne dodanie a bolo by to bez DPH a madar by si to samozdanil u nich
nie som si ista, ale neviem ci by sa ten z CR nemal registrovat za platcu dph v HU tiez a fakturovat prace na madarskej stavbe slovenskej firme registrovanej v HU s madarskou DPH a ta to nasledne odfakturuje madarskej spolocnosti
asi by som podala dopyt na DRSR;)
resola
29.12.09,10:16
Lianka ešte poprosím o odpoveď . Pokiaľ sa zaregistrujem podľa §4 odst.4 ,môžem odpočítať vstupy? Faktúry do ČR vystavujeme ako dohodnutú odmenu , cestovné a tiež refakturujeme skutočné náklady na občerstvenie a ubytovanie pri školeniach to všetko môžme po registracii fakturovať bez dane s uvedením IČ DPH na faktúrach.
Lianka
30.12.09,09:08
Lianka ešte poprosím o odpoveď . Pokiaľ sa zaregistrujem podľa §4 odst.4 ,môžem odpočítať vstupy? Faktúry do ČR vystavujeme ako dohodnutú odmenu , cestovné a tiež refakturujeme skutočné náklady na občerstvenie a ubytovanie pri školeniach to všetko môžme po registracii fakturovať bez dane s uvedením IČ DPH na faktúrach.

Pri registracii podla § 4 sa stavate beznym platitelom dane - mate narok na odpocet z tovarov a sluzieb, pri ktorych zakon o DPH odpocet umoznuje.
kuldo
01.01.10,08:12
Ak sa na zaklade par. 7a zaregistrujem pre dan (z dovodu dodavania sluzby do ineho clenskeho statu), budem moct i nadalej uctovat pausalne vydavky 40%? Dakujem za odpoved.
Lianka
01.01.10,08:44
Ak sa na zaklade par. 7a zaregistrujem pre dan (z dovodu dodavania sluzby do ineho clenskeho statu), budem moct i nadalej uctovat pausalne vydavky 40%? Dakujem za odpoved.

Ano, budes moct.
otázka
04.01.10,17:23
Ano, budes moct.

Po prečítaní viacerých tém na túto oblasť mám chaos. To znamená, že živnostník, neplatca DPH, paušálne výdaje - 60% (zámočníctvo), ktorý vykonáva služby len pre českú s.r.o. v Českej republike má povinnosť sa zaregistrovať ako platca podľa § 7 (a)? Ďakujem.
adabirk
05.01.10,06:59
- podľa môjho názoru ste povinný sa zaregistrovať v zmysle § 7a zákona o DPH, nakoľko zámočnícke práce sú práce na hnuteľnom hmotnom majetku - miestom dodania služby je iný členský štát - § 15 ods. 1 zákona o DPH.
kuldo
05.01.10,07:11
Pokial tomu dobre rozumiem: Registracia na zaklade §7a a nasledne podavanie suhrnnych vykazov je len z dovodu evidencie DPH a ma sluzit hlavne na lepsiu kontrolu danovych unikov.

V uctovnictve, resp. vo vedeni uctovnej evidencii pri pausalnych vydavkoch, ako aj co sa tyka tuzemskej DPH (napr. vystavovanie fa v ramci SR) sa pre subjekt registrovany na zaklade §7a nic nemeni. Chapem to dobre?
lenkam68
05.01.10,07:17
Povinnosť registrovať sa podľa § 7a máš, len v tom prípade, ak miesto dodania služby určíš podľa § 15 ods. 1. Ak miesto dodania služby určíš podľa § 16, nemáš povinnosť sa registrovať.
Martina CF
05.01.10,07:30
Spoločnosť sídliaca v UK poskytuje poradenské služby spoločnosti na Slovensku. Spoločnosť v UK nie je registrovaná pre DPH, slovenská spoločnosť je registrovaná a je štvrťročným platcom DPH.
Aká bude situácia pre tieto dve spoločnosti z pohľadu DPH v roku 2010?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, mám v tom riadny guláš :(
Lubkka
05.01.10,07:46
Spolocnost sa v UK zaregistruje a bude svojmu DÚ podávat súhrnny vykaz, v ktorom bude uvadzat vase IC DPH SK... Vy budete mat povinnost urobit samozdanenie tu na Slovensku, pricom ak sluzby vyuzivate na vasu podnikatel. cinnost, budete mat zaroven narok na odpocet DPH.
Martina CF
05.01.10,07:49
Spolocnost sa v UK zaregistruje a bude svojmu DÚ podávat súhrnny vykaz, v ktorom bude uvadzat vase IC DPH SK... Vy budete mat povinnost urobit samozdanenie tu na Slovensku, pricom ak sluzby vyuzivate na vasu podnikatel. cinnost, budete mat zaroven narok na odpocet DPH.
Ja tu žiadny výkaz podávať nebudem? Je potrebné spoločnosť v UK na to upozorniť, že sa má zaregistrovať? Čo ak sa nezaregistruje? Čo z toho vyplýva pre slovenskú spoločnosť?
Jagelkova Olga
05.01.10,08:07
Mam konkrétny prípad, ako riešiť otázku
Živnostník neplatca DPH pracuje na stavbách v ČR
Práce fakturuje Živnostníkovi v Slovenskej republike platcovi DPH SK XXXXXXXXXX
Aké si povinnosti 1. Dodávateľa neplatcu DPH.
Práce sú dodávané pre slovenského odberateľa, miesto v Čechách
Lubkka
05.01.10,08:11
Nie, vy suhrnny vykaz podavat nebudete. Ste platitelom DPH takze prijaté sluzby uvediete v danovom priznani DPH. Co sa tyka toho, ci ich mate upozornovat, to je na Vas ake mate vztahy. Snad vedia ake maju povinnosti nakolko ide o jednotny postup v celej EU..... Okrem toho Vam pri vystavovani faktury (§ 73 Z.DPH) musia uviest na fakturu "odkaz na Smernicu", že vy ste osoba povinná platit dan. A taktiez musia na fakture uviest svoje IC DPH. Takze podla toho vy budete vediet ci sa zaregistrovali alebo nie. No a ak sa nezaregistruju, tak budu stahani organmi UK, nemyslim ze by ste s tym Vy mali mat nejaky problem. Ci sa mylim ???
Martina CF
05.01.10,08:17
Nie, vy vykaz podavat nebudete. Ved ste platitelom DPH takze prijate sluzby uvediete v danovom priznani DPH. Co sa tyka toho, ci ich mate upozornovat, to je na Vas ake mate vztahy. Snad vedia ake maju povinnosti nakolko ide o jednotny postup v celej EU.....
A v prípade, že sa nezaregistrujú pre DPH, tak slovenská spoločnosť bude robiť len samozdanenie a nebude si môcť daň zároveň aj odpočítať? Chápem to správne?
Lubkka
05.01.10,08:30
Nuz, ja by som si ju odpocitala v zmysle § 49ods. 2 písm.b) a právo na uplatnenie odpočítania splníte podla §51 ods. 1 písm.b) tým ze tu DPH uvediete v záznamoch....
adabirk
05.01.10,11:08
Mam konkrétny prípad, ako riešiť otázku
Živnostník neplatca DPH pracuje na stavbách v ČR
Práce fakturuje Živnostníkovi v Slovenskej republike platcovi DPH SK XXXXXXXXXX
Aké si povinnosti 1. Dodávateľa neplatcu DPH.
Práce sú dodávané pre slovenského odberateľa, miesto v Čechách

- povinnosť sa registrovať v zmysle § 7a zákona o DPH Vám nevyplýva, stavebné práce sa vzťahujú na nehnuteľnosť - § 16 ods. 1 zákona o DPH.
cimpo
05.01.10,11:09
Vratil by som sa k povodnemu pripevku, pretoze som v takmer identickej situacii. Predavam licencie svojho softveru nemeckej firme, ktora je platcom DPH. Bolo tu uvedene, ze by som sa mal zaregistrovat na DPH podla §7a. Ako ale citam zakon, tak neviem, ci pre tento pripad sa neuplatnuje namiesto § 15 ods. 1 skor § 16 ods. 17a). Vtedy sa urcuje miesto dodania podla odseku 16:
"Miestom dodania služieb uvedených v odseku
17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania
alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo
čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej
osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle
zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je
miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto,
kde sa obvykle zdržiava."

Myslim, ze v mojom pripade ide o osobu inu, pretoze ma sidlo na uzemi EU (a nie mimo). A preto sa uplatnuje tento odsek a nie § 15 ods. 1. A preto nie som povinny sa registrovat podla § 7a ods. 2.

Chapem to spravne?
anka-s
05.01.10,12:38
Ahojte, chcela by som sa k tejto téme opýtať: vzhľadom na nový zákon je manžel povinný sa registrovať podľa §7a - my by sme však radšej registráciu dobrovoľnú (kvôli odpočtu DPH) ale nezostáva nám na to čas, keďže už 25. januára odchádza do zahraničia. Neviete, ak sa teraz zaregistruje podľa §7a, môže potom vo februári požiadať o dobrovoľnú registráciu? Alebo nám DU umožní dobrovoľnú registráciu aj v kratšom čase napr. od 15. januára? A ešte jedna otázka: manžel chodí von s partiou cca 5 ľudí. Prenajmú si rodinný dom - majiteľ doteraz vystavil jednu faktúru na muža a ten následne kolegom refakturoval podiel na ubytovaní - keďže nebol platiteľom DPH, tak ma to netrapilo - len teraz - ak bude registrovaná osoba, prípadne platiteľ DPH - ako to bude s DPH? - Nevznikla by mu povinnosť sa registrovať v ČŠ alebo nemusel by k podielom fakturovať DPH? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Mária.K.
05.01.10,13:02
Vratil by som sa k povodnemu pripevku, pretoze som v takmer identickej situacii. Predavam licencie svojho softveru nemeckej firme, ktora je platcom DPH. Bolo tu uvedene, ze by som sa mal zaregistrovat na DPH podla §7a. Ako ale citam zakon, tak neviem, ci pre tento pripad sa neuplatnuje namiesto § 15 ods. 1 skor § 16 ods. 17a). Vtedy sa urcuje miesto dodania podla odseku 16:
"Miestom dodania služieb uvedených v odseku
17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania
alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo
čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej
osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle
zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je
miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto,
kde sa obvykle zdržiava."

Myslim, ze v mojom pripade ide o osobu inu, pretoze ma sidlo na uzemi EU (a nie mimo). A preto sa uplatnuje tento odsek a nie § 15 ods. 1. A preto nie som povinny sa registrovat podla § 7a ods. 2.

Chapem to spravne?
§ 16 ods. 16 a ods. 17 rieši len dodávky do 3. štátov - t.j. mimo Európskeho spoločenstva.
Konkrétne:
§ 16 ods. 16 rieši miesto dodania služieb -mimo Európskeho spoločenstva a
§ 16 ods. 17 rieši o ktoré služby ide.
Vaša dodávka služby je pre odberateľa - zdaniteľnú osobu so sídlom alebo miestom podnikania v Nemecku (t.j. v rámci Európskeho spoločenstva). Z uvedeného dôvodu sa na vás § 16 ods. 6 a ods. 7 nevzťahuje a postupujete podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH.
Machulka
05.01.10,14:55
Ahojte, chcem sa utvrdiť. Mám klienta, ktorý je neplatcom DPH a každý mesiac fakturuje Švajčiarskej firme služby spojené s programovaním ich softwaru. Nakoľko Švajčiarsko nie je v EÚ, tak sa ho netýka registrácia v zmysle Zákona o DPH § 7a?
Citujem:
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).

Dobre chápem?? Takže nemusí sa registrovať? Tým pádom nemusí ani podáva súhrnný výkaz?
Lianka
05.01.10,15:19
Ahojte, chcem sa utvrdiť. Mám klienta, ktorý je neplatcom DPH a každý mesiac fakturuje Švajčiarskej firme služby spojené s programovaním ich softwaru. Nakoľko Švajčiarsko nie je v EÚ, tak sa ho netýka registrácia v zmysle Zákona o DPH § 7a?
Citujem:
Žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak
- je už registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH alebo
- príjme službu oslobodenú od dane v tuzemsku. resp. dodá službu
oslobodenú od dane v členskom štáte príjemcu služby,
- je služba prijatá od poskytovateľa usadeného v treťom štáte alebo je
dodaná príjemcovi usadenému v treťom štáte
- ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr.
občanovi).

Dobre chápem?? Takže nemusí sa registrovať? Tým pádom nemusí ani podáva súhrnný výkaz?

Chapem, to rovnako ako ty. Svajciarsko nie je krajina EU = nevztahuje sa na neho § 7, ani § 7a, nemusi sa registrovat, nepodava suhrnny vykaz.
Lianka
05.01.10,15:27
Ahojte, chcela by som sa k tejto téme opýtať: vzhľadom na nový zákon je manžel povinný sa registrovať podľa §7a - my by sme však radšej registráciu dobrovoľnú (kvôli odpočtu DPH) ale nezostáva nám na to čas, keďže už 25. januára odchádza do zahraničia. Neviete, ak sa teraz zaregistruje podľa §7a, môže potom vo februári požiadať o dobrovoľnú registráciu? Alebo nám DU umožní dobrovoľnú registráciu aj v kratšom čase napr. od 15. januára?

Zaujimava otazka.
Obavam sa, ze do 25.1. Vas uz nestihnu zaregistrovat ako dobrovolneho platitela DPH (skuste skonzultovat so spravkynou dane, niekedy sa da dohodnut :)). Ak Vas do 25.1. nezaregistruju, doporucila by som podat registraciu podla § 7a, aby ste si splnili povinnost.

Podla mojho nazoru by nic nemalo branit tomu, aby ste sa zaregistrovali neskor ako dobrovolny platitel (§ 4). Podla § 7a sa musite registrovat (sluzba do ineho statu EU), ale podla § 4 sa mozete dobrovolne alebo musite, az ked splnite obrat v tuzemsku 49 790 EUR. Nie je to mozne realizovat len opacne - ak ste registrovany podla § 4, nemozete sa registrovat (netyka sa Vas) § 7a.
Anja111
07.01.10,12:38
DR SR Miesto dodania služby od 1.1.2010:
saskia26
08.01.10,17:38
Zdravím Vás, pokúšam sa zorientovať v problematike DPH od 1.1.2010, veľmi mi to však nejde, viete mi prosím poradiť a doplniť ma:

Registrácia podľa § 7a
Odberateľská faktúra za služby:


do ČŠ, odberateľ má IČ DPH

- faktúra bez DPH
- súhrnný výkaz áno
- odkaz na faktúre:


do ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH

- faktúra s DPH
- odviezť DPH v SR
- súhrnný výkaz nie


do SR, odberateľ má IČ DPH

- faktúra s DPH
- odviezť DPH v SR


do SR, odberateľ nemá IČ DPH

- faktúra bez DPH


do tretej krajiny

- faktúra s DPH
- odviezť DPH v SR
- súhrnný výkaz nie

Odberateľská faktúra za tovar:


do ČŠ, odberateľ má IČ DPH

- faktúra bez DPH
- súhrnný výkaz áno
- odkaz na faktúre: Podľa čl. 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28.11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 je dodanie tovaru oslobodené od dane.


do ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH

- faktúra s DPH
- odviezť DPH v SR


do SR, odberateľ má IČ DPH

- faktúra


do SR, odberateľ nemá IČ DPH

- faktúra


do tretej krajiny


Dodávateľská faktúra za služby:


z ČŠ, odberateľ má IČ DPH
z ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH
zo SR, odberateľ má IČ DPH
zo SR, odberateľ nemá IČ DPH
z tretej krajiny


Dodávateľská faktúra za tovar:


z ČŠ, odberateľ má IČ DPH
z ČŠ, odberateľ nemá IČ DPH
zo SR, odberateľ má IČ DPH
zo SR, odberateľ nemá IČ DPH
z tretej krajiny
silvia
08.01.10,21:21
Ak príjmame služby z ČR od neplatcu DPH, ktorý nemá IČ DPH (elektroinštalácie na nehnuteľnostiach v SR) - on nám fakturuje bez DPH, my samozdaníme (dodaníme a zároveň uplatníme odpočet, čiže výsledný efekt v DP je nulový? súhrnný výkaz žiadny?) správne??

díky
kuldo
09.01.10,14:01
Dobry den,
toto sa mi nezda:

-----------------------------
Registrácia podľa § 7a
...Odberateľská faktúra za služby:
* do SR, odberateľ má IČ DPH
-faktúra s DPH
-odviezť DPH v SR

* do SR, odberateľ nemá IČ DPH
-faktúra bez DPH
-----------------------------

V pokynoch Daňoveho riaditeľstva (na ktoré je v tejto téme odkaz) je podčiarknute: "...Následne bude používať pridelené IČ DPH... pri dodaní služieb do iného členského štátu...

Z toho mi vychádza, že na faktúrach v tuzemsku sa pri registrácii podľa § 7a IČ DPH nepoužíva a DPH neuvádza.

Môže prosím niekto kompetentný upresniť? Vďaka
tuta
10.01.10,17:26
Prikladám žiadosť na registráciu je tam už aj registrácia podľa § 7a
Aljok
15.01.10,11:30
Súhlasím s Rozalkou.

Ak dodáš len služby = dodáš tovar v hodnote 0 € = splníš podmienku v § 80/2 (dodala si tovar v hodnote nižšej ako 100 000 €), t.j. môžeš podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok.

Pozri si tento príklad a dosaď si za hodnoty tovaru nuly:
Príklad č.1/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v januári 2010 v hodnote 20 000 €, vo februári v hodnote 15 000 €, v marci 20 000 €, pričom v mesiaci február dodal do iného členského štátu služby v hodnote 150 000 €.
Vzhľadom k tomu, že hodnota dodaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia a platiteľ neprekročil hodnotu dodávky tovaru do iného členského štátu v sume 100 000 €, podáva za I. štvrťrok 2010 súhrnný výkaz v lehote do 20 apríla 2010.

A máme to potvrdené DR SR.

Citát z metodického pokynu :

Podľa § 80 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ dane povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, okrem prípadu, ak hodnota tovarov dodaných z tuzemska do iného členského štátu podľa § 43 ods. 1 zákona o DPH, vrátane premiestnenia tovaru podľa § 43 ods. 4 zákona o DPH a tovaru dodaného v rámci trojstranného obchodu druhému odberateľovi nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v žiadnom z predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokov hodnotu 100 000 eur. Ak hodnota uvedených dodávok tovaru nepresiahne v danom období hodnotu 100 000 eur, platiteľ dane môže súhrnný výkaz podať za kalendárny štvrťrok. Hodnota 100 000 eur sa viaže na konkrétny kalendárny štvrťrok, čo znamená, že táto hodnota sa v posudzovanom kalendárnom štvrťroku a v štyroch predchádzajúcich kalendárnych štvrťrokoch nesčítava. Hodnota 100 000 eur sa posudzuje samostatne v každom kalendárnom štvrťroku a začína sa sledovať od nadobudnutia účinnosti novely zákona o DPH, teda od 1.1.2010. Do tejto hodnoty sa nezahŕňa hodnota dodaných služieb. Ak platiteľ dane dodáva len službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň, môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, pretože hodnota tovarov je v danom prípade nula.
Anja111
18.01.10,17:04
DR SR:
Ospravedlňujeme sa daňovým subjektom a žiadame o zhovievavosť ohľadom overovania IČ DPH zdaniteľných osôb, ktoré sú registrované podľa § 7a zákona o DPH, nakoľko softwarová aplikácia riešiaca danú problematiku bude vzhľadom na termín prijatia príslušnej legislatívy k dispozícii až v najbližších dňoch. Dovtedy je možné oprávnenosť registrácie takýchto osôb preveriť priamo na príslušnom daňovom úrade. O sprístupnení aplikácie budeme daňové subjekty na internetovom portáli informovať.
Rozalka
18.01.10,17:34
DR SR:
Ospravedlňujeme sa daňovým subjektom a žiadame o zhovievavosť ohľadom overovania IČ DPH zdaniteľných osôb, ktoré sú registrované podľa § 7a zákona o DPH, nakoľko softwarová aplikácia riešiaca danú problematiku bude vzhľadom na termín prijatia príslušnej legislatívy k dispozícii až v najbližších dňoch. Dovtedy je možné oprávnenosť registrácie takýchto osôb preveriť priamo na príslušnom daňovom úrade. O sprístupnení aplikácie budeme daňové subjekty na internetovom portáli informovať.

Nie je to mi celkom jasné: veď vedeli veľmi dobre, aká zmena sa chystá, prečo sa nepripravili????
Zato daňový subjekt nemá nárok na žiadnu zhovievavosť.
Lianka
18.01.10,20:24
Nie je to mi celkom jasné: veď vedeli veľmi dobre, aká zmena sa chystá, prečo sa nepripravili????
Zato daňový subjekt nemá nárok na žiadnu zhovievavosť.

Klient sa registroval este v decembri podla § 7a, lebo mal povinnost od 1.1.2010. Nakoniec sa so spravkynou dohodli, ze od 7.1.2010 (ze aj tak nebude sluzby vykonavat doslovne od 1.1.2010).
O par dni ho spravkyna zavolala, aby sa zastavil pre IC DPH. Zastavil sa - dostal IC DPH len perom napisane na papieriku s dodatkom, ze prepacte, este sme neboli organizacne pripraveni a pod.
O par dni som sa tam zastavila znova ja. S velkym potesenim mi oznamila, ze uz ma tu karticku IC DPH - aj mi ju ukazala... ale, ze mi ju este nemoze dat, lebo ju nema zalaminovanu :eek:.
Uz je 18.1. - neviem, ci tu karticku uz klient ma...
Rozalka
18.01.10,20:55
A to sme v 21.storočí?
"Laminovač" mám aj ja doma, pre prípad potreby ... nech si tvoj klient prinesie, ja mu to zalaminujem ;) :)
Lianka
18.01.10,20:58
Este ma napada... stretla som sa s IC DPH, ktore malo zaujimave cislo SK7000 atd. Neviete, ake subjekty maju taketo cisla? Uz si nepamatam, kde som na firmu s takymto IC DPH natrafila. Bola to nejaka predajna, myslim, ze velka firma.
Rozalka
18.01.10,21:09
To je IČ DPH skupiny, pri skupinovej registrácii (ja som to videla na faktúre od SPP).
Lianka
18.01.10,21:10
To je IČ DPH skupiny, pri skupinovej registrácii (ja som to videla na faktúre od SPP).

Aha, dakujem Rozalka :). Zas som o nieco mudrejsia. ;)
Jana_clenka
21.01.10,07:51
Poprosím o radu: Slovenská sro - neplatca DPH kúpila drobný majetok od českej sro, ktorá je registrovaná pre DPH na Slovensku. Česká sro faktúrovala spolu s majetkom aj jeho prepravu - oboje s DPH. Prepravu vykonala slovenská prepravná spoločnosť registrovaná pre DPH na slovensku. Je v tomto prípade povinnosť registrácie podľa 7a pre slovenskú sro-príjemcu majetku a služby ? Ďakujem.
luzbetka
21.01.10,15:26
Chcela by som sa pridať, lebo som už prečítala všetky príspevky a stále tomu nerozumiem.
SZCO dodáva služby do EU, musí sa registrovať podľa
§7a, na fakture pre EU nevyčísluje DPH. Podáva iba štvrťročný suhrny výkaz elektronickou poštou. A ak bude fakturovať pre SR faktury budú s DPH, a DPH musí odviesť? pochopila som to?,A musí potom dávať štvrťročné priznanie DPH? Ak už nebude pracovať v krajinách Eu ale na slovensku, Môže zrušiť registráciu skôr ako o rok ak je registrovaný podľa §7?

Prosím vyjadrite sa ...aby som bola múdrejšia
Mária.K.
21.01.10,15:37
Chcela by som sa pridať, lebo som už prečítala všetky príspevky a stále tomu nerozumiem.
SZCO dodáva služby do EU, musí sa registrovať podľa
§7a, na fakture pre EU nevyčísluje DPH. Podáva iba štvrťročný suhrny výkaz elektronickou poštou. A ak bude fakturovať pre SR faktury budú s DPH, a DPH musí odviesť? pochopila som to?,A musí potom dávať štvrťročné priznanie DPH? Ak už nebude pracovať v krajinách Eu ale na slovensku, Môže zrušiť registráciu skôr ako o rok ak je registrovaný podľa §7?

Prosím vyjadrite sa ...aby som bola múdrejšia
Pre slovenského odberateľa budú faktúry vyhotovené bez DPH, nakoľko osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH nie je platiteľom DPH. Treba dať na to pozor, lebo ak by pre tuzemského odberateľa vyhotovila takáto osoba faktúru, na ktorej by vyčíslila DPH, musela by ju daňovému úradu odviesť, ale odberateľ (ani platiteľ DPH) by nemal nárok na odpočet DPH.
Pre osobu registrovanú podľa § 7a neplatia pravidlá o zrušení registrácie podľa § 81. § 81 zákona o DPH sa vzťahuje len na platiteľa registrovaného podľa § 4 zákona o DPH. Podľa môjho názoru, ak nebude dodávať služby podľa § 15 ods. 1, môže požiadať daňový úrad o zrušenie registrácie.
luigi72
21.01.10,16:10
Čize ešte raz:

zaregistrujem sa podľa § 7a - dodávam služby aj do ČŠ aj tu na Slovensku.
Odberateľská faktúra za služby do ČŠ (odberateľ má IČ DPH):
-faktúra bez DPH
-súhrnný výkaz áno
-odkaz na faktúre (toto je čo?)

"Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch, prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu služby." - Ak som správne pochopil, týmto sa predražia moje služby o ich DPH (príjemca musí odviesť DPH) - je to tak?

Ja dodávam len služby, občas tiež prijímam služby (ale vyslovene len zo SR). Pri dodaní služby na Slovensku sa budem správať ako neplátca DPH aj pri dodaní aj pri prijatí služby? Na SK faktúrach budem musieť uvádzať IČ DPH? Ak áno, nebude to miasť mojich dodávateľov - platcov DPH?

V druhej téme som už toto písal, ale táto je oveľa rozsiahlejšia téma, tak to pricapím aj sem:

Ja dodávam služby pravidelne do MR, ale túto povinnú registráciu som dajako prehliadol. Dňa 07.01.2010 som prijal prvú platbu zo zahraničia za služby dodané ešte v decembri 2009, meškali s platbou, nakoľko úhrada mala byť do 29.12.2009 podotýkam, ešte nemám podanú žiadosť na registráciu plátcu DPH podľa §7a :(
Bude z toho problém? Ako to mám vyriešiť?
Mária.K.
21.01.10,16:58
Čize ešte raz:

zaregistrujem sa podľa § 7a - dodávam služby aj do ČŠ aj tu na Slovensku.
Odberateľská faktúra za služby do ČŠ (odberateľ má IČ DPH):
-faktúra bez DPH
-súhrnný výkaz áno
-odkaz na faktúre (toto je čo?) -pozri § 73 ods. 2. Na faktúre je potrebné uviesť, že osobou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

"Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch, prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu služby." - Ak som správne pochopil, týmto sa predražia moje služby o ich DPH (príjemca musí odviesť DPH) - je to tak? - áno

Ja dodávam len služby, občas tiež prijímam služby (ale vyslovene len zo SR). Pri dodaní služby na Slovensku sa budem správať ako neplátca DPH aj pri dodaní aj pri prijatí služby? - áno. Na SK faktúrach budem musieť uvádzať IČ DPH? Ak áno, nebude to miasť mojich dodávateľov - platcov DPH?

Ja si myslím, že pre tuzemského odberateľa je potrebné vyhotovovať faktúry bez IČ DPH aj bez DPH.

V druhej téme som už toto písal, ale táto je oveľa rozsiahlejšia téma, tak to pricapím aj sem:

Ja dodávam služby pravidelne do MR, ale túto povinnú registráciu som dajako prehliadol. Dňa 07.01.2010 som prijal prvú platbu zo zahraničia za služby dodané ešte v decembri 2009, meškali s platbou, nakoľko úhrada mala byť do 29.12.2009 podotýkam, ešte nemám podanú žiadosť na registráciu plátcu DPH podľa §7a :(
Bude z toho problém? Ako to mám vyriešiť?
Predpokladám, že v tomto prípade vznikla daňová povinnosť podľa zákona platného do 31.12.2009, takže táto služba sa ešte v súhrnnom výkaze neuvádza.


Pripájam link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_par7_0110.pdf
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_sv_0110.pdf
luigi72
21.01.10,18:19
"Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch, prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu služby." - Ak som správne pochopil, týmto sa predražia moje služby o ich DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (príjemca musí odviesť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html)) - je to tak? - áno

To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo. :(
Mária.K.
21.01.10,18:31
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo. :(
Neviem aké služby do zahraničia poskytujete, ale ustanovenia o samozdaňovaní služieb platili (trochu v inej podobe) aj do 31.12.2009. Zásadná zmena nastala v podávaní súhrnných výkazov, v ktorých sa uvádzajú poskytnuté služby do zahraničia a na základe údajov v nich uvedených si budú vedieť daňové úrady overiť, či k samozdaneniu naozaj došlo. Ide v podstate o povinné bonzovanie.
Rozalka
21.01.10,18:35
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo. :(
Nebude, pretože si zároveň túto DPH aj odpočíta od svojej povinnosti.
ekopo
21.01.10,18:39
Nebude, pretože si zároveň túto DPH aj odpočíta od svojej povinnosti.
určite vždy?
Rozalka
21.01.10,18:43
vo väčšine prípadov ... predpokladám, že jeho služby nespočívajú v dodaní repre-večierkov ...
Mária.K.
21.01.10,18:47
To mi štát teraz ozaj "pomohol"! Ak budem drahší, možno už o moje služby nebude taký záujem na území ČŠ.
Nedá sa to dajakým spôsobom kompenzovať? Lebo teraz sú len 2 možnosti:
- ja budem dostávať za svoje služby tak isto zaplatené ako doteraz, ale zahraničný subjekt bude mať rádovo o 1/4-1/5 výdavkov viac, keďže bude musieť odviesť ešte ich DPH,
- ja budem dostávať za svoje služby o 1/4-1/5 menej zaplatené, aby zahraničný subjekt mal také isté výdavky za moje služby, ako doteraz.
Tak toto ma vôbec nepotešilo. :(
Trochu by som mala svoju odpoveď upresniť. Viac som sa sústredila na odpoveď na otázku, či príjemca bude musieť odviesť daň. Či budete pre svojho odberateľa v zahraničí drahší alebo nie, záleží od režimu DPH, v akom sa pohybuje. V niektorých prípadoch je odvedenú daň možné odpočítať. Záleží napr. aj od toho, či prijímateľom služby je zdaniteľná osoba, ktorá je plateľom DPH v danom štáte. Ak nie je platiteľom a má povinnosť odviesť DPH, vtedy je služba jednoznačne drahšia. Takisto bude drahšia, ak by sa prijatá služba, ktorá podlieha samozdaneniu použila na oslobodené plnenia bez nároku na odpočet DPH, ale aj prípady repre a pod.
Rozalka
21.01.10,18:58
Vzhľadom k harmonizácii predpisov a povinnú registráciu u nás v prípade nakupovania služieb z iného Čš, predpokladám, že aj v danom štáte to tak je a preto si bude môcť odberateľ odpočíťať daň vo väčšine prípadov.
Mária.K.
21.01.10,19:13
Vzhľadom k harmonizácii predpisov a povinnú registráciu u nás v prípade nakupovania služieb z iného Čš, predpokladám, že aj v danom štáte to tak je a preto si bude môcť odberateľ odpočíťať daň vo väčšine prípadov.
Rozalka, ale ak sa bude registrovať podľa § 7a, tak sa bude registrovať len z dôvodu, že je povinný platiť daň (§ 7a ods.1), alebo oznamovať poskytnuté služby (§ 7a ods.2). Ale osoba, ktorá sa zaregistruje podľa § 7a nebude mať nárok na odpočet z prijatých služieb, ktoré bude na Slovensku zdaňovať. Podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH si odpočet môže uplatniť iba platiteľ DPH.
Rozalka
21.01.10,19:14
No vidíš, asi je už neskoro (a mňa riadne škriabe v hrdle), takáto možnosť mi nenapadla.
Naviac: mám len zákazníkov platiteľov DPH, možno to je aj tým.
Ďakujem.
Eva Póčová
22.01.10,13:42
Ahojte,
čítam tu ten nový zákon dph §7a nemám v tom jasno.
Živnostník neplatiteľ dph, ktorý kupuje tovar z Maďarska od firmy ktorý je platiteľom v Maďarsku je povinný sa zaregistrovať podľa §7a a keď hodnota tovaru je menšie ako 13941,45€. Faktúra bude potom bez dane a musí podať DP a zaplatiť 19% daň tu na Slovensku?
Živnostík neplatiteľ dph dodá službu do Maďarska (napr. práca s pc, webové stránky...) musí sa zaregistrovať podľ §7a a podávať súhrnný výkaz. Ako má vystaviť faktúru bez dph alebo s dph?
Mám v tom úplný chaos, vedel by mi niekto pomôcť?
Ďakujem
Lianka
22.01.10,17:33
Ahojte,
čítam tu ten nový zákon dph §7a nemám v tom jasno.
Živnostník neplatiteľ dph, ktorý kupuje tovar z Maďarska od firmy ktorý je platiteľom v Maďarsku je povinný sa zaregistrovať podľa §7a a keď hodnota tovaru je menšie ako 13941,45€. Faktúra bude potom bez dane a musí podať DP a zaplatiť 19% daň tu na Slovensku?
Živnostík neplatiteľ dph dodá službu do Maďarska (napr. práca s pc, webové stránky...) musí sa zaregistrovať podľ §7a a podávať súhrnný výkaz. Ako má vystaviť faktúru bez dph alebo s dph?
Mám v tom úplný chaos, vedel by mi niekto pomôcť?
Ďakujem

§ 7 - tovar - registracia az pri (pred) prekrocenim hranice 420 000 Skk (prepocet konverz. kurzom)
§ 7a - sluzby - pred prijatim/dodanim sluzby zdanitelnej osobe v inej krajine EU

Ten s tymi sluzbami do MR sa musi zaregistrovat podla § 7a este pred dodanim sluzby, ak dodava zdanitelnej osobe.
Eva Póčová
23.01.10,07:57
Faktúru o poskytnutí služby do Maďarska má vystaviť bez dane?
Súhrnný výkaz musí podať štvrťročne?
Ďakujem za pomoc.
saskia26
23.01.10,08:21
Rozalka, ale ak sa bude registrovať podľa § 7a, tak sa bude registrovať len z dôvodu, že je povinný platiť daň (§ 7a ods.1), alebo oznamovať poskytnuté služby (§ 7a ods.2). Ale osoba, ktorá sa zaregistruje podľa § 7a nebude mať nárok na odpočet z prijatých služieb, ktoré bude na Slovensku zdaňovať. Podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH si odpočet môže uplatniť iba platiteľ DPH.

Pochopila som to správne, keď mi dodá dodávateľ z ČŠ službu, ja som registrovaná podľa § 7a, tak službu vykážem v SV, urobím samozdanenie a tým pádom musím odviezť z tejto služby 19% daň tu v SR ? Ale odpočet nemôžem urobiť.
Alebo musím podať aj priznanie k DPH ?
Lianka
23.01.10,09:31
Faktúru o poskytnutí služby do Maďarska má vystaviť bez dane?
Súhrnný výkaz musí podať štvrťročne?
Ďakujem za pomoc.

Registrovat sa podla § 7a, fakturu vystavit bez DPH, uviest pridelene IC DPH a odvolavku na Smernicu podla § 73, ods. 2h) zakona o DPH, aby bolo jasne, ze ide o prenos danovej povinnosti. Vykaz stvrtrocne, pokial ide len o sluzby.
Uľka
23.01.10,19:32
A ako postupuje neplatca DPH, ktorý vykonáva servisné práce na vodovodných batériach ( sanitárna technika) na nehnuteľnostiach na Slovensku? Túto službu fakturuje platiteľovi DPH v Českej republike.
Blankake
25.01.10,13:31
Prosím vás, keďže mám povinnosť registrovať sa ako neplatca DPH, lebo dodávam služby do členských štátov EÚ - žiadosť podávam na tlačive (na stránkach DRSR/alebo priložené aj tu na Porade). Aký je teda postup? Tlačivo si vytlačím, vyplním a odnesiem na DÚ - stačí do podateľne? A potom mi DÚ pridelí IČ DPH - asi do koľkých dní (pretože na fa už musím uvádzať toto IČ DPH, však?)? To číslo mi pošlú domov, alebo ma vyzvú si preň prísť osobne?
Lianka
25.01.10,14:49
Prosím vás, keďže mám povinnosť registrovať sa ako neplatca DPH, lebo dodávam služby do členských štátov EÚ - žiadosť podávam na tlačive (na stránkach DRSR/alebo priložené aj tu na Porade). Aký je teda postup? Tlačivo si vytlačím, vyplním a odnesiem na DÚ - stačí do podateľne? A potom mi DÚ pridelí IČ DPH - asi do koľkých dní (pretože na fa už musím uvádzať toto IČ DPH, však?)? To číslo mi pošlú domov, alebo ma vyzvú si preň prísť osobne?

Moja osobna skusenost (skusenost mojho klienta) je nasledujuca:
- podal ziadost postou (mozes, samozrejme, aj do podatelne),
- o par dni mu volali (bolo to este medzi vianocnymi sviatkami) a s pracovnickou sa dohovorili, od akeho datumu to chce, kedy sa pre karticku zastavi, resp. ci mu ma byt poslana postou,
- dohodli sa na termine jeho osobnej navstevy na DU - vtedy som sla s nim aj ja a podpisali sme dohodu o elektronickom podavani (kvoli suhrnnemu vykazu),
- musela som sa zastavit aj dalsikrat, nakolko riaditelka DU to nepodpise na pockanie, ale tak o dva dni.
Ak tam pojdes osobne, skus sa zastavit najprv na "registracii" a s nimi sa dohodnut, ak ti to ponahla, ci mas ziadost odovzdat do podatelne, alebo ak to hned aj zuradujete :D.
Mária.K.
25.01.10,18:19
Pochopila som to správne, keď mi dodá dodávateľ z ČŠ službu, ja som registrovaná podľa § 7a, tak službu vykážem v SV, urobím samozdanenie a tým pádom musím odviezť z tejto služby 19% daň tu v SR ? Ale odpočet nemôžem urobiť.
Alebo musím podať aj priznanie k DPH ?
Dodávateľ uvádza službu do súhrnného výkazu a odberateľ ju zdaňuje v daňovom priznaní. Ak je odberateľ registrovaný podľa § 7a zákona o DPH, nemá nárok na odpočet DPH.
silvia
02.02.10,15:39
Ak príjmame služby z ČR od neplatcu DPH, ktorý nemá IČ DPH (elektroinštalácie na nehnuteľnostiach v SR) - on nám fakturuje bez DPH, my samozdaníme (dodaníme a zároveň uplatníme odpočet, čiže výsledný efekt v DP je nulový? súhrnný výkaz žiadny?) správne??

díky
vie mi to niekto odobriť alebo vyvrátiť ? (sme s.r.o., mesačný platcovia DPH)
Rozalka
02.02.10,16:06
Pochopila som to správne, keď mi dodá dodávateľ z ČŠ službu, ja som registrovaná podľa § 7a, tak službu vykážem v SV, urobím samozdanenie a tým pádom musím odviezť z tejto služby 19% daň tu v SR ? Ale odpočet nemôžem urobiť.
Alebo musím podať aj priznanie k DPH ?

Keď tebe dodajú služby, súhrnný výkaz nepodávaš (to oni).
Podávaš priznanie DPH, kde v r. 10 resp. 12 uvedieš sumu dane, v r. 9 resp. 11 základ dane. Pretože nemáš nárok na odpočet, túto daň uvedieš aj v r. 19,28,29,33
a zaplatíš.
kylie
02.02.10,17:17
Dobrý deň. Este raz Vas prosim o radu. Moj klient má podobný problém. Na základe zmluvy o dielo fakturuje českej firme, platcovi DPH v Čechách, montážne práce. Ale miesta výkonu práce na základe uvedenej zmluvy su rozne Nemecko, Južná Afrika, Kongo... Obrat pre DPH nepresiahol. Ako je to tu s registráciou ohladne sluzieb?
Dakujem za pomoc.
Blankake
08.02.10,12:14
Prosím Vás, má už niekto skúsenosť s pridelením IČ DPH pri registrácii podľa par. 7a. Podala som žiadosť koncom januára a zatiaľ som nič nedostala. Ako to funguje? Mám ísť osobne na DÚ alebo ma oni vyzvú alebo mi kartičku pošlú poštou?
Potrebujem vystaviť faktúru do zahraničia a bez toho IČ DPH zrejme nemôžem.:(:rolleyes:
mandula
08.02.10,12:26
Prosím Vás, má už niekto skúsenosť s pridelením IČ DPH pri registrácii podľa par. 7a. Podala som žiadosť koncom januára a zatiaľ som nič nedostala. Ako to funguje? Mám ísť osobne na DÚ alebo ma oni vyzvú alebo mi kartičku pošlú poštou?
Potrebujem vystaviť faktúru do zahraničia a bez toho IČ DPH zrejme nemôžem.:(:rolleyes:

Daňový úrad má zaregistrovať takúto zdaniteľnú osobu, vydať jej osvedčenie o registrácii a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
Blankake
08.02.10,12:28
Daňový úrad má zaregistrovať takúto zdaniteľnú osobu, vydať jej osvedčenie o registrácii a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
To viem, že do 7 dní. Len som chcela vedieť, akú majú skúsenosť ostatní z praxe - ako to funguje.:rolleyes:
matka7
08.02.10,13:03
ja som ju dostala o dva tyzdne, ale o 7 dni je uz zverejnene na webe drsr, tam sa najdes, karticky nestihaju vydavat..
Blankake
08.02.10,13:09
ja som ju dostala o dva tyzdne, ale o 7 dni je uz zverejnene na webe drsr, tam sa najdes, karticky nestihaju vydavat..
Super, toto som chcela vedieť. Už som sa tam našla, vďaka.
A kartičku si dostala domov poštou (doporučene)?
matka7
08.02.10,13:11
dorucenkou do vlastnych ruk
saskia26
08.02.10,19:37
Daňový úrad má zaregistrovať takúto zdaniteľnú osobu, vydať jej osvedčenie o registrácii a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

Stalo sa niekomu, že daňový úrad nevykonal registráciu? Podali sme žiadosť napísanú vo worde a nie na tom ich tlačive, ktoré majú zverejnené na stránke drsr.sk a nevykonali registráciu. Až keď sme zisťovali, prečo nič nechodí poštou, tak nám bolo povedané, že musíme podať tú ich žiadosť a zaregistrovali nás až neskorším dátumom ?!
mibel
17.02.10,08:27
Dobrý deň, chcem sa informovať?

Manželka je prekladateľka, živnostníčka, neplatca DPH.
Zaregistruje sa podľa 7a, nadaľej vystavuje faktury bez DPH, len doplni to IcDPh číslo. Je treba ešte niečo iné doplniť na faktúru?
Výkaz odovzdáva štvrťročne?
luigi72
18.02.10,17:38
Pripajam sa aj ja k mibel:

Nebude problem pre slovenskych partnerov (hlavne platcov DPH), ze na fakture bude uvedene IC DPH?
Co konkretne treba napisat na fakturu, aby bolo jednoznacne, ze sa jedna o platcu DPH len podla §7a (odvolavka na Smernicu...)?
Aljok
19.02.10,07:07
Pripajam sa aj ja k mibel:

Nebude problem pre slovenskych partnerov (hlavne platcov DPH), ze na fakture bude uvedene IC DPH?
Co konkretne treba napisat na fakturu, aby bolo jednoznacne, ze sa jedna o platcu DPH len podla §7a (odvolavka na Smernicu...)?

Osoba registrovaná podľa § 7a nie je platiteľom DPH.

Pozri sem: http://www.porada.sk/1258669-post2.html
zdendo
19.02.10,09:40
Je tato povinnost registrovat sa pre dph a nasledne odovzdavat SV len pri nakupe/predaji sluzieb, alebo aj pri nakupe tovaru v EU?
alušik
19.02.10,09:50
matejka rado
19.02.10,10:18
Prosím vás o vaše vzácne rady.Potrebujem si ujasniť našu situáciu ohľadom odovzdávania súhrnných výkazov za poskytnuté služby v EU. Vykonávame montážne práce na výťahoch v ČR u objednávateľa z ČR, ktorý je plátca DPH. My sme taktiež plátcami DPH v SR /štvrťročný/. Fakturujeme bez DPH, kde si príjemca služby v ČR poskytnutú službu samozdaní. Stačí keď súhrnný výkaz o poskytnutých službách zašlem taktiež štvrťročne??? ďakujem
lenkam68
19.02.10,10:41
Hodnota služieb nie je limitovaná, preto ak dodávate len služby, môžete podávať SV štvrťročne.
lenkam68
19.02.10,10:49
Prosím vás o vaše vzácne rady.Potrebujem si ujasniť našu situáciu ohľadom odovzdávania súhrnných výkazov za poskytnuté služby v EU. Vykonávame montážne práce na výťahoch v ČR u objednávateľa z ČR, ktorý je plátca DPH. My sme taktiež plátcami DPH v SR /štvrťročný/. Fakturujeme bez DPH, kde si príjemca služby v ČR poskytnutú službu samozdaní. Stačí keď súhrnný výkaz o poskytnutých službách zašlem taktiež štvrťročne??? ďakujem
Ešte ma tak napadlo, neviem si síce predstaviť čo všetko montáž výťahov obnáša, ale nevzťahuje sa montáž výťahov k nehnuteľnosti a tým pádom by išlo o §16 ods. 1 - SV sa nepodáva.
masinka
19.02.10,11:50
Aj mna by zaujimal ako je to pri nakupe tovaru v EU.

registrovany DPhckar podla § 4 robi samozdanenie dan neplati je to len +/-

novoregistrovany DPH podla §7a vypocita DPH k dovezenemu tovaru a sluzbe, tie v SR spotrebuje dan odvedie v SR?

uz som dopletena z neplatcov a platcov DPH
masinka
19.02.10,11:56
luigi72,
ak si registrovany podla §7a, novopridelene IC DPH uvadzas iba na fakture do EU, tam nevypocitavas DPH cenu uvedies bez DPH ako doteraz a uvedies tam vetu: Osobou povinnou platit dan, je osoba, ktora sluzbu prijima, alebo jej je sluzba dodana. Ak neprevisujes limit 100 000Eur urobis stvrtrocny suhrnny vykaz. Ak v kvartali nemas ziaden vyvoz sluzby nepodavas SV.

V ramci obchodneho syku s odberatelmi v SR IC DPH pridelene podla §7a neudavas, prave koli tomu aby si ich nepoplietol.

Ak sa mylim opravte ma prosim
luigi72
21.02.10,22:00
luigi72,
ak si registrovany podla §7a, novopridelene IC DPH uvadzas iba na fakture do EU, tam nevypocitavas DPH cenu uvedies bez DPH ako doteraz a uvedies tam vetu: Osobou povinnou platit dan, je osoba, ktora sluzbu prijima, alebo jej je sluzba dodana. Ak neprevisujes limit 100 000Eur urobis stvrtrocny suhrnny vykaz. Ak v kvartali nemas ziaden vyvoz sluzby nepodavas SV.

V ramci obchodneho syku s odberatelmi v SR IC DPH pridelene podla §7a neudavas, prave koli tomu aby si ich nepoplietol.

Ak sa mylim opravte ma prosim


No práve toto je môj problém, nakoľko na daňovom mi vraveli, že už všade, t.j. aj na Slovensku musím používať IČ DPH (kedže mi pridelili toto IČ).
:eek: Ja som si spočiatku tiež myslel, že len na faktúrach mimo SR...

Preto mám problém, lebo faktúry robím v Pohode, a tam keď zmením DIČ na IČ DPH, tak to bude vyzerať ako keby som bol platca. :confused:
kuldo
22.02.10,05:07
No práve toto je môj problém, nakoľko na daňovom mi vraveli, že už všade, t.j. aj na Slovensku musím používať IČ DPH (kedže mi pridelili toto IČ).
:eek: Ja som si spočiatku tiež myslel, že len na faktúrach mimo SR...

Preto mám problém, lebo faktúry robím v Pohode, a tam keď zmením DIČ na IČ DPH, tak to bude vyzerať ako keby som bol platca. :confused:
V pokynoch DRSR o Povinnosti registracie... je na druhej strane podciarknuta veta, ktora sa tyka registracie podla § 7a: "...Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu."

Zo znenia vety na poslednej strane pokynov, bod 4 rovnako vyplýva, ze faktura s nalezitostami podla § 73 DPH sa vyhotovuje pri dodaní sluzby, pri ktorej je miesto dodania v inom clenskom state.
Blankake
22.02.10,05:47
Pripajam sa aj ja k mibel:

Nebude problem pre slovenskych partnerov (hlavne platcov DPH), ze na fakture bude uvedene IC DPH?
Co konkretne treba napisat na fakturu, aby bolo jednoznacne, ze sa jedna o platcu DPH len podla §7a (odvolavka na Smernicu...)?
Na prezentácii (školení) daňového úradu bolo povedané, že v rámci tuzemska sa IČ DPH neuvádza (pretože nejde o platcu DPH).
A na faktúre by sa podľa zákona malo uvádzať toto, pozri:

http://www.porada.sk/1288552-post18.html
evad
24.02.10,10:42
prosím o radu. Zaregistrovala som sa ako platca DPH podla 7a, mam uz pridelene DIC na dovoz sluzieb. Dovazam aj tovar - hodonota je pod limitom pre registraciu. Mam toto pridelene DIC pouzivat aj pri dovoze tohto tovaru?
Aljok
24.02.10,12:00
prosím o radu. Zaregistrovala som sa ako platca DPH podla 7a, mam uz pridelene DIC na dovoz sluzieb. Dovazam aj tovar - hodonota je pod limitom pre registraciu. Mam toto pridelene DIC pouzivat aj pri dovoze tohto tovaru?
Áno..
Pozri tento príspevok : http://www.porada.sk/1258669-post2.html
Lubo7
24.02.10,13:06
Ak sa zaregistrujem len podla par. 7a z dovodu vyvozu sluzieb, nemozem uz vyuzivat pausalne vydavky 40% ako doteraz? Dakujem za odpoved.
Aljok
24.02.10,13:09
Ak sa zaregistrujem len podla par. 7a z dovodu vyvozu sluzieb, nemozem uz vyuzivat pausalne vydavky 40% ako doteraz? Dakujem za odpoved.
Podľa mňa môžeš, lebo ak si zaregistrovaný podľa § 7a, tak sa nestávaš platiteľom DPH.
Blankake
24.02.10,13:13
Ak sa zaregistrujem len podla par. 7a z dovodu vyvozu sluzieb, nemozem uz vyuzivat pausalne vydavky 40% ako doteraz? Dakujem za odpoved.
Môžeš, to nemá nič s tým spoločné, pretože registrácia podľa par. 7a je pre neplatcov DPH.
Lubo7
24.02.10,13:36
super, dakujem za bleskovu odpoved :)
Lubo7
24.02.10,13:59
Este vyuzijem moznost opytat sa na toto: v roku 2007 som si podaval dopyt na DU, dosla mi takato odpoved, plati to stale?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Obrat na účely zákona o DPH je definovaný v § 4 ods. 9 cit. zákona, podľa ktorého sa do obratu započítajú všetky výnosy a príjmy bez dane, ktoré zdaniteľná osoba má zo svojich dodávok tovarov a služieb v TUZEMSKU okrem príjmov z plnení uvedených v cit. ustanovení. Miesto dodania služieb upravuje § 15 a § 16 cit. zákona.
Z uvedeného vyplýva, že do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH sa nezapočítajú výnosy a príjmy z dodávok služieb s miestom dodania v zahraničí.
Lubo7
24.02.10,14:09
A este uplne posledna vec, ak som sa nezaregistroval (kedze som uz pol roka mimo SK) a urobim to az teraz (da sa to vobec zo zahranicia? www.drsr.sk dnes nefunguje), aka pokuta mi hrozi?
Blankake
24.02.10,15:15
A este uplne posledna vec, ak som sa nezaregistroval (kedze som uz pol roka mimo SK) a urobim to az teraz (da sa to vobec zo zahranicia? www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) dnes nefunguje), aka pokuta mi hrozi?
No neviem, či sa to dá zo zahraničia, registrovať sa môžeš, ale potom nasleduje autorizácia a tá sa robí osobne alebo v zastúpení

V prílohe je schematický postup (ale pokyny nájdeš aj na drsr - ale v poslednej dobe majú veľké výpadky)
Lubo7
25.02.10,02:26
musim tam zavolat, lebo som dlhodobo v zahranici (kde pracujem na SK zivnost, cize aj fakturujem vyvoz sluzieb), tak neviem, ako to urobit
Melnick
25.02.10,02:45
musim tam zavolat, lebo som dlhodobo v zahranici (kde pracujem na SK zivnost, cize aj fakturujem vyvoz sluzieb), tak neviem, ako to urobit



(FO, konateľ PO alebo zástupca v daňovom konaní) sa dostaví na DÚ:)
evad
25.02.10,11:36
dakujem za odpoved
savoir
25.02.10,18:37
Ahojte, podával už niekto Súhrnný výkaz elektronickou formou? Tak to je ešte len sranda :mad:.Celý týždeň sa ho pokúšam poslať ale nie a nie. Pomôže mi niekto? Ďakujem.
Blankake
26.02.10,06:29
Ahojte, podával už niekto Súhrnný výkaz elektronickou formou? Tak to je ešte len sranda :mad:.Celý týždeň sa ho pokúšam poslať ale nie a nie. Pomôže mi niekto? Ďakujem.
Pohľadaj tu v Porade, už sa to písalo vo viacerých príspevkoch
v témach:
http://www.porada.sk/t125514-p40-suhrnny-vykaz-od-1-1-2010-a.html
http://www.porada.sk/t132188-suhrnny-vykaz-dph-podany-elektronicky.html

tento konkrétny príspevok:
http://www.porada.sk/1298574-post37.html
kuldo
26.02.10,06:38
Myslim, ze otazka 155 sa tykala skor skolabovania portalu DRSR, ktory evidentne nebol pripraveny na elektronicke podavanie SV
Blankake
26.02.10,06:39
Myslim, ze otazka 155 sa tykala skor skolabovania portalu DRSR, ktory evidentne nebol pripraveny na elektronicke podavanie SV
Nebol, nebol, pretože podcenil kapacitu.
Ale niektorí mali problém s podávaním SV kvôli iným nedostatkom (nestiahli si potrebné súbory).;)
Lenuška
01.03.10,12:04
Registrovali sme sa ako platca DPH podľa § 7a. Príjimame službu z ČR.
Dodávateľ vystavil faktúru na 1000,- CZK - bez DPH.
Z toho 19% musíme odviesť daň.úradu. Viete mi poradiť, ako zaúčtujem tento záväzok voči daňovému úradu? Ďakujem .....L.
convict
01.03.10,15:13
Registrovali sme sa ako platca DPH podľa § 7a. Príjimame službu z ČR.
Dodávateľ vystavil faktúru na 1000,- CZK - bez DPH.
Z toho 19% musíme odviesť daň.úradu. Viete mi poradiť, ako zaúčtujem tento záväzok voči daňovému úradu? Ďakujem .....L.
Registraciou podla §7a ste sa nestali platcom DPH iba mate povinnost podavat stvrtrocne vykazy z platieb/prijmu za take sluzby.
Lenuška
02.03.10,05:22
To hej.....ale my sme zaplatili za službu....nie prijali. A teda DPH musíme vypočítať a odviesť DU. A podávam DP DPH štvrťročne - nie súhrnný výkaz.
Lenuška
02.03.10,08:32
To hej.....ale my sme zaplatili za službu....nie prijali. A teda DPH musíme vypočítať a odviesť DU. A podávam DP DPH štvrťročne - nie súhrnný výkaz.


Neviete mi niekto poradiť, ako to zaúčtujem... Zatiaľ som to zaúčtovala na 548- prev.náklady. A jedná sa vlastne o službu z ČR. Mohla by som o tú DPH navýšiť 518 - služby? A dopĺňam - jedná sa o podvojné účto - /príspevková org.škola - ale to je rovnako ako u podnik.subjektov.
savoir
03.03.10,12:46
Blankake - Ďakujem za presmerovanie.

Stanovisko Daňového riaditeľstva SR (DR SR) k odstávkam elektronického komunikačného systému v čase podávania súhrnných výkazov na DPH.

V posledných dňoch lehoty na podávanie súhrnného výkazu na DPH došlo opakovane k spomaleniu a k nedostupnosti elektronického komunikačného systému a to podľa názoru DR SR z dôvodov na strane zmluvných dodávateľov informačných technológií pre daňovú správu. DRSR sa preto dotknutým daňovým subjektom ospravedlňuje za nižšiu úroveň poskytovaných elektronických služieb.

V prípade, ak bude zmarená možnosť podať súhrnný výkaz z dôvodov ktoré nie sú na strane daňového subjektu, správca dane príslušnú sankciu neuloží.
jaanna
04.03.10,11:34
Prepáčte, ak už sa tu objavila moja otázka, ale zaujíma ma či sa musí registrovať živnostník, ktorý má živnostenský list v ČR /na Slovensku nemá živnosť/, vykonáva prípravné stavebné práce v ČR a fakturuje ich českej firme - platiteľovi DPH. Za odpoveď ďakujem.
Rozalaia
06.03.10,10:17
"SRANDOVNY PRIPAD"
Konatel S.R.O.doteraz neregistrovanej pre DPH, si v januari sadol k PC a objednal si reklamu zverejnovanu na internete. Tato reklama sa hradi cez kreditku, udaje firmy aj kreditky zadal ... Reklama sa na nete pekne objavila a z kreditky odislo 5EUR (ano, dohodnuta cena za reklamu bola len 5EUR). 15.2. prisla mailom faktura z IRSKA!!!!! Konatel mi hned zavolal, ze "pomoc, prijal som sluzbu z EU". Nahnala som ho na DU, vybavit registraciu podla §7a .... samozrejme vsetko je uz po termine.
Mam pred sebou fakturu za reklamne sluzby z IRSKA s datumom dodania sluzby 31.1.2010 na sumu 5EUR. Karticku o registracii k DPH §7a od 15.2.2010.
Danova poivinnost bude 0,95EUR a podam danove priznanie za 1/2010 ... samozrejme po termine????
Ake pokuty moze pan konatel ocakavat?
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Rozalka
06.03.10,11:22
66,38 € (= 2000 SKK)
Lubo7
08.03.10,06:43
tak to sa potom ta reklama moc nevyplatila :(
saskia26
08.03.10,19:04
Viete mi prosím poradiť, ako to je, keď som registrovaná ako platca podľa § 7a, podávam súhrnné výkazy elektronicky. Musím aj ostatné veci napr. daňové priznanie FO, priznanie k DPH podať tiež elektronicky?
Ďakujem veľmi pekne!
skonline
08.03.10,20:52
Viete mi prosím poradiť, ako to je, keď som registrovaná ako platca podľa § 7a, podávam súhrnné výkazy elektronicky. Musím aj ostatné veci napr. daňové priznanie FO, priznanie k DPH podať tiež elektronicky?
Ďakujem veľmi pekne!
Nie nemusíš, ale prečo by si el.podateľnu nevyužila aj na iné podania? Ja som napr. o el.podateľni uvažoval už dávno, len ma odrádzala cena za el.podpis, ale keď je od tohoto roku povinnosť na suhrnné výkazy, budem podateľnu využívať aj na všetko ostatné - teda ak bude fungovat, trošku s tým majú na drsr problém ako si možno čítala na ich webe.
saskia26
09.03.10,06:39
Nie nemusíš, ale prečo by si el.podateľnu nevyužila aj na iné podania? Ja som napr. o el.podateľni uvažoval už dávno, len ma odrádzala cena za el.podpis, ale keď je od tohoto roku povinnosť na suhrnné výkazy, budem podateľnu využívať aj na všetko ostatné - teda ak bude fungovat, trošku s tým majú na drsr problém ako si možno čítala na ich webe.

Ďakujem za odpoveď. Zaznamenala som problémy s el. podateľňou na drsr.sk, tak dúfam, že keď to budem potrebovať, tak bude všetko pekne fungovať.
Pekný deň!
marcelaStanakova
09.03.10,07:07
Potrebovala by som pomoc , SZČO neplatca DPH chce kúpiť tovar, ktorý bude jeho IM z ANGLICKA je tam 17,5% daň DPH aké sú jeho povinnosti ohľadom DPH má sa registrovať kvôli tomu znova ako platca DPH?
nika.sum
10.03.10,12:30
Ahoj, ja som mozno trosku mimo temy, ale aj to s temou suvisi. Klient bude dodavat sluzbu do Ciech. Ucast na Workshop-e, co by som zaradila medzi vzdelavacie sluzby, cize § 16 a miesto dodania tam kde sa fyzicky vykonavaju - to bude tu na Slovensku. Kedze klient nie je platitelom DPH a ide o sluzby § 16 nemusi sa registrovat podla §7a, takze faktura bude vystavena ako pre tuzemsku zdanitelnu osobu vsak? Staci uviest ze nie je platitelom DPH? alebo treba dat aj poznamku ze ide o sluzbu podla §16 zakona o DPH?
KM2
15.03.10,09:42
Zdravim, tiez by som potrebovala pomoc. Dodavam prekladatelske sluzby do viacerych krajin EU (napr. do Madarska, Slovinska, Francuzska, atd.) a moji klienti su prevazne platcami DPH. Ja som sa uz registrovala na danovom urade a bolo mi pridelen IC DPH, ale nie je mi jasne, na co mi to je, ludovo povedane, ked som nadalej neplatca DPH, pretoze moj prijem nepresahuje tych 49 000 euro aj nejake drobne za rok? Mam v tom strasny miesung a teraz neviem, co s uctovnickym programom, kedze mi nove IC DPH nejde automaticky zadat tak, aby mi program akceptoval nadalej fakt, ze nie som platca DPH. Musim zaciarknut "platitel DPH" a na vyslednej fakture sa mi zobrazi aj DPH. Tak co teraz? Vysvetli mi to niekto polopatisticky, co to znamena-mat IC DPH a napriek tomu neplatit DPH???? Nebude to klienta miast, ked mu tam napisem, ze mam pridelen IC DPH, ale neplatim DPH? Pretoze, ak som spravne pochopila, tak DPH by mal platit klient vo svojom state. Lenze, neznamena to nahodou to, ze on si ju vyuctuje odo mna? Teda, ze mi to strhne z ceny za preklad???? Poradte mi, prosim, niekto, lebo kvoli tomu nemozem vystavovat faktury. Chcem si byt ista, ze nespravim nejaku blbost. DAKUJEM!!!
Blankake
15.03.10,09:48
Zdravim, tiez by som potrebovala pomoc. Dodavam prekladatelske sluzby do viacerych krajin EU (napr. do Madarska, Slovinska, Francuzska, atd.) a moji klienti su prevazne platcami DPH. Ja som sa uz registrovala na danovom urade a bolo mi pridelen IC DPH, ale nie je mi jasne, na co mi to je, ludovo povedane, ked som nadalej neplatca DPH, pretoze moj prijem nepresahuje tych 49 000 euro aj nejake drobne za rok? Mam v tom strasny miesung a teraz neviem, co s uctovnickym programom, kedze mi nove IC DPH nejde automaticky zadat tak, aby mi program akceptoval nadalej fakt, ze nie som platca DPH. Musim zaciarknut "platitel DPH" a na vyslednej fakture sa mi zobrazi aj DPH. Tak co teraz? Vysvetli mi to niekto polopatisticky, co to znamena-mat IC DPH a napriek tomu neplatit DPH???? Nebude to klienta miast, ked mu tam napisem, ze mam pridelen IC DPH, ale neplatim DPH? Pretoze, ak som spravne pochopila, tak DPH by mal platit klient vo svojom state. Lenze, neznamena to nahodou to, ze on si ju vyuctuje odo mna? Teda, ze mi to strhne z ceny za preklad???? Poradte mi, prosim, niekto, lebo kvoli tomu nemozem vystavovat faktury. Chcem si byt ista, ze nespravim nejaku blbost. DAKUJEM!!!
Toto pridelenie IČ DPH slúži vlastne na vzájomnú kontrolu - je to zavedené podľa smernice EÚ. Pre Teba sa nemení nič, nestávaš sa platcom DPH, nepodávaš ani daňové priznanie pre DPH. Len musíš uvádzať na faktúrach toto IČ DPH a musíš tiež raz za štvrťrok podávať súhrnný výkaz na daňový úrad. Tento výkaz sa musí podávať elektronicky, čiže sa musíš kvôli tejto službe zaregistrovať a ísť osobne na DÚ získať autorizáciu. O súhrnných výkazoch (SV) sa tu už popísalo dosť.
Na faktúre treba potom uviesť formulku, aby bolo pre príjemcu jasné, že nie si platca DPH.
Pozri tu:
http://www.porada.sk/1289826-post20.html
KM2
15.03.10,10:22
Dakujem za pomoc! Aj ja som to takto nejako pochopila. Napriek tomu si myslim, ze klientovi radsej oznamim, co je vo veci, ako keby mali vzniknut nejake nedorozumenia.
A to s tou fakturou...musim tu poslednu vetu uvadzat? Je to povinne? Faktury vystavujem cez uctovnicky program a zatial som tam ziadne take prehlasenie nedavala. Vdaka.
Blankake
15.03.10,11:12
Dakujem za pomoc! Aj ja som to takto nejako pochopila. Napriek tomu si myslim, ze klientovi radsej oznamim, co je vo veci, ako keby mali vzniknut nejake nedorozumenia.
A to s tou fakturou...musim tu poslednu vetu uvadzat? Je to povinne? Faktury vystavujem cez uctovnicky program a zatial som tam ziadne take prehlasenie nedavala. Vdaka.
Ináč informovať klienta o tom, že naďalej ostávaš neplatcom DPH, aj keď uvádzaš IČ DPH - to schvaľujem.
Tá formulka by sa mala uvádzať podľa zákona o dani z príjmov... tak neviem, ako to zapracovať cez účtovnícky program
kreslic
16.03.10,07:50
Dobrý deň.
Prečítal som si celé toto vlákno. Napriek tomu mám problém zorientovať sa.
Rád by som poprosil o pomoc.
Dodávka služieb do iného členského štátu EU tvorí ca. 90% mojej činnosti.
Jedná sa o stavebné projektové práce.
Projekty neautorizujem.
Väčšinou dostanem podklady mailom, hotový projekt takisto odmailujem, objednávateľ služby si ho skompletuje.
Objednávatelia sú vo svojej krajine platcami DPH.
Túto činnosť som doteraz vykonával na živnosť, nebol som platca DPH.
Založil som SRO, chcem sa zaregistrovať ako dobrovoľný platca DPH.


1- Predpokladám, že miesto dodania služby bude podľa § 15, Odsek a). Správne?
2- V žiadosti o registráciu pre DPH uvediem v riadku 24-Registrácia za platiteľa DPH podľa §4: ÁNO.
Čo mám uviesť v riadku 33-Registrácia pred prijatím služby z iného členského štátu, alebo pred dodaním do iného členského štátu podľa §7a? Obávam sa, že ak zadám ÁNO, DÚ ma zaregistruje len podľa §7a (mám informácie, že registrovanie dobrovoľného platcovstva DPH môže byť problém).
Ak zadám NIE, dopúšťam sa udania nesprávnych informácií?
Ďakujem.
proowe
16.03.10,08:59
prosim o radu...český neplatca DPH príde vykonať prácu pre slovenského platcu DPH na nehnuteľnosti v SR..je český neplatca DPH povinný zaregistrovat sa na slovenskom DÚ?...alebo ako je to vlastne v takomto prípade?
nika.sum
16.03.10,09:53
prosim o radu...český neplatca DPH príde vykonať prácu pre slovenského platcu DPH na nehnuteľnosti v SR..je český neplatca DPH povinný zaregistrovat sa na slovenskom DÚ?...alebo ako je to vlastne v takomto prípade?

Kedze ide o pracu na nehnutelnosti, DPH musi ist do toho statneho rozpoctu kde sa nehnutelnost nachadza. Neviem, ci sa da uplatnit prenos danovej povinnosti na slovenskeho odberatela aj v tomto pripade ked dodavatel je neplatitel DPH v cechach. Ide o sluzby podla § 16 odst. 1. Ak prenos danovej povinnosti mozny nie je, tak sa bude musiet cesky podnikatel zaregistrovat na Slovensku. Snad sa k tomu prenosu niekto vyjadri.
auctovnicka
16.03.10,19:23
Dobry den,

chcem sa spytat co mam vlastne skor robit, prisiel mi novy klient, je szco a nie je platcom dph. Vykonava prepravu kamionov /nie s tovarom, ide o nove kamiony, ktore si niekto kupi napr. z Mannu a vezie ho do napr. Janova/, tuto prepravu fakturuje ceskej s.r.o.,ktora ma iba pridelene pred dic CZ, takze predpokladam, ze nie je platcom dph. Jeho rocny prijem nie je vobec velky, cca 6600 eur. Ma sa zivnostnik registrovat, ked ano prosim Vas akym sposobom a ci mu vznikne aj povinnost podavat vykazy?

Ospravedlnujem sa mozno za drze otazky, ale je taky frmol, som chora a nemam tolko casu hladat este tuto temu, aby nieco nezanedbal.

Velmi pekne dakujem
nika.sum
16.03.10,20:02
Dobry den,

chcem sa spytat co mam vlastne skor robit, prisiel mi novy klient, je szco a nie je platcom dph. Vykonava prepravu kamionov /nie s tovarom, ide o nove kamiony, ktore si niekto kupi napr. z Mannu a vezie ho do napr. Janova/, tuto prepravu fakturuje ceskej s.r.o.,ktora ma iba pridelene pred dic CZ, takze predpokladam, ze nie je platcom dph. Jeho rocny prijem nie je vobec velky, cca 6600 eur. Ma sa zivnostnik registrovat, ked ano prosim Vas akym sposobom a ci mu vznikne aj povinnost podavat vykazy?

Ospravedlnujem sa mozno za drze otazky, ale je taky frmol, som chora a nemam tolko casu hladat este tuto temu, aby nieco nezanedbal.

Velmi pekne dakujem

Podla toho co pisete, ide vlastne o prepravu tovaru - kedze su to nove kamiony a on zabezpecuje ich prepravu z jedneho miesta na druhe. Kedze v tomto pripade ide o ZO, kt. je usadena v CZ /mimochodom vyzera to ze je aj platitelom DPH v CZ - to pred DIC znamena identifikacne cislo DPH/ a preprava tovaru medzi clenskymi statmi pre zdanitelne osoby sa posudzuje podla par.15 odst.1, miesto dodania je tam kde je prijemca usadeny, ma slovensky zivnostnik povinnost este pred uskutocnenim sluzby sa zaregistrovat podla par.7a, fakturovat bude bez DPH a sluzbu uvadzat v SV.
Viac o suhrnnom vykaze:
http://www.porada.sk/t125514-suhrnny-vykaz-od-1-1-2010-a.html
auctovnicka
17.03.10,05:10
Podla toho co pisete, ide vlastne o prepravu tovaru - kedze su to nove kamiony a on zabezpecuje ich prepravu z jedneho miesta na druhe. Kedze v tomto pripade ide o ZO, kt. je usadena v CZ /mimochodom vyzera to ze je aj platitelom DPH v CZ - to pred DIC znamena identifikacne cislo DPH/ a preprava tovaru medzi clenskymi statmi pre zdanitelne osoby sa posudzuje podla par.15 odst.1, miesto dodania je tam kde je prijemca usadeny, ma slovensky zivnostnik povinnost este pred uskutocnenim sluzby sa zaregistrovat podla par.7a, fakturovat bude bez DPH a sluzbu uvadzat v SV.
Viac o suhrnnom vykaze:
http://www.porada.sk/t125514-suhrnny-vykaz-od-1-1-2010-a.html

No vlastne ide o prepravu tych novych kamionov-tovaru, ale on si fakturuje iba prejazdene km a stojne. On v skutocnosti urobi pre tu cesku s.r.o. iba sluzbu, ze prepravi kamion z bodu A do bodu B a fakturuje tie km.
Fakt neviem ci tomu spravne rozumiem, studujem si teraz link o SV.
Vopred dakujem za rady.
nika.sum
17.03.10,05:27
prave preto, ze ide o prepravu novych kamionov, kt. by som ja osobne povazovala za prepravu tovaru, a preprava tovaru je podla §15 odst.1. . Mal by sa na slovensku zaregistrovat podla § 7a (este pred uskutocnenim sluzby), fakturovat bude bez DPH, uvedie ju v SV a cesky prijemca-odberatel si sluzby samozdani. Ale to som Vam uz napisala. SV by mohol podavat stvrtrocne.
auctovnicka
17.03.10,07:00
prave preto, ze ide o prepravu novych kamionov, kt. by som ja osobne povazovala za prepravu tovaru, a preprava tovaru je podla §15 odst.1. . Mal by sa na slovensku zaregistrovat podla § 7a (este pred uskutocnenim sluzby), fakturovat bude bez DPH, uvedie ju v SV a cesky prijemca-odberatel si sluzby samozdani. Ale to som Vam uz napisala. SV by mohol podavat stvrtrocne.

Sa ospravedlnujem, ale nevidela som Vasu odpoved. Uz tomu zacinam rozumiet, ved to tu vsetko aj studujem, ale mam dojem, ze nic neviem...
Este prosim Vas jedna otazka, ked este tento rok nevydal fa, musi registraciu stihnut pred vystavenim fa v r.2010, nemal tuto povinnost k 1.1.2010?
Resp. ak by fa uz bol vystavil po 1.1.2010 a neregistroval sa, budu pre neho nejake sankcie?
Najhorsie je to, ze on si prisiel dat urobit danove priznanie a ja som prisla na to, ze ma tuto registracnu povinnost, vzhladom k jeho cinnosti. A potom baba rad.

dakujem
nika.sum
17.03.10,07:12
Sa ospravedlnujem, ale nevidela som Vasu odpoved. Uz tomu zacinam rozumiet, ved to tu vsetko aj studujem, ale mam dojem, ze nic neviem...
Este prosim Vas jedna otazka, ked este tento rok nevydal fa, musi registraciu stihnut pred vystavenim fa v r.2010, nemal tuto povinnost k 1.1.2010?
Resp. ak by fa uz bol vystavil po 1.1.2010 a neregistroval sa, budu pre neho nejake sankcie?
Najhorsie je to, ze on si prisiel dat urobit danove priznanie a ja som prisla na to, ze ma tuto registracnu povinnost, vzhladom k jeho cinnosti. A potom baba rad.

dakujem

§7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Takze este skor ako sluzby dodal, tak sa mal zaregistrovat. Ci budu sankcie neviem ale urcite by mal tak urobit co najskor.

A este preprava tovaru v suvislosti z vyvozom tovaru do tretich statov § 47 odst.6 (cize mimo EU) je oslobodena od DPH a nejde ani do SV - keby ste nahodou robili aj tuto prepravu.

Chyba je ze podnikatelia sa vela pripadoch nezaujimaju o zmeny - hlavne ti igelitkový a potom je uz neskoro ked sa to zisti pri spracovani ucta za rok dozadu. Zial ak bude sankcia, nie je to vasa chyba...
auctovnicka
17.03.10,07:17
§7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Takze este skor ako sluzby dodal, tak sa mal zaregistrovat. Ci budu sankcie neviem ale urcite by mal tak urobit co najskor.

A este preprava tovaru v suvislosti z vyvozom tovaru do tretich statov § 47 odst.6 (cize mimo EU) je oslobodena od DPH a nejde ani do SV - keby ste nahodou robili aj tuto prepravu.

Dakujem naozaj za trpezlivost, viem, ze kazdy toho ma teraz vela....
Ak sa Vas mozem este spytat na nazor, ked sa bude registrovat, ked bude SV podavat u neho to nehrozi, nema ziaden comp, asi by som mala byt ja poverena? Inak ineho klienta nemam, co by sa musel registrovat.

dakujem
nika.sum
17.03.10,08:46
Dakujem naozaj za trpezlivost, viem, ze kazdy toho ma teraz vela....
Ak sa Vas mozem este spytat na nazor, ked sa bude registrovat, ked bude SV podavat u neho to nehrozi, nema ziaden comp, asi by som mala byt ja poverena? Inak ineho klienta nemam, co by sa musel registrovat.

dakujem

Ano vy budete mat splnomocnenie, v tej teme co som Vam pripla, je popisany presny postup ako na to. Tiez info najdete na stranke drsr.sk. Tiez to este nemam dotiahnute do konca:)
evkap.
17.03.10,09:11
dobry den nenasla som odpoved na moj problem dufam ze by vedel niekto pomoct.
som zaregistrovana na DU ako platca DPH §7a. vystavujem fa. za prekladatesku sluzby do HU tiez platcovi DPH.
posielam suhrnne vykazy elektronicky na DU. Ale co s vykazom DPH? aj tem musim vyplnovat?? a ak ano tak mesacne alebo stvrrocne? dakujem pekne za kazdu radu.
Blankake
17.03.10,09:17
dobry den nenasla som odpoved na moj problem dufam ze by vedel niekto pomoct.
som zaregistrovana na DU ako platca DPH §7a. vystavujem fa. za prekladatesku sluzby do HU tiez platcovi DPH.
posielam suhrnne vykazy elektronicky na DU. Ale co s vykazom DPH? aj tem musim vyplnovat?? a ak ano tak mesacne alebo stvrrocne? dakujem pekne za kazdu radu.
Si platca DPH? Ak sa zaregistrovaná podľa par. 7a kvôli dodávaniu služieb do iného ČŠ, tak sa nestávaš platcom DPH (nepodávaš priznanie DPH). Akurát štvrťročne podávaš súhrnný výkaz.
nika.sum
17.03.10,09:34
Ak budete iba dodavat sluzby do ICŠ §15 odst. a ste registrovana podla §7a, tak by ste mali podavat iba SV, ten mozete aj stvrtrocne, DP DPH by ste nemali podavat - nebudete mat totiz danovu povinnost. Ak by ste sluzby prijali a vznikla by vam povinnost ich samozdanit, musite podat DP.

Ospravedlnujem sa, mala som to rozpisane, vyrusili ma a kym som to poslala, uz Vam odpovedali.
Rozalka
17.03.10,18:02
Metodický pokyn zo začiatku roka bol doplnený (je takisto na 27 strán, ešte som to doslova neporovnávala, prebehla som len tak "očne" a našla som malú zmenu na str. 22)
Monika Kováčová
17.03.10,18:04
uff.. napadlo ma, či opatrovateľky so živnosťou SR - podnikajúce napr. v Rakúsku - nemusia byť registrované podľa § 7a?
nika.sum
17.03.10,18:47
uff.. napadlo ma, či opatrovateľky so živnosťou SR - podnikajúce napr. v Rakúsku - nemusia byť registrované podľa § 7a?

Pozerala som kam by sa to dalo zaradit, nenasla som nic v § 16, tak by sa to malo riadit pravidlom podla §15 odst.1 alebo 2. Tam zalezi na tom, komu su poskytnute sluzby, vo vacsine pripadov asi nezdanitelnej osobe a vtedy plati, ze miesto dodania je tam kde ma poskytovatel sidlo. V pripade odst.2, nie je povinnost sa registrovat. Ale toto je moj nazor, podla toho ako som to pochopila ja, ak sa mylim, budem rada ak ma opravite.
nika.sum
19.03.10,08:09
Tak prave som zistila, ze jeden klient - s.r.o. mal v januari povinnost sa zaregistrovat, prijal sluzbu registraciu domeny od firmy registrovanej v CZ. Nakolko je to klient, co to nosi raz do roka a este aj to na poslednu chvilu prisla som na to az teraz, lebo mal v r. 2009 od tej firmy faktury na rocny poplatok, tak som hned volala ci si ho tento rok predlzoval, takze ano. Ma niekto skusenost ako DU reaguje na oneskorenu registraciu podla §7a odst.1 a za oneskorene samozdanenie? Ja si myslim, ze takych firiem bude neurekom a hlavne sa to zisti az pri spracovani uctovnictva za r. 2010 v 1Q/2011, ked su to tí igelitkový.

Pred chvilou som zistila, ze nastastie tento rok si neobjednal tu sluzbu, zle ma pochopil v telefone. Ale nemate nikto skusenost ako na oneskorencov reaguje DU zaujimalo by ma to a urcite viacerych, lebo taketo pripady sa urcite stanu.
nika.sum
22.03.10,06:42
Ahoj, sprostredkovanie účasti na firmy na stretnutí s niekym....mozem povazovat za sprostredkovanie sluzieb a ked to bolo pre zdanitelnu osobu idem podla §15 odst.1, je to tak?
riuska
23.03.10,20:34
Ahojte,
vsade je tu hovori o sluzbe....ako je to s tovarom?
Neplatca DPH nakupuje tovar z krajin mimo unie, na colnici zaplati DPH...Takze tovar je zatazeny DPH. Dalej tovar predava do clenskej krajiny (ciech) neplatcovi DPH. Takze neplatca predava neplatcovi DPH v ramci unie (nie je ani jeden registrovany pre DPH). Maju povinnost sa registrovat alebo je nejaka hranica , ktoru ked prekrocia sa musia registrovat?
dakujem za odpoved
riuska
24.03.10,13:17
Prosim, nikto sa nenajde?
macula
30.03.10,11:40
Ahojte,
chcem si overiť, či SZČO neplatca DPH na Slovensku sa musí zaregistrovať na DÚ keď chce ist pracovať do CZ (murárske práce) a bude fakturovať CZ firme. Aký je postup ak CZ firma je platca DPH v CZ a ak nie je platca DPH
macula
30.03.10,12:29
Ahojte,
chcem si overiť, či SZČO neplatca DPH na Slovensku sa musí zaregistrovať na DÚ keď chce ist pracovať do CZ (murárske práce) a bude fakturovať CZ firme. Aký je postup ak CZ firma je platca DPH v CZ a ak nie je platca DPH
posúvam....
ALBO
30.03.10,14:45
Ahojte,
chcem si overiť, či SZČO neplatca DPH na Slovensku sa musí zaregistrovať na DÚ keď chce ist pracovať do CZ (murárske práce) a bude fakturovať CZ firme. Aký je postup ak CZ firma je platca DPH v CZ a ak nie je platca DPH

To budu prace na nehnutelnosti par. 16/1, miesto dodania je,kde sa nehnutelnost nachadza.Na DU na Slovensku sa neregistrujete ani suhrnny vykaz. Musite si zistit v CR ,ci sa mate registrovat. Je vysokopravdepodobne, ze cesi maju v zakone obdobu nasho par.69/2 a to by znamenalo, ze cesky odberatel sluzbu dodani /platitel aj neplatitel/.
ALBO
30.03.10,15:03
Ahojte,
vsade je tu hovori o sluzbe....ako je to s tovarom?
Neplatca DPH nakupuje tovar z krajin mimo unie, na colnici zaplati DPH...Takze tovar je zatazeny DPH. Dalej tovar predava do clenskej krajiny (ciech) neplatcovi DPH. Takze neplatca predava neplatcovi DPH v ramci unie (nie je ani jeden registrovany pre DPH). Maju povinnost sa registrovat alebo je nejaka hranica , ktoru ked prekrocia sa musia registrovat?
dakujem za odpoved

V tejto teme sa pise o sluzbach, pretoze novela zakona riesi po novom registraciu len pri sluzbach. V suvislosti s dodananim tovarov nedoslo k zmene zakona, takze ked predavate tovar do ceska tak nic. Keby ste kupovali od cecha platitela tak tam mate limit pre registraciu 13 941 EUR. par.11/4
macula
30.03.10,16:41
To budu prace na nehnutelnosti par. 16/1, miesto dodania je,kde sa nehnutelnost nachadza.Na DU na Slovensku sa neregistrujete ani suhrnny vykaz. Musite si zistit v CR ,ci sa mate registrovat. Je vysokopravdepodobne, ze cesi maju v zakone obdobu nasho par.69/2 a to by znamenalo, ze cesky odberatel sluzbu dodani /platitel aj neplatitel/.
Ďakujem za odpoveď, takže ak by mali v ČR obdobu nášho §69/2, tak by to pre slovenského SZČO znamenalo, že sa nemusí nikde registrovať ?
macula
31.03.10,06:07
To budu prace na nehnutelnosti par. 16/1, miesto dodania je,kde sa nehnutelnost nachadza.Na DU na Slovensku sa neregistrujete ani suhrnny vykaz. Musite si zistit v CR ,ci sa mate registrovat. Je vysokopravdepodobne, ze cesi maju v zakone obdobu nasho par.69/2 a to by znamenalo, ze cesky odberatel sluzbu dodani /platitel aj neplatitel/.
A ešte jedna otázka, musí na vystavenej faktúre uviesť nejaký odkaz na paragraf alebo smernicu?
ALBO
31.03.10,16:44
Ďakujem za odpoveď, takže ak by mali v ČR obdobu nášho §69/2, tak by to pre slovenského SZČO znamenalo, že sa nemusí nikde registrovať ?
este aj nieco ako je v par. 5 pis.b.
danuskas
31.03.10,18:08
Prosím o radu.
Nie som platca DPH. Môj nový dodávateľ z ČR mi vystavil faktúru na tovar bez DPH a nie je ochotný prirátať DPH. Musím sa registrovať na daňovom úrade? Asi áno, ale čo to pre mňa znamená? Môžem byť aj naďalej neplatcom DPH?

Ďakujem
ALBO
04.04.10,15:57
Prosím o radu.
Nie som platca DPH. Môj nový dodávateľ z ČR mi vystavil faktúru na tovar bez DPH a nie je ochotný prirátať DPH. Musím sa registrovať na daňovom úrade? Asi áno, ale čo to pre mňa znamená? Môžem byť aj naďalej neplatcom DPH?

Ďakujem
POdla mna sa nemusite registrovat.Za dan je zodpovedny dodavatel. On nesmie oslobodit tovar ak nesplna podmienky.Ak vsak je ta dodavka spolu s ostatnymi vasiimi nadobudnutiami tovaru za posledny rok viac ako 42o tis. tak se sa uz mali zaregistrovat par 11/4/b. Tato registracia je len pre nadobudnutie tovaru z EU, budete odvadzat DPH a podavat priznanie ale nebudete mat narok na odpocitanie.
sameika
07.04.10,16:09
Dobrý večer, poprosím o radu vo veci registrácie. Klient dodáva službu do zahraničia - konkrétne Nemecka, softvérové služby, pri školení v januari 2010 mi lektorka potvrdila povinnosť registrácie podľa par. 7a. Takže sme podali žiadosť o registráciu a následne nám daňový úrad vydal IČ DPH. vo februári sa klient rozhodol o registráciu podľa par. 4 - a pri vydaní rozhodnutia sme dostali pokutu za neskorú registráciu pri prekročení obratu 49790 Eur. Znova opakujem, že ide výlučne o dodanie služieb do krajín EU konkrétne do Nemecka. Teraz mam v tom dosť zmätok, vopred ďakujem. :(
skonline
07.04.10,16:50
Ten obrat si predpokladám uviedla v ziadosti o registraciu. Bol to obrat s miestom dodania v TUZEMSKU podla definicie zo zakona o DPH §4 ods.9?

"Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42."
sameika
07.04.10,17:18
ano, uviedla, vyzadovali to ..
sameika
07.04.10,17:19
ano, uviedla, ziadali to,,
sameika
07.04.10,17:22
ano, uviedla, ziadali si to....
sameika
07.04.10,17:24
pardon - blbne mi net, tak mi to hodilo 3x.. :)
skonline
07.04.10,17:34
Ved prave v tlacive na registraciu je poznamka ze obrat uvadzas v zmysle §4, teda ak klient ma len vynosy(prijmy) z miestom dodania mimo tuzemska, napr.tie sluzby sluzby do nemecka, mala si tam uviest nulu.
sameika
07.04.10,17:39
no priznavam, bola to odniest asistentka, kt je priamo v KE a vravela som jej, ze nech povie na danovom, ze sluzby su dodavane do clenskych krajin EU,,,, a vraj to povedala pani na registrature a ta povedala, ze je to v poriadku,,,, tak neviem, kde nastala zrada,,, asi to tam vazne dopisala,,, hm,,, mozme sa odvolat?
sameika
08.04.10,08:40
no priznavam, bola to odniest asistentka, kt je priamo v KE a vravela som jej, ze nech povie na danovom, ze sluzby su dodavane do clenskych krajin EU,,,, a vraj to povedala pani na registrature a ta povedala, ze je to v poriadku,,,, tak neviem, kde nastala zrada,,, asi to tam vazne dopisala,,, hm,,, mozme sa odvolat?


poradite? môžem sa teda odvolať? :(
miškova
10.04.10,19:48
"SRANDOVNY PRIPAD"
Konatel S.R.O.doteraz neregistrovanej pre DPH, si v januari sadol k PC a objednal si reklamu zverejnovanu na internete. Tato reklama sa hradi cez kreditku, udaje firmy aj kreditky zadal ... Reklama sa na nete pekne objavila a z kreditky odislo 5EUR (ano, dohodnuta cena za reklamu bola len 5EUR). 15.2. prisla mailom faktura z IRSKA!!!!! Konatel mi hned zavolal, ze "pomoc, prijal som sluzbu z EU". Nahnala som ho na DU, vybavit registraciu podla §7a .... samozrejme vsetko je uz po termine.
Mam pred sebou fakturu za reklamne sluzby z IRSKA s datumom dodania sluzby 31.1.2010 na sumu 5EUR. Karticku o registracii k DPH §7a od 15.2.2010.
Danova poivinnost bude 0,95EUR a podam danove priznanie za 1/2010 ... samozrejme po termine????
Ake pokuty moze pan konatel ocakavat?
Dakujem velmi pekne za odpoved.
takže sa ten klient zaregistrova za platitela podla § 7, a podal DP kde odviedol dan z tej sluzby? chapem to správne? Nedaval to ako samozdanenie? dakujem
kattka.c
18.04.10,03:34
Prosim Vas,

Firma (nie je reg pre DPH) kupuje letenky letenky pre zamestanacov (na pracovnu cestu). Kupuju ich cez internet napr. Ryan air. Je to prijatie sluzby podla § 7 ? Musi sa koli tomu registrovat? Letenku kupuje iba raz rocne ... tak sa mi to zda zbytocne ... Ako to je?
Dakujem
Wapo
18.04.10,16:08
Uvažujem správne: stavebné práce na nehnuteľnosti v ČR: [B]Príklad 1: A -odberateľ česká firma , platca DPH CZ, B- dodávateľ slovenská fa platca DPH SK, C – neplatca DPH (subdodávateľ pre B):
A – samozdaní faktúru od B, B –vystaví faktúru A bez DPH (par 16/1), C – vystaví faktúru bez DPH, ani B a ani C nedávajú SV.

Príklad 2: A aj B to isté, C platca DPH
– riešenie ako príklad 1 (odvolávka na par. 16/1),
- alebo C vystaví fa so slov. DPH (odvolávka na par 15 – sídlo príjemcu) fakturácia A-B ostáva nezmenená,
- alebo B sa musí zaregistrovať na IČ DPH CZ a fakturuje A s DPH CZ, C vystaví fa B bez DPH (par 16/1)
- alebo ak sa B nezaregistruje musí sa zaregistrovať C na IČ DPH CZ, čo bude nevýhodné pre B lebo si DPH CZ od C nemôže odpočítať. SV nepodáva ani v jednom riešení nik.
kattka.c
22.04.10,11:15
Prosim Vas,

Firma (nie je reg pre DPH) kupuje letenky letenky pre zamestanacov (na pracovnu cestu). Kupuju ich cez internet napr. Ryan air. Je to prijatie sluzby podla § 7 ? Musi sa koli tomu registrovat? Letenku kupuje iba raz rocne ... tak sa mi to zda zbytocne ... Ako to je?
Dakujem

prosim poradi mi niekto?
nika.sum
22.04.10,11:29
Prosim Vas,

Firma (nie je reg pre DPH) kupuje letenky letenky pre zamestanacov (na pracovnu cestu). Kupuju ich cez internet napr. Ryan air. Je to prijatie sluzby podla § 7 ? Musi sa koli tomu registrovat? Letenku kupuje iba raz rocne ... tak sa mi to zda zbytocne ... Ako to je?
Dakujem

Podla §16 odst.4 miestom dodania dopravy osob je miesto, kde sa doprava vykonava.... Urcite sa nemusite registrovat podla §7a, nakolko nejde o §15 odst.1. Podla mojho nazoru spolocnost, kt. letenky vydava Vam ich bude fakturovat s DPH a pod IC DPH tej krajiny ktorej sa to tyka.
kattka.c
22.04.10,11:56
dakujem :)
nika.sum
23.04.10,06:52
Ludkovia, rano ma napadla otazka od kattka.c ohladne leteniek. Dost by ma zaujimalo v praxi ako sa tie letenky uctuju. Mate uz niekto takuto fakturu? Podla zakona je miestom dodania dopravy osob miesto kde sa doprava vykonava a ked to spravne chapem ak je to cez viac krajin tak by sa DPH mala rozuctovat. Neviem ci pri leteckej doprave sa neberie do uvahy krajina odletu? A ako je to ked si objednavate aj spiatocnu letenku, dostavate dve faktury? Pod akym IC DPH to firma fakturuje? Nemam zatial takyto pripad ale urcite by riesenie uctovania ocenili viacerí.
Heni
29.04.10,19:56
mám dilemu... neviem, či zaregistrovať podľa § 7a klampiara, ktorý v zahraničí robí izoláciu rúr plechom, teda stavebná klampiarčina, plus sem-tam nejaké žľaby - oboje v areáli elektrárne.
či sa to berie podľa § 15 ods. 1 - "bežná" služba, či postupovať podľa § 16 - ako práca na nehnuteľnosti... riešili ste už niekto takéhoto živnostníka?
na DU mi len opakovali, že zaradiť to musím ja, podľa príslušných § a dookola citovali § 15 a § 16...
prosím, kam by ste to zaradili?
nika.sum
30.04.10,04:38
mám dilemu... neviem, či zaregistrovať podľa § 7a klampiara, ktorý v zahraničí robí izoláciu rúr plechom, teda stavebná klampiarčina, plus sem-tam nejaké žľaby - oboje v areáli elektrárne.
či sa to berie podľa § 15 ods. 1 - "bežná" služba, či postupovať podľa § 16 - ako práca na nehnuteľnosti... riešili ste už niekto takéhoto živnostníka?
na DU mi len opakovali, že zaradiť to musím ja, podľa príslušných § a dookola citovali § 15 a § 16...
prosím, kam by ste to zaradili?

Ja by som to zaradila do §16 odst. - praca na nehnutelnosti. Inak na danovom su uzasní, chcela by som vediet ako to potom kontroluju.:confused:
matuma
30.04.10,10:45
Súhlasím s príspevkom vyššie - už podľa názvu stavebná klampiarčina by som to dala k nehnuteľnosti. Ja účtujem montáže klimatizácií. V minulých rokoch to bolo súčasťou budovy ale teraz sa to dá odpisovať samostatne. Inak na stránke drsr, je k prácam na nehnuteľnosti nejaký pokyn, aj s rozhodnutiami európskeho súdu možno by sa dalo aj v tom niečo nájsť.
Heni
01.05.10,05:31
Ja by som to zaradila do §16 odst. - praca na nehnutelnosti. Inak na danovom su uzasní, chcela by som vediet ako to potom kontroluju.:confused:

a takáto faktúra od neplatcu DPH musí obsahovať odvolávku že je vystavená v súlade s čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme ... t.j. že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná?
Heni
03.05.10,05:50
posúvam...
ALBO
03.05.10,05:58
a takáto faktúra od neplatcu DPH musí obsahovať odvolávku že je vystavená v súlade s čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme ... t.j. že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná?

Toto platí len pre Fa podľa §15/1(§73). Vy si musíte zistiť v štáte, v ktorom robí práce na nehnuteľnosti, či sa u nich tiež prenáša D povinnosť na odberatela tak ako je to u nás ( 69/2) Ak ano potom fakturujete bez DPH a napíšete odkaz o prenose DP. Ak nie tak sa tam registrujete a fakturujete s ich DPH.
ALBO
03.05.10,06:06
Ludkovia, rano ma napadla otazka od kattka.c ohladne leteniek. Dost by ma zaujimalo v praxi ako sa tie letenky uctuju. Mate uz niekto takuto fakturu? Podla zakona je miestom dodania dopravy osob miesto kde sa doprava vykonava a ked to spravne chapem ak je to cez viac krajin tak by sa DPH mala rozuctovat. Neviem ci pri leteckej doprave sa neberie do uvahy krajina odletu? A ako je to ked si objednavate aj spiatocnu letenku, dostavate dve faktury? Pod akym IC DPH to firma fakturuje? Nemam zatial takyto pripad ale urcite by riesenie uctovania ocenili viacerí.
Podľa § 46 je medzinarodná preprava oslobodená. Takže ak Vám zahraničná Fy fakturuje letenky aj spiatočné /a tiež províziu -poplatok k tomu/ =medzi krajinami tak je to bez dodanenia/Ba-Londýn/. Ak by Vám tá zahraničná spoločnosť vyfakturovala let napr. Ba-KE =tuzemsko (nepokračovalo by lietadlo s ostatnými ľuďmi dalej) potom by ste to museli dodaniť aj províziu-samozrejme celé.
solcmiro
04.05.10,08:36
Dobrý deň,

bolo to tu už párkrát prebrané, napriek tomu by som sa k tomu vrátil. Nebudem rozpisovať zákon, dúfam že to bude v poriadku.

Podľa § 7a odsek 2, je zdaniteľná osoba - neplatca - povinná sa registrovať ak dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.

následne

§ 15 ods. 1 rieši miesto dodania zdaniteľnej osobe
§ 15 ods 2 rieši miesto dodania inej ako zdaniteľnej osobe
§ 15 ods. 3 Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

Možno že sa mýlim, ale podľa mňa, § 15 rieši iba miesto dodania zdaniteľnej, alebo nezdaniteľnej osobe a kde sa to miesto nachádza.

Následne § 16 ods. 1 upravuje, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť ........je miesto, kde sa tá nehnuteľnosť nachádza.

Keďže nehnuteľnosť zdaniteľnej osoby ktorá má sídlo napr. v Čechách sa môže teoreticky nachádzať aj napr. v rakúsku, tak zdanenie služieb vzťahujúcich sa na túto nehnuteľnosť rieši § 16 ods. 1.( tak som to doteraz pochopil)

Všetky tieto veci na seba nadväzujú a sú úzko spojené.

Takže, podľa môjho názoru, zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a dodáva službu do iného členského štátu sa má povinnosť registrovať podľa § 7a

Moja otázka: Je moje pochopenie zákona správne? Aký je v podstate dôvod na registráciu? Ak je to preto, aby mali daňové úrady lepší prehľad, a aby tie služby boli lepšie a jednoduchšie kontrolovateľné, prečo by do povinnosti registrácie nemal spadať § 16 ? Neviem, možno som to prehliadol, ale v zákone som nenašiel zmienku o tom, čo by tento § z povinnosti registrácie vylúčilo.

PS: na začiatku tejto témy sú dva odkazy na výklad tohto problému z daňového riaditeľstva Slov. rep. vo formáte PDF V Jednom však zmizla (alebo bola dodaná?) veta:
"ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí podľa § 16 zákona o DPH"



Za prípadné chyby sa ospravedlňujem a za každý Váš názor Vám vopred ďakujem.
Rizotka
04.05.10,13:42
Dobrý podvečer.Dnes som bola na DÚ opýtať sa na povinnosť registrácie neplatiteľa DPH,ktorý dodáva služby do ČS.Jedná sa o môjho manžela,ktorý cez Slovenskú firmu prijme objednávku na práce v EU,následne faktúruje služby-stavebné práce slovenskej firme.Pani mi ochotne poradila a usmernila ma s odvolávkou na §15 ods.1 a §16 ods.1.Ak sú poskytovateľ a príjemca služby usadení v rozdielnych členských štátoch,prenesie sa daňová povinnosť na príjemcu.A fakturuje Slovenskej firme,jedná sa o stavbu-nehnuteľnosť,takže sa nemusí registrovať. Tak sa mi uľavilo.
nika.sum
06.05.10,11:33
Dobrý deň,

bolo to tu už párkrát prebrané, napriek tomu by som sa k tomu vrátil. Nebudem rozpisovať zákon, dúfam že to bude v poriadku.

Podľa § 7a odsek 2, je zdaniteľná osoba - neplatca - povinná sa registrovať ak dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.

následne

§ 15 ods. 1 rieši miesto dodania zdaniteľnej osobe
§ 15 ods 2 rieši miesto dodania inej ako zdaniteľnej osobe
§ 15 ods. 3 Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

Možno že sa mýlim, ale podľa mňa, § 15 rieši iba miesto dodania zdaniteľnej, alebo nezdaniteľnej osobe a kde sa to miesto nachádza.

Následne § 16 ods. 1 upravuje, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť ........je miesto, kde sa tá nehnuteľnosť nachádza.

Keďže nehnuteľnosť zdaniteľnej osoby ktorá má sídlo napr. v Čechách sa môže teoreticky nachádzať aj napr. v rakúsku, tak zdanenie služieb vzťahujúcich sa na túto nehnuteľnosť rieši § 16 ods. 1.( tak som to doteraz pochopil)

Všetky tieto veci na seba nadväzujú a sú úzko spojené.

Takže, podľa môjho názoru, zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a dodáva službu do iného členského štátu sa má povinnosť registrovať podľa § 7a

Moja otázka: Je moje pochopenie zákona správne? Aký je v podstate dôvod na registráciu? Ak je to preto, aby mali daňové úrady lepší prehľad, a aby tie služby boli lepšie a jednoduchšie kontrolovateľné, prečo by do povinnosti registrácie nemal spadať § 16 ? Neviem, možno som to prehliadol, ale v zákone som nenašiel zmienku o tom, čo by tento § z povinnosti registrácie vylúčilo.

PS: na začiatku tejto témy sú dva odkazy na výklad tohto problému z daňového riaditeľstva Slov. rep. vo formáte PDF V Jednom však zmizla (alebo bola dodaná?) veta:
"ak dodáva alebo prijíma služby, pri ktorých sa miesto dodania služby určí podľa § 16 zákona o DPH"



Za prípadné chyby sa ospravedlňujem a za každý Váš názor Vám vopred ďakujem.

Registrovat podla §7a ma ten kto prijima alebo dodava sluzby podla §15 odst.1. Nie je v tom logika, ale ide iba o tieto sluzby. Ak chceme zistit ci nasa sluzba kt. sme prijali patri do tohto § alebo do § 16, musime prejst § 16 a ak sme to tam nenasli, tak ideme podla §15.
Neda sa v tom hladat logika, ja tiez tvrdim, ze ak je ta registracia a podavanie SV kvoli obmedzeniu podvodov, je to hlupost, pretoze ten kto chce podvadzat si najde inu moznost hoci aj sluzby podla § 16.
Rozalka
06.05.10,17:26
Som úplne mimotemy no musím sa trochu "vykecať"

Mám známeho, už som tu o ňom písala http://www.porada.sk/1368715-post20.html

Je to úplný počítačový analfabet, a skúste takému vysvetliť - cez telefón, ako sa má registrovať, keď má na papieriku adresu drsr.sk.
To, že sa má registrovať v inom členskom štáte, ho skoro vystrelo.
Delegáta má robiť od 1.6.-30.9., SV chce podať až v októbri.

Som zvedavá, ako z toho vykorčuľuje ........
nika.sum
07.05.10,06:02
Som úplne mimotemy no musím sa trochu "vykecať"

Mám známeho, už som tu o ňom písala http://www.porada.sk/1368715-post20.html

Je to úplný počítačový analfabet, a skúste takému vysvetliť - cez telefón, ako sa má registrovať, keď má na papieriku adresu drsr.sk.
To, že sa má registrovať v inom členskom štáte, ho skoro vystrelo.
Delegáta má robiť od 1.6.-30.9., SV chce podať až v októbri.

Som zvedavá, ako z toho vykorčuľuje ........

Asi to vyfakturuje az k 30.9.:). Len by sa mal aspon zaregistrovat. Je to uplne o nicom to podavanie SV, je vela takych ktorí sa v PC velmi nevyznaju a este k tomu ma danovy portal sam o sebe problemy. Ja som to uspesne zvladla (nakoniec SV podavala len jedna moja firma) a odlahlo mi.
kremenec
09.05.10,10:39
Priatelia, prelúskal som už pár hodín stránok a aj tak som si nie istý. Môžete mi poradiť?

Som sprievodca cestovného ruchu, neplatiteľ DPH a svoje služby idem dodávať cestovnej kancelárii, ktorá má sídlo v členskom štáte EU a je platiteľom DPH. Služby (sprevádzanie klientov tej cestovnej kancelárie) budem vykonávať na Slovensku, v Poľsku a v Maďarsku. Som SZČO, náklady účtujem paušálne. Musím sa registrovať podľa paragrafu 7a? Ja si myslím, že áno, ale priznám sa, že som z toho už celkom domotaný, najmä to miesto dodania služby je mi úplne nejasné, raz z toho chápem, že je to štát, kde sídlim ja, inokedy štát, kde sídli môj odberateľ a už som našiel aj názor, že štát, kde sa služby fyzicky vykonávajú... ???
Rozalka
09.05.10,17:18
Podľa mňa sa musíš registrovať v každom štáte, kde budeš sprevádzať. Dala som dotaz na DRSR, ak ti to nesúri, vyčkaj na odpoveď.
kremenec
09.05.10,17:53
No, bohužiaľ mi to súri, lebo som to nechal na poslednú chvíľu a službu tomu odberateľovi začnem poskytovať už tento týždeň. Ale som aj tak zvedavý na odpoveď. Myslím si však, že registrácia v každom štáte nebude potrebná, lebo miesto dodania sa v paragrafe 15 (ktorému inak absolútne nerozumiem) je odvodené od sídla - aj keď nechápem, od koho sídla, ten paragraf je taký zamotaný, že to snáď ani nie je možné.
Bohužiaľ na mojom daňovom úrade nie sú až tak veľmi ochotní, ale vyplním registráciu a zajtra tam zájdem a skúsim to s nimi skonzultovať.
Rozalka
09.05.10,18:06
V § 15 sa píše ale aj toto:
(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

a v § 16:
(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Sprievodcovské služby patria medzi kultúrne alebo sa mýlim?
kremenec
09.05.10,18:18
Nie, sprievodcovské služby sú samostatnou kategóriou v živnostenskom zákone a nedá sa povedať, či sú kultúrne, technické, prírodovedecké, spoločenské, také alebo onaké.
Ale keby sme aj pre účely tejto debaty pripustili, že sprievodcovské služby sú v zmysle toho paragrafu "podobné" služby (čo však v praxi nepripustím :-) a teda miesto dodania služby nie je v štáte, kde sídli môj odberateľ, tak aj tak zo zákona nevyplýva, že by sa bolo treba registrovať v každom z tých štátov. Alebo som niečo prehliadol?
Rozalka
09.05.10,18:31
Ak miesto dodania nie je v štáte, kde sídli tvoj odberateľ, nemá kto tie služby "samozdaniť".
Treba zistiť, či podľa predpisov toho-ktorého štátu stačí sledovať hranicu pre registráciu alebo je registrácia povinná bez ohľadu na obrat. Predpokladám všaj že ak v zmysle Smernice Rady o spoločnom systéme máme takmer identické zákony o DPH, potom aj v tých iných štátoch platí - možno pod iným číslom - náš § 5.

PS: rozdelenie služieb v zákone DPH nekopíruje živnostenský zákon.
nika.sum
09.05.10,18:32
No pre Vas je dolezite kam sa tie sluzby zaradia. Ak by podla DU mali byt zaradene v par.16 ako kulturne, tak je miesto dodania tam kde sa fyzicky vykonavaju, cize DPH musi byt odvedena do stat.rozpoctu tej krajiny a pokial si to cestovna kancelaria nebude objednavat pod IC DPH danej krajiny kde ste poskytli sluzbu tak sa asi registracii v tej krajine nevyhnete. Ak by ste vsak zaradili tieto sluzby podla par.15 odst.1 vtedy by ste sa registroval podla 7a a podavali by ste SV a fakturoval bez DPH.
kremenec
09.05.10,18:42
No, pre istotu nebudem vôbec pripúšťať, že sprievodcovské služby patria pod §16 odst. 3 a myslím, že to v pohode uhrám, pretože iné zákony (o zájazdoch, živnostenský) sprievodcovskú službu jednoznačne odlišujú od iných (napríklad doprava, ubytovanie, stravovanie) a doslovne ju uvádzajú a tak ak ju tieto zákony doslovne uvádzajú, tak potom nie je dôvod predpokladať, že v zákone o DPH by sa skrývala pod pojmom "podobná" služba a preto sa na jej miesto dodania vzťahuje priamo §15 odst. 1.
kremenec
09.05.10,18:44
... vtedy by ste sa registroval podla 7a a podavali by ste SV a fakturoval bez DPH.

Čo je, prosím, SV?
Rozalka
09.05.10,18:44
Neskrýva sa pod "podobnou" ale pod kultúrnou, aspoň mne to tak pripadá. Držím palce, aby to bolo podľa teba.

SV = súhrnný výkaz
nika.sum
10.05.10,05:51
Podla mna je nadej aj v tom, ze ked robite pre cestovnu kancelariu, kt. podnika v ostatných statoch, ze bude v kazdom z nich zaregistrovana. V tom pripade by bol mozny prenos danovej povinnosti na cestovnu kancelariu, ale vzdy by museli sluzby byt objednavane pod IC DPH danej krajiny. Treba si najskor zistit, kam DU zaraduje sprievodcovske sluzby (nic neobhajite, ak sa DU rozhodne, ze je to § 16) a potom zistit ako je na tom cestovna kancelaria.
kremenec
10.05.10,06:13
Ďakujem, uvidíme, ako sa to vyvŕbi... K tomu všetkému som našiel v tomto vlákne ešte aj toto:


Povinnosť registrovať sa podľa § 7a máš, len v tom prípade, ak miesto dodania služby určíš podľa § 15 ods. 1. Ak miesto dodania služby určíš podľa § 16, nemáš povinnosť sa registrovať.

a to ma opäť domotáva... Idem na DÚ a uvidíme.
nika.sum
10.05.10,06:59
Ved to je to co sme Vam cely cas pisali, zalezi od toho podla akeho § budu sluzby posudzovane. Ak budu podla §15 odst.1 tak sa musite ist registrovat na nas DU podla §7a. Ak budu posudzovane podla § 16, tak sa na nasom DU nemate povinnost sa registrovat. Ale nakolko podla §16 kulturne sluzby (kam by som to ja zaradila) maju miesto dodania, tam kde sa fyzicky vykonavaju, tzn. ze DPH musi byt odvedena do statneho rozpoctu danej krajiny, hrozi ze by ste mohli mat povinnost registrovat sa v tej krajine.
kremenec
10.05.10,07:24
ok, ďakujem, nevedel som že ak by som sa dal pod §16, tak sa v SR nemusím registrovať ... ale tak či tak sa zaregistrujem, sprievodcovanie skutočne nepovažujem za "kultúrne" služby...
nika.sum
10.05.10,07:31
ok, ďakujem, nevedel som že ak by som sa dal pod §16, tak sa v SR nemusím registrovať ... ale tak či tak sa zaregistrujem, sprievodcovanie skutočne nepovažujem za "kultúrne" služby...

Len ono nezalezi za ake ich povazujete vy, ale DU v celej EU.:)
kremenec
10.05.10,07:38
No ale keďže to sa nikde nedozviem, tak musíme čakať na nejaký precedens ... :-) Ďakujem.