mturnova
03.12.09,12:41
Poradíte mi, prosím...
1. firma A predá stavbu firme B za určitú sumu – kúpna zmluva podpísaná 1.12.2009 (vystavená aj faktúra), v kúpnej zmluve je určená splatnosť do 21. 12. 2009
2. firma B sa stane vlastníkom – aj na katastri 3.12.2009 (rýchly vklad)
3. firma B nesplní podmienku kúpnej zmluvy – do 21.12.2009 nezaplatí
4. firma A odstúpi od zmluvy – ako sa vysporiada s firmou B? Môže firme B vystaviť dobropis v tej istej výške ako bola faktúra??? Ak áno, kedy vystaví dobropis v deň odstúpenia od zmluvy alebo až keď je firma B vymazaná v katastri????????????????????????? Bude výnos z predaja stavby a dobropis v jednom účtovnom období????

Je to správne, že faktúra za kúpu stavby sa vystaví dňom podpisu kúpnej zmluvy a nie vtedy, keď je vlastníctvo zapísané na liste vlastníctva?????

Prosím, pozrite sa mi na to. Je to veľmi špecifická situácia, ja viem, ale zaujíma ma Váš názor..... prosím prosím
esterax
04.12.09,08:10
Ahoj,

tak podľa mňa:

1. fakturácia môže byť v deň pospísania zmluvy - ale to by si mala mať v záverečných ustanoveniach alebo pri cenových podmienkach. Napríklad: zmluva je platná a účinná dňom podpisu kúpnej zmluvy obidvoma stranami. Alebo v tých cenových dojednaniach dokedy bude fakturácia. Zober si, žeby si mala úhradu kúpnej ceny v deň podpisu. A ináč ak by si nemala faktúru, tak by si jednoducho zaúčtovala tú kúpnu zmluvu - v deň podpisu zmluvy.

2. dobropis by som dala v deň odstúpenia od zmluvy - a zaúčtovala ho stornovaním výnosov použitých pri fakturácii.

Podľa mňa je to správne, lebo ti účtovníctvo odráža verný obraz skutočnosti. Zápis do katastra je len formálny úradný akt, na ktorý má katastrálny úrad určitú lehotu. Ak by som mala v zmluve aj dojednania, že dňom podpisu zmluvy kupujúci preberá nehnuteľnosti do užívania, tak by som tú nehnuteľnosť aj zaradila do užívania a nečakala tiež až na zápis.

To je môj názor ...