edep
03.12.09,12:53
zdravim vsetkych poradakov,
potrebujem poradit, robim uctovnictvo pre sro, uctujem v JU a subezne aj PU, pretoze som zaciatocnik v PU, (teoria je OK, uctovanie ziadna prax) zaujimalo by ma, ked porovnam vysledky z JU s PU, su odlisne o cca 1000€,
neviem ci je to spravne, v PU pohladavky a zavazky su zaratane vsetky , ci su uhradene alebo nie, v JU su zaratane iba tie uhradene, ???
prosim o radu ci tieto uvahy maju hlavu aj patu.
dakujem erika
andreaS
03.12.09,11:58
neviem si predstavit ako to vobec porovnat...

jedine, co ti moze sediet je akurat tak stav zavazkov a pohladavok... a penazny dennik s pokladnou...

rozdiel v PU a JU je zasadny v tom, ze JU pocita vysledok z rozdielu Vydavku a Prijmu (uhradeneho z penazneho dennika) a PU z rozdielu vynosov a nakladov tykajuce sa daneho roka, co z penazneho dennika nevycitas...

napr.
Zaplatis predplatne odbornej literatury na 10 rokov dopredu v ciastke 10.000,- (1,000/rok)...

V JU sa ti to prejavi okamzite vo vysledku a to tak, ze ti to hned v tom roku, kedy to uhradis ovplyvni danovy zaklad.

V PU to musis rozuctovat a vysledok ti to ovplyvni len vo vyske 1.000,- a ostatne budes postupne rozpustat do nakladov toho roka, kt. sa tyka...

takze pozor, je to zasadny rozdiel a da ti viac prace urobit z toho porovnatelne zostavy, resp. odkontrolovat si to medzi sebou...
cloe
03.12.09,12:03
zdravim vsetkych poradakov,
potrebujem poradit, robim uctovnictvo pre sro, uctujem v JU a subezne aj PU, pretoze som zaciatocnik v PU, (teoria je OK, uctovanie ziadna prax) zaujimalo by ma, ked porovnam vysledky z JU s PU, su odlisne o cca 1000€,
neviem ci je to spravne, v PU pohladavky a zavazky su zaratane vsetky , ci su uhradene alebo nie, v JU su zaratane iba tie uhradene, ???
prosim o radu ci tieto uvahy maju hlavu aj patu.
dakujem erika

V podstate, keď to zoberiem zjednodušene, tak áno, uvažuješ správne.
Keď v JU pripočítaš neuhradené pohľadávky a odpočítaš neuhradené záväzky, aký rozdiel by ti potom vyšiel?
Čím sa zaoberá s.r.o.? Je tam nejaký zostatok na sklade?
Je to však veľmi zjednodušené. V PU je ešte veľa iných vecí, ktoré ovplyvňujú HV, napr. časové rozlíšenie a pod.
edep
03.12.09,12:07
dakujem, v kutiku duse som si to aj myslela.
edep
03.12.09,12:09
V podstate, keď to zoberiem zjednodušene, tak áno, uvažuješ správne.
Keď v JU pripočítaš neuhradené pohľadávky a odpočítaš neuhradené záväzky, aký rozdiel by ti potom vyšiel?
Čím sa zaoberá s.r.o.? Je tam nejaký zostatok na sklade?
Je to však veľmi zjednodušené. V PU je ešte veľa iných vecí, ktoré ovplyvňujú HV, napr. časové rozlíšenie a pod.
sro nakupuje a predava hudobne nastroje, je to vacsinou co nakupi to aj preda.
cloe
03.12.09,12:11
Len tak zo zvedavosti? Kde ti zostáva vyšší HV. V PU alebo JU?
edep
03.12.09,12:16
Len tak zo zvedavosti? Kde ti zostáva vyšší HV. V PU alebo JU?
vyssi je v JU
Dáša_
03.12.09,12:19
mzdy nie sú?
jajko50
03.12.09,12:21
Vratim sa k počiatku Tvojej otázky - robím to v oboch podobách v JU aj v PU. Ak môžem poradiť nerob to. Rob PU podľa najlepšieho svedomia a vedomia -
"takto si len do hlávky
pochybností vkladáš brouky"
edep
03.12.09,12:26
Vratim sa k počiatku Tvojej otázky - robím to v oboch podobách v JU aj v PU. Ak môžem poradiť nerob to. Rob PU podľa najlepšieho svedomia a vedomia -
"takto si len do hlávky
pochybností vkladáš brouky"
:) OK, to som zistila,
ale bolo to prvy krat, co som zakusila PU,
tak som chcela kontrolu
andreaS
03.12.09,12:33
len na okraj: dlho som robila iba JU a PU som sa strasne bala... a ako som okusila PU a tu skvelu moznost kontroly, tak JU robim nerada... PU je sice kus pracnejsie, ale podla mna je jednoduchsie ;)
edep
03.12.09,12:36
ja som na tom velmi podobne, este sa PU bojim a este som neprisla na to ako kontorlovat v PU, mozes mi prosim poradit ak sa to da.
jajko50
03.12.09,12:37
len na okraj: dlho som robila iba JU a PU som sa strasne bala... a ako som okusila PU a tu skvelu moznost kontroly, tak JU robim nerada... PU je sice kus pracnejsie, ale podla mna je jednoduchsie ;)


ANO máš pravdu slovko jednoduché nemusí v tomto prípade byť pravdou.
Ak si zažiješ PU, tak na neho nedáš dopustiť - preto som tak poradil -- radšej nemiešať ani pre kontrolu.
jajko50
03.12.09,12:48
ja som na tom velmi podobne, este sa PU bojim a este som neprisla na to ako kontorlovat v PU, mozes mi prosim poradit ak sa to da.

No tak predsa aspon trochu k tej kontrole ak už to tak robíš.
Ak v priebehu účtovneho roka Ti nastane taký deň, že máš vyrovnané všetky záväzky a všetky pohľadávky -- nemáš nič dlhodobé, a ešte by sa dalo viac možností asi uviesť, tak by si mala teoreticky mať rovnaký HV.
andreaS
03.12.09,12:51
ja som na tom velmi podobne, este sa PU bojim a este som neprisla na to ako kontorlovat v PU, mozes mi prosim poradit ak sa to da.

doporucujem kupit Cenigovu (tzv. biblia uctovnikov) a ked budes mat v niecom nejasnosti, tak pohladaj na porade a v teme tykajucej sa tvojho problemu sa pytaj ;)

ja osobne uctujem v poradi:
- pohladavky
- zavazky
- pokladna
- banka
- interne doklady

Hlavne kvoli spravnemu saldokontu treba mat najskor nahodene dosle aj odoslane faktury a az potom uctovat ich uhradu.

A taka najvacsia kontrola spravnosti je inventarizacia uctov... to si proste vytlacis zostatky k dakemu obdobiu, kludne aj mesacne... a ides ucet po ucte a zistujes co presne predstavuje suma zostatku... takto pridem na chyby najrychlejsie...