nena0207
03.12.09,13:22
Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Som momentálne ešte na materskej dovolenke, no vo februáry mi končí. Som slobodná mamička s jedným dieťaťom, s otcom dieťaťa nebyvame v spoločnej domácnosti, platí výživné. Bývam s rodičmi, no ale prispievam im na byvanie a iné výdavky, no a som vlastne ako samostatná jednotka, stravujem sa s dcérou sama. Neviem ako to bude ked mi skončí rodičovský príspevok. Mám nárok na nejaké dávky od štátu ked som pred tým nebola zamestnaná, iba som skončila školu a išla na materskú? Poradte mi prosím. Za hociakú radu vopred dakujem.
zdenka131
03.12.09,21:38
Ahoj Pokiaľ ide o štátne sociálne dávky, za predpokladu, že Tvoj príjem spolu so spoločne posudzovanými osobami nedosiahne životné minimum, môžeš si na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny uplatniť nárok na dávku v hmotnej núdzi.
fulmaja
04.12.09,02:58
Súhlasím s príspevkom od zdenka131. Moja dcéra je v rovnakej situácii. Žije s nami v spoločnej domácnosti a my ako rodičia sa o ňu musíme postarať. Dávka v hmotnej núdzi nám nevyšla. Tiež nebola dcéra po skončení štúdia zamestnaná.
uct2007
04.12.09,04:45
Súhlasím s príspevkom od zdenka131. Moja dcéra je v rovnakej situácii. Žije s nami v spoločnej domácnosti a my ako rodičia sa o ňu musíme postarať. Dávka v hmotnej núdzi nám nevyšla. Tiež nebola dcéra po skončení štúdia zamestnaná.


Koľko má Vaša dcérka rokov? Moja dcéra už má 25 rokov a tiež býva s dieťaťom u nás. Na odbore sociálnych vecí a rodiny jej povedali, že má nárok na dávky v hmotnej núdzi a že jej ich budú vyplácať.
zdenka131
04.12.09,11:48
Kto sa spoločne posudzuje s občanom v hmotnej núdzi?

Na účely posudzovania hmotnej núdze sa spoločne posudzujú tieto fyzické osoby:

· manžel a manželka;

· rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti;

· rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s rodičmi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.
nena0207
07.12.09,09:23
Ahoj Pokiaľ ide o štátne sociálne dávky, za predpokladu, že Tvoj príjem spolu so spoločne posudzovanými osobami nedosiahne životné minimum, môžeš si na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny uplatniť nárok na dávku v hmotnej núdzi.
A kto sa posudzuje? V dome byvam ja s dcerkou, matka na materskej s 3 ročnou dcerou, otec zamestnaný, matkin brat, ktorý dostáva životné minimum, môj brat, ktorý chodí na strednú školu. Posudzujem sa ja s dcerou ako samostatná bytová jednotka?