FaLuMa
03.12.09,14:36
Keďže je stanovisko jednotlivých pobočiek ohľadom odhlasovania dohodárov na konci roka rôzne, pripájam vyjadrenie sa z ústredia. Prekvapilo ma že som odpoveď dostala ešte v deň zadania otázky - vyjadrujem vďaku p. Šefčíkovej.

Moja otázka:
Na základe skutočnosti že Vaši pracovníci na jednotlivých pobočkách poskytujú rôzne informácie, žiadam Vás o podanie výkladu k nasledovnému prípadu.



Firma - zamestnávateľ má uztvorené dohody o pracovnej činnosti s viacerými zamestnancami. Tieto dohody sú uzavreté buď na dobu určitú - pričom sa končia v priebehu kalendárneho roka (napr. do 31.3.2010), alebo na dobu neurčitú. V oboch prípadoch sa dohody prelínaju cez kalendárny rok. Všetky dohody sú riadne prihlásené v registri.



Je potrebné tieto dohody vždy k 31.12. kalendárneho roka odhlásiť a následne k 1.1. prihlásiť, a to aj napriek tomu, že nedošlo k ukončeniu dohody? Naopak, dohoda stále trvá.



Samozrejme pri ukončení dohody je zamestnanec odhlásený z registra dňom ukončenia dohody.



Z praxe, pri overovaní tejto skutočnosti na jednotlivých pobočkách sociálnej poisťovne Vám môžem potvrdiť že na niektorých pobočkách vaši pracovníci trvajú na odhlasovaní všetkých týchto dohôd vždy k 31.12 a potom aj pri ukončení dohody. Na iných pobočkách toto nevyžaduju, iba zákonom dané odhlásenie pri ukončení dohody.



V prípade, že je naozaj nutné tieto dohody odhlasovať k poslednému kalendárnemu dňu v roku a následne prihlásiť k prvému kalendárnemu dňu nového roka napriek tomu že dohoda stále trvá, prosím vás o uvedenie zákonnej normy na základe ktorej je toto prihlasovanie a odhlasovanie povinné.





Ich odpoveď:


Dobrý deň,

veľmi ma mrzí vaše konštatovanie, že nie všetky pobočky Sociálnej poisťovne podávajú v uvedenej veci rôzne stanoviská. Opätovne budú upozornené.

Zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť zamestnanca, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, na účely úrazového poistenia a garančného poistenia, pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu a odhlásiť ho najneskôr v deň po skončení pracovnoprávneho vzťahu (§ 231 ods. 1 písm. b) číslo 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov). Takže ak napr. je dohoda uzatvorená od 1. 12. 2009 a trvá do 31. 5. 2010, prihlášku je potrebné doručiť 30. 11. 2009 (resp. aj 1. 12. 2009 pre začatím výkonu práce), odhlášku je potrebné doručiť najneskôr 1. 6. 2010.
Dátum 31. 12. 2009 nie je ničím dôležitý (iba ak by dohoda trvala do 31. 12 .2009) – je to iba koniec roka, ale s odhlásením v prípadoch, ak dohoda trvala v roku 2009 a aj v roku 2010 bez prerušenia, nemá nič spoločné.

S pozdravom Šefčíková, odbor výberu poistného

KEJKA
03.12.09,13:43
nikdy neodhlasujem len preto, že je 31.12., A to ani vtedy ak dohoda bola do 31.12., ale je podpísaná nová dohoda od 1.1. - nedochádza k prerušeniu.
A s rôznorodým výkladom a pobočkách som sa nestretla, asi som mala šťastie.
Ešte poznamenám, že SP by mala byť aozaj ticho a byť ústretová v zmysle uvedeného príspevku - ved sme jej pomohli upratať ten ich mrník v databáze poistencov.
Dada
03.12.09,13:46
Super, u nás to vyžadovali.
truch
03.12.09,13:51
Tak ja som to urobila špatne. Dohoda o vykonaní práce: trvala od 26.11. do 30.11.2009. Dňa 1.12 som poslala prihlášku a zároveň aj odhlášku. Bola som v tom, že to musím urobiť do 8 dní a že v pohode stíham:mad::mad: Uvidíme čo z toho bude a či sa mi ujde pokuta.
Dada
03.12.09,15:28
Tak ja som to urobila špatne. Dohoda o vykonaní práce: trvala od 26.11. do 30.11.2009. Dňa 1.12 som poslala prihlášku a zároveň aj odhlášku. Bola som v tom, že to musím urobiť do 8 dní a že v pohode stíham:mad::mad: Uvidíme čo z toho bude a či sa mi ujde pokuta.

Tak toto už dávno neplatí. Teraz treba pred nástupom prihlásiť a po skončení odhlásiť.
GABRIELA
03.12.09,17:01
Mala so prihláseného dohodára, ktorrého som odhlasovala k 23.11.2009. Je to vysokoškolák. Dnes mu volali zo sociálky, že chcú potvrdenie o jeho príjmoch v tejto firme. Blbá otázka, ale neviete prečo? Ja nie som mzdár, lemn ma to zaujíma.
Ester plus
03.12.09,17:22
nikdy neodhlasujem len preto, že je 31.12., A to ani vtedy ak dohoda bola do 31.12., ale je podpísaná nová dohoda od 1.1. - nedochádza k prerušeniu.
A s rôznorodým výkladom a pobočkách som sa nestretla, asi som mala šťastie.
Ešte poznamenám, že SP by mala byť aozaj ticho a byť ústretová v zmysle uvedeného príspevku - ved sme jej pomohli upratať ten ich mrník v databáze poistencov.

Mne pri kontrole zo SP bolo povedané, že pri novej pracovnej zmuve alebo dohode, ktorá vznikne bezprostredne pri ukončení povodnej pracovnej zmluvy alebo dohody musí byť vždy odhláška a následne nová prihláška. Len ak sa predlžuje pracovný pomer dodatkom, tak odhlášku nepodávam.
KEJKA
04.12.09,06:01
ako je zrejmé z iných príspevkov, sociálka poskytuje rôznorodé informácie, takže sa nedá spoľahnúť na jedno vyjadrenie. Napísala som, ako to robím, zatiaľ žiadny problém nebol. Te mrník v SP, ktorý dávali do poriadku za pomoci všetkých platiteľov pod hrozbou sankcií ma le utvrdzuje v tom, že im nebudem dávať nič, čo nemá logiku.
Čo bráni zam-ľom urobiť miesto novej zmluvy dodatok? A už je to o inom? Logika?
učtovníčka
04.12.09,07:14
Ja mám zo sociálky informáciu, že oni nevyžadujú odhlášku, ale to potrebuje úrad práce ak je , alebo sa neskôr zaeviduje dohodár na úrade práce.Kontrolujú databázu a chcú to mať na konci roka ukončené.
KEJKA
04.12.09,07:25
Ja mám zo sociálky informáciu, že oni nevyžadujú odhlášku, ale to potrebuje úrad práce ak je , alebo sa neskôr zaeviduje dohodár na úrade práce.Kontrolujú databázu a chcú to mať na konci roka ukončené.
chcieť je jedno a povinnosť druhé....aký majú na to dôvod? o aký § sa opiera ich požiadavka?
veronikasad
04.12.09,07:30
Mala so prihláseného dohodára, ktorrého som odhlasovala k 23.11.2009. Je to vysokoškolák. Dnes mu volali zo sociálky, že chcú potvrdenie o jeho príjmoch v tejto firme. Blbá otázka, ale neviete prečo? Ja nie som mzdár, lemn ma to zaujíma.
nepoberá rodina dávky v hmotnej núdzi ? UPSVaR je prepojený so SP, ak si poslala výkazy, majú o tom prehlad (podľa r.č.)
Pepa
04.12.09,07:50
Treba pozrieť zákon o sociálnom poistení - povinnosti zamestnávateľa, zákon o nelegálnej práci a podľa nich sa zariadiť. Prihlásiť pred začatím a odhlásiť deň po ukončení. A tento problém nie je len problém SP, dohody ktoré nie sú odhlásené a prihlásené považuje IP ako nelegálne zamestnávanie a potom to bude už aj váš problém.
Záver: dohody prihlasovať a odhlasovať podľa toho ako sú uzatvorené, čiže aj dohody, ktoré nadväzujú jedna na druhú.
Pepa
04.12.09,07:58
Ja mám zo sociálky informáciu, že oni nevyžadujú odhlášku, ale to potrebuje úrad práce ak je , alebo sa neskôr zaeviduje dohodár na úrade práce.Kontrolujú databázu a chcú to mať na konci roka ukončené.
Toto je blbosť, úrad práce s tým nemá nič spoločné. Úrad práce spolupracuje so SP napr. v prípade posúdenia, či dohodár mal byť alebo nemal byť evidovaným v nadväznosti na výšku príjmu, alebo v prípadoch posúdenia príjmu spoločne posudzovaných osôb rodiny, ktorá poberá dávky v hmotnej núdzi....
Klimentová Viera
04.12.09,08:06
Tak tomuto sa hovorí dobrá a navyše aj odborná rada. Myslím si, že všetci za ňu ďakujeme. Aj ja mám troch dohodárov k 31.12.2009, ale potrebujeme ich aj na rok. Uzatvorím nové dohody, bez odhlášky,či prihlášky do SP. Len v zmysle ZP § 226 ods.1 musím urobiť novú dohodu, pretože sa sem viaže počet hodín v kalendárnom roku - 350.
Tweety
04.12.09,08:18
Tak tomuto sa hovorí dobrá a navyše aj odborná rada. Myslím si, že všetci za ňu ďakujeme. Aj ja mám troch dohodárov k 31.12.2009, ale potrebujeme ich aj na rok. Uzatvorím nové dohody, bez odhlášky,či prihlášky do SP. Len v zmysle ZP § 226 ods.1 musím urobiť novú dohodu, pretože sa sem viaže počet hodín v kalendárnom roku - 350.
Podstatné je obdobie, na ktoré je uzatvorená, ak do 31.12.09 tak potom, odhlášku starej, potom nová dohoda prihláška o 1.1. 2010.
KEJKA
04.12.09,08:28
Tak tomuto sa hovorí dobrá a navyše aj odborná rada. Myslím si, že všetci za ňu ďakujeme. Aj ja mám troch dohodárov k 31.12.2009, ale potrebujeme ich aj na rok. Uzatvorím nové dohody, bez odhlášky,či prihlášky do SP. Len v zmysle ZP § 226 ods.1 musím urobiť novú dohodu, pretože sa sem viaže počet hodín v kalendárnom roku - 350.


Podstatné je obdobie, na ktoré je uzatvorená, ak do 31.12.09 tak potom, odhlášku starej, potom nová dohoda prihláška o 1.1. 2010.


Treba pozrieť zákon o sociálnom poistení - povinnosti zamestnávateľa, zákon o nelegálnej práci a podľa nich sa zariadiť. Prihlásiť pred začatím a odhlásiť deň po ukončení. A tento problém nie je len problém SP, dohody ktoré nie sú odhlásené a prihlásené považuje IP ako nelegálne zamestnávanie a potom to bude už aj váš problém.
Záver: dohody prihlasovať a odhlasovať podľa toho ako sú uzatvorené, čiže aj dohody, ktoré nadväzujú jedna na druhú.
citujem spomínaný §226
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
============================
kde je tu napísané, že musí byť nová dohoda? Formálne súhlasím, ale prihlášky a odhlášky spôsobuju v SP nežiaduci mrník, ktorý musíme my platitelia riešiť. Alebo že novou dohodou sa rieši povolený rozsah hodín v kalendárnom roku?
Ak by toto mal byť problém - uzavriem dodatok k Dohode a je to.
Tweety
04.12.09,08:32
citujem spomínaný §226
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.
============================
kde je tu napísané, že musí byť nová dohoda? Formálne súhlasím, ale prihlášky a odhlášky spôsobuju v SP nežiaduci mrník, ktorý musíme my platitelia riešiť. Alebo že novou dohodou sa rieši povolený rozsah hodín v kalendárnom roku?
Ak by toto mal byť problém - uzavriem dodatok k Dohode a je to.
Lidka, stále je to tak, že ak končí jedna dohoda obdobím, na ktoré je uzatvorená a začne v novom obdobím nová, musí nastať odhláška starej a prihláška novej.
KEJKA
04.12.09,08:36
Lidka, stále je to tak, že ak končí jedna dohoda obdobím, na ktoré je uzatvorená a začne v novom obdobím nová, musí nastať odhláška starej a prihláška novej.
súhlasím, ale opakujem, radšej to vyriešim dodatkom k dohode.
Resp. Dohodou na neurčito. Proste papierovačky na SP chcem vynechať.
Protestujem však proti odhlasovaniu IBA kvôli tomu, že je koniec roka.
Okrem toho - kto už len robí 1.1.? Takže ak bude nová dohoda, tak podľa potreby začne v priebehu januára,nie? A potom je tu jasné prerušenie a je nutná odhláška a prihláška.
musím doplniť, že píšem zo svojej skúsenosti. Neuzatváram a neriešim v praxi dohody o vykonaní práce. tam samozrejme musí byť uvedeý čas-obdobie vykoania, takže sú špecifické. Po splnení úlohy môže nasledovať len iná DOVP, čo značí povinnosť odhlásiť a príhlásiť.
Ja mám študentov a ak nie sú študenti. odporúčam uzatvárať dohody o pracovnej činosti na neurčito. pri FDBPŠ je to obvykle na školský rok, kvôli potvrdeniu zo školy o štatúte študenta.
Tweety
04.12.09,08:41
súhlasím, ale opakujem, radšej to vyriešim dodatkom k dohode.
Resp. Dohodou na neurčito. Proste papierovačky na SP chcem vynechať.
Protestujem však proti odhlasovaniu IBA kvôli tomu, že je koniec roka.
Okrem toho - kto už len robí 1.1.? Takže ak bude nová dohoda, tak podľa potreby začne v priebehu januára,nie? A potom je tu jasné prerušenie a je nutná odhláška a prihláška.
To odhlasovanie len kôli tomu, že je koniec roka, nemá nijaký právny podklad, je to len výmysel niektorých tiežúradníkov na DP.
Pepa
04.12.09,08:51
súhlasím, ale opakujem, radšej to vyriešim dodatkom k dohode.
Resp. Dohodou na neurčito. Proste papierovačky na SP chcem vynechať.
Protestujem však proti odhlasovaniu IBA kvôli tomu, že je koniec roka.
Okrem toho - kto už len robí 1.1.? Takže ak bude nová dohoda, tak podľa potreby začne v priebehu januára,nie? A potom je tu jasné prerušenie a je nutná odhláška a prihláška.
V dohode o vykonaní práce musí byť uvedená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať. Neuzatvára sa na dobu neurčitú. Dohody, ktoré možno uzatvoriť na dobu určitú alebo neurčitú sú dohody o pracovnej činosti a o brigádnickej práci študentov.
KEJKA
04.12.09,08:55
áno, jasne , ja mám dohody so študentmi, nie o vykonaní práce.
upravujem príspevok, aby som niekoho nedoplietla.

doplňujem PO UDELENÍ súhlasu!!
ja osobne neuznávam spôsob, že sa na opakovanú činnosť (či upratovačka, alebo programovanie, nebodaj účtovníctvo) uzatvára dohoda o vykonaí práce. Tvrdím, že na to je vhodná dohoda o pracovnej činnosti. V drvivej väčšine prípadov som klientov presvedčila.
certik
08.12.09,08:36
Ak som s pracovníčkou uzavrela 01.03.2008 dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú - dúfam, že neriešim žiadne odhlášky a prihlášky na konci roka....... A odhlášku podávam až keď je dohoda skutočne ukončená. Aj keď trvá dva roky? Ďakujem
katka50
08.12.09,08:37
Ak som s pracovníčkou uzavrela 01.03.2008 dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú - dúfam, že neriešim žiadne odhlášky a prihlášky na konci roka....... A odhlášku podávam až keď je dohoda skutočne ukončená. Aj keď trvá dva roky? Ďakujem
Prihlásila si ju pred 1.3.2008 a odhlásiš po ukončení dohody.
Klimentová Viera
09.12.09,08:26
Mám len dve malé poznámočky.
Prvá - nestretla som sa u DoVP s termínom na dobu neurčitú. Vždy uzatváram túto dohodu na dohodnutú dobu "od - do" a samozrejme s rešpektovaním neprekročenia hranice 350 hodín v kalendárnom roku.
Druhá - týka sa to už hore diskutovaných odhlášok a prihlášok do SP. Nie je mi celkom jasný dôvod odhlášky 31.12.2009 a prihlášky 01.01.2010. Aj keď dohoda bola uzatvorená k termínu 31.12.09 nezakladám iný právny vzťah. Je to stále dohoda. Ak by som robila dodatok k dohode, potom by som mala uviesť pokračovanie s novým termínom od 01.01.2010 do 31.12.2010 a 350 hodín?
Klimentová Viera
11.12.09,07:15
Milí poraďáci, veľmi by som bola rada, keby niekto zareagoval na tieto moje dve poznámočky. Veľmi rýchlo sa "stratili", rezpektíve prikryli ich iné príspevky. Budem to musieť vyriešiť a názory sú rôzne. Ďakujem.
Klimentová Viera
14.12.09,12:27
Opäť dávam do pozornosti tento problém. Akosi mi to nie je jasné, prečo musím tie dva úkony odhlásiť a prihlásiť do SP vykonať.
DovP skončí 31.12.2009 (odhláška v deň, najneskôr deň po skončení)
Tá istá DoVP opäť na nový rok (prihláška najneskôr deň pred nástupom - teda 31.12.2009). Akú to má logiku?
PV sa nemení - ostáva forma, obsah (mení sa len dátum)
Dav
14.12.09,19:04
Mám len dve malé poznámočky.
Prvá - nestretla som sa u DoVP s termínom na dobu neurčitú. Vždy uzatváram túto dohodu na dohodnutú dobu "od - do" a samozrejme s rešpektovaním neprekročenia hranice 350 hodín v kalendárnom roku.
Druhá - týka sa to už hore diskutovaných odhlášok a prihlášok do SP. Nie je mi celkom jasný dôvod odhlášky 31.12.2009 a prihlášky 01.01.2010. Aj keď dohoda bola uzatvorená k termínu 31.12.09 nezakladám iný právny vzťah. Je to stále dohoda. Ak by som robila dodatok k dohode, potom by som mala uviesť pokračovanie s novým termínom od 01.01.2010 do 31.12.2010 a 350 hodín?
Ak máš uzatvorenú dohodu od XX.XX.2009 do 31.12.2009,tento pracovnoprávny vzťah zanikne, lebo si to obe strany tak želali pri podpisovaní dohody.
1.1.2010 vznikne nový pracovnoprávny vzťah.
Ak sa chceš vyhnúť odhlasovaniu a prihlasovaniu, urob písomne zmenu dohody, ktorú podpíše zamestnanec aj zamestnávateľ, v ktorej sa dohodne zmena ujednaní v DOVP, bod trvanie pracovnoprávneho vzťahu od XX.XX.2009 do dňa, kedy uvažuješ so skončením dohody, teda s ukončením vykonania práce.

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
Klimentová Viera
15.12.09,06:34
Ďakujem. Skutočne sa chcem vyhnúť odhlasovaniu a prihlasovaniu zamestnanca. Urobím teda zmenu v DoVP v bode 3) Doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať.
Majka
09.07.10,20:53
prosim Vas ako je to s trvanim dohody o vyk.prace a nepravidelnom prijme? v niekt. mesiaci na dannom projekte pracovala 10hodin bolo jej vyplatene, tri mesiace ziadna praca teda ani mzda a dokoncila to o pol roka bola vyplatena znovu mzda. je t ov poriadku?
vieraaaa
09.07.10,21:20
prosim Vas ako je to s trvanim dohody o vyk.prace a nepravidelnom prijme? v niekt. mesiaci na dannom projekte pracovala 10hodin bolo jej vyplatene, tri mesiace ziadna praca teda ani mzda a dokoncila to o pol roka bola vyplatena znovu mzda. je t ov poriadku?
Áno.
viď aj na porade
http://www.porada.sk/t140183-dohoda-o-vykonani-prace-neodpracovany-mesiac.html
http://www.porada.sk/t120172-dohody-a-prihlasky-a-odhlasky-do-soc-poistovne.html
Majka
10.07.10,14:12
moj znamy ktory mi robil mzdy mi davnejsie povedal ze dohodari kt. nemali mzdu tri po sebe iduce mesiace sa musia odhlasit zo soc.poistovne neviem kde to mam pozriet,viete mi prosim poradit.dakujem
Lenka1979
10.07.10,14:59
moj znamy ktory mi robil mzdy mi davnejsie povedal ze dohodari kt. nemali mzdu tri po sebe iduce mesiace sa musia odhlasit zo soc.poistovne neviem kde to mam pozriet,viete mi prosim poradit.dakujem

...hm..zaujímavééé :rolleyes:, nech Ti Tvoj známy povie kde to vyčítal.
Ak má dohodár uzatvorenú napr. dohodu o prac.činnosti , či dohodu o vykonaní práce a nemá v niektorom mesiaci mzdu pre nejakú príčinu-to vie on a zamestnávateľ, .. podávaš nulový mesačný výkaz. Môj názor. Ja by som tak určite urobila...až kým s ním neukončím dohodu.
zuzu 76
08.11.12,06:45
dobrý deň, prajem..
poprosím o radu... viem ,že sa pýtam na to isté, ale stále platí ,že keď "dohodár" neodpracuje v mesiaci ani hodinu, nemá žiadny príjem netreba ho odlasovať zo SP? Ďakujem
Tweety
08.11.12,06:46
dobrý deň, prajem..
poprosím o radu... viem ,že sa pýtam na to isté, ale stále platí ,že keď "dohodár" neodpracuje v mesiaci ani hodinu, nemá žiadny príjem netreba ho odlasovať zo SP? Ďakujem
NIe, ak dohoda trvá, tak určite nie.
zuzu 76
08.11.12,06:54
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď....