Aljok
03.12.09,14:54
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty :
zuzanna
04.12.09,14:42
do suhrneho vykazu pojdu aj sluzby od 01.01.2010?
Anja111
04.12.09,14:48
do suhrneho vykazu pojdu aj sluzby od 01.01.2010?
Áno.
Čítaj aj tu: http://www.porada.sk/t122130-p7-navrh-zakona-dph-novela-2010-a.html
VladoaKatka
09.12.09,09:28
Usmernenie z DRSR.

Zmeny pri podávaní súhrnného výkazu od 1.1.2010

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
Ester plus
09.12.09,18:07
Platiteľ dane však môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak
splní podmienku, že hodnota tovarov dodávaných do iných členských štátov
s oslobodením od dane v príslušnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich
štyroch kalendárnych štvrťrokoch nepresiahne hodnotu 100 000 eur. Hodnota
dodávaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia na podanie súhrnného výkazu.

To testovanie pre mesačné alebo štvrťročné podávanie súhrnného výkazu sa robí až od roku 2010? Zavádza ma tam slovo "a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch", nakoľko v príkladoch uvedených na stránke DR sa jednotlivé štvrťroky nespočítavajú.
lenkam68
10.12.09,07:57
V prípade, že sa dodáva tovar, ani by som neuvažovala o štvrťročnom podávaní SV. V prípade, že za január 2010 dodáš tovar za 80 000 eur (teda nemusíš podať mesačný SV), vo februári dodáš tovar v hodnote 40 000 eur, už si presiahla hranicu 100 000 eur a musíš podať v lehote do 20. marca osobitne za každý mesiac SV, čo znamená, že za január 2010 podáš dodatočný SV. A mesačné SV musíš podávať až do času, kým nesplníš podmienku, že hodnota tovarov nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur. Teda štvrťročný SV by si mohla zasa podať najskôr až za II. kalendárny štvrťrok 2011.
galova.silvia
10.12.09,08:13
len take upozornenie, sice sa od 1.1. podavaju suhrnne vykazy aj za sluzby dodavane do ICS, ale nie za sluzby, ktore su v tom inom state oslobodene od dph.
a do tych 100 000 eur sa zapocitava len hodnota tovarov, nie sluzieb.
napr. nasa spolocnost dodava do ICS len sluzby, takze my budeme podavat vykazy stvrtrocne.
dominika
10.12.09,08:16
Od 1.1.2010 sa súhrnný výkaz za služby musí podávať mesačne
galova.silvia
10.12.09,08:28
Od 1.1.2010 sa súhrnný výkaz za služby musí podávať mesačne

preco? ved ak dodavam len sluzby, tak hodnota tovarov je 0, teda menej ako 100 000 eur a hodnota sluzieb nema vplyv na zmenu - teda na to, ci sa rozhodnem podavat SV stvrtrocne
dominika
10.12.09,08:31
Kolega bol na školení a je tam zmena v zákone, podáva sa mesačne
lenkam68
10.12.09,08:42
Kolega bol na školení a je tam zmena v zákone, podáva sa mesačne
SV musíš podať mesačne v prípade dodania tovarov, ktorých hodnota presiahla 100 000 eur. Hodnota služieb nie je limitovaná.
galova.silvia
10.12.09,08:46
Kolega bol na školení a je tam zmena v zákone, podáva sa mesačne

a odkedy je ta zmena?
lebo aj v tom dokumente od DR SR sa pise, ze "SV je povinna podat aj zdanitelna osoba registrovana pre dan podla § 7 alebo § 7a za kazdy kalendarny stvrtrok, v ktorom dodala sluzbu s miestom dodania v ICS podla § 15 ods. 1 zakona o DPH zdanitelnej osobe alebo PO, ktora nie je ZO a je identifikovana pre dan a tato osoba je povinna platit dan."
dominika
10.12.09,08:52
Kolega bol včera na školení, zmena je od 1.1.2010, je tam viacej zmien, aj posudzovanie zdaniteľnej osoby - nie podľa toho, či je platca DPH a IČDPH, ale podľa sídla.... Treba ísť na školenie.
dominika
10.12.09,08:54
NOVELA ZÁKONA O DPH účinná od 1. janura 2010 - Ing. Zdenka Jablonková, vedúca oddelenia DPH MF SR; 12.01.2010

Tých zmien je viac, treba si vybaviť elektronický podpis pre podávania výkazov...
galova.silvia
10.12.09,09:00
Kolega bol včera na školení, zmena je od 1.1.2010, je tam viacej zmien, aj posudzovanie zdaniteľnej osoby - nie podľa toho, či je platca DPH a IČDPH, ale podľa sídla.... Treba ísť na školenie.

no ved to, co tu cely cas pisem je prave v tejto novele :o)
precitaj si ten dokument od DR SR, co je v prispevku c. 4
dominika
10.12.09,09:27
㤠80
Súhrnný výkaz
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý
kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1
z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je
identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43
ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ
podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom
štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej
osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je
identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť
daň.
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny
štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až
c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku
a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych
štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný
výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od
skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota
tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom
kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur,
a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za
každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho
štvrťroka.
JankaO
10.12.09,09:43
Ja som to pochopila takto:
Mesačný výkaz:
a) dodám službu - na hodnote nezáleží
b) tovar nad sumu 100 000 EUR

Štvrťročný výkaz: - Môžem.
ak dodám tovar do 100 000 EUR.
lenkam68
10.12.09,10:56
NOVELA ZÁKONA O DPH účinná od 1. janura 2010 - Ing. Zdenka Jablonková, vedúca oddelenia DPH MF SR; 12.01.2010

Tých zmien je viac, treba si vybaviť elektronický podpis pre podávania výkazov...
Ja som bola na seminári Ing. Jablonkovej v novembri a práve tam nám bolo povedané, že hodnota služieb nie je limitovná, takže sa môžem rozhodnúť, či budem podávať mesačný alebo štvrťročný SV. Ak bol kolega na seminári Ing. Jablonkovej, predpokladám, že dostal materiál DPH 2010. Nalistuj si str. 103, text v poslednom rámiku, prípadne si prečítaj príklady k podávaniu SV.
dominika
10.12.09,11:20
Kolega bol na seminári včera, materiál ja nemám - nemôžem si nalistovať, ale jeho školili, že SV za služby sa po novom podáva mesačne podľa par.80
dominika
10.12.09,11:25
Hodnota služieb nie je limitovaná, čiže môžeš nič nepriznať a nepodať SV mesačne, myslíš to tak?
Ale ak by si priznala služby, SV by mal byť mesačný.
JankaO
10.12.09,11:40
Ja som bola na seminári Ing. Jablonkovej v novembri a práve tam nám bolo povedané, že hodnota služieb nie je limitovná, takže sa môžem rozhodnúť, či budem podávať mesačný alebo štvrťročný SV. Ak bol kolega na seminári Ing. Jablonkovej, predpokladám, že dostal materiál DPH 2010. Nalistuj si str. 103, text v poslednom rámiku, prípadne si prečítaj príklady k podávaniu SV.
Nemyslím, že by to bolo v súlade s § 80. z o DPH:
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý
kalendárny mesiac, v ktorom:
...d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom
štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej
osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je
identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť
daň.
...(nič viac)
odstavec 2 a 3, limitácia 100 000 EUR a štvrťročných výkazov sa týka len písmen a,b,c - čo je tovar a služby, ak je registrácia podľa § 7 a 7a.
enter
10.12.09,11:47
Kolega bol včera na školení, zmena je od 1.1.2010, je tam viacej zmien, aj posudzovanie zdaniteľnej osoby - nie podľa toho, či je platca DPH a IČDPH, ale podľa sídla.... Treba ísť na školenie.

Súhlasím , že treba ísť na školenie, ale predtým zákonodarca má včas vydať jednoznačne vykladaťaľné zákony, alebo úrad ktorého sa to týka má vydať včas usmernenie. A ak to nestačí potom ísť na školenie.
dominika
10.12.09,11:54
Súhlasím, že zákony by mali byť jednoznačné a bez množstva výnimiek
truch
10.12.09,12:01
Prosím Vás čo je potrebné na elektronické posielanie súhrnného výkazu? Ja priznania nosím osobne, DÚ mám kúsok. Treba dať žiadosť na DÚ?
lenkam68
10.12.09,12:26
Nemyslím, že by to bolo v súlade s § 80. z o DPH:
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý
kalendárny mesiac, v ktorom:
...d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom
štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej
osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je
identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť
daň.
...(nič viac)
odstavec 2 a limitácia 100 000 EUR a štvrťročných výkazov sa týka len písmen a,b,c - čo je tovar
Príklad, ktorý je uvedený v materiále, ktorý sme obdržali na seminári:
Živnostník poskytne v r. 2010 službu maďarskému podnikateľovi, ktorý má pridelené IČ DPH. Živnostník je povinný podať SV za I. štvrťrok 2010 a uviesť v ňom hodnotu služby a IČ DPH maďarského príjemcu služby, ktorý je povinný zaplatiť v Maďarsku daň z prijatej služby.
dominika
10.12.09,12:28
Treba si vybaviť elektronický podpis, najprv ísť na daňový úrad a potom do banky
JankaO
10.12.09,12:31
Príklad, ktorý je uvedený v materiále, ktorý sme obdržali na seminári:
Živnostník poskytne v r. 2010 službu maďarskému podnikateľovi, ktorý má pridelené IČ DPH. Živnostník je povinný podať SV za I. štvrťrok 2010 a uviesť v ňom hodnotu služby a IČ DPH maďarského príjemcu služby, ktorý je povinný zaplatiť v Maďarsku daň z prijatej služby.
Ak je tento živnostník registrovaný podľa § 7 alebo 7a, tak áno, štvrťročne ale ak je podľa § 4, tak mesačne.
m.hladka
10.12.09,12:56
Treba si vybaviť elektronický podpis, najprv ísť na daňový úrad a potom do banky

A čo má s tým banka? Tak tento postup registrácie by zaujímal aj mňa.
Na stránke DU som čítala, že je aj registrácia na základe dohody, bez elektronického podpisu, to platí - neplatí pre podávanie Súhrnného výkazu?
Ď.
marina8
10.12.09,12:59
A čo má s tým banka? Tak tento postup registrácie by zaujímal aj mňa.
Na stránke DU som čítala, že je aj registrácia na základe dohody, bez elektronického podpisu, to platí - neplatí pre podávanie Súhrnného výkazu?
Ď.

v par. 80/9 je ze nemusi byt podpisany, ak je s DU uzavreta dohoda
treba ist za spravkynou dane a ta vraj spise dohodu, u nej s vybavuje elektronicke podanie, tak to mam v poznamkach zo skolenia
dominika
10.12.09,13:42
Banka s tým má to, že sprostredkováva vybavenie ZEP, že nemusíš cestovať, konkrétne v Trnave to robí ČSOB.
dominika
10.12.09,13:47
Pôvodca textu príspevku: JankaO
S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.

Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.
Economic
10.12.09,14:40
Banka s tým má to, že sprostredkováva vybavenie ZEP, že nemusíš cestovať, konkrétne v Trnave to robí ČSOB.

Je dôležité vedieť pre všetkých záujemcov, že kvalifikovaný certifikát k zaručenému elektronickému podpisu alebo k elektronickému podpisu sa dá vybaviť aj prostredníctvom mobilnej registračnej autority. Stačí si ju nájsť a kontaktovať ju. Nie je treba nikam cestovať, registračná autorita pricestuje za Vami.
m.hladka
10.12.09,15:51
Pôvodca textu príspevku: JankaO
S daňovým úradom sa dá elektronicky komunikovať dvomi spôsobmi:
1. Zaručeným elektronickým podpisom - pošleš-všetko vybavené.
2. Elektronickým podpisom. - tu je potrebná dohoda s DÚ o takejto komunikácií a keď pošleš dokument týmto spôsobom je potrebné najneskôr do 5 dní doručiť na DÚ prvú stranu posielaného dokumentu a potvrdenie z elektronickej podateľne o prijatí dokumentu.
Obidva spôsoby je možné na DÚ vybaviť už dávnejšie.

Veď práve, aj ja som to tak pochopila, ale neviem, či to platí teraz aj pre súhrnný výkaz, pretože v pokynoch DR SR "Zmeny ... " na druhej strane posledný odstavec, citujem: "Ďalšia dôležitá zmena je, že súhrnný výkaz je možné podať len elektronicky ..."
Tak asi len ten jeden spôsob platí?
Economic
10.12.09,15:55
Veď práve, aj ja som to tak pochopila, ale neviem, či to platí teraz aj pre súhrnný výkaz, pretože v pokynoch DR SR "Zmeny ... " na druhej strane posledný odstavec, citujem: "Ďalšia dôležitá zmena je, že súhrnný výkaz je možné podať len elektonicky ..."
Tak asi len ten jeden spôsob platí?

Áno iba elektronicky a určite sa okruh týchto povinnosti postupom času rozšíri aj na o statné podania a daňové priznania. Uľahčí nám to nielen prácu, ale i ušetrí čas a o ostatnom už ani nehovorím. Dobrý ekonóm si to vie spočítať.
JankaO
10.12.09,15:56
Veď práve, aj ja som to tak pochopila, ale neviem, či to platí teraz aj pre súhrnný výkaz, pretože v pokynoch DR SR "Zmeny ... " na druhej strane posledný odstavec, citujem: "Ďalšia dôležitá zmena je, že súhrnný výkaz je možné podať len elektonicky ..."
Tak asi len ten jeden spôsob platí?
Elektronické sú obidva spôsoby. Buď to pošleš cez zaručený elektronický podpis - hotovo, alebo nezaručený - a vtedy treba ešte k takémuto zaslaniu doručiť do 5 dní prvú stranu a potvrdenie o zaslaní...
m.hladka
10.12.09,15:59
Elektronické sú obidva spôsoby. Buď to pošleš cez zaručený elektronický podpis - hotovo, alebo nezaručený - a vtedy treba ešte k takémuto zaslaniu doručiť do 5 dní prvú stranu a potvrdenie o zaslaní...

Áno.
Ale Súhrnný výkaz už len elektronicky.
babi2
10.12.09,18:04
Je to tak, Súhrnný výkaz sa bude podávať už len elektronicky. Na stránke DRSR treba vyplniť tlačivo na ZEP, vytlačiť si ho a ísť s ním na DÚ, tento zaručený elektronický podpis, bude podľa mňa platiť, iba pre účel podania súhrnného výkazu, nakoľko to nebude certifikovaný elektronický podpis, a za tento, teda myslím si, že sa ani nebude platiť
JankaO
10.12.09,18:37
Je to tak, Súhrnný výkaz sa bude podávať už len elektronicky. Na stránke DRSR treba vyplniť tlačivo na ZEP, vytlačiť si ho a ísť s ním na DÚ, tento zaručený elektronický podpis, bude podľa mňa platiť, iba pre účel podania súhrnného výkazu, nakoľko to nebude certifikovaný elektronický podpis, a za tento, teda myslím si, že sa ani nebude platiť

Nie je to tak.

Buď: ZEP = zaručený elektronický podpis= certifikovaný elektronický podpis. Za tento sa platí a posielajú sa ním na DÚ všetky dokumenty.

Alebo: Elektronický podpis=realizované v súlade s ustanovením § 20 ods. 8 zákona o správe daní (t.j. bez zaručeného elektronického podpisu)= Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami. Posielajú sa všetky dokumenty, za tento spôsob sa neplatí. Do 5 dní treba DÚ doručiť písomne tlačivo 1 strany a potvrdenia o prevzatí el. cestou - inak sa považuje dokument za neposlaný
babi2
10.12.09,18:56
Nie je to tak.

Buď: ZEP = zaručený elektronický podpis= certifikovaný elektronický podpis. Za tento sa platí a posielajú sa ním na DÚ všetky dokumenty.

Alebo: Elektronický podpis=realizované v súlade s ustanovením § 20 ods. 8 zákona o správe daní (t.j. bez zaručeného elektronického podpisu)= Dohoda o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami. Posielajú sa všetky dokumenty, za tento spôsob sa neplatí. Do 5 dní treba DÚ doručiť písomne tlačivo 1 strany a potvrdenia o prevzatí el. cestou - inak sa považuje dokument za neposlaný
No bola som v utorok na školení k novele zákona o DPH a tam nám to prednášajúca, pani Helenka Kováčiková, povedala, a nakoľko je pracovníčkou DR myslím si že táto informácia je 100%ná a že to bude tak ako som napísala.Tento ZEP sa dá vybaviť na DÚ a bude platiť pre elektronické podávanie Súhrnného výkazu, nakoľko iná možnosť podavania nebude;)
JankaO
10.12.09,19:00
No bola som v utorok na školení k novele zákona o DPH a tam nám to prednášajúca, pani Helenka Kováčiková, povedala, že to bude tak ako som napísala.Tento ZEP sa dá vybaviť na DÚ a bude platiť pre elektronické podávanie Súhrnného výkazu, nakoľko iná možnosť podavania nebude;)
Áno, toto je pravda, len nie je pravda, že ZEP nie je certifikovaný elektronický podpis a že sa zaň neplatí. Je to tak ako som písala v predchádzajúcom príspevku.(č. 38). Ak nechcete za podpis platiť, spíšte s DÚ Dohodu o elektronickom posielaní a vtedy ale ešte máte ďalšiu povinnosť, následne po odoslaní takto elektronicky, ešte do 5 dní potvrdiť písomne.
Nemýľme si pojmy. Sú dva spôsoby elektronickej komunikácie. Prvý: ZEP Vám musí poskytnúť certifikačná autorita nie DÚ s DÚ sa spíše len zápisnica o prerokovaní na el. podávanie. Za ZEP sa platí certifikačnej autorite.
Druhý spôsob je Dohoda, spisuje sa len s DÚ. Podpis nie je zaručený a nie je certifikovaný a certifikačná autorita s tým nič nerobí. Je zadarmo. Len ešte je tam tá dodatočná povinnosť do 5 dní.
babi2
10.12.09,19:09
Áno, toto je pravda, len nie je pravda, že ZEP nie je certifikovaný elektronický podpis a že sa zaň neplatí. Je to tak ako som písala v predchádzajúcom príspevku.(č. 38). Ak nechcete za podpis platiť, spíšte s DÚ Dohodu o elektronickom posielaní a vtedy ale ešte máte ďalšiu povinnosť, následne po odoslaní takto elektronicky, ešte do 5 dní potvrdiť písomne.
Ale toto je len akýsi ZEP práve pre podávanie SV, to čo hovoríš sa týka trebárs DP, áno v tom prípade platí ak nemáš certifikovaný ZEP a pošleš ho elektronicky, tak musíš potom doniesť osobne, ale pri podávaní SV žiadne osobne neplatí, hovorím Ti že to mám zo 100%ného zdroja;)
babi2
10.12.09,19:16
Toto som našla na HNonline, tak podľa tohto je to dohoda s DÚ o elektronickom podávaní. Pani Kováčiková to presne nazvala, akýsi ZEP, v podstate to v tomto prípade aj nahrádza

Treba elektronický podpis?
Prenesenie súhrnných výkazov z papiera do počítača
na prvý pohľad vyzerá byť technicky náročné. Niektorí menší podnikatelia majú obavy, že si budú musieť iba pre tieto záležitosti zaobstarať (a najmä zaplatiť) elektronický podpis. V niektorých prípadoch ale nie je nevyhnutný.

Ak elektronický podpis nevyužijete na nič iné, nemusíte si ho vybavovať iba pre súhrnné výkazy. "Súhrnný výkaz podaný elektronicky musí obsahovať zaručený elektronický podpis, alebo osoba, ktorá súhrnný výkaz podáva, musí mať uzatvorenú písomnú dohodu s daňovým úradom o elektronickom doručovaní. V takomto prípade sa zaručený elektronický podpis nevyžaduje,“ potvrdzuje hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.

Proces podávania súhrnných výkazov bez elektronického podpisu opisuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková: "Ak sa subjekt rozhodne pre elektronické podanie bez zaručeného podpisu, zvolí si osobu, ktorá bude mať prístup k autorizovaným elektronickým službám, zaregistruje sa na portáli www.drsr.sk a uzavrie písomnú dohodu s daňovým úradom.“
JankaO
10.12.09,19:22
Toto som našla na HNonline, tak podľa tohto je to dohoda s DÚ o elektronickom podávaní. Pani Kováčiková to presne nazvala, akýsi ZEP, v podstate to v tomto prípade aj nahrádza

Treba elektronický podpis?
Prenesenie súhrnných výkazov z papiera do počítača
na prvý pohľad vyzerá byť technicky náročné. Niektorí menší podnikatelia majú obavy, že si budú musieť iba pre tieto záležitosti zaobstarať (a najmä zaplatiť) elektronický podpis. V niektorých prípadoch ale nie je nevyhnutný.

Ak elektronický podpis nevyužijete na nič iné, nemusíte si ho vybavovať iba pre súhrnné výkazy. "Súhrnný výkaz podaný elektronicky musí obsahovať zaručený elektronický podpis, alebo osoba, ktorá súhrnný výkaz podáva, musí mať uzatvorenú písomnú dohodu s daňovým úradom o elektronickom doručovaní. V takomto prípade sa zaručený elektronický podpis nevyžaduje,“ potvrdzuje hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.

Proces podávania súhrnných výkazov bez elektronického podpisu opisuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková: "Ak sa subjekt rozhodne pre elektronické podanie bez zaručeného podpisu, zvolí si osobu, ktorá bude mať prístup k autorizovaným elektronickým službám, zaregistruje sa na portáli www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a uzavrie písomnú dohodu s daňovým úradom.“
http://www.drsr.sk/wps/portal/podmienky_aes
Pravidlá zasielania elektronických dokumentov a potvrdzovania ich prijatia vrátane možného časového obmedzenia styku s elektronickou podateľňou

Dva spôsoby:

1. podpísané zaručeným elektronickým podpisom (ZEP)
Odporúčanou možnosťou z hľadiska zvýšenia komfortu autorizovaného používateľa a zachovania bezpečnosti elektronickej komunikácie je použitie kvalifikovaného certifikátu pre zaručený elektronický podpis (v súlade so zákonom č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise v znení neskorších predpisov). Zoznam akreditovaných certifikačných autorít (ACA), ktoré v súčasnosti poskytujú službu vydávania kvalifikovaných certifikátov pre zaručený elektronický podpis, je zverejnený na internetovej stránke Národného bezpečnostného úradu SR (Zoznam ACA).

2. realizované v súlade s ustanovením § 20 ods. 8 zákona o správe daní (t.j. bez zaručeného elektronického podpisu)
Pri využívaní autorizovanej služby doručovania dokumentov elektronickými prostriedkami, ktoré nie sú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, sa nevyhnutnou podmienkou stáva uzatvorenie Dohody o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzavretej podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (ďalej len „dohoda“) (dohoda_ek.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/el_komunikacia/dohoda_ek.pdf)), ktorá sa uzatvára písomne so správcom dane. Uzavretím dohody sa daňový subjekt zaviaže doručiť do piatich pracovných dní odo dňa elektronického podania dokumentu v písomnej forme prvú stranu doručenej písomnosti a Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou, tzv. krycí list (viď Vzory vyhlásení o podaní písomnosti elektronickou formou).

Nemýľme si pojmy. Sú dva spôsoby elektronickej komunikácie. Prvý: ZEP Vám musí poskytnúť certifikačná autorita nie DÚ s DÚ sa spíše len zápisnica o prerokovaní na el. podávanie. Za ZEP sa platí certifikačnej autorite.
Druhý spôsob je Dohoda (§20 odst. 8), spisuje sa len s DÚ. Podpis nie je zaručený a nie je certifikovaný a certifikačná autorita s tým nič nerobí. Je zadarmo. Len ešte je tam tá dodatočná povinnosť do 5 dní.
babi2
10.12.09,20:23
Po novom §80
ods. 9

Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.
Dáša_
10.12.09,20:38
Nechcem teraz riešiť tú "zjednodušenú" možnosť, keď do 5 dní musím doručiť prvú stranu na DU

Mám otázku, niekto tu spomínal, že už má zaručený podpis vybavený a včera som bola konzultovať na DU - tam mi povedali, že školenie zatial iba budú mať, ale majú jedného pána, ktorý zaručený podpis má vybavený (a kúpený). A že daňové subjekty mu dali plnú moc a on môže svojim zaručeným podpisom posielať údaje za viaceré účtovné jednotky.

ide mi o takú vec, či jednoducho bude stačiť jeden podpis a budeme môcť posielať výkazy tak ako na socialnu poisťovňu (ale tam nie je zaručený podpis)

Alebo ke´d budem chcieť posielať výkazy za viacerých klientov, každy si bude musieť kúpiť svoj vlastný kľúč - nebudú sa potom tieto kľúče napríklad na jednom PC biť?
domenico.office
10.12.09,20:52
Prepáč Babi, myslím, že JankaO je trošku ďalej a má v tom úplne jasno, na rozdiel od teba má kvalifikovaný certifikát a podpisuje dokumenty Zaručeným elektronickým podpisom, píše tu presné infošky, pokým ty tu píšeš dohady, čo máš zo 100% zdroja... Ak napíšeš "Ale toto je len akýsi ZEP"......viem, že nemáš v tom jasno. ZEP je najvyššia forma elektronického podpisu, certifikát je vystavený s najprísnejšími normami podľa zákona o elektronickom podpise a týmto svojim podpisom dokazuješ svoju identitu pred orgánmi štátnej správy, súdnej moci a dokumenty podpísané tvojim ZEP-om nemusíš dávať overovať notárovi. Príjemca takto podpísaných dokumentov, po overení platnosti certifikátu musí dôverovať takémuto dokumentu.
Ešte raz sa ti ospravedlňujem, neber to ako útok na tvoju osobu, ale chcem, aby tu neboli uvádzané dohady, ako si napísala ty.
domenico.office
10.12.09,20:55
Nechcem teraz riešiť tú "zjednodušenú" možnosť, keď do 5 dní musím doručiť prvú stranu na DU

Mám otázku, niekto tu spomínal, že už má zaručený podpis vybavený a včera som bola konzultovať na DU - tam mi povedali, že školenie zatial iba budú mať, ale majú jedného pána, ktorý zaručený podpis má vybavený (a kúpený). A že daňové subjekty mu dali plnú moc a on môže svojim zaručeným podpisom posielať údaje za viaceré účtovné jednotky.

ide mi o takú vec, či jednoducho bude stačiť jeden podpis a budeme môcť posielať výkazy tak ako na socialnu poisťovňu (ale tam nie je zaručený podpis)

Alebo ke´d budem chcieť posielať výkazy za viacerých klientov, každy si bude musieť kúpiť svoj vlastný kľúč - nebudú sa potom tieto kľúče napríklad na jednom PC biť?

Áno, JankaO má Kvalifikovaný certifikát a podpisuje dokumenty ZEP-om. Stačí ti jeden certifikát a môžeš podávať výkazy i DP za viacero subjektov, len budeš potrebovať od nich plnú moc a tú predložiť na DÚ v mieste príslušnom daňovníkovi.
domenico.office
10.12.09,20:57
Aj v našej firme máme túto možnosť, ak budeš mať záujem, pýtaj sa.
Dáša_
10.12.09,21:05
Aj v našej firme máme túto možnosť, ak budeš mať záujem, pýtaj sa.
čo myslíš pod tou možnosťou - "predávate" zaručený elektronický podpis? Ak áno, možeš o tom napísať niečo bližšie, ako to funguje?
domenico.office
10.12.09,21:13
Nepredávame nič, kvalifikovaný certifikát sa vystavuje presne na osobu, ukladá sa na bezpečné zariadenie. Tento úkon, je platený, bezpečné zariadenie, vo forme USB zariadenia, certifikované (schválené) NBÚ tiež niečo stojí, ale o tom tu nebudem písať. Certifikát slúži na to, aby si akékoľvek dokumenty podpísala Zaručeným elektronickým podpisom a platí to, čo som písal vyššie o forme i akceptácii. My používame ZEP už tretí mesiac, na komunikáciu s Obchodným registrom, s daňovými úradmi, so všeobecnými súdmi, niečo sa pripravuje aj na Živnostenských úradoch, ale to ešte nie je nič okolo toho jasné.
VieraM
10.12.09,21:47
Týkajú sa tieto služby aj medzinárodnej kamionovej dopravy? Doteraz sme túto službu vôbec neuvádzali v DPH. Znamená to že od 1.1. budeme túto službu uvádzať v SV ?
Ďakujem
marina8
10.12.09,22:02
Týkajú sa tieto služby aj medzinárodnej kamionovej dopravy? Doteraz sme túto službu vôbec neuvádzali v DPH. Znamená to že od 1.1. budeme túto službu uvádzať v SV ?
Ďakujem

ked tak na to pozeram tak sluzby iduce do SV podla par.15 - vseobecne pravidlo pre miesto dodania sluzieb poskytnutych zdanitelnym osobam zahrna:

- sprostredkovatelske sluzby
- preprava tovaru vratane intrakomunitarnej dodavky
- doplnkove sluzby pri preprave tovaru
- ocenenie hnutelneho hmotneho majetku a prace na hnutelnom hmotnom majetku
- dlhodoby prenajom dopravnych prostriedkov - viac ako 30 dni pre vsetky dopravne prostriedky
- elektronicky dodavane sluzby dodavatelom z tretich krajin pre zdanitelne osoby v EU
- nehmotne sluzby uvedene v par. 15 ods. 8 zakona o DPH v zneni platnom do 31.12.2009
truch
11.12.09,07:03
Zhrniem to, mám podľa Vašich názorov 2 možnosti:
1/ Vybavím zaručený elektronický podpis
2/ Spíšem dohodu s DÚ
K prvej možnosti: viete mi povedať koľko stojí zaručený elektronický podpis? Určite v budúcnosti bude potrebný aj na iné účely, tak rozmýšľam či ho nevybaviť už teraz. Ocenila by som postup pri vybavovaní:-))
Druhá možnosť mi je jasná, spíšem dohodu s DÚ, budem zasielať elektronicky SV, pravdepodobne aj priznania DPH + doručím ako doteraz výkazy do 5 dní.
Aljok
11.12.09,08:41
Zhrniem to, mám podľa Vašich názorov 2 možnosti:
1/ Vybavím zaručený elektronický podpis
2/ Spíšem dohodu s DÚ
K prvej možnosti: viete mi povedať koľko stojí zaručený elektronický podpis? Určite v budúcnosti bude potrebný aj na iné účely, tak rozmýšľam či ho nevybaviť už teraz. Ocenila by som postup pri vybavovaní:-))
Druhá možnosť mi je jasná, spíšem dohodu s DÚ, budem zasielať elektronicky SV, pravdepodobne aj priznania DPH + doručím ako doteraz výkazy do 5 dní.
Ohľadom ZEP pozri túto tému: http://www.porada.sk/t122130-p7-navrh-zakona-dph-novela-2010-a.html#post1231840
truch
11.12.09,09:33
Díky moc, prečítala som si, pomohlo:-)
Rozalka
15.12.09,18:31
Prikladám Poučenie k vyplneniu SV, ani nie ak kvôli vyplneniu, ale kvôli informáciám v ňom uvedeným.
VieraM
15.12.09,18:41
Ak dodávam len služby, podávam naďalej SV štvrťročne. Vyplýva to z usmernenia DÚ i z poučenia v SV.
Je to tak ?
Rozalka
15.12.09,18:45
Ak dodávam len služby, podávam naďalej SV štvrťročne. Vyplýva to z usmernenia DÚ i z poučenia v SV.
Je to tak ?

Ja to tiež takto chápem, ale http://www.porada.sk/t125491-p5-dr-sr-povinnost-registracie-neplatitela-dph-ktory-dodava-al-prijima-sluzby-z-cs.html sa rozbehla debata, kde sú aj iné názory, kuk tam.
Economic
15.12.09,18:51
Ak dodávam len služby, podávam naďalej SV štvrťročne. Vyplýva to z usmernenia DÚ i z poučenia v SV.
Je to tak ?

1/ Platiteľ je povinný podať SV za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a/ dodal tovar oslobodený od dane do iného štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte
b/ premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 dos. 4
c/ zúčastnil sa na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ
d/ dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte odľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň

SV je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa ods. 1 písm. d

Toto je z materiálu zo školenia ... Možno pomôže....
bea
16.12.09,07:42
Vo Finančnom spravodajcovi č. 14/2009 je medzi iným aj poučenie k súhrnnému výkazu.

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_14_2009.pdf
galova.silvia
18.12.09,07:16
Ak dodávam len služby, podávam naďalej SV štvrťročne. Vyplýva to z usmernenia DÚ i z poučenia v SV.
Je to tak ?

ako tak citam to poucenie, suhlasim.
Je tam uvedeny priklad, ze ak dodavam tovar v hodnote 75 000 eur a sluzby za 120 000 eur za stvrtrok. mozem sa rozhodnut podavat vykaz stvrtrocne.
superoman
18.12.09,13:42
Prosím Vás čo je potrebné na elektronické posielanie súhrnného výkazu? Ja priznania nosím osobne, DÚ mám kúsok. Treba dať žiadosť na DÚ?

...asi to bude pre tych, co to maju dalej alebo sa im nechce ani pohnut zo stolicky (moj pripad)
...no a nakoniec to bude rychlejsie, pohodlnejsie, snad aj lacnejsie
sizu
19.12.09,19:46
A dokedy musíme si vybaviť elektronický podpis pre podávania výkazov?
domenico.office
19.12.09,19:54
Myslím, že 20. február je posledný deň na podanie prvých výkazov možných podať len elektronicky.
sizu
20.12.09,08:06
Od. 01.01.2010 musím podávať súhrnný výkaz aj vtedy, ak nič nepredám do zahraničia, ale mesačne kúpim tovar z Maďarska ?
Ďakujem.
Rozalka
20.12.09,09:15
NIe, súhrnný výkaz sa týka len predaja.
Economic
21.12.09,05:46
NIe, súhrnný výkaz sa týka len predaja.

Súhrnný výkaz sa týka aj platiteľa, ak dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 nie iba tovar.
simonovaz
21.12.09,07:17
Na daňovom úrade mi povedali, že musíme odovzdať Súhrnný výkaz nie len vtedy, ak predáme tovary a služby, ale aj pri nákupe. Jednoducho, ak obchodujeme so zahraničnými firmami, súhrnný výkaz musíme odovzdať povinne!
Mária.K.
21.12.09,07:44
Na daňovom úrade mi povedali, že musíme odovzdať Súhrnný výkaz nie len vtedy, ak predáme tovary a služby, ale aj pri nákupe. Jednoducho, ak obchodujeme so zahraničnými firmami, súhrnný výkaz musíme odovzdať povinne!
Bez ohľadu na to, čo ti povedali na daňovom úrade, platí nasledovné (abstrahujem od trojstranného obchodu) :
1. Do súhrnného výkazu sa uvádzajú dodané tovary alebo služby (§ 80).
2. V súhrnnom výkaze ich uvádzajú tie osoby, ktoré tovary alebo služby dodali (§ 80).
3. Osoby, ktoré tovary alebo služby prijali ich v súhrnnom výkaze neuvádzajú, ale ich samozdaňujú (§ 69).
bea
21.12.09,07:45
Na daňovom úrade mi povedali, že musíme odovzdať Súhrnný výkaz nie len vtedy, ak predáme tovary a služby, ale aj pri nákupe. Jednoducho, ak obchodujeme so zahraničnými firmami, súhrnný výkaz musíme odovzdať povinne!
Ale v poučení, ktoré je vo Finančnom spravodajcovi č. 14/2009 (uvádzam ho v mojom predchádzajúcom príspevku), sa uvádza:

I. Kto a kedy podáva súhrnný výkaz k dani z pridanej hodnoty
1. Platiteľ dane z pridanej hodnoty podáva súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac (v lehote
uvedenej vo všeobecnej časti), ak
a) dodal tovar oslobodený od dane (§ 43 ods. 1 zákona o DPH) z tuzemska do iného členského štátu
osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar vo svojom vlastníctve oslobodený od dane (§ 43 ods. 4 zákona o DPH) do iného
členského štátu na účely svojho podnikania,
c) sa ako prvý odberateľ zúčastnil na trojstrannom obchode (§ 45 zákona o DPH),
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte (§ 15 ods. 1 zákona o DPH) osobe, ktorá je
povinná platiť daň.

A ďalej je tam :

UPOZORNENIE!
Ak platiteľ dane v príslušnom kalendárnom mesiaci príp. kalendárnom štvrťroku nedodal tovar
z tuzemska do iného členského štátu, ani nepremiestnil tovar, ani nedodal tovar v rámci trojstranného
obchodu, ani nedodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte osobe, ktorá je povinná platiť
daň, súhrnný výkaz nepodáva.
Ak zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH nedodala
v príslušnom kalendárnom štvrťroku službu s miestom dodania v inom členskom štáte osobe, ktorá je
povinná platiť daň, súhrnný výkaz nepodáva.
simonovaz
21.12.09,07:52
No, je to dobré, na daňovom úrade nevedia, čo treba robiť... Potom mi dostaneme pokuty... Ďakujem, za pomoc.
simonovaz
21.12.09,07:57
Prosím Vás, mám ešte jednu otázku:
- Osoby, ktoré tovary alebo služby prijali ich v súhrnnom výkaze neuvádzajú, ale ich samozdaňujú (§ 69).- to znamená , že v DPH priznaní vypočítam z toho daň, a potom odpočítam, tak ako som to robila doteraz?
paťuška
21.12.09,08:03
Presne tak, ako uvádzaš, so súhrným výkazom to nemá nič spoločné
SAIVI
21.12.09,10:20
NOVELA ZÁKONA O DPH účinná od 1. janura 2010 - Ing. Zdenka Jablonková, vedúca oddelenia DPH MF SR; 12.01.2010

Tých zmien je viac, treba si vybaviť elektronický podpis pre podávania výkazov...


Registrácia používateľov pre autorizované služby portálu

1. registrácia používateľov, ktorí majú záujem o elektronické služby poskytované daňovou správou prostredníctvom portálu eTax.

2. Pre používateľov, ktorí budú doručovať písomnosti bez zaručeného elektronického podpisu

..aký je medzi tým rozdiel? ..nemám s tým žiadne skúsenosti
Vladimír Ozimý
21.12.09,10:33
Registrácia používateľov pre autorizované služby portálu

1. registrácia používateľov, ktorí majú záujem o elektronické služby poskytované daňovou správou prostredníctvom portálu eTax.

2. Pre používateľov, ktorí budú doručovať písomnosti bez zaručeného elektronického podpisu

..aký je medzi tým rozdiel? ..nemám s tým žiadne skúsenosti

V prvom prípade ide o komunikáciu cez zaručený elektronický podpis ktorý sa riadi zákonom č. 215/2002. Je to univerzálnejšia forma komunikácie a je ju možné použiť aj na iné účely ako na daňové...

Druhý spôsob je doručovanie písomností podľa § 17a zákona o správe daní a poplatkov vo vzťahu k správcovi dane. t.j. musí sa spísať písomná dohoda so správcom dane, musí sa urobiť registrácia a na základe toho sa budú zasielať písomnosti v rámci daňového konania elektronicky (napr. práve súhrnný výkaz)
SAIVI
21.12.09,10:38
..dakujem za odpoveď : )

kedže elktronicky zatiaľ nič neposielame asi nám bude stačiť tá písomná dohoda z DU.
domenico.office
21.12.09,10:42
Už len dodám, že pri druhom spôsobe bude nutné do piatich dní doručiť správcovi dane v písomnej forme prvú stranu doručenej písomnosti a Vyhlásenie o podaní písomnosti elektronickou formou, tzv. krycí list.
domenico.office
21.12.09,10:43
..dakujem za odpoveď : )

kedže elktronicky zatiaľ nič neposielame asi nám bude stačiť tá písomná dohoda z DU.

Samozrejme stačí, ale pribudne povinnosť viď príspevok vyššie.
domenico.office
21.12.09,11:05
Informácia zo stránky DR SR:
Užívatelia autorizovaných elektronických služieb, ktorí od 1.1.2010 budú uplatňovať nárok na vrátenie DPH v iných členských štátoch Európskej únie prostredníctvom portálu Daňového riaditeľstva SR, musia požiadať miestne príslušný daňový úrad o sprístupnenie aplikácie na podávanie žiadostí o vrátenie DPH. Zároveň si ich dovoľujeme upozorniť, že podanie žiadosti o vrátenie DPH je možné realizovať len s použitím zaručeného elektronického podpisu.
Rozalka
21.12.09,18:30
Od. 01.01.2010 musím podávať súhrnný výkaz aj vtedy, ak nič nepredám do zahraničia, ale mesačne kúpim tovar z Maďarska ?
Ďakujem.


Súhrnný výkaz sa týka aj platiteľa, ak dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 nie iba tovar.

Pre vysvetlenie:
Odpovedala som na otázku, preto som použila "predaj".
Nikde som nenapísala, že ide o predaj tovaru.
u.erika
29.12.09,16:09
Informácia zo stránky DR SR:
Užívatelia autorizovaných elektronických služieb, ktorí od 1.1.2010 budú uplatňovať nárok na vrátenie DPH v iných členských štátoch Európskej únie prostredníctvom portálu Daňového riaditeľstva SR, musia požiadať miestne príslušný daňový úrad o sprístupnenie aplikácie na podávanie žiadostí o vrátenie DPH. Zároveň si ich dovoľujeme upozorniť, že podanie žiadosti o vrátenie DPH je možné realizovať len s použitím zaručeného elektronického podpisu.
Zaručený elektronický podpis potrebujú aj tí, ktorí majú podpísané zmluvy s FDE a WAG?
domenico.office
29.12.09,16:44
Nepoznám tieto skratky a nič mi nehovoria, ale komunikácia s DÚ je jasne daná, kde sú umožnené dva spôsoby elektronickej komunikácie s DÚ a v tomto príspevku je to presne napísané: http://www.porada.sk/1231625-post43.html .

Asi som nebol presný v prvej časti odpovedi: myslím, že ten kto bude žiadať o vrátenie DPH prostredníctvom DR SR bude musieť mať ZEP.
Luba
29.12.09,18:33
Asi som nebol presný v prvej časti odpovedi: myslím, že ten kto bude žiadať o vrátenie DPH prostredníctvom DR SR bude musieť mať ZEP.

Áno, je to tak, bolo to aj na školení Ing.Kováčikovej.

K tomu ZEP by som sa rada opýtala, keďže s tým máš skúsenosti:
Keď za spoločnosť musia podpisovať navonok 2 štatutári, ako to technicky funguje so ZEP? Tiež tam musia byť 2 elektr.podpisy? A keď osoba komunikujúca v praxi s DÚ, nie je štatutár, ako to potom odposiela na DÚ?
domenico.office
29.12.09,20:58
Osoba iná, ako štatutár musí mať splnomocnenie od konateľov (štatutárov) na elektronickú komunikáciu s DÚ. Ak konajú navonok spoločne, stačí jeden podpis, možno by som to poriešil splnomocnením konateľa(štatutára) ktorý má podpis, len na elektronickú komunikáciu s DÚ.
Luba
30.12.09,10:54
Viem, že na elektronickú komunikáciu cez dohodu s DÚ treba splnomocnenie pre poverenú osobu.
Ak mám ale na mysli ZEP, tak myslíš, že aj tam by nejaká splnomocnená osoba - nie štatutár - mohla mať ZEP pre účely elektronickej komunikácie s DÚ?
Economic
30.12.09,11:38
Viem, že na elektronickú komunikáciu cez dohodu s DÚ treba splnomocnenie pre poverenú osobu.
Ak mám ale na mysli ZEP, tak myslíš, že aj tam by nejaká splnomocnená osoba - nie štatutár - mohla mať ZEP pre účely elektronickej komunikácie s DÚ?

ZEP môžeš vlastniť Ty ako účtovníčka, a ním výkazy podpisovať. K tomu Ťa splnomocnia obaja štatutári, podpíšeš takú krátku zápisnicu na DÚ. Na DÚ sa dokladá vytlačený registračný formulár, kópia výpisu z OR a plná moc s overenými podpismi. A už budeš iba Ty podpisovať a odosielať. Asi toto máš na mysli ?
domenico.office
30.12.09,11:39
Samozrejme, ktokoľvek môže mať ZEP a podávať to pre firmu, kde nie je štatutárom, dokonca nemusí byť ani jej zamestnancom, len musí mať splnomocnenie, ako správne uvádzaš. To je prípad účtovných firiem, kde účtovná firma komunikuje s DÚ elektronicky na základe plnej moci od viacerých firiem - svojich klientov.
Luba
30.12.09,12:19
Ďakujem Vám obom za info. Áno, mala som na mysli toto, len som nevedela, že v podstate funguje aj podávanie so ZEP zrejme podobne ako iba na základe dohody s DÚ (teda bez ZEP).
VladoaKatka
31.12.09,11:16
Zo stránky DRSR.
http://www.drsr.sk/wps/portal

UPOZORNENIE PRE POUŽÍVATEĽOV AUTORIZOVANÝCH ELEKTRONICKÝCH SLUŽIEB

Pre účely využívania autorizovanej služby elektronického doručovania daňových dokumentov na Elektronickú podateľňu správcu dane je nevyhnutné priradenie novej podpisovej politiky pre rok 2010 do aplikácie D.Signer/XAdES. Bez priradenia podpisovej politiky nie je možné od 1.1.2010 korektne podpísať, resp. označiť elektronicky doručovaný daňový dokument. Priradenie podpisovej politiky do aplikácie sa týka všetkých používateľov autorizovanej služby elektronického doručovania dokumentov bez ohľadu na skutočnosť, či sú doručované dokumenty podpisované zaručeným elektronickým podpisom alebo označované elektronickou značkou podateľne portálu eTax DR SR (t.zn. ak používateľ komunikuje s daňovou správou na základe uzatvorenej Dohody o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom uzatvorenej podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov).

Podpisová politika pre rok 2010 http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/images/zip.jpg (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/el_komunikacia/data/signaturepolicy2010.zip)
Používateľská príručka pre import podpisovej politiky pre rok 2010 http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/images/pdf.jpg (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/el_komunikacia/data/sigpolicy2010.pdf)
Anairda
03.01.10,16:47
Informácia zo stránky DR SR:
Užívatelia autorizovaných elektronických služieb, ktorí od 1.1.2010 budú uplatňovať nárok na vrátenie DPH v iných členských štátoch Európskej únie prostredníctvom portálu Daňového riaditeľstva SR, musia požiadať miestne príslušný daňový úrad o sprístupnenie aplikácie na podávanie žiadostí o vrátenie DPH. Zároveň si ich dovoľujeme upozorniť, že podanie žiadosti o vrátenie DPH je možné realizovať len s použitím zaručeného elektronického podpisu.

Koho sa vlastne týka toto uplatňovanie nároku na DPH z IČŠ cez Daňové riaditeľstvo?
Je to pre prípad, keď platca dane nakúpi v IČŠ z nejakej príčiny tovar či službu s daňou?
olarac
06.01.10,13:39
Z tohto teda vyplýva, že vrátenie DPH sa týka subjektov iných členských štátov, ktorí žiadajú vrátenie DPH na Slovensku?
31Jankal
11.01.10,06:10
Dobrý den, poprosím o odpovede na pár otázok:
1. Dovážame tovar z PLN a CZ treba na to robiť súhrnný výkaz?
čo sa tam vlastne zmenilo oproti minulému roku?
2. Vyrábame topánky pre taliana, ktorý si sám dodá všetok materiál mi mu to ušijeme vlastne je to naša služba do zahraničia ako často treba robiť ten súhrnný výkaz?
3. Za 4.štvrťrok 2009 sa už musia podávať súhrnné výkazy elektronicky alebo to platí až za január 2010?
4. Treba ho podať už do 20.januára?
Dakujem za odpovede.
Dáša_
11.01.10,07:01
Dobrý den, poprosím o odpovede na pár otázok:
1. Dovážame tovar z PLN a CZ treba na to robiť súhrnný výkaz?
čo sa tam vlastne zmenilo oproti minulému roku? pri dovoze sa SV nerobí
2. Vyrábame topánky pre taliana, ktorý si sám dodá všetok materiál mi mu to ušijeme vlastne je to naša služba do zahraničia ako často treba robiť ten súhrnný výkaz?
3. Za 4.štvrťrok 2009 sa už musia podávať súhrnné výkazy elektronicky alebo to platí až za január 2010? až za január 2010
4. Treba ho podať už do 20.januára? elektronicky prvý krát 20. februára
Dakujem za odpovede.

:)
Tamila
11.01.10,07:07
Dobrý den, poprosím o odpovede na pár otázok:
1. Dovážame tovar z PLN a CZ treba na to robiť súhrnný výkaz?
čo sa tam vlastne zmenilo oproti minulému roku?
2. Vyrábame topánky pre taliana, ktorý si sám dodá všetok materiál mi mu to ušijeme vlastne je to naša služba do zahraničia ako často treba robiť ten súhrnný výkaz?
3. Za 4.štvrťrok 2009 sa už musia podávať súhrnné výkazy elektronicky alebo to platí až za január 2010?
4. Treba ho podať už do 20.januára?
Dakujem za odpovede.


K bodu 2/:
§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.
31Jankal
14.01.10,09:21
Dobrý den, mám dvoch spolumajiteľov,kt. vlastnia jednu firmu podávam na nich aj dp z dph ale na jedného s nulou za každý mesiac. Moja otázka: Treba na neho dávať aj súhrnný výkaz? Dakujem
m.hladka
14.01.10,12:43
Dobrý den, mám dvoch spolumajiteľov,kt. vlastnia jednu firmu podávam na nich aj dp z dph ale na jedného s nulou za každý mesiac. Moja otázka: Treba na neho dávať aj súhrnný výkaz? Dakujem

Nie, súhrnný výkaz platí len pre vývoz.
Luba
22.01.10,11:11
Skúsim, či sa mi podarí priložiť info od DÚ k súhrnným výkazom,možno niekomu pomôže.
P07
25.01.10,09:39
Áno, toto je pravda, len nie je pravda, že ZEP nie je certifikovaný elektronický podpis a že sa zaň neplatí. Je to tak ako som písala v predchádzajúcom príspevku.(č. 38). Ak nechcete za podpis platiť, spíšte s DÚ Dohodu o elektronickom posielaní a vtedy ale ešte máte ďalšiu povinnosť, následne po odoslaní takto elektronicky, ešte do 5 dní potvrdiť písomne.
Nemýľme si pojmy. Sú dva spôsoby elektronickej komunikácie. Prvý: ZEP Vám musí poskytnúť certifikačná autorita nie DÚ s DÚ sa spíše len zápisnica o prerokovaní na el. podávanie. Za ZEP sa platí certifikačnej autorite.
Druhý spôsob je Dohoda, spisuje sa len s DÚ. Podpis nie je zaručený a nie je certifikovaný a certifikačná autorita s tým nič nerobí. Je zadarmo. Len ešte je tam tá dodatočná povinnosť do 5 dní.

Som rád, že to sem niekto napísal. Až ma trhalo keď tu čítam že nič iné ako ZEP nebude a že ZEP sa vydáva na daňovom riadiťelstve. To sú strašné bludy. Buď na tých školeniach nedávate pozor alebo žiadajte o vrátenie penazí a prednášajúci nech sa doučí čo je to ZEP. Ak niekto neverí tomu čo napísal JankaO (http://www.porada.sk/member.php?u=123) tak si to prečítajte priamo na na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/elposhrv_0110.pdf) najlepšie by bolo keby niekto tie nezmysli o povinnom ZEP vymazal lebo to bude ľudí iba mýliť.
Economic
25.01.10,10:08
Som rád, že to sem niekto napísal. Až ma trhalo keď tu čítam že nič iné ako ZEP nebude a že ZEP sa vydáva na daňovom riadiťelstve. To sú strašné bludy. Buď na tých školeniach nedávate pozor alebo žiadajte o vrátenie penazí a prednášajúci nech sa doučí čo je to ZEP. Ak niekto neverí tomu čo napísal JankaO (http://www.porada.sk/member.php?u=123) tak si to prečítajte priamo na na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/elposhrv_0110.pdf) najlepšie by bolo keby niekto tie nezmysli o povinnom ZEP vymazal lebo to bude ľudí iba mýliť.


Každý koho sa komunikácia ohľadom elektronického zasielania dokumentov na DÚ týka, by si mal v prvom rade najprv čo - to základné o tom naštudovať. Je dôležité rozlišovať obyčajnú elektronickú komunikáciu a komunikáciu na základe dohody s DÚ a komunikáciu prostredníctvom ZEP-u /zaručeného elektronického podpisu, na podpisovanie ktorého je nevyhnutné mať vystavený kvalifikovaný certifikát /KC/ Už sa tu toho popísalo až - až. Na stránke www.drsr.sk je to tiež jasne napísané.
marina8
25.01.10,10:49
elektronicke podavanie SV - pokec z DRSR
nika.sum
25.01.10,11:19
Ahoj, mam firmy, kt. budu musiet podava SV elektronicky, zatial su len tri, takze neuvazujem o ZEP. Takze prichadza do uvahy druhy sposob komunikacie t.j. bez zaruceneho elektronickeho podpisu. Mozem sa ja ako uctovnicka zaregistrovat na DU ako pouzivatel, spisem s DU dohodu o sposobe dorucovania elektr.prostriedkami a firmy mi daju splnomocenstvo? alebo sa musi registrovat kazda firma zvlast? Podla toho co som tu citala som pochopila sposob pri pouzivani ZEP, ale nie tejto druhej moznosti. Za jednoduche vysvetlenie dopredu velmi pekne dakujem.
zuzanar
25.01.10,11:48
Podľa mojich informácií nemôžeš. Pred DU vystupuje, každý subjekt sám za seba. Môže mať zvoleného zástupcu, ale môže ním byť len daňový poradca, alebo auditor.
nika.sum
25.01.10,12:01
Ale ak by som mala ZEP tak mozem. Urcite nie je taka moznost pri tejto forme elektronickeho podania?
marina8
25.01.10,12:13
Podľa mojich informácií nemôžeš. Pred DU vystupuje, každý subjekt sám za seba. Môže mať zvoleného zástupcu, ale môže ním byť len daňový poradca, alebo auditor.

firma splnomocni uctovnika na podavanie tlaciv elektronicky, a zastupovat v plnom rozsahu moze danovy poradca alebo pravnik, take info mam ja priamo z DU
marina8
25.01.10,12:15
Ale ak by som mala ZEP tak mozem. Urcite nie je taka moznost pri tejto forme elektronickeho podania?

nika aj na ZEP potrebujes splnomocnenie, akurat ked mas ZEP tak po podani je to vybavene, pri dohode s DU do 5 dni odnesies vrch SV + potvrdenie o podani
tuta
25.01.10,12:24
Podľa mojich informácií nemôžeš. Pred DU vystupuje, každý subjekt sám za seba. Môže mať zvoleného zástupcu, ale môže ním byť len daňový poradca, alebo auditor.

Nie je to pravda. Pred DÚ môžeš zastupovať daňový subjekt aj Ty ako účtovníčka, ale musíš byť daňovým subjektom splnomocnená. Registráciu na portáli DÚ musíš mať Ty a aj daňový subjekt, ktorý budeš zastupovať. Naviac daňový subjekt musí mať uzatvorenú dohodu o spôsobe doručovania ísomnosti
s DÚ. /Vzor nájdeš v priloženom linku.
Toto všetko môžeš na DÚ vybaviť aj Ty, ale ako som spomínala musíš mať splnomocnenie na ktorom je overený podpis daňového subjektu, ktorý Ťa splnomocňuje a Tvoj podpis, že splnomocnenie prijímaš.
Kópiu splnomocnenia si dáš overiť a s týmto zájdeš na DÚ a môžeš začať vybavovať.

Postup nájdeš tu:

http://www.porada.sk/1256190-post6.html
nika.sum
25.01.10,12:34
firma splnomocni uctovnika na podavanie tlaciv elektronicky, a zastupovat v plnom rozsahu moze danovy poradca alebo pravnik, take info mam ja priamo z DU



nika aj na ZEP potrebujes splnomocnenie, akurat ked mas ZEP tak po podani je to vybavene, pri dohode s DU do 5 dni odnesies vrch SV + potvrdenie o podani

Toto som chcela vediet, ide mi len o podavanie SV, nic ine. Takze ja vyplnim formulare na DU Registracny formular pouzivatela a Dohodu o sposobe dorucenia - na svoje meno a firmy mi daju splnomocnenie, ze mozem podavat SV za nich?
sybila3
25.01.10,13:38
Ako vyplním reg.formulár za právnickú osobu, musím udať meno konateľa? A keď sú dvaja každého zvlášť? alebo ako?
nika.sum
25.01.10,15:00
Nie je to pravda. Pred DÚ môžeš zastupovať daňový subjekt aj Ty ako účtovníčka, ale musíš byť daňovým subjektom splnomocnená. Registráciu na portáli DÚ musíš mať Ty a aj daňový subjekt, ktorý budeš zastupovať. Naviac daňový subjekt musí mať uzatvorenú dohodu o spôsobe doručovania ísomnosti
s DÚ. /Vzor nájdeš v priloženom linku.
Toto všetko môžeš na DÚ vybaviť aj Ty, ale ako som spomínala musíš mať splnomocnenie na ktorom je overený podpis daňového subjektu, ktorý Ťa splnomocňuje a Tvoj podpis, že splnomocnenie prijímaš.
Kópiu splnomocnenia si dáš overiť a s týmto zájdeš na DÚ a môžeš začať vybavovať.

Postup nájdeš tu:

http://www.porada.sk/1256190-post6.html


neviem co sa deje ale neviem sa na k tym formularom dopracovat, nedaju sa mi otvorit tie odkazy, ani ked idem priamo cez drsr.sk. Mozno tam maju dnes nejaky problem. ale dakujem velmi pekne. Nemate niekto nahodou vzor splnomocnenia?
domenico.office
25.01.10,15:34
Ako vyplním reg.formulár za právnickú osobu, musím udať meno konateľa? A keď sú dvaja každého zvlášť? alebo ako?

Registrácia sa robí na osobu, ktorá bude konať v mene spoločnosti (konateľ, učtovník a pod.) nie na právnickú osobu.
domenico.office
25.01.10,15:42
neviem co sa deje ale neviem sa na k tym formularom dopracovat, nedaju sa mi otvorit tie odkazy, ani ked idem priamo cez drsr.sk. Mozno tam maju dnes nejaky problem. ale dakujem velmi pekne. Nemate niekto nahodou vzor splnomocnenia?

To bolo dnes naozaj trápenie s portálom Daňovej správy
Mária.Hainová
25.01.10,15:51
Nemá náhodou niekto Dohodu o elektronickom doručovaní s daňovým úradom. Resp. majú na to formulár na DÚ. Ďakujem
domenico.office
25.01.10,15:55
sybila3
25.01.10,16:46
takže som zaregistrovala, treba s tým vytlačeným ísť na daňový úrad , doniesť OP, výpis z obch. registra-môže byť aj starší?
Tamila
25.01.10,17:32
takže som zaregistrovala, treba s tým vytlačeným ísť na daňový úrad , doniesť OP, výpis z obch. registra-môže byť aj starší?
Môže byť aj starší výpis, aspoň mne tak povedali. Treba sa zaregistrovať na stránke DÚ, registráciu vytlačiť a vytlačiť aj dohodu. Potom to zaniesť na DÚ- ak je registrácia na konateľa. Ak je na niekoho iného, treba mať splnomocnenie, ktoré musí overiť notár.
enter
26.01.10,08:14
Na DU I Nitra žiadali najnovší výpis z OR, nepochopím, načo treba štátnej inštitúcii doniest doklad od inej štátnej inštitúcie vo vytlačnej spoplatnenej forme, keď si to môže pozrieť na internete.
Naviac pri zaregistrovaní zdaniteľnej osoby už im bol predložený oroginál výpis z OR, a každú zmenu v OR, ktorá sa týka registrácie pre daň treba hlásiť na DÚ.
nika.sum
26.01.10,08:40
Ked to spravne chapem. Tak ja ako uctovnik sa sama zaregistrujem: vyplnim formular, dostanem ID a pojdem na DU s dokladmi o mne a mojej firme. Ak budem chcem ja posielat SV bez ZEP za inu firmu, tiez sa musi firma zaregistrovat resp.konatel, vyplnit formular, dostane ID a s tym pojde na DU a tiez musi podpisat dohodu a prilozit splnomocnenie, ze ju mozem zastupovat v podavani SV ja. Ak je tych firiem viac kazda to spravi a ja budem posielat SV pod svojim heslom. Ja som z tych noviniek uplny magor, trvalo mi dost dlho kym som sa odhodlala pouzivat internet banking.
domenico.office
26.01.10,19:04
Ked to spravne chapem. Tak ja ako uctovnik sa sama zaregistrujem: vyplnim formular, dostanem ID a pojdem na DU s dokladmi o mne a mojej firme. Ak budem chcem ja posielat SV bez ZEP za inu firmu, tiez sa musi firma zaregistrovat resp.konatel, vyplnit formular, dostane ID a s tym pojde na DU a tiez musi podpisat dohodu a prilozit splnomocnenie, ze ju mozem zastupovat v podavani SV ja. Ak je tych firiem viac kazda to spravi a ja budem posielat SV pod svojim heslom. Ja som z tych noviniek uplny magor, trvalo mi dost dlho kym som sa odhodlala pouzivat internet banking.

Firma sa nemusí registrovať, registrovaná si ty a firma ťa splnomocní na podávanie SV.
Economic
26.01.10,19:11
Ked to spravne chapem. Tak ja ako uctovnik sa sama zaregistrujem: vyplnim formular, dostanem ID a pojdem na DU s dokladmi o mne a mojej firme. Ak budem chcem ja posielat SV bez ZEP za inu firmu, tiez sa musi firma zaregistrovat resp.konatel, vyplnit formular, dostane ID a s tym pojde na DU a tiez musi podpisat dohodu a prilozit splnomocnenie, ze ju mozem zastupovat v podavani SV ja. Ak je tych firiem viac kazda to spravi a ja budem posielat SV pod svojim heslom. Ja som z tych noviniek uplny magor, trvalo mi dost dlho kym som sa odhodlala pouzivat internet banking.

Z praxe by som doporučila rozhodnúť sa pre využívanie ZEP-u. To preto, aby Ti odpadla povinnosť dokladať ešte niečo písomne na Dú. Ja na ZEP nedám dopustiť. Odošlem elektronicky a nemusím sa už o nič starať. Ja sa registrujem a portáli drsr.sk no a mňa môže aj 15 klientov splnomocniť na elektronické podávanie dokumentov. Ja iba za každého takého klienta spíšem Zápisnicu o ústnom pojednávaní na DÚ a už frčím. Všetko realizujem cez moje ID, len v hornej lište si vyberiem DIČ za ktorého klienta podávam. Hore je ich celý zoznam, tých, ktorých mám sprístupnených.
abel
27.01.10,06:47
Tak sa chystám na prezentácie, ktoré robí DÚ, najbližšie mám Trnavu, len nie som si istá, či tam v nedeľu 7. 2. 2010 skutočne niekto príde :rolleyes:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/terprezeas.pdf

DPH a informácia k novele zákona o DPH účinnej od 1.1.2010 podľa jednotlivých pracovísk DR SR:
Pracovisko Dátum konania Miesto konania
Bratislava 8.2.2010 Pracovisko DR SR Bratislava, Ševčenkova 32, zasadačka
Trnava 7.2.2010 Obvodný úrad Trnava, Kollárova 8, Trnava
zasadačka na 1. poschodí
Nitra 29.1.2010 Daňový úrad Nitra I, Damborského 5, Nitra, zasadačka
Trenčín 10.2.2010 Obvodný úrad Trenčín, Hviezdoslavova 3 Trenčín, zasadačka
Žilina 11.2.2010 Mestský úrad Žilina, malá zasadačka
Banská
Bystrica 12.2.2010 Daňový úrad I, Banská Bystrica, Trieda SNP 75, zasadačka
Košice 2.2.2010 Daňový úrad Košice V, Južná trieda 8, Košice, zasadačka
Prešov 3.2.2010 Pracovisko DR SR Prešov, Hurbanistov 3, Prešov, zasadačka
Začiatok na každom mieste: o 9.00 hod.
evika
27.01.10,07:06
prosím Vás má niekto vzor splnomocnenia
ďakujem
nika.sum
27.01.10,07:35
Z praxe by som doporučila rozhodnúť sa pre využívanie ZEP-u. To preto, aby Ti odpadla povinnosť dokladať ešte niečo písomne na Dú. Ja na ZEP nedám dopustiť. Odošlem elektronicky a nemusím sa už o nič starať. Ja sa registrujem a portáli drsr.sk no a mňa môže aj 15 klientov splnomocniť na elektronické podávanie dokumentov. Ja iba za každého takého klienta spíšem Zápisnicu o ústnom pojednávaní na DÚ a už frčím. Všetko realizujem cez moje ID, len v hornej lište si vyberiem DIČ za ktorého klienta podávam. Hore je ich celý zoznam, tých, ktorých mám sprístupnených.

Dakujem za radu, urcite v buducnosti o tom budem uvazovat, zatial sa mi to z financneho hladiska neoplati, mam vacsionou mensie firmy a vsetky DU nie su daleko od mojho bydliska, ale postupne s narastajucim mnozstvom prace (klientov) tu bude pre mna asi vyhodne. Dakujem
nika.sum
27.01.10,07:39
Tak sa chystám na prezentácie, ktoré robí DÚ, najbližšie mám Trnavu, len nie som si istá, či tam v nedeľu 7. 2. 2010 skutočne niekto príde :rolleyes:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/terprezeas.pdf

DPH a informácia k novele zákona o DPH účinnej od 1.1.2010 podľa jednotlivých pracovísk DR SR:
Pracovisko Dátum konania Miesto konania
Bratislava 8.2.2010 Pracovisko DR SR Bratislava, Ševčenkova 32, zasadačka
Trnava 7.2.2010 Obvodný úrad Trnava, Kollárova 8, Trnava
zasadačka na 1. poschodí
Nitra 29.1.2010 Daňový úrad Nitra I, Damborského 5, Nitra, zasadačka
Trenčín 10.2.2010 Obvodný úrad Trenčín, Hviezdoslavova 3 Trenčín, zasadačka
Žilina 11.2.2010 Mestský úrad Žilina, malá zasadačka
Banská
Bystrica 12.2.2010 Daňový úrad I, Banská Bystrica, Trieda SNP 75, zasadačka
Košice 2.2.2010 Daňový úrad Košice V, Južná trieda 8, Košice, zasadačka
Prešov 3.2.2010 Pracovisko DR SR Prešov, Hurbanistov 3, Prešov, zasadačka
Začiatok na každom mieste: o 9.00 hod.

Moze tam prist ktokolkvek? Hlupa otazka, je to prezentacia pre danove subjekty, tak ano. Dakujem za upozornenie.
mlyn16
27.01.10,07:52
Prosím o pomoc, začínam vyplňovať registráciu na DU a neviem koho meno uviesť moje ako ekonómky alebo konateľa?
abel
27.01.10,07:57
Prosím o pomoc, začínam vyplňovať registráciu na DU a neviem koho meno uviesť moje ako ekonómky alebo konateľa?


píšeš meno toho, kto bude výkazy zasielať, teda predpokladám, že ty. Konateľ ti dá potom splnomocnenie
mlyn16
27.01.10,07:59
Ďakujem, idem pokračovať.
abel
27.01.10,08:01
Tieto splnomocnenia na DÚ sú niečo podobné, ako sa zasielajú výkazy do sociálnej a zdravotných poisťovní, akurát DÚ narobil okolo toho veľké haló, pritom je to takmer také isté zasielanie ako tie do poisťovní
abel
27.01.10,08:03
Moze tam prist ktokolkvek? Hlupa otazka, je to prezentacia pre danove subjekty, tak ano. Dakujem za upozornenie.

tieto prezentácie sú bezplatné a prístupné komukoľvek
truch
27.01.10,08:22
píšeš meno toho, kto bude výkazy zasielať, teda predpokladám, že ty. Konateľ ti dá potom splnomocnenie
Mne povedala pani na DÚ, že ak napíšem seba potrebujem notárom overené splnomocnenie, že je jednoduchšie ak napíšem konateľa, s ním podpíšu dohodu a v jeho mene budem elektronicky posielať výkazy aj tak ja.:---:---
bea
27.01.10,08:35
Mne povedali na DU, že keď chcem ja posielať SV za môjho klienta, tak musím sa zaregistrovať ja a aj klient . Klient ma splnomocní, ale to splnomocnenie vraj netreba DU.
Chcem sa zaregistrovať, ale neviem ako to mám urobiť, lebo v kolonke spôsob realizácie elektronickej komunikácie je natvrdo uvedené "Komunikácia s použitím zaručeného elektronického podpisu". A teda ako ste postupovali, keď ste chceli dostať ID?
mlyn16
27.01.10,08:36
Zas mám problém. Ako mám vyplniť Registračný formulár používateľa, keď nemáme zaručený elektronický podpis a formulár vyžaduje identifikačný kód? A prázdny registračný formulár sa nedá vytlačiť. Dohodu už mám vypísanú.
A v pokynoch na autorizáciu na DU je napísane (skrátene):
- občianka
- registračný formulár
- výpis z OR
- dohoda
- plnomocenstvo
mlyn16
27.01.10,08:37
Vidím, že sme už dve, čo máme rovnaký problém.
bea
27.01.10,09:01
Takže kto nám poradí? :-))
Blankake
27.01.10,09:35
Ja som sa teraz zaregistrovala - do ID si podľa mňa môžete dať Vaše ľubovoľné číslo, slúži to ako doplňujúci identifikačný údaj. Ja som si dala napr. moje IČO. Následne mi bolo vygenerované ID číslo, ktoré sa bude používať na ďalšiu komunikáciu.
abel
27.01.10,09:53
Ja v tom nie som oveľa múdrejšia, ale napíšem, ako som postupovala ja.

Elektronické zasielanie som si vybavovala ja, pretože robím účtovníctvo pre viac firiem, takže ja budem mať prístup a firmy mi dajú plnú moc k zasielaniu údajov elektronicky. To čo píše truch je zrejme výhodnejšie v tom prípade, ak robíš účto v jednej firme, takže zbytočne by bolo vybavovať ešte aj plnú moc.

Čo sa týka registrácie bez ZEP, tiež som sa pozastavila nad identifikačným kódom, ale nakoniec som tam napísala ľubovoľné číslo (je to niečo, čo som vôbec nepochopila) a následne mi to vygenerovalo môj ID používateľa. Vyhotovilo mi to čudo registračný formulár používateľa, ten som vytlačila, vytlačila som si dohodu o spôsobe doručovania..., zobrala občiansky, živnostenský list a išla na DÚ. Tam so mnou spísali zápisnicu o ústnom pojednávaní a bolo. Postupne im tam doručujem plnú moc od klientov, ktorí budú mať povinnosť zasielať súhrnné výkazy.

Ešte si musím stiahnuť klientsku el. značku - zrejme certifikát do počítača, ale teraz nemám na to čas, snáď týmto levelom prejdem cez víkend.
nika.sum
27.01.10,10:32
Ja pojdem na DU - predpokladam kam patrim ja a plnu moc od klientov na ich DU?
zhv
27.01.10,13:01
Každý platiteľ sa musí prihlásiť,alebo len ten koho sa to týka?
Ďakujem
bea
27.01.10,14:10
Každý platiteľ sa musí prihlásiť,alebo len ten koho sa to týka?
Ďakujem
Len ten, koho sa to týka.
bea
27.01.10,14:13
Ja som sa teraz zaregistrovala - do ID si podľa mňa môžete dať Vaše ľubovoľné číslo, slúži to ako doplňujúci identifikačný údaj. Ja som si dala napr. moje IČO. Následne mi bolo vygenerované ID číslo, ktoré sa bude používať na ďalšiu komunikáciu.
Chápem už, že do ID si dám to, čo ja chcem. Ide mi ale o ten text, ktorý sa nedá zmeniť a v mojom prípade nie je pravdivý. Ja nechcem používať zaručený elektronický podpis. Ty si nechala tam ten predtlačený text?
Blankake
27.01.10,14:22
Chápem už, že do ID si dám to, čo ja chcem. Ide mi ale o ten text, ktorý sa nedá zmeniť a v mojom prípade nie je pravdivý. Ja nechcem používať zaručený elektronický podpis. Ty si nechala tam ten predtlačený text?
Áno, nechala som to, lebo sa to nedalo zmeniť. Prikladám Ti postup registrácie zo stránok DRSR.
Čiže už len vyraziť na DÚ a odniesť potrebné dokumenty. :)
mlyn16
27.01.10,14:43
Super, už sme tiež zaregistrovaný, teraz ešte splnomocnenie od konateľov a môžeme ísť na daňový úrad. Nemá náhodou niekto osvedčené splnomocnenie, ktoré DU akceptoval?
Vďaka za pomoc.
P07
28.01.10,11:34
Z praxe by som doporučila rozhodnúť sa pre využívanie ZEP-u. To preto, aby Ti odpadla povinnosť dokladať ešte niečo písomne na Dú. Ja na ZEP nedám dopustiť. Odošlem elektronicky a nemusím sa už o nič starať. Ja sa registrujem a portáli drsr.sk no a mňa môže aj 15 klientov splnomocniť na elektronické podávanie dokumentov. Ja iba za každého takého klienta spíšem Zápisnicu o ústnom pojednávaní na DÚ a už frčím. Všetko realizujem cez moje ID, len v hornej lište si vyberiem DIČ za ktorého klienta podávam. Hore je ich celý zoznam, tých, ktorých mám sprístupnených.

Prosím Ťa napíš čo taký ZEP stojí počiatočné aj ročné náklady. Pátral som na nete a dospel som k rádovo odlišný cenám. Preto sa pýtam.
Economic
28.01.10,12:10
Prosím Ťa napíš čo taký ZEP stojí počiatočné aj ročné náklady. Pátral som na nete a dospel som k rádovo odlišný cenám. Preto sa pýtam.

ZEP = vystavenie kvalifikovaného certifikátu a bezpečné zariadenie, pokiaľ je to TOKEN vyjde do 90 Eur vrátane DPH, ročný poplatok potom za prevystavenie KC je predbežne okolo 26.- Eur s DPH.
P07
28.01.10,13:10
To sú všetky náklady alebo je potrebné spraviť ešte niečo? Na jednom blogu som sa dočítal toto:
Rekapitulácia postupu:
1.výber a návšteva certifikačnej (registračnej) autority
2.kúpa programu (licencie) na podpisovanie dokumentov
3.inštalácia certifikátu a programu do PC
4.registrácia a vyplnenie registračného formuláru na ústrednom portáli verejnej správy
5.návšteva notára a spísanie notárskej zápisnice
6.poslatie notárskej zápisnice a registračného formuláru na sídlo ústredného portálu verejnej správy
7.potvrdenie registrácie portálom

Cena (poplatky, ktoré som zaplatil-s DPH):
1. program (licencia) - 39,27 eur
2. certifikát - 83,90 eur
3. notárska zápisnica - 36,33 eur

spolu: 159,5 eur/4805 sk
V cene nie je cestovné do BA a poštovné.

Čítajte viac: http://romankonrad.blog.sme.sk/c/203566/Ako-som-vybavoval-zaruceny-elektronicky-podpis.html#ixzz0durCfWji
domenico.office
28.01.10,13:18
Zabudni na na blog a prečítaj si, čo napísala Economic. Presná suma je 88,37 €, aby si mohol komunikovať s DÚ. Ak si to dáš urobiť vo svojej firme, daj si predložiť registračnej autorite rozpočet na cestovné náklady, na inštaláciu v PC a podľa toho sa zariaď. Vyhodnoť si, či si to dokážeš nainštalovať sám, alebo to necháš na nich, či vieš prísť do Registračnej autority a pod.
Economic
28.01.10,14:17
To sú všetky náklady alebo je potrebné spraviť ešte niečo? Na jednom blogu som sa dočítal toto:
Rekapitulácia postupu:
1.výber a návšteva certifikačnej (registračnej) autority
2.kúpa programu (licencie) na podpisovanie dokumentov
3.inštalácia certifikátu a programu do PC
4.registrácia a vyplnenie registračného formuláru na ústrednom portáli verejnej správy
5.návšteva notára a spísanie notárskej zápisnice
6.poslatie notárskej zápisnice a registračného formuláru na sídlo ústredného portálu verejnej správy
7.potvrdenie registrácie portálom

Cena (poplatky, ktoré som zaplatil-s DPH):
1. program (licencia) - 39,27 eur
2. certifikát - 83,90 eur
3. notárska zápisnica - 36,33 eur

spolu: 159,5 eur/4805 sk
V cene nie je cestovné do BA a poštovné.

Čítajte viac: http://romankonrad.blog.sme.sk/c/203566/Ako-som-vybavoval-zaruceny-elektronicky-podpis.html#ixzz0durCfWji

Spomínaný Qsign program na čítanie a podpisovanie dokumentov slúži pri využívaní elektronickej komunikácie s www.portalgov.sk a ostatnými verejnými inštitúciami. Pre DÚ stačí iba kvalifikovaný certifikát a bezpečné zriadenie. K tomu bola uvedená cena v mojom predchádzajúcom príspevku.
marcelaStanakova
29.01.10,04:58
Je FO alebo PO povinná registrovať sa elektronicky na DU kvôli suhrnnemu výkazu, keď nedodáva tovar ani služby mimo SR ?
nika.sum
29.01.10,07:24
Je FO alebo PO povinná registrovať sa elektronicky na DU kvôli suhrnnemu výkazu, keď nedodáva tovar ani služby mimo SR ?

Ked nedodava, nema povinnost podavat suhrnny vykaz, a ked nema povinnost podavat suhrnny vykaz tak sa nema dovod registrovat:)
nika.sum
29.01.10,08:50
Dnes som bola v podatelni DU, a kedze neboli strankove hodiny, tak som sa len spytala pani v kanc. ohladne registracie, ci som to dobre pochopila. Vsetko bolo Ok, len ohladne splnomocnenia od firiem za kt. mam podavat SV ja ako uctovnik, mi jedna z prac. DU tvrdila, ze ked pojde o splnomocnenie samozrejme musi byt potvrdene notarom, ale vraj mozem tak zastupovat len jednu firmu. Ze by som mala spolu z vypisom z OR predlozit poverenie a to nemusi byt overene notarom. Neviete o tom nieco, mne sa to nezda a jej druha kolegyna tiez hovorila, ze sa musi na to pozriet ale nezda sa jej to spravne. Predsa ich chcem za nich len posielat vykazy, nie ich zastupovat v plnom rozsahu pre DU. A este k tomu vypisu z OR, staci vytlaceny z internetu alebo musi byt aj s kolkom?
P07
29.01.10,08:56
Dnes som bola v podatelni DU, a kedze neboli strankove hodiny, tak som sa len spytala pani v kanc. ohladne registracie, ci som to dobre pochopila. Vsetko bolo Ok, len ohladne splnomocnenia od firiem za kt. mam podavat SV ja ako uctovnik, mi jedna z prac. DU tvrdila, ze ked pojde o splnomocnenie samozrejme musi byt potvrdene notarom, ale vraj mozem tak zastupovat len jednu firmu. Ze by som mala spolu z vypisom z OR predlozit poverenie a to nemusi byt overene notarom. Neviete o tom nieco, mne sa to nezda a jej druha kolegyna tiez hovorila, ze sa musi na to pozriet ale nezda sa jej to spravne. Predsa ich chcem za nich len posielat vykazy, nie ich zastupovat v plnom rozsahu pre DU. A este k tomu vypisu z OR, staci vytlaceny z internetu alebo musi byt aj s kolkom?

Toto som tiež riešil a takýto bol výsledok:

Dobrý deň,
rád by som sa informoval či môže účtovnícka firma zastupovať viac daňových subjektov na DÚ a to taký spôsobom, že daňový subjekt splnomocní účtovnícku firmu (s.r.o.) a tá následne splnomocní konkrétneho zamestnanca.
Sme firma ktorá sa okrem iného zaoberá spracovaním účtovníctva pre iné firmy. Naša firma nezamestnáva advokátov ani daňových poradcov. Radi by sme podávali aj podpisovali výkazy, hlásenia ale aj DP k DPH ako aj ostatné písomnosti za svojich klientov. Je to možné?

Č. V/240/6181/09 k ev.č. 5928

Dobrý deň,

Zastupovanie a vylúčenie zo zastupovania upravuje ustanovenie § 9 a § 10 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“).
Podľa § 10 ods. 2 zákona o správe daní zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami.
Podľa citovaného ustanovenia zákona je teda možné, aby u jedného správcu dane existovalo len jedno plnomocenstvo pre jedného zástupcu, na základe ktorého bude zástupca zastupovať daňový subjekt pri určitom úkone (prípadne pri viacerých úkonoch, resp. sa bude jednať o generálnu plnú moc). Nemôže existovať ďalšie plnomocenstvo, ktoré by oprávňovalo toho istého zástupcu zastupovať iný daňový subjekt. To neplatí ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát.
Na základe uvedeného je možné konštatovať, že zástupca, ktorý nie je daňovým poradcom alebo advokátom nie je oprávnený zastupovať viac daňových subjektov, aj keď by mal vystavené plnomocenstvá s úradne overeným podpisom, pretože to zákon nepripúšťa. Zástupca môže zastupovať len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane (t.j. na jednom daňovom úrade).
Podávanie DP, hlásení a iných dokumentov za daňové subjekty je možné elektronicky. Podmienky sú uvedené na internetovej stránke www.drsr.sk.


DR SR,pracovisko Žilina
Odd. metodiky daní a služieb
P07
29.01.10,09:00
Mne povedali že výpis z OR môže byť aj z internetu.
nika.sum
29.01.10,10:33
Tak potom ohladne toho splnomocnenia, ked sa to nazve poverenim (tak ako to hovorila pracovnicka DU), aby to bolo doverehodnejsie, dala by som to overit notarom, tak by to malo byt v sulade zo zakonom.
nika.sum
29.01.10,10:37
Toto som tiež riešil a takýto bol výsledok:

Dobrý deň,
rád by som sa informoval či môže účtovnícka firma zastupovať viac daňových subjektov na DÚ a to taký spôsobom, že daňový subjekt splnomocní účtovnícku firmu (s.r.o.) a tá následne splnomocní konkrétneho zamestnanca.
Sme firma ktorá sa okrem iného zaoberá spracovaním účtovníctva pre iné firmy. Naša firma nezamestnáva advokátov ani daňových poradcov. Radi by sme podávali aj podpisovali výkazy, hlásenia ale aj DP k DPH ako aj ostatné písomnosti za svojich klientov. Je to možné?

Č. V/240/6181/09 k ev.č. 5928

Dobrý deň,

Zastupovanie a vylúčenie zo zastupovania upravuje ustanovenie § 9 a § 10 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“).
Podľa § 10 ods. 2 zákona o správe daní zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami.
Podľa citovaného ustanovenia zákona je teda možné, aby u jedného správcu dane existovalo len jedno plnomocenstvo pre jedného zástupcu, na základe ktorého bude zástupca zastupovať daňový subjekt pri určitom úkone (prípadne pri viacerých úkonoch, resp. sa bude jednať o generálnu plnú moc). Nemôže existovať ďalšie plnomocenstvo, ktoré by oprávňovalo toho istého zástupcu zastupovať iný daňový subjekt. To neplatí ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát.
Na základe uvedeného je možné konštatovať, že zástupca, ktorý nie je daňovým poradcom alebo advokátom nie je oprávnený zastupovať viac daňových subjektov, aj keď by mal vystavené plnomocenstvá s úradne overeným podpisom, pretože to zákon nepripúšťa. Zástupca môže zastupovať len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane (t.j. na jednom daňovom úrade).......

Ale podla toho zvyrazneho, je mozne podla tohto paragrafu, mat splnomocnenstvo na doručovanie... aspon takto tomu rozmumiem. Zadala som aj ja dotaz na DU, kde som sa kontrentne pytala na splnomocnenie alebo poverenie. Odpoved pripnem. Pekny den.
Aljok
29.01.10,11:05
Ale podla toho zvyrazneho, je mozne podla tohto paragrafu, mat splnomocnenstvo na doručovanie... aspon takto tomu rozmumiem. Zadala som aj ja dotaz na DU, kde som sa kontrentne pytala na splnomocnenie alebo poverenie. Odpoved pripnem. Pekny den.

Odpoveď nájdeš tu: http://www.porada.sk/1239445-post86.html (http://www.porada.sk/1239445-post86.html)
P07
29.01.10,12:19
Veď odpoveď bola rovnaká. Elektronicky za pomoci ZEP aj viacero inak len jedného pre jeden DU
nika.sum
29.01.10,13:10
Veď odpoveď bola rovnaká. Elektronicky za pomoci ZEP aj viacero inak len jedného pre jeden DU

Ja som nemyslela elektronicky za pomocou ZEP ale bez ZEP na dohodu s DU. Ta zamestnankyna tvrdila, ze to nie je mozne, len s poverenim, nie splnomocnenim. Uvidim, co odpovedia presne na toto. Ale dakujem. Sami podla mna nevedia kde je sever...
P07
29.01.10,13:18
Ja som nemyslela elektronicky za pomocou ZEP ale bez ZEP na dohodu s DU. Ta zamestnankyna tvrdila, ze to nie je mozne, len s poverenim, nie splnomocnenim. Uvidim, co odpovedia presne na toto. Ale dakujem. Sami podla mna nevedia kde je sever...

Aj toto som zisťoval :---. Tak ty to môžeš poslať elektronicky ale prednú stranu čo tam musíš doniesť musí podpísať už tvoj klient.
nika.sum
29.01.10,17:19
OK, to je v pohode, aj tak doteraz podpisovali DP DPH, aj suhrnne a ostatne veci, tak ked do 5 dni to treba doniest, tak to tam prinesie on alebo ja s danovym priznanim DPH. Nastastie povacsine DU mam blizko domu. :-)
nika.sum
29.01.10,17:20
Aj toto som zisťoval :---. Tak ty to môžeš poslať elektronicky ale prednú stranu čo tam musíš doniesť musí podpísať už tvoj klient.

Dakujem velmi pekne za pomoc. Pekny vikend.
Lenka1979
29.01.10,17:32
Chcela by som sa poinformovať.
Myslím,že väčšina daňovníkov si začala dávať na DU čo sa týka súhrnného výkazu skôr dohodu ako ZEP... Neviete mi niekto poradiť, čo stojí taký ZEP certifikovanej spoločnosti...?cca??? Alebo kde by som to našla?
Ďakujem.
Blankake
29.01.10,18:06
Chcela by som sa poinformovať.
Myslím,že väčšina daňovníkov si začala dávať na DU čo sa týka súhrnného výkazu skôr dohodu ako ZEP... Neviete mi niekto poradiť, čo stojí taký ZEP certifikovanej spoločnosti...?cca??? Alebo kde by som to našla?
Ďakujem.
Pozri si predchádzajúce príspevky - od č. 143. :)
VladoaKatka
29.01.10,18:15
Chcela by som sa poinformovať.
Myslím,že väčšina daňovníkov si začala dávať na DU čo sa týka súhrnného výkazu skôr dohodu ako ZEP... Neviete mi niekto poradiť, čo stojí taký ZEP certifikovanej spoločnosti...?cca??? Alebo kde by som to našla?
Ďakujem.
Lenka ja som trochu pátrala, prikládam Ti link, kde nájdeš zoznam CA, ... aj jeden cenník.

http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/zoznam-ca/index.html
http://www.psca.sk/aca/cennik.html
bodliak
29.01.10,18:15
ZEP (zaruceny elektronicky podpis) vam vyda certifikacna autorita. To je firma, ktora musela prejst certifikaciou a ziskat tak osvedcenie od NBU (ktory si neustrazi ani svoje vlastne servre, xixi)

Takze ZEP ziskate od niekoho zo zoznamu:
http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/zoznam-ca/index.html

Ked si to pozriete a nastudujete, vzdy absolvujete overenie identity, treba 2 doklady. Potom vam vydaju dalsi identifikacny doklad platny 1 rok, a to je ten elektronicky podpis.

Musite ho strazit rovnako ako Obciansky (identifikacnu kartu) alebo pas, lebo dokumenty nim podpisane su povazovane za podpisane tou osobou, komu el. podpis patri. Plnohodnotny podpis...


Pokial nevyuzijete "mobilnu jednotku", ktora sa plati zvlast, vyberajte podla toho, co mate najblizsie.
www.ica.cz (http://www.ica.cz)
www.disig.sk (http://www.disig.sk)
www.psca.sk (http://www.psca.sk)

Vybrane pobocky CSOB aj pre neklientov (!)
www.csob.sk/PressDocument.axd?id=904 (http://www.csob.sk/PressDocument.axd?id=904)

Co to bude stat ? Kedze zaruceny el. podpis vam nenahraju len tak hocikam, ako je cestovny pas vybaveny ochrannymi prvkami, aj medium pre ulozenie ZEP musi byt certifikovane. Na 99% to bude chipova karta, takze budete potrebovat aj citacku. To kostuje 60 az 80 Eur.
Kazdy dalsi rok sa uz bude obnovovat len informacia tam ulozena a to stoji okolo 26 eur.
Lenka1979
29.01.10,18:29
ZEP (zaruceny elektronicky podpis) vam vyda certifikacna autorita. To je firma, ktora musela prejst certifikaciou a ziskat tak osvedcenie od NBU (ktory si neustrazi ani svoje vlastne servre, xixi)

Takze ZEP ziskate od niekoho zo zoznamu:
http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/zoznam-ca/index.html

Ked si to pozriete a nastudujete, vzdy absolvujete overenie identity, treba 2 doklady. Potom vam vydaju dalsi identifikacny doklad platny 1 rok, a to je ten elektronicky podpis.

Musite ho strazit rovnako ako Obciansky (identifikacnu kartu) alebo pas, lebo dokumenty nim podpisane su povazovane za podpisane tou osobou, komu el. podpis patri. Plnohodnotny podpis...


Pokial nevyuzijete "mobilnu jednotku", ktora sa plati zvlast, vyberajte podla toho, co mate najblizsie.
www.ica.cz (http://www.ica.cz)
www.disig.sk (http://www.disig.sk)
www.psca.sk (http://www.psca.sk)

Vybrane pobocky CSOB aj pre neklientov (!)
www.csob.sk/PressDocument.axd?id=904 (http://www.csob.sk/PressDocument.axd?id=904)

Co to bude stat ? Kedze zaruceny el. podpis vam nenahraju len tak hocikam, ako je cestovny pas vybaveny ochrannymi prvkami, aj medium pre ulozenie ZEP musi byt certifikovane. Na 99% to bude chipova karta, takze budete potrebovat aj citacku. To kostuje 60 az 80 Eur.
Kazdy dalsi rok sa uz bude obnovovat len informacia tam ulozena a to stoji okolo 26 eur.

... ci páánečku, tak to je riadne zložité téééda..

Ale ďakujem Vám všetkým za info.:)
HankaS
29.01.10,18:31
Sú tu fakt užitočné rady, čo píšete.Vďaka.
domenico.office
29.01.10,18:34
....Na 99% to bude chipova karta...

Alebo na 99% USB zariadenie IKey 2032, tiež certifikované a určené na uloženie Kvalifikovaného certifikátu, ktorý slúži na podpisovanie ZEP-om.
Lenka1979
29.01.10,18:39
Ja mám z toho riadne mindrák :eek::rolleyes:
...mám čo čítať cez víkend.:)
bodliak
29.01.10,18:55
Alebo na 99% USB zariadenie IKey 2032, tiež certifikované a určené na uloženie Kvalifikovaného certifikátu, ktorý slúži na podpisovanie ZEP-om.

Ano, alebo tento token. Cenovo to vyjde +/- rovnako.

Jeden z konkretnych prikladov:
ZEP - komplet Starcos v.3 79.33 Eur
Obsahuje kvalifikovaný certifikát, čítačku SCR335 a čipovú kartu StarCos SPK 3.0

ZEP - komplet iKey 79,33 Eur
Obsahuje kvalifikovaný certifikát a USB token iKey 2032 FIPS.

Podpis samotny 26,39 Eur (kazdorocna obnova).
**************************************************

Este pripojim zopar zaujimavosti:
Elektronicky by sa mali podpisovat len dokumenty vybranych vhodnych formatov.


ASCII v niektorom z kódovaní znakov podľa ISO.
Microsoft/Apple Rich Text Format (RTF) Verzia 1.5.
Adobe Portable Document Format (PDF) Verzia 1.3.
Adobe Portable Document Format (PDF) Verzia 1.4.
HTML 4.01.
XML 1.0.
XHTML 1.0.
XHTML 1.1.
OpenOffice.org XML File Format.
Secure Hyper Text Transfer Protocol.
S/MIME Verzia 3.
Security Services for S/MIME.
Tag Image File Format for image technology (TIFF).
Portable Network Graphics (PNG).
PDF/A-1.
Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 (ODF).
Urcite nepodpisujte svojim el. podpisom dokumenty napriklad vo MS Worde!
P07
01.02.10,07:46
MS Word? :confused: To čo je? :D
jeso
01.02.10,16:10
základným obdobím na podávanie súhrnného výkazu je kalendárny štvrťrok, platiteľ dane však môže podať súhrnný výkaz za štvrťrok len ak splní podmienku - hodnota tovarov dodávaných do EU s oslobodením od dane v príslušnom štvrťroku a súčastne v predchádzajúcich štyroch štvrťrokoch nepresiahla hodnotu 100 000 EUR - účinnosť od 1.1.2010

ako je to ak som v 3Q/09 presiahla uvedenú sumu - predchádzajúce štvrťroky sa rátajú aj za rok 2009 ak je zákon účinný od 1.1.2010 / platí tu nejaké prechodné ustanovenie ?/
Tita
01.02.10,19:39
Tak sa chystám na prezentácie, ktoré robí DÚ, najbližšie mám Trnavu, len nie som si istá, či tam v nedeľu 7. 2. 2010 skutočne niekto príde :rolleyes:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/terprezeas.pdf

DPH a informácia k novele zákona o DPH účinnej od 1.1.2010 podľa jednotlivých pracovísk DR SR:
Pracovisko Dátum konania Miesto konania
Bratislava 8.2.2010 Pracovisko DR SR Bratislava, Ševčenkova 32, zasadačka
Trnava 7.2.2010 Obvodný úrad Trnava, Kollárova 8, Trnava
zasadačka na 1. poschodí
Nitra 29.1.2010 Daňový úrad Nitra I, Damborského 5, Nitra, zasadačka
Trenčín 10.2.2010 Obvodný úrad Trenčín, Hviezdoslavova 3 Trenčín, zasadačka
Žilina 11.2.2010 Mestský úrad Žilina, malá zasadačka
Banská
Bystrica 12.2.2010 Daňový úrad I, Banská Bystrica, Trieda SNP 75, zasadačka
Košice 2.2.2010 Daňový úrad Košice V, Južná trieda 8, Košice, zasadačka
Prešov 3.2.2010 Pracovisko DR SR Prešov, Hurbanistov 3, Prešov, zasadačka
Začiatok na každom mieste: o 9.00 hod.
Ahojte! Už z vás niekto bol na niečom takom? Oplatí sa?
m.hladka
01.02.10,21:55
Bola som pred rokom na jednom takom školení a zajtra idem znova v KE. Určite sa to oplatí, bola som síce už v decembri na školení cez agentúru, ale nezaškodí si to vypočuť ešte raz.
jeso
02.02.10,06:29
odpoviem si sama... vid príspevok 170
hodnota 100 000 Eur sa posudzuje samostatne v každom kalendárnom štvrťroku a začína sa sledovať od nadobudnutia účinnosti novely zákona o DPH , teda od 1.1.2010
/ neplatí tu žiadne prechodné ustanovenie/
bodliak
02.02.10,07:17
Mam otazku:

§80 ods.3:
Suhrnny vykaz je povinna podat aj zdanitelna osoba registrovana pre dan podla §7 alebo §7a za kazdy kalendarny stvrtrok, v ktorom dodala sluzbu podla odseku 1 d)

Ked som sa stal ja placom DPH, §7a neexistoval. Vznikol len vlani. Dnes by mi vznikla povinnost registrovat sa prave podla §7a. Nedodavam tovar, vylucne sluzby.

Mozem podavat 1/4 rocne podla §80 ods3 ? Eviduje DU §, podla ktoreho ste sa stal platitelom ? Ak ano, da sa to zmenit na §7a ?

Vopred dakujem za kazdy nazor a pohlad na vec, argument za aj proti. Byt pripraveny pred odchodom na DU je vyhodne .-)
Aljok
02.02.10,07:21
Ak dodávaš len služby môžeš podávať SV štvrťročne.
Pozri sem : http://www.porada.sk/1257973-post89.html
Blankake
02.02.10,12:03
Ahojte! Už z vás niekto bol na niečom takom? Oplatí sa?
Vrele odporúčam, ale treba prísť skôr a nájsť si vhodné miesto, aby ste videli aj na stenu, na ktorú sa premieta z PC. :)
Anja111
02.02.10,13:47
Ahojte! Už z vás niekto bol na niečom takom? Oplatí sa?
TT - zmena termínu:
Prezentácia elektronického podávania súhrnných výkazov a žiadostí o vrátenie DPH a informácia k novele zákona o DPH účinnej od 1.1.2010 podľa jednotlivých pracovísk DR SR:

Pracovisko Dátum konania Miesto konania
Bratislava 8.2.2010 Pracovisko DR SR Bratislava, Ševčenkova 32, zasadačka
Trnava 17.2.2010 Obvodný úrad Trnava, Kollárova 8, Trnava
zasadačka na 1. poschodí
Nitra 29.1.2010 Daňový úrad Nitra I, Damborského 5, Nitra, zasadačka
Trenčín 10.2.2010 Obvodný úrad Trenčín, Hviezdoslavova 3 Trenčín, zasadačka
Žilina 11.2.2010 Mestský úrad Žilina, malá zasadačka
Banská
Bystrica 12.2.2010 Daňový úrad I, Banská Bystrica, Trieda SNP 75, zasadačka
Košice 2.2.2010 Daňový úrad Košice V, Južná trieda 8, Košice, zasadačka
Prešov 3.2.2010 Pracovisko DR SR Prešov, Hurbanistov 3, Prešov, zasadačka
Začiatok na každom mieste: o 9.00 hod.
Rozalka
02.02.10,14:14
Keď som ten oznam videla na DRSR, rozmýšľala som, kto tam príde v nedeľu...
Teraz je to už jasné, preklepčok.:D:D:D:D
truch
02.02.10,15:42
Vrele odporúčam, ale treba prísť skôr a nájsť si vhodné miesto, aby ste videli aj na stenu, na ktorú sa premieta z PC. :)
Tiež sa chystám ísť, v ZA je to v malej zasadačke, ktovie či vôbec niečo budem vidieť:(:(
Blankake
02.02.10,15:48
Tiež sa chystám ísť, v ZA je to v malej zasadačke, ktovie či vôbec niečo budem vidieť:(:(
Ja do diaľky nevidím dobre (takže som brala aj okuliare), ale bolo to na dosť veľkej ploche a dostatočne zväčšené. Akurát druhá časť týkajúca sa elektronickej komunikácie už nebola až tak dobre čitateľná, lebo to boli vlastne priamo z PC premietané www stránky DRSR, kde ukazoval, kde sa ako prihlasuje, na čo treba kliknúť... ale to bude asi dostatočne vysvetlené aj v príslušných návodoch na ich stránkach. Preto hovorím, že je dobré prísť aj pol hodinu pred začiatkom a nájsť si vhodné miesto. :)
Rozalka
02.02.10,16:08
Tiež sa chystám ísť, v ZA je to v malej zasadačke, ktovie či vôbec niečo budem vidieť:(:(

Ak tam bude veľa ľudí, je možné, že spravia na 2 etapy, ako u nás v NR.
dadaneda
08.02.10,10:50
Neviete či sa tam treba prihlásiť alebo stačí len prísť?
Blankake
08.02.10,11:00
Neviete či sa tam treba prihlásiť alebo stačí len prísť?
Tie prezentácie daňového úradu sú bezplatné, preto treba prísť radšej skôr, aby si chytila dobrý flek.:);)
Sharon
08.02.10,13:22
Prečítala som všetky príspevky v tejto téme ale stále neviem, či to chápem dobre a platí pre nás štvrťročné podávanie SV. Predávame tovar aj služby prevažne na Slovensku. Sme štvrťroční platitelia DPH. Jediného zákazníka mimo SR máme v Čechách - dodávame im služby. Fakturujeme raz mesačne sumu, ktorá nepresiahne výšku 1500 EUR. Ak by pre nás platilo mesačné podávanie SV to by sme museli tiež mesačne podávať priznanie k DPH?
bea
08.02.10,13:53
Prečítala som všetky príspevky v tejto téme ale stále neviem, či to chápem dobre a platí pre nás štvrťročné podávanie SV. Predávame tovar aj služby prevažne na Slovensku. Sme štvrťroční platitelia DPH. Jediného zákazníka mimo SR máme v Čechách - dodávame im služby. Fakturujeme raz mesačne sumu, ktorá nepresiahne výšku 1500 EUR. Ak by pre nás platilo mesačné podávanie SV to by sme museli tiež mesačne podávať priznanie k DPH?
Ak dodávate len služby do členských štátov EU podávate štvrťročne súhrnný výkaz. Ale môžete mesačne, ak by ste chceli :-) Sledovať treba len dodanie tovaru.
bea
08.02.10,13:56
Tie prezentácie daňového úradu sú bezplatné, preto treba prísť radšej skôr, aby si chytila dobrý flek.:);)
Veru ja som bola dnes v Bratislave, bola som tam o 45 min. skôr. Dvere do zasadačky otvorili cca 10 min. pred začiatkom a to som veru snáď ani za socíku nezažila takú tlačenicu :-)) Museli urobiť poobede ešte ďalšiu prezentáciu. Takže ozaj sa oplatí ísť skôr, lebo človek nie že nechytí dobrý flek, môže sa mu stať, že sa ani dovnútra nedostane.
nika.sum
08.02.10,15:06
Veru ja som bola dnes v Bratislave, bola som tam o 45 min. skôr. Dvere do zasadačky otvorili cca 10 min. pred začiatkom a to som veru snáď ani za socíku nezažila takú tlačenicu :-)) Museli urobiť poobede ešte ďalšiu prezentáciu. Takže ozaj sa oplatí ísť skôr, lebo človek nie že nechytí dobrý flek, môže sa mu stať, že sa ani dovnútra nedostane.

No to bola hroza. Konecne som sa vsak dozvedela o elektronickom podani co som potrebovala. Neviem preco neurobi DU tiez take videoskolenie, nemuseli by sme sa tak tlacit, vela ludi by si to pozreli na svojom PC a nemuseli by cestovat tak daleko. Ja to mam nastastie blizucko, ale urcite by tam nebol taky natresk. Inak co sa tykalo novely o DPH, som velmi rada, ze som absolvovala predtym skolenie, lebo tu to bolo ako z rychlika, nestihala by som si nic zapisat a bola by som z toho domotana. Mozno len ja mam taky pocit, ale naozaj som bola rada, ze som uz vedela o com je rec.
A este som zvedava co sa bude diat, ked sa nebude dat dostat k 20.dnu, ked bude treba podat SV na portal danovej spravy? Lebo aj teraz im to dost blblo
tonkat
09.02.10,08:35
Zamestnanec firmy má na DU splnomocnenie (cca už 3 roky), že môže túto firmu zastupovať v daňových veciach. Podpisuje za ňu daňové priznania, hlásenia , jedná s DU. Firma chce teraz vybaviť ZEP pre komunukáciu s DU. Má byť tento podpis na daného pracovníka, alebo na konateľa? A treba tiež znova na DU písať nové splnomocnenie? Ďakujem pekne.
Economic
09.02.10,09:04
Zamestnanec firmy má na DU splnomocnenie (cca už 3 roky), že môže túto firmu zastupovať v daňových veciach. Podpisuje za ňu daňové priznania, hlásenia , jedná s DU. Firma chce teraz vybaviť ZEP pre komunukáciu s DU. Má byť tento podpis na daného pracovníka, alebo na konateľa? A treba tiež znova na DU písať nové splnomocnenie? Ďakujem pekne.

Na zamestnanca, zamestnanec si urobí registráciu na portáli drsr.sk a s tou ide na DÚ. Čo sa týka plnej moci, ešte by som sa opýtala telefonicky správcu dane. Iný kraj, iný mrav.... I keď zákony by mali platiť všade rovnako, nie vždy to tak je. Možno bude stačiť pôvodná PM a možno bude treba takú, na elektronické podávanie....
tonkat
09.02.10,09:56
Na zamestnanca, zamestnanec si urobí registráciu na portáli drsr.sk a s tou ide na DÚ. Čo sa týka plnej moci, ešte by som sa opýtala telefonicky správcu dane. Iný kraj, iný mrav.... I keď zákony by mali platiť všade rovnako, nie vždy to tak je. Možno bude stačiť pôvodná PM a možno bude treba takú, na elektronické podávanie....
ďakujem za rýchlu odpoveď, zistím si to telefonicky. To znamená, že ZEP bude na zamestnanca? Nebude problém s dokladovaním výdavkov na obstaranie ZEP pre firmu? ak by bol na konateľa, tento by ho musel danému pracovníkovi dať k dispozícii, aby s ním podpisoval tieto dokumenty? Dobre tomu rozumiem? Ďakujme pekne.
Economic
09.02.10,09:58
ďakujem za rýchlu odpoveď, zistím si to telefonicky. To znamená, že ZEP bude na zamestnanca? Nebude problém s dokladovaním výdavkov pre firmu? ak by bol na konateľa, tento by ho musel danému pracovníkovi dať k dispozícii, aby s ním podpisoval tieto dokumenty? Dobre tomu rozumiem? Ďakujme pekne.

Ja som externá účtovníčka a mám cca od 20 klientov plnú moc na elektronické podávanie dokumentov. Tie zasielané elektronicky podpisujem mojim ZEP-om. Registračná autorita vystaví FA na firmu, alebo na koho bude treba.
EPk
09.02.10,12:43
Ja v tom nie som oveľa múdrejšia, ale napíšem, ako som postupovala ja.
Čo sa týka registrácie bez ZEP, tiež som sa pozastavila nad identifikačným kódom, ale nakoniec som tam napísala ľubovoľné číslo (je to niečo, čo som vôbec nepochopila) a následne mi to vygenerovalo môj ID používateľa. Vyhotovilo mi to čudo registračný formulár používateľa, ten som vytlačila, vytlačila som si dohodu o spôsobe doručovania..., zobrala občiansky, živnostenský list a išla na DÚ. Tam so mnou spísali zápisnicu o ústnom pojednávaní a bolo. Postupne im tam doručujem plnú moc od klientov, ktorí budú mať povinnosť zasielať súhrnné výkazy.

Ešte si musím stiahnuť klientsku el. značku - zrejme certifikát do počítača, ale teraz nemám na to čas, snáď týmto levelom prejdem cez víkend.
Ako sa dostanem k tej klientskej znacke? Viete mi poradit prosim?
sybila3
09.02.10,12:46
čo potrebujem k tomu keď idem vybaviť zaručený el.podpis?
jacekova
09.02.10,13:14
v prilohe je to pekne zosumarizovane...
Blankake
09.02.10,13:25
Ako sa dostanem k tej klientskej znacke? Viete mi poradit prosim?
http://www.drsr.sk/wps/portal/podmienky_aes

Na www.drsr.sk v sekcii Elektronická komunikácia sú
Podmienky využívania Autorizovaných elektronických služieb

a v časti H, bode 6 sú súbory, ktoré je potrebné si stiahnuť.
domenico.office
09.02.10,16:06
čo potrebujem k tomu keď idem vybaviť zaručený el.podpis?

Občiansky preukaz a ešte jeden doklad totožnosti (vodičský, kartičku poistenca, pas....)
truch
10.02.10,06:20
Chystáte sa zajtra do ZA na školenie DÚ, ohľadom súhrnnych výkazov?
mlyn16
10.02.10,07:12
áno, chcem ísť.
Polly404
10.02.10,07:51
Keď účtujem viacerým firmám, ktoré budú musieť podávať elektronicky SV, stačí ak si ja kúpim ZEP a môžem s ním podávať SV za viaceré firmy alebo si musí ZEP kúpiť každá firma zvlášť? Na DÚ som sa dozvedela, že každá firma zvlášť.
nika.sum
10.02.10,07:56
Keď účtujem viacerým firmám, ktoré budú musieť podávať elektronicky SV, stačí ak si ja kúpim ZEP a môžem s ním podávať SV za viaceré firmy alebo si musí ZEP kúpiť každá firma zvlášť? Na DÚ som sa dozvedela, že každá firma zvlášť.

Je to tu uz viackrat pisane. ZEP sa kupuje na urcitu osobu. Skuste si precitat tuto temu, urcite tam najdete vycerpavajuce odpovede. Ale urcite staci len jeden ZEP a podavat budete za vsetky vase firmy.
Tita
10.02.10,07:57
No to bola hroza. Konecne som sa vsak dozvedela o elektronickom podani co som potrebovala. Neviem preco neurobi DU tiez take videoskolenie, nemuseli by sme sa tak tlacit, vela ludi by si to pozreli na svojom PC a nemuseli by cestovat tak daleko. Ja to mam nastastie blizucko, ale urcite by tam nebol taky natresk. Inak co sa tykalo novely o DPH, som velmi rada, ze som absolvovala predtym skolenie, lebo tu to bolo ako z rychlika, nestihala by som si nic zapisat a bola by som z toho domotana. Mozno len ja mam taky pocit, ale naozaj som bola rada, ze som uz vedela o com je rec.
A este som zvedava co sa bude diat, ked sa nebude dat dostat k 20.dnu, ked bude treba podat SV na portal danovej spravy? Lebo aj teraz im to dost blblo
Presne tak!! Ja som sa tam nakoniec nedostala, mám doma malé bábo:), veľmi by som ocenila keby to nahrali a dali na poradu ako VIDEOŠKOLENIA
Polly404
10.02.10,08:09
Ďakujem.
aliiica
10.02.10,14:57
Ak dodávate len služby do členských štátov EU podávate štvrťročne súhrnný výkaz. Ale môžete mesačne, ak by ste chceli :-) Sledovať treba len dodanie tovaru.

takze suhrnny vykaz pri sluzbach staci podavat iba stvrtrocne? nemusim sledovat vysku dodanych sluzieb, teda 100 000 EUR? chapem to spravne?
Economic
10.02.10,15:14
Keď účtujem viacerým firmám, ktoré budú musieť podávať elektronicky SV, stačí ak si ja kúpim ZEP a môžem s ním podávať SV za viaceré firmy alebo si musí ZEP kúpiť každá firma zvlášť? Na DÚ som sa dozvedela, že každá firma zvlášť.

ZEP pre človeka, ktorý bude súhrnné výkazy alebo iné DP podávať. Každá firma tejto osobe dá špeciálne splnomocnenie. Jedna osoba, môže podávať za x firiem... v rámci jedného ZEP-u
Blankake
10.02.10,15:52
takze suhrnny vykaz pri sluzbach staci podavat iba stvrtrocne? nemusim sledovat vysku dodanych sluzieb, teda 100 000 EUR? chapem to spravne?
Keď dodávate len služby, bez ohľadu na výšku sumy, SV sa môže podávať štvrťročne (pretože tovar je vlastne 0 a mesačný SV sa podáva len, ak je tovar nad 100 000 EUR).
Economic
10.02.10,15:58
Keď dodávate len služby, bez ohľadu na výšku sumy, SV sa môže podávať štvrťročne (pretože tovar je vlastne 0 a mesačný SV sa podáva len, ak je tovar nad 100 000 EUR).


1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom

d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

A čo toto ?
cactus
10.02.10,17:00
Keď dodávate len služby, bez ohľadu na výšku sumy, SV sa môže podávať štvrťročne (pretože tovar je vlastne 0 a mesačný SV sa podáva len, ak je tovar nad 100 000 EUR).


1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom

d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

A čo toto ?

aj mňa by to zaujímalo, pretože mám klienta, ktorý dodáva iba služby do ČŠ. V metodickom pokyne v príklade 1. na str. 2 je uvedené:

Do tejto hodnoty sa nezahŕňa hodnota dodaných služieb. Ak platiteľ dane dodáva len službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň, môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, pretože hodnota tovarov je v danom prípade nula.

A tu je celý metodický pokyn, takže mne vychádza, že štvrťročne.
azla
10.02.10,17:08
Keď dodávate len služby, bez ohľadu na výšku sumy, SV sa môže podávať štvrťročne (pretože tovar je vlastne 0 a mesačný SV sa podáva len, ak je tovar nad 100 000 EUR).

Áno, táto odpoved v príspevku č. 205 je správna.:) (a je aj zdôvodnená).

SV sa môže v tomto prípade podavať štvrťročne.
nika.sum
10.02.10,18:03
1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom

d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

A čo toto ?

Takmer prva veta k SV na prezentacii na DU bolo: ak niekto dodava iba sluzby moze sa rozhodnut podavat SV stvrtrocne. Ono ten § pokracuje odst.2: Platitel moze podat SV za kalendárny stvrtrok, ak hodnota tovaro podla ods.1 pism. a) az c) nepresiahne v prislusnom kalendarnom stvrtroku a sucasne v predchadzajucich 4 kal.stvrtrokoch hodnotu 100.000,- EUR....
Ked niekto dodava iba sluzby tak tuto podmienku predsa splna, lebo aj ked doda sluzby za 200.000,- (limit pre sluzby nie je) tak hodnota tovaru je 0 a tym je splnena podmienka §80 odst.2...
Blankake
10.02.10,18:22
1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom

d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

A čo toto ?
Bolo to na školení a je to uvedené aj v metodickom pokyne - keď dodáva len službu, SV podáva štvrťročne (pretože tovar je nulový).
Economic
10.02.10,18:52
Bolo to na školení a je to uvedené aj v metodickom pokyne - keď dodáva len službu, SV podáva štvrťročne (pretože tovar je nulový).

Ďakujem.
Tita
10.02.10,18:59
Chcem si preveriť jednu vec ak môžem:)
Tento rok sa menil zákon o DPH, tak sme sa utekali zaregistrovať ako platcovia DPH podľa par. 7a - nakoľko kupujeme službu z Írska. Sme neplatcovia DPH, takže nemám veľmi skúsenosti s daň.priznaním či výkazmi.
Ale čo sa týka súhrnného výkazu - chápem to tak, že podávať ho nemáme, keďže službu sme kúpili z Írska, nie dodali do Irska. V poučení sa ani možnosť prijatá služba z krajín EU nespomína, ale pri registrácii podľa 7a ano.
V poučení k výkazu je uvedené napr:
Ak zdaniteľná osoba registrovaná predaň podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH nedodala
v príslušnom kalendárnom štvrťroku službu s miestom dodania vino m členskom štáte osobe , ktorá
je povinná platiť daň , súhrnný výkaz n e p o d á v a .

Rozumiem tomu dobre? Poradte mi prosím, nemám s tým skúsenosti.
Rozalka
10.02.10,19:07
Rozumieš správne, ak vy len nakupujete zo zahraničia, súhrnný výkaz sa vás netýka.
To potom, keď začnete "cezhranične" fakturovať.
Tita
10.02.10,19:20
Rozumieš správne, ak vy len nakupujete zo zahraničia, súhrnný výkaz sa vás netýka.
To potom, keď začnete "cezhranične" fakturovať.
Ďakujem krásne, ale zaregistrovať sa bola naša povinnosť dúfam :)....a iné povinnosti už tým pádom pri kúpe služby nemáme?
Rozalka
10.02.10,19:24
Pri tej kúpe služby vypočítaš daň, uvedieš do priznania a uhradíš. Daň potom pripočítaš k službe, ktorú ste kúpili.
(to je za goooooooooogle?)
marina8
10.02.10,19:28
Bolo to na školení a je to uvedené aj v metodickom pokyne - keď dodáva len službu, SV podáva štvrťročne (pretože tovar je nulový).

mimotemy troska mimo, ale nie zas uplne;)
mna toto cele domotalo, ked som bola na skoleni 08.12.2009, v zositku mam uvedeny priklad a vela vykricnikov, ze ak sa dodavaju sluzby do CS tak sa SV musi dat mesacne a odrazu vyjde metodicky pokyn z tych istych radov, z ktorych bola skolitelka a vraj ze nie, sluzby do toho nespadaju a staci kvartalne:o
takze som teda opustila vykricniky a teda respektujem usmernenie DU,ktore skolitelku vyskolilo, ale je to vlastne inak
len by bolo super, keby to bolo jednoznacnejsie napisane, aby clovek nemusel absolvovat 4 skolenia, kym pochopi co tym autor vlastne myslel
Rozalka
10.02.10,19:30
Máš 100% pravdu, často nevie ľavá ruka, čo robí pravá.
PS:
nabudúce výkričníky píš ceruzkou.
marina8
10.02.10,19:39
Máš 100% pravdu, často nevie ľavá ruka, čo robí pravá.
PS:
nabudúce výkričníky píš ceruzkou.

ano ta ceruzka bude lepsia, len aby sa mi nakoniec nestalo, ze zgumujem cely zosit:eek::D
Tita
10.02.10,20:21
Pri tej kúpe služby vypočítaš daň, uvedieš do priznania a uhradíš. Daň potom pripočítaš k službe, ktorú ste kúpili.
(to je za goooooooooogle?)
ups! To som si neuvedomila že mám podávať daňové za DPH....vraveli že sme stále v podstate neplatcovia DPH, len vo vzťahu s EU sme platcovia a ja som z toho riadne domotaná:))
ano je to za google služby....a dúfam, že som nič nezmeškala, že to daňové do 20.4 stíham:) za prvý kvartál, či mesačne??
Soňula
11.02.10,11:03
Akurát som sa vrátila zo školenia v Žiline, aj tam sa hovorilo, kto dodáva len služby SV može podať štvrťročne. Ja som bola do včera presvedčená, že mesačne.
Mohli by to niak na drsr " ošetriť", niake male usmernenie. Na školeni sa hovorilo aj o pokute 331,93 €, ak sa SV podá oneskorene. myslím, že je to dosť dôležitá informácia pre všetkých, čo dodávajú služby. Môžu v takomto prípade odložiť vybavovačky okolo elektronického podpisu aj o 2 mesiace.
P07
11.02.10,11:11
Ďakujem krásne, ale zaregistrovať sa bola naša povinnosť dúfam :)....a iné povinnosti už tým pádom pri kúpe služby nemáme?

Opravte ma ak sa mýlim. Ale môj názor je, že ste sa registrovať nemuseli

:( Ja som si myslel, že je reč o registrácií na podávanie súhrnných výkazov ako je nadpis tejto témy
truch
11.02.10,11:36
Tiež som práve absolvovala školenie v ZA. Mňa zaujala hlavne informácia, že pokiaľ konatelia poveria zamestnanca na vykonávanie elektronických služieb / včetne registrácie a autorizácie/ nie je potrebné toto poverenie notársky overiť. Musí sa však jednať o poverenie, nie splnomocnenie a príslušný DÚ toto poverenie musí akceptovať. Tiež ma prekvapili pokuty, ako Soňulu, takže nezabudnúť vždy do 20. v mesiaci poslať elektronicky výkaz a do 5 dní doručiť prednú stranu a vyhlásenie v prípade Dohody s DÚ.
nika.sum
11.02.10,14:51
Opravte ma ak sa mýlim. Ale môj názor je, že ste sa registrovať nemuseli

Ja si myslim, ze sa museli, nakolko mi to vychadza ze su to elektronicky poskyt.sluzby tie ak su poskytovane zdanitelnej osobe v EU tak sa zdanuju podla §15 odst.1 a tiez by sa podla §15 odst.1 alebo 2 postupovalo ak by sa sluzba poskytova z/do EU.
Aljok
11.02.10,15:00
Akurát som sa vrátila zo školenia v Žiline, aj tam sa hovorilo, kto dodáva len služby SV može podať štvrťročne. Ja som bola do včera presvedčená, že mesačne.
Mohli by to niak na drsr " ošetriť", niake male usmernenie. Na školeni sa hovorilo aj o pokute 331,93 €, ak sa SV podá oneskorene. myslím, že je to dosť dôležitá informácia pre všetkých, čo dodávajú služby. Môžu v takomto prípade odložiť vybavovačky okolo elektronického podpisu aj o 2 mesiace.

Pozri sem : http://www.porada.sk/1257973-post89.html
truch
11.02.10,16:32
Keby niekto potreboval vzor poverenia:

Poverenie zamestnanca na konanie v mene zamestnávateľa podľa § 9 ods. 2 Zákonníka práce


.................................................. ................................................. (názov a sídlo zamestnávateľa) zastúpený ............................ (meno, priezvisko a pracovná funkcia zamestnanca oprávneného uzavierať túto zmluvu), ďalej len zamestnávateľ poveruje svojho zamestnanca .................................................. ...................... (uvedie sa meno a priezvisko, bydlisko, funkcia), aby v jeho mene konal vo veci .................................................. ............................................... (uvedie sa rozsah poverenia, t. j. vec, v ktorej je zamestnanec oprávnený za zamestnávateľa konať, resp. ďalšie podmienky).




V .............................., dňa ..........................




.................................................. .............................
pečiatka a podpis príslušného vedúceho
zamestnanca zamestnávateľa
Tita
11.02.10,19:48
Ja si myslim, ze sa museli, nakolko mi to vychadza ze su to elektronicky poskyt.sluzby tie ak su poskytovane zdanitelnej osobe v EU tak sa zdanuju podla §15 odst.1 a tiez by sa podla §15 odst.1 alebo 2 postupovalo ak by sa sluzba poskytova z/do EU.
A čo mám vlastne teraz robiť? Sme zaregistrovaní podla p.7a. Dojde fa z Irska za služby a ja zaučtujem samozdanenie? a podavam danove priznanie DPH 20.4.2010 za I.stvrťrok aj ked niesom na Slovensku platca?
Tita
11.02.10,19:53
Ja si myslim, ze sa museli, nakolko mi to vychadza ze su to elektronicky poskyt.sluzby tie ak su poskytovane zdanitelnej osobe v EU tak sa zdanuju podla §15 odst.1 a tiez by sa podla §15 odst.1 alebo 2 postupovalo ak by sa sluzba poskytova z/do EU.
Aj ja si myslím že museli...DR SR - Povinnosť registrácie neplatiteľa DPH, ktorý dodáva al. prijíma služby z ČŠ
ale pozor- my sme poskytovatelia pc sluzieb len Slovenskym odberatelom, pre nas je len dodavatel google sluzieb v Irsku, aby sme sa dobre chápali
Rozalka
11.02.10,21:38
A čo mám vlastne teraz robiť? Sme zaregistrovaní podla p.7a. Dojde fa z Irska za služby a ja zaučtujem samozdanenie? a podavam danove priznanie DPH 20.4.2010 za I.stvrťrok aj ked niesom na Slovensku platca?

Zaúčtuješ faktúru 518/321
ID pre DPH 518/343 (samozdanenie bez nároku na odpočítanie)
Podáš daňové priznanie a DPH odvedieš na účet DÚ
Tita
12.02.10,06:39
Zaúčtuješ faktúru 518/321
ID pre DPH 518/343 (samozdanenie bez nároku na odpočítanie)
Podáš daňové priznanie a DPH odvedieš na účet DÚ
No moje nervy:)))
Velmi pekne dakujem za radu:)
a to daňové myslím stačí poslať za štvrťrok, cize 20.4.10 ked máme len max.1 fa za mesiac, že? .. a Slovenské fakturácie tam nebudem ani uvadzať len tuto jednu? dobre tomu rozumiem:)?
nika.sum
12.02.10,09:20
Aj ja si myslím že museli...DR SR - Povinnosť registrácie neplatiteľa DPH, ktorý dodáva al. prijíma služby z ČŠ
ale pozor- my sme poskytovatelia pc sluzieb len Slovenskym odberatelom, pre nas je len dodavatel google sluzieb v Irsku, aby sme sa dobre chápali

ved vy prijimate sluzby z CS, nepodavate SV ale musite sluzbu samozdanit. Takto to chapem ja a tak som to myslela. Ten § som tam dala preto,lebo v Irsku by to mali tiez tak brat ako my...
nika.sum
12.02.10,09:23
A čo mám vlastne teraz robiť? Sme zaregistrovaní podla p.7a. Dojde fa z Irska za služby a ja zaučtujem samozdanenie? a podavam danove priznanie DPH 20.4.2010 za I.stvrťrok aj ked niesom na Slovensku platca?

Tak teraz neviem, ci musite podat DP za 1.stvrťrok alebo za ten mesiac v ktorom ste sluzbu prijali. Ale urcite ju musite samozdanit, zaplatite z tejto sluzby dan a nakolko nie ste platitelia, tak si ju nemate narok odpocitat.
truch
12.02.10,09:41
Tak teraz neviem, ci musite podat za 1.stvrťrok za ten mesiac v ktorom ste sluzbu prijali. Ale urcite ju musite samozdanit, zaplatite z tejto sluzby dan a nakolko nie ste platitelia, tak si ju nemate narok odpocitat.




Dôležitou zmenou je, že súhrnný výkaz je platiteľ dane povinný podať v zmysle novely zákona o DPH za každý kalendárny mesiac, v ktorom :

dodal tovar s oslobodením podľa § 43 ods.1 z tuzemska do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,
premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods.4 zákona o DPH,
sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
dodal službu s miestom dodania v inom členskom podľa § 15 ods.1 zákona o DPH osobe identifikovanej pre daň, ktorá je povinná túto daň platiť.
Vy ste službu prijali, nie dodali, takže nemáte povinnosť uvádzať ju v súhrnnom výkaze
azla
12.02.10,09:42
A čo mám vlastne teraz robiť? Sme zaregistrovaní podla p.7a. Dojde fa z Irska za služby a ja zaučtujem samozdanenie? a podavam danove priznanie DPH 20.4.2010 za I.stvrťrok aj ked niesom na Slovensku platca?

Teba sa týka odst. 3

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.
nika.sum
12.02.10,10:44
Dôležitou zmenou je, že súhrnný výkaz je platiteľ dane povinný podať v zmysle novely zákona o DPH za každý kalendárny mesiac, v ktorom :


dodal tovar s oslobodením pod



ľa § 43 ods.1 z tuzemska do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,
premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods.4 zákona o DPH,
sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
dodal službu s miestom dodania v inom členskom podľa § 15 ods.1 zákona o DPH osobe identifikovanej pre daň, ktorá je povinná túto daň platiť.

Vy ste službu prijali, nie dodali, takže nemáte povinnosť uvádzať ju v súhrnnom výkaze


Uz som si prispevok opravila, aby to pochopil aj ten kt. necita celu temu. Odpovedala som na otazku ako podat danove priznanie. Suhrnny vykaz sme riesili kusok predtym.:) Nemala som v tom momente pri sebe zakon tak som nevedela to co odpisala AZLA.
Tita
12.02.10,11:19
Teba sa týka odst. 3

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.


Ahaaaa! kurnik, takže do 25.2.!!! ak teda odstavec 3 - aj ked v podstate už platcovia podla Par 7a sme:)...tam píšu ak je neplatca.
Tita
12.02.10,11:21
Tak teraz neviem, ci musite podat DP za 1.stvrťrok alebo za ten mesiac v ktorom ste sluzbu prijali. Ale urcite ju musite samozdanit, zaplatite z tejto sluzby dan a nakolko nie ste platitelia, tak si ju nemate narok odpocitat.
No teraz sme sa zaregistrovali podla par.7a ako platcovia....takže sme platcovia nie? ale len pre zahraničný obchod...ako som to dobre pochopila. Už som z toho riadne domotana:((( fňuk
nika.sum
12.02.10,11:30
No teraz sme sa zaregistrovali podla par.7a ako platcovia....takže sme platcovia nie? ale len pre zahraničný obchod...ako som to dobre pochopila. Už som z toho riadne domotana:((( fňuk

Neviem, ci to dobre vysvetlim, su tu skusenejsii, naozaj odbornici, tak ma snad opravia ak bude treba. Platitel je ten kto je registrovany podla § 4, ten plati a odpocitava dan aj z obchodov v tuzemsku (jednoducho povedane). Vy ste osoba registrovana pre dan podla § 7a. Vy mate povinnost samozdanit prijatu sluzbu z ICS a dodanu do ICS mate povinnost uviest v SV. Rozdiel pri tomto obchode je taky, ze ako platitel (§4) by ste mali vysledok v danovom priznani 0, ale ako osoba registrovana podla §7a mate danovu povinnost.
marcelaStanakova
12.02.10,15:48
Mám, otázku firma ubytováva poliakov, čechov, nemcov na Slovensku a fakturuje do týchto štátov je treba robiť súhrnný výkaz ????
nika.sum
12.02.10,15:53
Mám, otázku firma ubytováva poliakov, čechov, nemcov na Slovensku a fakturuje do týchto štátov je treba robiť súhrnný výkaz ????

Ubytovacie sluzby sa vztahuju na nehnutelnost a miesto dodania je tam, kde sa nehnutelnost nachadza podla § 16, fakturuje so slovenskou DPH, tieto sluzby nejdu do suhrnneho vykazu.
VladoaKatka
12.02.10,16:03
Mám, otázku firma ubytováva poliakov, čechov, nemcov na Slovensku a fakturuje do týchto štátov je treba robiť súhrnný výkaz ????
Do súhrnného výkazu sa uvádza ten tovar a tie služby, ktoré sú dodané "do iného členského štátu", ..... fyzicky musia byť dodané a vykonané na území iných členských štátov.
Tita
12.02.10,18:24
Neviem, ci to dobre vysvetlim, su tu skusenejsii, naozaj odbornici, tak ma snad opravia ak bude treba. Platitel je ten kto je registrovany podla § 4, ten plati a odpocitava dan aj z obchodov v tuzemsku (jednoducho povedane). Vy ste osoba registrovana pre dan podla § 7a. Vy mate povinnost samozdanit prijatu sluzbu z ICS a dodanu do ICS mate povinnost uviest v SV. Rozdiel pri tomto obchode je taky, ze ako platitel (§4) by ste mali vysledok v danovom priznani 0, ale ako osoba registrovana podla §7a mate danovu povinnost.
Jeej ďakujem za super odpoveď - dostávam sa konečne do obrazu:) idem preštudovať DP..lebo tak zbežne ho pozerám, ale neviem do ktorého riadku takéto služby patria. Viem, že je to už mimo témy, ale keď som sa tu už dostala tak ďaleko, viete mi poradiť aj s tým vyplnením DP ? Vopred veľké díík :)
Ejo
12.02.10,18:35
Ubytovacie sluzby sa vztahuju na nehnutelnost a miesto dodania je tam, kde sa nehnutelnost nachadza podla § 16, fakturuje so slovenskou DPH, tieto sluzby nejdu do suhrnneho vykazu.
A ak nie je platiteľ DPH? Čo na faktúre?
nika.sum
12.02.10,19:35
A ak nie je platiteľ DPH? Čo na faktúre?

Ked som to spravne pochopila, tak zdanitelna osoba sa ma povinnost registrovat podla §7a len ak poskytuje alebo dodava sluzby podla §15. V tomto pripade nema povinnost sa registrovat a fakturu vystavuje tak ako pre tuzemskeho odberatela, ako neplatitel DPH nevycisluje DPH.
nika.sum
12.02.10,19:43
Do súhrnného výkazu sa uvádza ten tovar a tie služby, ktoré sú dodané "do iného členského štátu", ..... fyzicky musia byť dodané a vykonané na území iných členských štátov.

S tymto by som nesuhlasila. Ak sa na sluzby nevztahuje osobitne pravidlo podla niektoreho odseku § 16, tak sa sluzby zdanuju podla § 15 a v tom paragrafe vobec nezalezi kde sa fyzicky vykonavaju. Napr. najom hnutelnych veci (okrem dopr.prostr.), sa riadi § 15 miesto dodania pre zdan.osobu je tam kde je usadena a pre nezdanitelnu osobu tam kde je usadeny poskytovatel....
Ja by som vsetkym kt. v tom maju gulas odporucala videoskolenie tu z porady, je to naozaj super, mozete si to pozriet kolkokrat treba, zastavit, znova vypocut, ak ste nepochopili. Mne sa tiez este vela veci z toho pletie, poznamky si nemam cas prepisat - neviem ich poriadne po sebe precitat, ale uz aspon trochu viem o co ide.
nika.sum
12.02.10,20:04
Jeej ďakujem za super odpoveď - dostávam sa konečne do obrazu:) idem preštudovať DP..lebo tak zbežne ho pozerám, ale neviem do ktorého riadku takéto služby patria. Viem, že je to už mimo témy, ale keď som sa tu už dostala tak ďaleko, viete mi poradiť aj s tým vyplnením DP ? Vopred veľké díík :)

Nakolko mam len stvrtrocnych DPHckarov a par.7a som riesit nemusela, teraz som videla nove DP na DPH. Malo by to ist podla mna do r. 11 a 12 Služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa § 69 ods. 3 zákona.
Pekny vecer.
zuzanna
14.02.10,10:56
daj nejaky link na to videoskolenie ak tu je na porade diky
nika.sum
14.02.10,11:14
daj nejaky link na to videoskolenie ak tu je na porade diky

Zuzka to je to videoskolenie na ktore blika reklama pod hlavnou listou. Je to platene. Ja som si si zaplatila to na DPH a mozem povedat, ze mi to naozaj pomohlo, lebo po aj po opakovanom citani zakona o DPH som tomu absolutne nerozumela. Je to tocene priamo na skoleni tusim v Bratislave Ruzinove. Vyhodou je ze si to mozes kedykolvek zastavit, vratit sa ak si nieco nerozumela a opakovane pozriet tusim polroka kolkokrat potrebujes. (asi by som si mala pytat proviziu za reklamu:D:D:D) Ale vazne, ja som mala vzdy problem, ze som si nestihala urobit poznamky tak ako si predstavovala, vela veci mi vzdy uslo. Teraz uz ine skolenie asi ani inak neabsolvujem. (jedine na DU zdarma:D:D)
SilviaJ
15.02.10,13:15
Dobrý deň!
Chcela by som sa tiež spýtať zopár otázok ohľadom nového Súhrnného výkazu. Ak tu už bola taká otázka a odpoveď, tak sa vopred ospravedlňuje, ale nemám veľmi čas celé to čítať.
Takže k mojim otázkam:

1. Spísali sme s daňovým úradom dohodu o podávaní súhrnného výkazu elektronicky. Mňa by však zaujímalo, že či ak mám túto dohodu spísanú, musím podávať aj iné tlačivá elekotronicky (napr. daňové priznanie k DPH) alebo môžem tak ako doteraz, len dopručene poštou a elektornické podávanie sa týka len súhrnného výkazu?
2. Druhá otázka je, musím potvrdenie o elektornickom podaní súhrnného výkazu nosiť na daňový úrad osobne alebo mi stačí ak to pošlem doporučene poštou?
3. Do súhrnného výkazu uvázdam aj dobropisy za tovar, ktoré som vystavila odberateľovi v štátoch EU, tzn. len ponížím tú celkovú sumu? Ak som mala v danom mesiaci len dobropis tak do súhrnného výkazu uvediem len mínusovú sumu?
4. A posledná otázka znie. Uvádzam vôbec v daňovom priznaní k DPH sumu faktúr za služby, ktoré som vystavila odberateľom v EU alebo sa to tam vôbec neuvádza a táto suma ide len do súhrnného výkazu. Ak sa uvádza aj v daňovom prizaní prosím na kotorm riadku?

Vopred ďakujem za pomoc
andrea
15.02.10,14:19
Prosím Vás ja som asi zaspala dobu...... doteraz som výkaz nepodávala hoci som robila prepravné služby pre odberateľov napr. z ČR - mali CZ600000....boli registrovaní. Urobila FA bez DPH a tým to skončilo.
Keď som nakúpila napríklad papier z PL od dodávateľa registrovaného v PL200000.... urobila som samozdanenie a tým to končilo nijaký výkaz som nepodávala. Prosím Vás mám sa isť registrovať na DU pre podávanie výkazov elektronicky???? Mám isť ta služba do súhrného výkazu? Alebo ten papier hoci sa berie ako materiál????? Nechápem pomôžte poradte...ďakujem
nika.sum
15.02.10,16:27
Prosím Vás ja som asi zaspala dobu...... doteraz som výkaz nepodávala hoci som robila prepravné služby pre odberateľov napr. z ČR - mali CZ600000....boli registrovaní. Urobila FA bez DPH a tým to skončilo.
Keď som nakúpila napríklad papier z PL od dodávateľa registrovaného v PL200000.... urobila som samozdanenie a tým to končilo nijaký výkaz som nepodávala. Prosím Vás mám sa isť registrovať na DU pre podávanie výkazov elektronicky???? Mám isť ta služba do súhrného výkazu? Alebo ten papier hoci sa berie ako materiál????? Nechápem pomôžte poradte...ďakujem

Andrejka sluzby ak dodavate idu do SV az od 1.1.2010, ale tiez nie vsetky, zalezi na tom podla akeho § su. Doteraz sa podaval SV pri predaji tovaru do ICS . Skuste si precitat celu temu, snad Vam to bude jasnejsie.
Preprava tovaru medzi ČS, plati pravidlo podla § 15 odst.1 - ide to do SV. Ak by ste dodavali tuto sluzbu inej ako zdanitelnej osobe vtedy to je podla §16 odst.5 - miesto dodania je tam kde sa preprava zacina a vtedy by ste fakturovali so slovenskou DPH. Ale podla zadania je Vas pripad podla § 15, takze ano musite si vybavit registraciu pre elektronicke podavanie SV. Ako na to je tu uz vysvelene. Co sa tyka Vasho nakupu papiera (je to tovar, aj ked vy to beriete ako material) pri nakupe nevypisujete SV, len keby ste ho predavali vy do ICS. Pekny vecer.