alltracboy
03.12.09,15:31
Kedze, je tu uz asi 100 podclankov s jednou a tou istou tematikou, som sa rozhodol zalozit novu temu kde sa budem snazit zhrnat nejake poznatky k tematike. A hlavne preto, ze som nasiel clanok ktory mi dost zmenil pohlad na danu temu. Tu je:

http://www.revco.sk/docu/eps-mineral.pdf
mendo933
03.12.09,14:47
Konecne normalny clanok z normalneho zdroja , nie komercneho casopisu "ala" stavajme PD z ytong lambda:)
ale boj EPS vs. vlna bude asi vzdy
alltracboy
03.12.09,15:06
tu je to v lepsej kvalite http://www.epssr.sk/docs/Dosky%20z%20pen%20pol.pdf

aj tak mi tam nieco nesedi. Oni beru difuzny odpor steny ktora ma ovela vasciu hrubku ako izolacia pritom ked ta vlhkost pride do styku s EPS tak tam stupne difuzny odpor navzdory tomu, ze celkovy difuzny odpor steny je vyssi a teda by to malo vadit. To ako by napisali, ze ked bude 100m steny s difuznym odporom 1000 a na tom 1mm parozabrany s difuznym odporom 100 tak je stavba difuzne otvorena? uz tomu nechapem to ani za mak..
chandler
03.12.09,15:38
tvoje uvahy sa uberaju spravnym smerom
alltracboy
03.12.09,16:35
nie, je to blbost co som napisal.. ono je to zavisle na case. Cize extremne hruby ytong sa tiez moze spravat ako parozabrana
ciners
03.12.09,17:09
Moje vyhrady k clanku, aj ked budem zase hlupy a zly, ale na zamyslenie, bez toho, ze by som chcel niekoho presviedcat.
Preco clanok uvadza ni polystyrenu 15 a vyrobcovia 60?
Preco sa clanok nezaobera tym, ze cele to zavisi aj od gradientu teploty v stene?
Odpoved je jasna: toto su udaje pre baumit open a ten bezproblemovo funguje. Baumit open je tiez polystyren, takze tu nie som proti polystyrenu, nie je ma preco odsudzovat.
alltracboy
03.12.09,17:46
presne nad tym som uvazoval ja.. aj tak najpresnejsie sa to za zistit iba ak zistim difuzne odpory materialu a spravi sa ten graf, potom sa podla kriviek urci ci tam nastane kondenzacia alebo nie.. inak to asi tazko zistit.
220870
03.12.09,19:20
presne nad tym som uvazoval ja.. aj tak najpresnejsie sa to za zistit iba ak zistim difuzne odpory materialu a spravi sa ten graf, potom sa podla kriviek urci ci tam nastane kondenzacia alebo nie.. inak to asi tazko zistit.
Žiadne krivky nepotrebujete.Ja som to už viackrát k takýmto témam uviedol .Ak by nastávala kondenzácia medzi polystyrénom a stenou tak by ten kondenz musel niekde vytekať.Ak sa toto nedeje na panelových činžiakoch zateplených 50mm polystyrénom tak pri RD sa nieje čoho obávať.
ciners
03.12.09,20:00
Raz som tu Kejke odporucal jednu znalkynu, ta pani sedi asi 5dveri odomna a ta by vam mohla poukazovat ako styk stena polystyren neplesnivie. Znalci, to su ti, ktorych volaju,az ked sa cosi stalo,ona ma takych fotiek kopu.
Nechapem preco by mal ten kondenz stekat, ved vlhky chlieb napriklad splesnivie a voda z neho nikam nesteka, alebo vlhka handra-vyzmichana, tiez z nej nic nesteka a prakticky je mokra.
Pri tych panelakoch sa nic nedeje,lebo tie okna z roku 1950 bozsky vetraju :) a v panelakoch je problem skor suchy vzduch ako vlhky, Alltracboy pisal ako mu z nosa potom tecie krv.
220870
03.12.09,20:14
Raz som tu Kejke odporucal jednu znalkynu, ta pani sedi asi 5dveri odomna a ta by vam mohla poukazovat ako styk stena polystyren neplesnivie. Znalci, to su ti, ktorych volaju,az ked sa cosi stalo,ona ma takych fotiek kopu.
Nechapem preco by mal ten kondenz stekat, ved vlhky chlieb napriklad splesnivie a voda z neho nikam nesteka, alebo vlhka handra-vyzmichana, tiez z nej nic nesteka a prakticky je mokra.
Pri tych panelakoch sa nic nedeje,lebo tie okna z roku 1950 bozsky vetraju :) a v panelakoch je problem skor suchy vzduch ako vlhky, Alltracboy pisal ako mu z nosa potom tecie krv.
Voda ak bude kondenzovať tak len na polystyréne nie na tehle.
radEg
04.12.09,05:41
alltracboy
04.12.09,05:52
Žiadne krivky nepotrebujete.Ja som to už viackrát k takýmto témam uviedol .Ak by nastávala kondenzácia medzi polystyrénom a stenou tak by ten kondenz musel niekde vytekať.Ak sa toto nedeje na panelových činžiakoch zateplených 50mm polystyrénom tak pri RD sa nieje čoho obávať.
ale panelakovy tenky beton ma tak nizky tepelny odpor, ze zrejme ten rosny bod je vacsinou v polystyrene, navyse ma aj vyssi difuzny odpor ako tehla a to je tiez faktor ktory je plus pre vyhnutie sa problemom. Chcelo by to zmerat nejak kapacitne relativnu vlhkost v betone pocas vykurovacej sezony a v lete.
chandler
04.12.09,07:13
ten prvy clanok nie je moc dobry, hoci ho pravdepodobne pisala pani profesorka sternova (odbornicka na tepelnu techniku), bol asi robeny na objednavku tej firmy a hovori len o tom ze zateplovat sa oplati.
ten druhy clanok je velmi dobry a celkom dobre tu problematiku vystihuje.

a ciners ma pravdu s tym difuznym odporom 15 a 60 ... tiez mi to nejako nesedi. keby bolo 60 tak uz ten polystyren tak priaznivo nevychadza. ale asi ide o nejaky specialny polystyren co naozaj ma 15
radEg
04.12.09,07:45
Zaujímavé sú aj programy na ktoré sa autor odkazuje.
icemonika
02.04.10,20:06
prave som narazila na odbornikov. Mozem sa opytat, o je vlastne ten difúzny odpor. Nemôzem sa dopatrat k ziadnej definicii.
ciners
02.04.10,20:18
Faktor difuzneho odporu ni opisuje kolkokrat dana latka prepusta pomalsie vodne pary ako vzduch. Potom cim je vrstva s vysokym faktorom difuzneho odporu hrubsia, tym je jej difuzny odpor vecsi, cize tazsie nou penikaju vodne pary.
220870
02.04.10,21:12
ale panelakovy tenky beton ma tak nizky tepelny odpor, ze zrejme ten rosny bod je vacsinou v polystyrene, navyse ma aj vyssi difuzny odpor ako tehla a to je tiez faktor ktory je plus pre vyhnutie sa problemom. Chcelo by to zmerat nejak kapacitne relativnu vlhkost v betone pocas vykurovacej sezony a v lete.
Paneláky majú obvodové steny zo škvárobetónu niečo ako porfix, nie z betónu.Ale aj tak to moc nesúvisí.
ciners
03.04.10,08:02
Ak by niekoho zaujimali panelakove domy a ich obvodove steny, tak su popisane aj vo vynose MVRR z roku 2006, tusim vynos 1 to je. Tam su druhy panelovych domov, ich obvodove plaste, chyby a ako chyby odstranovat. To je kvoli dotaciam, ine chyby by ste darmo hladali, tie nikto nepreplati :D