zuzanna
03.12.09,15:47
Mam taky problem minuly rok 2008 sme ziadali vratit DPH z rakuska ale nevedeli sme ci nam vyhoveju alebo nie tak sme uctovali DPH z rakuska do nakladov roku 2008 a vcera teda 01.12.2009 nam prislo oznamenie ze nam vracaju DPH z roku 2008 co teraz zdanit ju v tomto roku alebo opravne za rok 2008 halooo pomoze niekto ma niekto s tym skusenosti co teraz hallloo
optimistka
03.12.09,15:27
účtuje sa to 378/648, je na to aj metodický pokyn DRSR
mám presne tento istý problém, lebo ani neviem odhadnúť, aká bude tá suma vrátenej dph resp. či ju vôbec vrátia, neviem odhadnúť výšku provízie pre firmu, ktorá to realizuje ...
budem rada ak sa niekto vyjadrí, kto má s tým praktickú skúsenosť
zuzanna
04.12.09,14:36
tak asi nikto nema s tymto skusenosti ze?
a_je_to
04.12.09,20:22
Mam taky problem minuly rok 2008 sme ziadali vratit DPH z rakuska ale nevedeli sme ci nam vyhoveju alebo nie tak sme uctovali DPH z rakuska do nakladov roku 2008 a vcera teda 01.12.2009 nam prislo oznamenie ze nam vracaju DPH z roku 2008 co teraz zdanit ju v tomto roku alebo opravne za rok 2008 halooo pomoze niekto ma niekto s tym skusenosti co teraz hallloo
Ak v čase zaúčtovania vlaňajšieho nákupu bol európskoprávny nárok na vrátenie DPH, uplatnené samozdanenie DPH a splnené podmienky pre vrátenie, tak DPH na vrátenie nemala byť účtovaná do nákladov ovplyvňujúcich základ dane, ale ako pohľadávka na 315, alebo 378, /resp. výdavok nedaňový JÚ/ lebo už vtedy bolo zrejmé, že šlo o pohľadávku. Po vrátení by sa zúčtovala na str. D účtu 315 /resp. príjem neovplyvňujúci ZD v JÚ/. Toho roku určite nič nezdaňuješ, lebo to nie je zdaniteľný príjem. Ak ide o väčšiu sumu, tak by som to účtoval ako 315/428 a 221/315 a podal by som ddp dppo za 2008 bez príloh. Na 648, resp. -504 by to mohlo ísť, keby to bola DPH z tohoročného nadobudnutia z EÚ, pôvodne účtovaná na účet rádu 5xx.
Po prečítaní nasledujúceho príspevku opravujem svoj : U JÚ vlani nevrátená DPH mohla ísť do daňových výdavkov a toho roku by v tom prípade príjem dph musel ísť do zdaniteľných príjmov. U PÚ použiť radšej 378, nie 315, nech je to podľa Opatrenia....azla ďakujem !
azla
04.12.09,21:36
Usmernenie MF SR k účtovaniu Dph zaplatenej v zahraničí je publikované vo FS 4/2006. (str. 230 )

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_4_06.pdf
zuzanna
07.12.09,17:27
tak urobim opravne DPO za rok 2008 a v tomto roku to zuctujem na ucte 378 moze byt?
hupka
08.12.09,11:42
Prečítala som si Usmernenie MF a neviem, či tomu správne rozumiem. Mám na mysli nasledovné: Obdržím faktúru napr. za ubytovanie, /parkovné, vstupenky na výstave atď/, zo štátu EU. Je na nej vyčíslená DPH.
1. Túto DPH zaúčtujem do nákladov a tým to pre mňa môže skončiť.
2. Následne môžem - /nemusím/ požiadať o vrátenie dane podľa Usmernenia.
Chcem sa vlastne spýtať na Váš názor, či zaúčtovaním DPH do nákladov napr.pri parkovnom, ubytovaní a pod. to môže zostať v daňových nákladoch a tým to skončí, ak nebudem žiadať o vrátenie DPH cez DÚ ?
Mária.K.
08.12.09,12:36
Prečítala som si Usmernenie MF a neviem, či tomu správne rozumiem. Mám na mysli nasledovné: Obdržím faktúru napr. za ubytovanie, /parkovné, vstupenky na výstave atď/, zo štátu EU. Je na nej vyčíslená DPH.
1. Túto DPH zaúčtujem do nákladov a tým to pre mňa môže skončiť.
2. Následne môžem - /nemusím/ požiadať o vrátenie dane podľa Usmernenia.
Chcem sa vlastne spýtať na Váš názor, či zaúčtovaním DPH do nákladov napr.pri parkovnom, ubytovaní a pod. to môže zostať v daňových nákladoch a tým to skončí, ak nebudem žiadať o vrátenie DPH cez DÚ ?
Ja si to vysvetľujem rovnakým spôsobom.