Tovaren
03.12.09,16:56
Zdravim,mam problem s mechanikou Sony vobec nenacitava zrazu disky,nereaguje
na nic,nepocujem ani ten zvuk ked nacitava,len ticho.tak som si zabezpecil druhu mechaniku LG,zapojil som ju ako staru,na dva konektory,a tiez sa nic nedeje,bios ju vidi,spravca zariadeni tiez,ale nereaguje.tak neviem kde je chyba.mam este jeden pc tam som skusil LG ale tiez nic.tak neviem.ale LG je funkcna,mam ju od kamosa.dik za pomoc.
marco2233
04.12.09,05:35
ked ju mas zapojenu skus z nej nabootovat.. ci ti pojde ak ano chybaj e vo windowse
Martin Mocko
04.12.09,05:57
Je mechanika zapojená na jednom kábli s HDD?
pistik71
04.12.09,07:22
Je to SATA alebo ATA mechanika? (uzky plochy alebo siroky plochy kabel). Ak je ATA, treba skontrolovat ci su na jenom kabli s HDD (ako pise Martin), a nasledne ci mas spravne nastavene prepinace na master/slave/auto.
Ak je viditelna v spravcovi zariadeni a aj vo Win prieskumnikovi, tak ju skus vo spravcovo odobrat a restartovat.
Taketo chyby sa tazko riesia na dialku...
Tovaren
04.12.09,18:46
Je to SATA alebo ATA mechanika? (uzky plochy alebo siroky plochy kabel). Ak je ATA, treba skontrolovat ci su na jenom kabli s HDD (ako pise Martin), a nasledne ci mas spravne nastavene prepinace na master/slave/auto.
Ak je viditelna v spravcovi zariadeni a aj vo Win prieskumnikovi, tak ju skus vo spravcovo odobrat a restartovat.
Taketo chyby sa tazko riesia na dialku...


nuz napojene to mam na siroky dlhy kabel a jeden mensi cierno.cerveno zlty,tak som mal aj sony ked este fungovala,tak som mal napojeny potom aj LG,akurat kamos mi vravel ze on to mal napojene aj na dalsi 4 kolikovy kabel,o tom master slave som pocul,na sony take nie je,ale na LG ano,ako to mam prepnut?skusim vase rady nabootujem,a odoberiem ju zo spravcov a restartnem.dik za rady hosi,viem ze sa to na dialku tazko riesi.
duves
04.12.09,19:03
Je to SATA alebo ATA mechanika? (uzky plochy alebo siroky plochy kabel). Ak je ATA, treba skontrolovat ci su na jenom kabli s HDD (ako pise Martin), a nasledne ci mas spravne nastavene prepinace na master/slave/auto.
Ak je viditelna v spravcovi zariadeni a aj vo Win prieskumnikovi, tak ju skus vo spravcovo odobrat a restartovat.
Taketo chyby sa tazko riesia na dialku...
Podla toho, že píše, že to vyplo odrazu, tak sa ho netreba pytať, ako to ma pripojene, lebo s tym asi nič nerobil.
Velke % davam na okamžitu smrť mechaniky.
Tovaren
04.12.09,19:16
inak je to S-ATA,a je napojena na tom istom kabli,ako hDD,takze tak.ano z nicoho nic,proste som tam dal disk DVD DL ktory mi nacitalo,lenze subory na disku som nevedel otvorit lebo mi tento pocitac neodpovedal.tak som to skusil znovu a len to ticho.je to mozne ma uz 2 a pol roku,ale zase si neviem vysvetlit preco mi nejde ani ta LG,ktoru som chcel dat namiesto nej.mam este jedno pc,skusim tam strcit to Sony a uvidim ako sa zatvari.
duves
04.12.09,19:31
inak je to S-ATA,a je napojena na tom istom kabli,ako hDD,takze tak.ano z nicoho nic,proste som tam dal disk DVD DL ktory mi nacitalo,lenze subory na disku som nevedel otvorit lebo mi tento pocitac neodpovedal.tak som to skusil znovu a len to ticho.je to mozne ma uz 2 a pol roku,ale zase si neviem vysvetlit preco mi nejde ani ta LG,ktoru som chcel dat namiesto nej.mam este jedno pc,skusim tam strcit to Sony a uvidim ako sa zatvari.
Hm? Ako? Ak je to SATA mechanika, tak je sama napojena na radiči. Žiadny HDD už tam nebude. To čo menuješ, funguje na širokych 40/80 žilovych kablov EIDE, t.j. PATA.
Tovaren
04.12.09,20:07
nuz v biose som to videl,tak neviem,tu lg som napojil ako sony bola predtym,takze som sa domnieval ze to tak funguje.je mozne ze kazda mechanika sa napaja inak?netreba pri tej LG este daco spravit?inak je to LG GDR 8164,a ta sony bola DVD RW AW G170.myslim si ze to sony je fakt mrtve,mozno by som to aj rozobral a vycistil,ale LG ma fungovat,mozno som nieco zle napojil.hm.
duves
05.12.09,07:30
nuz v biose som to videl,tak neviem,tu lg som napojil ako sony bola predtym,takze som sa domnieval ze to tak funguje.je mozne ze kazda mechanika sa napaja inak?netreba pri tej LG este daco spravit?inak je to LG GDR 8164,a ta sony bola DVD RW AW G170.myslim si ze to sony je fakt mrtve,mozno by som to aj rozobral a vycistil,ale LG ma fungovat,mozno som nieco zle napojil.hm.
Obe mechaniky su PATA, určene na EIDE radič.

toto je SATA: http://sk.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA
toto je PATA: http://cs.wikipedia.org/wiki/ATA
Po zavedení standardu Serial ATA byl původní ATA přejmenován na Paralellel ATA (PATA).

čISTENIE MECHANIK: http://www.bastleni.eu/obsah/udrzba_mechanika.pdf
misoft
05.12.09,18:25
inak je to S-ATA,a je napojena na tom istom kabli,ako hDD,
Tovaren:
kúp si ešte jeden IDE kábel, zapoj ho do druhého konektora IDE radiča a do DVD mechaniky. Nastav ju Master. V BIOSe, povolíš 2 kanál IDE radiča, musí ti nájsť mechaniku. Takto ti HDD bude na 1 kanáli IDE radiča a DVD mechanika na 2 kanáli radiča.
Poznámka: pri zapájaní káblov do konektorov HDD i DVD ich zapájaj na koncoch (nie v prostriedku) z dôvodu prípadného ručenia a aj estetiky a bezpečnosti - nebude ti trčať žiadny koniec kábla.
Kábel by mal stáť 2-3€.
A Duves to spomínal: nie S-ATA ale P-ATA.
duves
05.12.09,19:00
Ak je z BA, kludne mu darujem taky kabel.
Tovaren
05.12.09,20:35
aha,rozumiem tomu ten kabel si zozeniem,a spravim tak,dakujem vam chalani za pomoc.som z ba ale ten kabel nebude problem.
Stevo5
06.12.09,09:38
Tovaren:
kúp si ešte jeden IDE kábel, zapoj ho do druhého konektora IDE radiča a do DVD mechaniky. Nastav ju Master. V BIOSe, povolíš 2 kanál IDE radiča, musí ti nájsť mechaniku. Takto ti HDD bude na 1 kanáli IDE radiča a DVD mechanika na 2 kanáli radiča.
Poznámka: pri zapájaní káblov do konektorov HDD i DVD ich zapájaj na koncoch (nie v prostriedku) z dôvodu prípadného ručenia a aj estetiky a bezpečnosti - nebude ti trčať žiadny koniec kábla.
Kábel by mal stáť 2-3€.
A Duves to spomínal: nie S-ATA ale P-ATA.

Súhlas, len doplním že disky alebo mechaniky sa na koniec kábla zapájajú (okrem toho čo si vyššie napísal) ak je jumper nastavený ako Master. Ak je jumper nastavený ako Slave, musí sa pripojiť mechanika do stredného konektora. Toto je osvedčené zapojenie.
Je tam ešte možnosť CS (cable select) kedy by mal to malo vyhodnotiť automaticky ale málokedy to funguje správne.
Ak je mechanika pripjená na konci kábla a jumper (nesprávne) nastavený na Slave, BIOS mechaniku "nevidí". Takisto ju nevidí pri opačnom nastavení - pripojená v strednom konektore a jumper na Master.

Pre Tovaren - skús vymeniť aj ten pôvodný ATA kábel, je možné že nie je v poriadku ak nešla ani tá druhá mechanika