Mel123
03.12.09,18:41
Mili poradaci,
mam uzavriet so skupinkou pracovnikov Dohodu o spolocnej hmotnej zodpovednosti - ide o hmotnu zodpovednost za fotoaparat, ktory na tom oddeleni bude pouzivat niekolko osob. Nikde vsak neviem najst vzor takehoto dokumentu - ani tu na Porade.
Mozno ani neexistuje a terba uzavriet Dohodu o hmotnej zodpovednosti s kazdym osobitne na tu istu vec.
Prosim poradte mi ako to riesit.
Je mi jasne ze budu musiet mat evidenciu o tom kto ho mal kedy pozicany, neviem vsak ako napisat tu dohodu. Ci teda existuje jednna dohoda ktoru podpisu vsetci a ktora to riesi spolocne, alebo spisat s kazdym osobitne.
Ak by bola s kazdym osobitne, tak ich treba prepojit nejako aby bolo jasne kolko ludi sa na tej jednej veci podiela a stanovit pravidla.

Vopred dakujem za vsetky odpovede.
Mária27
03.12.09,21:13
Spoločná hmotná zodpovednosť sa robí vtedy, keď môže byť manko a nedá sa určiť, kto ho zavinil, lebo pracujú s materiálom či peniazmi spolu.
V tomto prípade by som to dala na starosť jednému a druhí to budú preberať na podpis.
Mel123
04.12.09,16:58
Riaditelka trva na Dohode o spolocnej hmotnej zodpovednosti.
Ak to preberie na dohodu len jeden clovek, druhy si to zapozicia a poskodi, tak z coho mu vyplyva hmotna zodpovednost za zapozicany predmet, ked ju nema podpisanu? Na zaklade coho by sme od neho vymahali nahradu skody?
terezamaria
04.12.09,17:41
Riaditelka trva na Dohode o spolocnej hmotnej zodpovednosti.
Ak to preberie na dohodu len jeden clovek, druhy si to zapozicia a poskodi, tak z coho mu vyplyva hmotna zodpovednost za zapozicany predmet, ked ju nema podpisanu? Na zaklade coho by sme od neho vymahali nahradu skody?

Keď bude od hmotne zodpovedného preberať fotoaparát, tak podpíše aj klauzulu, že pokiaľ príde k poškodeniu prístroja, tak zodpovedá za škodu a dá ho na vlastné náklady do predchádzajúceho stavu.
Mária27
04.12.09,18:08
Každý môže mať podpísanú individuálnu hmotnú zodpovednosť za veci, ktoré preberie. Každy, kto si vec preberie, podpíše jej prevzatie - aj na dve hodiny.
Spoločná hmotná zodpovednosť by znamenala, že poškodenie budú platiť všetci bez ohľadu na to, kto vec poškodil. Takú dohodu podpisuje každý zvlášť, len je v nej uvedený rozsah spoluzodpovednosti s ostatnými zúčastnenými zamestnancami.
Danila
04.12.09,19:09
Riaditelka trva na Dohode o spolocnej hmotnej zodpovednosti.
Ak to preberie na dohodu len jeden clovek, druhy si to zapozicia a poskodi, tak z coho mu vyplyva hmotna zodpovednost za zapozicany predmet, ked ju nema podpisanu? Na zaklade coho by sme od neho vymahali nahradu skody?Ak na tom trvá, nevidím problém. Tu máš vzor:
http://maminkymaminkam.webnode.cz/news/dohoda-o-spolocnej-hmotnej-zodpovednosti/
Mel123
07.12.09,14:51
[QUOTE=Danila;1226480]Ak na tom trvá, nevidím problém. QUOTE]


no ja v tom problem vidim, kedze pani riaditelka evidentne nevie ake ma ktora forma nasledky :-) a hlavne nechcem dat podpisat zamestnancom nieco co im uskodi - ak dobre chapem spolocnu hmotnu zodpovednost - ked by jeden fotoaparat poskodil a platili ho vsetci :-)

urobim to teda tak ze dam kazdemu osobnu dohodu s klauzulou ze sa to tyka casu v ktorom budu mat predmet prevzaty

a ak bude riaditelka vymyslat tak nech mi da ona vzor a vysvetli ako to bude zosobnovat ;-)
Mel123
07.12.09,14:52
a dakujem vsetkym za rady
Danila
07.12.09,15:06
[QUOTE=Danila;1226480]Ak na tom trvá, nevidím problém. QUOTE]


no ja v tom problem vidim, kedze pani riaditelka evidentne nevie ake ma ktora forma nasledky :-) a hlavne nechcem dat podpisat zamestnancom nieco co im uskodi - ak dobre chapem spolocnu hmotnu zodpovednost - ked by jeden fotoaparat poskodil a platili ho vsetci :-)

urobim to teda tak ze dam kazdemu osobnu dohodu s klauzulou ze sa to tyka casu v ktorom budu mat predmet prevzaty

a ak bude riaditelka vymyslat tak nech mi da ona vzor a vysvetli ako to bude zosobnovat ;-)Táto naša Porada je skvostná vec. Aj keď je občas v duši osteň, tu je vždy dôvod na zasmiatie. Dúfam, že sa nejedná o riaditeľku v MŠ, teda foťák budú používať dospelí ľudia. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti dáš do skrinky jeden notes a pero, kde napíšu kedy prevzali a vrátili a v akom stave, písať a čítať dúfam vedia, kľúčik bude mať jeden a fertik. Ak toto sú problémy vo firmách, tak ja som práve takto:eek::mee::confused:;).
Petra Nová
07.12.09,17:57
Mili poradaci,
mam uzavriet so skupinkou pracovnikov Dohodu o spolocnej hmotnej zodpovednosti - ide o hmotnu zodpovednost za fotoaparat, ktory na tom oddeleni bude pouzivat niekolko osob. Nikde vsak neviem najst vzor takehoto dokumentu - ani tu na Porade.

Vopred dakujem za vsetky odpovede.
V prípade fotoaparátu nemožno uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti, pretože to nie je hodnota, ktorá sa vyučtováva. Napr. prírastky a úbytky v sklade, v obchode , PHM a podobne. Podstatným znakom vecí, ohľadne ktorých sa ma uzavrieť dohoda o hmotnej zodpovednosti je ich pravidelné zúčtovávanie. Fotoaparát, ako individuálne určená vec je vecou, ktorú zamestnanecovi možno zveriť na písomné potvrdenie podľa § 185 ZP. Ale len jednému zamestnancovi. Táto osobitná zodpovednosť sa vzťahuje na stratu zverenej veci. Ak by došlo k poškodeniu zverenej veci, zamestnanec by zodpovedal za jej poškodenie podľa § 179 a nasl. ZP. Ak by bola aj uzatvotená, či už individuálna alebo spoločná hmotná zodpovednosť, bola by neplatná a zamestnanci by za škodu zodpovedali podľa § 179 ZP.
Mel123
05.03.10,11:44
Petra dakujem :)
Danila - no fakt neviem comu sa divis :-) ano aj taketo problemy su vo firmach, a aj malichernejsie...... ale zial vedia narast do takych rozmerov ze sa aj vyhadzuje z roboty za taketo veci.