littlevoice
03.12.09,20:09
Rekapitulácia:
5 rokov zamestnaná HPP v cudzine, tam 1.pôrod 10.7.2007 , poberám materskú, následne na rodičovskej dovolenke - prerušené povinne nem. poistenie -stále ako zamestnaná až do 1.5.2008, po tom dátume nezamestnaná z dôvodu odsťahovania sa z Čiech na Slovensko
naďalej na RD už len ako nezamestnaná bez DNP - no nejako sme zaspali dobu :(
termín 2.pôrodu 19.4.2010, t.j. som cca v 20.tt
Mám vôbec nárok na nejakú materskú? Ja myslim, že nie. Je ešte nejaká šanca to zmeniť?
ďakujem za odpoveď
Katy a R
03.12.09,19:14
.. no 270 dní poistenia do pôrodu (za posledné 2 roky - viď zák o SP) už nenazbieraš...:mee:
Od narodenia dieťaťa - RP (ten nižšší)z UPSVaR
littlevoice
03.12.09,19:59
To mi nepriznajú asi ani príspevok pri narodení dieťaťa, ze?
littlevoice
03.12.09,20:01
ani príplatok k príspevku
Katy a R
03.12.09,20:06
To mi nepriznajú asi ani príspevok pri narodení dieťaťa, ze?

.. prečo by ti nepriznali ..
nepriznali by v prípade, že by si napr. opustila dieťa v pôrodnici, alebo nechodila do poradne... ale to hádam neprichádza do úvahy ;):confused: Žiadosť potvrdzuje gynekológ a pediater

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B1FAA742AD1EEDB1C125745F0046D554?OpenDocument
littlevoice
03.12.09,20:24
pretože som nebola nemoc. poistena 12 mesiacov do pôrodu...?
brčko
03.12.09,21:27
pretože som nebola nemoc. poistena 12 mesiacov do pôrodu...?

podmienkou pre nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa je v prípade, ak sa dieťa narodí mimo EU aj súvislé trvanie zdravotného poistenia aspon 12mesiacov pred narodením dieťaťa. (snad som to nejako nezdezinterpretovala, lebo sa mi nechce pozerať zákon). žiadna taká podmienka byť nem.poistená pre nárok na príspevok pri narodení dieťaťa alebo príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa nebola navrhnutá a teda nepredpokladám ani schválená, lebo tam boli len malé úpravy oproti návrhu.

teba sa toto predpokladám netýka.
A aj mimo tvojej otázky, predpokladám, ked si sa vrátila z čr, tak si bola na svojej ZP sa nahlásiť a si poistencom štátu ako poberatel rodič.príspevoku alebo riadnej starostlivosti o dieťa.
Katy a R
04.12.09,10:07
.. ešte aj takto priložím...;):confused: (štátne dávky)
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/D55888CB88373FEEC12575D20030BAAD?OpenDocument
... a hneď v úvode je "Príspevok pri narodení dieťaťa"
Podmienky nároku
a) narodenie dieťaťa
b) trvalý pobyt oprávnenej osoby na území SR

Nárok nevzniká oprávnenej osobe,ak
- pred uplatnením nároku dala privolenie na osvojenie dieťaťa,
- dieťa bolo zverené do starost. nahrádz.
starost. rodičov na základe právopl. rozhod. súdu alebo bola dieťaťu nariad. ústavná starost.,
- po pôrode matka opustila dieťa v zdravotn. zariadení bez súhlasu ošetrujúceho lekára,
- sa dieťa narodilo v cudzine a obdobný príspevok bol vyplatený v cudzine,
- ak sa dieťa narodí v cudzine a matka pred narodením dieťaťa nebola najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov zdravotne poistená v SR
littlevoice
05.12.09,19:32
vdaka za vyvedenie z omylu, tak aspon nieco
brčko
05.12.09,19:41
možno to nie je podstatné, ale možno niekto bude potrebovať presnú definíciu. Čo uviedla katy, tak tam majú napísané len v cudzine a to nie je úplne presné. Preto pripájam definíciu priamo zo zákona:

Nárok na príspevok
(1) Podmienky nároku na príspevok sú:
a) narodenie dieťa,
b) trvalý pobyt3a) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.
(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom
Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má
nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich
kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovolne verejne
zdravotne poistená v Slovenskej republike.3b)