Stanislav 1975
03.12.09,20:28
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...
Tara1
03.12.09,19:39
Začala byť preferovaná kremácia, ale mne je prijateľnejšie do zeme a úplne najlepšie by bolo na spôsob krásnej upravenej lúky s menším pomníkom, ale to u nás tak skoro nebude. Teraz je na cintorínoch strašne veľa betónu, mramoru, žuly.
Paula
03.12.09,19:41
:eek:
Stanislav 1975
03.12.09,19:41
Začala byť preferovaná kremácia, ale mne je prijateľnejšie do zeme a úplne najlepšie by bolo na spôsob krásnej upravenej lúky s menším pomníkom, ale to u nás tak skoro nebude. Teraz je na cintorínoch strašne veľa betónu, mramoru, žuly.

Toto sa aj mne páči-nemám síce moc rád američanov,ale tie cintoríny majú fakt krajšie, také parkové variácie...
comodo
03.12.09,19:49
Novodobe slovenske cintoriny su zabetonovane dzungle. Uz keby aj clovek chcel "prirodzeny" hrob , nieje mozne. Plochy hlavne v mestach su vykupene pohrebnymi sluzbami a k predaju je uz nachystany bunker. Kermacia bude za par jediny sposob ako sa popratat. A popol vystrelit z dela.
buchač
03.12.09,20:01
Novodobe slovenske cintoriny su zabetonovane dzungle. Uz keby aj clovek chcel "prirodzeny" hrob , nieje mozne. Plochy hlavne v mestach su vykupene pohrebnymi sluzbami a k predaju je uz nachystany bunker. Kermacia bude za par jediny sposob ako sa popratat. A popol vystrelit z dela.

Ja už roky vravím , že moju svokru nechám spopolniť ....ona si to nakoniec aj praje ....
Čo sa týka umiestnenia , aj to mám už vyriešené ....

Jej popol dám do presýpacích hodín .....

Aby po smrti aspoň niečo robila ....:---:D:D:D
Stanislav 1975
03.12.09,20:07
Ja už roky vravím , že moju svokru nechám spopolniť ....ona si to nakoniec aj praje ....
Čo sa týka umiestnenia , aj to mám už vyriešené ....

Jej popol dám do presýpacích hodín .....

Aby po smrti aspoň niečo robila ....:---:D:D:D

Juraj, pýtam sa na želania teba a nie tvojej svokry-ty čo plánuješ?:):confused::cool:
buchač
03.12.09,20:27
Juraj, pýtam sa na želania teba a nie tvojej svokry-ty čo plánuješ?:):confused::cool:

Ahááááá .....

Ja ?
Kremáciu ...

A , hm , možno neuveríš , ale už aj hudbu mám vybratú , ktorú si prajem , aby znela , keď už tá truhla pôjde na svoje určenie ....

P.S.:
K tej svokre ...nedalo sa inak , nemohol som si odpustiť ...;)
Valcake
03.12.09,20:28
Ja som za kremáciu a rozsypanie popola. Nerada by som trčala v nejakej tmavej nádobe.:D:eek: Počula som už aj to, že si z popola dajú namaľovať obraz, vyrobia diamant a čo ja viem čo ešte.
Je mi fakt ľúto, keď vidím na cintorínoch toľko betónu, mramoru... ako keby sa pretekali čie je krajšie...
JarkaL
03.12.09,20:36
Ja tiež som za kremáciu. A do hrobu chcem prisypať hlinu z Východu, odkiaľ pochádzam. Hudbu mám zhruba tiež vybratú, už len ju napáliť na CD, nech je to pokope. A netreba veľa kvetov, radšej nech moji priatelia prispejú napr. na NOU Klenová. A kamoška dostala inštrukcie, ak moja svokra mi tam navešia na Veľkú noc vajíčka a na Vianoce gule a iné čačky ako to robí svokrovi, nech to potajomky odstráni. Jeden kahanec, nie desať farebných...

P.S. Myslím to vážne, nesrandujem.
danushka
03.12.09,20:48
J A kamoška dostala inštrukcie, ak moja svokra mi tam navešia na Veľkú noc vajíčka a na Vianoce gule a iné čačky ako to robí svokrovi, nech to potajomky odstráni.

:eek::eek::eek:
Jarka, mne keby toto niekto robil na mojom mieste odpočinku, tak mu budem po nociach ako nebožtík hrnčeky v kuchynskej linke obracať!

Ja viem, ja viem Stanko, prepáč, vážna téma, ale musela som;)
Halli
03.12.09,20:50
cloe
03.12.09,21:02
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

Jednoznačne v tom mám jasno, nechám sa spáliť a rozfúkať na obľúbenom mieste.:)
Nechcem mať ani hrob. Stačí mi, ak zostanem v spomienkach...
Nechcem sa robiť nejaká výnimočná, že vymýšľam sprostosti, ale takto to naozaj cítim.
marjankaj
03.12.09,21:04
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

Ešte že si si nedal do závetu, aby ti postavili pyramídu. To by tvoji potomkovia na teba veľmi dlho nezabudli.:D
Rozalka
03.12.09,21:08
Cítim to isté, čo Vierka (cloe). Ja by som najradšej, keby môj popol rozsypali v mori, v mojej obľúbenej zátoke, no vraj sa popol nesmie vyvážať.
Zvuk hliny padajúcej na rakvu je srdcervúcy, rozlúčka pred kremáciou je taká dôstojná.
V BA naproti obľúbenému "mliečaku" mal za mojich mladých čias Kruh milovníkov žehu takú nástenku, zasklenú. Už vtedy som si tak pohútala, že toto ma čaká....
Melnick
03.12.09,21:14
Cítim to isté, čo Vierka (cloe). Ja by som najradšej, keby môj popol rozsypali v mori, v mojej obľúbenej zátoke, no vraj sa popol nesmie vyvážať.
Zvuk hliny padajúcej na rakvu je srdcervúcy, rozlúčka pred kremáciou je taká dôstojná.
V BA naproti obľúbenému "mliečaku" mal za mojich mladých čias Kruh milovníkov žehu takú nástenku, zasklenú. Už vtedy som si tak pohútala, že toto ma čaká....
Keby si chcela, poradím Ti. Nasyp popol do dózy od kávy a s vývozom nebude problém .:D:D:D Veď na Orave vraj vypili starú mamu z Ameriky - mysleli si, že to je kakao.

mimotemy Ľudia ja už nevládzem ani písať od smiechu . Nech mi je odpustené.:mee:
Melnick
03.12.09,21:16
http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/39.gif Slávka neboj sa,pribalíme Ti mobil do h...u.:eek:
JarkaL
03.12.09,21:19
Slávka neboj sa,pribalíme Ti mobil do h...u.:eek:
Taký, čo má vifi, aby si sa mohla pripojiť na porada.sk.
Melnick
03.12.09,21:19
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

Stanko, to čo Ťa preboha napadlo ? Ja viem, že smrť je neoddeliteľnou súčasťou života, ale....... ???? Prepáč mi, musela som rypnúť. Ja už asi iná nebudem.:mee::mee::mee::mee:
Rozalka
03.12.09,21:20
Keby si chcela, poradím Ti. Nasyp popol do dózy od kávy a s vývozom nebude problém .:D:D:D Veď na Orave vraj vypili starú mamu z Ameriky - mysleli si, že to je kakao.

mimotemy Ľudia ja už nevládzem ani písať od smiechu . Nech mi je odpustené.:mee:
Majka, to akože "sama seba sa"?

:D:D:D
Halli
03.12.09,21:21
Keby si chcela, poradím Ti. Nasyp popol do dózy od kávy a s vývozom nebude problém .:D:D:D Veď na Orave vraj vypili starú mamu z Ameriky - mysleli si, že to je kakao.

mimotemy Ľudia ja už nevládzem ani písať od smiechu . Nech mi je odpustené.:mee:


Slávka neboj sa,pribalíme Ti mobil do h...u.:eek:



Majka je ti odpustené, z teba nebude popol, ale šumienka, tak mi líca nadúva :D...majte ma za omluvenú :D:D
Melnick
03.12.09,21:23
Majka, to akože "sama seba sa"?

:D:D:D

Nóóó, ak dôveruješ príbuzným, môžeš to nechať aj na nich. :D:D:D:D
Halli
03.12.09,21:27
Melnick..[/B]...Slávka neboj sa,pribalíme Ti mobil do h...u

Pôvodca textu príspevku:
JarkaL....Taký, čo má vifi, aby si sa mohla pripojiť na porada.sk.

Hlavne aby mal dobré rozlíšenie, nech vidím na display :D:D:D
danushka
03.12.09,21:29
...no, je spln mesiaca...
Tiež ma driape, predstavovala som si tú kávu na Orave, Stanko nás ráno roztrhne, ale zas by som mu neverila, keby nečakal, že v tejto téme sa to pred polnocou nezvrhne trošku, však my bosorky teraz ožívame;)

Ale priznám sa, že takto som ešte neuvažovala a ani sa nechystám tieto veci plánovať v najbližšom čase.
Jedno viem určite. Raz keď príde môj čas, nech je všetko naporiadku, hlavne deti. Snáď pocit, že človek prežil slušne život a svoje poslanie si splnil ľahšie vyprevádza na onen svet, kde už vlastne ani tak nie je dôležité, či telo bude spopolnené alebo uložené v truhle v zemi.
Stanislav 1975
03.12.09,21:32
Stanko, to čo Ťa preboha napadlo ? Ja viem, že smrť je neoddeliteľnou súčasťou života, ale....... ???? Prepáč mi, musela som rypnúť. Ja už asi iná nebudem.:mee::mee::mee::mee:

Majka,prečo že čo ma to napadlo?Však som na Porade,tak sa chcem poradiť-ej bisťu- ja vari nemožem:confused::D
Ale nie bez srandy, som síce mladý ešte,ale už ma to nebaví-nemám už 4 spolužiakov a ďalších 10 rovesníkov z okolia-a mali všetci okolo 30-tky a predsa odišli-jeden tak či onak-či už nehoda, vražda,samovražda,choroba a pozri sa ako jazdí- fakt, nevieš,či ešte vystúpiš z auta zaživa,alebo nie,hmhm-tak preto ma to zaujíma-mám síce 35,ale tiež už tu zajtra nemusím byť, všeličo sa može stať,hmhm-a to nielen mne ale každému z nás...Samozrejme, bodaj by týchto udalostí bolo čo najmenej...

Inak pieseň? Mám síce rád Mozarta,ale Requiem nieje nič pre mňa-celkom sa mi páči od Mullera-cigaretka na dva ťahy,alebo niečo od Marty Kubišovej...
Melnick
03.12.09,21:42
Ale jasné Stanko, že sa môžeš pýtať.:) No a mňa už tiež poznáš nejaký ten piatok - takže vidím, že si ma "zobral" takú aká som.:) Si moc mladý na takéto myšlienky.:o Užívaj život!!!!! Horšie je to so mnou, keď idem okolo kvetinárstva / tam totiž visia parte /, tak sa veru pozriem, či tam náhodou nevisím aj ja.:mee:
jozka56
03.12.09,21:44
Taaaak to sú starosti, hlavne nech je veselo....po pohrebe:)
comodo
04.12.09,07:15
Ja už roky vravím , že moju svokru nechám spopolniť ....ona si to nakoniec aj praje ....
Čo sa týka umiestnenia , aj to mám už vyriešené ....

Jej popol dám do presýpacích hodín .....

Aby po smrti aspoň niečo robila ....:---:D:D:D

A ten poznate ?
Manzelka hovori muzovi , ze ked zomrie , aby ju dal spalit a popol rozsypal po zahrade. A muz na to : no to teda nie ! Zafuka vietor a mam ta naspat v kuchuni !
Danila
04.12.09,08:04
Ale jasné Stanko, že sa môžeš pýtať.:) No a mňa už tiež poznáš nejaký ten piatok - takže vidím, že si ma "zobral" takú aká som.:) Si moc mladý na takéto myšlienky.:o Užívaj život!!!!! Horšie je to so mnou, keď idem okolo kvetinárstva / tam totiž visia parte /, tak sa veru pozriem, či tam náhodou nevisím aj ja.:mee:Majka, prosím, využijem túto predvianočnú optimistickú témičku, lebo naši sem nechodia a o poslednej snivej posteli sa veľmi nebavíme. Ak už uvidíš, že "visím", pošli mi kartón Malboriek, nech ten ceremoniál v zdraví predýcham. Cmuk a vopred ďakujem.:);):mee:
Eulalia
04.12.09,08:13
Majka, prosím, využijem túto predvianočnú optimistickú témičku, lebo naši sem nechodia a o poslednej snivej posteli sa veľmi nebavíme. Ak už uvidíš, že "visím", pošli mi kartón Malboriek, nech ten ceremoniál v zdraví predýcham. Cmuk a vopred ďakujem.:);):mee:
A biele alebo červené Marlborky?:)
Barbara
04.12.09,08:25
ty kokso, no do mora určite nie, tam by ma zožrali žraloky a to by som asik nezniesla. Do zeme:rolleyes: no tam by ma zas zožrali červíkovia, kremáciu?:rolleyes: tam je zas moc horko;) takže asik hmmm.... tuším ja ani nechcem cípnúť:D:D, ale chcem , aby mi spievala Celine Dion - Power of love, alebo My love, no ešte mám čas si vybrať,dúfam teda...... takžetak;):)

p.s. a do truhly si prosím kopec sladkosti a demižon kokakoly:---
misomiso
04.12.09,08:33
Klasicky pohreb.
buchač
04.12.09,09:09
ty kokso, no do mora určite nie, tam by ma zožrali žraloky a to by som asik nezniesla. Do zeme:rolleyes: no tam by ma zas zožrali červíkovia, kremáciu?:rolleyes: tam je zas moc horko;) takže asik hmmm.... tuším ja ani nechcem cípnúť:D:D, ale chcem , aby mi spievala Celine Dion - Power of love, alebo My love, no ešte mám čas si vybrať,dúfam teda...... takžetak;):)

p.s. a do truhly si prosím kopec sladkosti a demižon kokakoly:---

Alebo ....
Kazu
04.12.09,09:51
Ja už roky vravím , že moju svokru nechám spopolniť ....ona si to nakoniec aj praje ....
Čo sa týka umiestnenia , aj to mám už vyriešené ....

Jej popol dám do presýpacích hodín .....

Aby po smrti aspoň niečo robila ....:---:D:D:D

Máš pravdu. Jeden nikdy nevie. Istota je istota :D
Kazu
04.12.09,09:55
A aby som neodbočila od témy. U nás je cintorín veľký, máme ho blízko tak asi tam. Len sa budem musieť dať pochovať na katolícku polovicu, tá je obrátená k nám, aby som videla domov :D
jozka56
04.12.09,10:25
A aby som neodbočila od témy. U nás je cintorín veľký, máme ho blízko tak asi tam. Len sa budem musieť dať pochovať na katolícku polovicu, tá je obrátená k nám, aby som videla domov :D
....a mala všetko pod kontrolou...;)
Danila
04.12.09,10:27
A biele alebo červené Marlborky?:)To je jedno, po tme je každá krava čierna....Ale tuho celý deň premýšľam..., či k červíkom, či zadýmiť.....:rolleyes: A prišla som na to, že zabalzamovať.....:---
misomiso
04.12.09,10:31
Alebo ....

Ano, takto nejako si to predstavujem. To aby mali archeologovia o 700 rokov nad cim plesat.
Kazu
04.12.09,10:46
Ľahni k Leninovi - bude zľava :D .
:D:D:D
Melnick
04.12.09,13:57
Majka, prosím, využijem túto predvianočnú optimistickú témičku, lebo naši sem nechodia a o poslednej snivej posteli sa veľmi nebavíme. Ak už uvidíš, že "visím", pošli mi kartón Malboriek, nech ten ceremoniál v zdraví predýcham. Cmuk a vopred ďakujem.:);):mee:

Ha ,ha Dani ja sama Ti ich doručím. Tak sa ma potom nezľakni. :D:D:D
Petra Nová
04.12.09,14:12
Ľahni k Leninovi - bude zľava :D .
Len aby to nebola balzamovaná ryba - potom ani za úplatok :---
mareko
04.12.09,14:51
Tak mne by sa páčilo niečo ako s námorníkmi, ale niekde na opustenom ostrove, kde dožijem svojich posledných 55 rokov života a potom ma môžu na lodičke spustiť do azúrových vĺn: :D. Inakšie pekná téma na Vianoce :confused: A teraz vážne, u mňa jedine kremácia. Zaberiem minimum miesta a celá rodina sa pomestíme do priestoru 1 x 0,5 x 0,5 m. Mám zistené, že do jednej "jamky" toľko urien, koľko sa zmestí :cool:
Eulalia
04.12.09,15:01
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,......
Na Porade sa aj z tej najsmutnejšej témy dá spraviť krásny mrník.:):---
buchač
04.12.09,15:13
Na Porade sa aj z tej najsmutnejšej témy dá spraviť krásny mrník.:):---

...mrník , nemrník ....aj smrť patrí k životu ....

Ja by som napríklad aj vedel , ako by som z tohoto sveta chcel odísť ....:rolleyes:

Len určite nie tak , ako odišlo zopár ľudí pred mojimi očami ...
Nika
04.12.09,15:30
Ja som za kremácu. Mám hrôzu z cintorínov. Pripadá mi to morbídne, keď ľudia na hroby sadia kvety a okopávajú..... bŕŕŕ.
A tiež už mám vybratú pesničku..... :)
http://www.youtube.com/watch?v=_htNwkq81rs&feature=PlayList&p=50501B9132F3612A&playnext=1&playnext_from=PL&index=13
Petra Nová
04.12.09,15:58
Som za pohreb, civilnú klasiku. Na pohrebe Verdiho Requiem
Po pohrebe celomramorový hrob so všetkými písmenkami a číslaicami * a t na pomníku. Pyramída to nemusí byť. Potom, v lete čo najčastejšie čerstvé kvety, v zime nič. Na sviatky: narodeniny a meniny fľaša Š nad hlavou. Na Vianoce stromček so salónkami a červeno-zlatými guľkami, prizdobený zlatou reťazou. Na Veľkú noc bahniatka so žltými mašľami. Môžu byť aj kraslice. Po sviatkoch odstrániť. Fľaše nechať, dokiaľ vydržia. Tak si to predstavujem.;):)
susann2
04.12.09,16:42
Ja bývam oproti cintorína, hádam by ma len neprevážali do krematória. Doma všetkým vravím, že keď raz bude treba, tak mňa tam aj odnesú, alebo odvezú na táčkoch a ušetria na pohrebnom vozidle. Smrť je súčasťou života, s tým sa nedá nič robiť. Ale ja dokiaľ žijem tak sa starám o pozemské starosti a keď tu už nebudem, nech sa o môj pohreb postará, kto tu zostane na tom svete. V tom čase mi už bude úplne jedno, aká hudba mi bude hrať, aký pohreb mi vystroja, takže sa tým ani nezaoberám a zbytočne nezaťažujem.
uct2007
04.12.09,16:45
Ja si to vôbec veru nepredstavujem nijako. Keď budem ležať v drevenom spacáku bude mi už úplne jedno, čo so mnou rodina spraví. :) ;)
JarkaL
04.12.09,16:57
Na Vianoce stromček so salónkami a červeno-zlatými guľkami, prizdobený zlatou reťazou. Na Veľkú noc bahniatka so žltými mašľami. Môžu byť aj kraslice.;):)

Takto býva ozdobený svokrov hrob. Hrôza.
Ja som mu párkrát spravila takú decentnú ikebanu, ale keď som na nej
neskôr vždy našla doplnené zlaté reťaze a podobné veci, prestala som ich robiť a dávam už len kvety a k svokriným výtvorom sa radšej nevyjadrujem.
Petra Nová
04.12.09,17:41
Takto býva ozdobený svokrov hrob. Hrôza.
Ja som mu párkrát spravila takú decentnú ikebanu, ale keď som na nej
neskôr vždy našla doplnené zlaté reťaze a podobné veci, prestala som ich robiť a dávam už len kvety a k svokriným výtvorom sa radšej nevyjadrujem.
Tým svojím príspevkom som chcela naznačiť dve veci. To, že spôsob pohrebu a miesto odpočinku by mali príbuzní rešpektovať. To ostatné vždy záleží od vkusu alebo nevkusu tých , čo sa o hrob starajú. A vždy získa prevahu ten, čo sa o hrob stará najčastejšie. Najdôležitejšie však je, že sa vôbec stará. Nie je nič smutnejšie ako osamelé a ošuntelé hroby svojich, kedysi blízkych.:mee:
pepsikova
04.12.09,18:03
...ja chodím ešte len do druhej triedy a verím na ježiška..a mám v pláne byť tu do deväťdsiatštvorky....potom zakopať, žiadne kvety,žiadny mramor, lebo by som nemohla dýchať, len tráva a kúsok kameňa, aby sa vedelo, že tam je hrob..a žiadne pravidelné návštevy, stačí mi teraz, že sú tu furt..
..veru tak..
Danila
04.12.09,19:05
Ľahni k Leninovi - bude zľava :D .Mám s ním už dohodu. Budem to mať grátis. ;)
danushka
04.12.09,20:11
Mám s ním už dohodu. Budem to mať grátis. ;)

Danilka, ale nepovedz mu, že prečítaš viac ako 180 slov za minútu, lebo grátis-negrátis z mauzólea letíš von ! Toto jedno by nezniesol:D:D:D...
jozka56
04.12.09,20:26
Ľahni k Leninovi - bude zľava :D .
No dobre, ale Nadežda to nedovolí:D
wegamizi
04.12.09,20:43
Otazka:Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?

Odpoved:Večný život;):)
jozka56
04.12.09,20:51
Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?

Večný život;):)
Nakoľko mám už sladkých 17-sť, pár info ohľadne mojej odchodovej zábezpeky najbližšia rodina ovláda.
hnedoočka
04.12.09,20:55
viem, že všetko patrí k životu,ale stabilne chmúrne počasie a názov tejto témy ma málinko depká....;):confused:
wagner
04.12.09,21:18
Občas som tiež nad tým uvažovala, čo by bolo lepšie. Ale dospela som k názoru, že bude lepšie spopolniť a popol rozsypať na lúku pod horou. Budem na čerstvom vzduchu:D, rodina nemusí mať starosti s udržiavaním môjho hrobu a s platením za hrobové miesto:confused:. A keď sa rozhodnú zapáliť mi sviečku, môžu aj cez internet, budú to mať bližšie.:D:D
Stanislav 1975
04.12.09,22:55
viem, že všetko patrí k životu,ale stabilne chmúrne počasie a názov tejto témy ma málinko depká....;):confused:

Hnedoočka,názov témy je v poriadku-darmo sa budeš od takýchto tém odvracať,strániť-raz to prísť musí...,s tým počasím je to horšie...
Apropo-dúfam, a to prajem každému človeku,aby sa dožil čo najviac rokov,aby tu bol čo najdlhšie-samozrejme, pri zdraví a pohode-tak by som mal chuť žiť aj 100rokov,ale zasa keby som mal niekedy ležať 10rokov niekde na posteli a byť druhým na obtiaž tak to radšej nie...
Takže uvidíme ako to všetko nakoniec skončí-či zomriem v aute alebo ma niekto zastrelí,alebo ako deduško vo veku 102rokov-to nechávam na osud ako písala niekde Barbara...
Stanislav 1975
04.12.09,23:01
Tým svojím príspevkom som chcela naznačiť dve veci. To, že spôsob pohrebu a miesto odpočinku by mali príbuzní rešpektovať. To ostatné vždy záleží od vkusu alebo nevkusu tých , čo sa o hrob starajú. A vždy získa prevahu ten, čo sa o hrob stará najčastejšie. Najdôležitejšie však je, že sa vôbec stará. Nie je nič smutnejšie ako osamelé a ošuntelé hroby svojich, kedysi blízkych.:mee:

Toto je pravda,hmhm-napr.aj hrob jedného z najvačších velikánov slovenskej poézie Sládkoviča je v Štiavnici v katastrofálnom stave-ja som tam pár krát zapálil sviečku,ale ten hrob vyzerá úboho...
Mimochodom, ja som sa tiež minule troška schizofrenicky sám seba skritizoval, že trošku som s tými návštevami cintorínov mojích blízkych v dosť zlom stave- zaslúžili by si aby som častejšie chodil,musím sa polepšiť- nejako to flákam...:mad:
cloe
05.12.09,10:19
Toto je pravda,hmhm-napr.aj hrob jedného z najvačších velikánov slovenskej poézie Sládkoviča je v Štiavnici v katastrofálnom stave-ja som tam pár krát zapálil sviečku,ale ten hrob vyzerá úboho...
Mimochodom, ja som sa tiež minule troška schizofrenicky sám seba skritizoval, že trošku som s tými návštevami cintorínov mojích blízkych v dosť zlom stave- zaslúžili by si aby som častejšie chodil,musím sa polepšiť- nejako to flákam...:mad:

Vidíš Stanko, to je presne ten dôvod, prečo nechcem mať hrob. Aby pozostalí nemali výčitky svedomia.:)
Ale verím, že aj keď nejdeš na cintorín, na blízkych si spomenieš. Niečo ti ich pripomenie, alebo len tak podvedome.
A to je to známe: Kto v srdciach zostane, akoby nikdy nezomrel.
Načo treba nejaké mohyly.
jaros5
05.12.09,10:57
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

Ten najklasickejší, najprirodzenejší spôsob používajú tibetskí budhisti dodnes. Prenechávajú mŕtvoly supom.
Takže na sklonku života sa sťahujem do Tibetu ;);

Ak by som nestihol, tak podľa starých Slovanov, ktorí sa pri spaľovaní nebožtíka veselili a radovali :D, lebo verili, že božstvo sa zmilovalo nad nebohým.
Mária.K.
05.12.09,11:26
Občas som tiež nad tým uvažovala, čo by bolo lepšie. Ale dospela som k názoru, že bude lepšie spopolniť a popol rozsypať na lúku pod horou. Budem na čerstvom vzduchu:D, rodina nemusí mať starosti s udržiavaním môjho hrobu a s platením za hrobové miesto:confused:. A keď sa rozhodnú zapáliť mi sviečku, môžu aj cez internet, budú to mať bližšie.:D:D
Na tento účel navrhujem založiť virtuálny cintorín. Každému by sa dala zapáliť sviečka priamo na jeho vlastnom virtuálnom hrobe.:D
Stanislav 1975
05.12.09,11:30
Na tento účel navrhujem založiť virtuálny cintorín. Každému by sa dala zapáliť sviečka priamo na jeho vlastnom virtuálnom hrobe.:D

Majka ,to už existuje-
www.cemetery.sk
www.cintoriny.sk
;)
marjankaj
05.12.09,11:30
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

No ja to budem riešiť, až keď to bude aktuálne, teda po smrti.
Mária.K.
05.12.09,14:59
Majka ,to už existuje-
www.cemetery.sk (http://www.cemetery.sk)
www.cintoriny.sk (http://www.cintoriny.sk)
;)
No... neviem, či existuje. Moja odpoveď bola reakciou na príspevok č. 60 od wagner.
.... a myslela som to tak tak, že tento virtuálny cintorín by mali iba ľudia, ktorých popol by sa rozsypal na polia, lúky a pod.;) Žiadny záber pôdy, žiadne poplatky, žiadna starosť o hrobové miesto, len spomienka prostredníctvom virtuálneho cintorína, na ktorom by sa dala zapáliť virtuálna sviečka.:D
pavol54
05.12.09,15:18
Ak nemá mať niekto pre mňa za živa poriadne ľudské slovo, po smrti mi už vence nosiť nemusí,
radšej popol rozsypať aby nechodili môj hrob opľúvať tí čo ma za živa nenávideli,
ak máš jednoduchý hrob tak sú tvoji pozostalí lakomci, ak máš vyčačkaný za niekoľko desiatok tisíc € tak si si poriadne nahrabal, a na pozostalých si nepamätal,
atd, nikdy nevyhovieš.
rozhodnutie pred smrťou jemu platné ako "mŕtvemu zimník" aj tak si pozostalí spravia ako budú chcieť.
to sú myšlienky niektorých žijúcich
buchač
05.12.09,15:20
Na odľahčenie ...

Otázka :

Či by ste robili , keby ste v diaľke uvideli atómový hríb ....????

JA nič .

....zobral by som liter pálenky , biele priestieradlo a pomalým krokom by som sa vybral k najbližšiemu cintorínu ....;)
Danila
05.12.09,16:11
Majka ,to už existuje-
www.cemetery.sk (http://www.cemetery.sk)
www.cintoriny.sk (http://www.cintoriny.sk)
;)

Stanko, už bolo dosť zomierania, blíži sa čas radosti veselosti....:);)
wagner
05.12.09,17:18
Na odľahčenie ...

Otázka :

Či by ste robili , keby ste v diaľke uvideli atómový hríb ....????

JA nič .

....zobral by som liter pálenky , biele priestieradlo a pomalým krokom by som sa vybral k najbližšiemu cintorínu ....;)
Juraj, už by si sa ani nemusel namáhať ísť k cintorínu. Len aby si stihol ešte vypiť tú pálenku, radšej ostaň na mieste. A zabudol si dodať, že by si ho videl prvý ale aj posledný raz. Nikdy viac.
Valcake
05.12.09,22:21
Ani nie tak dávno som počula v telke ako si z popola dali zhotoviť diamant a založili do prsteňa. Dotyčný sa oženil 2x a v posteli s novou manželkou hovorí.. prepáč drahá, ale teraz tu nemôžeš byť... a odloží prsteň do šuplíka :D:)
danushka
05.12.09,22:31
Ani nie tak dávno som počula v telke ako si z popola dali zhotoviť diamant a založili do prsteňa. Dotyčný sa oženil 2x a v posteli s novou manželkou hovorí.. prepáč drahá, ale teraz tu nemôžeš byť... a odloží prsteň do šuplíka :D:)

...no hej, lebo v tom šuplíku nič nebude počuť...

Môj ty bože, nech ma len poriadne hlboko zakopú, toto by som druhý raz neprežila !!!
marjankaj
05.12.09,22:32
Ani nie tak dávno som počula v telke ako si z popola dali zhotoviť diamant a založili do prsteňa. Dotyčný sa oženil 2x a v posteli s novou manželkou hovorí.. prepáč drahá, ale teraz tu nemôžeš byť... a odloží prsteň do šuplíka :D:)

Dobrý nápad. Dám si zo seba urobiť diamant, aby som mal čo nosiť.:--- Že ma to hneď nenapadlo.:D
Valcake
05.12.09,22:46
marjankaj Dám si zo seba urobiť diamant, aby som mal čo nosiť.
Pred, alebo po..? a kde?
marjankaj
05.12.09,22:50
...no hej, lebo v tom šuplíku nič nebude počuť...

Môj ty bože, nech ma len poriadne hlboko zakopú, toto by som druhý raz neprežila !!!

Takže si ma predbehla. Z teba je diamant už teraz?:)
Ajuška
06.12.09,00:38
V zásadných veciach mám od istého času rada jasno (pokiaľ to stíham ovšem). :D V duchu tohto som pár rokov dozadu svoje deti oboznámila so svojím želaním, ktoré by som (ako jediné?) bola rada, keby rešpektovali... Spopolniť a rozprášiť ma zo zrúcaniny v mojej rodnej vieske na rodnú hrudu... (jasné, že si z toho do nedávna robili srandu). Dozrela som k tomu želaniu odkedy mi zomreli rodičia (ajhľa a zrazu som si uvedomila, že rodný môj kraj nie je iba "pruupovídka") v kombinácii s tým, že nedokážem zapustiť korene ani po 20 rokov tu, kde bývam + nechutných naťahovačkách o úpravu rodičovského hrobu (ktorého som sa zaťato ujala, napriek tomu, že to mám najdaľej a nevyplýva mi to ani z dedičskej povinnosti, ako sa "vrznuto" vraj traduje). Nedávno absolvovali so mnou poslednú rozlúčku s mojou švagrinou (ako prvý pohreb blízkej osoby) a pri tej všetkej neprehliadnuteľnej falošnosti (povinne?) zúčastnených ma konečne pochopili... O pokoj v duši tak máme vystaráno a ja im verím, že to dokážu... A vôbec mi to nepripadá morbídna debata, ako sa navonok javí...:rolleyes: ...
Petra Nová
06.12.09,11:09
Už skôr som rozmýšľala, či sa podeliť s týmto názorom. Pochováva sa tu však aj ďalej a pribudajú zástanci netradičných foriem vlastných pohrebov a posmrtnej existencie. Ja pripojím názor z opačnej strany. Tento rok mi zomrela mama. Je to bolestné a traumatizujúce dodnes. A som veľmi rada, že mama za života nikdy neprejavila vôľu dať sa pochovať inak, než klasicky. Hoci to bola veľmi originálna a moderná bytosť. A tak možem celkom sebecky chodiť k jej hrobu vždy, keď to chcem a potrebujem. S vedomím, že to je to miesto, kde je celkom blízko pri mne, že sa s ňou v tichu cintorína môžem porozprávať, že sa vzájomne počujeme. Som asi materialista a k tým rozhovorom by som ju nedokázala pohľadať niekde vo vzduchu, vo vode alebo v rastlinkách. Preto rodičia, skôr ako vyslovia konečné želanie ohľadne miesta svojho odpočinku, mali by sa opýtať a prihliadnúť aj na názor svojich detí.
Rozalka
06.12.09,13:08
Na odľahčenie ...

Otázka :

Či by ste robili , keby ste v diaľke uvideli atómový hríb ....????

JA nič .

....zobral by som liter pálenky , biele priestieradlo a pomalým krokom by som sa vybral k najbližšiemu cintorínu ....;)

Treba sa otočiť smerom k hríbu a dobre si ho poobzerať, pretože také (a ani nič iné) už v živote neuvidíš.
pavol54
06.12.09,13:57
Ak budem stáť za polmetrovou vrstvou polystyrénu, lebo olovenú dosku len ta ľahko nezoženiem, tak tých hríbov môžem vidieť niekoľko, horšie to bude ak po záblesku už neuvidím ako rýchlo mi vyzula tlaková vlna tenisky.lebo to by som už bol naozaj veľmi blízko. a to je zážitok až do konca života, od toho dojmu si aj plachtu a slivovičku zabudnete zobrať. kam sme sa dostali v tých morbídnych úvahách,
petmar
06.12.09,14:34
Bývali sme niekoľko rokov v panelovej králikárni a urobili sme s manželkou všetko možné, aby sme odtiaľ odišli. Na Všechsvätých keď som chcel zapáliť v meste sviečku niekomu v "urnovom háji" - rad dvierok vedľa seba, tuším 3 poschodia nad sebou, silno mi to pripomínalo tú králikáreň. Nemohol som sa k žiadnym dvierkam pre tlačenicu dostať, ani tam postáť, uvoľniť sa, čakali a obkukávali ďalší...
V našej dedine je cintorín vo veľmi peknom prostredí, bude nám tam dobre. A prepáčte, ak sa to prirovnanie niekoho dotklo.
susann2
06.12.09,15:32
V súvislosti s touto témou ma napadol jeden vtip.
Rozprávajú sa dvaja:
Chcel by som vedieť kde zomriem. A načo to potrebuješ vedieť, pýta sa druhý. No keby som to vedel, tak by som tam potom nešiel.

Nemôžem prísť nato, čo mladého človeka, primälo k zadaniu takejto témy.

Stanislav nič v zlom, ale keby si to bol aspoň ináč nazval, originálnejšie, niečo ako danushka problém s pubertiakmi. Názov témy je deprimujúci, ešte, že to buchač zachránil s tým hríbom. To hodnotím za 100 bodov, v tejto téme.

Žijem dnes a teraz, zajtrajškom sa netrápim, beriem život ako ide.
Petra Nová
06.12.09,15:38
V súvislosti s touto témou ma napadol jeden vtip.
Rozprávajú sa dvaja:
Chcel by som vedieť kde zomriem. A načo to potrebuješ vedieť, pýta sa druhý. No keby som to vedel, tak by som tam potom nešiel.

Nemôžem prísť nato, čo mladého človeka, primälo k zadaniu takejto témy.

Stanislav nič v zlom, ale keby si to bol aspoň ináč nazval, originálnejšie, niečo ako danushka problém s pubertiakmi. Názov témy je deprimujúci, ešte, že to buchač zachránil s tým hríbom. To hodnotím za 100 bodov, v tejto téme.

Žijem dnes a teraz, zajtrajškom sa netrápim, beriem život ako ide.
No neviem, ale už podľa ETIKETY, by ostatní nemali posudzovať pohnútky zakladateľov témy. A k tomu Tvojmu hríbu? To je asi podobné , ako ikebana a bahniatka s kraslicami, spolu s Tvojim vtipom. Teda , vec vkusu.
buchač
06.12.09,15:43
Stanko, už bolo dosť zomierania, blíži sa čas radosti veselosti....:);)

.....a ja si Ti tak z toho radujem , že idem z toho zomrieť .....kua
ludex
06.12.09,16:01
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

Keď príde náš čas,tak nám už môže byť úplne jedno čo by sme chceli! S tým nech sa trápia druhý. Ja keď sa zamyslím,tak nad tým čo by som chcel kým príde môj čas. ;)
Stanislav 1975
06.12.09,16:24
V súvislosti s touto témou ma napadol jeden vtip.
Rozprávajú sa dvaja:
Chcel by som vedieť kde zomriem. A načo to potrebuješ vedieť, pýta sa druhý. No keby som to vedel, tak by som tam potom nešiel.

Nemôžem prísť nato, čo mladého človeka, primälo k zadaniu takejto témy.

Stanislav nič v zlom, ale keby si to bol aspoň ináč nazval, originálnejšie, niečo ako danushka problém s pubertiakmi. Názov témy je deprimujúci, ešte, že to buchač zachránil s tým hríbom. To hodnotím za 100 bodov, v tejto téme.

Žijem dnes a teraz, zajtrajškom sa netrápim, beriem život ako ide.

Ospravedlňujem sa ti,že nie som dostatočne originálny, neviem,ale ja som nikdy nevynikal nejakými originálnymi slovnými hračkami a pod.-ja som sa chcel opýtať druhých ľudí na svoj názor a preto som dal názov témy ako som dal- a aj nabudúce by som dal taký istý-a tiež si nemyslím,že by bol deprimujúci, ja neviem, ale mňa niečo niekde napísane o sposobe pohrebu nemože deprimovať,však je to normálna súčasť života a mimochodom-som veľmi spokojný ako sa sem prispieva- zasa som sa presvedčil, že medzi ľuďmi sú na túto vec vzácne totožné názory-ani jeden typ pohrebu nemá nejakú veľkú prevahu, s výnimkou len toho supa,čo som tu čítal-:D-takže ešte raz sa ospravedlňujem,že som ťa troška zdeprimoval...
eluša
07.12.09,05:34
Mám už pár desaťročí za sebou a čoraz častejšie umierali moje tety, bratranci,kolegovia, zomrel mi otec i manžel. A pred 2 mesiacmi mi zomrela mama. Vždy som na pohrebe, kde zosnulého odvážali na kremáciu, ľutovala pozostalých. Zakývať svojmu blízkemu posledný raz a čakať na popol. Pri mojom mužovi, ktorý je /ako i otec a mama/ klasicky pochovaný, som odstála a odstojím taký čas, aký potrebujem na to, aby som sa mu vyžalovala z toho, čo sa mi nepodarilo, aké problémy majú deti a odchádzam od jeho hrobu vyrovnanejšia, akoby som tie bremená rozdelila medzi oboch tak, ako za jeho života. Iné je to s mamou. Bola prvý človek, ktorý ma mal rád, dennodenne sme boli spolu, pomáhala mi kopať na jeseň zemiaky a naraz bááác... Pri jej hrobe som bola iba niekoľkokrát, stále ju čakám , že príde, že sa nič nezmenilo. Mám ju v sebe, mám ju pri sebe, mám ju doma. Ale kremáciu nie, leží vedľa otca v hrobe. A ja to tiež svojim deťom doprajem, aby sa prišli zbaviť svojich trápení ku mne, k môjmu poslednému príbytku. Ak budú chcieť, samozrejme...
Stanislav 1975
07.12.09,06:27
Vlastne aj na to bola dobrá táto téma, že napríklad,čo sem písali napríklad Petra a eľuša-ich odovodnenie na ich názor má svoju logiku a má to niečo do seba,že sa človek troška nad tým zamyslí a aj preto som rád, že sa sem prispievalo, však sme na Porade...:)
Stanislav 1975
07.12.09,06:30
Mám už pár desaťročí za sebou a čoraz častejšie umierali moje tety, bratranci,kolegovia, zomrel mi otec i manžel. A pred 2 mesiacmi mi zomrela mama. Vždy som na pohrebe, kde zosnulého odvážali na kremáciu, ľutovala pozostalých. Zakývať svojmu blízkemu posledný raz a čakať na popol. Pri mojom mužovi, ktorý je /ako i otec a mama/ klasicky pochovaný, som odstála a odstojím taký čas, aký potrebujem na to, aby som sa mu vyžalovala z toho, čo sa mi nepodarilo, aké problémy majú deti a odchádzam od jeho hrobu vyrovnanejšia, akoby som tie bremená rozdelila medzi oboch tak, ako za jeho života. Iné je to s mamou. Bola prvý človek, ktorý ma mal rád, dennodenne sme boli spolu, pomáhala mi kopať na jeseň zemiaky a naraz bááác... Pri jej hrobe som bola iba niekoľkokrát, stále ju čakám , že príde, že sa nič nezmenilo. Mám ju v sebe, mám ju pri sebe, mám ju doma. Ale kremáciu nie, leží vedľa otca v hrobe. A ja to tiež svojim deťom doprajem, aby sa prišli zbaviť svojich trápení ku mne, k môjmu poslednému príbytku. Ak budú chcieť, samozrejme...

Tento príspevok sa mi veľmi páči...
Lali
07.12.09,06:56
Mne táto téma nepripadá deprimujúca. Všetkých čaká Schôdzka v Samare. Vyhnúť sa nedá. Ja sa chcem dať spopolniť bez obradu a potom rozsypať. Predstava, že niekde ležím nafurt, či už vo forme telesnej schránky alebo spopolnená v urne, ma privádza do šialenstva. Aby mi to rodina neprekazila, tak som si to pre istotu zaplatila v jednej nemenovanej firme, pre istotu. Každý z nás to však vníma inak a ja to v plnej miere rešpektujem.
Kazu
07.12.09,07:30
Pri kopaní zemiakov sú si ľudia oveľa bližšie ako pri káve.
Danila
07.12.09,07:31
A pekne pri cestičke - na slnečnej strane :--- :--- :--- :---

(nezabudol si, že : Prach si a v prach sa obrátiš ! )




Všetko sa to deje iba v TVOJEJ hlave.
Nepotrebuješ na to žiadnu lúku / mramor / urnovú králikáreň.
A miesto kopania krumplí, ste sa mohli radšej ROZPRÁVAŤ.Sú takí ako vidíš, čo stíhajú aj krumple kopať, aj sa pri tom porozprávať.......a možno len nedorozprávali.......;)
hnedoočka
07.12.09,08:31
advent, obdobie do ktorého sa táto téma dostala, je pre mňa skôr časom rozjímania, pokoja a zamýšľania sa nad doteraz prežitým obdobím.

V mojom doterajšom živote som neraz odprevádzala na poslednej ceste svojich blízkych i známych spolupracovníkov.

Často sa vraciam k nim v spomienkach a rozmýšľam, že kým žili, prevládala medzi nami taká zaneprázdnenosť , že som si neuvedomovala, čo pre mňa znamenajú.

Teraz , keď už nie sú medzi nami ,si pripomínam, akí to boli úžasní ľudia svojou skromnosťou, obetavosťou a správnymi postojmi k životu. Jeden môj bývalý kolega mi dva dni pred smrťou doniesol štepy hrozna, ktoré som sadila už aj na jeho počesť a dnes každoročne , keď oberám hrozienko, myšlienkami som pri ňom a vždy mu poďakujem.

Preto sa nezaoberám , aký budem mať pohreb, ale skôr aký žijem život.Či aj po mojej smrti budú ľudia na mňa spomínať tak v dobrom ,ako ja na svojich blízkych.Lebo nikto nevie, či mu ešte zostáva čas napraviť chyby minulosti, odpustiť, či vykonať dobrý skutok.

Prednedávnom som sa predsa len zamýšľala: keď sme na všetkých svätých spomínali na zosnulých, videla som , že sa opäť obnovilo pochovávanie do hliny, bez betónových krýpt a honosných pomníkov. Povedala som dcére,že takto nech pochovajú i mňa , aspoň budem mať istotu, že ma budú pravidelne navštevovať, lebo bude potrebné pokosiť trávnik./ samozrejme , že s istou dávkou humoru/
gypsynka
07.12.09,08:34
Ja si myslím, že keď už klasický pohreb, v prvom rade by sa mala zmeniť jeho forma. Najmä čo sa týka katolíckeho. Nechápem, prečo veriaci majú také smutné pohreby. Veď keď verím vo večný život, pozostalí by sa mali radovať, že dotyčný odchádza k Pánovi, a nie smútiť. A ešte keď spievajú tú pasáž, že "už ma obkľúčili", tak mi je normálne na odpadnutie. Páčia sa mi černošské pohreby, keď hrajú a spievajú, nie je to také deprimujúce a človek sa necíti taký zdrvený... Naozaj je to o tom, že ten človek ostane v mysli a v srdci. Mne zomrel otec pred siedmimi rokmi a odvtedy neprešiel deň, aby som si naňho nespomenula. Dokonca sa mi sníva minimálne 2x do týždňa a stále v dobrom a keď sa zobudím, je mi tak dobre na duši, mám pocit, že je stále so mnou.
Stanislav 1975
07.12.09,08:51
Sú takí ako vidíš, čo stíhajú aj krumple kopať, aj sa pri tom porozprávať.......a možno len nedorozprávali.......;)

Mne sa to nedorozprávali, naozaj stalo a to doslovne- s babkou som sa v kuchyni rozprával ( vyčítala mi,že som nekúpil ráno všetko,čo som mal)a ani mi nestihla dopovedať vetu-zrazu si len v strede vety sadla-dostala mozgovú porážku:mad::mad::mad:,bolo to síce v roku 97 ale pamatám si na to,ako by to bolo včera...
kukučka
07.12.09,11:11
Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu? :confused:


neboj sa, navrchu ťa nenechajú...:D
Marianna01
07.12.09,11:24
ja by som na záver svojho života chcela jednu jedinkú vec- ešte pár rokov navrch... aby som rýchlo porobila, čo som celý život odkladala, na čo som nenašla odvahu, alebo čo som nestihla porobiť, dokončiť... nádej márna, ale krásna... ;)
jaros5
07.12.09,12:31
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...

A čo tak porozmýšľať o tom, ako stráviť a čo najlepšie využiť zvyšok života, namiesto uvažovania aké to bude, keď nastane "deň po ..." ;)
Petra Nová
08.12.09,10:45
A čo tak porozmýšľať o tom, ako stráviť a čo najlepšie využiť zvyšok života, namiesto uvažovania aké to bude, keď nastane "deň po ..." ;)
Áno. Na to možno prípadne založiť aj osobitnú tému.;)
buchač
08.12.09,13:50
Čistý koniec ....;):rolleyes:

.....a prispeješ mi na veniec , keď umriem ?

Jasné !!!

... očuj , a nemôžeš mi to dať teraz ??:---:D
uct2007
08.12.09,19:33
Trochu na odľahčenie témy :) :

Nápis na náhrobnom kameni:

Pane Bože, prijmi moju svokru s takou radosťou,
s akou Ti ju ja posielam.
marina8
08.12.09,19:48
ja by som na záver svojho života chcela jednu jedinkú vec- ešte pár rokov navrch... aby som rýchlo porobila, čo som celý život odkladala, na čo som nenašla odvahu, alebo čo som nestihla porobiť, dokončiť... nádej márna, ale krásna... ;)

marianka a nechces zacat uz teraz, ked vies o "restoch", aby ti nebolo luto, ze nemas roky naviac?;)
lebo clovek je taky tvor troska spekulantsky, ze keby mal moznost este par rockov na dorobenie, tak by to tak predlzil, ze by sa tu motal naveky;)
Ajuška
08.12.09,20:56
...Tento rok mi zomrela mama. Je to bolestné a traumatizujúce dodnes...
Pre mňa bol tento rok 20-ty, od poslednej rozlúčky s mojou mamou a pre mňa je to bolestivejšie hádam viac, ako v aktuálnom roku...

...som veľmi rada, že mama za života nikdy neprejavila vôľu dať sa pochovať inak, než klasicky. Hoci to bola veľmi originálna a moderná bytosť. A tak možem celkom sebecky chodiť k jej hrobu vždy, keď to chcem a potrebujem. S vedomím, že to je to miesto, kde je celkom blízko pri mne, že sa s ňou v tichu cintorína môžem porozprávať, že sa vzájomne počujeme. Som asi materialista a k tým rozhovorom by som ju nedokázala pohľadať niekde vo vzduchu, vo vode alebo v rastlinkách...
Každý sa inak vysporiadavame s tým, čo nevieme prijať ako fakt... Ja pri hrobe neviem naviazať zmysluplný kontakt, ako vo vzácnych okamihoch spomienok a čerpania z nekonečnej studnice dobrých rád rodičov, ktoré ma dobiehajú v realite... Možno som si tiež sebecky túto formu zvolila z dôvodu, že sa táram ďaleko vo svete a nedá sa mi tam odbiehať kedy ja potrebujem... takto som s nimi kedykoľvek potrebujem...

... Preto rodičia, skôr ako vyslovia konečné želanie ohľadne miesta svojho odpočinku, mali by sa opýtať a prihliadnúť aj na názor svojich detí.
Moje (možno orginálne (?) prianie nemá podstatu v modernosti... či v mojej snahe o originalitu. Naozaj priamo súvisí so šrámikmi na mojej duši... a tie (bohužiaľ) neunikli vnímaniu mojich detí... Chcem ich ušetriť zbytočných rozpakov, bol dôvod, prečo som ich uviedla do obrazu a dokážeme sa k tomu vzájomne doberať.Teší ma, že nachádzajú v tom logickú súvislosť pre obe strany...

... Ja pripojím názor z opačnej strany...
Nemusela som, ja viem... ale chcela som doplniť ten svoj...:rolleyes:...
Petra Nová
10.12.09,15:56
Neviem síce, načo bolo dobré takto rozkrájať môj príspevok, ale ak Ti pomohol k lepšiemu vyjadreniu a doplneniu Tvojho názoru, tak sa asi proti tomu nedá namietať.
katarina.j
10.12.09,17:41
Pridám sa aj ja /aj ked nemam rada take smutne temy/-vysvetlim prečo: mna najviac dostalo, ked som v priebehu dvoch dni prisla o obe babky.obe ležali spolu na jednej izbe v nemocnici,jednu sme nasli mrtvu /prave v tom case vydavali v nemocnici veceru,my sme dosli a nasli babku mrtvu,hned sme zalarmovali lekarsky tím,ale už sa nedalo nič robiť/.kym sme pochovavali babku/o2dni od umrtia/ tak prave druha babka naposledy vydychla. asi nemusim pisat,ake to bolo obdobie,ked stratite blizkeho cloveka, s ktorym stravite detstvo,mate nespocetne mnozstvo spomienok a v priebehu dvoch dni je vsetko preč.v januari to budu 2 roky od poslednej rozlucky, ale stale to mam pred očami, este to bolí....fakt neviem, aky by som chcela pohreb.asi len tolko k tomu, teraz sa sustredim hlavne na to,ze mam male deti a nemôze byť Boh taky kruty, aby si ma povolal teraz...aj ked nikdy nehovor nikdy, kedy má komu dohoriet sviečka,čo sa má stat-stane sa. to čo ma kazdy jeden z nas napisane vo svojej "knihe života", tak nas to neminie. nepremyslam nad tym,ako a kde pochovat.utešujem sa tym,ved som este mlada....
Kazu
10.12.09,18:04
Včera som bola v neďalekej kopaničiarskej dedinke na pohrebe. Domov som prišla zablatená, premáčaná a zmrznutá ako cencúľ. Poviem úprimne, bola by som nebožke neskutočne vďačná, keby si bola zvolila kremáciu:)
premiko
10.12.09,18:24
no tema na zamyslenie, len skoda ze sa nevyjadrili aj nasi veriaci, preco je spravne pochovat a nie mozno spopolnit

navyse, je istota, ze po spopolneni nebudem mat doma zmes troch ci mozno piatich ludi s toho jedneho kremacneho dna ? :)

sam som za spopolnenie ale potom ten popol rozhadzat, nechcel by som sa tlacit v urne strebars s nejakym pocernejsim obcanom, nie som rasista, ale nechcem ;)

nase cintoriny su fakt na zaplakanie, nie preto, ze kto tam lezi, ale ako hrozne, gycovo vyzeraju :mad:
misomiso
10.12.09,19:15
no tema na zamyslenie, len skoda ze sa nevyjadrili aj nasi veriaci, preco je spravne pochovat a nie mozno spopolnit

Nemyslim, se, ze by na nejakej zo spominanych metod malo byt nieco "nespravne", pokial viam, ani Cirkev dnes uz nic nema proti spalovanu. Ak si ja vyberam pohreb do zeme, tak iba preto, ze pre mna predstavuje prirodzenejsi sposob odchodu z tohoto sveta. Jednoducho telo sa vrati do zeme. Nevidim dovod nejako proces destrukcie tela umelo urychlovat. Vobec mi nie je prirodzena predstava, ze na to, aby sa urychlila destrukcia mojho tela, ktore sa tak ci tak nakoniec rozpadne sa bude minat pomerne velke mnozsrvo zemneho plynu, ktorym by sa inak mohli ohriat moje deti, ci vnucata.


navyse, je istota, ze po spopolneni nebudem mat doma zmes troch ci mozno piatich ludi s toho jedneho kremacneho dna ? :)

Tak v tom by som si nerobil iluzie, isto je to zmes. Al na druhej strane - v com by to malo vadit?


nase cintoriny su fakt na zaplakanie, nie preto, ze kto tam lezi, ale ako hrozne, gycovo vyzeraju :mad:

Preco? Ved su nadherne.
luigi72
17.12.09,19:13
Nemyslim, se, ze by na nejakej zo spominanych metod malo byt nieco "nespravne", pokial viam, ani Cirkev dnes uz nic nema proti spalovanu. Ak si ja vyberam pohreb do zeme, tak iba preto, ze pre mna predstavuje prirodzenejsi sposob odchodu z tohoto sveta. Jednoducho telo sa vrati do zeme. Nevidim dovod nejako proces destrukcie tela umelo urychlovat. Vobec mi nie je prirodzena predstava, ze na to, aby sa urychlila destrukcia mojho tela, ktore sa tak ci tak nakoniec rozpadne sa bude minat pomerne velke mnozsrvo zemneho plynu, ktorym by sa inak mohli ohriat moje deti, ci vnucata.

Toto je pravda, spaluje sa pri 1100 °C, jedno telo cca.80-100 minut, minie sa relativne vela zemneho plynu.


Tak v tom by som si nerobil iluzie, isto je to zmes. Al na druhej strane - v com by to malo vadit?

S tymto nesuhlasim, naraz sa moze spalovat len jedno telo, system viac nedovoli, popol pada do jednej nadoby, viac sa tam neda dat, potom sa este vycisti pec od nezhorenych zvyskov (ziadne telo nezhori na 100%), tieto sa dostanu tiez do tej istej nadoby a poputuju do drvicky, a nasledne sa dostanu do jednej urny. Az potom sa moze dat spalovat druhy neboztik.
Cize ziadny zmes sa nerobi.

Preco? Ved su nadherne.

Suhlasim, aj nie. Cintorin ako objekt je pekny, ale ked sa zamyslis, tak je to najsmutnejsie miesto, ake existuje. Hlavne, ak tam mas blizkych ludi, ktori uz nie su medzi nami, ale by si prial, aby este boli.Ak tam mas svojich starych rodicov, rodicov, ktorych si mal rad, ked tam mas svoje deti, ktore si miloval, svoju polovicku, ktoru si zboznoval, svojich priatelov, s ktorymi bola zabava a pomahali ste si navzajom, ... :mee:




Na druhej strane je pravda, ze niektori ludia, pozostali uz nevedia co so sebou a stavaju pomniky ako za socializmu a buduju obrovske krypty ako pre celu armadu... potom z toho vznikne len jedna betonova plocha...
Esteze u nas je dostatok zelene na cintorine, nastastie nie sme betonove velkomesto.
58vlasta
30.12.09,15:18
Keď raz umriem, bude mi celkom jedno, čo so mnou urobia moji potomkovia. Ja som za to, že nechcem mať žiadny hrob, rozsypať popol niekde na lúke a pokoj. Radšej spomienku v srdci...Zbytočné investície po rokoch...
mariana11
30.12.09,15:49
pridavam sa k skupine ktora nechce hrob. Poprve peniaze deti vyuzije lepsie ako na pomnik. A po case sa aj tak zabudne na kazdy hrob. Ja este chodim aj na hrob svojej prababke. Ja si ju pamatam a spominam na nu aj mimo dusiciek. Ale moje deti uz ani netusia ci je to hrob. Ked som bola mala tak som s prababkou obsas chodievala aj na hrob jej rodicov ale bolo mi smutno ked som ten hrob chcela po nejakom case najst...nenasla som - akosi sa vytratil z pamate. Tak sa vytratia postupne vsetky a nerada by som bola na takom mieste. Za ktoreho hrobove miesto uz ani nebude mat kto platit, lebo si ma nikto nebude pamatat.
ivka.1975
03.01.10,14:23
ja by som sa nechala spáliť
Reny1
04.01.10,20:30
Ja by som sa tiež nechala spáliť a popol rozsypať, nech si deti len spomínajú a nemusia sa naháňať ako my, lebo manžel je zo západu, ja zo stredu a bývame na východe a na dušičky sme cestovatelia.
58vlasta
09.01.10,20:35
Veru, veru na dušičky vždy absolvujeme okružnú jazdu Slovenskom. Zo Žiliny cez Poprad do Telgártu. Ďalej na Brezno, Banskú Bystricu a cez Šturec späť do Žiliny. A ešte by som mala absolvovať ďalšiu túru na mamin hrob 200km tam a 200 km späť. To musí vybaviť za mňa sestra. Moje vnúčatá už určite okružné jazdy nebudú robiť. Hroby spustnú...len tichá spomienka ostane, že starká žila...:mee:
Rozalka
22.01.10,19:20
Stanislav 1975
22.01.10,20:04
http://halbot.haluze.sk/?id=5180

to je dobrééé;):rolleyes::cool:
Rozalka
22.01.10,21:05
Ja si to pamätám z vitríny, ktorá bola namontovaná na boku detskej cukrárne (oproti "mliečáku", na rohu, vchod bol z Hviezdoslavovho námestia) - čo tam vlastne je teraz?
Oliwa
04.03.10,16:27
Ja osobne to zatiaľ veľmi neriešim, ale manžel sa nechal počuť, že on nie je náročný, stačí, ak jeho popol rozsypem nad Himalájami :---. Vo svojej ranej mladosti sa venoval totiž horolezectvu, no nie vrcholovému. Takže to by sa mu vlastne splnil sen - doslova a do písmena by to bolo jeho "Modré z neba". :D Alebo žeby nie modré? To aby začal šetriť na letenku pre mňa :D. Len si ešte musím rozmyslieť, či aj spiatočnú. Veď čo by som tam sama robila? V tibetských kláštoroch ženy nie sú, a zostať tam robiť šerpu - na to zas nemám kondičku ::o
buchač
04.03.10,19:30
.....niekedy je na mieste aj otázka , koho pochovávame ...

Občas by sa jednalo o princíp podľa niektorých reťazcov ....

Akcia 1 + 1 za jednú cenu ....;)
plada
05.03.10,05:25
Aj napriek morbídnosti danej témy je dobré, že nás neopúšťa humor. Môžeme si priať čokoľvek, čo s nami urobia a ako s nami naložia, sa my už nedozvieme, teda snáď...........
kyblik
05.03.10,06:20
Mám obľúbené miesta kam rád chodím. Nechám sa asi spopolniť a popol rozsypať tam. Nakoniec popol (z dreva) sa používa pre lepší rast trávy (hlavne ak je tam veľa vody a dusíka), takže aj po smrti budem užitočný...:rolleyes:
Kazu
05.03.10,09:24
Klasický pohreb. Žiadna kremácia. Po prvé: cintorín mám hneď oproti, stačí ma len cez plot prehodiť a po druhé: neznášam horúčavy :---
Halli
05.03.10,09:39
Moje nervy vy tu ešte točíte o kremácií, však ja nemám ani čas na to myslieť :D...daňové,zdravotne, vyuč.na domy,výmena kompenzátorov, rekonštrukcia strechy...hehe a na cintorínoch je toľko nenahraditeľných, že ?:D
Idem ja radšej makať...;)
Halli
05.03.10,09:40
Klasický pohreb. Žiadna kremácia. Po prvé: cintorín mám hneď oproti, stačí ma len cez plot prehodiť a po druhé: neznášam horúčavy :---

Zuzi 100 bodov :D...daš si tam klimatizáciu, no čo ??? :D
Kazu
05.03.10,12:19
Zuzi 100 bodov :D...daš si tam klimatizáciu, no čo ??? :D

Do kremačnej pece? :eek::D:D:D:D
Melnick
05.03.10,12:21
Bóže, v marci mi je to total jedno!!!!!!
erzet
05.03.10,12:22
Ahojte poraďáci, rozhodol som sa sem pridať takú troška smutnejšiu tému,ale týka každého z nás.Už ste rozmýšľali nad tým, že keď príde Váš čas a odídete na onen svet-tak chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?Ja sa niekedy tak nad tým zamyslím a vždy mi to vyjde inak,ale neviem u mňa asi tesne "vyhráva" kremácia-zdá sa mi to také jednoduchšie,hmhmhm ,tak by dom chcel poznať vaše názory ako vy rozmýšľate,čo z tohto by ste využili?:confused:

Inak, mne sa páčilo aj ako "pochovávali" námornikov ktorí zomreli počas plavby- pekne ich zabalili a vyhodili do mora-neviem či je niečo také možné aj v reálnom našom živote, teoreticky by to malo ísť...
čo tak skúsiť k tomuto anketu. bolo by to zaujímavé
erzet
05.03.10,13:02
Moje nervy vy tu ešte točíte o kremácií, však ja nemám ani čas na to myslieť :D...daňové,zdravotne, vyuč.na domy,výmena kompenzátorov, rekonštrukcia strechy...hehe a na cintorínoch je toľko nenahraditeľných, že ?:D
Idem ja radšej makať...;)
Tiež si myslím, že najprv treba myslieť daňové, zdravotne, vyuč. na domy, výmena kompenzátorov, rekonštrukcia strechy smrtku treba nechať stáť za dvermi, veď nie je možné odísť bez poriadku v účtoch, aj keby som mal 100 rokov.mimotemy
Excise Duty
05.03.10,13:07
Klasický pohreb. Žiadna kremácia. Po prvé: cintorín mám hneď oproti, stačí ma len cez plot prehodiť a po druhé: neznášam horúčavy :---
Ja práve preto stále vysedávam pri radiátore, aby som si postupne zvykal na žiar kremačnej pece.
Halli
05.03.10,13:27
Ja práve preto stále vysedávam pri radiátore, aby som si postupne zvykal na žiar kremačnej pece.

Fíha a vy nemáte vyregulovaný vykurovací systém :D, lebo kedysi za totáča si sa mal zvykať , vtedy žhavili ...už je neskoro :D:D
Lilka 1
05.03.10,13:29
Ja práve preto stále vysedávam pri radiátore, aby som si postupne zvykal na žiar kremačnej pece.
Ja tiež vysedávam pri radiátore, a tak mi je tam dobre a teplúčko :), až som pri ňom minule zaspala !:eek:
Halli
05.03.10,13:30
Do kremačnej pece? :eek::D:D:D:D

Zuzi a ty si nevidela pri peci klímu?, to ťa hneď schladia, aby si si nemyslela, aká si furt rozpálená :D:D
pepsikova
05.03.10,13:39
..nemôžem zomrieť..musím počkať, či náhodou po voľbách nepríde niekto s novou myšlienkou jednotnosti umierania a pochovávania..no..nejaká línia musí byť.../kecáááám/...
Halli
05.03.10,13:47
..nemôžem zomrieť..musím počkať, či náhodou po voľbách nepríde niekto s novou myšlienkou jednotnosti umierania a pochovávania..no..nejaká línia musí byť.../kecáááám/...


Pepsi len kecaj, kecaj ešte aspoň 50 rokov, zakiaľ kecáš dobre je :D
plackoo
05.03.10,13:50
Klasický pohreb. Žiadna kremácia. Po prvé: cintorín mám hneď oproti, stačí ma len cez plot prehodiť a po druhé: neznášam horúčavy :---

Keby si bola trénovaná - občas by ti niekto podkúril :D:D - nerobili by ti horúčavy žiadny problem .
Kazu
05.03.10,14:18
Keby si bola trénovaná - občas by ti niekto podkúril :D:D - nerobili by ti horúčavy žiadny problem .

Áááále, občas sa nejaký tréner nájde :D
Stanislav 1975
01.11.11,17:00
Gapo
01.11.11,18:11
Ja mám v pláne sa dožiť 150-ky, ale neviem či takýmto štýlom života to ide:confused::confused::confused:
A potom, no, však uvidím:D:D:D
Veľa zdravia všetkým. Uffff, to je téma:confused:
Stanislav 1975
01.11.11,20:17
Ja mám v pláne sa dožiť 150-ky, ale neviem či takýmto štýlom života to ide:confused::confused::confused:
A potom, no, však uvidím:D:D:D
Veľa zdravia všetkým. Uffff, to je téma:confused:
Gapo- a 120 by ti nestačilo?:D
Gina Er
01.11.11,21:43
čo bude po mojej smrti mi je ukradnuté,aj tak ako mŕtva nebudem mať na to vplyv:D
Letko
02.11.11,05:17
Začala byť preferovaná kremácia, ale mne je prijateľnejšie do zeme a úplne najlepšie by bolo na spôsob krásnej upravenej lúky s menším pomníkom, ale to u nás tak skoro nebude. Teraz je na cintorínoch strašne veľa betónu, mramoru, žuly.
V Kurime sa už takto začalo pochovávať. (americký štýl)
evuš
02.11.11,07:32
čo bude po mojej smrti mi je ukradnuté,aj tak ako mŕtva nebudem mať na to vplyv:D

...hm, akurát je tu čas trochu pochmúrnej nálady...
ja však vždy vravím, že po smrti ma môžu pochovať aj pod orech /či iný strom/ bárs aj do záhrady...:D
Nepotrebujem vence, kvety, monumentálne pomníky...stačí, keď sa za mňa pozostalí riadne pomodlia ;), aby som mohla do nebíčka :---
Stanislav 1975
02.11.11,07:52
...hm, akurát je tu čas trochu pochmúrnej nálady...
ja však vždy vravím, že po smrti ma môžu pochovať aj pod orech /či iný strom/ bárs aj do záhrady...:D
Nepotrebujem vence, kvety, monumentálne pomníky...stačí, keď sa za mňa pozostalí riadne pomodlia ;), aby som mohla do nebíčka :---
A mne by úplne stačilo, ako to robili s námorníkmi na lodi- zabalili do plachty a vysypali do mora žralokom...:)
Ale asi nie do Baltického mora- to je moc studené, brrrrrrrrr- radšej do žltého mora...:D
Gapo
02.11.11,13:56
Gapo- a 120 by ti nestačilo?:D
Keď 150 sa mi viac páči, sympatické číslo :D
JAJA11
02.08.12,17:42
skvelá téma a ja som ju objavila až teraz :) Jednoznačne som za spopolnenie, aby som sa náhodou neprebrala v truhle http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif :)
srska
02.08.12,17:46
skvelá téma a ja som ju objavila až teraz :) Jednoznačne som za spopolnenie, aby som sa náhodou neprebrala v truhle http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif :)aj ja. zobudíš sa v truhle po dvoch dňoch a zomrieš na následky neznesiteľného puchu v truhle:)
Tweety
02.08.12,17:48
aj ja. zobudíš sa v truhle po dvoch dňoch a zomrieš na následky neznesiteľného puchu v truhle:)
Veď sa môžeme zobudiť aj v peci, či? A je to horúcejšie, či? Netreba sa báť smrti, len zomierania.
srska
02.08.12,17:50
Veď sa môžeme zobudiť aj v peci, či? A je to horúcejšie, či? Netreba sa báť smrti, len zomierania.to hej ale prevalíš sa na druhý bok - že aké fasa teplo
Tweety
02.08.12,17:55
skvelá téma a ja som ju objavila až teraz :) Jednoznačne som za spopolnenie, aby som sa náhodou neprebrala v truhle http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif :)
Jaja a čo sa stalo, že Ti to pripadá skvelá téma? Vari sa už chystáš?:( Netreba čerta pokúšať, lebo nikdy nespí.
JAJA11
02.08.12,17:57
Veď sa môžeme zobudiť aj v peci, či? A je to horúcejšie, či? Netreba sa báť smrti, len zomierania.

No z praktického hľadiska je spopolnenie rozumnejšie. Už dnes je na cintorínoch nedostatok miesta, kremácia by tieto problémy vyriešila http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif
Tweety
02.08.12,17:59
No z praktického hľadiska je spopolnenie rozumnejšie. Už dnes je na cintorínoch nedostatok miesta, kremácia by tieto problémy vyriešila http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif
To áno, ale keď som videla ten oheň, až ma striaslo.
srska
02.08.12,18:02
Pulvis es et in pulverem reverteris
JAJA11
02.08.12,18:04
Jaja a čo sa stalo, že Ti to pripadá skvelá téma? Vari sa už chystáš?:( Netreba čerta pokúšať, lebo nikdy nespí.

ale nie, len môj muž tu začal vzdychať, ako ho všetko bolí, tak som mu ponukla najbližšie, že mu ako darček kúpim truhlu :D Skončili sme pri kremácii a on chcel vedieť, koľko taká kremácia stojí a tak sme sa dostali k tejto téme :D Všetko v pohode, toto je obľúbená téma v našej rodine. Dcéra tu pri nás už iba obracia oči a hovorí, že sa odsťahuje :D
Ja viem, že by sa takto nemalo špásovať, ale niekedy sa musí človek zasmiať aj na smutných veciach.... A naozaj, nikto nevieme, kedy to príde, najviac ma to chytá, keď vidím parté mladých ľudí....
Jednoducho aj smrť patrí k životu....
JAJA11
02.08.12,18:07
To áno, ale keď som videla ten oheň, až ma striaslo.

Nikdy som nebola na pohrebe človeka, ktorý sa dal spopolniť, možno by ma to tiež vyplašilo.... http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif
wagner
02.08.12,19:40
To áno, ale keď som videla ten oheň, až ma striaslo.
Ja tiež hovorím, že ma treba dať spopolniť a popol rozsypať u nás pod horu, aby som bola na čerstvom vzduchu:D Aj tak by mi nemal kto ani sviečku zapáliť. A ak by niekto chcel náhodou za mňa páliť sviečky, môže hocikde na cintoríne pri kríži. :) A oheň, po mojej smrti mi môže každý už fúkať kockový cukor. ;)
Stanislav 1975
02.08.12,19:40
Takže je 2,5 roka potom ako som pridal túto tému a názor som zatial nezmenil. - budem žiadať rodinu o spopolnenie, ak si to nerozmyslím do neviem kedy...:),akože fakt- tesné priestory ja moc nemusím, nie som síce klaustrofobik, ale istejší som vo vačších priestoroch...:D
wagner
02.08.12,19:42
Nikdy som nebola na pohrebe človeka, ktorý sa dal spopolniť, možno by ma to tiež vyplašilo.... http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif
Moju sesternicu dali spopolniť, ale rozlúčka bola u nich na cintoríne a odtiaľ ju odviezli na kremáciu.
wagner
02.08.12,19:43
Stanko, moja reč
JAJA11
03.08.12,06:19
Takže je 2,5 roka potom ako som pridal túto tému a názor som zatial nezmenil. - budem žiadať rodinu o spopolnenie, ak si to nerozmyslím do neviem kedy...:),akože fakt- tesné priestory ja moc nemusím, nie som síce klaustrofobik, ale istejší som vo vačších priestoroch...:D

A robil si aj vyhodnotenie, aké percento ľudí sa chce dať spopolniť a aké chce pochovanie do zeme? http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif
Tweety
03.08.12,06:35
Takže je 2,5 roka potom ako som pridal túto tému a názor som zatial nezmenil. - budem žiadať rodinu o spopolnenie, ak si to nerozmyslím do neviem kedy...:),akože fakt- tesné priestory ja moc nemusím, nie som síce klaustrofobik, ale istejší som vo vačších priestoroch...:D
Istejší, ako istejší. Pri pochovávaní je už len jedno isté a to, že už sme na druhom brehu. Tak treba so sebou zobrať pár grošov pre prevozníka.
Stanislav 1975
03.08.12,07:03
A robil si aj vyhodnotenie, aké percento ľudí sa chce dať spopolniť a aké chce pochovanie do zeme? http://www.fler.cz/sites/all/libraries/tinymce/jscripts/tiny_mce/plugins/emotions/img/premyslim.gif
jáj JAJA ja túto tému beriem len ako relax a nie som nejaký občiansky aktivista, že by ma krematorium platil za reklamu, takže až tak sa podrobne neangažujem...
Stanislav 1975
03.08.12,07:06
Istejší, ako istejší. Pri pochovávaní je už len jedno isté a to, že už sme na druhom brehu. Tak treba so sebou zobrať pár grošov pre prevozníka.
prevezie ma na druhú stranu rieky STYX, aj na úver- bez zlatých denárov, keď niekto priloží mi pri večeri magnum na spánok, keďže niesom nepriestrielný-podlahnem okamžite, v jednom okamihu šmitec, v jednom okamihu nikde- dúfam, že aspoň budem stačiť dojesť BIG MAC...:D
Indeed
03.08.12,07:08
..ešte Ti do kompletnosti citátu niečo chýba
Tweety
03.08.12,07:08
jáj JAJA ja túto tému beriem len ako relax a nie som nejaký občiansky aktivista, že by ma krematorium platil za reklamu, takže až tak sa podrobne neangažujem...
Stanko, to nemyslíš, vážne. Ja poznám aj iné a oveľa kvalitnejšie spôsoby na relax. Toto sa mi zdá ako antirelax, načo sa stresovať ešte aj z tejto veci, veď nás neminie tak či tak.
Stanislav 1975
03.08.12,07:12
Stanko, to nemyslíš, vážne. Ja poznám aj iné a oveľa kvalitnejšie spôsoby na relax. Toto sa mi zdá ako antirelax, načo sa stresovať ešte aj z tejto veci, veď nás neminie tak či tak.
mýliš sa tweety, toto nieje žiadne stresovanie- smrť je súčasť života, tak ako narodenie a nemusíme sa vobec stresovať- raz príde a bude vymalováno..., nemyslím že by sa nedalo baviť o tejto téme ako keby to bolo nejaké tabu...
Indeed
03.08.12,07:15
Pozor na vízie !!!

MOŽU SA SPLNIŤ !

Mal som známu,čo vyprávala každému,že ona s tohto sveta normálnou smrťou nezíde....

V jeden horuci deň behala po byte v negližé, zrazu vznikol prievan a ona sa snažila rukou stlmiť okno,ktoré sa išlo pribuchnúť

okno sa rozbilo a kusy skla sa zosypali na ňu ako šable....

Dotyčná bola sama doma a kým ju našli,vykrvácala....

Scenár ako z filmu "nezvratný osud" však ?

To nevymyslíš aj taký je život .

A propos , podľa jej želania ju dali spopolniť....
Letko
03.08.12,07:22
Rieka STYX je v jaskyni DOMICA, môžete sa ísť previezť ak bude dostatok vody.
Halli
03.08.12,07:24
mýliš sa tweety, toto nieje žiadne stresovanie- smrť je súčasť života, tak ako narodenie a nemusíme sa vobec stresovať- raz príde a bude vymalováno..., nemyslím že by sa nedalo baviť o tejto téme ako keby to bolo nejaké tabu...

Stando si ma rozosmial, že "vymalováno" :D...ja radšej nanesiem ešte spústu podkladovej farby,stierky, penetrák, brizolit, len nech sa ešte nemaluje :D
JAJA11
03.08.12,07:42
Pozor na vízie !!!

MOŽU SA SPLNIŤ !

Mal som známu,čo vyprávala každému,že ona s tohto sveta normálnou smrťou nezíde....

V jeden horuci deň behala po byte v negližé, zrazu vznikol prievan a ona sa snažila rukou stlmiť okno,ktoré sa išlo pribuchnúť

okno sa rozbilo a kusy skla sa zosypali na ňu ako šable....

Dotyčná bola sama doma a kým ju našli,vykrvácala....

Scenár ako z filmu "nezvratný osud" však ?

To nevymyslíš aj taký je život .

A propos , podľa jej želania ju dali spopolniť....


Ja som tiež počula podobný príbeh... chválil sa chlap v krčme, že on je tak zdravý, že aby umrel, bude ho musieť niekto zastreliť... a vraj ho niekto zastrelil :o
Gapo
03.08.12,15:49
chceli by ste klasicky pohreb alebo kremáciu?J ...
mimotemykeď som tak nad tým uvažoval, ja by som chcel radšej vanilkovú zmrzlinu z bývalej Deky v Blave.:D:D:D:---
alchstuip
06.08.12,07:17
Najlepsie zakopat ma, niekam do zahrady a zasadit strom, nech som trochu uzitocny... pripadne nezabudnut prisypat trocha sody bikarbony, aby ma zem lahsie strovila...
marjankaj
19.09.12,09:37
"Rozprávajú sa dve ženy:
- Keď zomrieš, dáš sa pochovať do jamy, hrobky, či spopolniť?
- Neviem, môj muž mi povedal, aby som sa dala vypchať!"
misoft
19.09.12,11:50
Keď už - tak na popolček :D - keď primrzne, môžu ma použiť na posyp - aspoň raz v živote budem nadmieru užitočný :D
osky
20.09.12,03:50
ja sa spopolnit nedam-sa bojim,aj ked po smrti,ale ktovie,
vsak uz boli aj take pripady,ze pochovali cloveka a bol v kome/-len neviem ci som to videla vo folme alebo som to dakde citala ze ozaj sa tostalo,ale mam to v podvedomi/,
ale ja sa skratka ohna bojim,takze radsej zakopat,ale nie do murovaneho,len do zeme.
buchač
20.09.12,04:36
Otázka :

Čo by ste radšej-klasický pohreb alebo kremáciu?

Odpoveď :

...hm , záleží od skutočnosti , o koho sa jedná .............................;)
elpka
20.09.12,08:45
Hm.. Ďuri, že by si myslel na svokrušu...?:rolleyes:
ja asika pochovať. keby som náhodou chcela ešte oči otvoriť....ale pri mojom šťastí....keby som sa aj prebrala, tak sa zobudím v železnej truhle a dobre zvonka zaistenej....:D, tak pri tejto predstave radšej spopolniť..
Stanislav 1975
20.09.12,08:52
ja sa spopolnit nedam-sa bojim,aj ked po smrti,ale ktovie,
vsak uz boli aj take pripady,ze pochovali cloveka a bol v kome/-len neviem ci som to videla vo folme alebo som to dakde citala ze ozaj sa tostalo,ale mam to v podvedomi/,
ale ja sa skratka ohna bojim,takze radsej zakopat,ale nie do murovaneho,len do zeme.

Keď už pochovať v kome-tak radšej spáliť- ovela horšie by bolo sa zobudiť v hrobe- všade samá tma, cigarety nikde,panáka si tiež nedáš...:D:D
ale vážne.- pochybujem a na 100% vylučujem aby sa v dnešnej dobe u nás stalo,že by pochovali živého človeka- to už sú na to prístroje a pod. a to nehovorím ked pitvajú a rozrežú lebku na polovičku a pod...
evuš
20.09.12,08:55
Keď už pochovať v kome-tak radšej spáliť- ovela horšie by bolo sa zobudiť v hrobe- všade samá tma, cigarety nikde,panáka si tiež nedáš...:D:D
ale vážne.- pochybujem a na 100% vylučujem aby sa v dnešnej dobe u nás stalo,že by pochovali živého človeka- to už sú na to prístroje a pod. a to nehovorím ked pitvajú a rozrežú lebku na polovičku a pod...

Stanko, nebola by som si taká istá - starých ľudí nezvyknú ;)
srska
20.09.12,08:58
Keď už pochovať v kome-tak radšej spáliť- ovela horšie by bolo sa zobudiť v hrobe- všade samá tma, cigarety nikde,panáka si tiež nedáš...:D:D - nezaspal som do roboty?
ale vážne.- pochybujem a na 100% vylučujem aby sa v dnešnej dobe u nás stalo,že by pochovali živého človeka- to už sú na to prístroje a pod. a to nehovorím ked pitvajú a rozrežú lebku na polovičku a pod...
tak, tak - kuknú a čo sa hodí, to vykuchajú
Mila123
20.09.12,08:59
Keď už pochovať v kome-tak radšej spáliť- ovela horšie by bolo sa zobudiť v hrobe- všade samá tma, cigarety nikde,panáka si tiež nedáš...:D:D
ale vážne.- pochybujem a na 100% vylučujem aby sa v dnešnej dobe u nás stalo,že by pochovali živého človeka- to už sú na to prístroje a pod. a to nehovorím ked pitvajú a rozrežú lebku na polovičku a pod...

http://www.udzs-sk.sk/obcania-informacie/odmietnutie-pitvy-formular.html?page_id=252
Stanislav 1975
20.09.12,09:01
ja sa spopolnit nedam-sa bojim,aj ked po smrti,ale ktovie,
vsak uz boli aj take pripady,ze pochovali cloveka a bol v kome/-len neviem ci som to videla vo folme alebo som to dakde citala ze ozaj sa tostalo,ale mam to v podvedomi/,
ale ja sa skratka ohna bojim,takze radsej zakopat,ale nie do murovaneho,len do zeme.
ale oskyna- myslím to úprimne- zlepšila si mi náladu-aká optimistka- ked už by si sa v hrobe zobudila čisto teoreticky a teda nie v kamennom ale v zemi, tak by si sa niekomu myslíš dobúchala?a signál na mobil tam tiež nieje...:D
Tweety
20.09.12,09:03
Nestačí, že je dnes psie počasie, a vy ešte máte aj čierne myšlienky pod psa.:--- Treba rozmýšľať o živote, a nie o smrti a čo potom..., veď tá príde s istotou viac ako 100%.
Stanislav 1975
20.09.12,09:04
http://www.udzs-sk.sk/obcania-informacie/odmietnutie-pitvy-formular.html?page_id=252
odmietnutie pitvy je podla mna nič neriešiace- sú tam tieto 2 body kde sa musí konať pitva a tieto body sa dajú aplikovať skoro vždy, ked niekto chce...


pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná, pri pochybnostiach lekára, ktorý vykonal prehliadku mŕtveho, o príčine smrti alebo o okolnostiach, za ktorých smrť nastala,
misoft
20.09.12,14:01
Šak náhradné diely treba - nie?
misoft
20.09.12,14:03
Teda prakticky - FURT!
osky
20.09.12,18:02
no vsak ja to musim este domysliet s truhlou-aby ma tam nezahlobili...nech mozem von...:-))
osky
20.09.12,18:04
zeby som si zacala vysivat plachticku?miesto truhly....
Valcake
21.09.12,21:09
...v pondelok si pozrite rel.: ..Reportéri..hm:confused:
marjankaj
21.09.12,22:01
Nestačí, že je dnes psie počasie, a vy ešte máte aj čierne myšlienky pod psa.:--- Treba rozmýšľať o živote, a nie o smrti a čo potom..., veď tá príde s istotou viac ako 100%.
No ale tých pár rokov tu už veľa nenarobíme. Ale potom ich bude oveľa viac. Viac ako od narodenia po smrť. Preto sa vyplatí o tom uvažovať, čo by bolo najlepšie podniknúť. Slnko vydrží 5 000 000 000 rokov. A to je dosť dlhá doba. A potom sa čas tiež nezastaví.
Valcake
21.09.12,22:13
...čo keď sa to všetko vyrieši ku koncu roka..:eek::eek::confused::confused:
...nie žeby som tomu verila :---
marjankaj
21.09.12,22:18
...čo keď sa to všetko vyrieši ku koncu roka..:eek::eek::confused::confused:
...nie žeby som tomu verila :---
Fakt?
Tak to si dajme hanáckou. Nech to radšej nevidím.
buchač
22.09.12,05:29
LEN tých 5 000 000 000 ...hm , idem závet písať ...
Valcake
25.09.12,21:48