bagocina
03.12.09,20:31
Kamarátovi som poskladal počítač. Jeho HW je:

CPU: AMD Dual-Core Athlon A64 X2 7850 Black Edition
RAM: 2GB DDR2 800MHz PC6400 A-DATA
HDD: WESTERN DIGITAL Caviar SE 160GB, SATA II
MB: ASUS M2N68-AM soc. AM2+
GFX: SAPPHIRE HD 4550, 1GB DDR3 (1500MHz), ATI Radeon HD 4550 (600MHz)

Počítač išiel bez problémov 2 mesiace. No on ho niekedy vypínal "natvrdo". A to sa mu stalo osudným. Počítač prestal ísť, nenačítal BIOS. Po 2 mesiacoch na reklamačke (ktorú samozrejme zamietli) som ho poskladal do pôvodného stavu. Keď bol monitor pripojený na vloženú grafiku nešiel. Ak som prepojil na integrovanú načítaval už Windows a v pohode išiel. Potom som ho vypol vybral som vloženú grafiku a zapol opäť. To sa už zasekol obraz pri obrazovke kde bol výber či sa má Windows zapnúť normálne alebo v núdzovom režime. Okrem štandartnej čiernej obrazovky tam boli roztrasené červené pásy. Po následnom zapínaní počítač už nešiel.

Skúšal som vyberať rôzne komponenty a zapínať no BIOS sa neukázal.

Budem vďačný za rôzne tipy.

Ďakujem.
bobino38
04.12.09,04:46
...len vadné komponenty, a hlavne doska...
Martin Mocko
04.12.09,05:54
Ja si tiež myslím, že odišla doska. Vyskúšaj komponentny zapichnúť do inej dosky...
pistik71
04.12.09,07:18
Skus reset biosu na doske. Ak tam nie je priamo tlacidlo, tak vyber baterku z dosky a pockaj nejaku hodinku. Potom poskladaj - najprv zaloz len procesor a ram (procesor skontroluj ci je dobre osadeny). Ostatne veci zatial nepripajaj. Skus ci nabehne.
Ak ano, tak postupne zapajaj hdd, potom externu grafiku (pozor na jej externe napajanie - mas dost vykonny zdroj?).
Ak nenabehne v zaklade, tak skus vymenit ram. Ak ani tak, tak je chybna bud doska alebo procesor. Ak mas moznost zohnat procesor, skus vymenit a uvidis.

Inac, pises ze bol 2 mesiace na reklamacke - ale to je v rozpore, reklamaciu musia vybavit za 1 mesiac, ak nie, maju vratit EUR alebo dat novy kus.
Chobot
04.12.09,10:52
Kamarátovi som poskladal počítač. Jeho HW je:

CPU: AMD Dual-Core Athlon A64 X2 7850 Black Edition
RAM: 2GB DDR2 800MHz PC6400 A-DATA
HDD: WESTERN DIGITAL Caviar SE 160GB, SATA II
MB: ASUS M2N68-AM soc. AM2+
GFX: SAPPHIRE HD 4550, 1GB DDR3 (1500MHz), ATI Radeon HD 4550 (600MHz)

Počítač išiel bez problémov 2 mesiace. No on ho niekedy vypínal "natvrdo". A to sa mu stalo osudným. Počítač prestal ísť, nenačítal BIOS. Po 2 mesiacoch na reklamačke (ktorú samozrejme zamietli) som ho poskladal do pôvodného stavu. Keď bol monitor pripojený na vloženú grafiku nešiel. Ak som prepojil na integrovanú načítaval už Windows a v pohode išiel. Potom som ho vypol vybral som vloženú grafiku a zapol opäť. To sa už zasekol obraz pri obrazovke kde bol výber či sa má Windows zapnúť normálne alebo v núdzovom režime. Okrem štandartnej čiernej obrazovky tam boli roztrasené červené pásy. Po následnom zapínaní počítač už nešiel.

Skúšal som vyberať rôzne komponenty a zapínať no BIOS sa neukázal.

Budem vďačný za rôzne tipy.

Ďakujem.

Ja by som skôr tipoval na zlú grafiku. Mne to tiež také niečo porobilo nedávno. Najprv mi odiešiel obraz z DVI výstupu. PC nešiel vôbec nabootovať, pípalo to ako besné (na nete som zistil podľa počtu pípania BIOSu, že tá hláška znamená, že ZD nevie rozpoznať graf. kartu). Potom sa nejako podarilo spojazdniť PC cez VGA port grafickej karty, ale stále mi mazalo ovládač grafickej karty.

Vedel som, že buď GK alebo ZD bude vadná. Kúpil som na inzerát inú GK (bolo to lacnejšie riešenie) a vyskúšal som. Všetko nabehlo v pohode (musel som ale preinštalovať Win aj všetky ovládače) a teraz to funguje. Potom som testoval GK na inom PC a zistil som, že GK je vadná - odišiel DVI výstup.

Takže aj u teba tipujem na vadnú GK, alebo grafický port na ZD. Kúp nejakú lacnú staršiu GK (ja som zohnal za 10 € celkom dobrú GeForce 5500GT) a vyskúšaj ju. Ak sa to nerozbehne, tak treba novú ZD.

Ešte otázka - hlási BIOS niečo pri štarte PC (pípaním)?
bagocina
04.12.09,11:50
Tiež mi viacero ľudí povedalo, že odišla doska.

pistik77 > Idem vyskúšať reset BIOSu.

Chobot > BIOS vôbec nič nehlási pípaním. Je ticho ako v hrobe.

Skúsim vaše rady. Zatial diki :)
Chobot
04.12.09,13:27
Tiež mi viacero ľudí povedalo, že odišla doska.

pistik77 > Idem vyskúšať reset BIOSu.

Chobot > BIOS vôbec nič nehlási pípaním. Je ticho ako v hrobe.

Skúsim vaše rady. Zatial diki :)

No, keď ani "nepípne", tak to je zlé. BIOS na doske by mal aspoň niečo hlásiť.
Palusko.sk
04.12.09,13:35
To asi nebude biosom, to je odidena doska, cpu alebo ram... otestuj v inom pocitaci dve poslednemenovane veci, ak pojdu v pohode je zla doska, co je aj najpravdepodobnejsie. A ak by to nahodickou bol bios, skus ho prepalit co sa ti neveim ci podari v takomto stave.
Chobot
04.12.09,13:45
To asi nebude biosom, to je odidena doska, cpu alebo ram... otestuj v inom pocitaci dve poslednemenovane veci, ak pojdu v pohode je zla doska, co je aj najpravdepodobnejsie. A ak by to nahodickou bol bios, skus ho prepalit co sa ti neveim ci podari v takomto stave.

Vidíš, to je tiež možné, že sa nejakým spôsobom vymazal BIOS z EEPROM čipu. Mne sa tiež raz "podarilo", ale v servise nie je problém tento problém odstrániť. Pozri sem:

http://www.porada.sk/843125-post6.html

a sem

http://www.porada.sk/t93593-p2-nejde-mi-bios-vlastne-vobec-nic.html (na konci)
duves
04.12.09,16:02
Ak doska funguje s integrovanou grafikou tak nemože byť vadna doska. To je problem skladačiek. Niektore komponenty spolu neladia.
Flinstone
07.12.09,14:12
To asi nebude biosom, to je odidena doska, cpu alebo ram... otestuj v inom pocitaci dve poslednemenovane veci, ak pojdu v pohode je zla doska, co je aj najpravdepodobnejsie. A ak by to nahodickou bol bios, skus ho prepalit co sa ti neveim ci podari v takomto stave.
RAM-ka nie... Ticho je len ked je vadna doska alebo CPU. Pri vadnej ram pravidelne pipa, pri vadnej grafike jeden dlhy a niekolko kratkych a pauza...
Tiez je mozne ze nejaky odbornik robil upgrade biosu a urobil ho zle alebo vypadla elektrina pocas zapisu. Len malo dosiek je proti tomu chranenych Dual Biosom.