Fany1000
03.12.09,22:14
Dobrý večer. Prosím o radu. Podľa nového zákona nesmie mať zamestnanec po 1.11. nižší plat, ako pred 1.11. 2009. Do "funkčného platu" sa zaratávajú aj všetky príplatky? Uvediem príklad: Funkčný plat pred 1.11. bol 500 € aj s príplatkom za triednictvo. Na polroku ale učiteľ odmietne vykonávať triednictvo, alebo nejakým iným činom o tento príplatok príde, čím sa jeho funkčný plat zníži (o tento príplatok). Ako sa potom vypočíta dorovnanie platu? Nemôže sa mu predsa dorovnávať plat do sumy, ako keby špecializovanú činnosť vykonával ďalej. Podobné je to aj s osobným príplatkom. Ak zaniknú podmienky, za ktorých bol priznaný a osobný príplatok nám starosta zruší, potom sa ako bude dorovnávať plat? Neviem, či som opísala situácie dobre. Poraďte, prosím. Ďakujem.
Sabadka
04.12.09,05:48
Dobrý večer. Prosím o radu. Podľa nového zákona nesmie mať zamestnanec po 1.11. nižší plat, ako pred 1.11. 2009. Do "funkčného platu" sa zaratávajú aj všetky príplatky? Uvediem príklad: Funkčný plat pred 1.11. bol 500 € aj s príplatkom za triednictvo. Na polroku ale učiteľ odmietne vykonávať triednictvo, alebo nejakým iným činom o tento príplatok príde, čím sa jeho funkčný plat zníži (o tento príplatok). Ako sa potom vypočíta dorovnanie platu? Nemôže sa mu predsa dorovnávať plat do sumy, ako keby špecializovanú činnosť vykonával ďalej. Podobné je to aj s osobným príplatkom. Ak zaniknú podmienky, za ktorých bol priznaný a osobný príplatok nám starosta zruší, potom sa ako bude dorovnávať plat? Neviem, či som opísala situácie dobre. Poraďte, prosím. Ďakujem.

Osobný príplatok je nenároková zložka a príplatok za triednictvo je podmienený výkonom činnosti triedneho učiteľa, ak učiteľ príde o obidve tieto zložky, tak mu dorovnávaš len ten platovú tarifu + zvýšenú platovu tarifu do tej sumy ako mal pred 1.11.2009. Ale nerozmýšľaj až tak dopredu, pretože som počula nejaké šumy(zatiaľ je to v rovineJPP, ale bez vetra sa ani lístok nepohne), že od 1.1.2010 sa už dorovnávať nebude, neviem čo je na tom pravdy, uvidíme, veď nariadenie vlády ohľadom valorizácie platov od 1.1.2010 bude musieť viesť už tento mesiac.
Ivča
04.12.09,06:08
Viete poradiť ako to bude so zaúčtovaním tohto doplatku - napr. u uč. MŠ. Akú rozpočtovú položku treba použiť? 611 tarifný plat, alebo 612 príplatky, alebo je tam ešte 616 doplatok k platu. A tiež, kde sa to bude udávať v štvrťročnom výkaze 1 - 04. Ďakujem za pomoc.
Sabadka
04.12.09,06:20
Viete poradiť ako to bude so zaúčtovaním tohto doplatku - napr. u uč. MŠ. Akú rozpočtovú položku treba použiť? 611 tarifný plat, alebo 612 príplatky, alebo je tam ešte 616 doplatok k platu. A tiež, kde sa to bude udávať v štvrťročnom výkaze 1 - 04. Ďakujem za pomoc.

612 002 Príplatky ostatné
Ivča
04.12.09,15:22
Ďakujem za pomoc.
Majka28
09.12.09,08:54
No a ako je to keď od 1.11.2009 osobný príplatok zvýšim.
Napr. do 31.10.2009 mal TP 598
os.prípl. 7
Funkč.P. 605
Od 1.11. išiel s triedou nižšie ale s osobným vyššie
Napr. TP 545,50
os.p. 207
vyrovnanie platu bude 52,50 alebo nebude vôbec.
Lilu1
09.12.09,09:29
V tomto prípade ak presiahne sumu 605 eur tak nebudeš vyrovnávať plat.
Sabadka
09.12.09,11:04
No a ako je to keď od 1.11.2009 osobný príplatok zvýšim.
Napr. do 31.10.2009 mal TP 598
os.prípl. 7
Funkč.P. 605
Od 1.11. išiel s triedou nižšie ale s osobným vyššie
Napr. TP 545,50
os.p. 207
vyrovnanie platu bude 52,50 alebo nebude vôbec.

Plat sa dorovnáva v prípade ak funkčný plat pred 1.11.2009 je vyšší ako funkčný plat po 1.11.2009. Súčasťou funkčného platu je aj osobný príplatok.
Majka28
09.12.09,11:58
Tak ale v tom prípade je učiteľka riadne ukrátená a na vyšší osobný príplatok môže zabudnúť, lebo aj keď ho dostane tak je jej na nič.
Sabadka
09.12.09,12:48
Tak ale v tom prípade je učiteľka riadne ukrátená a na vyšší osobný príplatok môže zabudnúť, lebo aj keď ho dostane tak je jej na nič.

Asi tak ako píšeš, ale má aspoň dobrý pocit, že má vyššie osobné ako mala, hoci v reále na výplate to ani nezbadá.:)
Reve
09.12.09,15:05
a ako je to v MŠ s príplatkami za smennosť? ostávajú alebo sa rušia????
totiž vo vzorovom Oznámení o výške fčného platu som ich nenašla....
Ďakujem
renata:(
Fany1000
10.12.09,06:16
Myslím si, že tam nie je preto, lebo vzor je robený pre základné školy. Ale je to len môj názor.
Sabadka
10.12.09,17:10
a ako je to v MŠ s príplatkami za smennosť? ostávajú alebo sa rušia????
totiž vo vzorovom Oznámení o výške fčného platu som ich nenašla....
Ďakujem
renata:(

Príplatky za smennosť neboli rušené ani nejak mené, platia tak ako pred 1.11.2009
Ivča
10.12.09,18:40
Ale doplatok do funkčného platu sa vykoná len v prípade, keď zníženie funkčného platu je z dôvodu zmeny zákona.

Plat sa dorovnáva v prípade ak funkčný plat pred 1.11.2009 je vyšší ako funkčný plat po 1.11.2009. Súčasťou funkčného platu je aj osobný príplatok.
Sabadka
10.12.09,18:56
Ale doplatok do funkčného platu sa vykoná len v prípade, keď zníženie funkčného platu je z dôvodu zmeny zákona.

Ano samozrejme, veď o tom sme sa bavili.:)
JaPoPo
11.12.09,10:46
K príplatkom za zmennosť v MŠ.
Sú na to dva názory.
1. Min. školstva na svojej web stránke má usmernenie k Príplatkom za zmennasť učiteľov v MŠ a v poslednej vete konštatuje, že príplatok patrí.
2. Ale Min. práce tvrdí že ak pracovník neodpracuje v druhej zmene - od 14.00 hod prevažnú časť svojho pracovného času ( viac ako plovicu),tak príplatok mu nepatrí.
Ak učiteľka MŠ nastúpi na druhú zmenu o 10,30 hod. a končí o 16,00 hod tak v druhej zmene - od 14,00 - odrobila len 2 hodiny a príplatok jej nepatrí.
Sú MŠ ktoré končia o 16,00 hod, 17,00 hod ale aj 18,00 hod. a podľa môjho názoru len tým učiteľom v MŠ patrí príplatok za 2 zmenu, ktorí odpracujú prevažnú časť svojho pracovného času v čase od 14,00 hod.
Prikláňam sa k stanovisku Min. práce.
Na viacerých seminároch sme boli upozornení, že Zákonník práce je na 1. mieste a nie vyhlášky a usmernenia a pod.
Je len škoda že nevedia nájsť spoločnú reč na túto problematiku Min. školstva a Min. práce.
Pozn.: Čo ak riaditeľ da príplatok podľa usmernenie Mín. školstva a kontrola bude konštatovať, že to boli neoprávnené príplatky.
Bude žiadať od pracovníka vrátenie príplatku, zosobnia mu to a bude musieť vyplatenú sumu vrátiť zo svojho ????
Riaditelia, riešte to ako uznáte za vhodné.
Napísal som svoj názor na túto problematiku.
Sabadka
11.12.09,11:31
K príplatkom za zmennosť v MŠ.
Sú na to dva názory.
1. Min. školstva na svojej web stránke má usmernenie k Príplatkom za zmennasť učiteľov v MŠ a v poslednej vete konštatuje, že príplatok patrí.
2. Ale Min. práce tvrdí že ak pracovník neodpracuje v druhej zmene - od 14.00 hod prevažnú časť svojho pracovného času ( viac ako plovicu),tak príplatok mu nepatrí.
Ak učiteľka MŠ nastúpi na druhú zmenu o 10,30 hod. a končí o 16,00 hod tak v druhej zmene - od 14,00 - odrobila len 2 hodiny a príplatok jej nepatrí.
Sú MŠ ktoré končia o 16,00 hod, 17,00 hod ale aj 18,00 hod. a podľa môjho názoru len tým učiteľom v MŠ patrí príplatok za 2 zmenu, ktorí odpracujú prevažnú časť svojho pracovného času v čase od 14,00 hod.
Prikláňam sa k stanovisku Min. práce.
Na viacerých seminároch sme boli upozornení, že Zákonník práce je na 1. mieste a nie vyhlášky a usmernenia a pod.
Je len škoda že nevedia nájsť spoločnú reč na túto problematiku Min. školstva a Min. práce.
Pozn.: Čo ak riaditeľ da príplatok podľa usmernenie Mín. školstva a kontrola bude konštatovať, že to boli neoprávnené príplatky.
Bude žiadať od pracovníka vrátenie príplatku, zosobnia mu to a bude musieť vyplatenú sumu vrátiť zo svojho ????
Riaditelia, riešte to ako uznáte za vhodné.
Napísal som svoj názor na túto problematiku.

Ale musíš brať do úvahy aj to, že učitelia majú pracovný čas rozvrhnutý na priamu a nepriamu činnosť a úväzok priamej činnosti v MŠ je 28 hodín. A po druhé u zamestnancov vo verejnej službe sa pri odmeňovaní postupuje podľa zákona 553/2003, ten je na l. mieste a až potom nastupujú ustanovenia ZP.
susann2
11.12.09,11:31
K príplatkom za zmennosť v MŠ.
Na viacerých seminároch sme boli upozornení, že Zákonník práce je na 1. mieste a nie vyhlášky a usmernenia a pod.
Je len škoda že nevedia nájsť spoločnú reč na túto problematiku Min. školstva a Min. práce.

A ja som bola zase na školení, kde pracovníčka MŠSR vysvetlovala, že vyhlášky a zákony týkajúce sa kokrétnych rezortov, majú prednosť pred ostatnými. Na otázku, že kde to je napísané, som nedostala odpoveď. V prípade zmennosti MŠ sa odvolávala na vyhlášku 306/2008, podľa ktorej im príplatok patrí. Nič také z tej vyhlášky ja neviem vyčitať, takže u nás sa riadime zákonníkom práce a príplatok učiteľkám v MŠ nevyplácame.
Sabadka
11.12.09,11:47
A ja som bola zase na školení, kde pracovníčka MŠSR vysvetlovala, že vyhlášky a zákony týkajúce sa kokrétnych rezortov, majú prednosť pred ostatnými. Na otázku, že kde to je napísané, som nedostala odpoveď. V prípade zmennosti MŠ sa odvolávala na vyhlášku 306/2008, podľa ktorej im príplatok patrí. Nič také z tej vyhlášky ja neviem vyčitať, takže u nás sa riadime zákonníkom práce a príplatok učiteľkám v MŠ nevyplácame.

Zákon 553/2003 §13 Príplatok za zmennosť.
Fany1000
11.12.09,19:20
Súhlasím so Sabadkou. Veď aj pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov sa vypracováva na základe zákona... 553? Dobre píšem? Nemám tu podklady. Ak nie, tak sa vopred ospravedlňujem za neznalosť zákona.
emily17
23.12.09,08:07
Dobrý deň, aj ja by som sa chcela spýtať ako to bude s dorovnaním mojho platu, keď ma zamestnávateľ zle zaradil, a na ministerstve školstva mi potvrdili, že mám nárok na vyššiu triedu, t.j 10.
Môžem žiadať aj o doplatenie rozdielu platu, za ostatné mesiace?
Ďakujem
Sabadka
24.12.09,09:55
Dobrý deň, aj ja by som sa chcela spýtať ako to bude s dorovnaním mojho platu, keď ma zamestnávateľ zle zaradil, a na ministerstve školstva mi potvrdili, že mám nárok na vyššiu triedu, t.j 10.
Môžem žiadať aj o doplatenie rozdielu platu, za ostatné mesiace?
Ďakujem

ano
zabka59
28.12.09,15:34
Dobry vecer! Chcem sa opytat, ci povinnost doplatenia do vysky mzdy spred 1. 11. 2009 plati aj pre sukromne skoly. Dakujem!
Sabadka
29.12.09,05:27
Dobry vecer! Chcem sa opytat, ci povinnost doplatenia do vysky mzdy spred 1. 11. 2009 plati aj pre sukromne skoly. Dakujem!

Ano, pre všetky školy a školské zariadenia, zaradené v sieti škôl a školských zariadení.
Majka28
26.02.10,05:40
Ja by som sa chcela vrátiť k tej dorovnávke platu. Menim učiteľkam triednictvo. Jedná sa o učiteľky ktoré padali z 9. do 8. Tá ktorá mala pred 1.11.2010 príplatok za triednictvo a teraz jej ho zoberiem, ostane jej funkčný plat rovnaký? A zase tej čoho dám, momentálny doplatok má 55 € a triednictvo dám 27,50, tak ona to na koncovej sume neuvidí? Ďakujem za radu, kto taký prípad mal nech poradí.
Sabadka
26.02.10,05:56
Ja by som sa chcela vrátiť k tej dorovnávke platu. Menim učiteľkam triednictvo. Jedná sa o učiteľky ktoré padali z 9. do 8. Tá ktorá mala pred 1.11.2010 príplatok za triednictvo a teraz jej ho zoberiem, ostane jej funkčný plat rovnaký?Nie A zase tej čoho dám, momentálny doplatok má 55 € a triednictvo dám 27,50, tak ona to na koncovej sume neuvidí? Ďakujem za radu, kto taký prípad mal nech poradí.

1. Tej čo zoberieš príplatok za triednictvo, defakto neberieš jej príplatok zrušíš jej štatút triedneho učiteľa, nakoľko nebude vykonávať činnosť triedneho učiteľa príplatok za túto činnosť je nepatrí budeš jej dorovnávať len rozdiel medzi tarifným platom a zvýšeným tarifným platom , teda v konenčom dôsledku jej funkčný plat bude nižší o príplatok za triednictvo.

Základný 500+zvýšenie tararifu podľa odpracovaných rokov 20+triednictvo 20+ dorovnanie platu 20=560..... toto mala doteraz

Základný 500+zvýšenie tararifu podľa odpracovaných rokov 20+ dorovnanie platu 20=540..... toto bude mať odteraz

2. Tú čo poveríš triednictvom bude mať ten istý plat čo doteraz + príplatok za triedníctvo. Teda znovu budeš dorovnávať plat t. j. rozdiel medzi základným tarifným platom + zvýšenie tarifu podľa odpracovaných rokov.

Základný 500+zvýšenie tararifu podľa odpracovaných rokov 20+ dorovnanie platu 20=540..... toto mala doteraz

Základný 500+zvýšenie tararifu podľa odpracovaných rokov 20+triednictvo 20+ dorovnanie platu 20=560..... toto bude mať odteraz



Proste príplatok za činnosť triedneho učiteľa patrí len tomu, kto tú činnosť v skutočnosti aj vykonáva.
Reve
10.03.10,11:58
ešte raz sa k tomu vraciam - to dorovnávanie je len do 31.12.09 alebo je aj od 1.1.2010????
prosím???
mne to vychovávateľke robí rozdiel 40 ero menej????
Sabadka
10.03.10,12:31
ešte raz sa k tomu vraciam - to dorovnávanie je len do 31.12.09 alebo je aj od 1.1.2010????
prosím???
mne to vychovávateľke robí rozdiel 40 ero menej????

Plat sa ti dorovnáva až dovtedy, kým ti plat podľa nového zaradenia nedosiahne výšku toho platu čo si mala pred 1.11.2009., Napríklad od 1.11.2009 do 31.12.2009 sa ti dorovnávalo 40 €, 1.1.2010 bola1% valorizácia platov , teda tarifný plat sa ti zvýšil o 1% takže od 1.1.2010 do 31.12.2010 sa ti bude povedzme dorovnávať už len 35 €, tak ako sa ti bude tarifný plat zvyšovať , tak sa ti bude dorovnávací príplatok znižovať, ale výsledný plat budeš mať stále ten istý ako si ho mala pred 1.novembrom 2009.
gabca888
10.06.10,08:16
612 002 Príplatky ostatné
Dobrý deň, viem je to už dávno, čo sa tu o tomto diskutovalo, ale až teraz sa mi konečne podarilo nájsť čo som hľadala. Písali ste, že máte Vemu (v niektorom nasledujúcom príspevku), a vo Veme, v Novinkách, keď si vyhľadáte Verziu 24.3 - Mzdy - Verzia 24.3 - Výpočet, tak v článku Zachovanie výšky funkčného platu je nasledovná veta "Na základe telefonického pohovoru s Ing. Minďašovou z MPSVaR dňa 21.8.09, dorovnanie pri poklese FP má byť priznané ako OSOBNÝ PRÍPLATOK"
Ja som sa riadila podľa tohoto a sumu dorovnania som prirátavala k sume za osobný príplatok čiže položka 612001. Myslíte že robím zle? Už som to sem chcela napísať dávnejšie, ale nevedela som sa dopátrať k tomu kde som to čítala, a dnes som na to konečne narazila. Vopred vďaka za odpoveď.
Sabadka
11.06.10,04:52
Dobrý deň, viem je to už dávno, čo sa tu o tomto diskutovalo, ale až teraz sa mi konečne podarilo nájsť čo som hľadala. Písali ste, že máte Vemu (v niektorom nasledujúcom príspevku), a vo Veme, v Novinkách, keď si vyhľadáte Verziu 24.3 - Mzdy - Verzia 24.3 - Výpočet, tak v článku Zachovanie výšky funkčného platu je nasledovná veta "Na základe telefonického pohovoru s Ing. Minďašovou z MPSVaR dňa 21.8.09, dorovnanie pri poklese FP má byť priznané ako OSOBNÝ PRÍPLATOK"
Ja som sa riadila podľa tohoto a sumu dorovnania som prirátavala k sume za osobný príplatok čiže položka 612001. Myslíte že robím zle? Už som to sem chcela napísať dávnejšie, ale nevedela som sa dopátrať k tomu kde som to čítala, a dnes som na to konečne narazila. Vopred vďaka za odpoveď.

Musíte sa riadiť nie novinkami uvedenými vo VEME ale zákonom 553/2003, ktorý bol novelizovaný zákonom 317/2009, na dorovnanie funkčného platu platia ustanovenia §32b citovaného zákona, vo Veme to zadáš cez formulár F9 trvalé zložky odmien za prácu s kódom 231-Vyrovnanie/Doplatok z 312/553. Pri rozúčtovaní tento doplatok dávate na 612002 ostatné príplatky. Školy v apríli dostávali "Praktickú príručku učiteľa"- Čo všetko sa oplatí vedieť v súvislosti so zákonom č. 3172009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch - v tejto príručke je to všetko podrobne popísané aj s komentárom.
gabca888
11.06.10,07:39
Sabadka, ďakujem, hneď som si šla pre "príručku" a pozrela si to,ale to čo je tam písané, je mi jasné, takto aj postupujem, aj v F9 to mám s kodom 231, len o tom som sa nikde nedočítala, že to má ísť na 612002. je to 100 %-ne isté, že to má ísť tam? píše sa o tom niekde? (že by som to v tej príručke prehliadla?) a ak áno, podľa vás, čo by som mala urobiť? spätne za týchto 5 mesiacov si to "prehodiť" z 612001 na 612002. asi tak by to bolo správne, však? vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

P.S. ešte nechápem - 312/553 ? prosím o vysvetlenie. vďaka

P.S.2: ešte k hornému textu - nedávala som to vyrovnanie ako osobný príplatok (len na tú rozpočtovú položku) dávala som to riadne s 231kou ako Vyrovnanie
Sabadka
11.06.10,09:52
Sabadka, ďakujem, hneď som si šla pre "príručku" a pozrela si to,ale to čo je tam písané, je mi jasné, takto aj postupujem, aj v F9 to mám s kodom 231, len o tom som sa nikde nedočítala, že to má ísť na 612002. je to 100 %-ne isté, že to má ísť tam? píše sa o tom niekde? (že by som to v tej príručke prehliadla?) a ak áno, podľa vás, čo by som mala urobiť? spätne za týchto 5 mesiacov si to "prehodiť" z 612001 na 612002. asi tak by to bolo správne, však? vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

P.S. ešte nechápem - 312/553 ? prosím o vysvetlenie. vďaka
kód 231 sa používa na vyrovnanie k platu podľa zákona 312 alebo na doplatok k platu podľa zákona 553, preto máte vo vysvetlivkách písané skrátene "vyrovnanie/doplatok k 312/553"
P.S.2: ešte k hornému textu - nedávala som to vyrovnanie ako osobný príplatok (len na tú rozpočtovú položku) dávala som to riadne s 231kou ako Vyrovnanie

Na položku 612001 patria len osobné príplatky, na 612002 patria ostatné príplatky okrem osobných a nájdete to : Dodatok 5 metodického usmernenia Ministerstva financií SR k č. MF/010175/20047-42 zo dňa 8. decembra 2004 a vysvetlivky k ekonomickej klasifikácii rozpočtovej klasifikácie uverejnený bol vo finančnom spravodaji č. 5/2008 - problematika rozpočtová. Mala by ste si to účtovne dať do poriadku, pretože na 612 001 môžu byť len čiste osobné príplatky, osobné príplatky sú nenároková zložka a doplatok k platu plynie zo zákona 317/2009, takže ja by som určite to čerpanie dala do poriadku. Neviem kto je Váš zriaďovateľ, ale z vlastnej skúsenosti viem, že u nás sa prepočítava výška osobných príplatkov a ak by som na 612001 mala zahrnuté aj niečo iné ako osobné príplatky tak by mi to skreslilo skutočné údaje a výšku čerpania osobných príplatkov.
gabca888
11.06.10,10:22
Ďakujem ešte raz, veľmi ste mi s tým pomohli.
pavlinka
27.09.10,07:43
Učiteľka bola od 1.11.2009 zaradená z 10.do 9. pl. triedy.
Vyplácali sme jej dorovnanie platu podľa § 32b) odst.1.Jej úväzok bol 54% tný.
Teraz sa jej úväzok zvýšil na 86% tný.Ako jej prerátame plat?
pavlinka
27.09.10,10:02
nik neporadí?
mgogolova
27.09.10,15:52
My máme rovnaký problém, prosím, dajte niekto vedieť - ďakujeme.
susann2
28.09.10,04:48
Učiteľka bola od 1.11.2009 zaradená z 10.do 9. pl. triedy.
Vyplácali sme jej dorovnanie platu podľa § 32b) odst.1.Jej úväzok bol 54% tný.
Teraz sa jej úväzok zvýšil na 86% tný.Ako jej prerátame plat?
Ministerstvo dalo vysvetlenie k aplikovaniu uvedenéno paragrafu
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=5507
Nie zo všetkými ich vysvetleniami ja súhlasím. Nenachádza sa tam bohužial príklad k takému prípadu ako uvádzate. § 32b ods.1 je napísaný veľmi stroho. Keby bolo aspoň uvedené, že platí pokiaľ nepríde k zmene zmluvných podmienok.

V zákone je uvedené, že funkčný plat nesmie byť nižší ako bol pred 1.11.2009, ak týmto zvýšením úväzku je funkčný plat vyšší, tak už nič nedorovnávate.
Janka 52
28.09.10,12:47
Ministerstvo dalo vysvetlenie k aplikovaniu uvedenéno paragrafu
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=5507
Nie zo všetkými ich vysvetleniami ja súhlasím. Nenachádza sa tam bohužial príklad k takému prípadu ako uvádzate. § 32b ods.1 je napísaný veľmi stroho. Keby bolo aspoň uvedené, že platí pokiaľ nepríde k zmene zmluvných podmienok.

V zákone je uvedené, že funkčný plat nesmie byť nižší ako bol pred 1.11.2009, ak týmto zvýšením úväzku je funkčný plat vyšší, tak už nič nedorovnávate.
Citát z príspevku od susann2:
Keby bolo aspoň uvedené, že platí pokiaľ nepríde k zmene zmluvných podmienok.
....ja na strane 1 citovaného usmernenia Min. školstva vidím:
Uvedené ustanovenie sa neaplikuje v prípade, ak došlo k zmene podmienok vykonávania dojednanej práce v termínoch po 1.11.2009.....
susann2
28.09.10,13:12
....ja na strane 1 citovaného usmernenia Min. školstva vidím:
Uvedené ustanovenie sa neaplikuje v prípade, ak došlo k zmene podmienok vykonávania dojednanej práce v termínoch po 1.11.2009.....
Áno tak to vysvetlujú ministerskí úradníci, ale chýba mi to v zákone. Tak napr. ak sa zvyšuje osobný príplatok, funkčný plat sa nezvyšuje, upraví sa dorovnanie, ale ak sa znižuje, tak sa znižuje funkčný plat. Na takéto riešenie ja nevidím oporu v zákone. V § 32b ods. 2 týkajúci sa ped. zam. odmeňovaných podľa ZP je to uvedené zrozumiteľnejšie.
gabca888
02.03.11,12:50
Prosím o radu:
Dorovnávam učiteľke plat. Teraz sa jej zvyšuje osobné. Zvýši sa jej plat o osobné alebo sa len zníži dorovnanie? Vopred ďakujem.
P.S.: vidím že sa to riešilo vyššie, len či ste nezistili niečo bližšie.

Upresním prípad o čísla:
ak jej dorovnávam o 50 € a zvýši sa jej osobné o 30 €, tak sa len dorovnanie zníži na 20 € a ona to vo výplate nepocíti alebo bude mať o 30 € vyšší plat?
Sabadka
02.03.11,17:09
Prosím o radu:
Dorovnávam učiteľke plat. Teraz sa jej zvyšuje osobné. Zvýši sa jej plat o osobné alebo sa len zníži dorovnanie? Vopred ďakujem.
P.S.: vidím že sa to riešilo vyššie, len či ste nezistili niečo bližšie.

Upresním prípad o čísla:
ak jej dorovnávam o 50 € a zvýši sa jej osobné o 30 €, tak sa len dorovnanie zníži na 20 € a ona to vo výplate nepocíti alebo bude mať o 30 € vyšší plat?

Presne tak ako píšeš, ak navýšiš osobné o 30 €, dorovnávanie o 30 znížiš, takže v konečnom dôsledku sa na jej výške platu nič nemení a to až dovtedy kým to dorovnanie úplne nezmizne.
gabca888
03.03.11,11:34
Presne tak ako píšeš, ak navýšiš osobné o 30 €, dorovnávanie o 30 znížiš, takže v konečnom dôsledku sa na jej výške platu nič nemení a to až dovtedy kým to dorovnanie úplne nezmizne.

Ďakujem a ešte by som sa spýtala: a v prípade ak by mala osobné teraz 60 € to je o 10 € viac platu, čiže žiadne dorovnávanie, napr. o pol roka jej znížia osobné na 30 € tak bude mať menší plat a žiadne dorovnanie?
Sabadka
04.03.11,05:27
Ďakujem a ešte by som sa spýtala: a v prípade ak by mala osobné teraz 60 € to je o 10 € viac platu, čiže žiadne dorovnávanie, napr. o pol roka jej znížia osobné na 30 € tak bude mať menší plat a žiadne dorovnanie?

Ano presne tak ako píšeš.
anny
10.11.11,06:49
Chcem sa spýtať, musím vypočítavať dorovnanie platu ak sme pracovníčku prijali 1.9.2011 a zaradila som ju podľa platného zákona, musím pozerať aj na výšku mzdy akú by mala v roku 2009? a dorovnávať plat? ďakujem
Sabadka
10.11.11,07:21
Nie, je to nový pracovný pomer, zaradíte ju podľa zákona, nárok na doplatok k platu už nemá.
anny
12.11.11,19:41
Nie, je to nový pracovný pomer, zaradíte ju podľa zákona, nárok na doplatok k platu už nemá.


Ďakujem presne som to tak urobila, ale pre pokoj duše aj ostatným, ktorý sa trápia s našou úžasnou legislatívou a aj pre tých ktorým sa nechce študovať a..... :confused:;)
nadka1
22.02.12,07:06
Prosím poradiť ohľadom doplatku platu. Riaditeľka mala plat pred 1.11.2009: 494+54,50(tarifa+prax, spolu 548,50)+55(triednictvo)+110(riadenie)+161,50(osobn ý)=875 €. Doteraz sa jej dorovnávalo, ale teraz sa jej rušia všetky príplatky okrem triednictva,t.j. je zaradená v 8.tr - 454,50+64=518,50+56,50(triednictvo)=575. Bude sa tam ešte niečo dorovnávať? Dorovnáva sa na tarifný alebo funkčný plat?
Iste to už bolo na porade prejednávané, ale prosím o odborné vyjadrenie z praxe. Ďakujem vopred za ochotu.
nadka1
22.02.12,07:49
Prosím poradiť ohľadom doplatku platu. Riaditeľka mala plat pred 1.11.2009: 494+54,50(tarifa+prax, spolu 548,50)+55(triednictvo)+110(riadenie)+161,50(osobn ý)=875 €. Doteraz sa jej dorovnávalo, ale teraz sa jej rušia všetky príplatky okrem triednictva,t.j. je zaradená v 8.tr - 454,50+64=518,50+56,50(triednictvo)=575. Bude sa tam ešte niečo dorovnávať? Dorovnáva sa na tarifný alebo funkčný plat?
Iste to už bolo na porade prejednávané, ale prosím o odborné vyjadrenie z praxe. Ďakujem vopred za ochotu.

Trochu som poštudovala a prišla k záveru,že bude doplatok 30 €. Prosím len o vyjadrenie, že som to pochopila správne, ak je to možné čo najskôr.
Ďakujem
nadka1
23.02.12,07:53
Pripomínam, prosím o vyjadrenie.
Sabadka
24.02.12,08:02
Prosím poradiť ohľadom doplatku platu. Riaditeľka mala plat pred 1.11.2009: 494+54,50(tarifa+prax, spolu 548,50)+55(triednictvo)+110(riadenie)+161,50(osobn ý)=875 €. Doteraz sa jej dorovnávalo, ale teraz sa jej rušia všetky príplatky okrem triednictva,t.j. je zaradená v 8.tr - 454,50+64=518,50+56,50(triednictvo)=575. Bude sa tam ešte niečo dorovnávať? Dorovnáva sa na tarifný alebo funkčný plat?
Iste to už bolo na porade prejednávané, ale prosím o odborné vyjadrenie z praxe. Ďakujem vopred za ochotu.


Prvá moja otázka je prečo sa jej odoberajú všetky príplatky? Už nerobí riaditeľku? Lebo ak áno a bola odvolaná z funkcie riaditeľky, tak dostáva nové zaradenie na základe dodatku k pracovnej zmluve a tým pádom už nárok na doplatenie platu nemá.
nadka1
24.02.12,08:17
Ďakujem za reakciu, áno bola odvolaná z funkcie riaditeľky a menovaná zástupkyňou, na základe čoho už nemá nárok na ten doplatok? Prosím vysvetliť.
Sabadka
24.02.12,08:36
Lebo sa zmenilo aj jej zaradenie. Tým že bola odvolaná z funkcie riaditeľky musí dostať dohodu o zmene pracovných podmienok, kde bude uvedené, že jej pracovné zaradenie riaditeľky končí, tým pádom ju zaraďuješ na novo. §32b- doplatok k platu bolo len prechodné ustanovenie. Pri zmene pracovného zaradenia prihliadaš na jej získané vzdelanie a určíš plat, tam už nemáš na základe čoho určiť doplatok.
nadka1
24.02.12,10:18
Ďakujem pekne za vysvetlenie, čiže tým odvolaním a zmenou prac. podmienok sa všetko zmenilo, ja som sa domnievala,že sa jej musí doplatiť do tarfiného platu, ktorý mala pred 1.11.2009, t. j. 548,50 a keďže teraz má TP 518,50, doplatok je 30 €. Takže je to ináč,tak ako si napísala ty, žiadny doplatok nebude.
Ešte raz vďaka.