Paťa1
07.09.05,09:42
Príjemný deň chcela by som sa spýtať ako je to s daňovým bonusom keď je pracovníčka na rodičovskej dovolenke. Môžem jej ho vyplácať alebo si ho uplatní ona jednorázovo pri podaní daň priznania.

A ešte by som mala jednu otázku: keď zamestnávam otca dieťaťa ale s manželkou sú rozvedení ani nežije s dieťaťom ja mu nemôžem vyplatiť daň bonus. Mám pravdu? Čo mám spraviť keď mu ten daňový bonus predchádzajúca mzdárka priznana dorovnám mu to v ročnom zúčtovaní?
Ďakujem za radu
Pepa
07.09.05,07:51
Daňový bonus môžeš priznať len vtedy, keď má zamestnanec mzdu. Predpokladám, že zamestnankyňa na rodičovskej dovolenku mzdu nemá - takže daňový bonus nie. Ak mala v zdaňovacom období zdaniteľný príjem vo výške šesťnásobku min. mzdy - može si DB bonus uplatniť v ročnom zúčtovaní alebo v DP.

K druhej otázke - ja by som sa tým či žije, nežije nezaoberala. Pokiaľ ti podpíše vyhlásenie a uplatní si nárok na DB tak mu ho priznaj. Ja sa - po určitých skúsenostiach- už takýmito "vecami"nezaoberám. Podpíše uplatním - nahlási zmenu - zmením.
kvet
07.09.05,07:57
ad 1.) jednou zo základných podmienok pre priznanie daňového bonusu je, že daňovník mal príjmy zo závislej činnosti (napr. zo zamestnania) za zdaňovacie obdobie aspoň vo výške 6 - násobku minimálnej mzdy. Pri mesačnom uplatnení daňového bonusu zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 1/2 minimálnej mzdy.
Predpokladám, že uvedená zamestnankyňa nemám zdaniteľné príjmy (rodičovský príspevok nie je zdaniteľným príjmom, ale aj príjmom oslobodeným od dane z príjmov) mená nárok na daňový bonus. Čo sa týka uplatnenia daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní, záleží od splnenia vyššie uvedenej podmienky.

ad 2.) nie menôžeš, pretože jednou z podmienok pre uplatnenie daňového bonusu je, že nezaopatrené dieťa žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti.