andy24
03.12.09,22:39
Moja otázka znie:

V obchode som 2.11. kúpila SIM kartu pre firemný telefón za peniaze v hotovosti (20 Eur). Namiesto bločka z registračnej pokladne mi dali faktúru s dátumom vystavenia v ten deň. K tomu dátumu som ešte nebola platcom DPH.

Je nasledovný postup zaúčtovania čo sa týka dátumov, typov účt. dokladov a samotných účtov správny?

FD 2.11. 20 Eur drobný nákup 50100/32100
FD 2.11. 20 Eur drobný nákup 32100/21100

Ďakujem.
JarkaL
03.12.09,21:41
Zaúčtuj priamo do pokladne 501/211, nemusíš cez DF.
andy24
03.12.09,22:21
Aha, a nevadí, že sa potom tá Fa neprejaví na účte dodávateľov 321? Jednoducho ho môžem vynechať?
jajko50
04.12.09,06:05
Uprednostnil by som spôsob ako si písala 501/321 a úhradu 321/211. Náklad priamo voči pokladni, alebo BU podľa mňa nie je správny. Najprv predpis . Náklad voči vzniku záväzku a potom úhrada záväzku.
JarkaL
04.12.09,06:10
Samotná hotovostná faktúra je pokladničným dokladom. Ak ju dáš medzi DF a účtuješ 501/321, čo dáš do pokladne ako doklad o úhrade? Fotokópiu faktúry? Zdá sa mi to zbytočné.
jajko50
04.12.09,06:17
Samotná hotovostná faktúra je pokladničným dokladom. Ak ju dáš medzi DF a účtuješ 501/321, čo dáš do pokladne ako doklad o úhrade? Fotokópiu faktúry? Zdá sa mi to zbytočné.

Ale toto nepísala. Má faktúru a k faktúre má od dodávateľ predpokladám PPD, alebo výstup z RP. Ak je na fa text, že je zároveň dokladom o úhrade, tak do pokl. dám jej kopiu ako doklad o úhrade. Ja viem, že sa to zdá zbytočné, ale tak nás učili citujem. pokial sa len dá " neučtovať voči pokladni alebo banke náklad či výnos"
JarkaL
04.12.09,06:21
Moja otázka znie:

V obchode som 2.11. kúpila SIM kartu pre firemný telefón za peniaze v hotovosti (20 Eur). Namiesto bločka z registračnej pokladne mi dali faktúru s dátumom vystavenia v ten deň.

Ďakujem.

Nemá PPD ani doklad z RP, len tú faktúru. Ja aj doklad - faktúru z METRA dávam rovno do pokladne.
KEJKA
04.12.09,06:21
ak bola faktúra zaplatená v ten deň, tak nevznikol záväzok. Tiež som za účtovanie priamo v pokladnici 501./ 211.
JarkaL
04.12.09,06:23
ale tak nás učili citujem. pokial sa len dá " neučtovať voči pokladni alebo banke náklad či výnos"

Banka - samozrejme,tam len bankové popl. a poprípade úroky, ale voči pokladni sa náklady účtujú priamo.
jajko50
04.12.09,07:03
Dievčatá, veď dobre. Môže byť.
Ja som zvyknutý účtovať aj Faktúry platené hotovosťou a v ten deň kedy bola vystavená cez predpis a na účet 321. Dôvod?
Zoberte si napr. obchod so stabilným dodávateľom tovaru - vozí ho priamo do predajne a zákazník platí v hotovosti oproti faktúre.

Obchodník v určitom časovom slede chce vidieť z účtovníctva, koľko tovaru bral od uvedeného dodávateľa. Z analytiky 321 je to okamžite jasné.
Ja som aj preto napísal vo svojom príspevku, že spôsob účtovanie o predpise uprednostňujem, nie že je jednoznačne nutný.
KEJKA
04.12.09,07:32
Dievčatá, veď dobre. Môže byť.
Ja som zvyknutý účtovať aj Faktúry platené hotovosťou a v ten deň kedy bola vystavená cez predpis a na účet 321. Dôvod?
Zoberte si napr. obchod so stabilným dodávateľom tovaru - vozí ho priamo do predajne a zákazník platí v hotovosti oproti faktúre.

Obchodník v určitom časovom slede chce vidieť z účtovníctva, koľko tovaru bral od uvedeného dodávateľa. Z analytiky 321 je to okamžite jasné.
Ja som aj preto napísal vo svojom príspevku, že spôsob účtovanie o predpise uprednostňujem, nie že je jednoznačne nutný.
áno, toto je dobrý dôvod.
Stefan2005
04.12.09,07:33
...Obchodník v určitom časovom slede chce vidieť z účtovníctva, koľko tovaru bral od uvedeného dodávateľa. Z analytiky 321 je to okamžite jasné...

Kvôli tomu netreba všetko preháňať cez 321-čku. Kvôli pár stabilným dodávateľom, u ktorých sa platí v hotovosti, nebudem stovky zápisov účtovať duplicitne. Radšej si vytvorím 3-4 analytiky (pre daného dodávateľa) na 501, 504 a vidím to isté...
jajko50
04.12.09,07:44
Kvôli tomu netreba všetko preháňať cez 321-čku. Kvôli pár stabilným dodávateľom, u ktorých sa platí v hotovosti, nebudem stovky zápisov účtovať duplicitne. Radšej si vytvorím 3-4 analytiky (pre daného dodávateľa) na 501, 504 a vidím to isté...


Ano aj to je možné - súhlasím a neprotestujem. Radšej mám analytiku na 321 / účet dodávateľov- tak aj analytika dodávateľov/ ako na nákladových účtoch / učet druhu nákladu - analytika druhu nákladu /. Ešte jeden dôvod navyše-- ten môj zákazník obchodník je sakra lajdák a zoberie tovar - nemá v kase dosť peňazí na jeho zaplatenie - faktúra od dodávateľa je vystavená na úhradu v hot. ale on sa telef. dohodne, že ju uhradí z účtu, čo aj urobí. Tkže pátranie po spôsobe úhrady. Keď to mám v záväzkoch, tak to odstriehnem najlepšie.

Neberte moje dôvody ako návod a že striktne niečo tvrdím. Máme asi každý svoj zaužívaný spôsob a musíme sa aj niekedy prispôsobiť zákaznikom, aj lajdákom v evidencii dokladov.
andy24
04.12.09,09:59
Aby som doplnila moju povodnu otazku, mam k tej fakture vystaveny aj PPD. Tiez sa mi to zda lepsie zauctovat cez ucet 321 aby som to videla v analytike v dodavateloch. Len som sa chcela uistit ci to tak moze byt.
JarkaL
04.12.09,10:04
Tak to si mala napísať hneď. K tomu zápisu 321/211 mi tam ten PPD dosť chýbal.:)
Stefan2005
04.12.09,10:12
Aby som doplnila moju povodnu otazku, mam k tej fakture vystaveny aj PPD....

Nevidím dôvod na rozdielnosť účtovania z titulu, že či je vystavený aj PPD, alebo je len uvedené na faktúre, že slúži aj ako doklad o úhrade. Na faktúre by malo byť v obchod prípadoch uvedené "platba v hotovosti".
yvica
21.04.13,16:20
no aj ja má dosť faktúr a k nim je pripnutý hneď blok z erp-úhrada faktúry. a tiež sa mi zdá úplne zbytočné zaúčtovať faktúru a potom hneď úhradu, rozmýšľala som, že ak je fa vystavená a hradená v ten istý deň použila by som len VPD a do kolonky vyplatené komu dám firmu - keby som niečo hľadala aby to bolo prehľadnejšie inak pri bločkoch vyplatené komu dávam konateľa, môže to tak byť? dík
Marcela Hudecová1
13.05.15,05:45
a keď je faktúra v hotovosti a k nej doklad z ERP - úhrada faktúry1x, tak účtovať cez 321 ?