vajicko
04.12.09,09:21
Ahojte,
potrebujem poradit.Na zaklade zmeny v § 4 ods. 7 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH sa osoba, ktora ma v SR organizacnu zlozku zapisanu do Obchodneho registra povazuje za tuzemsku osobu len v tom pripade, ak tato organizacna zlozka ma personalne a materialne vybavenie potrebne na vykon ekonomickej cinnosti v tuzemsku. Ak tato osoba ma organizacnu zlozku zapisanu do Obchodneho registra, no nema v tuzemsku potrebne materialne a personalne zabezpecenie potrebne na vykon svojej ekonomickej činnosti, potom je povazovana za zahranicnu osobu. Nevie mi niekto z Vas poradit, ako spravne pristupovat z pohladu zakona o spotrebnej dani z elektriny k organizacnym zlozkam, ktore prehlasuju,ze v tuzemsku nemaju ziadne personalne a materialne vybavenie potrebne na vykon ich ekonomickej cinnosti, napr. na obchody s elektrinou. Su tieto organizacne zlozky povazovane za tuzemske osoby, aj ked podla zakona o DPH sa povazuju za zahranicne osoby?
elaurie
05.12.09,17:20
Zákon č. 609/2007 z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu vôbec nepoužíva pojmy ako "tuzemsko" (používa pojem "daňové územie") alebo "tuzemská osoba". Pojem "zahraničná osoba" je definovaný v § 10 ods. 2 písm. a), podľa ktorého zahraničnou osobou je právnická osoba, ktorá nemá na daňovom území sídlo alebo organizačnú zložku zapísanú v obchodnom registri, alebo fyzická osoba, ktorá nemá na daňovom území trvalý pobyt.

§ 10 zákona č. 609/2007 Z. z.
Daňový dlžník

(1) Daňovým dlžníkom na účely tohto zákona je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá

a) dodala elektrinu na daňovom území konečnému spotrebiteľovi elektriny,
b) spotrebovala elektrinu na daňovom území a ktorá je elektroenergetickým podnikom.

(2) Daňovým dlžníkom je aj

a) konečný spotrebiteľ elektriny, ktorému právnická osoba, ktorá nemá na daňovom území sídlo alebo organizačnú zložku zapísanú v obchodnom registri, alebo ktorému fyzická osoba, ktorá nemá na daňovom území trvalý pobyt (ďalej len "zahraničná osoba"), dodala elektrinu na daňovom území okrem konečného spotrebiteľa elektriny, ktorý je koncovým odberateľom elektriny v domácnosti,
b) zahraničná osoba, ktorá dodala elektrinu na daňovom území koncovému odberateľovi elektriny v domácnosti,
c) právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá neoprávnene odobrala elektrinu, 17)
d) právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá spotrebovala elektrinu oslobodenú od dane na iný účel, ako je uvedený v § 7.
vajicko
05.12.09,20:04
elaurie, dakujem za pomoc, velmi mi to pomohlo. :)