keri
07.09.05,11:21
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci sa daju zahrnut v JU do vydavkov 2005 veci, ktore boli kupene este v roku 2004 (nakup dr.majetku, vydavky na notara a pod.). Zivnost plati od 01.01.2005.

Dakujem.
Magda
09.09.05,20:38
odpoveď je dva riadky nad Tebou.Daňovo uznateľne výdavky súvisiace so začatím podnikania sú jeden rok pred začiatkom podnikania, tzv. zriaďovacie výdavky ZDP.
STRELEC
10.09.05,05:50
Dobry den,

chcela by som sa opytat, ci sa daju zahrnut v JU do vydavkov 2005 veci, ktore boli kupene este v roku 2004 (nakup dr.majetku, vydavky na notara a pod.). Zivnost plati od 01.01.2005.

Dakujem.Áno. Takéto výdavky sú nákladovou položkou roka 2005 do výšky 50 tis. Sk. Nad tento limit sa odpisujú. Viď §22 ods. 7 zákona o DP. Treba si však pozrieť čo sú to zriaďovacie výdavky. Ide o notárske poplatky, živnostenské ..., ekonomické a právne poradenstvo, pracovné cesty súvisiace so vznikom živnosti ... Nie výdavky na zakúpenie dlhodobého, krátkodobého majetku a zásob. Tieto môžeš zaúčtovať (+evidencia majetku) mimo "limit" 50tis. Sk.
Johanka
10.09.05,07:06
Nakoľko ide o daňovníka z príjmami podľa § 6 Zákona o dani z príjmov (FO), treba aplikovať § 4 ods.4 tohto zákona. Podľa tohto ustanovenia sa môžu zahrnúť do základu dane výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kal. roku, ktorý predchádza roku, v ktorom sa začala vykonávať činnosť podľa § 6. Tieto výdaky dáš do nákladov cez uzávierkové operácie.
STRELEC
10.09.05,13:27
Nakoľko ide o daňovníka z príjmami podľa § 6 Zákona o dani z príjmov (FO), treba aplikovať § 4 ods.4 tohto zákona. Podľa tohto ustanovenia sa môžu zahrnúť do základu dane výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kal. roku, ktorý predchádza roku, v ktorom sa začala vykonávať činnosť podľa § 6. Tieto výdaky dáš do nákladov cez uzávierkové operácie.
Keď mne sa zdá správnym aj 3 aj 4 súčasne. Napríklad čo ak je to dlhodobý hm. majetok, ktorý je zakúpený v onom "roku pred"?
evina
10.09.05,15:38
Keď mne sa zdá správnym aj 3 aj 4 súčasne. Napríklad čo ak je to dlhodobý hm. majetok, ktorý je zakúpený v onom "roku pred"? Podľa mojej mienky hmotný majetok zakúpený v onom "roku pred" nie je nevyhnutne vynaložený výdavok spojený so začatím činnosti. Tento by som zaradila do majetku a začala odpisovať v roku zahájenia činosti, pre ktorú aj tento bude používaný.
Johanka
10.09.05,15:53
Pri zaradení hm.majetku obstaraného pred začiatkom živnosti treba dať pozor na správne stanovenie vstupnej ceny pre účely odpisovania. Ak bolo niečo obstarané v roku 2004 a živnosť začala v roku 2005, je potrebné vypočítať rovnomerný odpis za rok 2004 a zostatková cena je vstupnou cenou pri zaradení do firemného majetku ( § 25 ods.1 písm. d ). Pri majetku nie je časové obmedzenie , môže byť akokoľvek "starý".
STRELEC
11.09.05,00:29
Podľa mojej mienky hmotný majetok zakúpený v onom "roku pred" nie je nevyhnutne vynaložený výdavok spojený so začatím činnosti. Tento by som zaradila do majetku a začala odpisovať v roku zahájenia činosti, pre ktorú aj tento bude používaný.Áno, takéto možnosti som chcel pripomenúť, navodiť, autorovi príspevku. Tieto témy ako sólo sú už podrobne rozobraté inde na porade.