Lilly34
04.12.09,10:20
Prosím Vás môžem dať zálohovú čiastku 1,25 % do sociálneho fondu za 11. a 12. mesiac z výdavkového účtu? Potrebujeme peniaze na darčekové poukážky. Ďakujem.
susann2
04.12.09,12:21
Prosím Vás môžem dať zálohovú čiastku 1,25 % do sociálneho fondu za 11. a 12. mesiac z výdavkového účtu? Potrebujeme peniaze na darčekové poukážky. Ďakujem.
Pozri čo je uvedené v zákone o soc. fonde:
(2) Fond sa tvorí najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu; za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd alebo platov a previesť finančné prostriedky na účet fondu do 31. decembra.

(3) Zúčtovanie prostriedkov fondu za kalendárny rok vykoná zamestnávateľ najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka. Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

Takže zálohovú platbu môžeš urobiť len za mesiac december, s tým že to zúčtuješ najneskôr do 31.1.2010. Nakoľko RO robia výplaty už v mesiaci decembri a zasielajú ich na depozit, dá sa to zúčtovanie stihnúť a urobiť potrebný prevod aj v tomto 2009.
Lilly34
04.12.09,12:31
Susann 2 ďakujem. už som to aj tak musela previesť. Naliehali aby sme mali tie poukážky. Takže teraz neviem.....:mee:
susann2
04.12.09,12:33
Susann 2 ďakujem. už som to aj tak musela previesť. Naliehali aby sme mali tie poukážky. Takže teraz neviem.....:mee:
To zúčtovanie, ale musíš urobiť, to vyplýva zo zákona.
editasara
08.12.09,17:02
Prosím Vás, ak nemáme kolektívnu zmluvu, riadime sa kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa. Ako škola s právnou subjektivitou tvoríme SF vo výške 1%. Je to tak správne? Čítala som kontrolné zistenia a tam bolo uvedené 1,25%. Po konzultáciách s odborníkmi sme došli k záveru 1%. Tak neviem na 100%, čo je vlastne správne.
susann2
09.12.09,10:41
Prosím Vás, ak nemáme kolektívnu zmluvu, riadime sa kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa. Ako škola s právnou subjektivitou tvoríme SF vo výške 1%. Je to tak správne? Čítala som kontrolné zistenia a tam bolo uvedené 1,25%. Po konzultáciách s odborníkmi sme došli k záveru 1%. Tak neviem na 100%, čo je vlastne správne.

2. Kolektívna zmluva je záväzná pre všetkých zamestnávateľov uvedených v § 1 ods. 1 zákona 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

7. Celkový prídel do sociálneho fondu je tvorený:
a) povinným prídelom vo výške 1 % a
b) ďalším prídelom najmenej vo výške 0,25 %
zo súhrnu funkčných platov zamestnancov, zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok.

Uvedené 2 odseky sú vyňaté z KZ vyššieho stupňa. Sú záväzné bez rozdielu toho či máte odbory, alebo nie. Taisto ako i všetky ustanovenia KZ. Čo sa týka prídelu, nie je uvedené, že druhú časť môže org. tvoriť, je napísané, že fond je tvorený, t.j. skladá sa z 2 častí, a mali by ho všetci , ktorých sa KZ týka, tvoriť vo výške 1,25 %.
editasara
09.12.09,21:13
No presne o tých 0,25% išlo aj mne. Ale postupným objasňovaním druhého odseku prišla naša školiteľka na to, že tých 0,25% sa môže vytvárať iba na úhradu cestovného, ktoré vyplýva zo zákona. Neviem, či viete presne, na čo myslím, ale asi áno. Neviem to presne citovať, ale odkazuje sa to na iný zákon, myslím na zákonník práce. Takže ak vytvoríme iba 1%, bude to zlé, ak 1,25%, nemáme istotu, či to tak môže byť. Mohol by sa k tomu vyjadriť nejaký odborník, aby sme to my školy urobili správne? Vopred ďakujem.
susann2
10.12.09,06:18
No presne o tých 0,25% išlo aj mne. Ale postupným objasňovaním druhého odseku prišla naša školiteľka na to, že tých 0,25% sa môže vytvárať iba na úhradu cestovného, ktoré vyplýva zo zákona. Neviem, či viete presne, na čo myslím, ale asi áno. Neviem to presne citovať, ale odkazuje sa to na iný zákon, myslím na zákonník práce. Takže ak vytvoríme iba 1%, bude to zlé, ak 1,25%, nemáme istotu, či to tak môže byť. Mohol by sa k tomu vyjadriť nejaký odborník, aby sme to my školy urobili správne? Vopred ďakujem.

Nie som odborník na sociálny fond, ale skúsim to vysvetliť inak.
Sociálny fond sa tvorí podľa §:
§ 3
Tvorba fondu
(1) Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
b) ďalšieho prídelu vo výške
1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 5, najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.

Tvorba fondu sa skladá z 2 častí. Pre tvorbu fondu druhej časti sú 2 možnosti.
1. Podľa dohodnutej KZ vyššieho stupňa, čo je náš prípad, ďaľší prídel je vo výške 0,25 %.
2. Je možnosť tvoriť fond len do výšky poskytnutia príspevku na dopravu maximálne do výšky 0,5 %.

Podľa mňa je v zákone jasne napísané buď tak, alebo tak. Za nás je rozhodnuté v KZ vyššieho stupňa, nemáme nad čím špekulovať.
editasara
10.12.09,07:13
Ďakujem susann2, ja len súhlasím, pre zamestnancov je to výhodnejšie, takže 0,25% dotvoríme dodatočne. A ešte jedna otázka. Má zmysel list z obecného úradu, v ktorom je napísané, že SF sa tvorí vo výške 1%, keď pre nás platí KZ vyššieho stupňa? Alebo máme upozorniť obecný úrad, že tá tvorba je nesprávna?
susann2
10.12.09,07:31
Ďakujem susann2, ja len súhlasím, pre zamestnancov je to výhodnejšie, takže 0,25% dotvoríme dodatočne. A ešte jedna otázka. Má zmysel list z obecného úradu, v ktorom je napísané, že SF sa tvorí vo výške 1%, keď pre nás platí KZ vyššieho stupňa? Alebo máme upozorniť obecný úrad, že tá tvorba je nesprávna?
Obec nie je v tomto prípade oprávnená rozhodovať o tvorbe sociálneho fondu. KZ vyššieho stupňa platí aj pre nich.
editasara
10.12.09,09:46
Rozmýšľam, že k tomu 1% mohli prísť tak, že povinný prídel je 0,85%+0,25%? Alebo môžem s kľudným svedomím dotvoriť tých 0,25%?
susann2
10.12.09,10:51
Rozmýšľam, že k tomu 1% mohli prísť tak, že povinný prídel je 0,85%+0,25%? Alebo môžem s kľudným svedomím dotvoriť tých 0,25%?
S kľudným svedomím, to môžeš dotvoriť, pretože nikde to nie je podmienené, že tvorba SF vo výške 1,25 % je len pre tých, ktorý majú odbory, práve naopak, je napísané že KZ, platí pre všetkých, v ktorom § je to uvedené, som uviedla v predchádzajúcich príspevkoch.
editasara
10.12.09,14:10
Ďakujem za odpoveď, uvažovali sme nad tým, že na vianočné posedenie by sme pozvali aj dôchodcov. Problém je však so zdanením. Neviete poradiť, ako sa to dá vyriešiť? Resp. ak by sme si prenajali iba miestnosť na vianočné posedenie, to sa zdaňovať nemusí, však? Občerstvenie by sme si zabezpečili z vlastných prostriedkov.
blazonko
11.12.09,11:52
Moja otázka je trošku mimo témy, ale súvisí so sociálnym fondom.
Môže zamestnávateľ poskytnúť nepeňažný príspevok zo SF aj zamestnancovi na materskej alebo rodičovskej? Podľa mňa áno.
Sabadka
11.12.09,11:58
Moja otázka je trošku mimo témy, ale súvisí so sociálnym fondom.
Môže zamestnávateľ poskytnúť nepeňažný príspevok zo SF aj zamestnancovi na materskej alebo rodičovskej? Podľa mňa áno.

Podľa toho ako to máš určené vo svojich zásadách na čerpanie sociálneho fondu.
blazonko
11.12.09,12:03
Nič také u nás neexistuje, ale tuším že túto možnosť ponúka kolektívna zmluva.Išlo mi len o to, aby som sa vo svojom názore uistila. Kolegyňa ma totiž presviedča, že jej 1. nemá z čoho zraziť a za 2. oni sociálny fond netvoria. Ani trošku sa mi to nezdalo, keďže podľa zákona majú na čerpanie zo sociálneho fondu nárok všetci zamestnanci v rovnakej výške bez ohľadu na to, koľko doň prispievajú.
Sabadka
11.12.09,12:09
Nič také u nás neexistuje, ale tuším že túto možnosť ponúka kolektívna zmluva.Išlo mi len o to, aby som sa vo svojom názore uistila. Kolegyňa ma totiž presviedča, že jej 1. nemá z čoho zraziť a za 2. oni sociálny fond netvoria. Ani trošku sa mi to nezdalo, keďže podľa zákona majú na čerpanie zo sociálneho fondu nárok všetci zamestnanci v rovnakej výške bez ohľadu na to, koľko doň prispievajú.

Na viacerých školách je to tak, že tie čo v priebehu roka netvoria fond, (ženy na MD a RD) nemávajú plnenie z neho. Keď som sa v začiatkoch pýtala, že oni prečo nemajú dostala som tú istú odpoveď ako tebe povedala kolegyňa, či to bolo niekedy dané príkazom zhora alebo aký bol dôvod som už potom ďalej neriešila. Už len dodatok, nepleť si kolektívnu zmluvu - teda odbory zo Sociálnym fondom.
blazonko
11.12.09,12:22
ja si to nepletiem...viem čo je čo....Len sa mi zdá, že je v nej veta: Zamestnávateľ môže poskytnúť príspevok zo sociálneho fondu aj zamestnancom na MD, RD, dôchodcom - ale neviem presne, lebo ju nemám po ruke.
Sabadka
11.12.09,12:33
ja si to nepletiem...viem čo je čo....Len sa mi zdá, že je v nej veta: Zamestnávateľ môže poskytnúť príspevok zo sociálneho fondu aj zamestnancom na MD, RD, dôchodcom - ale neviem presne, lebo ju nemám po ruke.

Len keď poskytneš nepeňažné plnenie alebo hoci aj peňažné musíš to aj zdaniť a daň odviesť.:confused:
blazonko
15.12.09,05:54
To mi je jasné.....no čo sa týka toho zdanenia...môže sa jej uplatniť aj nezdaniteľná časť? Program ju tuším spravil.
Zuzy
22.01.10,05:31
Dorbý deň prajem, prosím Vás, soc. fond sa tvorí aj za dohodárov? Za odpovede ďakujem
susann2
22.01.10,05:35
Dorbý deň prajem, prosím Vás, soc. fond sa tvorí aj za dohodárov? Za odpovede ďakujem
Nie.
Sojka 007
22.01.10,06:07
Prosím Vás môžem dať zálohovú čiastku 1,25 % do sociálneho fondu za 11. a 12. mesiac z výdavkového účtu? Potrebujeme peniaze na darčekové poukážky. Ďakujem.
Ak vám prídel nestačí zmeňťe ho na 1,50%( viac nie), alebo zrušte niektoré výhody, ktoré máte.