Mariana J.
04.12.09,12:35
Naša s.r.očka kúpila dodávku, ktorú potrebovala na určitú zákazku, ale táto zákazka padla a dodávka sa nepoužíva, preto sme sa ju rozhodli neprihlásiť tento rok na daňový úrad (pýtali sme sa a povedali nám, že je to možné, ale máme uviesť dôvod. Ten je.), aby sa zbytočne neplatila cestná daň. Čiže ju prihlásime až od januára, alebo februára 2010.Ja by som však prosila o radu, či toto auto obstarané 17.10.2009 (042/211) zaradíme do užívania až keď sa prihlási na daňový úrad a či ho vtedy začneme aj odpisovať. Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
04.12.09,11:39
Naša s.r.očka kúpila dodávku, ktorú potrebovala na určitú zákazku, ale táto zákazka padla a dodávka sa nepoužíva, preto sme sa ju rozhodli neprihlásiť tento rok na daňový úrad (pýtali sme sa a povedali nám, že je to možné, ale máme uviesť dôvod. Ten je.), aby sa zbytočne neplatila cestná daň. Čiže ju prihlásime až od januára, alebo februára 2010.Ja by som však prosila o radu, či toto auto obstarané 17.10.2009 (042/211) zaradíme do užívania až keď sa prihlási na daňový úrad a či ho vtedy začneme aj odpisovať. Ďakujem za radu.


§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Nie je používaný na zabezpečenie zdaň.príjmov, tak sa neodpisuje.
Mariana J.
04.12.09,13:10
Takže mám to nechať na 042/211 a viac s tým nič nerobiť až pokiaľ ho prihlásime na DÚ?

Ďakujem Zoltánovi za rýchlu pomoc!
Zoltán Kovács
04.12.09,13:20
Takže mám to nechať na 042/211 a viac s tým nič nerobiť až pokiaľ ho prihlásime na DÚ?

Ďakujem Zoltánovi za rýchlu pomoc!

Ak vozidlo mám, a žiadne iné náklady s obstarávaní už nebudem mať, tak by som nenechal na 042, ale preradil na 022. Účtovné odpisy sa majú účtovať, ale daňové nie.
BUBA2
27.12.09,16:07
Prosím vás, neviete mi poradiť, či daňovo odpisovať DHM pri vstupe s.r.o. do lividácie v priebehu roka - napr. 21.10.2009, doteraz som zistila 2 možnosti: 1. daňovo neodpisovať, 2. ak odpisovať, tak celú ročnú čiastku ako k 31.12.2009.
mudroš
10.01.10,16:34
Zdaňovacie (aj účtovné ) obdobie je od 1.1. do dňa predchádzajúceho vstupu do likvidácie (ak máte kalendárny rok). Daňovo máte nárok na odpisy. Môžete ale prerušiť odpisovanie.
Účtovné odpisy sú mesačné a účtovne sa musí odpisovať.
Navyše je pred likvidáciou potrebné zvážiť tvorbu opravných položiek k dlhodobému majetku.
marjankaj
10.01.10,16:50
Prosím vás, neviete mi poradiť, či daňovo odpisovať DHM pri vstupe s.r.o. do lividácie v priebehu roka - napr. 21.10.2009, doteraz som zistila 2 možnosti: 1. daňovo neodpisovať, 2. ak odpisovať, tak celú ročnú čiastku ako k 31.12.2009.

Pozri §22 zákona o dani z príjmov.
(13) Daňovník, ktorý sa zrušuje bez likvidácie, 112) uplatní z vypočítaného ročného odpisu alikvotnú časť pripadajúcu na celé mesiace, počas ktorých daňovník majetok účtoval.1) Zvyšnú časť ročného odpisu prepočítaného na kalendárne mesiace uplatní právny nástupca zaniknutého daňovníka; zvyšná časť ročného odpisu sa uplatňuje už v mesiaci, v ktorom bol majetok zaevidovaný v majetku právneho nástupcu. Rovnako sa postupuje aj pri prevode správy majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku.

(14) U daňovníka, u ktorého zdaňovacie obdobie je kratšie ako kalendárny rok z dôvodu úmrtia, sa uplatní z vypočítaného ročného odpisu alikvotná časť pripadajúca na celé mesiace, počas ktorých daňovník majetok účtoval ako obchodný majetok.1) Zvyšnú časť ročného odpisu prepočítaného na kalendárne mesiace uplatní daňovník pokračujúci v činnosti po zomretom daňovníkovi, pričom zvyšná časť odpisu sa uplatní už v mesiaci, v ktorom bol majetok zaevidovaný v majetku daňovníka pokračujúceho v činnosti po zomretom daňovníkovi.
JM1968
17.03.10,08:54
Dobrý, prosím ak sa na lízingové os.auto kupovali počas roka veci, ktoré evidujem na 042, môžem ich dať do nákladov r.2009, alebo ich tam evidovať kým neskončí lízing a potom odpisovať? Niektoré veci boli a niektoré neboli príslušentvom OA podľa zák.o DPH, ďakujem
Zoltán Kovács
17.03.10,08:56
Dobrý, prosím ak sa na lízingové os.auto kupovali počas roka veci, ktoré evidujem na 042, môžem ich dať do nákladov r.2009, alebo ich tam evidovať kým neskončí lízing a potom odpisovať? Niektoré veci boli a niektoré neboli príslušentvom OA, ďakujem

Veci, ktoré sa majú odpisovať, teda nemôžu ísť jednorázovo do nákladov treba odpisovať v tej odpisovej skupine, v ktorej by sa MV odpisovalo, keby nebol na leasing. Teda v 1.odpisovej skupine. Na tie veci treba urobiť samostatné inv.karty DHM.
JM1968
17.03.10,09:05
Veci, ktoré sa majú odpisovať, teda nemôžu ísť jednorázovo do nákladov treba odpisovať v tej odpisovej skupine, v ktorej by sa MV odpisovalo, keby nebol na leasing. Teda v 1.odpisovej skupine. Na tie veci treba urobiť samostatné inv.karty DHM.
Ďakujem pekne, prosím, platí to aj vtedy, ak by sa ináč účtovali do nákladov, lebo sú do 1700€? Je rozdiel či sa jedná o lízingový majetok alebo "obyčajný" ? A nie je mi jasné ani to, že kedy vlastne sa stane líz.majetok obchodným majetkom, hneď pri zaradení ?Ešte raz vďaka za trpezlivosť.