tamci
04.12.09,12:35
Chcela by som sa opýtať, či príjmy z dohôd môžem zarátať do tých príjmov, z ktorých určujem, či zamestnanec splnil podmienku na nárok na zam. prémiu? Čo sa týka dohôd, tak tam nemôžem zarátať iba ten mesiac, kedy mal len dohodu ale príjem z tohto mesiaca zarátam. Uvažujem správne?
Katija
04.12.09,12:11
Áno, správne
tamci
04.12.09,14:48
Ďakujem.
Stiahla som si už aj nové tlačivá zo stránky DR SR pre RZD 2009. Len nerozumiem ešte tomu, že ak sa postupuje pri vykonaní RZD tak, že si zamestnanec uplatní nárok na zam. prémiu, má sa vypočítaná daň rovnať nule a postup podľa § 11 sa nepoužije (to je uvedené v § 32a ods. 8).
Čiže ak budem mať na ročnom zúčtovaní vyplnené riadky 07, 08 a 09 (riadky pre zam. prémiu), tak nezdaniteľné čiastky uplatniť nemôžem (t.j. riadky 04 budú nulové) a do riadku 06 - daň uvediem napevno nulu??? Alebo som to zle pochopila??:confused:
Jozef Mihál
04.12.09,16:45
Chcela by som sa opýtať, či príjmy z dohôd môžem zarátať do tých príjmov, z ktorých určujem, či zamestnanec splnil podmienku na nárok na zam. prémiu? Čo sa týka dohôd, tak tam nemôžem zarátať iba ten mesiac, kedy mal len dohodu ale príjem z tohto mesiaca zarátam. Uvažujem správne?
Pri posudzovaní, či mal zamestnanec príjmy zo závislej činnosti aspoň počas 6 kal. mesiacov a teda či vôbec má nárok na ZP, neberiete do úvahy také kal. mesiace, kedy mal príjem len na dohodu.

Pri výpočte samotnej ZP a prepočte podľa počtu mesiacov, však do úvahy beriete aj mesiace, kedy mal príjem len na dohodu.
tamci
05.12.09,10:10
Aha, takže, ak mal od 1.1.2009 uzatvorenú dohodu, avšak v mesiaci január a február na ňu nezarobil nič, v marci a apríli zarobil na dohodu nejaký príjem a od mája mal navyše ešte aj HPP, na ktorý tiež v každom mesiaci mal zdaniteľný príjem, tak pri posudzovaní, či zamestnanec má nárok na ZP sledujem 8 mesiacov (t.j. od mája - decembra - má nárok - je to viac ako 6) ale pri výpočte pomernej časti zamestnaneckej prémie vypočítam zam. prémiu nie za celý rok a tiež nie len za 8 mesiacov, ale za 10 mesiacov (od marca - decembra). Chápem to už správne?
brikina
16.12.09,16:21
....ale pri výpočte pomernej časti zamestnaneckej prémie vypočítam zam. prémiu nie za celý rok a tiež nie len za 8 mesiacov, ale za 10 mesiacov (od marca - decembra). Chápem to už správne?[/QUOTE]

tu hovorime len o počte mesiacov ano? nehovorime o tom, že ten prijem z dohody by sa mal zaratat do zakladu dane danovnika. Ak to chápem - pri výpočte budem počítať s 10 mesiacmi, ale ZD danovnika bude len z HPP. Ano?
brikina
16.12.09,16:24
A mám ešte jednu otázku:

ak zameśtnanec nastupil do zamestnania 15.1.2009 a skoncil PP 25.7.2009 (potom uz bol len na UP SR) Splnil podmienku, alebo nie? Chcem vediet, ako posudzovat tie mesiace ak PP netrval cely mesiac, ale len pomernu cast mesiaca.
brikina
18.12.09,12:30
posuvam
Barbara
18.12.09,12:48
no ja si myslím, že natom nezáleží, či časť mesiaca, alebo za celý mesiac, lebo ak to dobre chápem, v zákone sa spomína za kalendárne mesiace , aby ten príjem dosiahol 6násobok min. mzdy kuk:

Nárok na zamestnaneckú prémiu za príslušné zdaňovacie obdobie daňovníkovi


•vzniká, ak

1.dosiahol zdaniteľné príjmy z vybraných prípadov závislej činnosti (ide o príjmy z pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu a príjmy z prostriedkov sociálneho fondu), vykonávanej len na území SR (ďalej len „posudzované príjmy“), v úhrnnej výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy,
2.poberal posudzované príjmy aspoň 6 kalendárnych mesiacov,
3.neuplatnil postup, pri ktorom si odpočíta daňové preddavky (pri dani vyberanej zrážkou); toto sa netýka vybraných príjmov zo závislej činnosti, ktorých úhrnná výška od jedného zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165,97 € a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.
4.nepoberal niektoré ďalšie vybrané príjmy (napr. dividendy, podiel člena pozemkového spoločenstva, príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb, odmeny obvinených a odsúdených, príjem ako sumy vo výške 1 % zo vstupnej ceny motorového vozidla, zamestnanecká opcia, cena alebo výhra prijatá zamestnancom, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva)

5.nepoberal iné zdaniteľné príjmy (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy) okrem príjmov uvedených v 3. bode,
6.nie je na začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia poberateľom určeného dôchodku alebo dôchodok nebol tomuto daňovníkovi priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia a
7.suma zamestnaneckej prémie vychádza pri výpočte (pozri ďalej) ako kladné číslo,
•nevzniká, ak sú splnené všetky hore uvedené podmienky, ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok.
Praktická rada: Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy za kalendárny mesiac len na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, tento mesiac sa do obdobia uvedeného v 2. bode nezapočíta.

Ak zamestnanec za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane a základom dane vypočítaným stanoveným spôsobom zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy. Ak zamestnanec za zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy najmenej vo výške minimálnej mzdy, zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane a základom dane vypočítaným stanoveným spôsobom z posudzovaných príjmov tohto zamestnanca. Vypočítaná suma zamestnaneckej prémie sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
Zamestnancovi, ktorý poberal posudzované príjmy v zdaňovacom období 12 kalendárnych mesiacov a sú splnené všetky uvedené podmienky, vzniká nárok na zamestnaneckú prémiu v plnej výške. Zamestnancovi, ktorý poberal posudzované príjmy v zdaňovacom období menej ako 12 kalendárnych mesiacov a sú splnené všetky uvedené podmienky, vzniká nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie za kalendárne mesiace, za ktoré poberal tieto príjmy. Vypočítaná pomerná časť zamestnaneckej prémie sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
Zamestnancovi, ktorému vznikol za príslušné zdaňovacie obdobie nárok na zamestnaneckú prémiu a ktorému zamestnávateľ, vykoná ročné zúčtovanie, zamestnaneckú prémiu prizná a vyplatí na jeho žiadosť tento zamestnávateľ.

Zamestnancovi, ktorému vznikol za príslušné zdaňovacie obdobie nárok na zamestnaneckú prémiu a podá daňové priznanie, zamestnaneckú prémiu vyplatí na jeho žiadosť správca dane, ktorý pri vyplatení zamestnaneckej prémie postupuje ako pri vrátení daňového preplatku.
Jozef Mihál
18.12.09,15:50
A mám ešte jednu otázku:

ak zameśtnanec nastupil do zamestnania 15.1.2009 a skoncil PP 25.7.2009 (potom uz bol len na UP SR) Splnil podmienku, alebo nie? Chcem vediet, ako posudzovat tie mesiace ak PP netrval cely mesiac, ale len pomernu cast mesiaca.
Ak mal zdaniteľný príjem z PP počas celého uvedeného obdobia, tak ide o 7 mesiacov - túto podmienku na priznanie zam. prémie splnil. Ak splní ďalších 17 podmienok, nárok mu vznikne.
Zuzy
22.12.09,12:42
Prosím Vás tie zamestnanecké prémie vypočíta automaticky mzdový program, alebo budeme musieť to vypočítať manuálne, alebo ako to vôbec bude fungovať?
Jozef Mihál
22.12.09,18:33
Dobrý mzdový program by to mal vypočítať automaticky, samozrejme bude potrebné pri ročnom zúčtovaní dane pozadávať niekoľko doteraz nepotrebných údajov z prípadných potvrdení o príjme od iných zamestnávateľov.
Katija
04.01.10,12:57
Dnes boli na stránke DR SR zverejnené tieto materiály k uplatńovaniu zamestnaneckej prémie.
IvetaH
04.01.10,17:05
Dobrý večer, pochopila som to tak, ak zamestnanec má pracovnú zmluvu, uplatnil si odpočet, odpracoval 3 mesiace, potom materská a potom rodičovská. Príjem z tejto zmluvy mal 6 mesiacov celkom 1980€, tak má nárok na prémiu.
Prosím vás dobre som to pochopila?
Rozalka
04.01.10,20:46
V zadaní píšeš, že odpracoval 3 mesiace, príjem mal 6 mesiacov.
Tak vlastne ako?
IvetaH
05.01.10,18:26
Rozalka, takto to je - január, február a do 10. marca robila. Potom materská do pol novembra a potom RD. V októbri, novembri a decembri mala odmenu.
Barbara
12.01.10,12:49
Rozalka, takto to je - január, február a do 10. marca robila. Potom materská do pol novembra a potom RD. V októbri, novembri a decembri mala odmenu.


bude mať nárok na ZP, ale bude sa jej to krátiť, lebo mala príjem menej ako celých 12 mesiacov.

tuším,..... ale ak som zle odpovedala, prosím opravte ma
keri
18.01.10,11:46
Ako je to so zamestnankynou, ktora od 25.9.2009 opatovne nastupila po rodicovskej dovolenke do prace. Pri uplatnovani zam. premiach sa zaratavaju aj mesiace rod. dovolenky? Ako tak rozmyslam, tak asi nie, lebo rod. prispevok nie je zdan. prijmom... Cize zamestnankyna nema narok na ZP. Moze to tak byt?
keri
21.01.10,11:39
Nevie mi nikto poradit?
Tamila
21.01.10,11:51
Aby mala nárok na ZP, musí mať odpracované aspoň 6 mesiacov, rodičvská sa do toho času nepočíta. Tuto si o tom prečítaj viac:
http://www.porada.sk/t117775-zamestnanecka-premia.html
IvetaH
21.01.10,18:40
Ďakujem všetkým za rady a ešte raz mi prosím povedzte áno alebo nie.
Mám 5 zamestnancov zamestnaných celý rok s príjmami len zo závislej činnosti.
Všetci, ktorí majú základ dane nižší ako 4025,70€ majú nárok na zamestnaneckú prémiu.
Ďakujem
Tamila
21.01.10,19:04
Ďakujem všetkým za rady a ešte raz mi prosím povedzte áno alebo nie.
Mám 5 zamestnancov zamestnaných celý rok s príjmami len zo závislej činnosti.
Všetci, ktorí majú základ dane nižší ako 4025,70€ majú nárok na zamestnaneckú prémiu.
Ďakujem

Áno, majú nárok ak je ich základ dane nižší ako 4025,70 €.
hotová
25.01.10,14:02
V informáciach z daňového úradu Slovenskej republiky sa uvádza,že úhrnná výška posuddzovaných prímov sa vyčísloje za rok 2009 za príjmy vyplatené v období od 1.1.2009 do 31.1.2010.To je asi tlačová chyba ,lebo nikde viac som sa o tom nedočítala.
Andyke
25.01.10,14:36
§4
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie

Nie je to preklep.
T.j. príjmy za príslušné zdaňov.obdobie sú zúčtované v kalend.roku (napr. v r.2009), ale vyplatené najneskôr do 31.1.2010 - tieto príjmy sa považujú za príjmy r. 2009.
hotová
25.01.10,14:47
V informáciach z daňového úradu Slovenskej republiky sa uvádza,že úhrnná výška posuddzovaných prímov sa vyčísluje za rok 2009 za príjmy vyplatené v období od 1.1.2009 do 31.1.2010.To je asi tlačová chyba ,lebo nikde viac som sa o tom nedočítala.
Andyke
25.01.10,15:32
Čítala si moju odpoveď v prísp. č.24, keď znovu zadávaš tú istú otázku ?

Príjmy zo závislej činnosti vyplatené daňovníkovi do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie