Lilly34
04.12.09,12:11
Sme ZS. kúpili sme lyžiarské výstroje pre učiteľov TV. Kde to mám účtovať prípadne evidovať? Patria tam lyže, palice, lyžiarky na jedného cca 250 eur eur.
susann2
04.12.09,12:47
Sme ZS. kúpili sme lyžiarské výstroje pre učiteľov TV. Kde to mám účtovať prípadne evidovať? Patria tam lyže, palice, lyžiarky na jedného cca 250 eur eur.
Zaúčtovala by som to na 633006, patrí tam aj športový a telovýchovný materiál. Evidovať to treba ako hociktorý iný drobný hmotný majetok , podľa vnútornej smernice.
Lilly34
04.12.09,16:52
Susann2 ty si moja spasiteľka. Ďakujem za rady. Prosím ťa ako myslíš, že evidovať ako hocijaký iný DHM. Môžem to dať na 771/799 ? Nemôžu byť tie lyže ako ZUP?
Lilly34
04.12.09,17:05
Nie ZUP-ka to asi nebude, lebo je to pre učiteľov. Prosím ťa Susann2, neobjasníš mi, kedy musíme robiť nejaké výberové konanie na materiál a služby. Aj keď kupujeme materiál konkrétne tento , fa bola na 1700 eur, treba prikladať nejaké ponuky a robiť prieskum trhu? Nerozumiem tomu. Ďakujem.
susann2
04.12.09,17:08
Susann2 ty si moja spasiteľka. Ďakujem za rady. Prosím ťa ako myslíš, že evidovať ako hocijaký iný DHM. Môžem to dať na 771/799 ? Nemôžu byť tie lyže ako ZUP?
Neviem čo myslíš tým ZUP. My máme takéto potreby zaevidované v kabinete TV ako drobný hmotný majetok Tie lyže sú drahé a u nás sa aj dosť požičiavajú, to keby niektorí zistili, že sa neevidujú, už ich dávno nemáme. Účtujem to podsúvahových účtoch ako uvádzaš.
susann2
04.12.09,17:33
Nie ZUP-ka to asi nebude, lebo je to pre učiteľov. Prosím ťa Susann2, neobjasníš mi, kedy musíme robiť nejaké výberové konanie na materiál a služby. Aj keď kupujeme materiál konkrétne tento , fa bola na 1700 eur, treba prikladať nejaké ponuky a robiť prieskum trhu? Nerozumiem tomu. Ďakujem.
Aj na verejné obstarávanie potrebujete vnútornú smernicu. V tej si vy určíte od akej sumy budete robiť prieskum trhu, maximálna suma je stanovná v zákone. Od tejto sumy sú už len iné formy verejného obstarávania, ktoré môže robiť len spôsobilá osoba na tento účel. Bohužial ten zákon nemám poruke, ani našu smernicu, takže ti ani nedokážem momentálne poskytnúť viac informácii.
Sabadka
04.12.09,17:48
Pre Lilly 34

Musíš mať vypracovanú internú smernicu pre použitie zákazky s nízkou hodnotou pri verejnom obstarávaní v zmysle zákona 25/2006. toto je jediný druh verejného obstarávania, ktoré môžeš vykonávať pomocou prieskumu trhu alebo priamym zadaním, a môžeš to vykonávať ty, ostatné druhy verejného obstarávania (VO) už musí vykonávať odborne spôsobilá osoba na výkon VO. V citovanom zákone nájdeš sumy, ktorým sú ohraničené jednotlivé druhy VO.
Finančné limity pre zákazku s nízkou cenou:
a) predpokladaná cena je rovnaká alebo nižšia ako 1.000 000,– Sk ak ide o zákazku na dodanie tovaru alebo o zákazku na poskytnutie služby zadávanú verejným obstarávateľom
b) predpokladaná cena je rovnaká alebo nižšia ako 4.000.000,– Sk ak ide o zákazku na uskutočnenie stavebných prác zadávanú verejným obstarávateľom.
(doma mám len starú IS, preto sú sumy uvádzané ešte v Sk
Nad tieto finančné limity už vykonáva VO osoba odborne spôsobilá na verejné obstarávanie.
V internej smernici si určíš rozpätie v rámci vyššie uvedených limitov, do ktorého nevykonávaš prieskum trhu a od akej sumy už áno.

Prikladám ti vzor internej smernice pre použitie zákazky z nízkou hodnotou pri verejnom obstarávaní.
Sú tam ešte uvedené Sk, novšiu doma nemám, treba pozrieť v novelizácii zákona o verejnom obstarávaní sumy a samozrejme si ju prispôsob na vlastné pomery. Dúfam, že pomôže. Pri prechodne na € som novú nerobila, dávala som len dodatky k interným smerniciam, kde som už uviedla limtiy v €.
Lilly34
04.12.09,18:39
Dievčatá ďakujem. Limit pri ktorom sa nevykonáva prieskum trhu je určený na rok, alebo na jedno obstaranie? Takže keď mám faktúru podľa tejto smernice napr. na lyžiarskú výstroj, kde je celková fakt.suma 1700 eur, 51000Sk nemusím robiť prieskum trhu? Nemusím nič dokladať?
Sabadka
04.12.09,19:11
Dievčatá ďakujem. Limit pri ktorom sa nevykonáva prieskum trhu je určený na rok, alebo na jedno obstaranie? Takže keď mám faktúru podľa tejto smernice napr. na lyžiarskú výstroj, kde je celková fakt.suma 1700 eur, 51000Sk nemusím robiť prieskum trhu? Nemusím nič dokladať?

Limit je daný na 1 druh tovaru, na jeden kalendárny rok alebo na čas platnosti zmluvy. Nebudem ti uvádzať ako príklad tú lyžiarsku výstroj, pretože ja som do lyžovania antitalent a o lyžiarskej výstroji viem len toľko, že s používa na zasnežených svahoch a že sa v nej asi neskutočne blbo pláva:D, ale dám ti iný príklad. Napríklad chceš obstarať pre školu čistiaci prostriedok jar, v smernici máš napísané, že do 500.000,-- Sk nerobíš prieskum trhu, no tak nakoľko jar stojí 30,--Sk 1 ks tak ten prieskum nerobíš. Avšak musíš ustriehnuť, aby si za ten 1 rok ani náhodou neprekročila tú sumu 500.000,--Sk. Teda ak budeš kupovať čistiace prostriedky na faktúru tak nebudeš posudzovať faktúru ako celok ale každý jeden druh tovaru z tej faktúry zvlášť. Myslím že je to aj pri tej lyžiarskej výstroji tak, že máš zvlášť lyže, lyžiarske topánky, atď. Každý druh má zvlášť cenu a celková faktúra ti hodila 1700,--€.
Ale keby si aj mala na faktúre uvedené že lyžiarska výstroj 5 ks po 340,--€ = 1700,--€(51.000,--Sk), tak ten prieskum robiť nemusíš, pretože v smernici máš napísané napríklad že prieskum trhu nevykonávaš do sumy 17.000,--€ a jedna lyžiarska výstroj stojí len 340,--€.

Dúfam že som to napísala zrozumiteľne. :)
Lilly34
05.12.09,17:32
Áno Sabadka vyčerpávajúca odpoveď konečne som to pochopila!!! Ďakujem.
susann2
07.12.09,05:34
Priložím tu ešte smernicu na verejné obstarávanie v €, ktorá bola vypracovaná pre obce. Aj sumy na zákazky s nízkymi hodnotami sú len ako vzor, treba si ich upraviť na svoje podmienky.