monim
04.12.09,12:25
Ahojte poraďáci,
vopred sa ospravedlňujem, ak som nesprávne zadala tému, no snáď som sa trafila.
Potrebovala by som poradiť, ako mám postupovať pri dovoze tovaru z Číny z hľadiska účtovania a prepočtu kurzov:

1. Dňa 19.6.2009 nám čínsky dodávateľ vystavil faktúru na 11.499,80 USD za tovar. Túto faktúru sme prepočítali kurzom NBS platným v čase prijatia (dodania) tovaru na sklad. Hodnota tovaru je 8.041,82 EUR. 131/321
2. Táto faktúra bola uhradená zálohovo z bankového účtu vo výške 8.231,82 EUR (t.j. 11.499,80 USD, na prepočet bol použitý kurz banky).
Účtovanie:zaplatená záloha: 314/221
zohľadnenie zálohy na faktúre: 8.231,82 EUR 321/314
3. Kurzový rozdiel po zohľadnení zaplatenej zálohy 190 EUR 563/321
4. Prišla nám faktúra od prepravcu na 2660 EUR za prepravu tovaru. 131/321
5. Tovar sme prijali na sklad dňa 4.8.2009 a k tomuto dátumu sme aj prepočítali hodnotu tovaru kurzom NBS, aby nám sedela suma na faktúre a príjemke. Vypočítaná hodnota tovaru je 8.041,82 EUR + cena za prepravu 2660 EUR. 132/131
6. Tovar bol preclený na Slovensku dňa 9.8.2009:
clo: 259,97 EUR 131/379
DPH: 2094,48 EUR 343/379
Clo vo výške 259,97 EUR sme pripočítali do ceny príjemky na sklad, t.j. celková výška príjemky (účet 132) je 10.961,79 EUR.
A tu nastáva problém, s ktorým si neviem poradiť. Colnica použila na prepočet kurz platný dňa 9.8.2009, čiže jej vyšiel iný základ dane, ako mám ja v účtovníctve. Ja mám ZD 8.041,82 EUR, colnica použila ZD 8.103,59 EUR. Čo mám teraz urobiť? Mám zvýšiť cenu obstarania tovaru o ten rozdiel vo výške 61,77 EUR, aby mi sedeli daňové skupiny pri kontrole DPH?

Budem vďačná akejkoľvek rade, za ktorú vám vopred ďakujem.
monim
04.12.09,13:32
Poradíte mi prosím niekto?....
a_je_to
05.12.09,10:09
Ahojte poraďáci,
vopred sa ospravedlňujem, ak som nesprávne zadala tému, no snáď som sa trafila.
Potrebovala by som poradiť, ako mám postupovať pri dovoze tovaru z Číny z hľadiska účtovania a prepočtu kurzov:

1. Dňa 19.6.2009 nám čínsky dodávateľ vystavil faktúru na 11.499,80 USD za tovar. Túto faktúru sme prepočítali kurzom NBS platným v čase prijatia (dodania) tovaru na sklad. Hodnota tovaru je 8.041,82 EUR. 131/321
2. Táto faktúra bola uhradená zálohovo z bankového účtu vo výške 8.231,82 EUR (t.j. 11.499,80 USD, na prepočet bol použitý kurz banky).
Účtovanie:zaplatená záloha: 314/221
zohľadnenie zálohy na faktúre: 8.231,82 EUR 321/314
3. Kurzový rozdiel po zohľadnení zaplatenej zálohy 190 EUR 563/321
4. Prišla nám faktúra od prepravcu na 2660 EUR za prepravu tovaru. 131/321
5. Tovar sme prijali na sklad dňa 4.8.2009 a k tomuto dátumu sme aj prepočítali hodnotu tovaru kurzom NBS, aby nám sedela suma na faktúre a príjemke. Vypočítaná hodnota tovaru je 8.041,82 EUR + cena za prepravu 2660 EUR. 132/131
6. Tovar bol preclený na Slovensku dňa 9.8.2009:
clo: 259,97 EUR 131/379
DPH: 2094,48 EUR 343/379
Clo vo výške 259,97 EUR sme pripočítali do ceny príjemky na sklad, t.j. celková výška príjemky (účet 132) je 10.961,79 EUR.
A tu nastáva problém, s ktorým si neviem poradiť. Colnica použila na prepočet kurz platný dňa 9.8.2009, čiže jej vyšiel iný základ dane, ako mám ja v účtovníctve. Ja mám ZD 8.041,82 EUR, colnica použila ZD 8.103,59 EUR. Čo mám teraz urobiť? Mám zvýšiť cenu obstarania tovaru o ten rozdiel vo výške 61,77 EUR, aby mi sedeli daňové skupiny pri kontrole DPH?

Budem vďačná akejkoľvek rade, za ktorú vám vopred ďakujem.
Problém sa netýka obstarávacích nákladov, tie máš predsa zaúčtované v poriadku....ale uvedenia zodpovedajúceho základu dane do evidencie DPH. Jasné....že by mal zodpovedať colnému dokladu, hlavne ak ho vyžaduje kontrolná väzba softvéru. Ale v priznaní sa aj tak neuvádza, má to viac formálny poriadkový, než "stíhateľný" význam. Ak by si zvýšila obstarávaciu cenu o 61,77 Eur, tak ich nemáš proti čomu zaúčtovať a s čím vyrovnať. Musela by si prerobiť dodávateľskú faktúru na colný kurz, alebo zvýšiť 131 a znížiť 563, čo by tiež nebolo ok. V svojom programe /SAP BO/ základ DPH z dovozu ani neuvádzam, ale program si ho pre svoj vnútorný poriadok k uvedenej DPH a sadzbe sám presne dopočíta. Colníci nepoužívajú referenčný kurz, ani dátum vystavenia faktúry, ale colný dátum a colný kurz, vyhlásený /tuším/ v prvú stredu v mesiaci a je platný celý mesiac. Druhá zložka rozdielu niekedy býva aj v colníckom ocenení dopravy tovaru pre základ dane, ak nebola predložená k colnému konaniu reálna faktúra za dopravu.....ale to asi nebude tento prípad, iba pre úplnosť možných odlišností.
monim
07.12.09,06:33
Ďakujem ti za odpoveď. Ak to teda správne chápem, mám to zaúčtované v poriadku, a to, že mi nesedia daňové skupiny pri spätnej kontrole DPH je o.k. ?!
Účtovný program, ktorý používam (Proluc) mi totiž automaticky neprepočítava základ dane a DPH - musím si ich zadať sama a preto mi tam vzniká rozdiel....
Len pre informáciu: colnica našťastie mala k dispozícii originál faktúru za dopravu tovaru, takže tu rozdiel nevznikol.
a_je_to
07.12.09,21:23
Ďakujem ti za odpoveď. Ak to teda správne chápem, mám to zaúčtované v poriadku, a to, že mi nesedia daňové skupiny pri spätnej kontrole DPH je o.k. ?!
Účtovný program, ktorý používam (Proluc) mi totiž automaticky neprepočítava základ dane a DPH - musím si ich zadať sama a preto mi tam vzniká rozdiel....
Len pre informáciu: colnica našťastie mala k dispozícii originál faktúru za dopravu tovaru, takže tu rozdiel nevznikol.
DPH z dovozu má tú zvláštnosť, že sa účtuje iba časť, ktorá ešte nebola fakturovaná a zaúčtovaná. Teda clo + DPH/ colný záväzok, účtovne 131 + 343/379. O celom základe DPH sa tam neúčtuje, lebo časť /dodávka + doprava bez DPH, účtovne 131 + 131/321/ už bola zaúčtovaná z iných dokladov podľa účtovných pravidiel, bola by to duplikácia. Programy s kontrolnou väzbou uvedú nezodpovedajúci základ, resp dph k základu v chybovom hlásení, ktoré sa musi dať vypnúť, alebo ignorovať. Ak sa dá editovať iba daňová evidencia, tak tam treba doplniť základ podľa colnej faktúry, aby bol program spokojný. Ale ak sa to nedá, resp. to neurobíš, nič sa nedeje. Základ, aj DPH si nevyčíslila Ty, ale colnica, podľa svojich, trochu odlišných pravidiel, je to ok. Do priznania DPH základ u DPH z dovozu aj tak nejde. A daňové kontroly to predsa vedia. Že v tomto prípade nesedia nejaké väzby /daňové skupiny/ je ok, lebo vieme prečo.
monim
08.12.09,05:07
Ešte raz srdečná vďaka, a_je_to za tvoje rady. Veľmi si mi pomohol...
psps
09.12.09,13:08
Ahojte,
potrebujem sa ubezpečiť v tom, čo som tu videla popísané ohľadom prepočtu kurzov.
Prijala som faktúru v Kč. Nahodila som ju do účtovníctva v Kč a zadala som kurz k dátumu dodania služby, pričom program mi to prerátal na Eurá. Zadala som dobrý kurz? Zaúčtovala som to 518/321. Pri úhrade faktúry som sumu v Kč prepočítala kurzom ECB k dátumu úhrady. Zaúčtovanie 321/221. Vznikol mi rozdiel, ktorý som zaúčtovala 563/321 interným dokladom. Mám to dobre?
monim
09.12.09,13:21
Ahojte,
potrebujem sa ubezpečiť v tom, čo som tu videla popísané ohľadom prepočtu kurzov.
Prijala som faktúru v Kč. Nahodila som ju do účtovníctva v Kč a zadala som kurz k dátumu dodania služby, pričom program mi to prerátal na Eurá. Zadala som dobrý kurz? Zaúčtovala som to 518/321. Pri úhrade faktúry som sumu v Kč prepočítala kurzom ECB k dátumu úhrady. Zaúčtovanie 321/221. Vznikol mi rozdiel, ktorý som zaúčtovala 563/321 interným dokladom. Mám to dobre?
My sme sa bavili o dovoze tovaru z 3.štátov mimo EU. To len pre upresnenie. Keďže ČR, odkiaľ máš faktúru ty, je členským štátom EU, postup účtovania, ktorý si uviedla je podľa mňa správny. Iba pripomínam, že ak ste obaja platcovia DPH a prišla ti faktúra bez dane za služby, pri ktorých sa daňová povinnosť prenáša na príjemcu služby (§15 ods. 8 zákona o DPH), musíš urobiť aj samozdanenie.
monim
09.12.09,13:24
Ešte doplním, že ak si uhrádzala faktúru cez bankový účet, prepočet ti spravila banka svojim kurzom, takže v tomto kurze to aj zaúčtuj.
psps
09.12.09,13:46
Ja som to najskôr prepočítala a až potom som to poslala na ich účet v Eurách.
A čo urobím s takou faktúrou, čo prišla vrátane DPH. Zaúčtujem ju bez DPH a samozdaním?
Lepšie povedané je to len zálohový list /nie daňový/ za licenčné služby a sumu si tam uviedli spolu s DPH. Poslala som im maila aby to opravili. Žiadala som sumu upraviť bez DPH. Urobila som dobre?
monim
10.12.09,06:53
Na zálohových faktúrach sa neuvádza DPH, takže žiadaj opravu zálohovej faktúry.
Avšak ak je to zálohová faktúra, postup účtovania, ktorý si uviedla, nie je správny. Pri zálohových faktúrach účtuješ iba ich úhradu 314/221. A až prijatím vyúčtovacej (konečnej) faktúry účtuješ do nákladov a robíš samozdanenie v prípade, že si platca DPH a ak prijmeš faktúru z iného členského štátu EU za službu, kedy sa daňová povinnosť prenáša na príjemcu služby. Čiže účtovať budeš nasledovne:
1. úhrada zálohy 314/221 alebo 211
2. faktúra od dodávateľa za licenčné služby 518/321. Zo základu dane si vypočítaš slovenskú DPH vo výške 19% a samozdaníš: 343/343
3. odpočítanie zálohy 321/314
4. zaúčtovanie kurzového rozdielu cez ID 563/321 alebo 321/663
Tento postup platí v prípade, že sú splnené 2 podmienky súčasne: odberateľ aj dodávateľ sú platcovia DPH a ide o služby vymedzené v §15 ods. 8 zákona o DPH....
a_je_to
10.12.09,23:57
Ahojte,
potrebujem sa ubezpečiť v tom, čo som tu videla popísané ohľadom prepočtu kurzov.
Prijala som faktúru v Kč. Nahodila som ju do účtovníctva v Kč a zadala som kurz k dátumu dodania služby, pričom program mi to prerátal na Eurá. Zadala som dobrý kurz? Zaúčtovala som to 518/321. Pri úhrade faktúry som sumu v Kč prepočítala kurzom ECB k dátumu úhrady. Zaúčtovanie 321/221. Vznikol mi rozdiel, ktorý som zaúčtovala 563/321 interným dokladom. Mám to dobre?


Ja som to najskôr prepočítala a až potom som to poslala na ich účet v Eurách.
A čo urobím s takou faktúrou, čo prišla vrátane DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html). Zaúčtujem ju bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html) a samozdaním?
Lepšie povedané je to len zálohový list /nie daňový/ za licenčné služby a sumu si tam uviedli spolu s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html). Poslala som im maila aby to opravili. Žiadala som sumu upraviť bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html). Urobila som dobre?
Otázky sú trochu poprehadzované v poradí, treba ich najprv časovo zoradiť, až tak sa dajú dobre zodpovedať. Dúfam, že v príspevkoch č. 7 a 10 ide o tú istú faktúru. Zálohový list za licenčné služby mal byť v cene bez DPH, lebo zrejme ide o služby podľa § 15, ods. 8, písm. i, kde dodavateľ, aj odberateľ sú platcami v rôznych krajinách EU. Urobila si správne, keď si ich požiadala o opravu konečnej sumy - bez DPH.
Ak zálohový list bol v CZK, nemala si sumu uhrádzať v eurách, ale na príkaze mala byť fakturovaná suma v CZK. Banka by to bola uhradila v požadovanej sume CZK a odpísala z účtu v Eurách. To si neurobila dobre, určite tam bude nejaký rozdiel medzi fakturovanou a uhradenou sumou v CZK, asi nedoplatok.
Pri určení kurzu k fakturácii postupuješ podľa § 24, ods. 1, písm. a... a ods. 2, písm. a ...aj § 25, ods. 1, písm. a, bod 6....zákona o účtovníctve /teda kurz ECB v deň, predchádzajúci dňu dodania licenčného kľúča/. Až potom možno zaúčtovať kurzový rozdiel. Ak si ho vypočítala skôr, tak asi nie správne.
U kurzu pri samozdanení .....je problém v tom, že nevieme deň zdaniteľného plnenia. Ak bola platba vopred, na základe zálohového listu ....a plnenie /licenčný kľúč/, aj konečná faktúra boli dodané potom..... tak deň zdaniteľného plnenia sa určí podľa § 19, ods.2, druhá veta ...a kurz v kombinácii s § 26, ods. 1. zákona o DPH. Samozdaníš faktúru /nie zálohový list/ až keď ju dostaneš, alebo iba úhradu, ak do 3 mesiacov faktúru nedostaneš
psps
12.12.09,18:36
Príspevok 7 sa týkal faktúry, kde som potrebovala len vedieť aké kurzy použiť pri zaúčtovaní a pri platbe. Na to som dostala odpoveď.
V príspevku 10 som sa pýtala na ďalšie - zálohový list. Poslala som žiadosť o opravu a zatiaľ nič. Asi z toho nič nebude, ale aj tak ďakujem za odpoveď. Druhý raz budem vedieť. Dík