tkt
07.09.05,10:27
Ahojte, známa z vedľajšej firmy bola v minulom mesiaci niekoľko krát u lekára kvôli vyšetreniu a následnej rehabilitácii. Všade si dala potvrdiť priepustku, napísala čas odchodu a príchodu. Odovzdala to mzd. učtovníčke a tá jej to do mzdy vôbec nezapočítala, namiesto toho jej dala plný odpracovaný mesiac s vysvetlením, že pokiaľ nemala absenciu za jeden deň dlhšiu ako 4 hodiny sa to počíta akoby bola v práci celý deň (kedže ona bola u lekára hodinu, dve, niekedy 1,5...). Má to takto byť? Lebo moji zamestnanci, keď už idú lekárovi tak tam sú akože celý deň a s takýmto som sa ešte nestretla. Ďakujeeem
Jana Motyčková
07.09.05,08:39
Pozri §141 ods.2 písm a) ZP - zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy... na vyšetrenie alebo ošetrenie... na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 7 dní v kalendárnom roku. Takže pracovníčka mala mať tie hodiny zaplatené priemerom. Na druhej strane, ak jej to dali ako odpracovaný čas (zaplatený), nehrozí jej, že si vyčerpá tých 7 dní.
urs
07.09.05,11:00
Veď nemusí vyčerpať. A finančne je to skoro to isté, ak nezarába nadpriemerne.
VERONIKA6
07.09.05,12:21
Ja osobne nasčítavám hodiny u lekára. No mám takú skúsenosť, že vedúci mi od
pracovníka odovzdal potvrdenie od lekára na celý deň /ktoré absolvoval začiatkom mesiaca/ až pri odovzdávaní miezd za konkrétny mesiac a ten mal už vyčerpaných 7 dní, čiže som mu nemohla paragraf preplatiť, nakoľko po 7. dni treba odhlásiť so sociálky /je to prerušenie/. No nakoľko mal ešte nevyčerpanú dovolenku, tak sme to vyriešili jedným dňom dovolenky. Neviem našich pracovníkov naučiť aby včas odovzdávali doklady ako sú čerpanie dovolenky, paragrafy, PN a ostatné a potom sa vyskytujú zbytočné problémy.