Pietro1785
04.12.09,12:31
Co odporucate na stavbu murovaneho jadra v byte namiesto umakartoveho?
Je vhodny YTONG 100mm sirka alebo ma byt sirsi, uzsi? Alebo nejaky iny material? Z coho ste stavali vy?
kero64
04.12.09,16:19
Keď menila jadro suseda, obvodové múry jej robili z tvárnic asi 7-7,5 cm. Hrubšie 10 cm jej dávali iba tam, kde sa vkladalo do steny odpadové potrubie. Myslím, že nieje potreba dávať hrubšie. Zbytočne by to uberalo z priestoru.
220870
04.12.09,19:18
75mm Ytongy sa dávajú hlavne preto ,že do nich pasujú oceľové zárubne.
vladoziak
05.12.09,11:33
sadrokartonove priecky
Brčo
05.12.09,21:00
Doma som dával Ytong 10 ,ale nabuduce by som dal sadrokarton.Rýchlejšia=lacnejšia a čistejšia robota-
vlastná skúsenosť,postavil som zopár jadier zo sadrokartonu
Pietro1785
06.12.09,16:02
A je to vhodne aj ked jadro ma spolocnu stenu s kuchynou - na jednej strane bude zavesena kuchynska linka...
Brčo
06.12.09,16:55
A je to vhodne aj ked jadro ma spolocnu stenu s kuchynou - na jednej strane bude zavesena kuchynska linka...
Nie je problem,len treba si dopredu naplánovať,kde presne pôjde uchytiť linka(do akej výšky) a dať tam výstuž(aby skrutky išli do konštrukcie a nie iba do sadrokartonu)
Laco-monter
06.12.09,20:22
Ja som tiež použil YPOR 7,5 cm a vošlo mi do neho aj odpadové potrubie:D
To potrubie som pozatieral cementovou maltou aby držalo,a neskor som stenu obložil kachličkami,čo ju celkom pekne spevnilo.:)
Ale pozor !
Keď som spočítal koĺko to celé váži, tak mi vyšlo,že YPOR=400 kg+kachličky a dlažba= 500 kg + takmer 100 kg komplet lepidlo +špárovačka

Takže celé murované jadro zaťažuje podlahu viac ako 1 tona :rolleyes:
Pietro1785
07.12.09,12:33
A co poviete na kombinaciu - spolocna stena s kuchynou z YTONGu a stena kde budu dvere + deliaca stena medzi WC a kupelkou sadrokarton...
Chcem tam dat oblozkove zarubne - nebude s tym problem ak by tam bol sadrokarton?
vladoziak
07.12.09,14:02
ked sa da dvojity sadrokarton t.j. 2 platne na seba samozrejme podla postupu od vyrobcu tak unesie v pohode aj kuchynskulinku
220870
07.12.09,20:01
A co poviete na kombinaciu - spolocna stena s kuchynou z YTONGu a stena kde budu dvere + deliaca stena medzi WC a kupelkou sadrokarton...
Chcem tam dat oblozkove zarubne - nebude s tym problem ak by tam bol sadrokarton?
Nie.Nebude s tým problém ak sa to urobí tak ako sa má.
Pietro1785
09.12.09,08:23
Ak je umakart zdravý - namontuj naň sádrokartón - ušetríš búračku - časť rozvodov - uberieš menej miesta - zachováš nosnosť.
Stačí potom vymaľovať - obložiť.
Umakart je zdravy (aspon vyzera), ale idem menit rozvody (elektriku) v celom byte a tiez jadro sa bude rozsirovat takze umakart musi ist prec...
Achelan
10.12.09,16:06
Môj osobný názor: Kvádre vs. Sadrokartón
50% na 50%
-savosť vlhkosti a uvoľnovanie do ovzdušia a naspäť do priestoru, pokiaľ nemáš odsávanie
-životnosť
-báť sa niekedy niečo prirobiť napr. elektriku, svetlo, linku, poličky
-manipulácia s nimi a váha
-zaťažiteľnosť stien + hluk
-presnosť vyrobenia a prevedenia v montáži
-neporiadok a čistota
-čas na prevedenie práce
-cena
-priestor
-povrchová úprava - farba, omietka, tmel, lepidlo, sieťka...atď

V podstate je to na Tebe, ako sarozhodneš:
Tak príjemnú prestavbu
Janyke
10.12.09,16:42
So susedom sme prerabali bytove jadro a pouzili sme Porfix 500x250x75mm, praca isla super, ja ako laik, sused tiez a jeden sikovny murar sme to s demontazou vsetkeho a murovanim stihli za 4 dni. Dalsie dva dni sa riesili obkladacky, dlzba a sanita. Cca za tyzden to bolo znova provozu schopne.