kimart
04.12.09,12:40
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť: nakupujeme tovar v ČR. Faktúra je vystavená v českých korunách. Fakturantka v ČR mi tam píše kurz platný pre ČR, ja však fa prerátam kurzom deň pred skutočením zdan. plnenia platný u nás. Robím správne? Faktúru uhrádzame v EUR, ale všetky doklady (aj PPD)sú vystavené v českých korunách.
kimart
04.12.09,12:29
Nik nevie?
alušik
04.12.09,12:36
Vás vôbec nemusí trápiť kurz, ktorý úvadza česká účtovníčka. Áno robíte to správne, Vy to zaúčtujete kurzom platným deň vopred pred dodaním tovaru.
zuzanna
04.12.09,14:39
mas to v poriadku kurz českej uctovnicky vobec neber do uvahy
a_je_to
04.12.09,19:54
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť: nakupujeme tovar v ČR. Faktúra je vystavená v českých korunách. Fakturantka v ČR mi tam píše kurz platný pre ČR, ja však fa prerátam kurzom deň pred skutočením zdan. plnenia platný u nás. Robím správne? Faktúru uhrádzame v EUR, ale všetky doklady (aj PPD)sú vystavené v českých korunách.
Pozor, predchádzajúce odpovede treba doplniť,sú tam dve veci, týkajúce sa kurzu. Ak je PPD v CZK, tak úhradu PPD pre zápis do účtovníctva musíš prepočítať tým kurzom, ktorý uviedla česká pokladníčka, lebo toľko Eur si v skutočnosti zaplatila . Býva to obvykle viac, lebo je to ich komerčný kurz. Ak by si PPD prepočítala referenčným kurzom, tak by si sa divila, kde máš rozdiel Eur, ktorý Ti v pokladni chýba. Druhá vec je ocenenie faktúry, tú prepočítaš referenčným kurzom ECB-NBS, vyhláseným /nie platným/ v deň predchádzajúci dňu vystavenia faktúry, ako už bolo v predchádzajúcich príspevkoch. Účtovný zápis do pokladne bude trojriadkový, teda 504 + 563 / 211. Alebo v JÚ tovar + réžia. Rozdiel medzi komerčným kurzom PPD a referenčným kurzom faktúry je 563 - kurzový rozdiel nákupu.
Otázka inak patrila do PÚ, alebo JÚ, nie do DPH !
karinka20
18.01.10,10:08
Ahojte!
Pri kontrole účt. som zistila následovné:
1) Pri vyst. faktúrach za tovar (vývoz) bol použitý kurz
Dátum vyst.faktúry 12.1.2009 - použitý kurz pre účt.z 9.1.2009
- použitý kurz pre DPH z 12.1.2009
2) Došlé zahr. faktury (tovar)
Dátum vystavenia a prijatia napr. 14.1.2009
- použitý kurz pre účt. 13.1.2009
- použitý kurz pre DPH 14.1.2009
Týka sa to celého roku 2009.
Mala by som podať dodat.DP a opraviť kurzy pre DPH alebo dať oznámenie o použití kurzu v deň vystavenia faktúr????
Prosím poraďte mi....
karinka20
18.01.10,10:35
Poraďte mi prosííííííííím....