ana macková
04.12.09,12:51
Dobrý deň, postavili sme si na rodičovskom pozemku vlastný RD. Aby bolo jednoduchšie vybaviť stavebné povolenie, bolo vydané rodičom ako prístavba k ich RD. Ako teraz náš dom oddeliť , keď je úplne samostatný, len je jedným múrom nalepený na rodičovský. Už je aj skolaudovaný ako prístavba, kvôli tomu máme problém na MsÚ, pretože nám nechcú dať súpisné číslo, trvalý pobyt a ani na katastry ho nemôžeme dostať na list vlastníctva. Poraďte prosím, čo s tým. Ďakujem
Mária27
04.12.09,16:22
Nehnuteľnosť môže byť rozdelená na dve samostatné nehuteľnosti, ak sa dá rozdeliť vertikálne, tj. ani kúsok (napr. pivnice) nezasahuje pod vedľajšiu nehnuteľnosť. Už tu boli takéto témy, uviedla som tam aj judikatúry súdov.

Požiadajte stavebný úrad o rozdelenie nehnuteľnosti. Ak by vám nevyhovel, môžete si to vymôcť súdne. Pôvodný zámer stavby nie je na závadu.
ana macková
06.12.09,07:10
Ďakujem za odpoveď. Nemôžem nájsť túto tému, čo ako sa snažím. Takže mi radíte, že v prvom rade mám dať žiadosť na stavebný úrad a oni ten dom môžu osamostatniť? Je to také jednoduché? Ako tam mám doložiť, že dom má všetko samostatné a dá sa vertikálne rozdeliť? Ďakujem...
Mária27
06.12.09,19:08
Napr. podľa judikatúry Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2 MCdo 3/2004 čo do možnosti reálneho rozdelenia nehnuteľnosti treba vychádzať len z technického či právneho hľadiska možnosti deľby nehnuteľnosti, zo znaleckého posudku znalca z odboru stavebných prác.
Iné výroky: Reálné rozdělení stavby je možné jen tehdy, jestliže na základě stavebních úprav učiněných podle stavebněprávních předpisů vzniknou samostatné věci. Přitom k reálnému rozdělení stavby na dvě nebo více samostatných věcí nestačí rozdělení stavební parcely geometrickým oddělovacím plánem (rozsudek Nejvyššího soudu ČSR z 20. 12. 1985, sp. zn. 3 Cz 43/85, publikovaný v Bulletinu Nejvyššího soudu ČSR č. 1/1987). Stavbu lze reálně dělit jen vertikálně (srov. např. R 285/47 Sbírky soudních rozhodnutí Československých soudů).“
ke stavebnímu rozdělení došlo podél nosné zdi domu čp. 101 ohledáním na místě samém. Na základě tohoto zjištění dospěl soud prvního stupně k závěru, že rozdělením stavby domu čp. 101 vznikly dvě samostatné stavby – věci.

Najlepšie by bolo, keby ste sa stali najskôr spoluvlastníkmi stavby a požiadali potom o reálne rozdelenie spoluvlastníctva.