31Jankal
04.12.09,13:12
Rok 2010 bude pre nás všetkých veľmi ťažkým rokom. Na začiatok nás čakajú urobiť priznanie z motorových vozidiel, hlásenie o vzniku odpadu a nakladanie s ním, oznámenie platieb fyzickým osobám pre danový úrad. Zasielanie danových priznaní elektronicky /tak to bude fuška/, urobiť ročné zúčtovanie zamestnancom, hlásenie, danové priznania k dani z príjmov, ročné zúčtovanie poistného. Ale aspon nám už vypadlo výpis z danového priznania.:( Zabudla som na niečo? Pripojte sa .......

Omylom som uviedla, že výpis z DP sa za rok 2009 už nebude podávať.Takže za rok 2009 ešte ANO. Platí to až pre rok 2010. Dakujem za upozornenie
JarkaL
04.12.09,12:14
Ešte DPH za december a 4.Q 2009:mee:
veronikasad
04.12.09,12:15
Niečo mi ušlo - už sa nebudú robiť výpisy z DP pre sociálnu poisťovňu ?
Tamila
04.12.09,12:29
Niečo mi ušlo - už sa nebudú robiť výpisy z DP pre sociálnu poisťovňu ?
Tiež o tom zatiaľ nič neviem. Nebudú sa posielať?
ZuzanaP
04.12.09,12:33
Niečo mi ušlo - už sa nebudú robiť výpisy z DP pre sociálnu poisťovňu ?
vraj od roku 2011 ich nebudeme musieť posielať, včera som to zachytila v správach:)
plavčík
04.12.09,12:35
No a ešte prepočet ročného koeficientu DPH...
janka67
04.12.09,12:40
Prehľad 4. Q, odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, daňové priznanie k dani z nehnuteľností ...
Poberatelia dotácií - vypracovanie a zaslanie oznámení na MF a platobnej agentúre ...
babi2
04.12.09,12:41
Živnostníci nebudú musieť podávať do poisťovne výpisy
SITA | 3. decembra 2009 6:30
Živnostníci by od roku 2011 už nemuseli podávať do Sociálnej poisťovne výpisy z daňových priznaní za predchádzajúci rok. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu odsúhlasila vláda.

Živnostníkom odpadne jedna z povinností - koncom júna predložiť Sociálnej poisťovni výpis z daňového priznania.
Autor: SHUTTERSTOCK
V súčasnosti podávajú SZČO na pobočky Sociálnej poisťovne výpisy z daňových priznaní len kvôli tomu, aby poisťovni oznámili údaj o období podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Podľa návrhu má túto informáciu obsahovať už samotné daňové priznanie, a to prvýkrát za rok 2010.
"Bude povinnosťou daňovníka uvádzať tento údaj na daňovom priznaní a daňové riaditeľstvo túto skutočnosť iba oznámi Sociálnej poisťovni, tak oznamuje aj iné skutočnosti," objasňuje poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD), predkladateľka návrhu.
Navrhovaným riešením sa podľa nej odbremení Sociálna poisťovňa aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré nebudú musieť osobne k 1. júlu predkladať pobočkám poisťovne výpisy z daňových priznaní.
SZČO sú podľa v súčasnosti platného zákona o sociálnom poistení povinné každoročne do 30. júna predložiť v miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne výpis z daňového priznania za minulý rok, ktorým preukazujú výšku minuloročného hrubého príjmu z podnikania.
Podľa výšky vykázaného hrubého príjmu za predchádzajúci rok sú SZČO povinné buď sa prihlásiť ako platiteľ poistného na dôchodkové poistenie, nemocenské poistenie a poistného do rezervného fondu SP, zotrvať ako platiteľ poistného aj naďalej alebo sa z platenia poistného odhlásiť. Podľa vykázaného čiastkového základu dane za predchádzajúci rok sa pre SZČO vždy od 1. júla stanovuje nový vymeriavací základ a tým aj nová suma poistného

ZDROJ PRAVDA 3.12.2009
Rozalka
04.12.09,16:34
Začiatok roka 2009 bol nepomerne ťažší - nielen toto všetko, čo tu píšete, ale ešte aj prepočet na eurá a to nehovorím o vedení pokladničnej knihy v oboch menách (ak bola náplň).
Jozef Mihál
04.12.09,16:52
Rok 2010 bude pre nás všetkých veľmi ťažkým rokom. Na začiatok nás čakajú urobiť priznanie z motorových vozidiel, hlásenie o vzniku odpadu a nakladanie s ním, oznámenie platieb fyzickým osobám pre danový úrad. Zasielanie danových priznaní elektronicky /tak to bude fuška/, urobiť ročné zúčtovanie zamestnancom, hlásenie, danové priznania k dani z príjmov, ročné zúčtovanie poistného. Ale aspon nám už vypadlo výpis z danového priznania.:( Zabudla som na niečo? Pripojte sa .......
Zasielanie výpisov z DP (ako bolo povedané vyššie) nevypadlo, vypadne až o rok.

Ja doplním, že v RZD zamestnancom prvýkrát pribudne aj výpočet zamestnaneckej prémie, započítavanie príjmov zo závislej činnosti zdanených zrážkovou daňou...
JarkaL
04.12.09,16:59
Skrátka, máme sa na čo tešiť.
babi2
04.12.09,17:15
Zasielanie výpisov z DP (ako bolo povedané vyššie) nevypadlo, vypadne až o rok.

Ja doplním, že v RZD zamestnancom prvýkrát pribudne aj výpočet zamestnaneckej prémie, započítavanie príjmov zo závislej činnosti zdanených zrážkovou daňou...
Áno veď to je jasné aj z textu, to bolo len doplnenie príspevku č.5 na otázku z príspevku č.3
Rozalka
04.12.09,17:20
Mňa by aj tak zaujímalo, či je osoh zo ZP u zamestnancov priamo úmerný vynaloženej námahe mzdárky?
Jozef Mihál
04.12.09,17:32
181,03 eur je už zaujímavá suma.
Jozef Mihál
04.12.09,17:34
Skôr bude ťažké vysvetliť "Ďurovi", prečo "Mišo" dostal 181 eur k platu a prečo "Ďuro" nie...
Rozalka
04.12.09,18:17
A koľkým to vyjde?
veď tam treba splniť tuším 18 podmienok (ak sa dobre pamätám). Toto som myslela tou námahou, že mzdárka bude počítať-dopĺňať-počítať a nakoniec sa ukáže, že nie je nárok.
Jozef Mihál
04.12.09,18:56
Odborníci z ministerstva financií vypočítali, že to vyjde 170.000 zamestnancom.
Rozalka
04.12.09,19:07
Hmm, tak to je iná káva. Nechajme sa prekvapiť.
Sabadka
04.12.09,19:20
Odborníci z ministerstva financií vypočítali, že to vyjde 170.000 zamestnancom.

mimotemy To počítali tí istí odborníci čo vypočítali, že len 0,54% zamestnaných na Slovensku robí za minimálnu mzdu?;)
Rozalka
06.12.09,09:40
Rok 2010 bude pre nás všetkých veľmi ťažkým rokom. Na začiatok nás čakajú urobiť priznanie z motorových vozidiel, hlásenie o vzniku odpadu a nakladanie s ním, oznámenie platieb fyzickým osobám pre danový úrad. Zasielanie danových priznaní elektronicky /tak to bude fuška/, urobiť ročné zúčtovanie zamestnancom, hlásenie, danové priznania k dani z príjmov, ročné zúčtovanie poistného. Ale aspon nám už vypadlo výpis z danového priznania.:( Zabudla som na niečo? Pripojte sa .......
Našťastie sa ma toto hlásenie netýka, no len tak zo zvedavosti by ma zaujímalo, kam sa hlási, čo sa hlási (plasty, kovy, elektronika ...?) a ako často?
cloe
06.12.09,09:58
Našťastie sa ma toto hlásenie netýka, no len tak zo zvedavosti by ma zaujímalo, kam sa hlási, čo sa hlási (plasty, kovy, elektronika ...?) a ako často?

Mám klienta - kovošrot a zber odpadu a taktiež vykupuje staré vozidlá.
Toto hlásenie mu nerobím, má na to človeka vo firme. V prílohe nájdeš odpovede na tvoje otázky /aspoň dúfam;)/.
Lianka
06.12.09,10:06
Mna este napada:
- u SZCO s min. odvodmi - zvysenie min. odvodov,
- prekontrolovanie vysky miezd v pracovnych zmluvach v suvislosti so zvysenim min. mzdy u zamestnacov od 1.1.2010, prip. dodatky,
- registracia prenajimatela na DU, ktory sa podla zakona sucasneho zakona registrovat nemusel, ale po 1.1.2010 sa musi (uz uzatvorene najomne zmluvy - lehota na registraciu do 28.2.2010),
- registracia podla § 7a noveho zakona o DPH, ak ma povinnost (napr. z uz uzatvorenych zmluv na dlhsie obdobie).
mzdarka renca
06.12.09,19:59
Skôr bude ťažké vysvetliť "Ďurovi", prečo "Mišo" dostal 181 eur k platu a prečo "Ďuro" nie...
.... a na toto sa neskutočne teším.....:mee::D
katarina.j
06.12.09,20:55
no to je parada, normalne si viete predstavit viac fascinujuci uvod v novom roku? esteze mame nasich zakonodarcov, ktori nam davaju pracu, inak by sme asi skoncili na UP. :D mozno nas este stihnu niecim prekvapit, aby sme sa nahodou "nenudili".
abel
07.12.09,15:00
Rok 2010 bude pre nás všetkých veľmi ťažkým rokom. Na začiatok nás čakajú urobiť priznanie z motorových vozidiel, hlásenie o vzniku odpadu a nakladanie s ním, oznámenie platieb fyzickým osobám pre danový úrad. Zasielanie danových priznaní elektronicky /tak to bude fuška/, urobiť ročné zúčtovanie zamestnancom, hlásenie, danové priznania k dani z príjmov, ročné zúčtovanie poistného. Ale aspon nám už vypadlo výpis z danového priznania.:( Zabudla som na niečo? Pripojte sa .......

Omylom som uviedla, že výpis z DP sa za rok 2009 už nebude podávať.Takže za rok 2009 ešte ANO. Platí to až pre rok 2010. Dakujem za upozornenie


Mna este napada:
- u SZCO s min. odvodmi - zvysenie min. odvodov,
- prekontrolovanie vysky miezd v pracovnych zmluvach v suvislosti so zvysenim min. mzdy u zamestnacov od 1.1.2010, prip. dodatky,
- registracia prenajimatela na DU, ktory sa podla zakona sucasneho zakona registrovat nemusel, ale po 1.1.2010 sa musi (uz uzatvorene najomne zmluvy - lehota na registraciu do 28.2.2010),
- registracia podla § 7a noveho zakona o DPH, ak ma povinnost (napr. z uz uzatvorenych zmluv na dlhsie obdobie).
A ešte nezabudnúť, že sa pravdepodobne zlúči Spoločná ZP a VšZP, a Dôvera s Apollom .
abel
09.12.09,11:46
Ja si nemôžem zapamätať jediné číslo v eurách, s ktorými budeme asi v blízkej dobe pracovať. Preto som si spravila malú tabuľku tých údajov, čo ma momentálne napadli. Verím, že ekopo, ktorý robí takúto pomôcku každý rok, založí na to novú tému (možno už aj je, len som ju nenašla), tak zatiaľ pripojím tú moju.
tuta
09.12.09,12:02
mimotemy

Ešte nie je ten správny čas pre ekopa. Dávam do pozornosti zhodu údajov v dátume a čase s ročným rozlišením

http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html
http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html
Tamila
09.12.09,12:15
Na začiatku roka nás čakajú ešte štatistické výkazy - mesačný za december, štvrťročný za 4. Q, ročný, práce a mzdy, palivá a ani si už nespomínam, aké ešte pošlú.
Maňaska
09.12.09,13:58
[QUOTE=31Jankal;1226175]Rok 2010 bude pre nás všetkých veľmi ťažkým rokom. Na začiatok nás čakajú urobiť priznanie z motorových vozidiel, hlásenie o vzniku odpadu a nakladanie s ním, oznámenie platieb fyzickým osobám pre danový úrad. Zasielanie danových priznaní elektronicky /tak to bude fuška/, urobiť ročné zúčtovanie zamestnancom, hlásenie, danové priznania k dani z príjmov, ročné zúčtovanie poistného. Ale aspon nám už vypadlo výpis z danového priznania.:( Zabudla som na niečo? Pripojte sa .......

prosím Vás, čo Zasielanie danových priznaní elektronicky /tak to bude fuška/ znamená? existuje nejaký predpis?

Ďakujem
Marína
09.12.09,14:08
jess
09.12.09,14:22
... tiež by som o tomto chcela vedieť trošku viac. Či je to pre všetkých povinné alebo ako ? Nejako nestíham, takže táto informácia mi unikla. Čo viem, tak tí , čo posielajú elktronicky, tak aj tak do 3 dní musia poslať poštou tie DP.....tak to je veru "od veci" táka "pomoc" .
abel
09.12.09,14:27
Daň z príjmu som ešte "neabsorbovala", ale mám dojem, že elektronické podávanie sa týka len súhrnných výkazov. Alebo sa mýlim? Dúfam, ži nikoho nepomýlim.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
jess
09.12.09,14:30
... tým DP som myslela daňové priznanie...
Marianna01
09.12.09,14:41
ja som sa už registrovala na seminár - daň z príjmu mi ušiel, čo ma straaašne mrzí, DPH si už nemôžem nechať ujsť...
Lenka1979
09.12.09,17:47
Na novelu zákona DPH, som zvedavá aj ja. Zajtra máme v BJ seminár... som zvedavá...dám info.:D:)
Jozef Mihál
09.12.09,18:01
Pridám ešte jednu dobrú správu: Novopriznané dôchodky budú na budúci rok nižšie, v priemere o 16,50 € mesačne...

(DRACi su to nájdu, prečo).
domenico.office
09.12.09,18:35
Daň z príjmu som ešte "neabsorbovala", ale mám dojem, že elektronické podávanie sa týka len súhrnných výkazov. Alebo sa mýlim? Dúfam, ži nikoho nepomýlim.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf

Nemýliš sa, zatiaľ je povinnosť elektronicky podávať len súhrnné výkazy.
domenico.office
09.12.09,18:39
... tiež by som o tomto chcela vedieť trošku viac. Či je to pre všetkých povinné alebo ako ? Nejako nestíham, takže táto informácia mi unikla. Čo viem, tak tí , čo posielajú elktronicky, tak aj tak do 3 dní musia poslať poštou tie DP.....tak to je veru "od veci" táka "pomoc" .

Presne tak, pri obyčajnom elektronickom podaní do 5 dní bude treba dokladovať prvú stranu podania a Vyhlásenie..... pribudol ďalší papier!!!....alebo si vybaviť zaručený elektronický podpis a vyhnúť sa tomu posielaniu.
Ivana Š
11.12.09,16:00
Dnes som počula v správach, že termín na podanie RZZP za rok 2009 je do 31.03.2010 a nedoplatky na poistnom treba uhradiť do 30.06.2010
Sabadka
11.12.09,16:02
Dnes som počula v správach, že termín na podanie RZZP za rok 2009 je do 31.03.2010 a nedoplatky na poistnom treba uhradiť do 30.06.2010

:(:mad::eek::mee:
mzdarka renca
11.12.09,16:48
Dnes som počula v správach, že termín na podanie RZZP za rok 2009 je do 31.03.2010 a nedoplatky na poistnom treba uhradiť do 30.06.2010
Ten termín je od začiatku platnosti zákona 580/2004, ale bol termín posunutý na 30.6.

Pôvodné znenie:
§ 19
Ročné zúčtovanie poistného


(1) Platiteľ poistného je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni v lehote ustanovenej na podávanie daňového priznania (t.j. do 31.3.)podľa osobitného predpisu.49)

V tomto čase platné znenie:

§ 19
Ročné zúčtovanie poistného


(1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka.
Ivana Š
11.12.09,16:58
Ja viem, ale mohol ten termín ešte zostať posunutý :)
mzdarka renca
11.12.09,17:02
Ja viem, ale mohol ten termín ešte zostať posunutý :)
to teda mohol, ale naši zákonodarcovia to nerobia a podľa termínov, ktoré máme na začiatku roku, nemajú ani potuchy, čo to všetko obnáša, hlavne veľa psychických a fyzických síl....a o hodinách navyše ani nehovorím, na to by nám pomaličky ani max. počet hodín v zmysle ZP nestačil:D.
grammatika
14.12.09,11:09
Potešilo by ma, kebyže sa žiadne tlačivá nemenia, alebo resp.boli by k dispozícii vždy ku koncu roka a nie, že si ich pomenia krátko pred termínom podania.
Btw. Neviete budú sa meniť nejaké tlačivá? DPzPPO, DPzPFO, DzMV? RZZP?
JankaO
14.12.09,11:12
Tlačivá RZZP určite budú iné. DZM také, ako vlani, DpPO, FO 2008/72
Rozalka
14.12.09,18:40
DMV platí presne to, čo vlani
DPPO - nové, skoro žiadne zmeny
DP FO - zmena, pribudol riadok o zamestnaneckej prémii
Výkazy PU - nové
Výkazy JU - úplne miniatúrna zmena: v celých eurách namiesto Sk a pre vyplnenie rokov pribudol jeden "chlievik" - namiesto 9 budeme dopĺňať 09 - (predpríprava na 10)
Od januára DPH a Súhrnný výkaz - nové
iné mi momentálne nenapad´á
abel
14.12.09,20:34
31Jankal
08.01.10,04:59
Potrebujem urobiť oznámenie platieb fyzickým osobám a podľa čoho to zistím, že je to fyzická osoba? Dá sa to podľa niečoho? Poprosím o odpovede, dakujem.
Anja111
08.01.10,05:39
Potrebujem urobiť oznámenie platieb fyzickým osobám a podľa čoho to zistím, že je to fyzická osoba? Dá sa to podľa niečoho? Poprosím o odpovede, dakujem.
Môže to byť FO súkromná osoba, kde by si to mala zistiť podľa adresy. Ak je to podnikateľ FO, tak napr. jeho DIČ sa začína 1......., (PO začína 2......).
Lianka
08.01.10,08:25
Potrebujem urobiť oznámenie platieb fyzickým osobám a podľa čoho to zistím, že je to fyzická osoba? Dá sa to podľa niečoho? Poprosím o odpovede, dakujem.

Podla "partnera". Ak uctujes v nejakom lepsom softveri, ten ti umoznuje uz v ciselniku partnerov zadat, ze pojde o FO. Potom ti automaticky urobi vystup pre danovy urad. FO je charakteristicka menom a priezviskom.
jess
08.01.10,09:23
Môže to byť FO súkromná osoba, kde by si to mala zistiť podľa adresy. Ak je to podnikateľ FO, tak napr. jeho DIČ sa začína 1......., (PO začína 2......).

FO môže začínať aj 4........
abel
08.01.10,09:33
Ďakujem za body v príspevku 27, ale keďže v odvodoch do ZP mám chybu, pripájam opravenú tabuľku - namiesto 44,74 má byť správne 44,73 €.
V pôvodnom príspevku to už nemôžem opraviť.
Prima73
08.01.10,11:13
Daň z príjmu som ešte "neabsorbovala", ale mám dojem, že elektronické podávanie sa týka len súhrnných výkazov. Alebo sa mýlim? Dúfam, ži nikoho nepomýlim.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf


Mozno otazka od veci, ale suhrnny vykaz podava iba ten co dodava tovar do zahranicia? Dakujem za odpoved.
Micinka
08.01.10,11:29
Bohužiaľ, už sa podáva aj pri službách.
Prima73
08.01.10,12:09
Bohužiaľ, už sa podáva aj pri službách.

OK, takze tovar a sluzby do zahranicia... Ak ma firma cinnost iba v tuzemsku, tak suhrnny vykaz nemusi odosielat, stvrtrocny platca DPH odovzdava iba danove priznanie za 4Q 2009 a potvrdenie o podani do 25.1.2010?
abel
08.01.10,13:05
OK, takze tovar a sluzby do zahranicia... Ak ma firma cinnost iba v tuzemsku, tak suhrnny vykaz nemusi odosielat, stvrtrocny platca DPH odovzdava iba danove priznanie za 4Q 2009 a potvrdenie o podani do 25.1.2010?
Potvrdenie o podaní neodovzdávaš, po potvrdení je to len doklad pre teba, že si DP podala. Ak podávaš DP poštou, potvrdenie neprikladáš, potvrdením je podací lístok z pošty.
Bebak76
08.01.10,13:05
Ano.
Maxima25
13.01.10,16:00
Mna este napada:
- u SZCO s min. odvodmi - zvysenie min. odvodov,
- prekontrolovanie vysky miezd v pracovnych zmluvach v suvislosti so zvysenim min. mzdy u zamestnacov od 1.1.2010, prip. dodatky,
- registracia prenajimatela na DU, ktory sa podla zakona sucasneho zakona registrovat nemusel, ale po 1.1.2010 sa musi (uz uzatvorene najomne zmluvy - lehota na registraciu do 28.2.2010),
- registracia podla § 7a noveho zakona o DPH, ak ma povinnost (napr. z uz uzatvorenych zmluv na dlhsie obdobie).

prosim o blizsiu specifikaciu - registracia koho a preco?? (prenajimatela... coho??)
strasi ma, ci ide o prenajom nehnutelnosti - FO - a z toho platca dph .. alebo...
dakujem,
Lianka
13.01.10,16:14
prosim o blizsiu specifikaciu - registracia koho a preco?? (prenajimatela... coho??)
strasi ma, ci ide o prenajom nehnutelnosti - FO - a z toho platca dph .. alebo...
dakujem,

Prenajimatel nehnutelnosti je povinny sa registrovat na DU, resp. ak uz ma DIC pridelene z ineho titulu, je povinny splnit si oznamovaciu povinnost a oznamit, ze ma/bude mat aj prijmy z prenajmu nehnutelnosti, okrem pozemkov.

Do roku 2009 mali povinnost sa registrovat len ti prenajimatelia, ktori prenajimali cely byt alebo cely dom. Teraz sa musia aj ti, ktori prenajimaju cast bytu, napr. jednu izbu.