maria601
04.12.09,15:25
Pomôžte prosím vysvetliť!
Mám klienta, spoločníka s.r.o., ktorá je platcom DPH. On sám podniká aj ako živnostník, neplatca DPH. Práve DPH je to, na čom vznikajú naše konflikty.
Predáva služby aj tovar.
On tvrdí: naším príjmom je to, čo nám príde na účet, aj DPH. Našou výhodou ako platcov DPH je to, že DPH nám nejde do príjmov. A DPH? Šikovný účtovník zabezpečí, aby sme DPH znulovali. Podľa neho ak nemáme „papieriky“, treba ich vyrobiť. Podľa neho ak firma platí DPH štátu, tak je to neschopnosť účtovníka.
Potenciálnym klientom dokonca prezentuje ako výhodu to, ak im môže faktúrovať ako platca DPH.
Prakticky tvrdí, že službu, ktorú faktúruje ako neplatca vo výške 100,-, bude faktúrovať aj ako platca za 100,-. Odberateľ vraj má výhodu ak je platca, lebo si môže odrátať DPH. To, že naopak, dodávateľ platca si takto zníži tržbu o 19%, nechce pripustiť. „Veď mi prídu všetky peniaze“ Účtovník má zabezpečiť, aby sa neplatilo DPH – „veď nosím doklady“ Nedá si vysvetliť, že nie všetko sa dá zúčtovať do nákladov a nie zo všetkého sa dá uplatniť DPH. (napríklad – vlasový šampón mám uplatniť do DPH – „bol som na služobnej ceste a to boli moje výdavky“)

Prosím niekoho, kto sa v to dobre vyzná, poraďte mi, ako mu to vysvetliť. Alebo, možno sa mýlim ja, keď tvrdím ja že:

Cenou služby je naša tržba + DPH.
Ak sa neplatca DPH stane platcom, tak k dovtedy faktúrovanej cene pripočíta DPH. (samozrejme, ak je to možné v porovnaní s cenou konkurencie). Môže cenu aj ponechať, ale v takom prípade sa o celkový „príjem“ rozdelí s daňovým úradom.
Platcovi DPH je úplne jedno, či mu príde FA na 100,- bez DPH, alebo na 119,- vrátane DPH.
- Ak mu faktúrujeme DPH, zaplatí nám viac, ale si to odpočíta z daňovej povinnosti.
- Ak mu faktúrujeme bez DPH, nič si z daňovej povinnosti neodpočíta, ale ani nám nezaplatí
Teda v obidvoch prípadoch sa mu do náhladov dostane len 100
Ak sa na to pozrieme zo strany dodávateľa:
- neplatca má tržbu 100
- platca má tiež tržbu 100, a 19 odvedie DÚ (alebo si túto čiastku zníži o DPH na vstupe, na ktoré má doklady a ktoré si z hľadiska uznateľnosti obháji)

Ja tvrdím, že ako dodávateľ nemôžem čiastku DPH považovať za svoj príjem. Z prijatej sumy DPH môžem minúť len to, čo viem vydokladovať na vstupe.

ALEBO SA MÝLIM?

Prosím, budem vďačná za akýkoľvek názor. Klient o ktorom píšem je inak veľmi dobrý človek, mám ho rada ale každá debata na túto tému DPH končí hádkou a vyhrážkami. Ja nechcem „vyrábať doklady“. Podľa mňa je DPH jednoducho matematika – to čo na výstupe nevykryjem vstupmi, to jednoducho musím odviesť.

Ďakujem za Vaše názory.
Manual
04.12.09,14:47
Nevzrušuj sa, máš pravdu. Účtovník má prinesené doklady zaúčtovať. A ten kto podniká = jeho úlohou je doniesť doklady na zaúčtovanie.
Povinnosťou účtovníka je priebežne informovať podnikateľa (aspoň si myslím) o stave P a V a aký je zisk. A podnikateľ z týchto údajov má pre seba vyvodiť záver, čo s tým chce robiť.
Ty ako účtovník ani nemôžeš nič "vyrábať"
A ak nechce platiť DPH, nech si "vyrobí" doklady sám a môže každý rok podnikania ísť do straty... však čo... možno sa ho niekto naozaj spýta ako gazduje.
cloe
04.12.09,15:55
Nevzrušuj sa, máš pravdu. Účtovník má prinesené doklady zaúčtovať. A ten kto podniká = jeho úlohou je doniesť doklady na zaúčtovanie.
Povinnosťou účtovníka je priebežne informovať podnikateľa (aspoň si myslím) o stave P a V a aký je zisk. A podnikateľ z týchto údajov má pre seba vyvodiť záver, čo s tým chce robiť.
Ty ako účtovník ani nemôžeš nič "vyrábať"
A ak nechce platiť DPH, nech si "vyrobí" doklady sám a môže každý rok podnikania ísť do straty... však čo... možno sa ho niekto naozaj spýta ako gazduje.

... prípadne si môže ísť aj sadnúť do chládku.;)
durisovad
04.12.09,16:15
Ja by som mu poradila, aby nakupoval v tuzemsku a vsetko vyvazal do zahranicia, potom bude mat len nadmerne odpocty. Ak ta sef nuti vyrabat nejake papieriky, asi by bolo vhodne premysliet si, ci u neho zostanes pracovat.