Machulka
04.12.09,13:50
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť. Prišli sme na to, že náš správca zneužíva naše peniaze z fondu opráv. Stalo sa to úplnou náhodou, keď nám za rok 2008 dali vyúčtovanie, kde bola zahrnutá oprava výťahov v úplne inom paneláku. Mysleli sme si, že je to len účtovná chyba, ale po nahliadnutí do dokladov sme zistili, že aj peniaze skutočne odišli z nášho účtu. No do dnešného dňa sa ani nevrátili. A to nie je všetko. Je toho ešte viac,ale nechcem to tu rozpisovať. Ide mi o to, čo robiť, keby sme chceli odísť od správcu a založiť SVB? Práve dnes podali niektorí vlastníci bytov trestné oznámenie na prokuratúre na nášho správcu. Tak uvidíme ako celá vec skončí.
Budem musieť si naštudovať celý zákon.
Moje otázky:
1/ Čo treba, keby sme sa rozhodli odsúpiť od zmluvy so správcom a založili by sme SVB
2/ V prípade SVB treba DIČ a viesť účtovníctvo? Budem rada, ak mi aj dáte nejaké odkazy na tieto témy. Rada si to prečítam. Zatiaľ veľká vďaka a pekný víkend.
Chobot
04.12.09,13:35
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť. Prišli sme na to, že náš správca zneužíva naše peniaze z fondu opráv. Stalo sa to úplnou náhodou, keď nám za rok 2008 dali vyúčtovanie, kde bola zahrnutá oprava výťahov v úplne inom paneláku. Mysleli sme si, že je to len účtovná chyba, ale po nahliadnutí do dokladov sme zistili, že aj peniaze skutočne odišli z nášho účtu. No do dnešného dňa sa ani nevrátili. A to nie je všetko. Je toho ešte viac,ale nechcem to tu rozpisovať. Ide mi o to, čo robiť, keby sme chceli odísť od správcu a založiť SVB? Práve dnes podali niektorí vlastníci bytov trestné oznámenie na prokuratúre na nášho správcu. Tak uvidíme ako celá vec skončí.
Budem musieť si naštudovať celý zákon.
Moje otázky:
1/ Čo treba, keby sme sa rozhodli odsúpiť od zmluvy so správcom a založili by sme SVB
2/ V prípade SVB treba DIČ a viesť účtovníctvo? Budem rada, ak mi aj dáte nejaké odkazy na tieto témy. Rada si to prečítam. Zatiaľ veľká vďaka a pekný víkend.

Ja ti poradím naopak - nie že ti sem budú písať ľudia o založení a fungovaní SVB, ale ty si vyhľadaj témy o SVB (je to celá sekcia), kde nájdeš skoro všetko. Mnohí to už tu viackrát popísali, predpokladám, že málokomu sa to bude chcieť písať znovu celé.

Najmä zadanie tvojej otázky je také, že odpoveď by mohla byť na 5 strán - chceš vedieť všetko o SVB. Najprv si prečítaj zákon a potom čo ti nebude jasné, tak sa spýtaj konkrétne.

A ešte jedna vec - tvoja otázka bola mimo témy, preto som ti vytvoril osobitnú tému, keby predsa len niekto mal záujem ti napísať, tak aby hneď uvidel, čoho sa téma týka.
Machulka
07.12.09,06:37
Ďakujem za radu aj za pomoc. Určite sa budem tomuto viac venovať aj zákon prečítam,lebo je to horúca téma v našom paneláku. Zatiaľ pekný deň.
sito
07.12.09,07:06
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť. Prišli sme na to, že náš správca zneužíva naše peniaze z fondu opráv. Stalo sa to úplnou náhodou, keď nám za rok 2008 dali vyúčtovanie, kde bola zahrnutá oprava výťahov v úplne inom paneláku. Mysleli sme si, že je to len účtovná chyba, ale po nahliadnutí do dokladov sme zistili, že aj peniaze skutočne odišli z nášho účtu. No do dnešného dňa sa ani nevrátili. A to nie je všetko. Je toho ešte viac,ale nechcem to tu rozpisovať. Ide mi o to, čo robiť, keby sme chceli odísť od správcu a založiť SVB? Práve dnes podali niektorí vlastníci bytov trestné oznámenie na prokuratúre na nášho správcu. Tak uvidíme ako celá vec skončí.
Budem musieť si naštudovať celý zákon.
Moje otázky:
1/ Čo treba, keby sme sa rozhodli odsúpiť od zmluvy so správcom a založili by sme SVB
2/ V prípade SVB treba DIČ a viesť účtovníctvo? Budem rada, ak mi aj dáte nejaké odkazy na tieto témy. Rada si to prečítam. Zatiaľ veľká vďaka a pekný víkend.


V tom je kúzlo bytového domu. Nezáujem vlastníkov bytov, iniciatíva správcu domu. Ale raz to praskne a potom sa už, aspoň pár jedincov v dome preberie.

Ak už niekto podal trestné oznámenie, už ste začali.

Tvoje otázky:

1. Aby boli 2/3 bytov v dome v osobnom vlastníctve. Bez toho nie je možné zmeniť formu správy domu, vypovedať správu bytov a založiť SVB.

2. Áno, môže to robiť niekto z domu, ale môžete si spísať dohodu s niekym, kto vám bude robiť účtovníctvo.

3. Chce to prejsť si ten zákon a postupne si ujasniť, čo vlastne chcete a ako to chcete. Na prvý raz to nebude ono, ale dá sa to prispôsobiť lepšiemu.

4. So založením SVB sa nemusíte až tak ponáhľať, Zákon je na vašej strane, správca vám je povinný predložiť všetky doklady týkajúce sa správy domu, hospodárenia s vašimi peniazmi. Dobre si všetko prekontrolujte a potom sa rozhodnite.

Dokázali to iní, dokážete to aj Vy, len treba chcieť.
MG1
08.12.09,11:48
Ahoj tak ja si myslim že najlepšie pre vás by bolo nájsť si nového správcu, čo som čítal zákon tak v SVB zodpovedá za vzniknutú škodu predseda SVB.
My sme si založili správcovskú spoločnosť predseda pozamestnával pár ľudí a tí mu odhlasujú všetko čo chce resp. nie je ho možné odvolať. Tiež robí ľuďom nazlosť ale nemôžu sa nijak brániť. Tým som chcel len povedať že aj taká siituácia môže nasť, keď sa za predsedu dostane takýto človek. Tiež sa takýto predseda musí zaoberať platnou legislatívou čo v našom prípade nie je a tiež riziko takejto vlastnej správy je že na nám keď bolo treba opraviť zatekajúcu strechu tak našli sa takí vychytrlaci ktorí povedali nech sa na opravu skladajú tí čo bývajú pod strechou. Tiež by som chcel upozorniť že nie všetky účtovnícke firmy poznajú špecifiká účtovníctva pre správcovské spoločnosti a spoločenstva vlastníkov bytov, náš povedal že účtuje tak ako mu to predseda povie. Doporučil by som vám aby ste sa sústredili hlavne na zákonné vymedzenie hospodárenia s fondom opráv. Ak budeš namietať, že toto sa u vás nemôže stať tak ti poviem že keď sme zakladali správcovksú spoločnosť z toho dôvodu že sa nám zdalo že správcovská ktorú sme mali nás stojí veľa a tiež sa nám nepáčilo ako hospodári, tak ľudia boli súdržní.
Elena Navrátilová
08.12.09,12:04
Ahoj tak ja si myslim že najlepšie pre vás by bolo nájsť si nového správcu, čo som čítal zákon tak v SVB zodpovedá za vzniknutú škodu predseda SVB.
My sme si založili správcovskú spoločnosť predseda pozamestnával pár ľudí a tí mu odhlasujú všetko čo chce resp. nie je ho možné odvolať. Tiež robí ľuďom nazlosť ale nemôžu sa nijak brániť. Tým som chcel len povedať že aj taká siituácia môže nasť, keď sa za predsedu dostane takýto človek. Tiež sa takýto predseda musí zaoberať platnou legislatívou čo v našom prípade nie je a tiež riziko takejto vlastnej správy je že na nám keď bolo treba opraviť zatekajúcu strechu tak našli sa takí vychytrlaci ktorí povedali nech sa na opravu skladajú tí čo bývajú pod strechou. Tiež by som chcel upozorniť že nie všetky účtovnícke firmy poznajú špecifiká účtovníctva pre správcovské spoločnosti a spoločenstva vlastníkov bytov, náš povedal že účtuje tak ako mu to predseda povie. Doporučil by som vám aby ste sa sústredili hlavne na zákonné vymedzenie hospodárenia s fondom opráv. Ak budeš namietať, že toto sa u vás nemôže stať tak ti poviem že keď sme zakladali správcovksú spoločnosť z toho dôvodu že sa nám zdalo že správcovská ktorú sme mali nás stojí veľa a tiež sa nám nepáčilo ako hospodári, tak ľudia boli súdržní.

Rozhoduje zhromaždenie, vlastníci... nie predseda. To ste vlastne čo? Správcovská spoločnosť? To pokiaľ viem ani nemôže byť forma správy v zmysle legislatívy. Buď ste SVB alebo ste zmluvnou stranou na základe zmluvy o výkone správy.
sito
08.12.09,23:02
Ahoj tak ja si myslim že najlepšie pre vás by bolo nájsť si nového správcu, čo som čítal zákon tak v SVB zodpovedá za vzniknutú škodu predseda SVB.
My sme si založili správcovskú spoločnosť predseda pozamestnával pár ľudí a tí mu odhlasujú všetko čo chce resp. nie je ho možné odvolať. Tiež robí ľuďom nazlosť ale nemôžu sa nijak brániť. Tým som chcel len povedať že aj taká siituácia môže nasť, keď sa za predsedu dostane takýto človek. Tiež sa takýto predseda musí zaoberať platnou legislatívou čo v našom prípade nie je a tiež riziko takejto vlastnej správy je že na nám keď bolo treba opraviť zatekajúcu strechu tak našli sa takí vychytrlaci ktorí povedali nech sa na opravu skladajú tí čo bývajú pod strechou. Tiež by som chcel upozorniť že nie všetky účtovnícke firmy poznajú špecifiká účtovníctva pre správcovské spoločnosti a spoločenstva vlastníkov bytov, náš povedal že účtuje tak ako mu to predseda povie. Doporučil by som vám aby ste sa sústredili hlavne na zákonné vymedzenie hospodárenia s fondom opráv. Ak budeš namietať, že toto sa u vás nemôže stať tak ti poviem že keď sme zakladali správcovksú spoločnosť z toho dôvodu že sa nám zdalo že správcovská ktorú sme mali nás stojí veľa a tiež sa nám nepáčilo ako hospodári, tak ľudia boli súdržní.

MG1, asi máš v tom troška zmätok. Ak ste si založili správcovskú spoločnosť, tak sa chcete živiť správou bytových, prípadne obytných domov.

Ak ste si v dome založili SVB, tak ste si zvolili predsedu, ( štatutára ), Radu vlastníkov a vlastníci bytov v dome sú Zhormaždením vlastníkov, to je stretnutie vlastníkov na ktorom rozhodujú o spoločných veciach v dome. Zákon 182/1993, § 7 až 7d.

Podľa poslednej vety usudzujem, že ste sa pred daždom skrýli pod odkvap. Alebo z blata do kaluže. Tak trpte do tej doby, pokiaľ znovu nebudete súdržní. Alebo Vás bude niekto držať nakrátko. Kto??? Vás, vlastníkov.