marcini
04.12.09,17:15
Dostane moja manželka vyššiu materskú ?
Manželka je nepretržite zamestnaná od roku 1999. V apríli 2008 nastúpila na MD a potom na RD. Výška MD bola okolo 320 EUR/mes. čiže denný VZ okolo 19,5 EUR x 0,55 = 10,725 EUR . V apríli 2010 nastúpi na MD s druhým dieťaťom a výška MD bude vyrátana s pravdepodobného VZ, kedže je stále zamestnaná u toho istého zamestnávateľa a nemala príjem v roku 2009. Manželka má ešte nedočerpané 3 dni dovolenky za prvú MD. Ak by manželka po RD pred druhou MD nastúpila do práce a vyčerpala tie 3 dni dovolenky, rátal by sa denný VZ podla par. 54 ods. 2 pism. c) za tieto 3 dni ? Kedže priemer na dovolenku by bol 3,5 eur x 8 hod = 28 eur z toho denný VZ 28 x 0,55 = 15,4 EUR. Je to správne ?
brčko
04.12.09,20:03
nerátal. Pri nástupe na MD, ak by tesne pred nástupom na MD nebola RD ale čerpala riadnu dovolenku, tak je jej RO stále rok 2009. A vzhladom na to, že v nom nemala žiadny VZ, tak sa berie pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD.
marcini
07.12.09,09:43
Dakujem za opoved ale podla § 57 ods 1 pism a :
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
takze potom by platil tak ako som pisal par. 54 ods. 2 pism. c)
hviezdicka2
07.12.09,09:50
Dobrý deň, chcem sa spýtať? Som zamestnaná od r.2004 a momentálne som na RD, v apríli 2010 mám termín pôrodu. Keďže nemám v r.2009 žiaden VZ na nemocenské, materská sa mi bude rátať z pravdepodobného VZ. Čo sa počíta do pravdepodobného VZ: základná mzda + odmeny, alebo len základná mzda bez odmien? A ešte druhá otázka, ak mám v r.2006 podpísaný dodatok k zmluve o zmene výšky mzdy, bude sa mi rátať pravdepodobný VZ z dodatku k zmluve z toho r.2006, alebo z údajov uvedených v pracovnej zmluve z r.2004? Ďakujem moc krát za odpoveď.
brčko
07.12.09,21:24
Dakujem za opoved ale podla § 57 ods 1 pism a :
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
takze potom by platil tak ako som pisal par. 54 ods. 2 pism. c)

Nie nerátal by sa zo skutočného VZ podla § 54 ods.2písm.c)m ale z pravdepodobného VZ zamestnanca vid § 57 ods.2 Zákona o sociálnom poistení.
marcini
08.12.09,06:42
Stále nerozumiem pravdepodobný VZ podla § 57 ods 1 písm a, sa rata iba vtedy ak zamestnanec nemal prijem V RO podla § 54 ods. 1 a 2 , ale moja manželka bude mať 3 dni dovolenky - cize VZ podla
par. 54 ods. 2 písm. c). Prečo by sa to potom malo rátať na základe
pravdepodobného VZ ?
A podla § 26 ods.5 : Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.
brčko
08.12.09,07:08
Stále nerozumiem pravdepodobný VZ podla § 57 ods 1 písm a, sa rata iba vtedy ak zamestnanec nemal prijem V RO podla § 54 ods. 1 a 2, ale moja manželka bude mať 3 dni dovolenky - cize VZ podla
par. 54 ods. 2 písm. c). Prečo by sa to potom malo rátať na základe
pravdepodobného VZ ?
A podla § 26 ods.5 : Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

Tvoja manželka nastupuje na druhú MD v apríly 2010. Terajšie nem.poistenie jej vzniklo v r.1999 (t.j. pred rokom 2009), preto sa jej rozhodujúce obdobie určuje podla § 54 ods.1!!! (nie podla odseku 2). Ak by jej prac.pomer/nem.poistenie vzniklo:
- v r.2009, tak by sa RO určovalo podla § 54 ods.2 písm.a)
- v období január až marec 2010, tak podla § 54 ods.2 písm. b)
- ak v apríly 2010, tak podla § 54 ods.2 písm. c)

ods.+písm., ktoré platí pre konkrétneho poistenca a podla ktorého sa zisťuje jeho RO sa určí podla dátumu vzniku NP voči dátumu požiadania o nem.dávku. Pre každého platí len jedno RO.
Ak v danom RO nie je VZ, tak sa berie pravdepodobný Vz v mesiaci nástupu na MD/vzniku PN/vzniku očr a neberie sa iný ods./písmeno daného paragrafu t.j. nemení sa RO.
marcini
08.12.09,12:33
Preto som tam uviedol § 26 ods.5 - Prerušenie povinného nemocenského poistenia, kde podla ods.1 písm. e. je RD prerušením nem.poistenia a podľa ods.5 vznik prerušenia sa posudzuje ako zánik nem. poistenia a skončenie prerušenia ako vznik nem.poistenia tak potom mojej manželke skončilo poistenie nástupom na RD a vznikne skončením RD a nástupom na dovolenku v apríli roku 2010 a preto by sa malo posudzovať podľa
§ 54 ods.2 písm. c) a nie podľa § 57.
brčko
08.12.09,13:44
Preto som tam uviedol § 26 ods.5 - Prerušenie povinného nemocenského poistenia, kde podla ods.1 písm. e. je RD prerušením nem.poistenia a podľa ods.5 vznik prerušenia sa posudzuje ako zánik nem. poistenia a skončenie prerušenia ako vznik nem.poistenia tak potom mojej manželke skončilo poistenie nástupom na RD a vznikne skončením RD a nástupom na dovolenku v apríli roku 2010 a preto by sa malo posudzovať podľa
§ 54 ods.2 písm. c) a nie podľa § 57.

ked si prečítaš § 54 ods.5, tak to pochopíš ;)

prepáč, v prvom kole som akosi prehliadla ten § 26. (musím niekedy stihnúť odklepnúť odpoved skôr, ako mi krpec resetne počítač :) )
marcini
08.12.09,14:07
Veľmi pekne ďakujem teraz je to jasne. Chcel som hlasovať za ale dalo mi to hlasku "Hlasovať môžu len registrovaní užívatelia" , asi preto že som registrovany len teraz v decembri.
Ale ešte jeden dotaz ak môžem : Ak by nastúpila na tie 3 dni dovolenky v roku 2009 z RD a opat sa vrátila na RD ak je to možné. Rátal by sa denný VZ pre MD v roku 2010 iba z týchto 3 dni ?
veronikasad
08.12.09,14:12
Veľmi pekne ďakujem teraz je to jasne. Chcel som hlasovať za ale dalo mi to hlasku "Hlasovať môžu len registrovaní užívatelia" , asi preto že som registrovany len teraz v decembri.
Tlačítko "nahlás" používaš len keď chceš príspevok nahlásiť adminovi alebo moderátorovi ako nevhodný.

Ak chceš poďakovať za odpoveď, stlač tlačítko "oceňujem"
hviezdicka2
08.12.09,19:25
Dobrý deň, chcem sa spýtať? Som zamestnaná od r.2004 a momentálne som na RD, v apríli 2010 mám termín pôrodu. Keďže nemám v r.2009 žiaden VZ na nemocenské, materská sa mi bude rátať z pravdepodobného VZ. Čo sa počíta do pravdepodobného VZ: základná mzda + odmeny, alebo len základná mzda bez odmien? A ešte druhá otázka, ak mám v r.2006 podpísaný dodatok k zmluve o zmene výšky mzdy, bude sa mi rátať pravdepodobný VZ z dodatku k zmluve z toho r.2006, alebo z údajov uvedených v pracovnej zmluve z r.2004? Ďakujem moc krát za odpoveď.


Poradí mi niekto, prosím vás? Ďakujem.
Andyke
08.12.09,20:23
Pravdepodobný zárobok znamená , že keby si robila tak takú mzdu by si dosiahla (vrátane odmien).
Budú vychádzať z dodatku prac. zmluvy z roku 2006. (napr. pokiaľ si tam mala minimálnu mzdu, tak určite by si dnes takú mzdu nemala, nakoľko dnešná minim. mzda je vyššia, tak by Ti mali uviesť vyšší pravdepodobný zárobok na to tlačivo)
marcini
09.12.09,07:23
Tlačítko "nahlás" používaš len keď chceš príspevok nahlásiť adminovi alebo moderátorovi ako nevhodný.

Ak chceš poďakovať za odpoveď, stlač tlačítko "oceňujem"

Ale ja som chcel kliknúť na ikonu zelenej ruky s palcom hore a vtedy mi to zahlásilo nie na ikonu "nahlás".
Vlastas
09.12.09,08:13
Aká bude materská, cca august 2010 ak: dcéra skončila VŠ v máji, bola už dobrovoľne poistená-minimum. 28.9.2009 sa zamestnala, hrubá mzda 600,- Eur.
od 1.11.2009 platí dobrov.pripoist.47,74 Eur.:confused::confused:
brčko
09.12.09,09:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať? Som zamestnaná od r.2004 a momentálne som na RD, v apríli 2010 mám termín pôrodu. Keďže nemám v r.2009 žiaden VZ na nemocenské, materská sa mi bude rátať z pravdepodobného VZ. Čo sa počíta do pravdepodobného VZ: základná mzda + odmeny, alebo len základná mzda bez odmien? A ešte druhá otázka, ak mám v r.2006 podpísaný dodatok k zmluve o zmene výšky mzdy, bude sa mi rátať pravdepodobný VZ z dodatku k zmluve z toho r.2006, alebo z údajov uvedených v pracovnej zmluve z r.2004? Ďakujem moc krát za odpoveď.


Poradí mi niekto, prosím vás? Ďakujem.

súhlasím s odpovedou Andyke, že podla dodatku z r.2006. Ale daj si pozor, aby ti ozaj uviedla aj tie odmeny, lebo nie je to jednoznačne v zákone napísané a ak by ti uviedla len základnú mzdu (záleží aké sú to odmeny, či za prácu), tak tiež by si to predpokladám dokázala obhájiť, že aj to je správna suma. Poznám totiž taký prípad a mzdárka už nechcela meniť potvrdenie, ked už jedno do SP poslala. Mamičke nepomohlo ani to, že sa obrátila s "reklamáciou" u šefov. Preto sa už pri odovzdaní žiadosti o materské porozprávaj so mzdárkou, akú sumu ti uvedie. Povedz jej, že si si to skúšala aj sama zistiť. LEbo tú sumu v SP vydelia číslom 30 a 55% z toho bude tvoje materské. Zamestnávatela to nič nestojí, len je to trochu oriešok pre mzdárky, čo je to VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.
hviezdicka2
09.12.09,11:44
Ďakujem, moc ste mi pomohli. Potrebovala som vedieť, z čoho sa vychádza pri pravdepodobnom zárobku, lebo v zákone to nie je presne určené. Ďakujem ešte raz.
sta
11.12.09,05:47
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Známa je SZČO, pre rok 2009 jej nevyšla povinnosť platiť si odvody do SP a zamestnaná bola naposledy v 05/2008. Keďže plánuje v roku 2010 otehotnieť, chcela by sa prihlásiť na DNP a platiť si z maximálneho vymeriavacieho základu. Je pre ňu lepšie prihlásiť sa už teraz v decembri, alebo radšej až od 01.01.2010? ďakujem
Jozef Mihál
11.12.09,06:33
Odporúčam prihlásiť sa s max. VZ ešte počas decembra.
sta
11.12.09,06:34
Odporúčam prihlásiť sa s max. VZ ešte počas decembra.

ďakujem :)
Xanti
11.12.09,06:55
Odporúčam prihlásiť sa s max. VZ ešte počas decembra.
Ináč zaráža ma ako sa správajú odmietavo v SP,
pár ľudom som o takej možnosti DNP povedala. A na SP ich odbili, že to sa ide rušiť.
Je to neskutočné.
pavla.p
11.12.09,11:14
Dúfam, že som v správnej téme. Chcela by som pomôcť zamestnankyni, ktorá nastupuje na MD v polovičke januára. Naozaj môžeme s ňou rozviazať pracovný pomer napr. 20.decembra a hneď 21. uzatvoriť nový s max.vymeriavacím základom?
Veľmi pekne ďakujem za radu.
tuta
11.12.09,17:35
Áno môžeš, dokonca stačí pár dní pred nástupom na MD.
pavla.p
11.12.09,18:00
Áno môžeš, dokonca stačí pár dní pred nástupom na MD.
Ďakujem za odpoveď, čítala som o tom, ale keď mám pristúpiť k činu obávam sa spolu s ňou, aby sme neurobili niečo, čo by sa mohlo niekde vypomstiť.
tuta
11.12.09,18:54
Treba pristúpiť k činu. ;)
Mňa dnes hreje dobrý pocit, tiež som pomohla jednej SZČO, ktorá sa na začiatku tehotenstva bola pýtať na SP ako dosiahnuť vyššie materské a tam jej bolo poradené, že to už nie je možné. :confused:
Ale na základe našej skvelej porady a hlavne odborných rád p. Jozefa Miháľa sme našli riešenie a ona už má v ruke rozhodnutie s maximálnym denným vymeriavacím základom.
Ale poviem Ti, že na SP na ňu pozerali ako keby jej materské platili z vlastného vrecka.
petoCa
13.12.09,21:11
Dobry den,

Chcel by som sa opytat. Manzelka je zamestnana od 2.9.2009 (ako ucitelka ma ciastocny uvazok). Zatial si neplati DNP.

Cakame dietatko. Termin porodu cca polka jula 2010 (18.7). Oplati sa zacat platit DNP s maximalnym VZ alebo nie?. Mali by sme utekat na SP alebo sa to uz neoplati :)


Dakujem
Peto
Xanti
13.12.09,21:18
Dobry den,

Chcel by som sa opytat. Manzelka je zamestnana od 2.9.2009 (ako ucitelka ma ciastocny uvazok). Zatial si neplati DNP.

Cakame dietatko. Termin porodu cca polka jula 2010 (18.7). Oplati sa zacat platit DNP s maximalnym VZ alebo nie?. Mali by sme utekat na SP alebo sa to uz neoplati :)


Dakujem
PetoNo tak už je neskoro na začatie si platenia DNP, kedže je mng. tehotná.

Aktuálne by to bolo ak by mala nejaké ukončené nemocenské poistenie.
Čo robila pred tým 2.9.2009?
petoCa
13.12.09,21:44
No aby som to trosku upresnil, :)

do maja 2009 bola studentkou VS.
Potom bola dobrovolne nezamestnana az do 2.9.2009.
Teraz je ako ucitelka s ciastocnym uvazkom cca (200E)
Tak sa este doplnujuco opytam, co vlastne moze ocakavat. Aku vysku materskeho …

Dakujem
Peto
Xanti
14.12.09,06:21
No aby som to trosku upresnil, :)

do maja 2009 bola studentkou VS.
Potom bola dobrovolne nezamestnana az do 2.9.2009.
Teraz je ako ucitelka s ciastocnym uvazkom cca (200E)
Tak sa este doplnujuco opytam, co vlastne moze ocakavat. Aku vysku materskeho …

Dakujem
Peto
Dostane materskú 55% z výšky svojho príjmu teda z 200 €. Samozrejme nedostane tolko, doplatí jej UP do výšky rodičovského príspevku .

Manželka má zmluvu na dobu neurčitú? Alebo jej skončí v júny 2010? Ak jej skončí v júny prac. pomer a zamestná sa na pár dní z najvyšším VZ, tak bude mat maximálnu materskú.
Ale ak má zmluvu na dobu neurčitú, tak potom bude dostávat len zvýšený rodičovský príspevok ( teda materskú a doplatok do zvýšeného rodičovského príspevku ).
petoCa
14.12.09,08:46
Praveze je na dobu urcitu v juni jej konci, takze by sme to mohli vyskusat.

Dakujem velmi pekne za odpoved a uzitocne rady.

Peto
tomasgallovic
14.12.09,09:00
Dobrý deň prajem.
Chcem sa spýtať tiež ohľadne materského. Som zamestnaná od roku 2007 na 5 hod prac. úväzok s VZ 200 €. V marci pravdepodobne odchádzam na MD. Zamestnávateľ je ochotný pred odchodom uzavrieť novú prac. zmluvu s vyšším VZ. Berie sa do úvahy len skutočnosť, že som bola nemocensky poistená? To v akej výške boli odvody(VZ 200 €), to výšku materskej neovplyvňuje?
Ďakujem
Lucia
Xanti
14.12.09,09:05
Praveze je na dobu urcitu v juni jej konci, takze by sme to mohli vyskusat.

Dakujem velmi pekne za odpoved a uzitocne rady.

PetoNo to áno skúsiť treba,
je potrebné nájsť niekoho kto ju zamestná na pár dní po skončení PP z maximálneho VZ.
Xanti
14.12.09,09:14
Dobrý deň prajem.
Chcem sa spýtať tiež ohľadne materského. Som zamestnaná od roku 2007 na 5 hod prac. úväzok s VZ 200 €. V marci pravdepodobne odchádzam na MD. Zamestnávateľ je ochotný pred odchodom uzavrieť novú prac. zmluvu s vyšším VZ. Berie sa do úvahy len skutočnosť, že som bola nemocensky poistená? ANO
To v akej výške boli odvody(VZ 200 €), to výšku materskej neovplyvňuje? NIE, ak je uzavretý nový PP s iným VZ.
Ďakujem
Luciaodpoved v texte
Fucta
16.12.09,13:12
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Vo februári 2008 som nastupovala na MD s max. VZ. V októbri 2009 som začala po materskej poberať rod. príspevok až dodnes. Som opäť tehotná a vo februári 2010 mám nastupiť na MD. Môžem teda ísť vo feburári znova požiadať o materské a budem mať naň nárok, a v akej výške by som ho dostávala, opäť z toho max. VZ čo som mala v roku 2008? Ďakujem za odpoveď.
janakyv
17.12.09,06:40
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ako sa mozem prihlasit na DNP, kvoli materskej, nakolko zijem v zahranici a nikde na internete , ani na stranke social.poistovne som tuto informaciu nenasla. Priamo v SP tvrdili, ze osobne. Dalej sa chcem opytat, ci by mi niekto nevedel povedat, kolko by som mala platit mesacne odvody do DNP a kolko dostanem matersku, ak moj plat bol -hruba mzda - od 1/09-2/09- 334eur v 3/09 397eur (kvoli dovolenke, inak bol zaklad 334), v 4/09-5/09 334 eur, v 6/09 bol 445 eur (zo zakladu 450),v 7/09 405 eur, v 8/09 390 eur (zo zakladu 405), v 9/09-11/09 530 eur. Viete mi poradit, ci sa mam na DNP prihlasit este v roku 2009, alebo az v 2010?

Dakujem velmi pekne vopred za odpovede.

Jana
Xanti
17.12.09,07:02
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ako sa mozem prihlasit na DNP, kvoli materskej, nakolko zijem v zahranici a nikde na internete , ani na stranke social.poistovne som tuto informaciu nenasla. Priamo v SP tvrdili, ze osobne. Dalej sa chcem opytat, ci by mi niekto nevedel povedat, kolko by som mala platit mesacne odvody do DNP a kolko dostanem matersku, ak moj plat bol -hruba mzda - od 1/09-2/09- 334eur v 3/09 397eur (kvoli dovolenke, inak bol zaklad 334), v 4/09-5/09 334 eur, v 6/09 bol 445 eur (zo zakladu 450),v 7/09 405 eur, v 8/09 390 eur (zo zakladu 405), v 9/09-11/09 530 eur. Viete mi poradit, ci sa mam na DNP prihlasit este v roku 2009, alebo az v 2010?

Dakujem velmi pekne vopred za odpovede.

Jana
V SP podpisuješ prehlásenie, že nepracuješ v zahraničí. Takže osobne neviem či Ti prejde prihláška na DNP.

Formulár môžeš nájsť na http://www.socpoist.sk/616/1567s a tam si nájdi Registračný list fyzickej osoby platný od 1.1.2009
janakyv
17.12.09,07:13
Xanti, dakujem velmi pekne za odpoved, zabudla som uviest, ze pracujem pre slovensku firmu, uviedla som len , ze zijem v zahranici,ale pracujem pre slovensku firmu, ktora mi plati odvody do slovenskeho socialneho a danoveho systemu. Registracny list FO som si stiahla uz vcera, ale skutocne neviem, ci je nutne ist tam osobne, alebo cez splnomocnenie, nakolko mi tym vznikaju naklady na letenku.

Dakujem
Xanti
17.12.09,07:33
Xanti, dakujem velmi pekne za odpoved, zabudla som uviest, ze pracujem pre slovensku firmu, uviedla som len , ze zijem v zahranici,ale pracujem pre slovensku firmu, ktora mi plati odvody do slovenskeho socialneho a danoveho systemu. Registracny list FO som si stiahla uz vcera, ale skutocne neviem, ci je nutne ist tam osobne, alebo cez splnomocnenie, nakolko mi tym vznikaju naklady na letenku.

Dakujem
Tak to je iné, ja by som vypísala formulár. Poslala poštou na slovensko príbuzným , oni by to prebalili do inej obálky a poslali poštou na SP v mieste bydliska, doporučene.

A hotovo, samozrejme dátum vzniku poistenia musíš dať trošku neskôr aby sa to stihlo dopraviť. Len neviem ako bude s tým čestným prehlásením, či ti to tiež pošlú domov na adresu na svk.

A čo sa týka platieb, tak si daj rozdiel 1084,50 € - tvoja hrubá mzda , to bude tvoj VZ.
janakyv
17.12.09,07:52
Xanti, dakujem velmi pekne.
Jennys
17.12.09,08:34
Prosím ja by som tiež chcela poradiť ohľadom materskej. Som SZČO. Takže si platím povinné odvody do SP a od marca aj DNP, ktoré som si od novembra zvyšovala, keďže sa menilo. DNP si platím z maximálnej čiastky. Budúci rok pôjdem na materskú. Takže by som mala dostávať maximálnu sumu. Môžem popri materskej byť ďalej SZČO? Alebo sa niečo zmenilo? Potom ako to bude s rodičovským príspevkom? Ďakujem.
Xanti
17.12.09,08:40
Prosím ja by som tiež chcela poradiť ohľadom materskej. Som SZČO. Takže si platím povinné odvody do SP a od marca aj DNP, ktoré som si od novembra zvyšovala, keďže sa menilo. DNP si platím z maximálnej čiastky. Budúci rok pôjdem na materskú. Takže by som mala dostávať maximálnu sumu. Môžem popri materskej byť ďalej SZČO? Alebo sa niečo zmenilo? Potom ako to bude s rodičovským príspevkom? Ďakujem.
Si zvyšovala? ALebo si zrušila a založila nové DNP?.

Lebo ak si len zvyšovala tak VZ pre materskú bude rok 2009 teda od marca do novembra minimum + december maximum = čiastka /9 mesiacov a priemer bude tvoj VZ pre materskú. A plus z povinných odvodov.

Popri materskej môžeš byť SZČO, popri rodičovskom nie.
jjj
17.12.09,14:00
Dobry den,
prosim vas poradite mi niekto? Uz mi tu z toho pomaly sibe :-(

Som dobrovolny platitel socialneho poistenia (nakolko robim na zaklade autorskej zmluvy u jedneho zamestnavatela)
Platim si od 01/2009 odvody v minimalnej vyske a budem platit aj buduci rok

Ak by som chcela v buducom roku otehotniet a cca v roku 2011 rodit, ako mozem co najlahsim sposobom dosiahnut maximalnu vysku materskej?

Podla diskusii, co som tu citala, mi pride,ze najrozumnejsie bude - cca mesiac pred nastupom na matersku sa odhlasit z dobrovolneho platenia a zaroven sa u zamestnavatela zamestnat - vstupom do pracovneho pomeru Tz. ze potom sa mi za rozhodujuce obdobie bude brat ten mesiac, ktory som bola zamestnana?

Dakujem za odpoved

Jana
Xanti
17.12.09,16:08
Dobry den,
prosim vas poradite mi niekto? Uz mi tu z toho pomaly sibe :-(

Som dobrovolny platitel socialneho poistenia (nakolko robim na zaklade autorskej zmluvy u jedneho zamestnavatela)
Platim si od 01/2009 odvody v minimalnej vyske a budem platit aj buduci rok

Ak by som chcela v buducom roku otehotniet a cca v roku 2011 rodit, ako mozem co najlahsim sposobom dosiahnut maximalnu vysku materskej?

Podla diskusii, co som tu citala, mi pride,ze najrozumnejsie bude - cca mesiac pred nastupom na matersku sa odhlasit z dobrovolneho platenia a zaroven sa u zamestnavatela zamestnat - vstupom do pracovneho pomeru Tz. ze potom sa mi za rozhodujuce obdobie bude brat ten mesiac, ktory som bola zamestnana? Ano, je to najjednoduhší a najlahší. A aj najlacnejší spôsob ako získať maximálnu materskú.

Dakujem za odpoved

Janaodpoved v texte.
Resp. môžeš si dobrovolne platiť nemocenské poistenie v maximálnej výške , pri zachovaní minimálnych ostatných platieb. I tak sa to dá, a aj PN budeš mať po 26 týždňoch maximálnu.
lulko
17.12.09,19:44
Dobrý večer, môžem vás poprosiť o radu. Kamarátka je tehotná, predpokladaný termín pôrodu je 27.6.2010. Pracovný pomer trval od 10.3.2009 do 23.12.2009, čiže podmienku 270 dní poistenia splní. Od 17.12.2009 je PN. Vymeriavací základ z pp je 370 eur. Prečítala som si príspevky len nechcem jej poradiť zle ako si zvýšiť materskú. Podľa mňa by v januári mohla ukončiť trvajúcu PN a zamestnať sa na jeden mesiac s maximálnym vymeriavacím základom. Keďže je predpoklad že tehotenstvo bude rizikové isť na ďalšiu PN, ktorej výška by sa vyrátavala už z maximálneho vymeriavacieho základu a po ukončení PN by aj materská bola maximálna. Prípadne ak by ukončila trvajúcu PN a zaevidovala sa na úrade práce ako nezamstnaná stačilo by, ak by sa zamestnala dva týždne pred nástupom na materskú s maximálnym vymeriavacím základom? ďakujem za radu
Jennys
18.12.09,11:03
Si zvyšovala? ALebo si zrušila a založila nové DNP?.

Lebo ak si len zvyšovala tak VZ pre materskú bude rok 2009 teda od marca do novembra minimum + december maximum = čiastka /9 mesiacov a priemer bude tvoj VZ pre materskú. A plus z povinných odvodov.

Popri materskej môžeš byť SZČO, popri rodičovskom nie.

Ďakujem za odpoveď. takže upresním, dobrovoľné čo som platila od marca do novembra bolo z maxima, len potom sa menilo to maximum, takže od novembra platím o niečo viac. Takže popri rodičovskom SZČO už nemôžem byť? Ja som mala rodičovský teraz do júna a bola som aj SZČO. Teraz sa to zmenilo? Kde si to môžem naštudovať? Ja robím doma ako SZĆO.
saskia26
18.12.09,20:42
Dobrý večer, môžem vás poprosiť o radu. Kamarátka je tehotná, predpokladaný termín pôrodu je 27.6.2010. Pracovný pomer trval od 10.3.2009 do 23.12.2009, čiže podmienku 270 dní poistenia splní. Od 17.12.2009 je PN. Vymeriavací základ z pp je 370 eur. Prečítala som si príspevky len nechcem jej poradiť zle ako si zvýšiť materskú. Podľa mňa by v januári mohla ukončiť trvajúcu PN a zamestnať sa na jeden mesiac s maximálnym vymeriavacím základom. Keďže je predpoklad že tehotenstvo bude rizikové isť na ďalšiu PN, ktorej výška by sa vyrátavala už z maximálneho vymeriavacieho základu a po ukončení PN by aj materská bola maximálna. Prípadne ak by ukončila trvajúcu PN a zaevidovala sa na úrade práce ako nezamstnaná stačilo by, ak by sa zamestnala dva týždne pred nástupom na materskú s maximálnym vymeriavacím základom? ďakujem za radu

Myslím, že je to dobré riešenie s ukončením PN a potom novým zamestnaním.
ankajanko
20.12.09,11:13
dobrý deň, dcéra bola zamestnaná 7 rokov do 31.03.2009./hromadné prepúšťanie/ Od 02.04.09 je na PN ktorá trvá.Od 15.03.2010 nastupuje na materskú dovolenku. Ak sa zamestná od 01.02.2010 do 15.03.2010 a nastúpi na MD so zamestnania počíta sa aj vtedy podporná doba 365 dní, teda od 02.04.2009 a od skončenia podpornej doby rodič. príspevok, alebo má nárok na 28 týždňov materskej dovol.?
evi.li
13.01.10,14:15
Dobrý deň potrebujem poradiť lebo čím viac čítam tým menej tomu rozumiem. Som SZČO od roku 2006. Až od júla 2009 som začala platiť odvody vo výke 89,97 alebo tak nejak neviem presne. V auguste mám termím pôrodu. Vôbec neviem koľko budem dostávať matersku. Dá sa to zvýšiť dobrovolným platením na maximum? V podnikaní sa mi velmi nedarí a preto by ma zaujmalo či by nebolo lepšie zručiť živnosť a ísť sa zaevidovať na úrad práce a platiť si nemocenské dobrovolne? Keby som toto urobila a platím dobrovolne dostanem potom aj ten vyšší rodičovský? Ďakujem za radu lebo ma chytá oanika čo urobiť.
Xanti
13.01.10,15:27
Dobrý deň potrebujem poradiť lebo čím viac čítam tým menej tomu rozumiem. Som SZČO od roku 2006. Až od júla 2009 som začala platiť odvody vo výke 89,97 alebo tak nejak neviem presne. V auguste mám termím pôrodu. Vôbec neviem koľko budem dostávať matersku.Minimálnu.
Dá sa to zvýšiť dobrovolným platením na maximum? Sú dve možnosti.
Bud sa dá - zrušíš živnosť hned, prihlásiš sa na DNP z maxima a budeš 26 týždňov platiť ( potom môžeš znížiť na minimum ) a budeš mať maximálnu materskú.
Alebo sa nedá - to ak si ponecháš živnosť , vtedy Ti DNP nepomôže.
V podnikaní sa mi velmi nedarí a preto by ma zaujmalo či by nebolo lepšie zručiť živnosť a ísť sa zaevidovať na úrad práce a platiť si nemocenské dobrovolne? O tej možnosti píšem vyššie
Keby som toto urobila a platím dobrovolne dostanem potom aj ten vyšší rodičovský? Ano, dostaneš.
Ďakujem za radu lebo ma chytá oanika čo urobiť.v texte.
evi.li
14.01.10,07:36
Ďakujem veľmi pekne. Idem zrušiť živnosť a zahlásiť sa na Urad práce a sama si budem platiť DNP. Tých 26týžnou sa počíta do pôrodu či do nástupu na MD lebo som v 12 týždni. Stihnem to?
Xanti
14.01.10,07:45
Ďakujem veľmi pekne. Idem zrušiť živnosť a zahlásiť sa na Urad práce a sama si budem platiť DNP. Tých 26týžnou sa počíta do pôrodu či do nástupu na MD lebo som v 12 týždni. Stihnem to?No mám pocit, že to nestihneš teda z maxima. :mee:

Tak sa poisti z DNP z minima z 319,58 € alebo pred nástupom na materskú si nájdi prácu na pár dní z max. VZ. A budeš mať max. materskú.
Xanti
14.01.10,07:53
Ďakujem veľmi pekne. Idem zrušiť živnosť a zahlásiť sa na Urad práce a sama si budem platiť DNP. Tých 26týžnou sa počíta do pôrodu či do nástupu na MD lebo som v 12 týždni. Stihnem to?
Ešte podotknem, ak zrušíš živnosť. Tak určite treba sa prihlásiť na DNP. Lebo od júla 2009 nemáš ešte dostatok dní poistenia takže by si nemala nárok na materskú.
evi.li
14.01.10,08:07
No to mi je jasné ale teraz ma metie tých 26 týždňou o mám platiť z maxima a potom môžem znížiť, preto že mne do pôrodu ostáva menej týždňou. Čiže ako dlho musím platiť z maxima aby to bolo dobre? Ked zruším živnosť k 1.2.2010 a porod mám 3.8 cca tak to bude stačiť?
Xanti
14.01.10,08:17
No to mi je jasné ale teraz ma metie tých 26 týždňou o mám platiť z maxima a potom môžem znížiť, preto že mne do pôrodu ostáva menej týždňou. Čiže ako dlho musím platiť z maxima aby to bolo dobre? Ked zruším živnosť k 1.2.2010 a porod mám 3.8 cca tak to bude stačiť?
Nie nebude to stačiť.
Aby si mohla poberať maximálne materské, potrebuješ platiť pred pôrodom a nástupom na materskú minimálne 26 týždňov odvody vo výške 47,70 €.
A od 1.2.2010 tých 26 týždňov uplynie 1.8.2010 a ak porodíš skôr tak si zbytočne vyhodila 6x47,70 = 286,20 € lebo materskú Ti vyrátajú aj tak z minima.

Môj názor poisti sa z minima DNP, dostaneš síce minimálnu materskú ak si pred koncom nenájdeš zamestnanie na pár dní z maxima. Ale predsa tá materská bude rátaná z VZ 319,58 € a nie z VZ 295,50 € .

Ak by si dnes zrušila živnosť, a poistila sa zajtra na DNP z maxima tak 26týždnov by uplynulo 18.7.2010. To by si možno pôrod stihla ale šla by si neskôr na materskú.
evi.li
14.01.10,09:00
No moja smola mala som sa hned informovať tu a nie naťahovať sa z pani na socialke. Ďakujem veľmi pekne za radu som rada, že takáto vec existuje. Sú to vzácne rady. Pekný deň prajem
Xanti
14.01.10,09:04
No moja smola mala som sa hned informovať tu a nie naťahovať sa z pani na socialke. Ďakujem veľmi pekne za radu som rada, že takáto vec existuje. Sú to vzácne rady. Pekný deň prajem
Stále si vieš pomôcť, ak nájdeš niekoho kto ťa tesne pred nástupom na materskú zamestná z max. VZ. Ale ak už budeš mať zrušenú živnosť, resp. DNP.
Aby sa ti materská rátala z posledného poistenia.

Takže nezabudni, ak zrušíš živnosť. Tak sa hned poisti aj DNP aby si splnila potrebný počet dní.
Asi Ti bude lepšie si ponechať zatial živnosť, aby si v prípade problémov mohla ísť na PN. Lebo pri DNP sa skúma či máš 270 dní poistenia, čo ty zatial nemáš. A pri povinných odvodoch táto podmienka odpadá.

Zatial si poistená 198 dní.
evi.li
14.01.10,09:38
čiže ak si ponechám živnosť a išla by som na PN nemusím platiť povinné odvody a aj tak sa ráta PN do tých 270 dní ako odplatené? Ďakujem za trpezlivosť so mnou.
Xanti
14.01.10,09:46
čiže ak si ponechám živnosť a išla by som na PN nemusím platiť povinné odvody a aj tak sa ráta PN do tých 270 dní ako odplatené? Ďakujem za trpezlivosť so mnou.Tak, zdroj http://www.socpoist.sk/szco/1534s#dalsie-dolezite-informacie


Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie:


v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období,
povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.

Ak si ponecháš živnosť a pôjdeš zo živnosti na materskú, tak tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude rok 2009 teda od 1.7.2009 do 31.12.2009 a materskú Ti vyrátajú z VZ 295,50 €, aj PN ti budú teraz rátať z takej sumy.

Ak živnosť ukončíš pred nástupom na materskú a ešte sa poistíš DNP, tak materskú Ti budú rátať z VZ 319,58 € a aj PN pred materskou ked splníš podmienku 270 dní.
evi.li
14.01.10,10:09
takže ak pôjdem teraz na PN budem dostávať 55% z 295,50 eura a namusím platiť povinné odvody a aj keď neodplatím 270 dní budem mať nárok na materské v rovnakej výške ako teraz PN a na rodičovský príspevok 256 eur?
ZDENIELA
14.01.10,13:38
Poprosím o radu, keďže všetko je to tak náročné a mám pocit, že skoro v každom prípade veľmi individuálne, viete, aby sme niečo nepokeckali ...

Sestra si plánuje založiť rodinu. Momentálne je SZČO, od 1.12.2009, odvody do SP si začne platiť až od 07/2010. Chcela by sa dobrovoľne poistiť na nemocenské poistenie .. ako na to?

Mala by sa teraz prihlásiť ako dobrovoľný platca nem. poistenia s VZ maximálnym, teda platiť 47,70 eur?
Keď jej vznikne povinnosť platiť odvody i ako SZČO, môže dobrovoľné platby znížiť o sumu platby za SZČO(teda ak uplynie polrok)?
A kedy by mala v takomto prípade nárok na maximálne dávky nemocenského poistenia?
Katy a R
14.01.10,17:20
Poprosím o radu, keďže všetko je to tak náročné a mám pocit, že skoro v každom prípade veľmi individuálne, viete, aby sme niečo nepokeckali ...

Sestra si plánuje založiť rodinu. Momentálne je SZČO, od 1.12.2009, odvody do SP si začne platiť až od 07/2010. Chcela by sa dobrovoľne poistiť na nemocenské poistenie .. ako na to?

Mala by sa teraz prihlásiť ako dobrovoľný platca nem. poistenia s VZ maximálnym, teda platiť 47,70 eur?
Keď jej vznikne povinnosť platiť odvody i ako SZČO, môže dobrovoľné platby znížiť o sumu platby za SZČO(teda ak uplynie polrok)?
A kedy by mala v takomto prípade nárok na maximálne dávky nemocenského poistenia?

no ide o to, kedy by bol nástup na MD:confused:
Ak tohto roku ... tak sa teraz môže prihlásiť z maxima.. a nechať to do nástupu na MD. Ak bz jej vznikla povinnosť platiť ako szčo od júla, tak do DNP sa jej bude počítať o to menej - ako szčo jej nárok nevznikne (iba ak by mala nejaké ukončené poistenie) .. čiže materská nebude maximálna, ale tie tri-štyri mesiace neznížia priemer až tak veľmi;). A ak jej nevznikne povinnosť ako szčo :confused: - tak ešte lepšie.. vtedy bude max materská.
To samozrejme za predpokladu, že do pôrodu bude mať 270 dní postenia a do nástupu na MD 26 týždňov.

Ak by chcela mať nárok z obidvoch poistení, tak musia byť aj splnené podmienky v obidvoch poisteniach .. to v budúcom roku prichádza do úvahy (a ktovie ako to dovtedy bude:confused:)
ZDENIELA
15.01.10,09:14
no ide o to, kedy by bol nástup na MD:confused:
Ak tohto roku ... tak sa teraz môže prihlásiť z maxima.. a nechať to do nástupu na MD. Ak bz jej vznikla povinnosť platiť ako szčo od júla, tak do DNP sa jej bude počítať o to menej - ako szčo jej nárok nevznikne (iba ak by mala nejaké ukončené poistenie) .. čiže materská nebude maximálna, ale tie tri-štyri mesiace neznížia priemer až tak veľmi;). A ak jej nevznikne povinnosť ako szčo :confused: - tak ešte lepšie.. vtedy bude max materská.
To samozrejme za predpokladu, že do pôrodu bude mať 270 dní postenia a do nástupu na MD 26 týždňov.

Ak by chcela mať nárok z obidvoch poistení, tak musia byť aj splnené podmienky v obidvoch poisteniach .. to v budúcom roku prichádza do úvahy (a ktovie ako to dovtedy bude:confused:)

Zabudla som uviesť, že asi do mája 2009 bola zamestnaná (cca 1 rok) takže táto doba poistenia by sa mala započítavať k dobe poistenia SZČO (samozrejme ak jej vznikne nárok platiť a ak to bude do obdobia myslím 2 rokov do nástupu na MD)
Viem, že všetko závisí od toho, kedy na MD nastúpi ... takže poradiť jej aby sa prihlásila už teraz na dobrovoľné poistenie z maximálnym VZ?
Xanti
15.01.10,09:17
Zabudla som uviesť, že asi do mája 2009 bola zamestnaná (cca 1 rok) takže táto doba poistenia by sa mala započítavať k dobe poistenia SZČO (samozrejme ak jej vznikne nárok platiť a ak to bude do obdobia myslím 2 rokov do nástupu na MD)
Viem, že všetko závisí od toho, kedy na MD nastúpi ... takže poradiť jej aby sa prihlásila už teraz na dobrovoľné poistenie z maximálnym VZ?
Ja by som sa prihlásila z minima, tri mesiace.
Potom by som zrušila. A znova sa prihlásila z minima 2 mesiace.
Zrušila by som, už by som platila povinne odvody z SZČO a pripoistila sa na DNP z rozdielu max - VZ zo SZCO.
Tým pádom jedno ukončené DNP z minima sa priráta k povinnému , druhé ukončené DNP sa priráta k dalšiemu DNP. A môže otehotnieť aj skôr ako po júly 2010.
ifa
15.01.10,11:22
Ahojte poradaci,

vedeli by ste mi poradit ohladom prispevku rodicovi? Zaujala ma moznost zrusit zivnost a nasledne zalozit novu.

Som SZČO mám živnosť,momentálne nepodnikám len dostávam odmeny za prácu ktorú som vykonávala v rokoch predchádzajúcich.Na SP som podpísala čestné vyhlásenie,že nepodnikám a tak neplatím ani odvody.
.

Nárok na zvýšený RP teda nemám,aj keď som bola nemocensky poistená viac ako 270 dní,ale mám stále živnosť.
Teraz poberám rodičovský príspevok,mám ročné dieťa.
.

Myslíte,že mám nárok na príspevok rodičovi ak opäť začnem pracovať na živnosť? (zrusenie a nasledne zalozenie novej )Budem si musieť platiť odvody do SP a ZP?
.

Ak by som mala nárok na príspevok rodičovi,tak by to bolo 25% zo sumy 164,22eur x 24 mesiacov = 985,32eur ?
.

Ostatných 24 mesiacov do dovŕšení 3 rokov dieťaťa by som dostávala príspevok na starostlivosť o dieťa je 41,06 € mesačne ?
.

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Katy a R
15.01.10,14:40
Zabudla som uviesť, že asi do mája 2009 bola zamestnaná (cca 1 rok) takže táto doba poistenia by sa mala započítavať k dobe poistenia SZČO (samozrejme ak jej vznikne nárok platiť a ak to bude do obdobia myslím 2 rokov do nástupu na MD)
Viem, že všetko závisí od toho, kedy na MD nastúpi ... takže poradiť jej aby sa prihlásila už teraz na dobrovoľné poistenie z maximálnym VZ?
Ak plánuje materskú čo najskôr ..
a od júla bude určite povinne platiť ako szčo a mala zamestnanie do mája - tak sa teraz môže prihlásiť z rozdielu .. ak aj otehotnie o mesiac - nárok na materskú bude z obidvoch poistení a materská bude maximálna.
Aj na prípadnú PNku by mala hneď nárok (aj keď len z jedného poistenia)
ZDENIELA
17.01.10,15:29
Ďakujem za odpoveď v príspevku vyššie ...
No ešte k tomuto prípadu, podľa predbežných výpočtov jej nebude plynúť povinnosť platiť si odvody ako SZČO (nedosiahne taký príjem), no zrejme si začne odovody ako SZČO platiť dobrovoľne (vybrala totiž na ne dotáciu z UPSVaR)
I tak platí horeuvedené? Prihlásiť sa teraz ako dobrovoľný platca nemocenského z rozdielu maxima a minima a od júla k tomu pridať odvody ako SZČO, aj keď i tie budú teoreticky dobrovoľné?

ďakujem za trpezlivosť
Katy a R
17.01.10,17:46
Ďakujem za odpoveď v príspevku vyššie ...
No ešte k tomuto prípadu, podľa predbežných výpočtov jej nebude plynúť povinnosť platiť si odvody ako SZČO (nedosiahne taký príjem), no zrejme si začne odovody ako SZČO platiť dobrovoľne (vybrala totiž na ne dotáciu z UPSVaR)
I tak platí horeuvedené? Prihlásiť sa teraz ako dobrovoľný platca nemocenského z rozdielu maxima a minima a od júla k tomu pridať odvody ako SZČO, aj keď i tie budú teoreticky dobrovoľné?

ďakujem za trpezlivosť

.. ale veď odvody platí buď ako povinne poistená szčo, alebo ako DPO .. iné neexistuje..
takto je to ešte lepšie ... mohla by mať max materskú, ak by už aj teraz bola tehotná - keďže je tam to zamestnanie:)
Čiže prihlásiť sa z maxima! .. tak, aby splnila 26 týždňov .. nemusí sa až tak veľmi ponáhľať, ak nie je tehotná ;) (ale zase nie veľmi dlho otáľať )
jac
17.01.10,18:45
ahojte som tu prvýkrát a neviem či píšem do správneho okna dúfam že áno. Môžte mi prosím poradiť ak manželka je zamestnaná ako učka 5rokov má plat v hrubom cca 740 Eur. Je DNP poistená od 1.6.2009 platí zo sumy 330 Eur. Termín pôrodu je cca 14.4.2010. Je možne zvýšit ešte nejakým spôsobom materskú? Napr. zvýšiť sumu v DNP
Xanti
17.01.10,18:50
ahojte som tu prvýkrát a neviem či píšem do správneho okna dúfam že áno. Môžte mi prosím poradiť ak manželka je zamestnaná ako učka 5rokov má plat v hrubom cca 740 Eur. Je DNP poistená od 1.6.2009 platí zo sumy 330 Eur. Termín pôrodu je cca 14.4.2010. Je možne zvýšit ešte nejakým spôsobom materskú? Napr. zvýšiť sumu v DNP
A čo chceš zvyšovať? Zo zamestnania má VZ 740 eur, z DNP 330 eur .. teda spolu 1070 eur, a maximálna materská sa ráta z 1084,55 € Bude mať takmer maximálnu materskú. A VZ sa jej bude brať rok 2009, takže ak dostala v decembri nejaké odmeny, tak sa jej to zaráta a určite dostatočne navýši.

Ja by som nerobila nič.
jac
18.01.10,16:09
No len či sa uisťujem či nejestvuje nejaká medzera v zákonoch a je spôsob ako dostať zo SP viac ako teoretické maximum :). No vďaka aj za túto odpoveď Zdeni.
Xanti
18.01.10,16:16
No len či sa uisťujem či nejestvuje nejaká medzera v zákonoch a je spôsob ako dostať zo SP viac ako teoretické maximum :). No vďaka aj za túto odpoveď Zdeni.
NO vieš kedže nieste daleko od toho teoretického maxima, tak by som moc nešpekulovala. Lebo sa môže stať, že bude ešte menej.

No teoreticky ako by mng. zrušila DNP a niekto by ju zamestnal na pár dní z rozdielu VZ 1084,55 - 740 = 344,55 € tak vtedy by teoreticky mohla dostať maximum .
Nemyslím, si ale však že by sa oplatilo toľko papierovať pre VZ o 15 eur vyšší ako má teraz. A dávky o 8 eur mesačne vyššej. Naozaj je skoro na maxime tvoja mng.
jac
19.01.10,16:40
No tak teraz som spokojný už viac do toho vŕtať nebudem ďakujem za odpoveď Xanti
bobekoad
30.01.10,06:44
Pisem správne? Priateľka má nástup na materskú 7.2.2010, je zamestnaná, avšak v súčasnosti je na PN. Spĺňa nárok na materskú. Chcem sa však opýtať, v prípade ak vypovedá pracovnú zmluvu k 31.1.2010, následne sa zahlási na ÚP ako nezamestnaná a 3.2.2010 uzatvorí novú pracovnú zmluvu so mzdou napr. 2000EUR /dovtedy 500EUR/ zmení sa výška materského, resp. zvýši sa. Pýtam sa len z dôvodu, že tu taká možnosť existuje? Poradíte mi čo by bolo najrozumnejšie? Ďakujem
zuzanka282
30.01.10,10:17
Dobry den, chcem sa len uistit, lebo som pocula uz rozne verzie. Od 1.2. mam yivnost, brala som prispevok z uradu prace, takze by som je dva roky nemala zrusit. Termin porodu mam 15.6.2010. Ak sa pred nastupom na matersku zamestnam s max. VZ a zaroven si ponecham zivnost, vznikne mi narok na materske? (podmienku 270 dni splnam).
Xanti
30.01.10,10:28
Dobry den, chcem sa len uistit, lebo som pocula uz rozne verzie. Od 1.2. mam yivnost, brala som prispevok z uradu prace, takze by som je dva roky nemala zrusit. Termin porodu mam 15.6.2010. Ak sa pred nastupom na matersku zamestnam s max. VZ a zaroven si ponecham zivnost, vznikne mi narok na materske? (podmienku 270 dni splnam).
Nárok na materské ti vznikne splnením podmienky 270 dní.
No nepomôže Ti zamestnať sa pred nástupom na materskú ak si ponecháš živnosť. Musí byť ukončené poistenie, ku ktorému sa priráta max. VZ zo zamestnania aby si mala nárok na maximálnu materskú.

Čiže máš dve možnosti.
1.) zrušiť živnosť zamestnať sa s max VZ ... výsledok maximálna materská
2.) necháš si živnosť................................ výsledok minimálna materská

add 1) vraciaš pomernú časť príspevku UP
add 2) no a živnosť si budeš môcť nechať až do začatia rodičovskej dovolenky.

Treba prerátať čo je pre teba finančne výhodnejšie a podľa toho sa zariadiť.
zuzanka282
30.01.10,11:09
Dakujem Xanti, tak to ma nepotesilo. Este sa chcem spytat, ake poistenie ma byt ukoncene? Ja si nemocenske platit nebudem, kedze prvy rok mi nevznika povinnost, takze v tomto roku pokial sa zamestnam, nebudem mat okrem toho ziadne ine nemocenske poistenie.
Xanti
30.01.10,11:13
Dakujem Xanti, tak to ma nepotesilo. Este sa chcem spytat, ake poistenie ma byt ukoncene? Ja si nemocenske platit nebudem, kedze prvy rok mi nevznika povinnost, takze v tomto roku pokial sa zamestnam, nebudem mat okrem toho ziadne ine nemocenske poistenie.
Tak počkaj neplatíš si odvody do SP? Teraz? To od 1.2. myslíš ako od pondelka máš živnosť?

No teraz prehodnocujem svoju odpoved lebo tvoje informácie sú čiastočné.

Ak si brala príspevok teraz vo februári, a máš ukončené nejaké poistenie. Tak ak sa zamestnáš pred nástupom na materskú z max. VZ tak dostaneš maximálne materské.
Ale nebudeš mať nárok na rodičovský príspevok, pokiaľ si živnosť necháš. Ak ju zrušíť tak budeš vracať skoro polovicu príspevku.

Napíš presnejšie čo sa ťa týka.
zuzanka282
30.01.10,11:19
Presne tak Xanti, prepac, nenapisala som rok. Dnes som este akoze nezamestnana, od 1.2.2010 nadobuda ucinnost zivnost na ktoru beriem prispevok z uradu prace (3900,- EUR, celkom pekne:-)). Takze si budem platit iba Zdravotku, socialku nie. Do maja 2009 som bola tri roky zamestnana, takze preto splnam podmienku 270 dni, aspon dufam.
Xanti
30.01.10,11:20
Zuzanka,
napíš dátum od kedy máš živnosť.
Napíš prehľad poistení ( teda trvalý pracovný pomer, alebo ako SZCO ked si platila odvody do SP, a tiež či si mala nejaké DNP ) od 6/2008 do súčastnosti.
Xanti
30.01.10,11:23
Presne tak Xanti, prepac, nenapisala som rok. Dnes som este akoze nezamestnana, od 1.2.2010 nadobuda ucinnost zivnost na ktoru beriem prispevok z uradu prace (3900,- EUR, celkom pekne:-)). Takze si budem platit iba Zdravotku, socialku nie. Do maja 2009 som bola tri roky zamestnana, takze preto splnam podmienku 270 dni, aspon dufam.
Tú podmienku splnaš 270 dní, na max. materskú sa ti naozaj stačí zamestnať súbežne so živnosťou z max. VZ.

No a živnosť môžeš mať otvorenú počas poberania materského príspevku, ale ak chceš potom poberať zvýšený rodičovský príspevok, tak musíš zrušiť živnosť a tým pádom budeš UP vraciať alikvotnu čiatku z dotácie tj. trošku viac ako polovicu.

Btw. ak by si nenašla zamestnanie s max. VZ, tak si tesne pred nástupom na materskú založ aspon DNP aby si mala aspon minimálnu materskú.
zuzanka282
30.01.10,11:27
Dakujem velmi pekne Xanti, naozaj si ma potesila, mala som to takto zistene, preto som do toho prispevku isla, ale dnes sa mi dostal matuci clanok :-) este raz vdaka. Po materskej sa rozhodnem co a ako :-)
Xanti
30.01.10,11:31
Dakujem velmi pekne Xanti, naozaj si ma potesila, mala som to takto zistene, preto som do toho prispevku isla, ale dnes sa mi dostal matuci clanok :-) este raz vdaka. Po materskej sa rozhodnem co a ako :-)
Uverejni tu ten článok ak je na webe. Ale aj tak dosť veľa budeš musieť z príspevku vracať. :(
zuzanka282
30.01.10,12:02
Xanti ten clanok som nasla, je to sice zensky casopis, ale v poslednej casti kde hovoria o davkach pre sukromnicky jednoznacne tvrdia, ze zivnost nemoze byt ani pocas materskej, a to ma zmiatlo:
http://zena.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/servis/viac-penazi-na-dieta.html

Rodicovsky prispevok sa mozno rozhodnem nepoberat, uvidim ako sa rozbehne zivnost a mam aj PSP ako sprostredkovatel poistenia, tak by som to musela vsetko porusit. Pripadne uvidim co vymysli nova vlada :-)
Xanti
30.01.10,12:06
Xanti ten clanok som nasla, je to sice zensky casopis, ale v poslednej casti kde hovoria o davkach pre sukromnicky jednoznacne tvrdia, ze zivnost nemoze byt ani pocas materskej, a to ma zmiatlo:
http://zena.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/servis/viac-penazi-na-dieta.html

Rodicovsky prispevok sa mozno rozhodnem nepoberat, uvidim ako sa rozbehne zivnost a mam aj PSP ako sprostredkovatel poistenia, tak by som to musela vsetko porusit. Pripadne uvidim co vymysli nova vlada :-)
Tak to áno, uvidíme čo bude po volbách. Nateraz platí, že ženy si pletú čo je materská a čo je rodičovská. No a v podstate to s PSP máš tiež pravdu.
A zdá sa mi ten článok zavádzajúci. Idem si ho poriadne prečítať.
bambino87
24.02.10,07:47
dobry den, mohli by ste mi poradit? od 1.3.2010 idem na TPP, kde mi bude zamestnavatel odvadaz odvody z minima. planujem dieta a preto by som si chcela nejako zvysit matersku. keby som si od 1.3.2010 doplacala 270 dni nemocenske poistenie z maxima pomohlo by mi to? u nas na SP su totiz take ochotne pani, ktore vam nic nepovedia, ani neporadia.... jedine co mi dali je registracny list pre FO, aby som sa prihlasila a vyplnila si ho + mam napisat vymeriavaci zaklad NP, len neviem aku ciastku tam mam napisat
Daju
15.03.10,19:50
Dobrý večer,

chcem sa spýtať, lebo nejako neviem nájsť odpoveď.
Ukončila som str. školu od 1.9. 2008 som na UP - počas toho absolventská prax, teraz od 1. 4. nastupujem do zamestnania a v septembri asi na materskú. Bude mi stačiť niekedy napr. za júl mať mzdu u iného zamestnávateľa 1 084.- eur, aby som mala maximálnu materskú?
Ďakujem
Xanti
15.03.10,19:59
Dobrý večer,

chcem sa spýtať, lebo nejako neviem nájsť odpoveď.
Ukončila som str. školu od 1.9. 2008 som na UP - počas toho absolventská prax, teraz od 1. 4. nastupujem do zamestnania a v septembri asi na materskú. Bude mi stačiť niekedy napr. za júl mať mzdu u iného zamestnávateľa 1 084.- eur, aby som mala maximálnu materskú?
Ďakujem
No sklamem ťa ale nárok na materskú nemáš, ani mať nebudeš. Nakoľko nebudeš mať 270 dní poistenia.
Daju
15.03.10,20:09
No sklamem ťa ale nárok na materskú nemáš, ani mať nebudeš. Nakoľko nebudeš mať 270 dní poistenia.
A neexistuje nejaká možnosť, aby som mala nárok na tú MD. Napr. nejako doplatiť. To čo som bola na UP sa mi neráta- neplatil za mňa štát?
Xanti
15.03.10,20:10
A neexistuje nejaká možnosť, aby som mala nárok na tú MD. Napr. nejako doplatiť. To čo som bola na UP sa mi neráta- neplatil za mňa štát?
Nie neexistuje. Spätne sa doplatiť nedá, a musíš mať zaplatené odvody 270 dní do pôrodu, a to ty nesplníš nakoľko nie si zamestnaná.
UP platí zdravotné poistenie do ZP ale nie nemocenské do SP.
Daju
15.03.10,20:16
Nie neexistuje. Spätne sa doplatiť nedá, a musíš mať zaplatené odvody 270 dní do pôrodu, a to ty nesplníš nakoľko nie si zamestnaná.
UP platí zdravotné poistenie do ZP ale nie nemocenské do SP.
Aj keď si ma nepotešila- som Ti veľmi vďačná za odpovede. Už som múdrejšia. Pekný zvyšok večera.
Xanti
15.03.10,20:21
Aj keď si ma nepotešila- som Ti veľmi vďačná za odpovede. Už som múdrejšia. Pekný zvyšok večera.
Škoda, stačilo si uzavrieť DNP a platiť si nemocenské sama. Nebudeš mať nárok ani na vyšší RP ale iba na základný odo dňa narodenia dieťaťa vo výške 164,22 € ak nezmenia dovtedy.
Adriane
15.03.10,20:36
Dobrý večer. Kamarátka je momentálne evidovaná na UP, ale podmienku 270 dní spĺňa (potvrdila jej to aj pani v SP). Ak by chcela dostavať vyššiu materskú a my by sme ju boli ochotni na 1 mesiac zamestnať, akú vysokú mzdu by sme jej mali dať, aby dostala maxim. materskú? Ak má termín porodu 29.9. kedy by sme ju mali zamestnať? Stačí od 1.8.2010? Dakujem , Adriana.
Xanti
15.03.10,20:39
Dobrý večer. Kamarátka je momentálne evidovaná na UP, ale podmienku 270 dní spĺňa (potvrdila jej to aj pani v SP). Ak by chcela dostavať vyššiu materskú a my by sme ju boli ochotni na 1 mesiac zamestnať, akú vysokú mzdu by sme jej mali dať, aby dostala maxim. materskú? Ak má termín porodu 29.9. kedy by sme ju mali zamestnať? Stačí od 1.8.2010? Dakujem , Adriana.
Momentálne maximum je 1084,55 € ale to sa od 1.7.2010 zmení. A pokiaľ kamarátka splňa túto podmienku 270 dní, tak ju môžete zamestnať aj skôr, lebo začiatkom augusta resp. v polovičke pôjde na materskú.

Zamestnajte ju skôr, môže ísť na PN. A ochranná doba je 6 mesiacov od skončenia zamestnania na nástup na materskú.
Adriane
15.03.10,20:41
Veľmi pekne ďakujem. To bola veľmi rýchla odpoveď:).
Xanti
15.03.10,20:42
Veľmi pekne ďakujem. To bola veľmi rýchla odpoveď:).
Nie je začo, asi by som ju skôr zamestnala. A preplatila prvých 10 dní PN. Aby SP sa to nezdalo podozrivé.
mima101
16.03.10,15:50
Dobry den, prosim o radu, ci som urobila spravne. Som zamestnana uz vyse dvoch rokov u jedneho zamestnavatela a od 5.10.2009 som si zacala platit DPN v miminalnej vyske, aby mi to spolu so mzdou urobilo tych 1085 € na maximumalnu matersku. Poistila som sa v 7.tyzdni tehotenstva a nastup na matersku mam 12.4.2010 teda po uplynuti 27 tyzdnom platenia DPN. Je to vsetko v poriadku? Dostanem maximalnu matersku?

Dakujem.
Xanti
16.03.10,15:53
Dobry den, prosim o radu, ci som urobila spravne. Som zamestnana uz vyse dvoch rokov u jedneho zamestnavatela a od 5.10.2009 som si zacala platit DPN v miminalnej vyske, aby mi to spolu so mzdou urobilo tych 1085 € na maximumalnu matersku. Poistila som sa v 7.tyzdni tehotenstva a nastup na matersku mam 12.4.2010 teda po uplynuti 27 tyzdnom platenia DPN. Je to vsetko v poriadku? Dostanem maximalnu matersku?

Dakujem.
Urobila si zle,
zbytočne si si platila DNP, nedostaneš maximálnu materskú lebo z DNP nebudeš mať splnenú podmienku 270 dní platenia. :(

Dostaneš materskú jedine zo zamestnania.
mima101
16.03.10,16:00
Urobila si zle,
zbytočne si si platila DNP, nedostaneš maximálnu materskú lebo z DNP nebudeš mať splnenú podmienku 270 dní platenia. :(

Dostaneš materskú jedine zo zamestnania.

Prečo? na jednej stánke som našla ( u Mihála), že stačí len tých 26 týždňov, či som to pochopila zle... a čo teraz, vrátia mi to?
Katy a R
16.03.10,16:01
Prečo? na jednej stánke som našla ( u Mihála), že stačí len tých 26 týždňov, či som to pochopila zle... a čo teraz, vrátia mi to?
.. zle si čítala, to niebol tvoj prípad:mee:

a určite nevrátia..
Xanti
16.03.10,16:03
Prečo? na jednej stánke som našla ( u Mihála), že stačí len tých 26 týždňov, či som to pochopila zle... a čo teraz, vrátia mi to?
Stačilo by, ak by si mala ukončené poistenie, teda ak by si bola v priebehu posledných 2 rokov menila zamestnanie. Ale nič z toho sa ťa netýka. Je mi lúto, ale naozaj si zbytočne platila DNP. :(
mima101
16.03.10,16:20
ešte keď som bola na sociálke tak som sa pýtala a povedala, že to mi dopočítajú rozdiel a je to. no super...... a môžem ešte otázku. aké obdobie mi vlastne teraz budú brať za rozhodujúce?
Xanti
16.03.10,16:21
ešte keď som bola na sociálke tak som sa pýtala a povedala, že to mi dopočítajú rozdiel a je to. no super...... a môžem ešte otázku. aké obdobie mi vlastne teraz budú brať za rozhodujúce?
Rok 2009 bude rozhodujúcim obdobím. Teda priemer zo zamestnania.
Dopočítali by to v tom prípade ak by si splňala podmienku 270 dní DNP, ak si im spomenula že si tehotná tak ťa pekne zaviedli. A ak si im nepovedala, že si už tehotná tak nemali ti ako vedieť povedať , že to už nestíhaš.
mima101
16.03.10,20:50
Tak ešte raz, a toto ako teda mám pochopiť.

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

Ďakujem.
Xanti
16.03.10,21:00
Tak ešte raz, a toto ako teda mám pochopiť.

Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.

Ďakujem.
No keby si mala ukončené poistenie. Keby si pred rokom bola menila robotu, tak dostaneš aj z DNP materskú. Ale ty pracuješ u svojho zamestnávateľa viac ako 2 roky. Teda nemáš žiadne ukončené poistenie a preto sa ti tých 27 týždnov platenia DNP nemá k čomu prirátať aby bola splnená podmienka 270 dní.
Xanti
16.03.10,21:05
Mima101
ja viem, že sa snažíš získať čo najviac. Škoda, že si nenapísala na poradu pred pol rokom ked si sa poistila. Boli by sme Ti to vysvetlili, a nemusela si zbytočne platiť.

Akurát ak budeš platiť aj počas rodičovského príspevku DNP a nezmenia zákony tak to využiješ na čerpanie OCR poprípade PN.
ifa
06.04.10,09:19
Ahojte poradaci,

mohli by ste mi poradit ohladom SZCO a DNP?

Ak idem z MD do MD staci mi,aby som sa prihlasila na DNP najneskor do 8tt na rozdiel sumy VZ ? Platila by som si ho min. 26 tyzdnov.

Co sa povazuje za ukoncene nemocenske poistenie u SZCO?
Pred nastupom na MD som si platila povinne NP viac ako 10 rokov.No nerozumiem co je ukoncenie NP? Nastup na MD?


Ak by som si DNP platila menej ako 26 tyzdnov,tak by bola materska len s min. mzdy teda zo sumy 295,50€ ?

Dakujem pekne za odpoved.
Xanti
06.04.10,09:29
Ahojte poradaci,

mohli by ste mi poradit ohladom SZCO a DNP?

Ak idem z MD do MD staci mi,aby som sa prihlasila na DNP najneskor do 8tt na rozdiel sumy VZ ?Mám taký pocit, že to nestačí lebo budeš mať reťazový pôrod a tým aj materskú dovolenku zo živnosti myslím.
Platila by som si ho min. 26 tyzdnov. Asi stačiť nebude, lebo nie je ukončené poistenie, napíš kedy si nastúpila na materskú dovolenku dátum.

Co sa povazuje za ukoncene nemocenske poistenie u SZCO? Ukončené poistenie pri SZČO je dňom odhlášky, čo tuším nástupom na materskú si sa nemusela odhlásiť.
Pred nastupom na MD som si platila povinne NP viac ako 10 rokov.No nerozumiem co je ukoncenie NP? Nastup na MD? To si neukončila poistenie, to si len prerušila jeho platenie, nakoľko si na MD teraz.


Ak by som si DNP platila menej ako 26 tyzdnov,tak by bola materska len s min. mzdy teda zo sumy 295,50€ ? Nie, bola by zo sumy 319,58 € lebo VZ a rozhodujúcim obdobím by bol rok 2010 a teda posledné poistenie.

Dakujem pekne za odpoved.
v texte môj názor.
ifa
06.04.10,09:40
Dakujem za odpoved Xanti....

narok na materske mi vznikol od 20.11.2008 nasledne rodicovsky prispevok poberam od 1.6.2009 vo vyske 164€,zivnost som nemusela prerusit,nakolko moje rozhodujuce obdobie bolo v roku 2008 kedy som rodila.

Matersku som mala minimalnu,preto uvazujem ake mam teraz moznosti zvysit druhu matersku.Som v 6tt tak mam max. 2 tyzdne casu.
Xanti
06.04.10,09:51
Dakujem za odpoved Xanti....

narok na materske mi vznikol od 20.11.2008 nasledne rodicovsky prispevok poberam od 1.6.2009 vo vyske 164€,zivnost som nemusela prerusit,nakolko moje rozhodujuce obdobie bolo v roku 2008 kedy som rodila.

Matersku som mala minimalnu,preto uvazujem ake mam teraz moznosti zvysit druhu matersku.Som v 6tt tak mam max. 2 tyzdne casu.
Hm... osobne mám pocit, že ešte čosi sa dá urobiť, ale to by si musela zrušiť živnosť. Aby si mala ukončené poistenie a ak si založíš DNP z maxima tak 26 týždnov budeš platiť, a toto sa Ti priráta k ukončenému poisteniu a tým pádom by si mala nárok na max. materskú.

Dúfam, že aj iné babenky potvrdia túto moju dumku.
ifa
06.04.10,11:00
Hm... osobne mám pocit, že ešte čosi sa dá urobiť, ale to by si musela zrušiť živnosť. Aby si mala ukončené poistenie a ak si založíš DNP z maxima tak 26 týždnov budeš platiť, a toto sa Ti priráta k ukončenému poisteniu a tým pádom by si mala nárok na max. materskú.

Dúfam, že aj iné babenky potvrdia túto moju dumku.

Xanti,tvoja "dumka" ma potesila :)

Este si to preverujem.Ale neviem ci nebudem mat problem aj ked zrusim,resp. prerusim zivnost nakolko stale mam prijem,aj ked teraz nepracujem.Mam odmeny za pracu vykonanu v minulych rokoch.Prave pre tento prijem,nemam ani zvyseny RP.(Aj ked som dostala na UPSaRe neistu odpoved,ze casom by mi mohli prist na ten prijem,tak som radsej hned suhlasila s RP 164€ bez zvysovania na 256€)

Druha moznost by bola zamestnat sa pred nastupom na MD a zrusit zivnost....
nevies kolko by som musela byt takto zamestnana? Stacilo by cca mesiac pred nastupom na MD? Potom by som nastupila na MD a co zivnost? Mohla by som ju obnovit pocas MD?

Asi som dost komplikovany pripad :(
Xanti
06.04.10,11:10
Xanti,tvoja "dumka" ma potesila :)

Este si to preverujem.Ale neviem ci nebudem mat problem aj ked zrusim,resp. prerusim zivnost nakolko stale mam prijem,aj ked teraz nepracujem.Mam odmeny za pracu vykonanu v minulych rokoch.Prave pre tento prijem,nemam ani zvyseny RP.(Aj ked som dostala na UPSaRe neistu odpoved,ze casom by mi mohli prist na ten prijem,tak som radsej hned suhlasila s RP 164€ bez zvysovania na 256€)

Druha moznost by bola zamestnat sa pred nastupom na MD a zrusit zivnost....
nevies kolko by som musela byt takto zamestnana? Stacilo by cca mesiac pred nastupom na MD? Potom by som nastupila na MD a co zivnost? Mohla by som ju obnovit pocas MD?

Asi som dost komplikovany pripad :(
Ono ja by som si asi dobrovolne platila tie odvody počas tých 26 týždňov, lebo tebe ide aj o počet dní poistenia.

A čo sa týka živnosti, tak vieš ju zrušiť .. dať odhlášku kvôli zrušeniu na SP. A o pár dní vieš kludne si spraviť novú živnosť, takže toto by si takto zriešiť mohla.

S tým zamestnaním, bolo by to časovo na dlhé lakte. Osobný názor.
Počkaj aj na vyjadrenie druhých :D
ifa
10.04.10,06:40
Ono ja by som si asi dobrovolne platila tie odvody počas tých 26 týždňov, lebo tebe ide aj o počet dní poistenia.

A čo sa týka živnosti, tak vieš ju zrušiť .. dať odhlášku kvôli zrušeniu na SP. A o pár dní vieš kludne si spraviť novú živnosť, takže toto by si takto zriešiť mohla.

S tým zamestnaním, bolo by to časovo na dlhé lakte. Osobný názor.
Počkaj aj na vyjadrenie druhých :D

Tak nikto iny neporadi? :o

Co som si zistovala tak asi by mi tych 26 tyzdnov nestacilo,lebo by som nesplnala ochrannu lehotu.... :(
Katy a R
10.04.10,08:02
No v prvom rade si zisti, ako by to bolo s tými odmenami, keď zrušíš živnosť.
... lebo v tvojom prípade už len nové poistenie (a staré skončiť)pomôže k vyššej materskej (mala si skôr myslieť na DNP ak si chcela mať z dvoch poistení:mee:)

No len sa obávam, že ak dostávaš nejaké provízie, alebo čo:confused:, tak zrušením živnosti o ne prídeš a budeš potom musieť splniť podmienky nanovo:confused::confused: .... no prever to - lebo neviem o aké odmeny sa jedná:confused:
A potom si prepočítaj, čo sa ti oplatí viac:confused:

Ak o tie odmeny zrušením živnosti neprídeš ... tak je to fajn. prihlás sa rýchlo na DNP;);)

... a ešte otázka ... platíš teraz NP?
ifa
10.04.10,10:59
No v prvom rade si zisti, ako by to bolo s tými odmenami, keď zrušíš živnosť.
... lebo v tvojom prípade už len nové poistenie (a staré skončiť)pomôže k vyššej materskej (mala si skôr myslieť na DNP ak si chcela mať z dvoch poistení:mee:)

No len sa obávam, že ak dostávaš nejaké provízie, alebo čo:confused:, tak zrušením živnosti o ne prídeš a budeš potom musieť splniť podmienky nanovo:confused::confused: .... no prever to - lebo neviem o aké odmeny sa jedná:confused:
A potom si prepočítaj, čo sa ti oplatí viac:confused:

Ak o tie odmeny zrušením živnosti neprídeš ... tak je to fajn. prihlás sa rýchlo na DNP;);)


... a ešte otázka ... platíš teraz NP?

Odmeny resp. provizie by som dostavala nadalej,aj po zruseni zivnosti.

Takze ak sa prihlasim do 8tt na DNP tak do 8tt musim stihnut aj zrusit zivnost?

A co ta ochranna lehota? Neviem presne ale je tam nejaka ochranna lehota 6 mesiacov pri zaniku NP....

teraz som na rodicovskom prispevku,odvody si teraz neplatim,pojdem z MD do MD...


dakujem za odpoved ;)
Katy a R
10.04.10,11:37
Odmeny resp. provizie by som dostavala nadalej,aj po zruseni zivnosti.

Takze ak sa prihlasim do 8tt na DNP tak do 8tt musim stihnut aj zrusit zivnost?

A co ta ochranna lehota? Neviem presne ale je tam nejaka ochranna lehota 6 mesiacov pri zaniku NP....

teraz som na rodicovskom prispevku,odvody si teraz neplatim,pojdem z MD do MD...


dakujem za odpoved ;)

.. neviem akú ochrannú lehotu myslíš:confused: .. ty predsa nechceš ísť na materskú v ochrannej lehote..;)
Ale dôležité je, aby si bola stále nemocensky poistená ako szčo .. neodhlasovala si sa náhodou, (len pre istotu sa pýtam)
Ak sa prihlásiš teraz z maxima ako DNPO ... tak materská sa ti bude počítať len z tohto poistenia - preto musíš mať do nástupu na MD 26 týždňov a zároveň aj podmienku 270 dní za posledné dva roky - do pôrodu(tam sa počíta aj iné ukončené poistenie). Živnosť potom treba ukončiť hocikedy -ale skôr, ako nastúpiš na MD .. aj sa samozrejme odhlásiť z povinného poistenia SZČO
mamina h.
10.04.10,18:00
Dobry vecer, mam otazku tak trochu z druhej strany :
Kamaratke chcem pomoct, aby mohla dosiahnut max VZ a tym padom max. materske. V nasej sro ju vieme zamestnat na par dni pred nastupom na matersku dovolenku s platom 1084.55 EUR.

Mam par otazok :
1. Je lepsie tu sumu zaokruhlit napr na 1090, aby to nebolo podozrive na SP, alebo sa tym nemusime trapit ?
2. Co to pre nas ako sro do buducnosti znamena, my ju budeme pocas materskej dovolenky stale viest ako zamestnanca alebo ju mozme prepustit po par tyzdnoch ?
3. Znamena to pre nas nejake dalsie naklady okrem tych par dni, kedy ju zamestname a odvedieme za nu vsetky odvody co treba ?

Srdecna vdaka za nazory/rady :)
Katy a R
10.04.10,18:12
Dobry vecer, mam otazku tak trochu z druhej strany :
Kamaratke chcem pomoct, aby mohla dosiahnut max VZ a tym padom max. materske. V nasej sro ju vieme zamestnat na par dni pred nastupom na matersku dovolenku s platom 1084.55 EUR.

Mam par otazok :
1. Je lepsie tu sumu zaokruhlit napr na 1090, aby to nebolo podozrive na SP, alebo sa tym nemusime trapit ?
2. Co to pre nas ako sro do buducnosti znamena, my ju budeme pocas materskej dovolenky stale viest ako zamestnanca alebo ju mozme prepustit po par tyzdnoch ?
3. Znamena to pre nas nejake dalsie naklady okrem tych par dni, kedy ju zamestname a odvedieme za nu vsetky odvody co treba ?

Srdecna vdaka za nazory/rady :)

Ak ju zamestnáte tak, aby do toho nepadol víkend... tak úplne stačí mesačný plat 800 evri ;)
Ale! Treba mať všetko v poriadku!
Môžte ju viesť počas MD ako zamestnankyňu, nič neplatíte .. len papierovačky..
mamina h.
10.04.10,18:25
Ak ju zamestnáte tak, aby do toho nepadol víkend... tak úplne stačí mesačný plat 800 evri ;)
Ale! Treba mať všetko v poriadku!
Môžte ju viesť počas MD ako zamestnankyňu, nič neplatíte .. len papierovačky..
Velmi pekne dakujem.
1. Teoreticky ju mozme po 2 mesiacoch prepustit ?
2. Co myslis tym ALE! TREBA MAT VSETKO V PORIADKU!
3. Citala som, ze v pripade ak zamestnanec skoncil pomer a okamzite zacal dalsi u toho isteho zamestnavatela s vysokym VZ, tak boli pripady, kedy prisla kontrola zo SP, v nasom pripade hrozi tiez nieco take ? Pokial mame nase uctovnictvo atd v poriadku, predsa to nie je protizakonne, alebo je tam nejaky problem ?!
veronikasad
10.04.10,18:39
Velmi pekne dakujem.
1. Teoreticky ju mozme po 2 mesiacoch prepustit ?Prepustiť ju môžete v skúšobnej dobe, alebo uzatvorte pracovný pomer na dobu určitú. Dohodnutým dňom pracovný pomer končí
2. Co myslis tym ALE! TREBA MAT VSETKO V PORIADKU!
3. Citala som, ze v pripade ak zamestnanec skoncil pomer a okamzite zacal dalsi u toho isteho zamestnavatela s vysokym VZ, tak boli pripady, kedy prisla kontrola zo SP, v nasom pripade hrozi tiez nieco take ? Pokial mame nase uctovnictvo atd v poriadku, predsa to nie je protizakonne, alebo je tam nejaky problem ?!SP to asi zaujímať nebude. Skôr možno inšpekciu práce, ak na rovnakej funkcii pracuje pracovník s podstatne nižším platom. Ak nový prac. pomer trvá len niekoľko dní, "navýšenie" je lepšie riešiť formou nejakej mimoriadnej odmeny, ako vysokým tarifným platom
odpovede v texte
ifa
12.04.10,08:00
.. neviem akú ochrannú lehotu myslíš:confused: .. ty predsa nechceš ísť na materskú v ochrannej lehote..;)
Ale dôležité je, aby si bola stále nemocensky poistená ako szčo .. neodhlasovala si sa náhodou, (len pre istotu sa pýtam)
Ak sa prihlásiš teraz z maxima ako DNPO ... tak materská sa ti bude počítať len z tohto poistenia - preto musíš mať do nástupu na MD 26 týždňov a zároveň aj podmienku 270 dní za posledné dva roky - do pôrodu(tam sa počíta aj iné ukončené poistenie). Živnosť potom treba ukončiť hocikedy -ale skôr, ako nastúpiš na MD .. aj sa samozrejme odhlásiť z povinného poistenia SZČO

Myslela som tuto ochrannu lehotu,
§ 32
Ochranná lehota
(3) Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.

§ 26

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ako si mam vysvetlit tuto ochrannu lehotu? Mam pocit ze DNPO je pre mna bezpredmetne.....:(
Katy a R
12.04.10,10:07
Myslela som tuto ochrannu lehotu,
§ 32
Ochranná lehota
(3) Ochranná lehota nevzniká pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia podľa § 26.

§ 26

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ako si mam vysvetlit tuto ochrannu lehotu? Mam pocit ze DNPO je pre mna bezpredmetne.....:(

pozri tu ... § 49 a ..http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#48

.. ak nevykonávaš činnosť ... tak by si mala nárok ako szčo ... ale ty si chcela vyššiu materskú, peto ti xanti poradila zrušiť živnosť a získať materskú ako DPO.
jedine tak môžeš mať max materskú..:) .. a pozor, veľa času už nemáš;)

No a ešte ... si písala, že vlastne kôli tomu, že berieš tie odmeny .. nepoberáš ani vyšší RP :confused: .. asi ťa berú, že vykonávaš činnosť a neviem, neviem, či nebudeš musieť doplatiť aj poistné:confused: .. možno sa ešte ktomu niekto vyjadrí :confused:
adkamarosko
24.06.10,09:44
Zdravím Vás, prosím, ak viete, poraďte, lebo už neviem, kde sa obrátiť.
K 31.5.2010 (vrátane výpovednej lehoty) som dostala výpoveď z dôvodu zrušenia prevádzky. 1.6.2010 som zistila, že som tehotná (10 týždeň) a od 2.6.2010 som sa dobrovoľne nemocensky poistila (max.VZ 1084,55€)
Potrebovala by som vedieť, či sa mi prihlásením do DNP skončila (zrušila) ochranná lehota 6 mesiacov, keďže som odchádzala zo zamestnania tehotná.
Na SP mi tvrdili, že ochranná lehota bola ukončená z dôvodu prihlásenia do DNP. Materská mi výjde, ale len z minima, lebo mi pravdepodobne nevyjde si platiť DNP z max.VZ 26 týždňov, len 22. Rozmýšľam nad zrušením DNP, ale neviem, či náhodou nebude mať neskôr vplyv na výšku rodičovského príspevku.

Existuje taká možnosť, že sa zamestnám mesiac pred nástupom na MD s max. VZ? Z čoho potom rátajú materské?

Ešte som zabudla uviesť, že som od 17.5.2010 PN a stále trvá...
ďakujem
Poraďte mi PROSíM...
Katy a R
24.06.10,09:59
Zdravím Vás, prosím, ak viete, poraďte, lebo už neviem, kde sa obrátiť.
K 31.5.2010 (vrátane výpovednej lehoty) som dostala výpoveď z dôvodu zrušenia prevádzky. 1.6.2010 som zistila, že som tehotná (10 týždeň) a od 2.6.2010 som sa dobrovoľne nemocensky poistila (max.VZ 1084,55€)
Potrebovala by som vedieť, či sa mi prihlásením do DNP skončila (zrušila) ochranná lehota 6 mesiacov, keďže som odchádzala zo zamestnania tehotná.
Na SP mi tvrdili, že ochranná lehota bola ukončená z dôvodu prihlásenia do DNP. Materská mi výjde, ale len z minima, lebo mi pravdepodobne nevyjde si platiť DNP z max.VZ 26 týždňov, len 22. Rozmýšľam nad zrušením DNP, ale neviem, či náhodou nebude mať neskôr vplyv na výšku rodičovského príspevku.

Existuje taká možnosť, že sa zamestnám mesiac pred nástupom na MD s max. VZ? Z čoho potom rátajú materské?

Ešte som zabudla uviesť, že som od 17.5.2010 PN a stále trvá...
ďakujem
Poraďte mi PROSíM...

....ak máš možnosť sa zamestnať, tak to by bolo najlepšie riešenie .... samozrejme najlepšie s max VZ;) - materská bude maximálna ... a DNP zrušiť
.. na SP mali v tvojom prípade pravdu, lebo asi tých 26 týždňov nestihneš...:mee::mee:
Andyke
24.06.10,10:00
SP má pravdu. Ochranná lehota zo zamestnania zanikla, lebo máš aktuálne nemoc.poistenie (DNP). Máš pravdu, materské Ti vypočítajú z minima z 319,58 €.
Keby si sa zamestnala s max.VZ ,tak najprv DNP zruš , potom nástup do práce a materské vypočítajú z maxima z nového zamestnania.
DominikaDominika
24.06.10,11:00
[QUOTE=Andyke;1437770]SP má pravdu. Ochranná lehota zo zamestnania zanikla, lebo máš aktuálne nemoc.poistenie (DNP). Máš pravdu, materské Ti vypočítajú z minima z 319,58 €.

Tak toto ma zaujíma. Ak je prípad, že má poistenkyňa platné DNP v čase trvania pracovného pomeru. Počas tehotenstva dostane výpoveď (ruší sa prevádzka). Má potom ochrannú lehotu 6 mesiacov a dostane materské aj zo zamestnania? Alebo aj vtedy platí to, že ak je stále platné DNP, tak len materské z DNP? :confused: Ako postupovať?
bz5
24.06.10,11:35
[QUOTE=Andyke;1437770]SP má pravdu. Ochranná lehota zo zamestnania zanikla, lebo máš aktuálne nemoc.poistenie (DNP). Máš pravdu, materské Ti vypočítajú z minima z 319,58 €.

Tak toto ma zaujíma. Ak je prípad, že má poistenkyňa platné DNP v čase trvania pracovného pomeru. Počas tehotenstva dostane výpoveď (ruší sa prevádzka). Má potom ochrannú lehotu 6 mesiacov a dostane materské aj zo zamestnania? Alebo aj vtedy platí to, že ak je stále platné DNP, tak len materské z DNP? :confused: Ako postupovať?
Myslím, že ochranná doba v predchádzajúcom prípade zanikla preto, lebo dotyčná nestihne porodiť do 6 mesiacov a nie preto, že ma DNP... alebo sa mýlim?
Katy a R
24.06.10,12:39
[QUOTE=DominikaDominika;1437837]
Myslím, že ochranná doba v predchádzajúcom prípade zanikla preto, lebo dotyčná nestihne porodiť do 6 mesiacov a nie preto, že ma DNP... alebo sa mýlim?
.. bohužiaľ neuznávajú ochrannú dobu v prípade, že existuje DNP :mee::mee::mee:
... aj keď Gabina tu myslím písala o prípade, že materské uznali aj v ochrannej lehote zo zamestnania aj z trvajúceho DNP:confused::confused: (ak sa mýlim Gabi, oprav ma)
brčko
24.06.10,12:54
Zdravím Vás, prosím, ak viete, poraďte, lebo už neviem, kde sa obrátiť.
K 31.5.2010 (vrátane výpovednej lehoty) som dostala výpoveď z dôvodu zrušenia prevádzky. 1.6.2010 som zistila, že som tehotná (10 týždeň) a od 2.6.2010 som sa dobrovoľne nemocensky poistila (max.VZ 1084,55€)
Potrebovala by som vedieť, či sa mi prihlásením do DNP skončila (zrušila) ochranná lehota 6 mesiacov, keďže som odchádzala zo zamestnania tehotná.
Na SP mi tvrdili, že ochranná lehota bola ukončená z dôvodu prihlásenia do DNP. Materská mi výjde, ale len z minima, lebo mi pravdepodobne nevyjde si platiť DNP z max.VZ 26 týždňov, len 22. Rozmýšľam nad zrušením DNP, ale neviem, či náhodou nebude mať neskôr vplyv na výšku rodičovského príspevku.

Existuje taká možnosť, že sa zamestnám mesiac pred nástupom na MD s max. VZ? Z čoho potom rátajú materské?

Ešte som zabudla uviesť, že som od 17.5.2010 PN a stále trvá...
ďakujem
Poraďte mi PROSíM...

neviem či existuje nejaké usmernenie ohladne takých prípadov ako si ty.

Ak by si sa neprihlásila na DNP, tak mi písala mamička, ktorej skončil PP možno v skoršom štádiu tehotenstva, ako tebe a trvala jej PN=poberanie nemocenského až do obdobia 6týžd. pred pravdep. termínom pôrodu. A aj ked už nebola v 6mesačnej ochrannej lehote, tak nárok na materské jej vznikol práve z dôvodu, že jej nem.poistnie skončilo v čase tehotenstva a poberanie nem.dávky trvalo do 6týž. pred pôrodom (vid zákon o sociálnom poistení § 50 písm. b) ). Samozrejme musela splniť 270dní NP dva roky pred pôrodom. Ale poznám len jeden takýto prípad, aj ked v zákone je to dosť jasné.

Tiež mi písali prípad, ked si mamička začala počas trvania pracovn.pomeru platiť DNP už ako tehotná a jej prac.pomer skončil pred nástupom na MD. Uznali jej nárok na materské aj v ochrannej lehote zo zamestnania a aj z DNP (predpokladám prirátali dni ukončeného NP zamestnanca k DNP). Ale netuším, či pracovníčka SP postupovala podla najakého usmernenia a či by iná pracovníčka SP postupovala rovnako. V tomto nemám bohužial dobré skúsenosti. Záleží na konkrétnej osobe.

U teba vzniklo DNP až po ukončení NP zamestnanca (mala si dve súbežné NP), aj ked neviem, či to nejako mení situáciu, lebo zákon toto nerieši. MOžno by sa dalo aj v tvojom prípade, ak by ti poberanie nemocenského trvalo do obdobia 6týž. pred PTP (t.j. neskončilo skôr) si uplatniť nárok aj zo zamestnania. Či by som si uplatnila nárok aj z DNP, neviem. Ale to je ozaj dosť komplikovaný prípad a naisto ti to nikto nezaruší. Asi ak by som mala možnosť, tak sa zamestnám. No ozaj neviem.
Katy a R
24.06.10,13:04
Ja si myslím, že PP je najisteší .. ak teda je taká možnosť ;)
DominikaDominika
24.06.10,14:05
Tak to je teda riadna "fajka"... Myslím to neuznanie ochrannej doby v prípade, ak existuje aj DNP. Ja som si DNP založila pred vyše mesiacom-len z minima, ako doplnok k platu. Samozrejme, zo zamestnania to mám výhodnejšie. Lenže nevie sa, či firma v najbližšej dobe neskončí.... Aby mi trvala ochranná lehota z poistenia zamestnanca (6 mesiacov), kedy mám zrušiť DNP? Radšej čím skôr, pre istotu.....? Alebo sú tu ešte nejaké "úskalia"....? :confused:
brčko
24.06.10,15:38
Tak to je teda riadna "fajka"... Myslím to neuznanie ochrannej doby v prípade, ak existuje aj DNP. Ja som si DNP založila pred vyše mesiacom-len z minima, ako doplnok k platu. Samozrejme, zo zamestnania to mám výhodnejšie. Lenže nevie sa, či firma v najbližšej dobe neskončí.... Aby mi trvala ochranná lehota z poistenia zamestnanca (6 mesiacov), kedy mám zrušiť DNP? Radšej čím skôr, pre istotu.....? Alebo sú tu ešte nejaké "úskalia"....? :confused:

bola som v rovnakej situácii, firma išla do konkurzu a som si platila DNP (na konci roka som si zobrala neplatené volno, prihlásila sa z maxima a od 1.1.2008 zmenila na minimum, ešte sa dalo). Ale z dôvodu, že som z DNP nemala splnených 270dní a ak by firma zanikla, tak by mi trvalo dNP dlhšie ako nem.poistenie, tak som to zrušila.
Ale aj zo zamestnania mi vychádzal vysoký VZ, no a nemala som SP blízko. Ale asi teraz by som to už neurobila. Nechala by som si DNP, lebo do pôrodu by som 270dní splnila aj z DNP a aj keby mi NP zamestnanca zaniklo, tak si myslím, že by som si nárok obhájila (na rozdiel od prípadu, čo som spomínala vyššie, že mamina z DNP 270dní nesplnila a prirátali jej dni ukonč. zamestnania, z ktorého si uplatnila nárok v ochrannej lehote, tak na toto by som sa nespoliehala).
Tiež poznám prípad uznania nároku na nemocenské v OL zo zamestnania + zároven z trvajúceho DNP.
Ale človek musí rátať v takýchto prípadoch s príp. komplikáciami v SP :(
DominikaDominika
24.06.10,17:56
bola som v rovnakej situácii, firma išla do konkurzu a som si platila DNP (na konci roka som si zobrala neplatené volno, prihlásila sa z maxima a od 1.1.2008 zmenila na minimum, ešte sa dalo). Ale z dôvodu, že som z DNP nemala splnených 270dní a ak by firma zanikla, tak by mi trvalo dNP dlhšie ako nem.poistenie, tak som to zrušila.
Ale aj zo zamestnania mi vychádzal vysoký VZ, no a nemala som SP blízko. Ale asi teraz by som to už neurobila. Nechala by som si DNP, lebo do pôrodu by som 270dní splnila aj z DNP a aj keby mi NP zamestnanca zaniklo, tak si myslím, že by som si nárok obhájila (na rozdiel od prípadu, čo som spomínala vyššie, že mamina z DNP 270dní nesplnila a prirátali jej dni ukonč. zamestnania, z ktorého si uplatnila nárok v ochrannej lehote, tak na toto by som sa nespoliehala).
Tiež poznám prípad uznania nároku na nemocenské v OL zo zamestnania + zároven z trvajúceho DNP.
Ale človek musí rátať v takýchto prípadoch s príp. komplikáciami v SP :(

Ďakujem za odpoveď. U mňa to vychádza tak, že 270 dní DNP by som splnila "až" cca. 3 týždne pred pôrodom. Takže nie 6 týždňov pred termínom (v termíne odchodu na MD). Z toho mi vyplýva, že by mohli v SP tiež v rámci "šetrenia" pristúpiť k takému riešeniu, že aktuálne DNP by bolo vymeriavacím základom (čiže minimum) a NP zo zamestnania (keby bolo ukončené) by vzali len do počtu dní... Asi radšej nebudem riskovať... a DNP zruším...
Ktovie, ako to nakoniec všetko dopadne - myslím nová vláda, nové zákony...

Hlavne, nech sme zdraví...... ;)
marcelaStanakova
25.06.10,13:16
Aká by vyšla materská z minimálnej mzdy 307,70 EUR, a koľko musí byť najmenej mesiacov platenia odovodov na uplatnenie materskej? pýtam sa že by sa zamestnankyni zvýšil VZ aby mali aspoň nejakú materskú
veronikasad
25.06.10,13:21
Aká by vyšla materská z minimálnej mzdy 307,70 EUR, a koľko musí byť najmenej mesiacov platenia odovodov na uplatnenie materskej? pýtam sa že by sa zamestnankyni zvýšil VZ aby mali aspoň nejakú materskú
Materské je 55 % vymeriavacieho základu. Zamestnankyni môžete pomôcť (ak sa nezmení zákon) ak s ňou ukončíte pracovný pomer pred nástupom na materskú a uzatvoríte s ňou nový pracovný pomer (prihlásite ju znova do SP) s vyšším vymeriavacím základom
Andyke
25.06.10,13:43
Ja už len doplním , že materské je cca 169 Eur z minim.mzdy.
marcelaStanakova
26.06.10,06:49
A nedalo by sa tak, že by sme je zvýšili VZ na pracovnej zmluve aby sa nemusela odhlasovať a znova prihlasovať do SP
KEJKA
26.06.10,07:43
A nedalo by sa tak, že by sme je zvýšili VZ na pracovnej zmluve aby sa nemusela odhlasovať a znova prihlasovať do SP
nie, práve to odhlásenie a prihlásenie je dôležité.
veronikasad
26.06.10,09:13
A nedalo by sa tak, že by sme je zvýšili VZ na pracovnej zmluve aby sa nemusela odhlasovať a znova prihlasovať do SP
nie, nedalo. Pretože ak jej pracovný pomer trval aj v roku 2009 a na materskú nastupuje v roku 2010, vymeriavacím základom je príjem z roku 2009.
marcelaStanakova
26.06.10,09:19
Pochopila som to a keby nastúpila na materskú v roku 2011
brčko
26.06.10,09:37
Pochopila som to a keby nastúpila na materskú v roku 2011

Ak by nastupovala na MD v r.2011, tak by sa jej rátalo materské z VZ pre NP v roku 2010 (jej PP začal ešte pred 1.1.2010, predpokladám)

Podla teraz účinného zákona o soc.poistení a o rodič.príspevku má nárok každá mamička, ktorá poberá mateské v nižšej sume ako 256eur na mesiac, na dorovnanie materského do výšky 256eur od mesiaca, kedy sa dieťa narodí (t.j. napr. ak nastupi na MD v januári a dieťa sa narodí vo februári, tak za 1/2011 nárok na dorovnanie nemá)

Takže ak opomeniem výšku materského za mesiac, kedy ešte dieťa nebude na svete, tak aby mamička pocítila zvýšenie mzdy na výške jej príjmu, tak by mala byť jej materská zo zamestnania vyššia ako výška vyššieho rodič.príspevku. Takže by ste jej museli zvýšiť mzdu o VIAC ako cca 272eur mesačne, aby to malo efekt na jej príjem od mesiaca pôrodu.

Lebo materské dosiahne výšku 256eur
- pri mesačnom VZ cca 466eur (256eur : 55%), t.j.
- pri ročnom VZ cca 5590eur (12mesiacov x (256eur:0,55))

za 5mesiacov mala ona VZ cca 1540eur (5mes x 308eur)
t.j. za zvyšných 7mesiacov by musela dosiahnuť tých zvyšných 4050eur (5590-1540)
t.j. cca 579eur mesačne (4050:7mesiacov) v obd. 7-12/2010

a to by dostala vlastne cca tolko, ako teraz (až na materské za obdobie pred mesiacom narodenia dieťaťa, zvyšilo by sa jej denné materské v tomto období). Samozrejme záleží na konkrétnych dátumoch, údajoch napr. či má v rozh.obd.aj dni bez platenia NP... a zákonoch účinných v čase poberania materského.

A tiež samozrejme všeobecne je žiaduce, aby zamestnanci neodvádzali do SP len z min.mzdy, lebo sa im to odrazí na dôchodku, na nemocenskom, podpore ...
Adriane
01.07.10,15:42
Momentálne maximum je 1084,55 € ale to sa od 1.7.2010 zmení. A pokiaľ kamarátka splňa túto podmienku 270 dní, tak ju môžete zamestnať aj skôr, lebo začiatkom augusta resp. v polovičke pôjde na materskú.

Zamestnajte ju skôr, môže ísť na PN. A ochranná doba je 6 mesiacov od skončenia zamestnania na nástup na materskú.
Ahojte. Tak som tu znova:confused:. Xanti mi už dávnejšie poradila, čo mám urobiť, aby mala kamoška čo najvyššiu materskú, lenže ona sa až teraz rozhýbala, takže by sme ju až teraz zamestnali. Mne ale stále nie je technicky jasné, ako sa Socialna poisťovňa dozvie, že jej vymeriavací základ je cca 1117 €? Nikde na prihláške to zamestnávateľ nevyplňuje, a keď ju chceme zamestnať s tým, že po pár dňoch pôjde na PN-ku, z ktorej jej 10 k.d. preplatíme my a zbytok SP, tak mi na výkaze vychádza suma cca 355 €. Poprosila by som, ak by niekto vedel poradiť, čo mám všetko v personalistike vyplniť(este lepsie ak aj niekto, kto robi v Pohode). Mam vyplneny HPP,mzda 1117 €, druh mzdy - mesačná, úväzok 8,5 hod/d, dátum nástupu 1.7. s tým, že na PN by išla cca 12.7., takže neprítomnosť mám vyplnenú 12.7.-15.7. 25% , 16.7.-21.7. 55% a potom od 22.7.-31.7. a až do nástupu na MD (čo má byť v polovici augusta)by PN trvala. A ak by si niekto navyše aj našiel čas a napísal mi aj aké by mi mali výjsť správne sumy, aby som si to odkontrolovala, tak by som bola veľmi vďačná. No a ešte mi tu vypisuje nasledovne: Mzdy 07 / 2010
-------------------------

• Choroba od 12.07.2010 do 14.07.2010.
Rozhodné obdobie začína v rovnakom mesiaci ako prac. neschopnosť.
Vymeriavací základ zadajte ručne (stĺpec Úprava).
Bude použitá zadaná sadzba 25,00%.
Ekonomický systém POHODA nekontroluje dosiahnutie minimálneho DVZ. Skontrolujte, či vypočítaný DVZ nie je nižší ako minimum.
Na dni 12.07.2010 až 14.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 25,00%.
• Choroba od 15.07.2010 do 21.07.2010.
Rozhodné obdobie začína v rovnakom mesiaci ako prac. neschopnosť.
Vymeriavací základ zadajte ručne (stĺpec Úprava).
Bude použitá zadaná sadzba 55,00%.
Ekonomický systém POHODA nekontroluje dosiahnutie minimálneho DVZ. Skontrolujte, či vypočítaný DVZ nie je nižší ako minimum.
Na dni 15.07.2010 až 21.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 55,00%.
• Choroba od 22.07.2010 do 31.07.2010.
Rozhodné obdobie začína v rovnakom mesiaci ako prac. neschopnosť.
Vymeriavací základ zadajte ručne (stĺpec Úprava).
Ekonomický systém POHODA nekontroluje dosiahnutie minimálneho DVZ. Skontrolujte, či vypočítaný DVZ nie je nižší ako minimum.
Na dni 22.07.2010 až 24.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 25,00%.
Na dni 25.07.2010 až 31.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 55,00%.
• V minulom štvrťroku bolo odpracované 0 hodín,
nepodarilo sa určiť priemerný zárobok.
Ako mám zistiť denný vym.základ?
Jááj, to som si dala, chcem niekomu pomôcť a ešte sa do toho zamotám. Naozaj budem veľmi vďačná, ak mi niekto s týmto pomôže .
Andyke
01.07.10,16:12
Pri Tvojej uvedenej kombinácii - dátum nástupu do práce a dátum nástupu na PN - nebudú ani nemoc. dávky ani materské z max.VZ.

Ohľadne PN , že čo sa robí prečítaj tu :
http://www.porada.sk/t109620-pn-a-doklady.html
Do SP musí zamestnávateľ vyplniť tlačivo:
Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
Tlačivo nájdeš tu : http://www.socpoist.sk/616/1567s
Adriane
02.07.10,05:12
Pri Tvojej uvedenej kombinácii - dátum nástupu do práce a dátum nástupu na PN - nebudú ani nemoc. dávky ani materské z max.VZ.

Ohľadne PN , že čo sa robí prečítaj tu :
http://www.porada.sk/t109620-pn-a-doklady.html
Do SP musí zamestnávateľ vyplniť tlačivo:
Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
Tlačivo nájdeš tu : http://www.socpoist.sk/616/1567s

Ďakujem Andyke, to s tou PN už mám z predchadzajúcej skúsenosti jasné, ale teraz neviem, v čom, som urobila chybu, lebo Xanti mi v marci napísala, že stačí ju zamestnat od 1.4. potom po týždni môže ist na PN, zaplatim odvody len za dni , ktore bola v praci + 10 dni PN a potom uz nic. Tak ja neviem, čo som zle pochopila. Ako mam teda prosim vás postupovat, alebo uz je to zbytočné? Ďakujem.
Xanti
02.07.10,05:27
Ahojte. Tak som tu znova:confused:. Xanti mi už dávnejšie poradila, čo mám urobiť, aby mala kamoška čo najvyššiu materskú, lenže ona sa až teraz rozhýbala, takže by sme ju až teraz zamestnali. Mne ale stále nie je technicky jasné, ako sa Socialna poisťovňa dozvie, že jej vymeriavací základ je cca 1117 €? Nikde na prihláške to zamestnávateľ nevyplňuje, a keď ju chceme zamestnať s tým, že po pár dňoch pôjde na PN-ku, z ktorej jej 10 k.d. preplatíme my a zbytok SP, tak mi na výkaze vychádza suma cca 355 €. Poprosila by som, ak by niekto vedel poradiť, čo mám všetko v personalistike vyplniť(este lepsie ak aj niekto, kto robi v Pohode). Mam vyplneny HPP,mzda 1117 €, druh mzdy - mesačná, úväzok 8,5 hod/d, dátum nástupu 1.7. s tým, že na PN by išla cca 12.7., takže neprítomnosť mám vyplnenú 12.7.-15.7. 25% , 16.7.-21.7. 55% a potom od 22.7.-31.7. a až do nástupu na MD (čo má byť v polovici augusta)by PN trvala. A ak by si niekto navyše aj našiel čas a napísal mi aj aké by mi mali výjsť správne sumy, aby som si to odkontrolovala, tak by som bola veľmi vďačná. No a ešte mi tu vypisuje nasledovne: Mzdy 07 / 2010
-------------------------

• Choroba od 12.07.2010 do 14.07.2010.
Rozhodné obdobie začína v rovnakom mesiaci ako prac. neschopnosť.
Vymeriavací základ zadajte ručne (stĺpec Úprava).
Bude použitá zadaná sadzba 25,00%.
Ekonomický systém POHODA nekontroluje dosiahnutie minimálneho DVZ. Skontrolujte, či vypočítaný DVZ nie je nižší ako minimum.
Na dni 12.07.2010 až 14.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 25,00%.
• Choroba od 15.07.2010 do 21.07.2010.
Rozhodné obdobie začína v rovnakom mesiaci ako prac. neschopnosť.
Vymeriavací základ zadajte ručne (stĺpec Úprava).
Bude použitá zadaná sadzba 55,00%.
Ekonomický systém POHODA nekontroluje dosiahnutie minimálneho DVZ. Skontrolujte, či vypočítaný DVZ nie je nižší ako minimum.
Na dni 15.07.2010 až 21.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 55,00%.
• Choroba od 22.07.2010 do 31.07.2010.
Rozhodné obdobie začína v rovnakom mesiaci ako prac. neschopnosť.
Vymeriavací základ zadajte ručne (stĺpec Úprava).
Ekonomický systém POHODA nekontroluje dosiahnutie minimálneho DVZ. Skontrolujte, či vypočítaný DVZ nie je nižší ako minimum.
Na dni 22.07.2010 až 24.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 25,00%.
Na dni 25.07.2010 až 31.07.2010 bola vystavená náhrada príjmu 0 v sadzbe 55,00%.
• V minulom štvrťroku bolo odpracované 0 hodín,
nepodarilo sa určiť priemerný zárobok.
Ako mám zistiť denný vym.základ?
Jááj, to som si dala, chcem niekomu pomôcť a ešte sa do toho zamotám. Naozaj budem veľmi vďačná, ak mi niekto s týmto pomôže .
k hrubo vyznačenému, vyrátať ručne.

Ďakujem Andyke, to s tou PN už mám z predchadzajúcej skúsenosti jasné, ale teraz neviem, v čom, som urobila chybu, lebo Xanti mi v marci napísala, že stačí ju zamestnat od 1.4. potom po týždni môže ist na PN, zaplatim odvody len za dni , ktore bola v praci + 10 dni PN a potom uz nic. Tak ja neviem, čo som zle pochopila. Ako mam teda prosim vás postupovat, alebo uz je to zbytočné? Ďakujem.Pochopila si dobre,
len treba ručne vyrátať vymeriavací základ pre PN a ten vpíšeš do mzdového programu, ak tam nahodíš naozaj to čo Ti vyhodí mzdový program tak naozaj nebude mať nárok ani na PN ani na materskú.
Lebo jej VZ = 0 € lebo tak to vyrátal program.
Adriane
02.07.10,06:28
Ďakujem, Xanti, začína sa mi vyjasňovať, ale predsa ešte sa spýtam : denný vymeriavací základ - pri všetkých horeuvedených číslach a dátumoch, t.j. mes.sadzba 1117€ a PN od 12.7. mi vychádza hrubá mzda 355,41 € a počet odpracovaných hodín 59,5 , takže priemerný zárobok je 355,41/ 59,5 = 5,9733 ??? A ešte k tej ručnej úprave, stačí dopočítať len pri NP, alebo treba vyplniť všetky, t.j. aj dôchodkové,starobne,invalidne atd. a aj zdrav.poist, alebo tieto len zo sumy 355,41? ďakujem veľmi pekne za radu.
Adriane
03.07.10,15:41
Posúvam. ďakujem
hanka kralova
03.07.10,15:46
Prosim vas, neviete ako je to s tou PN, mate s nou skusenosti pocas tehotenstva?

Musim byt stale doma pre pripad kontroly? Tie kontroly su pravdepodobne aj v obdobi prvych 10 dni, kedy mi plati mzdu zamestnavatel alebo len pocas nasledujuceho obdobia, ked uz plati PN soc. poistovna? Co mi hrozi ak odobehnem kupit kocik napriklad a kontrola ma nezastihne doma?

Velmi pekne dakujem za odpovede. :)
Katy a R
05.07.10,08:28
Prosim vas, neviete ako je to s tou PN, mate s nou skusenosti pocas tehotenstva?

Musim byt stale doma pre pripad kontroly? Tie kontroly su pravdepodobne aj v obdobi prvych 10 dni, kedy mi plati mzdu zamestnavatel alebo len pocas nasledujuceho obdobia, ked uz plati PN soc. poistovna? Co mi hrozi ak odobehnem kupit kocik napriklad a kontrola ma nezastihne doma?

Velmi pekne dakujem za odpovede. :)

tu pozri leták SP o práceneschopnosti .. aj dodržiavaní liečebného režimu;) ... inak celkom dobre spravili tie letáky:) (aj to už niekde tuším bolo priložené...)

http://www.socpoist.sk/informacne-letaky/34441s
hanka kralova
05.07.10,08:40
tu pozri leták SP o práceneschopnosti .. aj dodržiavaní liečebného režimu;) ... inak celkom dobre spravili tie letáky:) (aj to už niekde tuším bolo priložené...)

http://www.socpoist.sk/informacne-letaky/34441s
katy, dakujem to velmi pekne ! uz som to pozrela, pokuta je tam az do vysky 16.596.96 eur, no to mi za kocik naozaj nestoji !

budem rada, ak mi niekto napise, ake su vase konkretne skusenosti, konkretne ma zaujima asi najviac bratislava, dakujem velmi pekne.
Katy a R
05.07.10,08:48
... no ja som napr. kontrolu počas PNky nemala (ale na to sa nemôžeš spoliehať, v tom ti asi nikto neporadí).
A po prečítaní toho letáku som si pre istotu opravila strhnutú menovku na zvončeku ;):D
Adriane
05.07.10,16:00
Ďakujem, Xanti, začína sa mi vyjasňovať, ale predsa ešte sa spýtam : denný vymeriavací základ - pri všetkých horeuvedených číslach a dátumoch, t.j. mes.sadzba 1117€ a PN od 12.7. mi vychádza hrubá mzda 355,41 € a počet odpracovaných hodín 59,5 , takže priemerný zárobok je 355,41/ 59,5 = 5,9733 ??? A ešte k tej ručnej úprave, stačí dopočítať len pri NP, alebo treba vyplniť všetky, t.j. aj dôchodkové,starobne,invalidne atd. a aj zdrav.poist, alebo tieto len zo sumy 355,41? ďakujem veľmi pekne za radu.

Ešte raz posúvam a ďakujem.
veronikasad
05.07.10,16:05
katy, dakujem to velmi pekne ! uz som to pozrela, pokuta je tam az do vysky 16.596.96 eur, no to mi za kocik naozaj nestoji !

budem rada, ak mi niekto napise, ake su vase konkretne skusenosti, konkretne ma zaujima asi najviac bratislava, dakujem velmi pekne.
Cez vychádzky nestíhaš ?
veronikasad
05.07.10,16:07
Ďakujem, Xanti, začína sa mi vyjasňovať, ale predsa ešte sa spýtam : denný vymeriavací základ - pri všetkých horeuvedených číslach a dátumoch, t.j. mes.sadzba 1117€ a PN od 12.7. mi vychádza hrubá mzda 355,41 € a počet odpracovaných hodín 59,5 , takže priemerný zárobok je 355,41/ 59,5 = 5,9733 ??? A ešte k tej ručnej úprave, stačí dopočítať len pri NP, alebo treba vyplniť všetky, t.j. aj dôchodkové,starobne,invalidne atd. a aj zdrav.poist, alebo tieto len zo sumy 355,41? ďakujem veľmi pekne za radu.
Nemocenské sa počíta z denného vymeriavacieho základu.

Vymeriavací základ (spravidla hrubá mzda) : počet kal. dní zamestnania do začiatku PN-ky. Odpracované hodiny ťa nezaujímajú.