Mramor
04.12.09,17:42
Mám k dispozícii svahovitú zhruba 50 árovú záhradu v nadmorskej výške cca 480 m.n.m. orientovanú na východ a sever stranu, niekedy s dosť veterným počasím v myjavských kopaniciach na ílovitých pôdach. Na jej polovici je starý sad najmä so slivkami tzv. karvátkami a niekoľkými durandziami a jablkami a jednou čerešňou. Druhá polovica je len zatrávnená.


Na zatrávnenej časti som sa rozhodol na budúcu jeseň založiť nový sad z rezistetntných alebo takmer rezistentných odrôd sliviek (tu som takmer rozhodnutý na Toptaste), jabĺk (zatiaľ nerozhodnutý) a hrušiek (favoritom je Williams) z jednej odrody maximálne s potrebnými opeľovačmi. Zem som pooral a pohnojil už túto jeseň. Starý sad chcem takmer celý obmeniť - za tri roky, čo ho mám takmer nezarodil až na tri - štyri stromy. Tu by som chcel nasadiť najmä miestne durandzie a potom pestrú zmesku stromov, aby bolo k dispozícii stále čerstvé ovocie z viacerých druhov.


Potreboval by som poradiť aké odrody, na akých podpníkoch, v akom spone by ste mi odporučili do nového sadu a čo so starým – zrušiť, nechať pár zdravých stromov a nasadiť okolo nich nové alebo nejako „zázračne oživiť“ staré? Vopred ďakujem za každú radu.
wabi
04.12.09,22:37
V prvom rade chcem povedať, že chválim výber sliviek, pokiaľ chcete len jednu odrodu, tak toptaste je tou najvhodnejšou.
Ostatné by som videl skôr na osobný rozhovor, pretože je toho viac.
Najmä o jabloniach a čo sa týka hrušiek, záleží čo od svojho zámeru očakávate. Prírodné podmienky ste stručne a jasne naznačil, o čo vám ide čo sa týka zberu plodov. Skôr mám pocit, že o pálenku, ale je dôležité počuť to od vás, lebo keby šlo o slivovicu, tak toptaste môžete kľudne nasadiť na celú plochu...:D
V každom prípade vám som ochotný poradiť a ak chcete môžeme hovoriť osobne alebo cez mail, či telefón.
Mramor
06.12.09,06:45
:) Správny odhad ohľadom sliviek, ale aj odrodu hrušiek a jabĺk chcem použiť na pálenie. Druhá časť záhrady by mala byť pestrá a všehochuť doplnená miestnymi durandziami.
BXLmiami
06.12.09,10:33
Co su to durandzie?Je to odroda sliviek?
paloo
06.12.09,11:43
Tento rok som vysadil 7 sliviek Toptaste,ešte som ich nejedol akú majú chuť?
Jedol som tento rok plody odrody Jojo z troch miest troch rôzných chutí.
Perfekt sladké od Piešťan,priemerné u mňa 380mnm a vôbec bez sladkosti od Olomouca.Tie od Olomouca však boli zarodené ako keby to bola pyramída zo sliviek.Tak len dúfam,že ma tie nové slivky nesklamú:)
Mramor
06.12.09,11:43
Áno, durandzie sú slivky, ktoré sa na kopaniciach sadia najviac. Je to stará odroda, ktorú som už v predaji nevidel, ale tu je množstvo starých sadov, o ktoré sa nikto nestará a tak je tu materiálu na presadenie dostatok.
paloo
06.12.09,12:11
Tejto odrody má dostatok p.Pešek www.stareodrody.org
wabi
06.12.09,13:21
Toptaste nesklamú myslím nikoho!:D
Ak by som chcel ovocie na pálenku, tak sadím len túto odrodu pre bezkonkurenčnú cukornatosť a jablká a hrušky by som na pálenku nesadil. Pri monokultúre Toptaste, nejaký ten opeľovač, hoci nieje potrebný nezaškodí, ale je potom menej roboty a dobrá slivovica je vždy lepšia a cennejšia nej pálenka z jadrovín, tiež je nezanedbatelná úspora cukru a ošetrenie...
Ak jablká tak stĺpovité rezistenty, pretože ich nestriekate a nerežete a to je počas mnohých rokov obrovská úspora.
Hrušky mám veľmi rád ako ovocie, ale na pálenku sú fakt tie slivky Toptaste najlepšie.:D
BXLmiami
06.12.09,13:51
Áno, durandzie sú slivky, ktoré sa na kopaniciach sadia najviac. Je to stará odroda, ktorú som už v predaji nevidel, ale tu je množstvo starých sadov, o ktoré sa nikto nestará a tak je tu materiálu na presadenie dostatok.
Medzičasom som googlila a má ich Kohaplant.
Mramor
06.12.09,14:51
to wabi:
Pohrávam sa nasadiť iba Toptaste, ale keďže ich osobne nemám vyskúšané a osobne nepoznám nikoho, kto by ich mal, durandzie mi prídu ako stávka na istotu. Okrem toho ich mám zadarmo, stačí vykopať mladé stromky a presadiť ich o 100 metrov ďalej...

Čo sa týka jabĺčok a hrušiek na pálenie, ja osobne mám veľmi rád hrušku, samozrejme ak sa podarí a mnoho mojich známych zas kalvados, tak preto aj z týchto ovocí.

to BXLmiami:
Áno, videl som ich aj ja v Kohaplante, ale stoja 200,- Sk čo sa mi zdá riadne prehnané, lacnejšie zoženiem Toptaste, ako som vyššie písal, durandzie mám zadarmo.
paloo
06.12.09,16:58
Osobne durandzie mám vysadené,no neplodia skoro vôbec:(a kvitnú ako divé...No a cena pod 6,5€ asi nezoženeš žiadnu slivku!
Dobrá debata na www.zahrada.cz konec nových odrôd na Valašsku,asi tak.
Mramor
06.12.09,17:49
Tu na okolí mali tento rok durandzie veľmi slušnú nádielku, naopak moje karvátky minimum... Nesúhlasím s tým, že takmer každá slivka stojí 6,5 €. Nechcem menovať, ale sú pestovatelia, ktoré klasické odrody predávajú za 4,40 a pri väčšom nákupe aj s ďalšou zľavou. Čo sa týka spomínanej debaty na zahrada.cz nájdu sa aj diskusie, ktoré nové odrody chvália. Ale práve preto, že nemám od nikoho konkrétneho potvrdenú kvalitu nových odrôd, chcem zasadiť okrem novej odrody aj na kopaniciach overené durandzie. Stále však zháňam čo najviac informácii, lebo tu na okolí iné druhy ako karvátky či durandzie ani neskúsil.
wabi
07.12.09,08:53
Keď ide len o cenu, tak najjednoduchšie je vysadiť podpníky, ktorých je všade plno. Môžu to byť akékoľvek slivkoviny. Ideálne sú čo sa týka rýchlosti rastu semenáče napríklad mirabelky, či mirobalánu, alebo ktorejkoľvek slivky, ale dajú sa použiť aj odkopky, dokonca ak chcete mať nižší vzrast stromov, tak trnky. Očkovanie je jednoduché. Odporúčam na forkerta, a môžete prvý pokus na jar, tie čo sa neujmú preočkujete potom v júni-júli podľa miazgy, ďalší termín koncom leta, až na jeseň podľa miazgy.
Najväčšou výhodou okrem ceny:D je to, že presádzané stromky si vykopete alebo necháte vykopať tak, že korene sa minimálne porušia a ihneď sa presadia a zakopú, tým získate 100% ujateľnosť a rýchly rast. Dôležité je, aby ste dovolili podpníku vyhnať len jeden výhon, abyx bol dosť hrubý a použiteľný ešte za zelena. Ak sa nechcete naučiť očkovať, najmite si odborníka, ak sa chcete naučiť, som ochotný vám v tom pomôcť.:)
Mramor
07.12.09,09:49
Cena nie je na prvom mieste. ;) Chcel som tým povedať, že zrovna durandzie mám okolo domu na presadenie doslova na stovky a myslím si, že táto odroda by sa mohla predávať lacnejšie, možno pre niekoho má takú hodnotu a je ochotný ju za 6,5 € kúpiť, neviem posúdiť.
Záujem o osobné stretnutie mám, písal som to aj mailom, rád si nechám poradiť, ak som poslal na nesprávnu adresu, prepošlem ešte raz.
karino
01.01.10,19:23
ahojte ja mam slivku TOP TASTE asi piaty rok ,je to bajecna slivka sladsia s cukornatostou okolo 30 stupnov vyborna na susenie a vyrobu slivovice alebo lekvaru .poznam aj stare belice, duranzie ,okruhlicky ale pravda je taka ze dolezite je vediet skorej dobu dozrievania napriklad HERMAN slivka svedskeho povodu je velmi skora myslim dozrieva koncom juna na juznom slovensku a podobne by som vam vymenoval ine odrody sliviek ale ja ich doporucujem d vrublovat do MYKLA lebo su odolne voci mrazom a netvoria odnoze no a ja na jar bez problemov vrublujem anglickou kopulaciou aj slivky jj a vsetko dobre v novom roku