JozefII
04.12.09,18:58
Do 10.6.2009 som bol zamestnaný, od 11.6. do 10.12. na úrade práce. Od 11.12. sa stanem SZČO. Manželka poberá rodičovský príspevok. Ja sa chcem dobrovoľne nemocensky poistiť. Chcem, aby to bolo z minimálneho VZ. Ja som v týchto veciach úplný laik.
Ak by som do konca roka - od 11.12. - platil z maximálneho VZ, pomohol by som si nejako?
Ako je to s dávkami?
Máme 7 detí a chvalabohu sú celkom zdravé, ale predsa občas na kohosi čosi príde. Budem môcť poberať ošetrovné, ak je manželka na materskej? Ako chápe zákon osobu, ktorá sa inak o dieťa stará? Veď ja sa tiež starám.
Ako to bude s mojou PN? Koľko dostanem?
veronikasad
04.12.09,22:06
Do 10.6.2009 som bol zamestnaný, od 11.6. do 10.12. na úrade práce. Od 11.12. sa stanem SZČO. Manželka poberá rodičovský príspevok. Ja sa chcem dobrovoľne nemocensky poistiť. Chcem, aby to bolo z minimálneho VZ. Ja som v týchto veciach úplný laik.
Ak by som do konca roka - od 11.12. - platil z maximálneho VZ, pomohol by som si nejako?
Ako je to s dávkami?
Máme 7 detí a chvalabohu sú celkom zdravé, ale predsa občas na kohosi čosi príde. Budem môcť poberať ošetrovné, ak je manželka na materskej? Ako chápe zákon osobu, ktorá sa inak o dieťa stará? Veď ja sa tiež starám.
Ako to bude s mojou PN? Koľko dostanem?
Podmienkou nároku na nemocenské z dobrovolného nem. poistenia je doba nem. poisenia 270 dní v poslednýchdvoch rokoch, do ktorého sa započítava aj ukončené poistenie, napr. zo zamestnania. Ak túto podmienku splňaš, máš nárok na nemocenské, na ošetrovné v prípade nemoci rod. príslušníka nie je potrebné túto podmienku splniť.

Nemocenské je prvé 3 dni 25 %, od 4. dňa 55 % denného vymer. základu, počas prvých 26 týždňov len z minim. vymer. základu, aj keď by si si určil viac.

Platí sa 4,4 % z mesačného vymer. základu = do 31.12.2009 4,4% z 295,50 €, od 1.1.2010 4,4 € z 319,58 €.

Ak sa prihlásiš na dobr.nem.poistenie, treba ho platiť pravidelne, najneskôr do 8. dňa nasl. mesiaca, lebo inak ti nárok na dávku nevznikne. Vzniká aj zaniká doručením prihlášky, rep. odhlášky na reg.liste fyzickej osoby. Nedá sa prihlásiť, resp. odhlásiť spätne.
JozefII
05.12.09,07:07
Ešte ma zaujíma, ako je to s ošetrovným. Môžem ho poberať, ak manželka poberá rodičovský príspevok?
Tweety
05.12.09,07:34
Ešte ma zaujíma, ako je to s ošetrovným. Môžem ho poberať, ak manželka poberá rodičovský príspevok?
Áno, môžeš.