JTB
04.12.09,23:14
Dobrý deň.
Som platcom DPH od 05/2009. Posledných 6 mesiacov až do upozornenia so vystavoval faktúry, kde som nevedomky faktúroval cestovné náhrady s DPH 0%. Tieto náhrady som následne vyplácal v rámci cetovných príkazov.
Bol som upozornený, že ako platca DPH, musím faktúrovať cestovné náhrady + 19% DPH, čO SOM NEROBIL. Viete mi poradiť, ako pokračovať, aby som nemal úpoblémy s DÚ. Spätne požadovať o doplatenie DPH je málo pravdepodobné, nakoľko okem mňa aj kloent by musel robiť opravné DPH.
Ak mi poradíte, ako riešiť danú situáciu budem Vám povďačný.
S pozdravom,

JTB
Tweety
05.12.09,06:13
Dobrý deň.
Som platcom DPH od 05/2009. Posledných 6 mesiacov až do upozornenia so vystavoval faktúry, kde som nevedomky faktúroval cestovné náhrady s DPH 0%. Tieto náhrady som následne vyplácal v rámci cetovných príkazov.
Bol som upozornený, že ako platca DPH, musím faktúrovať cestovné náhrady + 19% DPH, čO SOM NEROBIL. Viete mi poradiť, ako pokračovať, aby som nemal úpoblémy s DÚ. Spätne požadovať o doplatenie DPH je málo pravdepodobné, nakoľko okem mňa aj kloent by musel robiť opravné DPH.
Ak mi poradíte, ako riešiť danú situáciu budem Vám povďačný.
S pozdravom,

JTB
Pokračovať tak, že budeš k svojim dodaniam pripočítavať dph. A spätne? Poopravovať všetky zle vystavené fakúry na základ dane a daň. Bude potrebné podať DDP, nie opravné.
babi2
05.12.09,06:43
Dobrý deň.
Som platcom DPH od 05/2009. Posledných 6 mesiacov až do upozornenia so vystavoval faktúry, kde som nevedomky faktúroval cestovné náhrady s DPH 0%. Tieto náhrady som následne vyplácal v rámci cetovných príkazov.
Bol som upozornený, že ako platca DPH, musím faktúrovať cestovné náhrady + 19% DPH, čO SOM NEROBIL. Viete mi poradiť, ako pokračovať, aby som nemal úpoblémy s DÚ. Spätne požadovať o doplatenie DPH je málo pravdepodobné, nakoľko okem mňa aj kloent by musel robiť opravné DPH.
Ak mi poradíte, ako riešiť danú situáciu budem Vám povďačný.
S pozdravom,

JTB
Faktúry treba opraviť, dodatočné daňové priznanie podáš len Ty, Tvoj klient nemusí, ten si to len opraví v účtovníctve a DPH si uplatní v decembri
Zákon o DPH § 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.