patrik120
05.12.09,00:27
prosim o rady: Chcem kupit pozemok su tam 3 spoluvlastnici a ten co mi ho chce predat ma 2/4.Tu druhu polovicu maju dvaja po 1/4.Problem je v tom ze sa pozemok neda rozdelit lebo jeden s tzch spoluvlastnikov zomrel v amerike kde dlho zil a jeho deti ziju tiez v amerike a cechach.Dedicke konanie asi neprebehlo.Vsetci su rodina. Akym mensim :Dpodvodom:D mozme zrusit spoluvlastnictvo?Nikto nebude ukrateny cely pozemok je rovnoceny ku komunikaciam,pripojkam.....
pepa78
05.12.09,08:25
Spoluvlastníctvo bez súhlasu každého spolumajiteľa nezrušíš...pokiaľ vieš, že bývalí majiteľ má deti, tak ich kontaktuj dohodni sa s nimi na obnovení dedičského konania.Pokiaľ nežijú na Slovensku, tak môžu k zastupovaniu pred notárom poveriť niekoho iného. Každý z dedičov musí spraviť vlastné splnomocnenie na tú istú osobu - napr. ďaľšieho majiteľa, teba atď. Rozhodne, ale spravte predkupnu zmluvu, aby sa nestalo, že všetko vybavíš a z dohodnutej ceny bude úplne iná.
patrik120
05.12.09,15:46
pepa78, nie som si isty ci niekto pozna ich adresy.Ako ziskam splnomocnenie ked su v zahranici,ved ich nebudem nahanat po svete.Sudne to nerozdelia skor?
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.12.09,17:08
prosim o rady: Chcem kupit pozemok su tam 3 spoluvlastnici a ten co mi ho chce predat ma 2/4.Tu druhu polovicu maju dvaja po 1/4.Problem je v tom ze sa pozemok neda rozdelit lebo jeden s tzch spoluvlastnikov zomrel v amerike kde dlho zil a jeho deti ziju tiez v amerike a cechach.Dedicke konanie asi neprebehlo.Vsetci su rodina. Akym mensim :Dpodvodom:D mozme zrusit spoluvlastnictvo?Nikto nebude ukrateny cely pozemok je rovnoceny ku komunikaciam,pripojkam.....

Chýbajú všetky informácie, ale určite sa to dá riešiť pri dobrej konštalácii (napr. dátum odchodu do Ameriky /potvrdiť to môže aj starosta obce/). - Viem o riešení, kde osoby odišli zo Slovenska okolo roku 1920 ...
Viem o prípadoch, a nie jednom, keď sa zrušilo spoluvlastníctvo osôb bývajúcich (konkrétne) v Amerike.

Treba to riešiť! Ešte raz, neviem všetky detaily, ale určite to ide.


CIMOM
patrik120
07.12.09,17:16
CIMOM tu su detaily:
Spoluvlastnici-Jozef 2/4,Peter 1/4,Fero 1/4.
Jozef chce predat mne,ale potrebuje zrusit spoluvlastnictvo.Peter s tym suhlasi aj Fero by urcite suhlasil keby pred cca 6 rokmy nezomrel v Amerike kde sa odstahoval v cca1968.Po Ferovy ostali Syn1,syn2.Syn 1 zije v Amerike a syn 2 v Cechach o tom ze nieco vlastnia asi ani netusia.Nechcel by som cakat na dedicke konanie neda sa to rozdelit bez Fera ?Musi sa ten suhlas o rozdeleni podpisat pred notarom?Neda sa stavat na pozemku kde su spoluvlastnicke podiely?
Miloš Mičega - CIMOM TN
07.12.09,19:34
CIMOM tu su detaily:
Spoluvlastnici-Jozef 2/4,Peter 1/4,Fero 1/4.
Jozef chce predat mne,ale potrebuje zrusit spoluvlastnictvo.Peter s tym suhlasi aj Fero by urcite suhlasil keby pred cca 6 rokmy nezomrel v Amerike kde sa odstahoval v cca1968.Po Ferovy ostali Syn1,syn2.Syn 1 zije v Amerike a syn 2 v Cechach o tom ze nieco vlastnia asi ani netusia.Nechcel by som cakat na dedicke konanie neda sa to rozdelit bez Fera ?Musi sa ten suhlas o rozdeleni podpisat pred notarom?Neda sa stavat na pozemku kde su spoluvlastnicke podiely?

Toto nie je rok 1920, ako som uviedol. Je tu reálny vlastník a treba s ním konať.
Jednoznačne treba, aby prebehlo dedičské konanie a následne osloviť spoluvlastníkov. Bez ich súhlasu to nie je možné. Ja som aplikoval prípad, kedy spoluvlastníci , resp. ich pobyt nie je známy viac ako 80 rokov

Aj tak odporučujem navštíviť advokáta. !!!


Položená otázka :
Neda sa stavat na pozemku kde su spoluvlastnicke podiely?

Nie, legálne určite. V § 58 stavebného zákona je uvedené, čo sa predkladá v stavebnom konaní pri podaní žiadosti a je to spojené s § 139 ods. 1 stavebného zákona.


CIMOM