Jozef Mihál
05.12.09,17:13
Ako je už známe (http://www.porada.sk/t125565-rzzp-za-rok-2009-uz-v-marci-2010-a.html), pre RZZP za rok 2009 neboli posunuté termíny tak, ako za roky 2005 - 2008, ale platia termíny dané podľa § 19 zákona.

Termíny pre RZZP za rok 2009 sú preto nasledovné:

7. február 2010

Lehota podľa § 19 ods. 5 zákona.

Dovtedy musí zamestnávateľ vydať svojmu zamestnancovi, ktorý ho o to požiada, doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch. Pozor, ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch po 7. februári 2010, zamestnávateľ je povinný mu doklad vydať do 15 kalendárnych dní od doručenia žiadosti.

Zamestnávateľ nemusí zamestnancom zasielať tento doklad "automaticky" - zasiela ho povinne len zamestnancom, ktorí si doklad vyžiadajú (je na to osobitné tlačivo žiadosti).

15. február 2010

Lehota podľa § 19 ods. 2 zákona.

Dovtedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ak dovtedy zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania svojho zamestnávateľa a spĺňa ďalšie v zákone uvedené podmienky (viď vyššie), zamestnávateľ je povinný vykonať ročné zúčtovanie za svojho zamestnanca.

Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania po tomto termíne, zamestnávateľ mu nemusí vyhovieť – a zamestnanec si musí podať ročné zúčtovanie sám.

31. marec 2010

Lehota podľa § 19 ods. 1 zákona.

Dovtedy sa musí vykonať ročné zúčtovanie a doručiť do zdravotnej poisťovne. Ročné zúčtovanie sa podáva v zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistenec prihlásený k 31. decembru 2009, prípadne v posledný deň trvania zdravotného poistenia v roku 2009.

Súčasne lehota podľa § 19 ods. 13 zákona - dovtedy musí zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, oznámiť zamestnancovi jeho preplatok alebo nedoplatok, ak je najmenej vo výške 3 € a viac.

30. apríl 2010

Lehota podľa § 19 ods. 10 zákona.

Dovtedy musí poistenec ktorý podal ročné zúčtovanie sám, oznámiť svojim prípadným zamestnávateľom ich preplatok alebo nedoplatok, ak je najmenej vo výške 3 € a viac.

Dovtedy musí zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, ktorý mal viac zamestnávateľov, oznámiť ostatným zamestnávateľom ich preplatok alebo nedoplatok, ak je najmenej vo výške 3 € a viac.

31. máj 2010

Lehota podľa § 19 ods. 15 zákona.

Lehota na zaslanie tlačiva "Oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni...".

V tomto tlačive zamestnávateľ zosumarizuje preplatky a nedoplatky jednotlivých zamestnancov a zamestnávateľa za zamestnancov do výslednej sumy.

30. jún 2010

Lehota podľa § 19 ods. 11 a 12 zákona.

Vyrovnanie preplatku alebo nedoplatku na poistnom. Na preplatok alebo nedoplatok nižší ako 3 € sa neprihliada, takýto preplatok alebo nedoplatok sa neuhrádza.
marina8
05.12.09,17:19
je toho naozaj malo, co treba urobit do 31.3?((((
nemohlo to ostat tak ako po ine roky? aspon by clovek nestresoval tak velmi:cool:
je nejaka sanca , ze to bude ako v roku 2008 alebo je to definitivne?
p. Mihal sice ma tato sprava "nepotesila" svojim obsahom, ale potesila ma rychlostou, akou ste ju zverejnili a tesim sa na vase skolenie;)
pekny vecer prajem
Jozef Mihál
05.12.09,17:51
Nikdy nehovor nikdy, vzhľadom na utíchajúcu intenzitu rokovaní slovenského parlamentu však nie je reálne očakávať, žeby sa termíny na podávanie RZZP za rok 2009 predsa len posunuli.
Iveta Matlovičová
06.12.09,07:56
ale budeme si musieť počkať na novú vyhlášku, kvôli tlačivám, dúfam len, že na MZ to nebude na poslednú chvíľu:-(
Orsz
06.12.09,10:50
No ja mám obavy hlavne kvôli tým tlačivám ... keďže do koca marca máme viac povinností, ten stres spojený s čakaním na tlačivá, a ak budú na poslednú chvílku .. no nemám čo dodať .. asi potom treba len využiť možnosť posunúť termín odovzdania DP za právnické osoby, aby sme to korektne všetko postíhali. Ďakujeme p.Mihál za rýchlosť posunu informácií ku všetkým problematikám, vďaka tomu mám naozaj stále prehľad... je to k nezaplateniu :-).
Jozef Mihál
06.12.09,14:02
Tlačivá chce dať MZSR do pripomienkového konania do jedného týždňa, pracuje sa na tom.

Za "DRAK-a" si trúfam povedať, že do Vianoc budeme mať v DRAK-ovi okomentované všetko - či tlačivá na RZZP, či tlačivá na RZD, ktoré sa podstatne zmenili oproti vlaňajšku.
dogicka
07.12.09,05:30
Teda, práve som si to prečítala a oblial ma studený pot. Súhlasím s Erikou, už rozmýšľam, koľko DP za PO môžem odložiť, inak si to reálne vôbec neviem predstaviť.
Aj ja sa pripájam k ďakovaniu, pán Mihál ste skvelý, takto sme stále v obraze, neviem si svoju prácu bez DRAKA vôbec predstaviť...
Iveta Matlovičová
07.12.09,10:21
srdečná vďaka, pán Mihál je "informačná bomba" už odjakživa:-))
Dajanka
07.12.09,10:44
Chcem sa pripojiť k poďakovaniu, pán Mihál, naozaj tieto skoré informácie mi veľmi pomáhajú k uľahčeniu práce.
Marta K.
08.12.09,07:25
Aj ja sa pripájam k poďakovaniu. Srdečná vďaka pán Mihál. Ale niekedy máme toľko veľa práce, že nestačíme sledovať nové veci a vďaka Vám a Drakovi sme stále v obraze.
Jozef Mihál
08.12.09,10:47
Ďakujem všetkým za povzbudivé slová.
Marta Žigová
09.12.09,06:48
naozaj sú informácie od Vás p. Mihál k nezaplateniu, za čo Vám úprimne ďakujem
Jozef Mihál
12.12.09,07:31
Návrh novej vyhlášky k MZSR k RZZP za rok 2009 (vyhláška, tlačivá):

https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialHome.aspx?instEID=-1&matEID=2328&langEID=1
Janurka
12.12.09,10:02
Srdečná vďaka p. Mihál, naozaj Ste skvelý, škoda, že Vás nie je viac /napr. tak 150/.
Jozef Mihál
12.12.09,10:15
Ďakujem. Prosím venujte sa v príspevkoch téme a nie autorovi.
evire
16.12.09,11:09
Takže k téme :
Nic proti termínom RZZP v prípade,
ak by ročné zúčtovanie robili poisťovne - mali dostatok času, aby sa pripravili na ročné zúčtovanie. Myslím, že majú aj software a teraz , keď sa zlúčia ZP tak aj dostatok zamestnancov, - nemusia sa zbytočne zvyšovať náklady zamestnávateľom, ktorí vykonávajú RZZP za poisťovne a odstránilo by sa aj zbytočné zasielanie dokladov medzi zamestnávateľmi. Neviem si predstaviť ako bude možné zosúladiť v praxi pri 1200 zamestnancoch spracovanie x-ročných zúčtovaní ZP a RZD /aj za vyst.ZC /! A v mzdovej účtárni nie je možné žiadať o dočasnú výpomoc alebo brigádu! A este nieco z praxe k RZZP : po zaslaní Oznámenia VSZP s výsledkom RZ za zamestnanca a zamestnávateľa, nám poisťovňa zašle "Súpis výsledkov RZ zamestnávateľa ". Ako zamestnávateľ hľadáme ešte položkovite rozdiely, ktoré samozrejme vznikajú v prípadoch : ak si pooistenec robil sám RZZP a nedoručil oznámenie , nesprávnym vyčíslením RZZP, ak si poistenec robil RZ sám, nedoručením dokladu o príjme od ďalšieho zamestnávateľa a pod.
VSZP má v týchto prípadoch výsledok za zamestnanca v "Súpise výsledkov .. " správne /veď má všetky podklady!/
Neviem, prečo sa zúčtovanie robí duplicitne.

Srdečná vďaka p. Mihálovi za informácie, bez ktorých si už neviem prácu predstaviť.
Gabbi
04.01.10,07:27
Aj ja sa chcem pripojiť k poďakovaniu za veľkú pomoc k uľahčeniu práce.
hcm
05.01.10,12:43
Dakujem za uvedeny link na navhr vyhlasky, avsak subor RZZP_2009.zip nie je mozne rozbalit, system hlasi chybu suboru.
Da sa najst RZZP_2009.pdf (navrh tlaciv) aj na stranke DRAK ?